ქვეყნები, რომლებსაც ევროკავშირმა ვიზალიბერალიზაცია შეუჩერა
ვიზალიბერალიზაცია უამრავ შესაძლებლობასთან ასოცირდება, თუმცა ეს პრივილეგია ავტომატური არ არის. მას სერიოზული ვალდებულებები და მკაცრი სტანდარტები ახლავს. ბოლო წლებში ევროკავშირმა უვიზო მიმოსვლის პირობების დარღვევის გამო რამდენიმე ქვეყანას სანქციებიც კი დაუწესა. რამდენიმე ქვეყანას ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების გაფრთხილება მისცა, ორ ქვეყანას კი - შეუჩერა. იმ ფონზე, როცა საქართველოც ამ რისკის წინაშე დგას, გადავხედოთ პრეცედენტებს, რომელიც ვიზალიბერალიზაციის შეჩერებას და გაუქმების გაფრთხილებას უკავშირდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
29:32
რა გავლენა აქვს ვიზალიბერალიზაციას საქართველოს მოსახლეობის კეთილდღეობაზე?
28 ნახვა ივლისი 23, 2025
საქართველოდან ევროკავშირში ვიზიტების რაოდენობა ბოლო წლებში მზარდია. იმის გამო, რომ გამყვანი ტურიზმის სტატისტიკას საქსტატი 2019 წლიდან აქვეყნებს, 2017 წლის მონაცემები (უვიზოს ამოქმედებიდან) ხელმისაწვდომი არ არის. საქსტატის ინფორმაციით, 2025 წლის პირველ კვარტალში 15 წლის და უფროსი ასაკის საქართველოს რეზიდენტი ვიზიტორების მიერ ევროკავშირის ქვეყნებში განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 88.6 ათასი იყო. შარშან ევროკავშირში ვიზიტები 13%-ით 378.5 ათასამდე გაიზარდა. რა გავლენა აქვს ვიზალიბერალიზაციას საქართველოს მოსახლეობის კეთილდღეობაზე. IDFI-მ მოამზადა კვლევა, სადაც მიმოხილულია ყველა ის სარგებელი, რომელიც 2017 წლის შემდგომ საქართველოს მოქალაქეებისთვის გახდა ხელმისაწვდომი? სტუმარი: გოგა თუშურაშვილი - IDFI-ის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტიქია გურიაში - რა ვითარებაა ჩოხატაურში?
52 ნახვა ივლისი 23, 2025
22 ივლისის ღამით მოსულმა ძლიერმა წვიმამ საქართველოს რამდენიმე რეგიონში სერიოზული პრობლემები გამოიწვია. სტიქიის შედეგად დაზიანდა გზები, ინფრასტრუქტურა, სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები და ზოგიერთ შემთხვევაში, მოქალაქეები იძულებულნი გახდნენ, საცხოვრებელი ადგილები დაეტოვებინათ. ძლიერი წვიმის შედეგად, ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფლებში გომაროსა და შოყაში, სტიქიამ მოსახლეობა დააზარალა. სამხარეო რწმუნებულის პრესსამსახურმა BM.GE-ს უთხრა, რომ 5 ოჯახი გაყვანილია საცხოვრებელი სახლებიდან ნათესავებთან. საბოლოოდ, მათი ქირით დაბინავება იგეგმება საცხოვრებელი სახლების სრულ აღდგენამდე. ასევე, დახოცილია პირუტყვი, დაზიანებულია 5 მსუბუქი ავტომობილი და 1 მიკროავტობუსი. დაზიანებული ინფრასტრუქტურა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები. უხვი ნალექის შედეგად, ლენტეხი-ლასდილის საავტომობილო გზაზე მდინარის ადიდებისა და მეწყერის ჩამოწოლის შემდეგ, სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოები მიმდინარეობს. შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა. ცაგერის მუნიციპალიტეტში მოსულმა ძლიერმა წვიმამ ორბელის თემში საგზაო ინფრასტრუქტურა დააზიანა. ადიდებულმა მდინარე ლაჯანურმა კურორტ ,,ლაშიჭალისკენ " მიმავალ გზაზე დააზიანა ხიდი და ამ დროისთვის კურორტის მიმართულებით გადაადგილება შეფერხებულია. დაზარალებულ რეგიონებს შორისაა, გურია. კერძოდ, ჩოხატაური-ბახმაროს საავტომობილო გზა.ძლიერმა ნალექმა, რომელიც კურორტ ბახმაროში 22 ივლისის ღამეს მოვიდა, შექმნა ნიაღვრები და გამოიწვია მცირე ღელეების და მდინარეების ადიდება. შედეგად, შიდა გზებზე ჩამოტანილმა ქვა-ღორღმა სატრანსპორტო მოძრაობის გადაადგილება შეზღუდა. თუმცა, როგორც ის აღნიშნავს, დილიდანვე ადგილზე მობილიზებულია შესაბამისი ტექნიკა და ინტენსიურად მიმდინარეობს გზების გაწმენდითი სამუშაოები, მათ შორის ბახმაროს მისადგომებთან. სტუმარი: ირაკლი კუჭავა - ჩოხატაურის საკრებულოს თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ვითარდება გასტრონომიული ტურიზმი მსოფლიოში?
32 ნახვა ივლისი 23, 2025
კულინარიული ტურიზმი ბოლო წლებში სულ უფრო აქტუალური, საინტერესო და მიმზიდველი ხდება. ტურისტებისთვის ეს მხოლოდ გემოები არაა, ეს არის თავგადასავალი და კონკრეტული ქვეყნის, ქალაქის თუ რეგიონის უფრო უკეთ გაცნობის, ტრადიციების და წეს-ჩვეულებების ძირფესვიანად გაგების საუკეთესო გზა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
17:53
#მხოლოდქართული - რაჭული გასტრონომია "კესანე - არ დამივიწყოსგან"
24 ნახვა ივლისი 23, 2025
ამბროლაურის რაიონის სოფელ ხოტევში მდებარე საკვები ტურისტული ობიექტი "კესანე - არ დამივიწყო" 2023 წელს გაიხსნა და იმ დროიდან მოყოლებული, უკვე მესამე ზაფხულის სეზონია, რაც სტუმრებს რაჭულ ტრადიციულ სამზარეულოსთან ერთად ამ კუთხისთვის დამახასიათებელი სტუმარ-მასპინძლობის ყველა ასპექტს სთავაზობს. ობიექტი სამ სივრცეს აერთიანებს, მათ შორის ადგილობრივი მეწარმეებისთვის განკუთვნილ ჰაბს, სადაც, ცხადია, რომ ადგილობრივი ღვინოებია წარმოდგენილი და ეტაპობრივად სხვა პროდუქტიც დაემატება.
EBRD-ის 33-წლიანი ისტორია - როგორ განავითარა ბანკმა საქართველოს ეკონომიკა?
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის შესახებ ამბის თხრობას აქ არ ვასრულებთ. კრისტალი ერთ-ერთია იმ მრავალრიცხოვან პარტნიორობს შორის, რომელიც 32 წლის განმავლობაში EBRD-ს ჩვენს ქვეყანაში დაუგროვდა, რომ აღარაფერი ვთქვათ იმ ასეულობით პროექტზე, რომელიც ამ პერიოდის განმავლობაში საფინანსო ინსტიტუტმა განახორციელა და ბიზნესისა და ეკონომიკის განვითარების მიღმა, საქართველოს დემოკრატიულ პროგრესშიც თავისი მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
EBRD-მა მიკრობანკ "კრისტალისთვის" $10 მლნ-ის დაფინანსების პაკეტი გამოყო
საქართველოში კერძო სექტორის ხელშეწყობის მიზნით ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა, მიკრობანკ "კრისტალთან" თანამშრომლობა დაიწყო, რის დამადასტურებლადაც გუშინ, მხარეებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. აღნიშნული პარტნიორობის ფარგლებში "კრისტალი" EBRD-სგან 10 მილიონ დოლარს მიიღებს, საიდანაც დიდი წილი, მიკრო, მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მხარდასაჭერად იქნება მიმართული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia