ზონალურ-საათობრივი პარკირება - შედეგები&გამოწვევები
34 ნახვა სექტემბერი 9, 2025
ქალაქების განვითარებასთან ერთად, საგზაო მოძრაობის მართვა სულ უფრო აქტუალური და კომპლექსური გამოწვევა ხდება. ერთ-ერთი უმთავრესი მიმართულება, რომელიც ურბანულ გარემოში მოქალაქეთა ყოველდღიურ გამოცდილებაზე პირდაპირ გავლენას ახდენს, პარკირების სისტემის ეფექტიანი მართვაა. თბილისში ზონალური საათობრივი პარკირების ადგილები მომრავლდა, სწორედ ამიტომ გადავწყვიტეთ, მოვიკითხოთ, როგორ მუშაობს პარკირების სისტემა გაშვებიდან დღემდე - რა დადებითი ცვლილებები გამოიწვია და რა ნაკლოვანებები დატოვა, რომელთა გამოსწორება აუცილებელია. სტუმრები: გელა კვაშილავა - ექსპერტი საგზაო უსაფრთხოების საკითხებში; ეკა ლალიაშვილი - "საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია პარკირების სისტემების ტენდენციები მსოფლიოში?
2025 წელს პარკინგის ინდუსტრია გარდამტეხ ეტაპზეა — ქალაქები უფრო აქტიურად ნერგავენ ფასიან ზონებსა და ოფ-სტრიტ ობიექტებს, რაც სივრცეს ადამიანებს უბრუნებს და მანქანების ნაკადს ამცირებს. ელექტრომობილების გავრცელებასთან ერთად, პარკინგები დამტენებით აღიჭურვება, ხელოვნური ინტელექტი კი პროცესს ავტომატიზაციას და ოპერაციულ ეფექტიანობას მატებს. კონკურენცია ღია ბაზრის მოდელით იზრდება, დიზაინში კი მთავარი ფოკუსი მდგრადობაზეა — მზის პანელებით, ენერგოეფექტური განათებით და ეკოლოგიური გადაწყვეტილებებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ავტორაიდერი” - რას სთავაზობს კომპანია მომხმარებელს?
36 ნახვა სექტემბერი 9, 2025
მაღალი ხარისხი, საერთაშორისო სტანდარტები და მრავალწლიანი გამოცდილება — ეს არის ის ღირებულებები, რომელსაც ავტორაიდერი ქართულ საავტომობილო ბაზარზე აერთიანებს. სავაჭრო და სერვისული მიმართულებით 2017 წლიდან მოქმედი კომპანია, დღეს უკვე პარტნიორობაზე დაფუძნებული ბიზნესმოდელით ავითარებს ავტოინდუსტრიას საქართველოში. ისტორია კი გაცილებით ადრე იწყება — იქ, სადაც პირველი ნაბიჯები ნავთობინდუსტრიაში გადაიდგა და საძირკველი ჩაეყარა საერთაშორისო სტანდარტებზე ორიენტირებულ წარმატებულ ბრენდს. როგორც კომპანიაში ამბობენ, დღეს ავტორაიდერი არის ევროპული ხარისხის პროდუქციისა და პროფესიონალური სერვისის ერთიანი პლატფორმა, რომელიც მუდმივ ზრდასა და განვითარებაზეა ორიენტირებული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ბიზნესი უზბეკეთში - რა იგეგმება 2-დღიან ღონისძიებაზე?
მიმდინარე წლის 8 და 9 ოქტომბერს, უზბეკეთის დედაქალაქ ტაშკენტში, სასტუმრო Hilton Tashkent City-ში გაიმართება მასშტაბური ორდღიანი ბიზნეს ღონისძიება, რომელიც კონფერენციასა და გამოფენას ერთდროულად გააერთიანებს. მონაწილე კომპანიებს ექნებათ შესაძლებლობა გააცნონ საკუთარი საქმიანობა უზბეკეთის ბაზარს, დაამყარონ პირდაპირი კონტაქტები ადგილობრივ პარტნიორებთან და გააფართოონ საერთაშორისო ბიზნესკავშირები. სტუმრები: დავით ჩიკვაიძე - გაყიდვების ასოციაციის პრეზიდენტი; ლევან ყირიმლიშვილი - "ინფინიტი ვენჩერს ჰოლდინგის" დირექტორი და "ბაუმერის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელ ქვეყნებს აქვთ ბიტკოინის ყველაზე მეტი რეზერვი?
26 ნახვა სექტემბერი 9, 2025
მსოფლიოს მთავრობები ბიტკოინს სულ უფრო მეტ ყურადღებას უთმობენ - ზოგი სამართალდამცავთა მიერ კონფისკებული კრიპტოვალუტის სახით, ზოგი კი მიზანმიმართული სტრატეგიით. 2025 წლის მონაცემებით, რეიტინგს აშშ ლიდერობს 198 ათასი ბიტკოინით, მეორე ადგილზეა ჩინეთი, მესამეზე — დიდი ბრიტანეთი. ტოპ-ხუთეულში მოხვდნენ უკრაინა და ჩრდილოეთ კორეაც, ხოლო მოულოდნელ მონაწილედ ბუტანი იქცა, რომელმაც რეზერვი ჰიდროენერგიაზე დაფუძნებული მაინინგით შექმნა. ერთადერთი ქვეყანა, რომელმაც ბიტკოინი თავად შეიძინა, ელ სალვადორია, რომლის სტრატეგიული მარაგი დღეს უკვე 740 მილიონ დოლარზე მეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia