ყველაზე საზარელი ტერორისტული ოპერაციიდან 24 წელი გავიდა. 2001 წელს, სწორედ დღევანდელ დღეს, 11 სექტემბერს ტერორისტული ორგანიზაცია ალ-ქაიდას მიერ განხორციელებულმა ტერაქტმა ნიუ-იორკსა და ვაშინგტონში 3000-მდე ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, ათასობით კი დაშავდა. ტერორიზმთან ბრძოლა, გამკაცრებული უსაფრთხოების ზომები საზღვრებზე, აეროპორტებში თუ სხვა ხალხმრავალ ტერიტორიებზე - ბევრი რამ 11 სექტემბრის ტერაქტებამდე წარმოუდგენელი იყო. მაგრამ დღეს მსოფლიო განსხვავდება იმისგან, რაც 24 წლის წინ იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 11 სექტემბერი - პროლოგი
როგორი იყო ზაფხული 2025 “ჟოლისთვის”? სტუმარი: გურამ სუხაშვილი - “ჟოლის“ დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სკოლა, რომელიც ალტერნატიულ საგანმანათლებლო მიდგომას ემყარება - სივრცეზე, სადაც ცოდნის გაცემა არ არის დაძაბული პროცესით გამოწვეული ვალდებულება, არამედ თავისუფალი და ინსპირაციული ურთიერთობის შედეგი. „გობი“ მიზნად ისახავს ახალგაზრდებისთვის ისეთი გარემოს შექმნას, სადაც ყოველდღიურობა ემყარება ინტერესს, ემპათიას და ნიჭის აღმოჩენას. სტუმრები: ირაკლი ხვადაგიანი - ისტორიკოსი; მიშა მდინარაძე - მუსიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უახლოეს მომავალში, ამ შემოდგომიდან, ევროკავშირი ახალ ციფრულ სასაზღვრო მექანიზმს - ე.წ. „იიეს“ სისტემას ამოქმედებს, რომელიც არაწევრი ქვეყნების მოქალაქეთა შენგენის ზონაში შესვლასა და გასვლას ბიომეტრიული მონაცემებით აღრიცხავს და ძველ, ბეჭდიან რეჟიმს ჩაანაცვლებს. მისი მიზანია უსაფრთხოების გაძლიერება და მგზავრობის გამარტივება, თუმცა პირველი რეგისტრაციისას რიგების გაწელვის რისკიც არსებობს. სისტემა სრულად 2026 წლის აპრილამდე უნდა ამოქმედდეს. პარალელურად, ევროკავშირი 2026 წლის ბოლოსთვის „ეტიასის“ სავიზო-ავტორიზაციის პლატფორმის ამოქმედებასაც გეგმავს, სადაც არაწევრი ქვეყნების მოგზაურებს მოგზაურობამდე ონლაინ განაცხადის შეტანა მოუწევთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა არასაიმიგრაციო ვიზების გაცემის წესი გაამკაცრა. რაც ნიშნავს, რომ ვიზების მიღება მხოლოდ იმ ქვეყანაში იქნება შესაძლებელი, სადაც განაცხადის გამგზავნს მოქალაქეობა ან ბინადრობის უფლება აქვს. როგორ იმოქმედებს ეს ცვლილება საქართველოს მოქალაქეებზე, ვიზების პროცედურებზე და ზოგადად მოგზაურობის გეგმებზე? სტუმარი: თინათინ გოგუაძე - e-Consul-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯეკ მას დღეს 61 წელი შეუსრულდა. მისი კარიერული აღმასვლა, ინგლისურის მასწავლებლის მასწავლებლობიდან იწყება და ტექნოლოგიურ სამყაროს ერთ-ერთ გამორჩეულ და გავლენიან ბიზნეს ლიდერამდე გრძელდება. მის საქმიან ცხოვრებაში გარდატეხა 2020 წელს დაიწყო, როცა ეკონომიკურ სამიტზე შეკრებილი ელიტის წინაშე მეამბოხე მეწარმემ საჯაროდ, მკაფიოდ და ხმამაღლა განაცხადა, რომ ის უკმაყოფილო იყო კომუნისტური მთავრობის საქმიანობით, ამის შემდეგ, მას ქვეყნის დატოვებაც კი მოუწია. თუმცა, წელს ჯეკ მა დაბრუნდა! პოლიტიკური დევნილობის შემდეგ, ის საჯაროდ პირველად, არც მეტი არც ნაკლები სი ძინ პინთან ტექნოლოგიური კომპანიების წარმომადგენლების შეხვედრაზე გამოჩნდა. როგორ დაიწყო და გრძელდება, პლანეტის ერთ-ერთი გამორჩეული ბიზნესმენის საქმიანობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
29 აგვისტოს, ამსტერდამის კულტურულ ცენტრში De Balie-ში გაიმართა ZEG Storytelling Festival-ის პირველი საერთაშორისო ღონისძიება. ZEG Amsterdam-ის ფარგლებში, ერთმანეთს შეხვდნენ ჟურნალისტები, არტისტები, მკვლევარები და აქტივისტები, რათა ერთად ესაუბრათ იმაზე, როგორ ცვლის თანამედროვე ტექნოლოგიები ძალაუფლების ბალანსს მსოფლიოში და რას ნიშნავს ეს ცვლილებები ჩვენთვის, როგორც საზოგადოებისთვის. სტუმარი: ქეთევან ებანოიძე - ZEG ამბის თხრობის ფესტივალის თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
AI საერთაშორისო ოლიმპიადის წარმატებით ჩატარების შემდეგ, თიბისიმ და საქართველოს ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციამ სტრატეგიული პარტნიორობა გააფორმეს. რას მოიცავს ეს პარტნიორობა და რა პროექტები აქვს საფინანსო ინსტიტუტსა და ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციას დაგეგმილი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8-9 სექტემბერს, GeoSTQB-ის ორგანიზებით, პულმან თბილისმა მნიშვნელოვან და მასშტაბურ ტექნოლოგიურ ღონისძიებას - Tester’s Day 2025-ს უმასპინძლა. უკვე რამდენიმე წელია, თიბისი, როგორც რეგიონის ლიდერი ტექნოლოგიური კომპანია, ტესტერების დღის მთავარი მხარდამჭერი და პარტნიორია. ტექ კომუნის ხელშეწყობა და გაძლიერება, თიბისის ერთ-ერთი უცვლელი პრიორიტეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი ბიზნეს დაჯილდოება 2025-ის საუკეთესო პროდუქტის გამარჯვებულები ცნობილია და ამ კატეგორიის გამარჯვებული გახლავთ თეატრი სახელოსნო 42, რომელიც ექსპერიმენტული მეთოდებით მაყურებლებს უნიკალურ გამოცდილებას სთავაზობს, ნომინაციაში მეორე ადგილი ქართულმა ტანსაცმლის ბრენდმა - რექლეს-მა დაიკავა, რომელიც ახალ თაობას ინდივიდუალიზმის გამოხატვაში ეხმარება, კატეგორიაში მესამე ადგილზე კი კონცეპტუალური რესტორნებისა და ბუტიკ სასტუმროების ქსელი - Communal Hotels გავიდა. სტუმრები: ეკა მაზმიშვილი - თეატრი სახელოსნო 42, დირექტორი; სალომე გველესიანი - „რექლესი“, დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიო ბირჟებზე ოქროს ფასმა ახალ რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია. 1 უნციას ფასმა 3 645 დოლარსაც დაუახლოვდა. Gold Prices-ის მონაცემებით, მხოლოდ ერთი დღის ჭრილში ოქრო 0.27%-ით გაძვირდა, ხოლო გასული ერთი თვის განმავლობაში ფასი 8.7%-იან მატებას აჩვენებს. ამასთანავე, წლიურად ოქროს ფასი 44%-ით არის გაზრდილი. უნდა გვქონდეს თუ არა მოლოდინი, რომ ოქრო გაიაფდება, რადგან ყველა მნიშვნელოვანი ფაქტორი ძვირფასი ლითონის გაძვირების წინაპირობას ქმნის. სტუმარი: თორნიკე სამხარაძე - „ზარაფხანას“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელი გახდა გარდამტეხი მომენტი გლობალურ საინვესტიციო გარემოში. პესიმისტური ეკონომიკური პერსპექტივა, მზარდი გეოპოლიტიკური დაძაბულობა და ცენტრალური ბანკების მიმართ მომატებული ეჭვები ახალ რეალობას აყალიბებს. ამ ფონზე, ინვესტორები ტრადიციული აქტივებისგან განსხვავებულ ალტერნატივებს ეძებენ, ამ ფონზე კი, ოქრო, როგორც ტრადიციული და ერთ-ერთი ყველაზე ღირებული აქტივი, კვლავ წამყვან პოზიციას იკავებს - როგორ იცვლება რისკების ეპოქაში ინვესტორების ქცევა და რა განაპირობებს ოქროს აღზევებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
iPhone 17, Watch Ultra 3, Airpods - ყველა სიახლე, რომელიც Apple-მა წარადგინა ერეკლე ფოლადიშვილი - BM.GE ჟურნალისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხელოვნური ინტელექტის ბუმი - არა მხოლოდ ტექნოლოგიური, არამედ ფინანსური სენსაციაა. ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, ამერიკაში AI სფეროში განხორციელებულმა ინვესტიციებმა რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია. 2025 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, უკვე ვენჩურული კაპიტალის 71% სწორედ ხელოვნური ინტელექტის სტარტაპებზე მოდის. რა დგას ამ ციფრების უკან? როგორ გადანაწილდა ინვესტორების ყურადღება სხვა სექტორებიდან? და რომელი მეგა-გარიგებებმა განსაზღვრეს ბაზრის ტრაექტორია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კოკა-კოლა აგრძელებს მომხმარებელთა გაოცებას ინოვაციური გათამაშებებითა და დაუვიწყარი პრიზებით. აპლიკაცია Coca-Cola Rewards Georgia, რომელიც უკვე 400 ათასზე მეტ მომხმარებელს აერთიანებს, ახალ, მუსიკალურ გათამაშებას იწყებს. 1 აგვისტოდან 29 სექტემბრის ჩათვლით, მომხმარებლებს შეუძლიათ ჩაერთონ გათამაშებაში მარტივი გზით: შეიძინეთ Coca-Cola Classic, Zero ან Cherry, აპლიკაციაში შეიყვანეთ ყვითელი თავსახურის შიდა მხარეს არსებული 10-ნიშნა კოდი, და უკვე მონაწილეობთ გათამაშებაში. პრიზების სია შთამბეჭდავია: JBL-ის პორტატული დინამიკები, Apple AirPods Max, iPhone 16 Pro Max + AirPods Pro, და მთავარი — საგზური პარიზში, ლედი გაგას გრანდიოზულ კონცერტზე. კონცერტი, რომელიც მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე შთამბეჭდავ მუსიკალურ შოუდ ითვლება, კოკა კოლა ბოთლერს ჯორჯია მომხმარებლებს აძლევს შანსს, ლედი გაგას კონცერტზე მოხვედრის. გამარჯვებულები გამოვლინდებიან 30 სექტემბერს, 20:00 საათზე, Coca-Cola Bottlers Georgia-ს Facebook Live-ის მეშვეობით - პირდაპირ ეთერში, შემთხვევითობის პრინციპით. გარდა ამისა, აპლიკაციაში შეყვანილი ყოველი კოდი დამატებით გაძლევთ შესაძლებლობას მონაწილეობა მიიღოთ ინტერაქტიულ თამაშში, სადაც ყოველ ორ კვირაში ლიდერბორდის პირველ ადგილზე მყოფი მოთამაშე iPhone 16 Pro-ით დაჯილდოვდება! ასე რომ, თუ ჯერ არ გადმოწერილთ აპლიკაცია — ახლა საუკეთესო დროა. ჩაერთეთ, ითამაშეთ, მოიგეთ და ერთად გავიზიაროთ კოკა-კოლას დაუვიწყარი მუსიკალური თავგადასავალი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამინდის პროგნოზი - 10 სექტემბერი, საქართველო #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო ორ წელში ტაილანდს უკვე მესამე პრემიერ-მინისტრი ჰყავს. ახალი ლიდერი, რომელიც მედიის ყურადღების ცენტრში ჯერ კიდევ ჯანდაცვის მინისტრობის დროიდან მოექცა, ახლა ქვეყნის სათავეშია. „კანაფის მეფე“ — ასე იცნობს მსოფლიო, ანუტინ ჩარნვირაკულის რომელიც 5 სექტემბერს ტაილანდის პრემიერად აირჩიეს. როგორ აღმოჩნდა ინფრასტრუქტურული მეგა-პროექტებიდან პრემიერის სავარძელში და რას უნდა ელოდოს მისგან ტაილანდი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 10 სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნარჩუნდება თუ არა მოთხოვნა თბილისსა და მის შემოგარენში კოტეჯების მშენებლობაზე და როგორ იცვლება ფასები გაზრდილი კონკურენციის პირობებში? სტუმარი: თინათინ სამყურაშვილი - "დიდოსტატი" დამფუძნებელი #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ხვდებიან კერძო საბავშვო ბაღები სეზონს? სტუმარი: გიგი სისვაძე - კერძო საბავშვო-ბაღების ასოციაცია “მნათი”, დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქალაქების განვითარებასთან ერთად, საგზაო მოძრაობის მართვა სულ უფრო აქტუალური და კომპლექსური გამოწვევა ხდება. ერთ-ერთი უმთავრესი მიმართულება, რომელიც ურბანულ გარემოში მოქალაქეთა ყოველდღიურ გამოცდილებაზე პირდაპირ გავლენას ახდენს, პარკირების სისტემის ეფექტიანი მართვაა. თბილისში ზონალური საათობრივი პარკირების ადგილები მომრავლდა, სწორედ ამიტომ გადავწყვიტეთ, მოვიკითხოთ, როგორ მუშაობს პარკირების სისტემა გაშვებიდან დღემდე - რა დადებითი ცვლილებები გამოიწვია და რა ნაკლოვანებები დატოვა, რომელთა გამოსწორება აუცილებელია. სტუმრები: გელა კვაშილავა - ექსპერტი საგზაო უსაფრთხოების საკითხებში; ეკა ლალიაშვილი - "საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს პარკინგის ინდუსტრია გარდამტეხ ეტაპზეა — ქალაქები უფრო აქტიურად ნერგავენ ფასიან ზონებსა და ოფ-სტრიტ ობიექტებს, რაც სივრცეს ადამიანებს უბრუნებს და მანქანების ნაკადს ამცირებს. ელექტრომობილების გავრცელებასთან ერთად, პარკინგები დამტენებით აღიჭურვება, ხელოვნური ინტელექტი კი პროცესს ავტომატიზაციას და ოპერაციულ ეფექტიანობას მატებს. კონკურენცია ღია ბაზრის მოდელით იზრდება, დიზაინში კი მთავარი ფოკუსი მდგრადობაზეა — მზის პანელებით, ენერგოეფექტური განათებით და ეკოლოგიური გადაწყვეტილებებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაღალი ხარისხი, საერთაშორისო სტანდარტები და მრავალწლიანი გამოცდილება — ეს არის ის ღირებულებები, რომელსაც ავტორაიდერი ქართულ საავტომობილო ბაზარზე აერთიანებს. სავაჭრო და სერვისული მიმართულებით 2017 წლიდან მოქმედი კომპანია, დღეს უკვე პარტნიორობაზე დაფუძნებული ბიზნესმოდელით ავითარებს ავტოინდუსტრიას საქართველოში. ისტორია კი გაცილებით ადრე იწყება — იქ, სადაც პირველი ნაბიჯები ნავთობინდუსტრიაში გადაიდგა და საძირკველი ჩაეყარა საერთაშორისო სტანდარტებზე ორიენტირებულ წარმატებულ ბრენდს. როგორც კომპანიაში ამბობენ, დღეს ავტორაიდერი არის ევროპული ხარისხის პროდუქციისა და პროფესიონალური სერვისის ერთიანი პლატფორმა, რომელიც მუდმივ ზრდასა და განვითარებაზეა ორიენტირებული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიმდინარე წლის 8 და 9 ოქტომბერს, უზბეკეთის დედაქალაქ ტაშკენტში, სასტუმრო Hilton Tashkent City-ში გაიმართება მასშტაბური ორდღიანი ბიზნეს ღონისძიება, რომელიც კონფერენციასა და გამოფენას ერთდროულად გააერთიანებს. მონაწილე კომპანიებს ექნებათ შესაძლებლობა გააცნონ საკუთარი საქმიანობა უზბეკეთის ბაზარს, დაამყარონ პირდაპირი კონტაქტები ადგილობრივ პარტნიორებთან და გააფართოონ საერთაშორისო ბიზნესკავშირები. სტუმრები: დავით ჩიკვაიძე - გაყიდვების ასოციაციის პრეზიდენტი; ლევან ყირიმლიშვილი - "ინფინიტი ვენჩერს ჰოლდინგის" დირექტორი და "ბაუმერის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს მთავრობები ბიტკოინს სულ უფრო მეტ ყურადღებას უთმობენ - ზოგი სამართალდამცავთა მიერ კონფისკებული კრიპტოვალუტის სახით, ზოგი კი მიზანმიმართული სტრატეგიით. 2025 წლის მონაცემებით, რეიტინგს აშშ ლიდერობს 198 ათასი ბიტკოინით, მეორე ადგილზეა ჩინეთი, მესამეზე — დიდი ბრიტანეთი. ტოპ-ხუთეულში მოხვდნენ უკრაინა და ჩრდილოეთ კორეაც, ხოლო მოულოდნელ მონაწილედ ბუტანი იქცა, რომელმაც რეზერვი ჰიდროენერგიაზე დაფუძნებული მაინინგით შექმნა. ერთადერთი ქვეყანა, რომელმაც ბიტკოინი თავად შეიძინა, ელ სალვადორია, რომლის სტრატეგიული მარაგი დღეს უკვე 740 მილიონ დოლარზე მეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური საფონდო ბაზარი - Galt & Taggart-ის ყოველკვირეული მიმოხილვა სტუმარი: სერგი ყურაშვილი - Galt & Taggart-ის ფინანსური ბაზრების ასოცირებული მკვლევარი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეწარმე ქალების ყველაზე დიდი გამოფენა-გაყიდვას წელს უკვე მეოთხედ, 13-14 სექტემბერს, საგამოფენო ცენტრი ექსპო ჯორჯია მასპინძლობს. გამოფენა-გაყიდვა მიზანი მეწარმე ქალების მხარდაჭერა და მათთვის ეკონომიკური შესაძლებლობების გაფართოებაა. გამოფენა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ინიციატივით, ნორვეგიის განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოსა და ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სტუმრები: ქეთი შუბაშვილი - გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროგრამის მენეჯერი; ნინო ჩიტაძე - თვითი- საბავშვო ავეჯი და სათამაშოები, დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის ისტორიულ ნაწილში ავარიული შენობა-ნაგებობების ჩანაცვლების პროგრამასთან დაკავშირებით, რომელიც 2026 წლიდან დაიწყება, თბილისის მოქმედმა მერმა წინასაარჩევნოდ კიდევ ერთხელ ისაუბრა. კალაძე განმარტავს, რომ თუ მოსახლეობის თანხმობა იქნება, მათ მხრიდან შენობა-ნაგებობების გამოსყიდვა, რეაბილიტაცია და შემდგომი გასხვისება განხორციელდება. რამდენად რეალისტურია მერიის ხედვა და როგორ ხედავენ პროექტის განხორციელებას ინვესტორები და ხელოვნებათმცოდნეები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელ ქვეყნებში&ინდუსტრიებში იდება ყველაზე მეტი FDI? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
30 წლის წინ, სწორედ დღევანდელ დღეს, ამერიკის შეერთებულ შტატებში პირველი ფლეისთეიშენი გამოჩნდა. იმ დროისთვის, სონის მიერ გამოშვებული სათამაშო მოწყობილობის ისტორია უკვე 1 წელიწადს ითვლიდა და გლობალური ექსპანიის მიმართულებით საწყის ნაბიჯებს დგამდა, ამერიკულთან ერთად, პარალელურად, ევროპულ ბაზარზეც. როგორ შეიქმნა ფლეისთეიშენი და როგორ მოახდინა აბსოლუტური რევოლუცია გეიმინგ ინდუსტრიაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8-დან 14 სექტემბრის ჩათვლით საქართველომ „მილანის ახალგაზრდულ საფეხბურთო ბანაკს” პირველად უმასპინძლებს. პროექტის თანაორგანიზატორი იტალიის საელჩოა და ღონისძიება იტალიის სპორტის დღეების ფარგლებში ტარდება. კომპანია „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯია“ კი ბანაკის პარტნიორია. “კოკა-კოლა” ამ პროექტის მხარდაჭერით, ახალგაზრდა ფეხბურთელებს პროფესიონალიზმის ამაღლებაში ეხმარება და მათთვის საერთაშორისო საფეხბურთო გამოცდილების შეძენას უწყობს ხელს. როგორც გლობალურად, ასევე საქართველოს მასშტაბით, კომპანიის ერთ-ერთი მთავარი მისია - ჯანსაღი ცხოვრების ხელშეწყობა და ფეხბურთის განვითარებაა. “კოკა-კოლა ბოთლრეს ჯორჯიაში” აცხადებენ, რომ მათი მიზანია მომავალ თაობას შეუქმნან ისეთი გარემო, სადაც სპორტის საშუალებით შეძლებენ საკუთარი პოტენციალის აღმოჩენასა და განვითარებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წყალი „მთის“ და საფეხბურთო გრანდი “პარი-სენ- ჟერმენი” ძალებს კიდევ ერთხელ აერთიანებენ და ახალ საკომუნიკაციო კამპანიას იწყებენ. ორი გამორჩეული ბრენდის პარტნიორობა საფუძველს უყრის წყალი “მთის“-თვის მნიშვნელოვან ეტაპს, რომელიც ადამიანებს ისევ შთააგონებს იყონ ცხოვრებით სავსე და მისდიონ აქტიური ცხოვრების წესს. წყალი „მთის“ და ფრანგული საფეხბურთო გრანდის პარტნიორობა 2025 წლის მარტში დაიწყო და ეს წამოწყება, კიდევ ერთხელ ადასტურებს კომპანია “კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიასა“ და მისი ფლაგმანი - „მთის“ ბრენდის ერთგულებას, ხელი შეუწყოს სპორტისა და ცხოვრების ჯანსაღი წესის შეკავშირებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 9 სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის მეორე კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 12%-ით, 580.1 მლნ დოლარამდე შემცირდა, წლის პირველ ნახევარში FDI-ს სახით ქვეყანაში 763.7 მლნ დოლარი შემოვიდა, რაც წლიურად 15,5%-იანი ვარდნაა. კვლავინდებურად პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში წამყვანი რეინვესტიციებია. მეორე კვარტლის მდგომარეობით, 580,1 მილიონი დოლარიდან 466,6 მილიონ დოლარს, ანუ 80,4%-ს რეინვესტიციები წარმოადგენდა. ანალიტიკოსების და ბიზნესის ნაწილი აცხადებს, რომ ქვეყანაში არსებული არასტაბილური ვითარების ფონზე, ინვესტიციების კლება მოულოდნელი არ ყოფილა და ამ ტენდენციის გაგრძელება მომავალშიც მოსალოდნელია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ტანსაცმლის ექსპორტი კლებას განაგრძობს. მიმდინარე წლის იანვარ-ივლისის პერიოდში ქვეყნიდან 90,5 მლნ აშშ დოლარის ტრიკოტაჟის და სხვა სახის მანქანით ან ხელით ნაქსოვი ტანსაცმელი გავიდა. 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი, ეს მაჩვენებელი 113,9 მლნ აშშ დოლარი იყო. საქართველოდან ტანსაცმლის იმპორტიორი მთავარი ქვეყანა კვლავ თურქეთია, სადაც წელს, 76,4 მლნ აშშ დოლარის პროდუქცია გავიდა, მეორე ადგილზე კი სომხეთია, სადაც 6,8 მლნ აშშ დოლარის ტანსაცმლის ექსპორტი განხორციელდა. მესამე და მეოთხე ადგილებს გაერთიანებული სამეფო (1,2 მლნ აშშ დოლარის) და ბულგარეთი (1 მლნ აშშ დოლარის) იკავებს. ხუთეულშია ასევე ისრაელიც 780 800 აშშ დოლარის ღირებულების ტანსაცმლის ექსპორტით. ცნობისთვის, საქსტატის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის ივლისში ტანსაცმლის წარმოების მოცულობის მაჩვენებელი შემცირებულია. ტანსაცმლის ექსპორტის კლების პარალელურად, იმპორტი რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზარდა. საგარეო ვაჭრობის პორტალის თანახმად, მიმდინარე წლის პირველ შვიდ თვეში ქვეყანაში 210,2 მლნ აშშ დოლარის ტანსაცმელი შემოვიტანეთ, მაშინ როცა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში იმპორტმა 206,7 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2023 წლის იანვარ-ივლისში კი - 176,7 მლნ აშშ დოლარი. კიდევ უფრო ნაკლები იყო ტანსაცმლის იმპორტის მაჩვენებელი 2023 წლამდე. რაც შეეხება იმპორტიორ ქვეყნებს, პირველ ადგილზე აქაც თურქეთია, საიდანაც წელს 62 მლნ აშშ დოლარის ტანსაცმელი შემოვიტანეთ. მეორე ადგილს ჩინეთი იკავებს 48,9 მლნ აშშ დოლარით, მესამეს - ესპანეთი (36,1 მლნ აშშ დოლარი), მეოთხეს - იტალია (19, 1 მლნ აშშ დოლარი), მეხუთეს კი - საფრანგეთი (5,6 მლნ აშშ დოლარი). სტუმარი: გიორგი ჩემინავა - საქართველოს ტანსაცმლისა და მოდის ასოციაციის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხულის ტურისტული შედეგები ბათუმისთვის - როგორ დასრულდა სეზონი? სტუმარი: თემურ დიასამიძე - ტურიზმისა & უძრავის ქონების ექსპერტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია ინტერნეტით სარგებლობის სტატისტიკა? ინტერნეტი წლიურად 3%-ით გაძვირდა - მიზეზები სტუმარი: უჩა სეთური - “მცირე და საშუალო ტელეკომ ოპერატორების ასოციაციის” აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia