₾22 მლნ 1 წელიწადში - რა დამსახურებისთვის და საიდან მიიღეს თანამდებობის პირებმა საჩუქრები? - TI-ის კვლევა
30 ნახვა სექტემბერი 15, 2025
2024 წელს 308-მა თანამდებობის პირმა 22 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქრები მიიღეს - ამის შესახებ საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს მიერ მომზადებულ კვლევაშია აღნიშნული, რომლის მიხედვითაც, აქედან ნაღდი ფულის სახით 16 მლნ ლარი გადაეცათ. ამას გარდა საჩუქრებში იყო 33 ბინა, 14 მიწის ნაკვეთი, 21 ავტომობილი და 6 იარაღი. საჩუქრების 72% (16 მლნ ლარი) მათ მშობლებისგან მიიღეს. მაღალი თანამდებობის პირებიდან 100,000 ლარზე მეტი ღირებულების საჩუქრები მიიღეს მაშინდელმა პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, იუსტიციის მაშინდელმა მინისტრმა რატი ბრეგაძემ, თბილისის საკრებულოს მაშინდელმა თავმჯდომარემ გიორგი ტყემალაძემ, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლემ გიორგი მიქაუტაძემ. ყველაზე მეტი საჩუქარი ჯამური ღირებულებით 4.5 მლნ ლარის ოდენობით პროკურატურის თანამშრომლებმა მიიღეს. პარლამენტის წევრებმა 2.4 მლნ ლარის საჩუქრები მიიღეს, შსს-ს თანამშრომლებმა 2 მლნ ლარის, მოსამართლეებმა კი 1.3 მლნ ლარის. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ” სახელმწიფო სექტორში დასაქმებული 6, 000-მდე თანამდებობის პირის ქონებრივი დეკლარაცია შეისწავლა. სტუმარი: ბესო ნამჩავაძე - საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო-ს უფროსი ანალიტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
9:26
Wizzair-ი ფრენებს ვენის მიმართულებითაც წყვეტს - გავლენა & ალტერნატივები - რა უნდა გააკეთოს სახელმწიფომ?
46 ნახვა სექტემბერი 15, 2025
Wizzair-ი ფრენებს ვენის მიმართულებით ქუთაისიდანაც შეწყვეტს, ამის შესახებ bm.ge-ის ინფორმაციაში ავიაკომპანიაში დაუდასტურეს. როგორც ცნობილი გახდა, უნგრული დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანია ვენის საერთაშორისო აეროპორტში ბაზას დახურავს. Wizzair-ის ინფორმაციით, ბაზა ორ ეტაპად დაიხურება. კერძოდ, ორი თვითმფრინავი და მარშრუტები ბილბაოსა და ლონდონის აეროპორტის მიმართულებით 2025 წლის 26 ოქტომბერს დასრულდება, ხოლო დარჩენილი სამი თვითმფრინავი და ყველა სხვა მარშრუტი 2026 წლის 15 მარტს შეწყდება. მიზეზი მაღალი გადასახადია: "ავიაკომპანიამ, რომელმაც ვენაში ბაზა 2018 წელს გახსნა, განაცხადა, რომ აეროპორტის ფასების, გადასახადებისა და მიწისზედა მომსახურების საფასურის ზრდამ ოპერაციები მის დაბალბიუჯეტიან მოდელთან შეუთავსებელი გახადა". ცნობისთვის, Wizzair-ი ქუთაისის აეროპორტიდან ვენის მიმართულებით ამჟამად კვირაში ოთხი სიხშირით დაფრინავს, ნოემბრიდან კი - სამი სიხშირით. კონკრეტულად, როდიდან შეწყდება ქუთაისი-ვენის რეისები, უცნობია. როგორც ავიაკომპანიაში bm.ge-ს განუცხადეს, ფრენები ვენისკენ ეტაპობრივად გაუქმდება. ვენამდე კი იყო აბუ-დაბის მიმართულების გაუქმება. 14 ივლისს Wizz air-მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც ფრენები მიმდინარე თვიდან გაჩერდებოდა. გადაწყვეტილება ცხადია გავრცელდა ქუთაისზეც, საიდანაც ქუთაისი-აბუ დაბი დაფრინავდა. დასავლეთ საქართველოში მომუშავე ტურისტული კომპანიების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ორივე გადაწყვეტილება სექტორის მნიშვნელოვნად აზარალებს და აუცილებელია, შესაბამისმა უწყებებმა ალტერნატიულ ავიაკომპანიების შემოყვანაზე იმუშაოს. საქართველოთი დაინტერესების რა რესურსი არსებობს ავიაინდუსტრიაში და რას უკავშირდება ვიზეარის პოლიტიკა? სტუმარი: გიორგი მოლოდინაშვილი - საავიაციო საკონსულტაციო ჯგუფის მმართველი პარტნიორი და საავიაციო კომიტეტის ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: “ტავ ჯორჯიას” საქართველოში საქმიანობის 20 წლის იუბილე აქვს
#ავიაციისსიახლეები: ✈ “ტავ ჯორჯიას” საქართველოში საქმიანობის 20 წლის იუბილე აქვს ✈ 8 თვეში საქართველოს აეროპორტები 5.6 მლნ მგზავრს მოემსახურა - იოსელიანი ✈ ძალიან წარმატებული დინამიკა გვაქვს, თბილისის აეროპორტში წელს 5 მილიონზე მეტ მგზავრს ველოდებით - ზაქარაძე ✈ პირდაპირი რეისების კუთხით ევროპის ქვეყნები ჩვენთვის სტრატეგიული მნიშვნელობისაა - ქვრივიშვილი ✈ Wizzair-ი ფრენებს ვენის მიმართულებით ქუთაისიდანაც შეწყვეტს ✈ "21 ნოემბრიდან საქართველოს ბაზარზე ეგვიპტის მიმართულება ბრუნდება" - PEGAS Touristik Georgia კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia