8 თვეში ტურიზმიდან შემოსავლები $3.1 მლრდ-მდე გაიზარდა - ამის შესახებ Galt & Taggart წერს, რომელიც სექტორის განახლებულ მიმოხილვას აქვეყნებს. საინვესტიციო ბანკი პროგნოზირებს რომ წელს შემოსავლები 4,5 მლრდ დოლარამდე გაიზრდება. იზიარებენ თუ არა ბიზნესის წარმომადგენლები მონაცემებს და რის ხარჯზე გაიზარდა შემოსავლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
AD BLACK SEA-მ უკვე მეცხრედ კრეატიული სამყაროს ეპიცენტრად აქცია ბათუმი და მთლიანად საქართველო. რა თქმა უნდა წელსაც კრეატიული ინდუსტრიის წამყვან მოთამაშეებს და კომპანიებს, ასევე, დამწყებ ტალანტებს, ნიჭიერებს და ასევე, აღიარებულ, საერთაშორისო სპიკერებს უმასპინძლეს. კონკურსანტები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ერთმანეთს 14 კატეგორიაში ეპაექრებოდნენ. მათ საერთაშორისო ჟიურის 5 გუნდი აფასებდა, რომელიც 20 ქვეყნიდან მოწვეულ 28 წევრს აერთიანებდა. რაც შეეხება ჯილდოებს: წლევანდელი გრანპრის მფლობელი ქართული სააგენტო Playmakers Georgia გახდა და ვულოცავ ამ არაჩვეულებრივ გუნდს, კიდევ ერთ გამორჩეულ აღიარებას,რომელიც მიხარია მათთან ერთად, და არც მიკვირს მათი ნიჭიერების, შრომის და გამორჩეული შემოქმედებით მიდგომების შემხედვარე. საუკეთესო ადგილობრივი კლიენტი-PSP, საუკეთესო სააგენტო-Playmakers,საუკეთესო დამოუკიდებელი სააგენტო - Playmakers და საუკეთესო ქსელი - Saatchi & Saatchi გახდა. გრანპრის მფლობელებს შორისაა, პსპ-ს რეკლამა - თავისუფლებაზე, 26 მაისზე - სათაურით, "ჩიტებს ფრენა არ ავიწყდებათ". სტუმრები: ვატო ქავთარაძე - AD BLACK SEA, დამფუძნებელი; სოფო კეჩხოშვილი - AD BLACK SEA კონკურსის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამერიკულმა მულტინაციონალურმა გიგინტმა Motorola Solutions - მა ქალაქ იზმირში 9-11 სექტემბერს 2025 წლის Local Partner Conference EE&CA; - ზე მის პლატინუმ პარტნიორ ქართულ კომპანია კომუნიკომთან 10 წლიანი ნაყოფიერი და შედეგიანი პარტნიორობა გამოყო და კომუნიკომი სპეციალური პრიზით დააჯილდოვა. მოტოროლა სოლუშენსი ლიდერია კრიტიკულად მნიშვნელოვანი საკომუნიკაციო პროდუქტების, გადაწყვეტილებებისა და სერვისების სფეროში. კომპანია ქმნის და აკავშირებს ტექნოლოგიებს ადამიანების, ქონებისა და ადგილების დასაცავად, რაც ხელს უწყობს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების გამყარებას ქვეყნის და მსოფლიო უსაფრთხოების მასშტაბით. კონფერენციის დროს განხილული იქნა მოტოროლა სოლუშენსის მიდგომები, ხედვა და ინოვაციური გადაწყვეტილებები, რადიოკავშიგაბმულობის და ვიდეოსამეთვალყურეო ბაზრისთვის მომავალი 2 წლის განმავლობაში. კონფერენციას კომუნიკომის დამფუძნებელი და დირექტორი გიორგი შვანგირაძე და გაყიდვების დირექტორი ირაკლი მშველიძე დაესწრნენ და კუთვნილის ჯილდო ჩაიბარეს.მსგავსი ჯილდო კომუნიკომს 2020 და 2023 წლებშიც აქვს მიღებული სხვადასხვა წარმატებული პროექტისთვის, რომლებიც მოტოროლა სოლუშენსთან პარტნიორობით წარმატებით განხორციელდა საქართველოში. წარმატებები კომუნიკომს და ვულოცავ მათ გუნდს მორიგ აღიარებას, წარმატებები და მეტი გამარჯვებები, შემოსავლებთან ერთად! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკისთვის ქვეყანაში ტურიზმის სექტორის გაძლიერება ერთ-ერთი პრიორიტეტულია და ამ მიმართულებით ბიზნესების მხარდაჭერას აქტიურ რეჟიმში აგრძელებს. სწორედ ამ მიზნით, ბანკსა და საქართველოს ტურიზმის ასოციაციას შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი საქართველოს კორპორაციული კლიენტების მომსახურების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ,ლალი ყელაურაძემ და საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის თავმჯდომარემ, ნატალია კვაჭანტირაძემ მოაწერეს. აღნიშნული მემორანდუმის მიზანს საქართველოში ტურიზმის ინდუსტრიის გაძლიერება, აღნიშნულ სექტორში კომპეტენციის გაზრდა, ცოდნის გაზიარება და საუკეთესო პრაქტიკების დანერგვა წარმოადგენს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წინანდლის ისტორიულ მამულში მე-7 საფესტივალო სეზონი საზეიმოდ დაიხურა. ფესტივალის სავიზიტო ბარათად ქცეულ პან-კავკასიურ ახალგაზრდულ ორკესტრს, ცნობილი დირიჟორი დანიელ ბლენდ-ალფი უძღვებოდა. დასკვნით კონცერტზე მაყურებლის წინაშე წარსდგა მსოფლიოში აღიარებული ახალგაზრდა ჩელისტი, პაბლო ფერანდესი. შესრულდა დვორჟაკის და გუსტავ მალერის ნაწარმოებები. წინანდლის ფესტივალს ისტორიულ მამულში ტრადიციულად კომპანია სილქნეტი წარადგენს და ყოველწლიურად სულ უფრო მეტ მსოფლიო დონის შემსრულებელსა და მუსიკის მოყვარულს იზიდავს. მე-7 სეზონი მრავალფეროვანი პროგრამითა და მუსიკოსთა ვარსკვლავური შემადგენლობით გამორჩეული 11-ტ საფესტივალო დღეს და 23 კონცერტს მოიცავდა. ფესტივალი ერთი წლით დაემშვიდობა გულშემატკივარს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუბრიკაში - რას გვიყვება დრო - ავტომწარმოებელი ჰოლდინგის, ჯენერალ მოტორსის შექმნის ისტორია უნდა გაგიზიაროთ, რადგან ამ ჰოლდინგის დაარსების თარიღად სწორედ 16 სექტემბერია მონიშნული. 1908 წელს, უილიამ დურანტმა ჯიემი დაარსა და ეტაპობრივად მის მფლობელობაში რამდენიმე ბრენდი გაერთიანდა. ჰოლდინგმა დაარსების დღიდან მოყოლებული ძალიან ბევრი გამოწვევა და დაბრკოლება გამოიარა - ფინანსური კრიზისები, გაკოტრების ზღვარზე მისვლა, მაღალი კონკურენცია და ვალები. თუმცა, რესტრუქტურიზაციამ და სიახლეებზე ორიენტირებამ შედეგი გამოიღო და დღეს ჯენერალ მოტორსი საკმაოდ მაღალშემოსავლიანი და წარმატებული კომპანიაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1992 წლის 16 სექტემბერს 19 საათზე გაერთიანებული სამეფოს ფინანსთა მინისტრმა ნორმან ლეიმონტმა განცხადება გააკეთა ევროპის სავალუტო სისტემიდან გასვლის შესახებ. ამას წინ უძღოდა ჯორჯ სოროსის და სხვა ინვესტორების განცხადებები რომ გირვანქა სტერლინგის კურსი შეუსაბამოდ მაღალია და გაერთიანებულმა სამეფომ ან უნდა დაწიოს კურსი,ან დატოვოს ევროპის სავალუტო სისტემა. ბრიტანეთის ფინანსთა მინისტრის განცხადებიდან მომდევნო 5 კვირის განმავლობაში სტერლინგი 15%-ით დაეცა გერმანულ მარკასთან და 25%-ით აშშ დოლართან მიმართებაში.სოროსმა გაუფასურებული სტერლინგები 15 მლრდ გერმანულ მარკად შეიძინა.გაზრდილმა მოთხოვნამ კვლავ აწია გირვანქა სტერლინგის კურსი.რა მოხდა რეალურად ამ ამბის ირგვლივ? და რა როლი აქვს ამ ყველაფერში მსოფლიოში ცნობილი მილიარდერს რომლის მოქმედების შედეგად ეს დღე გაერთიანებული სამეფოს ისტორიაში შავი ოთხშაბათის სახელით შევიდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელელი თაღლითი ბათუმის აეროპორტში დააკავეს - ვინ არის საიმონ ლევიევი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტემპერატურის მკვეთრი ცვალებადობის გამო, ექიმები სეზონური ვირუსების გააქტიურებას ელოდებიან. რისკებს სასწავლო სეზონის დაწყებაც აჩენს. მით უმეტეს, რომ ბოლო პერიოდში „კოვიდ 19“-ის ომიკრონის შტამის გავრცელების მაჩვენებელი საკმაოდ მომატებულია. ეპიდემიოლოგები არ გამორიცხავენ, რომ სეზონური ვირუსული ინფექციების გავრცელება წელს სტანდარტულზე უფრო ადრე დაიწოს და მოსახლეობას რიგი რეკომენდაციების დაცვისკენ მოუწოდებენ. როგორია რჩევები და რა ვითარებაა ქვეყანაში ვირუსების გავრცელების თვალსაზრისით? სტუმარი: ივანე ჩხაიძე - „იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს“ სამედიცინო დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ჯეირანი”-გადაცემა მოგზაურობაზე&ტურიზმზე - ყოველ ორშაბათს BMGTV - 22.30 საათზე! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს 308-მა თანამდებობის პირმა 22 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქრები მიიღეს - ამის შესახებ საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს მიერ მომზადებულ კვლევაშია აღნიშნული, რომლის მიხედვითაც, აქედან ნაღდი ფულის სახით 16 მლნ ლარი გადაეცათ. ამას გარდა საჩუქრებში იყო 33 ბინა, 14 მიწის ნაკვეთი, 21 ავტომობილი და 6 იარაღი. საჩუქრების 72% (16 მლნ ლარი) მათ მშობლებისგან მიიღეს. მაღალი თანამდებობის პირებიდან 100,000 ლარზე მეტი ღირებულების საჩუქრები მიიღეს მაშინდელმა პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, იუსტიციის მაშინდელმა მინისტრმა რატი ბრეგაძემ, თბილისის საკრებულოს მაშინდელმა თავმჯდომარემ გიორგი ტყემალაძემ, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლემ გიორგი მიქაუტაძემ. ყველაზე მეტი საჩუქარი ჯამური ღირებულებით 4.5 მლნ ლარის ოდენობით პროკურატურის თანამშრომლებმა მიიღეს. პარლამენტის წევრებმა 2.4 მლნ ლარის საჩუქრები მიიღეს, შსს-ს თანამშრომლებმა 2 მლნ ლარის, მოსამართლეებმა კი 1.3 მლნ ლარის. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ” სახელმწიფო სექტორში დასაქმებული 6, 000-მდე თანამდებობის პირის ქონებრივი დეკლარაცია შეისწავლა. სტუმარი: ბესო ნამჩავაძე - საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო-ს უფროსი ანალიტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Wizzair-ი ფრენებს ვენის მიმართულებით ქუთაისიდანაც შეწყვეტს, ამის შესახებ bm.ge-ის ინფორმაციაში ავიაკომპანიაში დაუდასტურეს. როგორც ცნობილი გახდა, უნგრული დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანია ვენის საერთაშორისო აეროპორტში ბაზას დახურავს. Wizzair-ის ინფორმაციით, ბაზა ორ ეტაპად დაიხურება. კერძოდ, ორი თვითმფრინავი და მარშრუტები ბილბაოსა და ლონდონის აეროპორტის მიმართულებით 2025 წლის 26 ოქტომბერს დასრულდება, ხოლო დარჩენილი სამი თვითმფრინავი და ყველა სხვა მარშრუტი 2026 წლის 15 მარტს შეწყდება. მიზეზი მაღალი გადასახადია: "ავიაკომპანიამ, რომელმაც ვენაში ბაზა 2018 წელს გახსნა, განაცხადა, რომ აეროპორტის ფასების, გადასახადებისა და მიწისზედა მომსახურების საფასურის ზრდამ ოპერაციები მის დაბალბიუჯეტიან მოდელთან შეუთავსებელი გახადა". ცნობისთვის, Wizzair-ი ქუთაისის აეროპორტიდან ვენის მიმართულებით ამჟამად კვირაში ოთხი სიხშირით დაფრინავს, ნოემბრიდან კი - სამი სიხშირით. კონკრეტულად, როდიდან შეწყდება ქუთაისი-ვენის რეისები, უცნობია. როგორც ავიაკომპანიაში bm.ge-ს განუცხადეს, ფრენები ვენისკენ ეტაპობრივად გაუქმდება. ვენამდე კი იყო აბუ-დაბის მიმართულების გაუქმება. 14 ივლისს Wizz air-მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც ფრენები მიმდინარე თვიდან გაჩერდებოდა. გადაწყვეტილება ცხადია გავრცელდა ქუთაისზეც, საიდანაც ქუთაისი-აბუ დაბი დაფრინავდა. დასავლეთ საქართველოში მომუშავე ტურისტული კომპანიების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ორივე გადაწყვეტილება სექტორის მნიშვნელოვნად აზარალებს და აუცილებელია, შესაბამისმა უწყებებმა ალტერნატიულ ავიაკომპანიების შემოყვანაზე იმუშაოს. საქართველოთი დაინტერესების რა რესურსი არსებობს ავიაინდუსტრიაში და რას უკავშირდება ვიზეარის პოლიტიკა? სტუმარი: გიორგი მოლოდინაშვილი - საავიაციო საკონსულტაციო ჯგუფის მმართველი პარტნიორი და საავიაციო კომიტეტის ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ “ტავ ჯორჯიას” საქართველოში საქმიანობის 20 წლის იუბილე აქვს ✈ 8 თვეში საქართველოს აეროპორტები 5.6 მლნ მგზავრს მოემსახურა - იოსელიანი ✈ ძალიან წარმატებული დინამიკა გვაქვს, თბილისის აეროპორტში წელს 5 მილიონზე მეტ მგზავრს ველოდებით - ზაქარაძე ✈ პირდაპირი რეისების კუთხით ევროპის ქვეყნები ჩვენთვის სტრატეგიული მნიშვნელობისაა - ქვრივიშვილი ✈ Wizzair-ი ფრენებს ვენის მიმართულებით ქუთაისიდანაც შეწყვეტს ✈ "21 ნოემბრიდან საქართველოს ბაზარზე ეგვიპტის მიმართულება ბრუნდება" - PEGAS Touristik Georgia კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინტერიერი დეტალებში სალომე დადუნაშვილი - გადაცემა “ინტერიერი სალომე დადუნაშვილთან ერთად”, ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოდის სახლ Gucci-ის მფლობელმა Kering-მა ახალ აღმასრულებელ დირექტორად Renault-ის ყოფილი მმართველი, ლუკა დე მეო დაასახელა. ცვლილებების მიზანი, რომელიც მოდის გიგანტში მიმდინარეობს, ბრენდის ფინანსური მდგომარეობის გაუმჯობესებაა. ლუკა დე მეო პოსტს ოფიციალურად დღეს დაიკავებს. იტალიელი ბიზნესმენი, რომელმაც მთელი თავისი კარიერა ავტოინდუსტრიაში გაატარა, პირველი აუტსაიდერი იქნება, რომელიც ფრანგი მილიარდერების, პინოს ოჯახის კომპანიის მართვას ჩაუდგება სათავეში. ინვესტორებისა და ინდუსტრიის ანალიტიკოსთა აზრით, ეს ნაბიჯი კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს იმ გამოწვევათა მასშტაბს, რომლის წინაშეც Kering აღმოჩნდა. გადავწყვიტეთ მოგიყვეთ ბრენდ kering-ზე, იმ მთავარ ბრენდებზე, რომელიც კონგლომერატის შემოსავლების მთავარი გენერატორია და ცვლილებებზე რომლებსაც ბრენდი განიცდის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ექსპო ჯორჯიაში, მეწარმე ქალების ყველაზე მასშტაბური გამოფენა-გაყიდვა გაიმართა, რომლის უცვლელი პარტნიორი და მხარდამჭერი TBC იყო. ღონისძიებაში 200-მდე მეწარმე ქალი მონაწილეობდა, მათ შორის იყვნენ ძალადობის მსხვერპლები, მაღალმთიანი რეგიონებისა და უკრაინიდან იძულებით გადაადგილებული პირები. სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ გაეცნოთ და შეეძინათ ნატურალური პროდუქტები, ხელნაკეთი ნივთები, ეკო-მეგობრული აქსესუარები და მონაწილეობა მიეღოთ მასტერკლასებში. ამასთან, გამოფენის ფარგლებში გამართული დისკუსია ქალთა ეკონომიკურ გაძლიერებასა და ფინანსურ ჩართულობაზე მსჯელობას დაეთმო. სტუმარი: მაკა ბოჭორიშვილი - თიბისის გარემოს დაცვის, სოციალური და მმართველობის საკითხების კოორდინატორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია, „სვის კაპიტალი“, რომელიც წელს დაარსებიდან 15 წლის იუბილეს აღნიშნავს, საქმიანობას „სკაპის“ სახელით აგრძელებს. რებრენდინგის მიზანი უფრო მოქნილი, სწრაფი და ციფრულ სერვისებზე ხელმისაწვდომობაზე ხაზგასმა იყო. მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია იგივე გუნდით, იგივე საქმიანობას აგრძელებს, თუმცა განსხვავებული სახელით. როგორ შეიცვალა სვის კაპიტალი და როგორ გახდა “სკაპი”? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წინანდლის ისტორიულ მამულში კლასიკური მუსიკის ფესტივალი მეშვიდედ გაიმართა. სცენაზე ქართველი და მსოფლიოში ცნობილი მუსიკოსები წარდგნენ. წელს წინანდლის ფესტივალის მხარდამჭერთა სიას კვლავ შეუერთდა კომპანია კოკა-კოლა, რომელმაც ფესტივალის ფარგლებში ქართული მსმენელისთვის საყვარელი მომღერლების, ეკა მამალაძის, ნატალია ქუთათელაძის და ლეგენდარული ნანი ბრეგვაძის კონცერტი წარადგინა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
IDS ბორჯომი საქართველომ, როგორც დარგის ლიდერმა და ნოვატორმა კომპანიამ, პირველი ქართული მინერალური წყლის „ბორჯომის“ წარმოების 135-ე წელს, თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ახალი ქარხანა გახსნა. პროექტის ჯამური ინვესტიცია 120 მილიონი დოლარია. ღონისძიებას საქართველოს აღმასრულებელი, საკანონმდებლო, ადგილობრივი ხელისუფლების წევრები და ბიზნესის წარმომადგენლები დაესწრნენ. ბორჯომის ახალი ქარხანა აშენდა ყვიბისში, ყოფილი, N2 ჩამომსხმელი ქარხნის ტერიტორიაზე. საწარმოს საერთო ფართობი 48 000 მ2-ს შეადგენს. მასშტაბითა და წარმოების შესაძლებლობებით, საქართველოში ის ყველაზე დიდია ჩამომსხმელ სექტორში. საწყის ეტაპზე ქარხნის სიმძლავრე 750 მილიონი ბოთლია წელიწადში, ხოლო 2030 წლისთვის მილიარდ ბოთლამდე მიაღწევს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს დემოკრატიის საერთაშორისო დღეა! რომელიც 2008 წლიდან, ყოველწლიურად აღინიშნება. ასე არის კალენდარში მონიშნული თარიღი და 15 სექტემბერი ამის შესახებ გადაწყვეტილება გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 2007 წლის 8 ნოემბერს მიიღო.სიმბოლურად, ამ თარიღთან დაკავშირებით, ჩვენმა გუნდმა მოამზადა ვიდეო ისტორია, დემოკრატიის მნიშვნელობისა და იმ ინდექსის შესახებ, რომელიც სხვადასხვა ქვეყანასთან ერთად, საქართველოს დემოკრატიულ მაჩვენებელსაც იკვლევს და რიცხვებში ზომავს. სამწუხაროდ, ჩვენი შედეგი, ბოლო წლების განმავლობაში, გაუარესების ტრენდს აჩვენებს. თუ ერთ დროს რეგიონში ყველაზე დემოკრატიული ქვეყანა საქართველო იყო, უახლესი კვლევების თანახმას, ამ სტატუსს ახლა არა ჩვენ, არამედ მეზობელი სომხეთი ატარებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 15 სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია “ორკინი საქართველო”, რომელიც მავნებლების პრევენციისა და კონტროლის პროფესიონალურ მომსახურებას ახორციელებს. ორკინი საქართველო 2016 წლიდან საქმიანობს და არის ამერიკული კომპანია Orkin LLC-ის დამოუკიდებელი ლიცენზირებული ფრენჩაიზი. ორკინის გლობალური ბრენდი ამ დარგში 1901 წლიდან საქმიანობს და 120 წელზე მეტია, ემსახურება მომხმარებლებს, მსოფლიოს მასშტაბით 80-მდე ქვეყანაში. სტუმარი: ლადო საყვარელიძე - "ორკინი საქართველოს" თანადამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის აგვისტოს ბოლოს კომერციულ ბანკებში ფიზიკური და იურიდიული პირების (ფინანსური ინსტიტუტების გამორიცხვით) დეპოზიტების მოცულობამ 62 მილიარდ ლარს მიაღწია. სავალო ფასიანი ქაღალდების ბაზარი ოთხჯერ მცირეა დეპოზიტებთან შედარებით: 2025 წლის აგვისტოში სავალო ფასიან ქაღალდებში მხოლოდ 14.8 მილიარდი ლარი იყო განთავსებული. აქედან 74% სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდებია (დაბალი რისკის, მაგრამ ასევე დაბალი სარგებლის მქონე), ხოლო კერძო სავალო ქაღალდების უდიდეს ნაწილს (დაახლოებით 80%) საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები უშვებენ. ეს სურათი ნათლად მიუთითებს, რომ საქართველოს ფინანსურ ბაზარს სჭირდება უფრო მაღალი მომგებიანობისა და მოქნილი ფინანსური პროდუქტები. სტუმრები:
რატომ გამოუვიდა ფინეთს? - ავტოსაგზაო შემთხვევებს მსხვერპლი არ მოჰყოლია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავტოსაგზაო შემთხვევების რიცხვი იზრდება. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური სტატისტიკის მიხედვით, 2025 წლის პირველ 6 თვეში 2 860 ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა, რის შედეგადაც,დაიღუპა 216 ადამიანი, ხოლო დაშავდა 2816. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკის თანახმად ავტოსაგზაო შემთხვევების თითქმის ნახევარი - 1369 შემთხვევა თბილისში მოხდა. დედაქალაქში ავარიების მსხვერპლთა რიცხვი 50-ია. რეგიონებიდან ყველაზე მეტი ავტოსაგზაო შემთხვევა იმერეთში ფიქსირდება - 316 ერთეულით, რასაც 45 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა. შემდეგ მოდის აჭარა - ამ შემთხვევაში, ავარიების რაოდენობა 201-ს დაღუპულთა რიცხვი კი 30-ს შეადგენს. წლევანდელი 6 თვის შედეგები, წინა წლის ანალოგურ პერიოდთან მიმართებით, საშუალოდ 20%-ით გაზრდილ ლეტალობას, ხოლო დაშავებულთა რიცხვის 14%-იან ზრდას ასხავს. თავად საგზაო შემთხვევების მაჩვენებლები კი 2024-ის 2 კვარტალთან შედარებით, 12%-ით არის გაზრდილი. სტატისტიკა აჩვენებს, რომ საქართველოში ათასი საავტომობილო შემთხვევა საშუალოდ ას ადამიანს კლავს და ათასზე მეტს ასახიჩრებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროექტი, რომელიც სრულად კერძო კაპიტალით სრულდება, და მის მოწყობაზე არ დაიხარჯება ერთი თეთრიც კი გადასახადის გადამხდელებისა, მეტიც, პროექტი რომელიც რამდენიმე კვირაა აქტიურად არის წარმოდგენილი ინტერნეტ სივრცეში ნამდვილად იპყრობს ყურადღებას როგორც მასშტაბირებით,ასევე მასშტაბური მრავალფეროვანი ინფრასტრუქტურით და გამწვანებით. როგორ გამოიყურება ეს პროექტი, ვინ შეასრულებს მას და როდის მოხდება მისი პრეზენტაცია? სტუმარი: ილია წულაია - "არქის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს კლიმატური ინფრასტრუქტურის გამართვა, მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქისთვის მთავარი გამოწვევაა. არსებობს ქალაქები, რომლებიც არა მხოლოდ წარმატებით ებრძვიან კლიმატურ სირთულეებს, არამედ მათ ინოვაციად და განვითარების შესაძლებლობად აქცევენ. როგორ უმკლავდებიან მსოფლიოს მოწინავე ქალაქები კლიმატურ კრიზისს და როგორ ცვლიან ურბანულ სივრცეებს უკეთესი მომავლის პერსპექტივით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში ძლიერმა წვიმამ პრობლემები შექმნა. დაიტბორა ქუჩები, მიწისქვეშა გადასასვლელები და მეტროს სადგური. ძლიერი წვიმის შედეგად წყალი ჩავიდა მეტროსადგურ სამედიცინოშიც, რის გამოც დროებით შეფერხდა მგზავრთა გადაადგილება. რატომ პარალიზდება ქალაქი უხვი ნალექის დროს და როგორია სპეციალისტების რეკომენდაციების თბილისის მერიისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11 სექტემბერს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ტავ ჯორჯიას საქართველოში საქმიანობის 20 წლის იუბილე აღინიშნა. თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტების მმართველმა კომპანია ტავ ჯორჯიამ საქმიანობის 20 წლის განმავლობაში ქვეყნის ორი საერთაშორისო კარიბჭის აშენებასა და განვითარებაში 230 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის ინვესტიცია განახორციელა და 500 მლნ ლარამდე სახელმწიფო გადასახადის სახით გადაიხადა. კომპანიას დღესდღეობით 1800-მდე თანამშრომელი ჰყავს დასაქმებული, რაც საქართველოს საავიაციო სფეროსთვის უზარმაზარ ადამიანურ კაპიტალს წარმოადგენს.შეგახსენებთ, რომ ოფიციალური მონაცემებით, 2025 წლის მეორე კვარტალში ტავ ჯორჯია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მხრივ რეიტინგის ათეულშია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქუთაისს სმარტის მორიგი და ახალი მაღაზია ამშვენებს, სმარტის ახალი ფილიალი გრიშაშვილის #30-ში მდებარე „ვისოლის“ ავტოგასამართ სადგურზე მდებარეობს. წლის ბოლომდე „სმარტი“ უფრო დიდი ფორმატით გაიხსნება ბორჯომშიც და მთელი საქართველოს მასშტაბით გაშლილი 51 მარკეტით „ვისოლთან“ ერთად „კეთილი მგზავრობისთვის“ ყველა საჭირო პირობას შექმნის. ახალგახსნილი ობიექტის ჩათვლით „სმარტი“ იმერეთის რეგიონში უკვე 10-მდე მარკეტით არის წარმოდგენილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეს ამბავი მშობლებს განსაკუთრებით დაგაინტერესებთ, რადგან, სასწავლო წლის დაწყებასთან ერთად განსაკუთრებით აქტუალური ხდება ბავშვების სკოლასთან ადაპტაციის საკითხი. სწორედ ამ თემას მიეძღვნა ფსიქოლოგ მარინა კაჭარავასთან შეხვედრა, რომელიც ავერსი-ფარმას და აზროვნების აკადემიის ინიციატივით კამპანიის „სიყვარულით სკოლისაკენ“ ფარგლებში გაიმართა.ღონისძიება მიზნად ისახავდა მშობლებისთვის ინფორმაციის გაზიარებას იმ გამოწვევების შესახებ, რომლებიც მოსწავლეებს ახალი სასწავლო წლის დასაწყისში აქვთ.და მათი გადაჭრის გზებზე რეკომენდაციების შეთავაზებას პროფესიონალი ფსიქოლოგის მხრიდან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამდიდრდა ლარი ელისონი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 12 სექტემბერი - გიორგი ისაკაძის პროლოგი;