საინტერესო ფენომენი, რომელმაც ვენჩურული კაპიტალის წესები თავდაყირა დააყენა -გაიცანით In-Q-Tel. ეს არის ამერიკის დაზვერვის ცენტრალური სააგენტოს ოფიციალური საინვესტიციო ფონდი, რომელიც 26 წლის წინ სპეციალურად შეიქმნა იმისთვის, რომ კერძო სექტორის ინოვაციები სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში ჩაეყენებინა. როგორ მუშაობს არაკომერციული ვენჩურული ფირმა, რომელიც მილიარდიან აქტივებს მართავს და რატომ არის ის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ამერიკული დაზვერვისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მმართველი პარტიის ახალი შეზღუდვები - გაურკვეველი კანონპროექტის “ნათელი მიზნები” #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 3 თებერვალი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზოგადად, მდიდრული ცხოვრების სტილის რეპუტაციის გამო, დუბაიზე ხშირად ამბობენ, რომ იქ "ქუჩები ოქროთია მოპირკეთებული". მალე ეს იდიომი რეალობად იქცევა, რადგან არაბთა გაერთიანებული საამიროების ქალაქი მზადაა, გახსნას ქუჩა, რომელიც პირდაპირი მნიშვნელობით ოქროსგან იქნება აშენებული - ინფორმაციას Euronews Travel ავრცელებს.ქუჩა ახალი "დუბაის ოქროს უბნის" (Dubai Gold District) ნაწილია და ის "ოქროს გამოყენებით აშენდება", თუმცა რას გულისხმობს ეს კონკრეტულად, ჯერჯერობით უცნობია. "დუბაის ოქროს უბნის" შესახებ ინფორმაცია დუბაის მედია ოფისმა 27 იანვარს გაავრცელა. ოქროს ქუჩის გახსნის თარიღი ჯერჯერობით უცნობია. "დუბაის ოქროს უბანი" ქალაქში ამჟამად არსებული „ოქროს ბაზრის“ (Gold Souk) რებრენდინგია. დეირას რაიონში მდებარე ეს ტერიტორია 1 000-მდე საცალო მოვაჭრეს აერთიანებს, რომლებიც ოქროსა და ძვირფას სამკაულებს ყიდიან. "ოქროს ბაზარი" ქალაქის ძველ ნაწილში პოპულარული ტურისტული ღირსშესანიშნაობაა და ის სანელებლების, სუნამოებისა და ანტიკვარული ნივთების ბაზრების გვერდით მდებარეობს. დუბაის მედია ოფისის ცნობით, არაბთა გაერთიანებული საამიროები ოქროთი ვაჭრობით მსოფლიოში სიდიდით მეორე ქვეყანაა. 2024-2025 წლებში ქვეყანამ 53.41 მილიარდი დოლარის ღირებულების ოქროს ექსპორტი განახორციელა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მიწურულს გამოცხადდა გადაწყვეტილება, რომელიც ოფიციალურად ტექნიკური უნივერსიტეტის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან შერწყმას მოიაზრებს, პრაქტიკაში კი ჩნდება მოლოდინი საგანმანათლებლო სივრციდან მისი სრულად გაქრობისა. როგორც ოცნების განათლების მინისტრმა გივი მიქანაძემ განაცხადა, კონსულტაციები რექტორებთან კომუნიკაციის შედეგად იქნა მიღებული, თუმცა თავად გეპეის რექტორმა დავით გურგენიძემ "რადიო თავისუფლებასთან" ინტერვიუში განაცხადა, რომ გაერთიანების შესახებ ინფორმაცია მან მხოლოდ ერთი დღით ადრე შეიტყო. მიუხედავად ამისა, სტუს რექტორი დარწმუნებულია, რომ მსჯელობა გაგრძელდება და "ქართული ოცნება" ხალხის ჩართულობის გარეშე გადაწყვეტილებას არ გააფორმებს - ამის შესახებ რექტორმა უნივერსიტეტთან პროტესტის მიზნით შეკრებილ საზოგადოებასთან საუბრისას განაცხადა. თავის მხრივ ჩვენ ვნახეთ ღია წერილი სტუს პროფესორ-მასწავლებლების მიერ რომელიც მათ ბიძინა ივანიშვილის გაუგზავნეს. ასევე ვნახეთ ოცნების პრემიერ კობახიძის განცხადებაც რომ თურმე მიზანი ოპტიმიზაცია და განათლების ხარისხის გაუმჯობესებაა. „სერიოზული პრეტენზიები გვესმოდა განათლების სისტემის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებით, მათ შორის, ჩვენი ოპონენტები აცხადებდნენ, რომ ჩვენი ახალგაზრდები ხშირად მიდიოდნენ საზღვარგარეთ იმის გამო, რომ საქართველოში არ იყო უზრუნველყოფილი უმაღლესი განათლების სათანადო ხარისხი. ჩვენ დავაანონსეთ განათლების რეფორმა და უცბად გაირკვა, რომ თურმე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ყოფილა ჰარვარდი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი-კემბრიჯი და ილიას უნივერსიტეტი-ოქსფორდი." - განაცხადა კობახიძემ. რა კავშირი აქვს გამოცხადებულ რეფორმას ხარისხის გაუმჯობესებასთან და რეალურად რა შეიძლება იყოს დაიკარგოს? სტუმრები: შალვა ტაბატაძე - განათლების მკვლევარი; ლელა ჩახაია - განათლების მკვლევარი; ლევან გორდეზიანი - თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი; გიორგი ჭანტურია - განათლების ექსპერტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ წელს კომპანია „კულამ“ დაბა აგარაში მდებარე „ჰიპის“ ქარხანა შეიძინა. როგორც კომპანიაში აცხადებდნენ, ჯამური ინვესტიცია 3 მლნ ევრო უნდა ყოფილიყო, ქარხნის სრულად გადაიარაღება კი წლის ბოლომდე იყო დაანონსებული. გაფართოების მიზანი ბიო წარმოების ზრდა იყო. რა მაჩვენებლებით დახურა კომპანიამ წელი და როგორია 2026-ში დაგეგმილი განვითარების გზები? სტუმარი: ვანო გოგლიძე - "კულას" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინტერიერი დეტალებში სტუმარი: სალომე დადუნაშვილი - “ინტერიერი სალომე დადუნაშვილთან ერთად” ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈️ თეა ზაქარაძემ ნიდერლანდების ელჩს თბილისის აეროპორტში უმასპინძლა ✈️ ევროპარლამენტარებმა უფასო ხელბარგსა და ავიაკომპანიების მიერ კომპენსაციის გაცემის სამსაათიან ვადას მხარი დაუჭირეს ✈️ airBaltic-ი IPO-ს აყოვნებს და პრიორიტეტს სტრატეგიულ ინვესტორს ანიჭებს ✈️ ეთიოპია მსოფლიოში ერთ-ერთ უდიდეს საავიაციო ჰაბს აშენებს ✈️ Edelweiss-ის რევოლუციური A350 სალონი ✈️ "დომოდედოვოს" აეროპორტი "შერემეტიევოს" მფლობელმა $869 მილიონად იყიდა კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირას, საქართველოს უნივერისტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლაში, მრგვალი მაგიდის ფორმატში, იანვრის თვის შეხვედრაზე, ჩატარდა სემინარი - თანდაყოლილი დაავადებების კლინიკური, ეპიდემიოლოგიური, მოლეკულური, ბიოლოგიური და გენეტიკური საკითხების შესახებ, სახელწოდებით „ადრეული დეტექციიდან უკეთეს გამოსავლამდე“. მომხსენებლებმა განიხილეს ახალშობილთა სკრინინგი, რაც პრევენციული პედიატრიისა და იშვიათი დაავადებების მკურნალობის საკითხებში ეფექტურობის გაზრდისთვის მთავარი ქვაკუთხედია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო ფარმაცევტულ კომპანია GM PHARMA-ს საწარმოში ვიზიტით ეწვია გერმანული საკონსულტაციო და აუდიტორული კომპანია Heacon Service, რომელიც ფარმაცევტულ და ჯანდაცვის სექტორებში საკონსულტაციო და აუდიტორული მომსახურების მრავალწლიანი გამოცდილებითა და მაღალი ექსპერტიზით გამოირჩევა. კომპანია წლების განმავლობაში ინარჩუნებს ევროპაში ერთ-ერთი წამყვან პოზიციას. სწორედ ჰიკონის მთავარი აუდიტორები სამი დღის განმავლობაში იმყოფებოდნენ GM Pharma-ს საწარმოში, სადაც ჩატარდა აუდიტი ევროკავშირის კარგი საწარმოო პრაქტიკის სტანდარტებთან შესაბამისობის შესაფასებლად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს ქვეყნის ეკონომიკურ პოტენციალს მუშახელის რაოდენობაზე მეტად რობოტული კოეფიციენტი განსაზღვრავს. იაპონია კვლავ რჩება მთავარი ტექნოლოგიების მფლობელად, თუმცა ჩინეთმა რობოტების დანერგვის ისეთი მასშტაბი აჩვენა, რომ ინდუსტრიულ რბოლაში ამერიკასაც გაუსწრო. მათთან ერთად, როგორ აქცია სამხრეთ კორეამ ავტომატიზაცია ეკონომიკურ სტანდარტად და ზოგადად, რატომ გადაწყვიტეს განვითარებულმა ქვეყნებმა, რომ წარმოების ეფექტიანობა მხოლოდ მოწინავე მანქანებზე დაამყარონ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთო სურათზე მსჯელობისა ირანზე, რომელიც ახლო აღმოსავლეთის ერთ-ერთი უდიდესი სახელმწიფოა და საქართველოდან, არასრული 600 კმ აშორებს, გასათვალისწინებელი როგორც ისრაელის პოზიცია-ქცევა, ასევე საუდის არაბეთის დამოკიდებულება ირანში მიმდინარე მოვლენების მიმართ. ბევრისთვის ცნობილია წინააღმდეგობრივი, რთული და ხშირად მტრული ურთიერთობები არაბეთის ქვეყნებსა და ირანს შორის, თუმცა, ბოლო პერიოდში არაბეთის ცალკეულმა ქვეყნებმა ღიად დააფიქსირებს, რომ საკუთარ ტერიტორიას და მათ შორის ცას, არ გაუხსნიან ამერიკის სამხედროებს ირანზე თავდასხმისთვის. რა ხდება ირანში და პროცესები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 2 თებერვალი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კორპორატიული მდგრადობა საქართველოში - რუსული კაპიტალის გავლენა სტუმარი: ერეკლე პირველი, პროფესორი, კავკასიის ბიზნესის სკოლის კვლევითი ცენტრის დირექტორი; #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლონდონის საფონდო ბირჟაზე საქართველოს $500 მილიონის ევროობლიგაციების რეფინანსირება დასრულდა. კუპონის განაკვეთი 5.125% ოდენობით დაფიქსირდა. ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, დაფიქსირებული კუპონი საქართველოს მსგავსი და ერთი საფეხურით მაღალი საკრედიტო რეიტინგის მქონე სუვერენული ევროობლიგაციებისთვის, ყველაზე დაბალი განაკვეთია ბოლო 4 წელიწადში. ახლად გამოშვებული ევროობლიგაციებით 2021 წლის ობლიგაციების რეფინანსირება განხორციელდა. სტუმარი: არჩილ იაკობაშვილი - საერთაშორისო ფინანსების სპეციალისტი, ეკონომიკის პროფესორი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მზად ვართ, რეალური საბაზრო ღირებულება გადავიხადოთ სამშენებლო პროექტებში - ისე აღარ მოხდება, რომ სამშენებლო პროექტი, რომელიც დავაფინანსეთ, ორ წელიწადში ისევ რეაბილიტაციას საჭიროებდეს, რაშიც გადავიხდით თანხას, ის აუცილებლად იქნება ხარისხიანი, შესაბამისი საგარანტიო ვადების დაცვით, - ამის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის ეფექტიანობის დეპარტამენტის უფროსმა გურამ დუმბაძემ განაცხადა. მისი თქმით, როდესაც სახელმწიფო საბაზრო ღირებულებით გადაუხდის ბიზნესმენს კონკრეტული სამუშაოებისთვის, მას აღარ ექნება იმის საჭიროება, რომ მასალებზე ან მანქანა-მექანიზმებზე დაზოგოს და დამატებითი მოგება ნახოს. დუმბაძის თქმით, ფასების ფორმირების პროცესი დასრულდება 2026 წელს და ეტაპობრივად მოხდება ფასების განახლება. “სადაც ზრდა იქნება იქ გაიზრდება ფასი, სადაც შემცირება იქნება, იქ აუცილებლად შემცირდება”, - ამბობს გურამ დუმბაძე. სტუმარი: ირაკლი გიორგობიანი - ინფრასტრუქტურის მშენებელთა ასოციაცია, ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Rolex-ი გლობალური კაპიტალიზმის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ანომალიაა. კომპანია, რომელიც წლიურად მილიარდობით დოლარის ბრუნვას აგენერირებს, არ ფლობს აქციონერებს და არ ექვემდებარება უოლ-სტრიტის წესებს. ეს არის საქველმოქმედო ფონდის მიერ მართული იმპერია, სადაც გადაწყვეტილებებს არა მომდევნო კვარტლის მოგების, არამედ ათწლეულების პერსპექტივით იღებენ. როგორ იქცა გერმანელი ემიგრანტის მიერ ლონდონში დაარსებული ბრენდი შვეიცარიული პრაგმატიზმისა და ხელოვნური დეფიციტის ეტალონად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2023 წლის ბოლოსკენ, თბილისში ავეჯისა და ინტერიერის აქსესუარების ახალი შოურუმი, „ჰოუმ გალერი“ დიღომში, ასტრა პარკის გვერდით, კონსტანტინე ჩაჩავას 4-ში გაიხსნა, სადაც იტალიური, ფრანგული და გერმანული წარმოების პრემიუმ ბრენდები არის წარმოდგენილი. რა დაგხვდებათ აქ? ჩამონათვალი გადმოსაცემად იოლია, თუმცა ამ ბრენდების შემოყვანა მათი პროდუქციით არ არის იოლი საქმე, როცა შეხებაში მოდიხარ მორატა,იგუცინი, ვარასკინი,მოლტენი,ვენეტა კუჩინი, ჯიორჯეტი, პორადა, არმანი კასა, კასაბასი, - ჩამონათვალი და ბრენდების გამორჩეული მოდელები ჰოუმ გალერის ფილიალშია სრულად და გემოვნებით წარმოდგენილი. კიდევ ერთი ამბავი მაქვს რაც რამდენიმე თვის, უფრო სწორად რამდენიმე კვირის წინ მოგიყევით როცა წინასაახალწლო და საახალწლო პერიოდი, კი ჰოუმ გალერის გუნდმა უკვე აბაშიძეს ქუჩაზე გახსნილი შედარებით მცირე, ბუტიკური შოუ რუმით აღნიშნა. სტუმრები: ქეთი გოცაძე - Home Gallery, დამფუძნებელი; სოფო კვალიაშვილი - Home Gallery, სოციალური მედიის მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიას” ინიციატივა ჰორეკა სექტორში მინის გადამუშავების ახალ სტანდარტს ამკვიდრებს სტუმარი: გივი კალანდაძე - "კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიას" გარემოსდაცვითი მმართველი, ააიპ " ჯორჯია პლასის" თავმჯდომარე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავტომწარმოებელმა Mercedes-Benz-მა და არაბეთის გაერთიანებული საამიროების დეველოპერმა Binghatti-მ დუბაიში ახალი ქალაქის - "Mercedes-Benz Places | Binghatti City"-ს ოფიციალური პრეზენტაცია წარადგინეს - ეს მსოფლიოში ავტომწარმოებლის ბრენდის ქვეშ შექმნილი პირველი ქალაქი იქნება.დუბაიში, ნად ალ შებას რაიონში დაგეგმილი პროექტი დაახლოებით 8.2 მილიარდი დოლარის ინვესტიციას მოიცავს და 930 000 მ²-ზე მეტ ფართობზე განხორციელდება. პროექტის ცენტრში სპირალური ფორმის კოშკი განთავსდება, რომელიც ქალაქის მთავარი სავიზიტო ბარათი გახდება. სტრუქტურა მოძრაობასა და ინოვაციას განასახიერებს, რაც Mercedes-Benz-ის მემკვიდრეობას ეხმიანება. დეველოპერები მასშტაბისა და რთული გეომეტრიის გამო მას რეგიონის ერთ-ერთ ყველაზე ამბიციურ საცხოვრებელ ნაგებობად მოიხსენიებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Floristi ასე ჰქვია კომპანიას, რომელიც საქართველოს წამყვანი B2B ფლორისტიკული დისტრიბუტორია, ბაზარს სთავაზობს სრულ ასორტიმენტს. კომპანიის გამოცდილება და პროფესიონალიზმი აღიარებულია არა მხოლოდ ადგილობრივ, არამედ საერთაშორისო დონეზეც, ხოლო floristi.ge-ის შექმნით Floristi ციფრულ სივრცეში ახალ სტანდარტს ამკვიდრებს და ბაზრის განვითარებაც ახალ ეტაპზე გადაჰყავს. რა როლს ასრულებს Floristi ქართული ფლორისტიკული ბაზრის ფორმირებაში და როგორ პასუხობს მზარდ მოთხოვნებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ უფასურდება დოლარი? ამერიკული ვალუტის "ტანგო" ევროსთან #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზამთრის სატრანსფერო ფანჯარა ყოველთვის რისკია. კლუბები, რომელთაც შემადგენლობასთან დაკავშირებული პრობლემები აქვთ, პანიკაში არიან, ფანები - მოლოდინში,ხოლო მილიონები ხშირად უბრალოდ ქრება. დიდი სახელები, ხმაურიანი კონტრაქტები და ტრანსფერები, რომლებმაც სეზონი ვერ გადაარჩინა -ზოგჯერ კი მთელი კლუბიც კი დააზიანა. საფეხბურთო გარიგებები, რომლებიც ქაღალდზე იდეალურად გამოიყურებოდა, მოლოდინები საუკეთესო იყო მაგრამ - მაგრამ მოედანზე სრული კატასტროფა აღმოჩნდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული წლის ბოლოდან პოლონეთში ახალი კანონი ამოქმედდა, რომელმაც საქართველოს მოქალაქეებისთვის გამარტივებული დასაქმების პროცედურა გააუქმა. შედეგად, ქართველებს სამუშაო ვიზის მისაღებად უკვე სტანდარტული პროცედურების გავლა უწევთ, რაც 3-6 თვიან პერიოდს მოიაზრებს. რა გზას გადიან სამუშაო ვიზის მისაღებად ჩვენი თანამოქალაქეები და პოლონეთის გარდა კიდევ რომელი ქვეყნებშია მოთხოვნა გაზრდილი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 30 იანვარი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომლებია ყველაზე მომგებიანი სპორტულ კლუბები და როგორია მათი რეიტინგი - რადგან სპორტი დღეს გლობალური ბიზნესია, სადაც გამარჯვება არა მხოლოდ ქულებით, არამედ მილიარდებით იზომება. 2025 წელს ყველაზე მოგებიანი სპორტული ფრენჩაიზები რეკორდულ შემოსავალს აფიქსირებენ და კიდევ ერთხელ ამტკიცებენ, რომ სპორტი ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი ინდუსტრიაა მსოფლიოში. ვინ დგას ფინანსური რეიტინგების სათავეში და რომელი ლიგები დომინირებენ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროდუქციის ფასებთან დაკავშირებით სამთავრობო საკოორდინაციო კომისიამ ამჯერად შეხვედრა ფარმაცევტული სექტორის წარმომადგენლებთან გამართა. შეხვედრას მთავრობის კანცელარიაში 25 ფარმაცევტული კომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა. „ოცნების" მთავრობაში პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძე აცხადებს, რომ საქართველოში ბიზნესი თავისუფალია და ფასწარმოქმნა საბაზრო პრინციპებს უნდა ეფუძნებოდეს, თუმცა მედიკამენტებისა და სააფთიაქო პროდუქციის შემთხვევაში მთავრობისთვის პრიორიტეტი „სოციალური ინტერესების დაცვა“ იქნება. რაზე ისაუბრეს სექტორის წარმომადგენლებმა და არსებობს თუ არა ფასის კლების რესურსი? სტუმარი: ირაკლი მარგველაშვილი - საერთაშორისო ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენელთა ასოციაციის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მწვანილისა და ბოსტნეულის ადგილობრივი მწარმოებელი „ჰერბია“ მეურნეობის განვითარებას და დამატებით 2.5 მლნ ლარის ინვესტირებით ახალი სათბურის მოწყობას აანონსებდა. როგორც კომპანიის დამფუძნებელი გასულ წელს ბმჯ-ტან აცხადებდა, პროექტი სახელმწიფოს მიერ სასათბურე მეურნეობების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში ხორციელდებოდა და ახალი სათბურის მოწყობის შემდეგ წარმოება 20%-ით უნდა გაზრდილიყო. რა შედეგებით მიითვალა კომპანიამ 2025 და როგორია 2026-ში განვითარების პოტენციალი? სტუმარი: ზურაბ ჯანელიძე - კომპანია „ჰერბია" დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოში პოდკასტინგის ინდუსტრია რეკორდული ტემპით იზრდება. გასულ წელს ბაზრის მოცულობამ 30 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა და პროგნოზებით, 2030 წლისთვის 131 მილიარდსაც მიაღწევს. ზრდას სტრიმინგ-სერვისების პოპულარობა, ჭკვიანი მოწყობილობების გავრცელება და პერსონალიზებულ კონტენტზე მზარდი მოთხოვნა განაპირობებს. ლიდერ პოზიციას ჩრდილოეთ ამერიკა ინარჩუნებს, თუმცა სწრაფად იზრდება აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონიც. ვინ არიან ყველაზე შემოსავლიანი პოდკასტერები, რომელი ჟანრები დომინირებს ბაზარზე და როგორ ცვლის ტექნოლოგიური პროგრესი აუდიოკონტენტის მოხმარებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გამორჩეული წელი ჰქონდა თეგეტა ქარსს - ახალი ბრენდები, მათ შორის იტალიური სუპერქარი Lamborghini და ლეგენდარული ბრიტანული ბრენდი Bentley; რეგიონული გაფართოება, ინფრასტრუქტურული პროექტები და პარალელურად, გაუმჯობესებული გაყიდვების შემდგომი მომსახურება, ბევრი სიახლით დახურა 2025 კომპანიამ. გასული წელი მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა საერთაშორისო აღიარების თვალსაზრისითაც - Toyota Ichiban, Kaizen Global Award, Porsche Marketing Award, World Luxury Travel Awards ეს ის ჯილდოებია, რომლებიც „თეგეტა ქარსში“ შემავალმა კომპანიებმა წლის განმავლობაში მიიღეს. სტუმარი: პეტრე წაქაძე - „თეგეტა ჰოლდინგის“ მსუბუქი ავტომობილების მიმართულების მთავარი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ციფრულ სამყარო ისე ჩამოყალიბდა ბოლო წლებში, რომ ციფრული მედია აღარ არის მხოლოდ თვითგამოხატვის სივრცე, ის სრულფასოვან ეკონომიკურ ეკოსისტემად ყალიბდება. პოდკასტები და იუთუბი იქცა არხებად, სადაც იქმნება კაპიტალი, იზრდება აუდიტორია, მონეტიზდება ცოდნა და გავლენა. მსოფლიოში და საქართველოშიც სულ უფრო აქტუალურია კითხვა: როგორ იქცევა კონტენტი სტაბილურ შემოსავლის წყაროდ, რა მოდელებით ხდება გამომუშავება და რა როლი აქვს ამ პროცესში ნდობას და ავთენტურობას. სტუდიაში გვიერთდება საშა კაცმანი, ავთენტურობის პრომოუტერი და მენტორი. ის მუშაობს იმაზე, თუ როგორ შეიძლება პირადი ხმა და ღირებულებები გადაიქცეს ბიზნეს აქტივად. მოვიკითხავთ როგორ ვითარდება ქართული იუთუბი, რა ტენდენციებია გლობალურ ბაზარზე და როგორ ინარჩუნებს ადამიანი პროდუქტიულობასა და მენტალურ რესურსს მაღალი დატვირთვის პირობებში? სტუმარი: საშა კაცმანი - ავთენტურობის პრომოუტერი და მენტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალურ საგანმანათლებლო ბაზარზე კონკურენცია იზრდება - 2026 წლის, QS World University Rankings-ის უახლესი მონაცემები აკადემიურ სივრცეში მიმდინარე მნიშვნელოვან სტრუქტურულ ცვლილებებს ასახავს.ლიდერის პოზიციას სტაბილურად ინარჩუნებს მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიური ინსტიტუტი, თუმცა ევროპაში ძალთა გადანაწილება შეიცვალა - ლონდონის იმპერიულმა კოლეჯმა ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია და რეიტინგის მეორე საფეხურზე გადაინაცვლა. წლევანდელი ანგარიშის მთავარი სიახლე აზიური, კერძოდ კი ჩინური უნივერსიტეტების პოზიციების მკვეთრი გამყარებაა. სახელმწიფო ინვესტიციებისა და კვლევითი პოტენციალის ზრდის ხარჯზე, ჩინეთი საუკეთესო ოცეულში უკვე სისტემურად იმკვიდრებს ადგილს, რაც დასავლურ საგანმანათლებლო ჰეგემონიას ახალი გამოწვევების წინაშე აყენებს.რა კრიტერიუმებით შეფასდა საუკეთესო სასწავლებლები და როგორ გამოიყურება განახლებული აკადემიური რეიტინგი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი კამპუსი ახალ სეზონს განახლებული ხედვით და უფრო მოქნილი ფორმატით იწყებს. ეს არის პლატფორმა, რომელიც განათლებას რეალურ შესაძლებლობებად გარდაქმნის და ახალგაზრდებს საკუთარი პროფესიული გზის დამოუკიდებლად აწყობაში ეხმარება. 2026 წლიდან კამპუსი ოთხ დამოუკიდებელ მოდულად დაიყო, რაც სტუდენტებს საშუალებას აძლევს, თავად ჩამოაყალიბონ სასწავლო პორტფოლიო და აირჩიონ მათთვის პრიორიტეტული მიმართულებები. სტუმრები: ალექსანდრე მაყაშვილი - თიბისის სტრატეგიული პროექტების ხელმძღვანელი. მარიამ სადღობელაშვილი - თიბისის კამპუსის კურსდამთავრებული #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1819 წელს, სწორედ დღევანდელ დღეს, 29 იანვარს სერ სტემფორდ რაფლზმა სინგაპურის კუნძულზე თავისუფალი სავაჭრო პორტის შექმნას ჩაუყარა საფუძველი, რითაც აღმოსავლეთისა და დასავლეთის დამაკავშირებელი ახალი კარიბჭე გახსნა. დროთა განმავლობაში, სწორედ ამ შორსმჭვრეტელმა გეოპოლიტიკურმა ნაბიჯმა და ლიბერალურმა ხედვამ აქცია ერთ დროს ჭაობიანი, მეთევზეთა პატარა დასახლება მსოფლიოს ერთ-ერთ უმდიდრეს ფინანსურ და ეკონომიკურ ცენტრად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინდოეთს და ევროკავშირს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება თითქმის ოცი წლის განმავლობაში მიმდინარე მოლაპარაკებების შემდეგ გაფორმდა. თავისუფლად შეიძლება ითქვას, რომ მსოფლიო ეკონომიკის ისტორიაში, ეს არის სრულიად ახალი ფურცელი - მთელი მსოფლიო ამას ყველა შეთანხმების დედას უწოდებს. ეს შეთანხმება ინდოეთის 1.4 მილიარდი მოსახლეობისა და ევროპის მილიონობით ადამიანისთვის დიდ შესაძლებლობებს შექმნის აცხადებს ინდოეთის პრემიერ მინისტრის ნარენდრა მოდი. შეთანხმების გაფორმებას ევროკომისიის პრეზიდენტი, ურსულა ფონ დერ ლაიენიც გამოეხმაურა.„ევროპა და ინდოეთი დღეს ისტორიას ქმნიან. ჩვენ დავასრულეთ ყველა გარიგების დადება. შევქმენით თავისუფალი სავაჭრო ზონა ორი მილიარდი ადამიანისთვის, საიდანაც ორივე მხარე ისარგებლებს. ეს მხოლოდ დასაწყისია. კიდევ უფრო გავაძლიერებთ ჩვენს სტრატეგიულ ურთიერთობას“, - აღნიშნა ევროკომისიის პრეზიდენტმა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia