როგორ გამოიყურება კოსმეტიკის გლობალური ბაზარი? - 2025-ის ტენდენციები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული: ყურძნისგან შექმნილი კოსმეტიკა - Zarbazani Cosmetics
საფრანგეთის იდეით შთაგონებული ბრენდი Zarbazani Cosmetics-ი, დღეს ძალიან ქართული დიზაინით ხარისხიან პროდუქციას ქმნის, პროდუქტს რომელიც თითქმის ყველა სააფთიაქო ქსელშია ხელმისაწვდომი. ზარბაზანი კოსმეტიკის საწარმო 0,5 მილიონი ლარის ინვესტიციით 2021 წლის ნოემბერში ამოქმედდა. კომპანია ყურძნის წიპწის ზეთისგან ისეთ პროდუქციას ამზადებს, როგორიცაა: შამპუნი, შხაპის გელი, ზეთი, და სხვა ჰიგიენის საშუალებები. სტუმარი: ალექსანდრე ბოლქვაძე - Zarbazani Cosmetics, დამფუძნებელი მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი&წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყნები კომუნალური ხარჯებით - საქართველო/რეგიონი/მსოფლიო - Numbeo
2025 წლის იანვარ-აგვისტოს სტატისტიკა აჩვენებს, რომ საქართველოდან ექსპორტზე ჯამში 505 მლნ კვტ.სთ მოცულობის ელექტროენერგია გავიდა ექსპორტზე. აღსანიშნავია, რომ 2024 წლიდან ელექტროენერგიის ექსპორტი მცირდება. საქართველოში წარმოებული დენის ექსპორტმა ზრდა 2022 წელს დაიწყო და 971 მლნ კვტ.სთ მიაღწია, 2023 წელს კი ქვეყანამ რეკორდული 1 468 მლნ კვტ.სთ ელექტროენერგია გაყიდა, შარშან კი ექსპორტი 1 047 მლნ კვტ.სთ-მდე შემცირდა. ექსპორტიორთა ნაწილი კლებას თურქეთში, რომელიც ქართული ელექტროენერგიის მთავარი ბაზარია დაახლოებით 80%-იანი წილით, შემცირებულია ფასები და მოთხოვნა. თურქეთში შემცირებული ფასების ფონზე, კომუნალური ხარჯების კუთხითაც საქართველოსთან შედარებით გადასახადი უფრო დაბალია. კომუნალური გადასახადების რეიტინგში, რომელიც 127 ქვეყანას აერთიანებს, საქართველო ბოლო მონაცემებით 82-ე ადგილზე მოხვდა. როგორია კომუნალური ხარჯები საქართველოსა და მეზობელ ქვეყნებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს საუკეთესო ფეხბურთელები ირჩევენ წყალს "მთის"
მსოფლიო საუკეთესო ფეხბურთელების სამეულიდან ორი ვარსკვლავი - უსმან დემბელე და ვიტინია - წყალი „მთისა“ და პსჟ-ს ახალი საკომუნიკაციო კამპანიის მთავარი გმირები არიან. უსმან დემბელემ საფეხბურთო სამყაროში მთავარი ტიტული - ოქროს ბურთი - მიიღო. იმასაც შეგახსენებთ რომ,წყალი „მთისა და პსჟ“ პარტნიორობა 2025 წლის მარტში დაიწყო, როდესაც წყალი „მთის“ პსჟ რეგიონალური პარტნიორი გახდა. “მთის“ და “პარი სენ-ჟერმენი” 4 წელი ერთად - ეს წამოწყება, კიდევ ერთხელ ადასტურებს კომპანია “კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიასა“ და მისი ფლაგმანი - „მთის“ ბრენდის ერთგულებას, ხელი შეუწყოს სპორტისა და ცხოვრების ჯანსაღი წესის შეკავშირებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პოლიტიკა VS ფარმაცია - რა ბედი ელის “ტაილენოლს” ტრამპის ბრალდების შემდეგ?
32 ნახვა სექტემბერი 24, 2025
პრეზიდენტი ტრამპი აცხადებს რომ პარაცეტამოლი ბავშვებში აუტიზმს იწვევს. მიუხედავად იმისა, რომ აშშ-ის სურსათისა და წამლის ადმინისტრაციამ (FDA) პარაცეტამოლის ეტიკეტებზე „შესაძლო კავშირის“ შესახებ გაფრთხილება დაამატა, სააგენტომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ორსულობისას მის გამოყენებასა და აუტიზმს შორის კავშირი დადგენილი არ არის. გარდა ამისა, შვედეთსა და იაპონიაში ჩატარებულმა მასშტაბურმა კვლევებმა, რომლებიც მილიონობით ბავშვს მოიცავდა, არ გამოავლინა აუტიზმის რისკის კლინიკურად მნიშვნელოვანი ზრდა, რომელიც მშობიარობის წინა პერიოდში პარაცეტამოლის გამოყენებას უკავშირდება. პრეზიდენტ ტრამპის განცხადებები, რომლებიც თეთრ სახლში აუტისტური სპექტრის აშლილობისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე გაკეთდა, უმნიშვნელო კოროლაციის გაზვიადებად შეფასდა. აღნიშნულ ღონისძიებაზე ტრამპმა არაერთხელ გააფრთხილა მომავალი მშობლები, რომ „ჯოჯოხეთივით ებრძოლონ” პარაცეტამოლის მიღებას, და მიუთითა დაუდასტურებელ კავშირზე ამ პრეპარატსა და აუტისტური სპექტრის აშლილობას შორის. „მოდი, ვთქვათ ნათლად, რომ პარაცეტამოლის მიღება კარგი არ არის, მისი მიღება მხოლოდ უკიდურესად მაღალი ტემპერატურის დროს არის გამართლებული“, — განაცხადა პრეზიდენტმა. რა ვითარებაა და მოქმედებაა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ირგვლივ ამ თემაზე, და საერთოდ, რა ხდება მედიკამენტების თემაზე მსოფლიოში ყველაზე განვითარებული ფარმაცევტიკის ქვეყანაში, რა ხედვას ავითარებს პრეზიდენტი ტრამპი და რა შუაშია ამ ამბავთან ამერიკის ჯანდაცვის მინისტრი ჯონ კენედი უმცროსი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩინური ავიაკომპანია ყველაზე ხანგრძლივ პირდაპირ ფრენებს იწყებს
ჩინური ავიაკომპანია China Eastern Airlines მსოფლიო რეკორდს ხსნის და ყველაზე გრძელ პირდაპირ მარშრუტზე, შანხაი - ბუენოს-აირესი, ფრენებს 2025 წლის 4 დეკემბრიდან იწყებს. ფრენა 19 635 კმ-მდე მანძილს დაფარავს და 29 საათს გაგრძელდება, 2.5-საათიანი შესვენება კი ქალაქ ოკლენდში იქნება, თუმცა, რადგან მგზავრები თვითმფრინავს არ ტოვებენ, რეისი მაინც პირდაპირ ფრენად ითვლება. შანხაიდან ბუენოს-აირესამდე მგზავრობა 26 საათს გრძელდება, უკანა გზის დასაფარად კი თვითმფრინავს 29 საათი სჭირდება, რითაც ყველა არსებულ სამგზავრო მარშრუტს აღემატება. ავიაბილეთები უკვე იყიდება და ღირებულება $1740-1900-დან იწყება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლიდან ერთჯერადი მოხმარების პლასტიკის ნივთები აიკრძალება - რას ითვალისწინებს ახალი რეგულაცია?
40 ნახვა სექტემბერი 23, 2025
საქართველოში ყოველწლიურად 612.5 მილიონი ერთეული ერთჯერადი გამოყენების პლასტმასის პროდუქტი გამოიყენება, რაც 3 900-დან 5 900 ტონამდე მოცულობას შეადგენს. პლასტმასის ჭარბი მოხმარება საქართველოში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით გამოწვევად რჩება, რაც გავლენას ახდენს როგორც ეკოსისტემაზე, ისე ადამიანებისა და ცხოველების ჯანმრთელობაზე. არსებული სტატისტიკის გათვალისწინებით მთავრობა რეგულაციების შემოღებაზე მუშაობს, რომლის მიხედვითაც მისი მოხმარება ქვეყანაში 2026 წლის 1 იანვრიდან უნდა აიკრძალოს. რამდენად რეალისტურია პლასტიკის ჩანაცვლება ბიოდეგრადირებადი მასალით, რა გავლენას იქონიებს ეს ფასზე და როგორია ბიზნესის მზაობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ჩემპიონი შშმ პირთა ჩართულობის მხარდაჭერაში“ - “თიბისიმ” ADB-ის ჯილდო მიიღო
თიბისი გახდა პირველი კომპანია საქართველოში, რომელმაც მიიღო აზიის განვითარების ბანკის (ADB) „ვაჭრობისა და მიწოდების ჯაჭვის მე-11 დაჯილდოების“ ჯილდო ნომინაციაში „ჩემპიონი შშმ პირთა ჩართულობის მხარდაჭერაში“. საერთაშორისო აღიარება ხაზს უსვამს თიბისის სტრატეგიულ ხედვას, რომელიც აერთიანებს მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ჩართულობის პოლიტიკას, ადამიანის უფლებების პოლიტიკას და შესაბამის პრაქტიკულ ნაბიჯებს. სტუმარი: მაკა ბოჭორიშვილი - თიბისის გარემოს დაცვის, სოციალური და მმართველობის საკითხების კოორდინატორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იაფი პროდუქცია, აგრესიული მარკეტინგი - რა რეგულაციებს უმზადებს ევროკავშირი Temu-ს?
გლობალური ელექტრონული კომერცია ახალი სისწრაფით ვითარდება – ბაზარზე ჩნდებიან მოთამაშეები, რომლებიც არაპროგნოზირებად ტემპში იპარავენ მომხმარებელთა ყურადღებას. ერთ-ერთი ასეთი კომპანიაა ჩინური TEMU, რომელმაც თავის საოცრად დაბალი ფასებით, აგრესიული მარკეტინგით და გართობაზე ორიენტირებული შოპინგის სტრატეგიით მსოფლიო ბაზარი სწრაფად მოიცვა. სულ რაღაც სამ წელიწადში, TEMU ერთ-ერთი ყველაზე გადმოწერადი აპლიკაცია გახდა ევროპის წამყვან ქვეყნებში და საქართველოშიც ფართო პოპულარობა მოიპოვა. მაგრამ რა დგას ამ წარმატების მიღმა და რა გამოწვევების წინაშე დგას პლატფორმა დღეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Bybit-ისა და Setanta Sports-ის პარტნიორობა
როგორ ცდილობს საერთაშორისო პლატფორმა Bybit საქართველოში ეკოსისტემის გაძლიერებას და მომხმარებლისთვის დამატებითი ღირებულების შექმნას. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სიახლეა პარტნიორობა Setanta Sports-თან, ასევე ვისაუბრებთ კომპანიის სტრატეგიულ ხედვაზე ქართულ ბაზარზე, როგორ გეგმავს Bybit მომხმარებლის ცნობიერების ამაღლებას, ახალი პროდუქტების დანერგვას და რეგულარული საგანმანათლებლო აქტივობების შემოტანას. სტუმარი: თეკლა იაშაღაშვილი - Bybit Georgia-ს რეგიონული მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia