ეკრანზე ნანახი ადგილების მონახულება სულ უფრო პოპულარული ხდება – ეს ფენომენი „სეთ ჯეთინგის“ სახელითაა ცნობილი. ავსტრიის პატარა სოფელი ჰალშტატი, სადაც 800-მდე ადამიანი ცხოვრობს, დღეში ათიათასობით ტურისტს მასპინძლობს, რადგან ბევრი მიიჩნევს, რომ სწორედ აქედან მიიღო „დისნეის“ „ფროუზენმა“ შთაგონება. მსგავსი მაგალითები მთელ მსოფლიოშია - ახალი ზელანდიიდან დუბროვნიკამდე, იტალიის ტაორმინადან რუმინეთამდე - სადაც ფილმებმა და სერიალებმა ტურიზმის ბუმი გამოიწვია. თუმცა, ამასთან ერთად იზრდება პრობლემებიც: ინფრასტრუქტურის გადატვირთვა, ადგილობრივთა ცხოვრების გაძვირება და ბუნებრივ გარემოზე ზეწოლა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დონალდ ტრამპის მიერ სხვადასხვა ქვეყნისთვის დაწესებული ტარიფების ფონზე გლობალური ვაჭრობის წესები მკვეთრად იცვლება, ისევე როგორც შეიცვალა ძალთა ბალანსი მსოფლიო ბაზარზე, განსაკუთრებით აზიის რეგიონში. ამ გადალაგების კვალდაკვალ გასული თვეების განმავლობაში ხშირად გიყვებოდით მათ შორის კონკრეტულ მაგალითებით, თუ როგორ აზარალებდა ამათუ იმ ქვეყნებს, ტრამპის სატარიფო პოლიტიკა. თუმცა დღეს, არა მათ, არამედ იმ სახელმწიფოებს განვიხილავთ, რომლებმაც ამ ეტაპზე, სავაჭრო ომისგან მხოლოდ მოგება მიიღეს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომის გაჩაღების შემდეგ,საერთაშორისო სანქციებისგან თავდაცვის მექანიზმად, რუსეთმა ჩრდილოვანი ფლოტის გამოყენება დაიწყო, რამაც მას სანქციების მიუხედავად, ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების ექსპორტის გაგრძელების შესაძლებლობა მისცა. მეტსაც, გეტყვით, როგორც გავლენიანი მედიასაშუალებები იუწყებიან, 2025 წლის დასაწყისისთვის ჩრდილოვანი ფლოტი უკვე მოიცავდა დაახლოებით 940 ხომალდს, რაც მთელი მსოფლიოს ნავთობტანკერების დაახლოებით 17%-ს შეადგენს. როგორ ამუშავეს რუსეთი ამ ფარულ მექანიზმს და რა საფრთხეს ქმნის ის გლობალური ვაჭრობისა და ეკონომიკისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 25 სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეიდან, 24 სექტემბრიდან ინოვაციური სტარტაპებისთვის საგადასახადო შეღავათები ამოქმედდა. კერძოდ, ინოვაციური სტარტაპის სტატუსის მინიჭებიდან პირველი 3 წლის განმავლობაში კომპანიის მიერ გაცემული ხელფასი მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული ოდენობის ფარგლებში საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლდება. სტატუსის მინიჭების მე-4 წლიდან მომდევნო 3 წლის განმავლობაში კი მის მიერ გაცემული ხელფასი საშემოსავლო გადასახადის 5%-იანი განაკვეთით იბეგრება, ხოლო იმავე პერიოდში ინოვაციური სტარტაპის მოგების გადასახადის განაკვეთი 5% იქნება. სხვადასხვა შეღავათები გავრცელდება ინოვაციური მცირე და საშუალო კომპანიის, ასევე კვლევებისა და განვითარების მომსახურების გამწევი კომპანიის სტატუსის მქონე პირებისთვისაც. რა პირობები უნდა დააკმაყოფილონ კომპანიებმა შესაბამისი სტატუსის მისაღებად და რა ეფექტი შეიძლება ჰქონდეს საგადასახადო შეღავათებს ბიზნესზე? სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - "კრესტონ ჯორჯიას“ მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
26 სექტემბერს თბილისი აუთლეტ ვილიჯი ოფიციალურად იხსნება, თუმცა, BMG-ის რეპორტიორი მარიამ იზორია თბილისის აუთლეტ ვილიჯს ოფიციალურ გახსნამდე სამი დღით ადრე ეწვია. მან პირველმა ნახა ახალი საერთაშორისო სტანდარტების სავაჭრო სივრცე, სადაც ბაზარზე პირველად შემოსული საერთაშორისო პრემიუმ ბრენდებია წარმოდგენილი. რა დაგვხვდება ადგილზე, რა არის ჩაფიქრებული და შემდეგ უკვე განხორციელებული? სტუმარი: ბილი ისიანი - "თბილისი აუთლეთ ვილიჯი", მარკეტინგის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს 24 სექტემბერია რეალურად, 1869 წლის შავი პარასკევი, რომელიც ოქროს ბაზრის კრახად განიმარტება და და თანამედროვე "შავი პარასკევი", რომელიც ფასდაკლების დღეს უკავშირდება, ერთმანეთისგან სრულად განსხვავებული მოვლენებია, თუმცა საერთო სახელით და ნეგატიური კონტექსტით, რადგან როგორც ვიცით, თანამედროვე გაგების შავ პარასკევს, მეოცე საუკუნეში ამერიკელმა პოლიციელებმა ჩაუყარეს საფუძველი, როდესაც მადლიერების დღის შემდეგ საცალო ბიზნესისთვის ქაოსი იქმნებოდა - თუმცა, მალევე ეს ტერმინი ბიზნესმა დადებითად გამოიყენა და გლობალურად, ფასდაკლების დღედ აქცია. ხშირად ეს ორი ისტორია, საერთო სახელის გამო, ერთმანეთში ირევა და ფასდაკლების გლობალური დღის შექმნის ისტორიად სწორედ 1869 წელს, ოქროს ბაზრის რყევებს იხსენებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სექტემბერიც იწურება და BMG-ში გადავწყვიტეთ შევაჯამოთ თიბისის Back to school კამპანია. წინასასკოლო სეზონი, შავი პარასკევი, ახალი წელი - ეს ის პერიოდები და თარიღებია, რომლებსაც თიბისის მომხმარებლები ყველაზე მეტად ელოდებიან, რადგან ზუსტად იციან, რომ მათ საჭიროებებზე მორგებულ, მრავალფეროვან შეთავაზებებს მიიღებენ.იმისათვის, რომ შეთავაზებები ყველა ტიპის მომხმარებლის ინტერესისა და საჭიროების გათვალისწინებით შექმნას, თიბისის გუნდი თითოეულ კამპანიას საგულდაგულოდ, რამდენიმე თვით ადრე, მომხმარებელთა უკუკავშირზე დაყრდნობით გეგმავს. სტუმარი: ბექა ჭაფოძე - თიბისის შეთავაზებების გუნდის ლიდერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ცნობილი ავტობლოგერი და გამორჩეულად პოპულარული გადაცემა ტოპ გეარის წამყვანი კრის ჰარისი იმყოფება, რომელმაც GT Motors-ისა და BMW-ს ჯგუფის ორგანიზებით ჩატარებულ BMW M Experience 2025-ში მიიღო მონაწილეობა. გიორგი ისაკაძე - საქმიანი დილა - ავტორი&წამყვანი კრის ჰარისი - Top Gear -ის წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფინანსო ბაზრების განვითარებისა და ინვესტიციებისადმი მზარდი ინტერესის ფონზე, ლიბერთი ბანკი ერთი წელია მომხმარებლებს სთავაზობს თანამედროვე საბროკერო სერვისებს. ეს მიმართულება მიზნად ისახავს, როგორც გამოცდილ ინვესტორებს, ისე ამ სფეროთი ახლად დაინტერესებულ ადამიანებს, მისცეს შესაძლებლობა მიიღონ ბროკერის პროფესიონალური მომსახურება. საბროკერო სერვისები საქართველოში ჯერ კიდევ ჩამოყალიბების პროცესშია, თუმცა მომხმარებელთა მზარდი ინტერესი ნათლად აჩვენებს, რომ ინვესტირების კულტურა თანდათანობით მკვიდრდება. სტუმარი: გიორგი ქარჩავა - "ლიბერთის" საბროკერო მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტელეკომპანია „ეიბისიმ“ ჯიმი კიმელის იუმორისტული შოუ Jimmy Kimmel Live! ეთერში ჩვეულ დროს დააბრუნა. ტელეარხის მფლობელი კომპანიის, დისნეის განცხადებით, კიმელის ზოგიერთი კომენტარი უადგილოდ და შეუსაბამოდ იგრძნეს, რის გამოც ის ეთერიდან მოხსნეს, თუმცა ტელეწამყვანთან მოლაპარაკებების შემდეგ, შოუს აღდგენის გადაწყვეტილება მიიღეს. საქმე ის არის, რომ ჯიმი კიმელმა გადაცემის დროს, განაცხადა რომ MAGA ყველაფერს აკეთებს ჩარლი კირკის მკვლელობიდან პოლიტიკური ქულების მოსაპოვებლად. წამყვანმა ასევე გააკრიტიკა დროშების ნახევრად დაშვება კირკის პატივსაცემად და იხუმრა დონალდ ტრამპის რეაქციაზე… რა ფაქტორებმა განაპირობა ვეტერანი ტელეწამყვანის ცისფერ ეკრანზე კვლავ დაბრუნება და რამდენად ძვირად დაუჯდა დისნეის შოუს რამდენიმედღიანი დახურვა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუბრიკაში რას გვიყვება დრო ქართველი ფემინისტი ქალის, გაზეთი - "ხმა ქართველი ქალისას" დამფუძნებლის, კატო მიქელაძის ამბავს გიყვებით. ვინ იყო კატო მიქელაძე, რას საქმიანობდა და როგორ იქცა ის ფემინიზმის ერთ-ერთ ფუძემდებლად საქართველოში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნეს დაჯილდოების გამარჯვებულები საუკეთესო ფრილანსერი - აღნიშნული ჯილდო მხატვარ-დიზაინერ მანანა არაბულს ერგო, რომელიც, ამბების თხრობისას ემოციებს უფრო მიჰყვება, ვიდრე ქრონოლოგიას. ამაში დარწმუნდა თიბისი ბიზნესდაჯილდოების ჟიურიც და 2025 წლის საუკეთესო ფრილანსერის ჯილდოც მას მიაკუთვნა. რაც შეეხება ამავე კატეგორიაში რიგით მეორე გამარჯვებულს, გახლავთ სტარტაპი გიგსი, ეს გერმანული სტარტაპია, რომელმაც საერთო ჯამში უკვე 73 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია მოიზიდა. Gigs-ი ყველა მსურველს საშუალებას აძლევს, მარტივად დააფუძნოს საკუთარი მობილური ოპერატორი. სტუმარი: მანანა არაბული - მხატვარ-დიზაინერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამოიყურება კოსმეტიკის გლობალური ბაზარი? - 2025-ის ტენდენციები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფრანგეთის იდეით შთაგონებული ბრენდი Zarbazani Cosmetics-ი, დღეს ძალიან ქართული დიზაინით ხარისხიან პროდუქციას ქმნის, პროდუქტს რომელიც თითქმის ყველა სააფთიაქო ქსელშია ხელმისაწვდომი. ზარბაზანი კოსმეტიკის საწარმო 0,5 მილიონი ლარის ინვესტიციით 2021 წლის ნოემბერში ამოქმედდა. კომპანია ყურძნის წიპწის ზეთისგან ისეთ პროდუქციას ამზადებს, როგორიცაა: შამპუნი, შხაპის გელი, ზეთი, და სხვა ჰიგიენის საშუალებები. სტუმარი: ალექსანდრე ბოლქვაძე - Zarbazani Cosmetics, დამფუძნებელი მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი&წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის იანვარ-აგვისტოს სტატისტიკა აჩვენებს, რომ საქართველოდან ექსპორტზე ჯამში 505 მლნ კვტ.სთ მოცულობის ელექტროენერგია გავიდა ექსპორტზე. აღსანიშნავია, რომ 2024 წლიდან ელექტროენერგიის ექსპორტი მცირდება. საქართველოში წარმოებული დენის ექსპორტმა ზრდა 2022 წელს დაიწყო და 971 მლნ კვტ.სთ მიაღწია, 2023 წელს კი ქვეყანამ რეკორდული 1 468 მლნ კვტ.სთ ელექტროენერგია გაყიდა, შარშან კი ექსპორტი 1 047 მლნ კვტ.სთ-მდე შემცირდა. ექსპორტიორთა ნაწილი კლებას თურქეთში, რომელიც ქართული ელექტროენერგიის მთავარი ბაზარია დაახლოებით 80%-იანი წილით, შემცირებულია ფასები და მოთხოვნა. თურქეთში შემცირებული ფასების ფონზე, კომუნალური ხარჯების კუთხითაც საქართველოსთან შედარებით გადასახადი უფრო დაბალია. კომუნალური გადასახადების რეიტინგში, რომელიც 127 ქვეყანას აერთიანებს, საქართველო ბოლო მონაცემებით 82-ე ადგილზე მოხვდა. როგორია კომუნალური ხარჯები საქართველოსა და მეზობელ ქვეყნებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიო საუკეთესო ფეხბურთელების სამეულიდან ორი ვარსკვლავი - უსმან დემბელე და ვიტინია - წყალი „მთისა“ და პსჟ-ს ახალი საკომუნიკაციო კამპანიის მთავარი გმირები არიან. უსმან დემბელემ საფეხბურთო სამყაროში მთავარი ტიტული - ოქროს ბურთი - მიიღო. იმასაც შეგახსენებთ რომ,წყალი „მთისა და პსჟ“ პარტნიორობა 2025 წლის მარტში დაიწყო, როდესაც წყალი „მთის“ პსჟ რეგიონალური პარტნიორი გახდა. “მთის“ და “პარი სენ-ჟერმენი” 4 წელი ერთად - ეს წამოწყება, კიდევ ერთხელ ადასტურებს კომპანია “კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიასა“ და მისი ფლაგმანი - „მთის“ ბრენდის ერთგულებას, ხელი შეუწყოს სპორტისა და ცხოვრების ჯანსაღი წესის შეკავშირებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პრეზიდენტი ტრამპი აცხადებს რომ პარაცეტამოლი ბავშვებში აუტიზმს იწვევს. მიუხედავად იმისა, რომ აშშ-ის სურსათისა და წამლის ადმინისტრაციამ (FDA) პარაცეტამოლის ეტიკეტებზე „შესაძლო კავშირის“ შესახებ გაფრთხილება დაამატა, სააგენტომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ორსულობისას მის გამოყენებასა და აუტიზმს შორის კავშირი დადგენილი არ არის. გარდა ამისა, შვედეთსა და იაპონიაში ჩატარებულმა მასშტაბურმა კვლევებმა, რომლებიც მილიონობით ბავშვს მოიცავდა, არ გამოავლინა აუტიზმის რისკის კლინიკურად მნიშვნელოვანი ზრდა, რომელიც მშობიარობის წინა პერიოდში პარაცეტამოლის გამოყენებას უკავშირდება. პრეზიდენტ ტრამპის განცხადებები, რომლებიც თეთრ სახლში აუტისტური სპექტრის აშლილობისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე გაკეთდა, უმნიშვნელო კოროლაციის გაზვიადებად შეფასდა. აღნიშნულ ღონისძიებაზე ტრამპმა არაერთხელ გააფრთხილა მომავალი მშობლები, რომ „ჯოჯოხეთივით ებრძოლონ” პარაცეტამოლის მიღებას, და მიუთითა დაუდასტურებელ კავშირზე ამ პრეპარატსა და აუტისტური სპექტრის აშლილობას შორის. „მოდი, ვთქვათ ნათლად, რომ პარაცეტამოლის მიღება კარგი არ არის, მისი მიღება მხოლოდ უკიდურესად მაღალი ტემპერატურის დროს არის გამართლებული“, — განაცხადა პრეზიდენტმა. რა ვითარებაა და მოქმედებაა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ირგვლივ ამ თემაზე, და საერთოდ, რა ხდება მედიკამენტების თემაზე მსოფლიოში ყველაზე განვითარებული ფარმაცევტიკის ქვეყანაში, რა ხედვას ავითარებს პრეზიდენტი ტრამპი და რა შუაშია ამ ამბავთან ამერიკის ჯანდაცვის მინისტრი ჯონ კენედი უმცროსი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩინური ავიაკომპანია China Eastern Airlines მსოფლიო რეკორდს ხსნის და ყველაზე გრძელ პირდაპირ მარშრუტზე, შანხაი - ბუენოს-აირესი, ფრენებს 2025 წლის 4 დეკემბრიდან იწყებს. ფრენა 19 635 კმ-მდე მანძილს დაფარავს და 29 საათს გაგრძელდება, 2.5-საათიანი შესვენება კი ქალაქ ოკლენდში იქნება, თუმცა, რადგან მგზავრები თვითმფრინავს არ ტოვებენ, რეისი მაინც პირდაპირ ფრენად ითვლება. შანხაიდან ბუენოს-აირესამდე მგზავრობა 26 საათს გრძელდება, უკანა გზის დასაფარად კი თვითმფრინავს 29 საათი სჭირდება, რითაც ყველა არსებულ სამგზავრო მარშრუტს აღემატება. ავიაბილეთები უკვე იყიდება და ღირებულება $1740-1900-დან იწყება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ყოველწლიურად 612.5 მილიონი ერთეული ერთჯერადი გამოყენების პლასტმასის პროდუქტი გამოიყენება, რაც 3 900-დან 5 900 ტონამდე მოცულობას შეადგენს. პლასტმასის ჭარბი მოხმარება საქართველოში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით გამოწვევად რჩება, რაც გავლენას ახდენს როგორც ეკოსისტემაზე, ისე ადამიანებისა და ცხოველების ჯანმრთელობაზე. არსებული სტატისტიკის გათვალისწინებით მთავრობა რეგულაციების შემოღებაზე მუშაობს, რომლის მიხედვითაც მისი მოხმარება ქვეყანაში 2026 წლის 1 იანვრიდან უნდა აიკრძალოს. რამდენად რეალისტურია პლასტიკის ჩანაცვლება ბიოდეგრადირებადი მასალით, რა გავლენას იქონიებს ეს ფასზე და როგორია ბიზნესის მზაობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი გახდა პირველი კომპანია საქართველოში, რომელმაც მიიღო აზიის განვითარების ბანკის (ADB) „ვაჭრობისა და მიწოდების ჯაჭვის მე-11 დაჯილდოების“ ჯილდო ნომინაციაში „ჩემპიონი შშმ პირთა ჩართულობის მხარდაჭერაში“. საერთაშორისო აღიარება ხაზს უსვამს თიბისის სტრატეგიულ ხედვას, რომელიც აერთიანებს მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ჩართულობის პოლიტიკას, ადამიანის უფლებების პოლიტიკას და შესაბამის პრაქტიკულ ნაბიჯებს. სტუმარი: მაკა ბოჭორიშვილი - თიბისის გარემოს დაცვის, სოციალური და მმართველობის საკითხების კოორდინატორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ელექტრონული კომერცია ახალი სისწრაფით ვითარდება – ბაზარზე ჩნდებიან მოთამაშეები, რომლებიც არაპროგნოზირებად ტემპში იპარავენ მომხმარებელთა ყურადღებას. ერთ-ერთი ასეთი კომპანიაა ჩინური TEMU, რომელმაც თავის საოცრად დაბალი ფასებით, აგრესიული მარკეტინგით და გართობაზე ორიენტირებული შოპინგის სტრატეგიით მსოფლიო ბაზარი სწრაფად მოიცვა. სულ რაღაც სამ წელიწადში, TEMU ერთ-ერთი ყველაზე გადმოწერადი აპლიკაცია გახდა ევროპის წამყვან ქვეყნებში და საქართველოშიც ფართო პოპულარობა მოიპოვა. მაგრამ რა დგას ამ წარმატების მიღმა და რა გამოწვევების წინაშე დგას პლატფორმა დღეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ცდილობს საერთაშორისო პლატფორმა Bybit საქართველოში ეკოსისტემის გაძლიერებას და მომხმარებლისთვის დამატებითი ღირებულების შექმნას. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სიახლეა პარტნიორობა Setanta Sports-თან, ასევე ვისაუბრებთ კომპანიის სტრატეგიულ ხედვაზე ქართულ ბაზარზე, როგორ გეგმავს Bybit მომხმარებლის ცნობიერების ამაღლებას, ახალი პროდუქტების დანერგვას და რეგულარული საგანმანათლებლო აქტივობების შემოტანას. სტუმარი: თეკლა იაშაღაშვილი - Bybit Georgia-ს რეგიონული მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სრულიად საქართველომ და არამარტო, მსოფლიომ იცის, რომ ცნობილი იტალიელი მოდის დიზაინერი ჯორჯო არმანი გარდაიცვალა. არმანი კომპანია Armani Group-ის ერთადერთი მეწილე იყო და იგი აქტიურად იღებდა ბრენდის მართვაში მონაწილეობას, ბოლო პერიოდში მუშაობდა არაერთ პროექტზე, მათ შორის მილანის მოდის კვირეულისთვის დაგეგმილ ღონისძიებაზე, რომელიც ბრენდის 50 წლის იუბილეს აღნიშნავდა. არმანის მიერ შექმნილი ბრენდი დღეს 10.5 მილიარდ აშშ დოლარად არის შეფასებული და იგი აერთიანებს ავეჯის, პარფიუმერიის მიმართულებას, ბარებს, რესტორნებს, სასტუმროებს და კალათბურთის კლუბ “ოლიმპია მილანოს”. იტალიის მოდის ისტორიაში უდავოდ ყველაზე წარმატებული დიზაინერი, ჯორჯო არმანი, გარკვეული დროის განმავლობაში ავადმყოფობდა და მის კარიერაში პირველად მიმდინარე წლის ივნისში იძულებული გახდა მილანში ჩატარებულ მამაკაცების მოდის ჩვენებაზე არ გამოსულიყო პუბლიკის წინაშე. ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი და გავლენიანი ბრენდი არმანი - წლიურად საშუალოდ ორ მილიარდზე მეტ შემოსავალს აფიქსირებს, მსოფლიოს მასშტაბით კი 8000 თანამშრომელს აერთიანებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია, „სვის კაპიტალი“, რომელიც წელს დაარსებიდან 15 წლის იუბილეს აღნიშნავს, საქმიანობას „სკაპის“ სახელით აგრძელებს. რებრენდინგის მიზანი უფრო მოქნილი, სწრაფი და ციფრულ სერვისებზე ხელმისაწვდომობაზე ხაზგასმა იყო. მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია იგივე გუნდით, იგივე საქმიანობას აგრძელებს, თუმცა განსხვავებული სახელით. როგორ შეიცვალა სვის კაპიტალი და როგორ გახდა “სკაპი”? სტუმარი: გია კერესელიძე - „სკაპის“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ჯანდაცვის ჯგუფმა ქართული კაპიტალის ბაზრის ისტორიაში ლარში დენომინირებული ყველაზე მსხვილი ადგილობრივი ემისია განახორციელა და 350 მილიონი ლარის ობლიგაციები განათავსა. ტრანზაქცია თიბისი კაპიტალისა და გალტ&თაგარტის მხარდაჭერით განხორციელდა. ობლიგაციების საპრტოცენტო განაკვეთი დღიური არაკუმულაციური რთული TIBR+3.75%-ით, ხოლო ვადა 5 წლით განისაზღვრა. ფასიანი ქაღალდების დაშვება საქართველოს საფონდო ბირჟაზე იგეგმება. ემისიას სოპციალური ობლიგაციების სტატუსი აქვს მინიჭებული, შესაბამისად, მოზიდულ თანხებს კომპანია სოციალური პროექტების დაფინანსებისა და არსებული სესხების რეფინანსირებისთვის გამოიყენებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მდგრადი ტურიზმის მნიშვნელობა - ინტერვიუ გლენ მანძიუკთან ➡️ გლენ მანძიუკი - World Sustainable Hospitality Alliance, აღმასრულებელი დირექტორი ➡️ მარიამ იზორია - BMG, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკი მრავალი წელია, სტუმარ-მასპინძლობის სექტორის მხარდამჭერია. ახლახან, ბანკსა და საქართველოს ტურიზმისასოციაციას შორის თანამშრომლობის მემორანდუმიგაფორმდა. ამ თანამშრომლობის ფარგლებში, 22 სექტემბერს, თბილისში მე-7 საერთაშორისოკონფერენცია - სტანდარტები ტურიზმში გაიმართა. ღონისძიებაზე სპიკერებმა ისეთ თემებზე ისაუბრეს, როგორიცაა: დანიშნულების ადგილებისგანვითარება, მისი გაძლიერება და მენეჯმენტი, მდგრადი ტურიზმი, კერძო სექტორის როლიდანიშნულების ადგილის განვითარებაში, სასტუმროინდუსტრიაში გაციფრულების მნიშვნელობა, სასტუმროს შეფასების, აუდიტირების, ვარსკვლავისსერტიფიკატის გადაცემის პროცესი და სხვამნიშვნელოვანი საკითხები. მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ისეთისპიკერებისთვის მოესმინათ, როგორიცაა: გლენ მანძიუკი, World Sustainable Hospitality Alliance - ის დირექტორი. „საქართველოს ბანკისთვის ქვეყანაში სტუმარ-მასპინძლობის გაძლიერება ერთ-ერთიპრიორიტეტული მიმართულებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკის შეთავაზებები ბიზნეს მომხმარებლებისთვის. სიახლეებია, როგორც ციფრული მომსახურებების კუთხით, ისე სამეწარმეო საქმიანობის დაწყების ხელშეწყობის მიმართულებით. არ აქვს მნიშვნელობა, უკვე მოქმედი კომპანია გაქვთ თუ ახლა იწყებთ საქმიანობას, სიახლეები მოიცავს ბევრ მომართულებას და მიმართულია ყველასთვის: მათთვის, ვინც ეძებს სწრაფ და მარტივ გზას გარანტიების მისაღებად, მათთვისაც, ვისაც თანამშრომლების მართვა სურს უფრო მოქნილად, და მათთვისაც, ვინც ბიზნესის დაწყებას გეგმავს და ფიქრობს, საიდან დაიწყოს. სტუმრები: გიორგი კოკაია - საქართველოს ბანკი, SME ბიზნეს და პროდუქტების განვითარების ხელმძღვანელი; ანი ქობალია - საქართველოს ბანკი, Digital Product Owner, ციფრული საბანკო მომსახურების დეპარტამენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დეველოპერული კომპანიის “არქი” ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური პროექტის “გრანდ ავენიუს” პრეზენტაციამ რეკორდული შედეგი აჩვენა. უფრო კონკრეტულად, სულ რაღაც ხუთ საათში 644 ბინა გაიყიდა. უნდა აღინიშნოს, რომ ერთ დღეში გაყიდული ბინების ასეთი რაოდენობა არც ერთი კომპანიის მხრიდან საქართველოში ჩვენ რასაც თვამს ვადევნებ და მემგონი, არც არაფერი გვეპარება, ნამდვიალდ არ დაფიქსირებულა. ღონისძიება ცოტნე დადიანის ქუჩაზე, კომპანიის ახალი კომპლექსის ტერიტორიაზე გაიმართა, სადაც დამსწრეებს შესაძლებლობა მიეცათ, ბინები სპეციალურ ფასად შეეძინათ - მხოლოდ ერთი დღის განმავლობაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია RMG აგრძელებს გაეროს მდგრადი განვითარების მეოთხე მიზნის ფარგლებში ხარისხიანი განათლების მხარდაჭერას. წლების მანძილზე, ახალგაზრდებისთვის სხვადასხვა არაფორმალური განათლების პროექტებისა და სტუდენტური პროგრამების შეთავაზების პარალელურად, კომპანიამ წლის დასაწყისში ახალი პროექტი წარადგინა, რომელიც სამთო-გეოლოგიურ დარგში მოღვაწე ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერას ითვალისწინებს. ბოლო თვეების განმავლობაში BMG-ის მაყურებელს, RMG-ის ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერის რამდენიმე მონაწილე უკვე გავაცანით. ახლა კი ალექსანდრე ჯანელიძის სახელობის გეოლოგიის ინსტიტუტის ორი თანამშრომელი, ნინო კობახიძე და რეზო ვეკუა უნდა გაგაცნოთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20-21 სექტემბერს, რუსთავის საერთაშორისო ავტოდრომზე GT Motors-ისა და BMW-ს ჯგუფის ორგანიზებით ჩატარებულმა BMW M Experience 2025-მა სტუმრებს დაუვიწყარი უქმეები აჩუქა! დამსწრეებს შეეძლოთ სხვადასხვა სიტუაციებში BMW-ს მარკის ავტომობილების გამოცდა.სლალომის ტესტზე წარმოდგენილი იყო X5, X6, X3M და MINI JCW-სი (ჯონ კუპერ ვორქსი), ხოლო სრულ ავტოდრომზე 727 ცხენისძალიანი ახალი G90-ი M5 და M5 ტურინგის გამოცდა ელოდა სტუმრებს. ასევე მაქსიმალური ადრენალინის მისაღებად სტუმრებს შეეძლოთ ტაქსი დრაივინგით სარგებლობა პროფესიონალ BMW-ის პილოტებთან ერთად! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამასობაში,აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას, რომლითაც კვალიფიციური უცხოელი კადრებისთვის, H-1B სამუშაო ვიზის პროგრამის კანდიდატებისთვის, წლიური გადასახადი $100 000 აშშ დოლარამდე გაიზარდა. ტრამპის ბრძანებაში საუბარია პროგრამით ბოროტად სარგებლობაზე და იკრძალება უცხოელთა ქვეყანაში შესვლა, ვიდრე ისინი გადასახადს არ გადაიხდიან. როგორ აისახება ეს გადაწყვეტილება ემიგრანტებზე და მათ შორის, საქართველოდან წასულ ემიგრანტებზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 23 სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქკაბელი ხარისხიანი ელექტრო სისტემის გარანტი ინტერიერში ნუცა სამხარაძე - საქკაბელი, მარკეტინგის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დასავლეთ საქართველოში თხილის პლანტაციებს ახალი, ბოლომდე დაუდგენელი ბაქტერიული დაავადება ახმობს. ფერმერებს ბრძოლისთვის ჰექტარზე 1300-1500 ლარის აგროქიმიკატი სჭირდებათ, სახელმწიფოს სუბსიდია კი ამისთვის არასაკმარისია. რა სჭირს თხილის პლანტაციებს და როგორია წლის მოსავალი და ფასები? სტუმარი: მერაბ ჭითანავა - თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისი, ქალაქი, რომელსაც ყოველთვის აქვს მოსაყოლი ისტორია, 2025 წელს არქიტექტურულ დიალოგს ახალი ძალით ხსნის. თბილისის არქიტექტურის ფორუმი 27 სექტემბერს, „ექსპო ჯორჯიას“ სივრცეში, საერთაშორისო პლატფორმას შექმნის, სადაც არქიტექტორები, ურბანისტები, დიზაინერები და სხვადასხვა დარგის პროფესიონალები ერთად იმსჯელებენ თემაზე: „მეხუთე განზომილება: არქიტექტურა როგორც ადამიანური გამოცდილება“. ფორუმის მიზანია გააფართოოს არქიტექტურის ტრადიციული გაგება და ყურადღება გაამახვილოს იმ ასპექტებზე, რომლებიც ქალაქებსა და შენობებს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას სძენს — ემოციაზე, მეხსიერებაზე, კულტურულ ნარატივებსა და მდგრად პრაქტიკებზე. ფორუმის სპიკერები მსოფლიო და ადგილობრივი არქიტექტურული სცენის გამორჩეული წარმომადგენლები იქნებიან. სტუმარი: ნათია გოგია - თბილისის არქიტექტურული ფორუმის დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აღმოსავლეთ ევროპის ისტორიაში პირველად, საქართველომ ადამიანის რეპროდუქციის მე-20 საიუბილეო მსოფლიო კონგრესს უმასპინძლა. ღონისძიება 18-დან 21 სექტემბრის ჩათვლით მიმდინარეობდა და ამ პერიოდის განმავლობაში, უცხოელმა საერთაშორისო სპიკერებმა,ასევე, ქართველმა ექიმებმა რეპროდუქტოლოგიის, გინეკოლოგიის, ანდროლოგია-უროლოგიისა და ენდოკრინოლოგიის ყველა საკვანძო და აქტუალური საკითხი განიხილეს. ჯამში, კონგრესმა 1000-ზე მეტი დელეგატი გააერთიანა, მათ შორის, წამყვანი მეცნიერები, კვლევითი თუ სამედიცინო ცენტრების დამფუძნებლები, კლინიკური პრაქტიკოსები, ასევე ახალგაზრდა პროფესიონალები. ჩვენი რეპორტიორი, ლიკა მეგუთნიშვილი ესწრებოდა კონგრესს, სადაც შესაძლებლობა ჰქონდა, სფეროს როგორც ადგილობრივ ისე უცხოელ წამყვან სპეციალისტებს გასაუბრებოდა. მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, მან ვიდეო ისტორია მოამზადა, სადაც, რეპროდუქციულ მედიცინას დეტალურად მიმოიხილავს, როგორც მსოფლიოს, ისე საქართველოს მაგალითზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გარემოს ეროვნული სააგენტოს პროგნოზით, ბოლო დღეებში არსებულმა ნალექებმა შესაძლოა დასავლეთ საქართველოს მდინარეებზე წყლის დონის მკვეთრი მატება გამოიწვიოს. პატარა მდინარეებზე – წყალმოვარდნები, ხოლო მთიან ზონებში – მეწყრულ-ღვარცოფული პროცესების გააქტიურება. ძლიერი წვიმის და ქარის გამო ზღვაზე კვლავ შტორმია მოსალოდნელი. სააგენტო საფრთხის დონეს როგორც მაღალს ისე აფასებს და მოსახლეობას სიფრთხილისკენ მოუწოდებს. შტორმის შედეგებზე სოციალურ ქსელში განცხადებას აქვეყნებს იქთიოლოგი არჩილ გუჩმანიძე. მისი თქმით, შავ ზღვაში, წყლის სიმღვრივე რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზარდა. სპეციალისტის განცხადებით, „სანაპიროს ბიომრავალფეროვნებისთვის ზიანი კატასტროფულია“. გუჩმანიძე ხაზს უსვამს, რომ პრობლემა მხოლოდ ნალექსა და შტორმს არ უკავშირდება – მთავარი მიზეზი, მისი თქმით, ზღვის მკვებავი მდინარეებიდან ქვიშა-ხრეშის უკონტროლო მოპოვებაა. „სანამ დროა, ეს უნდა გაჩერდეს,“ – ამბობს იგი და ამატებს, რომ ზღვის ეკოსისტემა სერიოზულ საფრთხეშია და დაუყოვნებლივ რეაგირებაა საჭირო. სტუმარი: არჩილ გუჩმანიძე - ზღვის ბიოლოგი, იქთიოლოგი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ 8 თვეში ქუთაისის აეროპორტი 1.2 მლნ მგზავრს მოემსახურა, რაც 11%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია - ქვრივიშვილი; ✈ წელს ბათუმის აეროპორტში მგზავრების რაოდენობა 32%-ით გაიზარდა; ✈ Wizz air-ი სომხეთის ქალაქ გიუმრიდან ლარნაკას მიმართულებით ფრენას იწყებს; ✈ სახელმწიფომ უნდა იმოქმედოს და Wizzair-ის დანაკლისები სხვა ავიაკომპანიებით შეავსოს - ლაშა ბერეკაშვილი; ✈ "აზიმუტი" თბილისის მიმართულებით ფრენას კრასნოდარიდანაც ამატებს; კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #საქმიანიდილა #ბიზნესმედია #საქმიანები
“ინტერიერი დეტალებში” სტუმარი: სალომე დადუნაშვილი - გადაცემა “ ინტერიერი სალომე დადუნაშვილთან ერთად”, ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ, მანგლისში ოფიციალურად SABADO Leadership Academy გაიხსნა - დავით ბეჟუაშვილის განათლების ფონდის ახალი ინიციატივა, რომელიც მოზარდებში ლიდერობისა და რბილი უნარების განვითარებას ემსახურება. აკადემია ტრადიციულ სწავლებას სცდება და 14-დან 18 წლამდე ასაკის მოზარდებს გამოცდილებაზე დაფუძნებული, ინტერაქციული სწავლების უნიკალურ პლატფორმას სთავაზობს. როგორია აკადემიის გეგმები და რა შესაძლებლობებს იძლევა ის მოზარდებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავტო იმპორტში კომპანია ტრანსატლანტიკური ავტო ალიანსი დაარსდა 2025 წელს. მიუხედავად ავტო იმპორტის სფეროში არსებული მაღალი კონკურენციისა, ალიანსის გუნდმა მიზნად დაისახა ბაზარზე მყარი პოზიციის დამკვიდრება და მომხმარებლებისთვის გამორჩეული პირობების შეთავაზება. სტუმარი: ტატო ასანიძე - „ტრანსატლანტიკური ავტო ალიანსი“, დამფუძნებელი და დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„შექმნილია შენთვის — ოძეკის სტანდარტებით“ — ასე ჰქვია „მაზდა ცენტრი თეგეტას“ ახალ მასშტაბურ კამპანიას. Mazda CX-60 დამუხტვადი ჰიბრიდი, რომელიც იაპონურ სიზუსტესა და ქართულ მრავალფეროვნებას აერთიანებს, უკვე ხელმისაწვდომია საქართველოში. კამპანიის მთავარი სახეა ლევან გორგაძე — ტოჩინოშინი, ქართველი ოძეკი, რომელიც იაპონელ ინჟინრებს პირადად უზიარებს ქართველი მძღოლების საჭიროებებს. CX-60 ერთდროულად ეკომეგობრული და მძლავრი SUV-ია: ქალაქში სრულად ელექტრო რეჟიმში მუშაობს, ხოლო გრძელ გზაზე ჰიბრიდულ სისტემაზე გადადის. 327 ცხენის ძალა, უსაფრთხოება, ელეგანტური დიზაინი და თანამედროვე ტექნოლოგიები — ეს არის მოდელის მთავარი უპირატესობები. „მაზდა ცენტრი თეგეტას“ კამპანია კი ტექნიკურ მონაცემებს სცდება და მაზდას ბრენდის ქართულ პოზიციონირებას უსვამს ხაზს — მრავალფეროვნება, ინოვაცია და იაპონური ფესვები, რომლებიც იდეალურად ერწყმის ქართულ ყოველდღიურობას. მაკა სახვაძე - „მაზდა ცენტრი თეგეტას“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
განახლებული Volvo XC90 და სრულად ელექტრული EX90 ქართული ბაზრისთვის უკვე ხელმისაწვდომია. შვედური ბრენდის უახლესი მოდელების პრეზენტაცია პარასკევს რიტუალების სასახლეში გაიმართა. ვოლვო ქარ საქართველომ შთამბეჭდავი სანახაობა შექმნა. ავტომობილების პრეზენტაციასთან ერთად, სტუმრებმა ქართული ბრენდის „სიტუაციონისტის“ ახალი კოლექცია იხილეს. სპეციალურად პერფორმანსისთვის შეიქმნა მუსიკაც... „თეგეტა ჰოლდინგის“ ერთ-ერთ მიმართულებაში, „თეგეტა ქარსში“ შემავალი კომპანია ,,ვოლვო ქარ კავკასია“ 2019 წლიდან ოპერირებს ბაზარზე და შვედური ბრენდის „ვოლვოს“ ოფიციალური იმპორტიორია სამხრეთ კავკასიასა და შუა აზიაში. კომპანია პრემიუმ კლასის ავტომობილების ექსკლუზიური მომწოდებელია საქართველოში, უზბეკეთში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20 და 21 სექტემბერს დედაენის ბაღმა უკვე მეორედ ოქტობერფესტს უმასპინძლა, ხოლო გერმანული ფესტივალის განწყობა წელსაც ტრადიციულად „ლოვენბრაუმ“ შექმნა. ორ დღიან ღონისძიებაზე სტუმრებს ლუდთან ერთად ცოცხალი მუსიკა და მრავალფეროვანი გასტრონომიული სივრცე დახვდათ. ფესტივალის ოფიციალური გახსნა 20 სექტემბერს, 17:00 საათზე გაიმართა - საზეიმო კასრის გახსნაში მონაწილეობა კი, კომპანიის ხელმძღვანელებმა მიიღეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ქებული კლიმატი" ქართულ ბაზარზე უკვე ოცი წელია წარმატებულად ოპერირებს. ამ წლების განმავლობაში კომპანიის მთავარი პრიორიტეტი მომხმარებლისთვის სანდო, ხარისხიანი პროდუქციის მიწოდება და მათთვის მოქნილი პირობების შეთავაზება იყო. ამ ტენდენციას დღემდე მიყვებიან და ოცი წლის იუბილესთან დაკავშირებით სპეციალური ფასდაკლებებიც აამოქმედეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia