სამუშაო ადგილზე მომხდარი ფატალური, უბედური შემთხვევების რაოდენობა, 2025 წელს, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 50%-ით არის შემცირებული. ამის შესახებ ინფორმაციას შრომის ინსპექცია ავრცელებს. მათივე ინფორმაციით, 2024 წლის მონაცემებით, 2018 წელთან შედარებით, როცა კანონი ამოქმედდა, ეს მაჩვენებელი 44%-ითაა შემცირებული, 2023 წელთან შედარებით კი 24%-იანი კლებაა. ამასთან 2024 წელს საწარმოო უბედური შემთხვევების შედეგად მძიმედ დაშავებულ დასაქმებულთა რაოდენობა 25%-იან კლებას აჩვენებს 2023 წელთან შედარებით; ხოლო საშუალო სიმძიმით დაშავებულ დასაქმებულთა რაოდენობა 2024 წელს შემცირებულია 26%-ით. 2024 წლის საანგარიშო პერიოდში სამუშაო ადგილზე გარდაიცვალა 33 და დაშავდა 257. გარდაცვლილი 33 პირიდან ყველა კაცია, ხოლო დაშავებულთაგან 59 ქალი და 198 კაცი. გარდაცვლილთა დასაქმების სფეროები შემდეგია: მშენებლობა - 23 დამამუშავებელი მრეწველობა - 5 ელექტროენერგიის, აირის და ორთქლის მიწოდება - 3 წყალმომარაგება, კანალიზაცია, ნარჩენების მართვა - 1 სამთო-მოპოვებითი მრეწველობა და კარიერის დამუშავება - 1 დაღუპულთა უმრავლესობა თბილისში გარდაიცვალა, მეორე ადგილზე ამ კუთხით აჭარაა, მესამეზე კი იმერეთი. რა გამოწვევები რჩება შრომის ბაზარზე უსაფრთხოების მხრივ? სტუმარი: რაისა ლიპარტელიანი - საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების თავმჯდომარის მოადგილე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში კინოსა და ღვინის ფესტივალი WINECAST გაიმართა
20-25 აგვისტოს თბილისში საერთაშორისო კინოსა და ღვინის ფესტივალი WINECAST გაიმართა, რომელიც აერთიანებს ადამიანებს კინოსა და ღვინის საუკეთესო მხარეების აღსანიშნავად. ფესტივალის მიზანია მხარდაჭერა გაუწიოს ქართულ ღვინოსა და კინოს, დაეხმაროს მათ ზრდასა და ახალი აუდიტორიის მოზიდვაში. დამსწრე საზოგადოებას საშუალება ჰქონდა ენახათ ფილმები, დასწრებოდნენ დეგუსტაციებს, ესაუბრათ ექსპერტებთან და გაეფართოებინათ საერთაშორისო კავშირები. წლევანდელ ღონისძიებას განსაკუთრებული გამოხმაურება მოჰყვა საერთაშორისო მედიაში, ამერიკულმა ფორბსმა მას აღმოსავლეთის კანი უწოდა. სტუმრები: თამთა გაბრიჩიძე - ფესტივალი winecast-ის დამფუძნებელი, სანდენსის პრიზიორი რეჟისორი; რუსუდან ჭუმბაძე - თბილისის ღვინის მუზეუმის დირექტორი, ფესტივალი winecast-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:35
ეკონომიკური დაპირებები არჩევნების ფონზე – რა არის რეალისტური?
22 ნახვა სექტემბერი 25, 2025
თვითმმართველობის არჩევნებამდე სულ ცოტა დრო რჩება, რაც პოლიტიკურ გარემოს განსაკუთრებულად ეტყობა. მონაწილე პარტიების, მნიშვნელოვანწილად კი მმართველი გუნდის ეკონომიკური დაპირებები ხშირად რეალურ შესაძლებლობებს სცდება, ამიტომ დღეს გადავწყვიტეთ ვისაუბროთ ამ დაპირებების ბიუჯეტთან თავსებადობაზე, საინვესტიციო გარემოზე და გამოწვევებზეც, რომლის წინაშეც შეიძლება ქვეყანა არჩევნების შემდეგ დადგეს. სტუმარი: ნიკა შურღაია - ფინანსისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამოიყურება სატვირთო მანქანების გლობალური ბაზარი?
38 ნახვა სექტემბერი 25, 2025
სატვირთო ავტომობილების გლობალური ბაზარი სწრაფად იცვლება – 2024 წელს მისი მოცულობა 311 მილიარდ დოლარს მიაღწია და მომდევნო ათწლეულში 4%-ზე მეტი საშუალო წლიური ზრდა ელის. ინდუსტრიას წინ მიაქანებს გლობალური ვაჭრობის გაფართოება, ტექნოლოგიური ინოვაციები და ელექტრო სატვირთოების სწრაფი გავრცელება, თუმცა საწვავის ფასების ცვალებადობა, რეგულაციები და გეოპოლიტიკური გამოწვევები სერიოზულ ბარიერად რჩება.როგორ გამოიყურება სატვირთო ავტომობილების ბაზარი და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1:24
რას გვიყვება დრო…. ვინ იყო პირველი ქართველი კინოპროდიუსერი?
პირველი ქართველი კინოპროდიუსერი გერმანე გოგიტიძემ, საქართველოში პირველი მხატვრული ფილმი "ქრისტინე" გადაიღო და სწორედ გერმანე გოგიტიძის სახელს უკავშირდება ოზურგეთში თეატრის აშენებაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თეგეტას“ სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის მიმართულებას SME ბიზნესებისთვის ექსკლუზიური შეთავაზებები აქვს
„თეგეტა ჰოლდინგის“ სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის მიმართულებას მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის ექსკლუზიური შეთავაზებები აქვს. კომპანია სხვადასხვა სექტორში მომუშავე ბიზნესებს სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის ფართო ასორტიმენტს სთავაზობს. გავიგოთ რა ბრენდებს აერთიანებს „თეგეტა“ ამ მიმართულებით და როგორია მათი მიდგომები ბიზნესის უწყვეტობისთვის. სტუმარი: გიორგი ბერიძე - „თეგეტა ჰოლდინგის“ სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის მიმართულების მთავარი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
18:29
Euromoney-ის ჯილდო თიბისის - “საუკეთესო სავალუტო სერვისები კორპორატიული კლიენტებისთვის”
თიბისი ბანკმა კიდევ ერთხელ დაამტკიცა თავისი პოზიცია რეგიონში და საერთაშორისო დონეზე, Euromoney-ს პრესტიჟული ჯილდო "საუკეთესო სავალუტო მომსახურების მიმწოდებელი კორპორატიული კლიენტებისთვის საქართველოში" სწორედ თიბისის მიენიჭა. რას ნიშნავს ეს აღიარება ბანკის კორპორატიული მიმართულებისთვის? სტუმრები: ოთარ ნადარაია - "თიბისი ჯგუფი", მთავარი ეკონომისტი; ქეთევან კანდელაკი - "თიბისი", არასაკრედიტო პროდუქტების ბიზნესის მართვის დეპარტამენტის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia