რამდენად უსაფრთხოა ბავშვისთვის ტაქსით მგზავრობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia #BMG
Coca-Cola-ს და Marshmello-ს კოლაბორაციით შექმნილი სიახლე - ლიმიტირებული გამოშვებით #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2 მლნ დოლარამდე საერთაშორისო ინვესტიცია ,,არდიში” #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსთავში, მე-19 მიკრორაიონში, ზაზა ფაჩულიას საკალათბურთო მოედნის მშენებლობას ჩაეყარა საფუძველი. საკალათბურთო კორტის მოწყობის შესახებ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს, რუსთავის მერმა ნინო ლაცაბიძემ, კომპანია „გალფის“ წარმომადგენლებმა და ზაზა ფაჩულიამ მოაწერს ხელი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობის “ბარტერი” “ვისოლ ჯგუფთან”- რა ქონებები გაიცვალა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia #BMG
2 ჰექტრის სანაცვლოდ 8 ჰექტარი მიწის ნაკვეთი - საქართველოს მთავრობასა და ვისოლ პეტროლოუმ ჯორჯიას შორის შეთანხმება შედგა. რის საფუძველზეც ბიზნესმა კერძო საკუთრებაში არსებული 5 მიწის ნაკვეთი სახელმწიფოს დაუბრუნა, სანაცვლოდ კი კონკრეტული პირობებით 7 მიწის ნაკვეთი მიიღო. ნაკვეთებს შორის მოხვდა დიღომში არსებული ავაზას სპორტკომპლექსიც, რომელიც თავის დროზე 5000 ლარად ვისოლ ჯგუფის შვილობილმა კომპანია ვილაჯიომ შეისყიდა. რა მიწის ნაკვეთები დათმო ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯიამ და რა მიიღო სანაცვლოდ ბიზნესმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ, ჯანდაცვის მინისტრმა, ჩაფიძის კლინიკაში ვიზიტისას დაანონსა, რომ 2025 წლიდან, კლინიკებისთვის, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში ოპერირების გასაგრძელებლად, სავალდებულო იქნება მსოფლიოში მოქმედი სტანდარტების დაკმაყოფილება. როგორც მინისტრი ამბობს, ამ საკითხზე სამინისტრომ მუშაობა უკვე დაიწყო და ჯანდაცვის აკრედიტაციის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან აქტიურ კონსულტაციებს მართავს. ზურაბ აზარაშვილის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ კი განმარტა, რომ აკრედიტაციის კრიტერიუმები სამედიცინო მომსახურების ხარისხს, სამედიცინო პერსონალის კვალიფიკაციას და სამედიცინო ინფრასტრუქტურას მოიცავს, რა სტანდარტის მისაღწევადაც 18-დან 24 თვემდეა საჭირო. რას ფიქრობს თავად სექტორი დაანონსებულ ცვლილებებზე, გავლილია თუ არა ეს საკითხი კლინიკებთან? სტუმრები: ვახტანგ კალოიანი - “ნიუ ჰოსპიტალსის” კრიტიკული მედიცინის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; ნინო მირზიკაშვილი - ჯანდაცვის სპეციალისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ სადაზღვევო ინდუსტრიამ ჯანდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული 112-დან ოფიციალური წერილი მიიღო, სადაც მათი მხირდან კერძო სექტორისთვის სასწრაფო დახმარების ფასიანი მომსახურების სერვისია შეთავაზებული. საუბარია იმაზე, რომ კერძო დაზღვევის პოლისის მოსარგებლეთათვის განისაზღვროს სასწრაფო სამედიცინო დახმარების გამოძახების სპეციალური ტარიფი, რომელიც სადაზღვევი კომპანიამ უნდა დაფაროს. იქიდან გამომდინარე, რომ კერძო სექტორის ნაწილმა ეს გაიგო ისე, რომ შესაძლოა კერძო დაზღვევით მოსარგებლეთათვის სასწრაფოს გამოძახება ფასიანი გახდეს, ჯანდაცვის სამინისტრომ დღეს სადაზღვევოებისთვის გაგზავნილ წერილთან დაკავშირებით განმარტება გააკეთა. სამინისტრო ამბობს, რომ სასწრაფო დახმარების მომსახურებაზე ფასის დაწესება არ შეესაბამება სიმართლეს და საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის მომსახურება საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის და ჩამოსული სტუმრებისთვის არის და იქნება უფასო. მინისტრის მოადგილის, ილია ღუდუშაურის განმარტებით, ამ შემთხვევაში კერძო სადაზღვევო კომპანიებისთვის გაკეთდა დამატებითი არასტანდარტული მომსახურების შეთავაზება და აღნიშნულის შესახებ გადაწყვეტილება მიღებული არ არის. აღიქმება თუ არა სადაზღვევო კომპანიებისთვის გაგზავნილი წერილის ტექსტი ისე, როგორც ამას ჯანდაცვის სამინისტრო განმარტავს, იყო თუ არა შეთანხმებული და გავლილი სექტორთან ცვლილებები და რამდენად ნიშნავს ეს იმას, რომ რიგითი დაზღვეულებისთვის სადაზღვევო პოლისები შესაძლოა გაძვირდეს? სტუმარი: სოფო ლებანიძე - პსპ დაზღვევის გენერალური დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო ენერგეტიკულ ბაზარზე ნავთობის ფასი ომამდე ნიშნულს დაუბრუნდა. 4 აგვისტოს ბარელი Brent-ის ტიპის ნავთობის ღირებულება 3%-ით, 93-დოლარიან ნიშნულამდე დაეცა, თუმცა დღევანდელ ვაჭრობაზე პოზიციების ნაწილობრივი აღდგენა მოხდა და ამ დროისათვის 1 ბარელი ბრენტის მარკის ღირებულება 94 დოლარს გადააჭარბა. დაღმასვლის ტენდენცია ფიქსირდებდა სამომავლო ანუ ფიუჩერსულ კონტრაქტებთან მიმართებითაც, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ მომავალში ინვესტორები ნავთობის ფასების კიდევ უფრო მეტ ვარდნას პროგნოზირებენ. რა ფაქტორებმა განსაზღვრა ბირჟებზე ფასების შემცირება და რა შემთხვევაში ექნება ამას გავლენა საქართველოზე. სტუმარი: ნიკა მაზანაშვილი - Galt&Taggart;-ის საბროკერო დეპარტამენტის უფროსი ანალიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ შეზღუდა ეროვნულმა ბანკმა ერთი წლით სამომხმარებლო სესხების გაცემა სამ წლამდე ვადით და რა შედეგს ელის ახალი რეგულაციით ინფლაციის მოთოკვაში - ეს იყო ერთ-ერთი მთავარი თემა კობა გვენეტაძის ბიემჯის გადაცემა #რედაქტ2-თან ინტერვიუში. ბიემჯის და ფორბს ჯორჯიას მთავარმა რედაქტორებმა ასევე დასვეს კითხვა - რატომ არ გაზარდა ეროვნულმა ბანკმა მინიმალური სარეზერვო ნორმები ვალუტაში მოზიდულ სესხებზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia #ბიზნესმედია #საქმიანები #BMG