კლინიკებს საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა მოუწევთ
146 ნახვა აგვისტო 5, 2022
გუშინ, ჯანდაცვის მინისტრმა, ჩაფიძის კლინიკაში ვიზიტისას დაანონსა, რომ 2025 წლიდან, კლინიკებისთვის, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში ოპერირების გასაგრძელებლად, სავალდებულო იქნება მსოფლიოში მოქმედი სტანდარტების დაკმაყოფილება. როგორც მინისტრი ამბობს, ამ საკითხზე სამინისტრომ მუშაობა უკვე დაიწყო და ჯანდაცვის აკრედიტაციის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან აქტიურ კონსულტაციებს მართავს. ზურაბ აზარაშვილის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ კი განმარტა, რომ აკრედიტაციის კრიტერიუმები სამედიცინო მომსახურების ხარისხს, სამედიცინო პერსონალის კვალიფიკაციას და სამედიცინო ინფრასტრუქტურას მოიცავს, რა სტანდარტის მისაღწევადაც 18-დან 24 თვემდეა საჭირო. რას ფიქრობს თავად სექტორი დაანონსებულ ცვლილებებზე, გავლილია თუ არა ეს საკითხი კლინიკებთან? სტუმრები: ვახტანგ კალოიანი - “ნიუ ჰოსპიტალსის” კრიტიკული მედიცინის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; ნინო მირზიკაშვილი - ჯანდაცვის სპეციალისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11:15
წერილი სადაზღვევო კომპანიებს - რა გაიგო კერძო სექტორმა?
154 ნახვა აგვისტო 5, 2022
გუშინ სადაზღვევო ინდუსტრიამ ჯანდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული 112-დან ოფიციალური წერილი მიიღო, სადაც მათი მხირდან კერძო სექტორისთვის სასწრაფო დახმარების ფასიანი მომსახურების სერვისია შეთავაზებული. საუბარია იმაზე, რომ კერძო დაზღვევის პოლისის მოსარგებლეთათვის განისაზღვროს სასწრაფო სამედიცინო დახმარების გამოძახების სპეციალური ტარიფი, რომელიც სადაზღვევი კომპანიამ უნდა დაფაროს. იქიდან გამომდინარე, რომ კერძო სექტორის ნაწილმა ეს გაიგო ისე, რომ შესაძლოა კერძო დაზღვევით მოსარგებლეთათვის სასწრაფოს გამოძახება ფასიანი გახდეს, ჯანდაცვის სამინისტრომ დღეს სადაზღვევოებისთვის გაგზავნილ წერილთან დაკავშირებით განმარტება გააკეთა. სამინისტრო ამბობს, რომ სასწრაფო დახმარების მომსახურებაზე ფასის დაწესება არ შეესაბამება სიმართლეს და საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის მომსახურება საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის და ჩამოსული სტუმრებისთვის არის და იქნება უფასო. მინისტრის მოადგილის, ილია ღუდუშაურის განმარტებით, ამ შემთხვევაში კერძო სადაზღვევო კომპანიებისთვის გაკეთდა დამატებითი არასტანდარტული მომსახურების შეთავაზება და აღნიშნულის შესახებ გადაწყვეტილება მიღებული არ არის. აღიქმება თუ არა სადაზღვევო კომპანიებისთვის გაგზავნილი წერილის ტექსტი ისე, როგორც ამას ჯანდაცვის სამინისტრო განმარტავს, იყო თუ არა შეთანხმებული და გავლილი სექტორთან ცვლილებები და რამდენად ნიშნავს ეს იმას, რომ რიგითი დაზღვეულებისთვის სადაზღვევო პოლისები შესაძლოა გაძვირდეს? სტუმარი: სოფო ლებანიძე - პსპ დაზღვევის გენერალური დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნავთობის ფასი დაეცა - რამ მოახდინა გავლენა ფასის ფორმირებაზე?
114 ნახვა აგვისტო 5, 2022
საერთაშორისო ენერგეტიკულ ბაზარზე ნავთობის ფასი ომამდე ნიშნულს დაუბრუნდა. 4 აგვისტოს ბარელი Brent-ის ტიპის ნავთობის ღირებულება 3%-ით, 93-დოლარიან ნიშნულამდე დაეცა, თუმცა დღევანდელ ვაჭრობაზე პოზიციების ნაწილობრივი აღდგენა მოხდა და ამ დროისათვის 1 ბარელი ბრენტის მარკის ღირებულება 94 დოლარს გადააჭარბა. დაღმასვლის ტენდენცია ფიქსირდებდა სამომავლო ანუ ფიუჩერსულ კონტრაქტებთან მიმართებითაც, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ მომავალში ინვესტორები ნავთობის ფასების კიდევ უფრო მეტ ვარდნას პროგნოზირებენ. რა ფაქტორებმა განსაზღვრა ბირჟებზე ფასების შემცირება და რა შემთხვევაში ექნება ამას გავლენა საქართველოზე. სტუმარი: ნიკა მაზანაშვილი - Galt&Taggart;-ის საბროკერო დეპარტამენტის უფროსი ანალიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia