სტრუქტურული ცვლილებები მთავრობაში
34 ნახვა ნოემბერი 18, 2025
პარლამენტის თავმჯდომარის გახმოვანებული ცვლელებებიდან ბიზნესომბუდსმენის აპარატის გაუქმება მხოლოდ ერთ ერთი იყო. შალვა პაპუაშვილმა გუშინ თქვა, რომ უქმდება ანტიკორუფციული ბიურო და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსტიტუტი და ორივე აუდიტის სამსახურის დაქვემდებარებული სტრუქტურების მხრიდან გაკონტროლდება. საკანონმდებლო ორგანოშივე პარლამენტის თავმჯდომარემ გუშინ თქვა, რომ ეს ინსტიტუტები გარე ძალების თავსმოხვეული იყო, დღეს ქართული ოცნების დეპუტატმა ისიც თქვა რომ ანტოკორუფციული ბიუროს არსებობა ანტიკონსტიტუციური იყო. ეს განცხადება არის თუ არა რამენაირად იმის საფუძველი რომ ამ უწყების გადაწყვეტილებები მაგალითად ჯარიმები გაბათილდეს ეს აღარ თქმულა. პრემიერ მინისტრმა ისიც თქვა, რომ ანტოკორუფციული მოქმედებისთვის განაწილებული უფლებები უფრო ეფექტური იქნება. აუდიტის სამსახურის და მისი ხელმძღვანელის მხრიდან რომელიც ყოფილი მთავარი პროკურორია ამ საკითხზე კომენტარი არ გაკეთებულა. გასათვალისწინებელი ამ განახლებებში ისიც არის, რომ ანტიკორუფციული ბიურო 2022 წლის 15 დეკემბერს „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე შეიქმნა, ბიურო შეიქმნა ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის საქართველოსთვის მისანიჭებლად, ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული მე-4 პრიორიტეტული ამოცანის საფუძველზე. და კიდევ ერთი სიახლე, რაც ამ კონტექსტში საინტერესო შეიძლება იყოს, მიმდინარე თვეში გაირკვა, რომ მთავრობის ადმინისტრაციას შეეძლება უფლებამოსილი ორგანოსგან საგადასახადო საიდუმლოების ან პერსონალური მონაცემების (მათ შორის, განსაკუთრებული კატეგორიის) შემცველი ინფორმაციის გამოთხოვა. შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები უკვე დარეგისტრირებულია. განმარტებითი ბარათის მიხედვით, კანონპროექტი საჭიროა "გადაწყვეტილებათა შესრულების კონტროლის ხელშეწყობისთვის", რაც მთავრობის ეფექტიანობის დეპარტამენტის ფუნქციებში შედის. სტუმარი: ლევან ავალიშვილი, IDFI, პროგრამების დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვინ დაიცავს ბიზნესის ინტერესს? - შეფასებები ბიზნესომბუდსმენის აპარატის გაუქმებაზე
პარლამენტში წარდგენილი ბიზნესომბუდსმენის აპარატის გაუქმებასთან დაკავშირებული კანონპროექტის მიხედვით, 2026 წლის 1 იანვრიდან მოქმედი ბიზნესომბუდსმენი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მრჩევლის პოზიციაზე გადაინაცვლებს, საიდანაც განახორციელებს დარჩენილ უფლებამოსილებებს. "საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებებით, 1-ელი აგვისტოდან მრჩევლის პოზიცია არაანაზღაურებადი გახდა. 2015 წელს შექმნილი ინსტიტუტი, რომელიც კერძო სექტორსა და სახელმწიფოს შორის მედიატორის როლს ასრულებდა, 2026 წლის 1 იანვრიდან ოფიციალურად წყვეტს არსებობას. 2026 წლის 1 იანვრიდან უქმდება ბიზნესომბუდსმენისა და მისი მოადგილეების თანამდებობები, ბიზნესომბუდსმენის აპარატი ლიკვიდირება. თანამშრომლებს, მათ შორის ომბუდსმენსა და მის მოადგილეებს, ენიჭებათ 3-თვიანი ფინანსური კომპენსაცია; შეცვლილი სტრუქტურის გათვალისწინებით როგორ შეხვდა ბიზნესი ამ სიახლეს, რა სარგებელს იღებდა ბიზნესი ან როგორ ხედავენ მომავალში ომბუდსმენის საჭიროებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2:19
წელს საქართველომ $29.3 მლნ-ს ყველი და ხაჭო შეიძინა - ბაზრის მიმოხილვა;
34 ნახვა ნოემბერი 17, 2025
საქართველომ იმპორტირებულ ხაჭოსა და ყველში 29 მილიონ დოლარზე მეტი გადაიხადა. ეს მიმდინარე წლის ცხრა თვის შედეგია. 2025 წლის იანვარ სექტემბერში იმპორტი თითქმის 19 პროცენტიან ზრდას აფიქსირებს. რომელი ქვეყნებიდან შემოვიდა ხაჭო და ყველი და ვინ არიან იმპორტიორი კომპანიები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
4:13
თაღლითური სქემები სასტუმრო ბიზნესში - სექტორი მორიგ გამოწვევაზე საუბრობს;
38 ნახვა ნოემბერი 17, 2025
თაღლითური სქემები სასტუმრო ბიზნესში - კერძო სექტორში მორიგ გამოწვევაზე საუბრობენ და ამბობენ, რომ ზაფხულის შემდეგ სტუმართ მასპინძლობის ინდუსტრიაში ფროდების შემთხვევები მომრავლდა. უფრო კონკრეტულად სასტუმროების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სტუმრები სხვადასხვა ქვეყნებიდან ჯავშნიან საქართველოში სასტუმროებს, წინასწარ ბარათებით იხდიან თანხებს, იღებენ მომსახურების შემდეგ კი ასაჩივრებენ, რომ მომსახურეობა არ მიუღიათ. რომელი ქვეყნის მოქალაქეების თაღლითური სქემების მსხვერპლი გახდა ამჯერად სასტუმრო ბიზნესი, რა მოცულობის ზარალზეა საუბარი და როგორ უნდა დაიცვას თავი კერძო სექტორმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უძრავი ქონების პირდაპირი მიყიდვის ფორმით პრივატიზების წინაპირობებს მთავრობა განსაზღვრავს-რა იცვლება?
30 ნახვა ნოემბერი 17, 2025
სახელმწიფო უძრავი ქონების პირდაპირი მიყიდვის ფორმით პრივატიზების წინაპირობებს მთავრობა განსაზღვრავს - შესაბამისი ცვლილებები სახელმწიფო ქონების შესახებ კანონში პარლამენტმა უკვე დაამტკიცა. როგორც ეკონომიკის სამინისტროში აცხადებენ, დღემდე ასეთი წინაპირობები არ არსებობდა და ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, მთავრობა გადაწყვეტილებას ინდივიდუალური განხილვის შემდეგ იღებდა. თავად პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი კობახიძე კი აცხადებდა, რომ პირდაპირი გზით პრივატიზაციის არსებული პრაქტიკა მათ შორის კორუფციის რისკებს შეიცავდა. სპეციალისტების ნაწილის შეფასებით კი ამ მიმართულებით შესაბამისი კრიტერიუმების გაწერა კორუფციის რისკებს არსებითად არ შეცვლის, თვითმმართველობის დარგის სპეციალისტები კი აცხადებენ, რომ კანონში შესული ცვლილებები კიდევ უფრო ამცირებს მუნიციპალიტეტებში თვითმმართველი ორგანოების როლს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia