#ბიზნესსიახლეები bm.ge-სგან / 06.11.2024
28 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
#ბიზნესსიახლეები bm.ge-სგან / 06.11.2024 მშენებლობა 5.8%-ით გაძვირდა - საქსტატი; საქართველოს სუპერმარკეტების ქსელების რეიტინგი შემოსავლების მიხედვით; აშშ-ში ღვინის ექსპორტი რეკორდულად გაიზარდა; „თბილღვინოს" ექსპორტის ზრდა დასავლეთ ევროპაში გაყიდვებმა გამოიწვია“ – სტრატეგიული საექსპორტო ქვეყნები; სალიზინგო ბაზრის მოცულობამ ₾600 მლნ-ს გადააჭარბა - BB Leasing; Zarbazani Cosmetics-ი ჩინეთში ექსპორტისთვის ემზადება; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნიკის ეტიკეტირება იცვლება - გაზრდის თუ არა რეგულაცია ფასს?
48 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
2025 წლიდან ელექტრო ტექნიკის იმპორტირებისთვის ენერგო ეტიკეტირების ვალდებულება ამოქმედდება. შესაბამისი ტექნიკური რეგლამენტები საქართველოს მთავრობამ უკვე გამოსცა. ენერგოეტიკეტირება უნდა იყოს განთავსებული პროდუქტის თვალსაჩინო ადგილას და მომხმარებელს უნდა აწვდიდეს ინფორმაციას მისი მახასიათებლების შესახებ, მათ შორის რამდენად ენერგოეფექტურია. როგორ ფასდება ახალი ვალდებულება ბიზნესის მხრიდან და რას ცვლის ის მომხმარებლებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სადაზღვევო პოლისები კვლავ ძვირდება - რა ტენდენციებია ბაზარზე;
40 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
საქართველოში სადაზღვევო პროდუქტები გაძვირდა. საქსტატის მონაცემებით, ოქტომბერში ჯანმრთელობის დაზღვევა წლიურად საშუალოდ 13%-ით იყო გაძვირებული, ხოლო თვიურ ჭრილში 8.7%-ით. როგორც სტატისტიკა აჩვენებს, ფასების ასეთი მკვეთრი ზრდა 2022 წლის ზაფხულის შემდეგ არ ყოფილა. სადაზღვევო კომპანიებში პოლისების გაძვირების მთავარ მიზეზად სამედიცინო მომსახურებაზე გაზრდილ ფასებს ასახელებენ. მზღვეველების ნაწილი კიდევ ერთ მიზეზად სახელმწიფოს მიერ შემოღებულ დაფინანსების DRG სისტემას ასახელებს. ჯანმრთელობის დაზღვევის პარალელურად, ფასები მზარდია ავტოდაზღვევის პოლისებზეც. რატომ ძვირდება სადაზღვევო პოლისები და რა ცვლილებებს ითხოვს სექტორი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნავთობის ფასი შემცირდა - ტრამპის გამარჯვების პირველადი ეფექტი;
64 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
ნოემბერში, ოქტომბერთან შედარებით, მთავრობას ბენზინის შესყიდვა გაუძვირდა. კონსოლიდირებული ტენდერების მიხედვით, სხვადასხვა მარკის ბენზინის ფასი 9 თეთრით გაიზარდა, დიზელის იგივე დარჩა. მიზეზი წინა თვეს „პლატსზე“ საწვავის გაზრდილი ღირებულება გახდა, რომლის მიხედვითაც ოქტომბერში ბენზინზე ფასები 32 დოლარით გაიზარდა და 727 დოლარს მიაღწია, დიზელზე ზრდა 10.9 დოლარი იყო, რის შედეგად ფასმა 674.6 დოლარი შეადგინა. აქედან გამომდინარე, მთავრობა ერთ ლიტრ სუპერის ტიპის ბენზინს ნოემბერში 2.70 ლარად შეიძენს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტრამპის გამარჯვებას ბირჟებზე ნავთობის გაიაფება მოჰყვა - რა მოლოდინებია საქართველოში?
56 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
დონალდ ტრამპის გამარჯვების შემდეგ, ნავთობის ფასი დაეცა. საერთაშორისო ბირჟებზე ბრენტის ტიპის ნავთობის ღირებულება 1.26%-ით შემცირდა. ანალიტიკოსები ტრამპის პრეზიდენტობის პერიოდში ორ სცენარზე აკეთებენ აქცენტს - არის მოსაზრება, რომ ნავთობის გლობალური მიწოდება შეიძლება შეფერხდეს თუ ტრამპის ადმინისტრაცია ირანიდან ნავთობის მიწოდებაზე სანქციებს გაამკაცრებს. თუმცა ამავე დროს შესაძლოა ტრამპმა ჩინეთის ეკონომიკაზე ზეწოლა გაზარდოს, რასაც ნავთობის უმსხვილესი მომხმარებლის მხრიდან მოთხოვნის შემცირება მოჰყვება. ამასთან, ტრამპი ფსონს უფრო წიაღისეულ საწვავზე დებს, ვიდრე მწვანე ენერგიის განვითარებაზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაზრდილ მოხმარებას ქსელი ვერ უძლებს, რაც ელექტროენერგიის ხშირ შეწყვეტას იწვევს - ენერგოომბუდსმენი;
60 ნახვა ნოემბერი 6, 2024
ქვეყნის მასშტაბით გაზრდილია ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტის შემთხვევები, რაც გაზრდილ მოხმარებას უკავშირდება - ენერგოომბუდსმენის მოვალეობის შემსრულებელი ამბობს, რომ ავარიებთან დაკავშირებით ქვეყანაში გამოწვევებია. ელექტროენერგიის გაზრდილ მოხმარებას, გაზრდილ აბონენტებს არსებული სატრანსფორმატორო ჯიხურები, ქვესადგურები და ქსელი ვერ უძლებს - აღნიშნავს ენერგოომბუდსმენის მოვალეობის შემსრულებელი. რამდენად მასშტაბურია გამოწვევა და რა ინვესტიციებია საჭირო ვითარების გამოსწორებისთვის? სტუმარი: ნინო გულეიშვილი - ენერგოომბუდსმენის მოვალეობის შემსრულებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნიკის ეტიკეტირება იცვლება - გაზრდის თუ არა რეგულაცია ფასებს?
2025 წლიდან ელექტრო ტექნიკის იმპორტირებისთვის ენერგო ეტიკეტირების ვალდებულება ამოქმედდება. შესაბამისი ტექნიკური რეგლამენტები საქართველოს მთავრობამ უკვე გამოსცა. ენერგოეტიკეტი განთავსებული უნდა იყოს პროდუქტზე, თვალსაჩინო ადგილას და მომხმარებელს უნდა აწვდიდეს ინფორმაციას მისი მახასიათებლების თაობაზე, მათ შორის რამდენად ენერგოეფექტურია მოწყობილობა. როგორ ფასდება ახალი ვალდებულება ბიზნესის მხრიდან და რას ცვლის ის მომხმარებლებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოქტომბერში ჯანმრთელობის დაზღვევის პოლისები 13%-ით გაძვირდა - საქსტატი;
საქართველოში სადაზღვევო პროდუქტები გაძვირდა. საქსტატის მონაცემებით, ოქტომბერში დაზღვევის ჯგუფში ფასების 13%-ით არის გაზრდილი, წლიურ ჭრილში კი ზრდა 8.7%-ია. როგორც სტატისტიკა აჩვენებს, ფასების ასეთი მკვეთრი ზრდა 2022 წლის ზაფხულის შემდეგ არ ყოფილა. სადაზღვევო კომპანიებში პოლისების გაძვირების მთავარ მიზეზად სამედიცინო მომსახურებაზე გაზრდილ ფასებს ასახელებენ. მზღვეველების ნაწილი იმასაც აღნიშნავს, რომ ჯანმრთელობის დაზღვევის გაძვირების ერთ-ერთი მიზეზი სახელმწიფოს მიერ შემოღებული დაფინანსების სისტემა დიარჯიცაა. რა ფაქტორები მოქმედებს ჯანმრთელობის დაზღვევის გაძვირებაზე და როგორ შეიცვალა ფასები ამ მიმართულებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5 ყველაზე დიდი მრავალფუნქციური სივრცე
5 ყველაზე დიდი მრავალფუნქციური სივრცე:
სალიზინგო ბაზრის მოცულობამ ₾600 მლნ-ს გადააჭარბა - რა საკანონმდებლო ცვლილებებს ითხოვს სექტორი;
78 ნახვა ნოემბერი 5, 2024
საქართველოში სალიზინგო ბაზრის მოცულობამ 600 მლნ ლარს გადააჭარბა. სალიზინგო კომპანიებში აცხადებენ, რომ ბიზნესის მხრიდან სალიზინგო პროდუქტებზე მოთხოვნა მზარდია და ამ მიმართულებით განსაკუთრებული აქტივობა სამშენებლო სექტორიდან ფიქსირდება. თუმცა ბაზრის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სალიზინგო სექტორის უფრო სწრაფად განვითარებისთვის აუცილებელია საკანონმდებლო ცვლილებები, მათ შორის ქონების გადასახადის და აგროლიზინგის ნაწილში. როგორ ვითარდება საქართველოში სალიზინგო ბაზარი და რა სჭირდება დარგს სწრაფი ზრდისთვის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მზადება ზამთრის ტურისტული სეზონისთვის - გამოწვევები;
50 ნახვა ნოემბერი 5, 2024
მთის კურორტებზე ზამთრის სეზონისთვის მზადება უკვე დაიწყეს. კერძო სექტორში აცხადებენ, რომ ჯავშნების რაოდენობა გაზრდილია, მოლოდინი კი პოზიტიური. მიუხედავად ამისა, ბიზნესის წარმომადგენლები იმ გამოწვევებზე საუბრობენ, რომლებიც წელსაც მოუგვარებელია. მოუწესრიგებელი ინფრასტრუქტურა, კადრების დეფიციტი და ელექტროენერგიის ხშირი გათიშვა. ეს ის პრობლემებია, რომლებიც ბიზნესს აწუხებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia