რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 11.02.2025 “ჯავშნები შემცირებულია” - რა ტენდენციებია გამყვან ტურიზმში? ტურიზმის კანონის შემდგომი რეფორმის პროცესი ვერ გაგრძელდა, რადგან USAID-მა დაფინანსება შეაჩერა - თანდაშვილი; იანვარში, ტურიზმის შემოსავალი $290 მილიონამდე გაიზარდა - Galt & Taggart; დეკემბერში, თბილისში, პროტესტის შედეგად ბინების გაყიდვები 9%-ით შემცირდა - Galt & Taggart; "ახალი წლის შემდეგ, კაციშვილი თვალით არ მინახავს" - "ლაგვანის მარანი" დროებით დაიხურა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო ბირჟაზე ოქროს ფასი რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზარდა. უნცია მეტალის ღირებულებამ 2,900 დოლარს მიაღწია, რაც ერთწლიან პერიოდში 43%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. გლობალურად ძვირფას ლითონზე ფასის ზრდა გადმოეცემა ქართულ ბაზარსაც. ბოლო რამდენიმე თვეა ფასი იზრდება ოქროს ნაკეთობებზე ქართულ ბირჟაზეც. რა ფაქტორები მოქმედებს ოქროს ფასზე და როგორ შეიცვალა საქართველოში ოქროს ნაკეთობების ღირებულება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს ქვეყანაში უწყვეტი პროტესტის 76 დღეა, მოსახლეობის ნაწილი ხელახალ არჩევნებს და უსამართლოდ დაკავებული პირების გათავისუფლებას ითხოვს, ურთიერთობა დაძაბულია დასავლეთთან და გადატვირთვა ჯერ არც შეერთებულ შტატებთან დაწყებულა, რისი მოლოდინსაც ქართული ოცნება ქმნიდა. ახლა ოცნება ახალი მოკავშირეების ძიებაშია და ბოლო 1 თვეში ირაკლი კობახიძე არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში უკვე მეორედ გაემგზავრა, ამჯერად გლობალურ მთავრობათა სამიტის ფარგლებში. ანონსდება, რომ იქნება შეხვედრები როგორც მასპინძელი ქვეყნის პოლიტიკურ ლიდერებთან, ასევე წამყვანი კომპანიების ხელმძღვანელობასთან. მანამდე კი როგორც ცნობილია, არაბეთის გაერთიანებული საამიროების მხრიდან ქვეყანაში 6 მილიარდი დოლარის ინვესტიციის განხორციელებაც დაანონსდა. მიმდინარე პროცესების ფონზე, რამდენად რეალური და შედეგის მომტანი შეიძლება იყოს ქართული ოცნების მცდელობა დააინტერესოს ინვესტორები და როგორ შეიცვალა განწყობები იმ ბიზნესების მხრიდან, რომლებიც წლების განმავლობაში ქვეყანაში შესაბამის თანხებს ხარჯავდნენ და ბიზნეს საქმიანობით იყვნენ დაკავებული? სტუმარი: ზაზა ბიბილაშვილი - „ჭავჭავაძის ცენტრის“ დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოციალურად დაუცველების რაოდენობა გაიზარდა. იანვარში სახელმწიფო შემწეობას 700 ათასამდე პირი იღებდა. შემწეობის მიმღებთა რიცხვი თითქმის 6 ათასით არის გაზრდილი. ექსპერტების შეფასებით, ქართული ოცნების პოლიტიკა სიღარიბის შემცირებას ხელს არ უწყობს. მათი თქმით, მთავრობის პოლიტიკა არაეფექტიანია. ამასთან, ისინი აღნიშნავენ, რომ სოციალური დახმარება, ზოგიერთ შემთხვევაში, პოლიტიკური ნიშნით გაიცემა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ქართული ოცნების” მთავრობა სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოს ქმნის- სსიპ-ის მიზანი იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფინანსებაა, რომელთა "საქმიანობის მიმართულებები თანხვედრაში იქნება ქვეყნის განვითარების პრიორიტეტულ მიმართულებებთან". ცვლილების მიღების შემდეგ, სახელმწიფო სააგენტოს არასამთავრობო ორგანიზაციებზე გრანტების გაცემის უფლება ექნება. ახალ სსიპ-ში დაახლოებით 10 პირი დასაქმდება. მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ მომზადებული კანონპროექტით წელს გრანტების სააგენტოს ბიუჯეტი 20 მლნ ლარი იქნება. რა რისკებს ხედავენ ეკონომისტები სახელმწიფო გრანტების სააგენტოს შექმნაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოსახლეობის საპენსიო დანაზოგების მოცულობამ თითქმის 6 მილიარდ 300 მლნ ლარს მიაღწია. ამ თანხების დიდი ნაწილი, 99% კვლავ კონსერვატიულ ანუ ნაკლებრისკიან პორტფელშია განთავსებული. დეკემბრის მონაცემებით კი ყველაზე მოგებიანი დინამიკური პორტფელი რჩებოდა, რომლის რეალური ამონაგები ჯამურად 15.3% იყო. ამასთან, საპენსიო სააგენტოში ამბობენ, რომ მოსახლეობის დანაზოგების დაცულობას საფრთხე არ ემუქრება. როგორც სააგენტოში ამბობენ, დაგროვებულ თანხებზე კითხვები კოვიდ პანდემიის დროსაც არსებობდა, თუმცა თანხები მაშინაც უსაფრთხოდ დარჩა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოსახლეობის საპენსიო დანაზოგების მოცულობამ თითქმის 6 მილიარდ 300 მლნ ლარს მიაღწია. ამ თანხების დიდი ნაწილი, 99% კვლავ კონსერვატიულ ანუ ნაკლებრისკიან პორტფელშია განთავსებული. ყველაზე მოგებიანი კი ამ დრომდე დინამიკური ანუ მაღალრისკიანი საინვესტიციო პორტფელი რჩება. შესაბამისი მონაცემები და საქმიანობის ანგარიში დღეს საპენსიო სააგენტომ პარლამენტს წარუდგინა. ამასთან, საპენსიო სააგენტოში ამბობენ, რომ მიუხედავად ბოლო პერიოდში გაჩენილი კითხვებისა, მოსახლეობის დანაზოგების დაცულობას საფრთხე არ ემუქრება. სად და რამდენად უსაფრთხოდაა დაბანდებული მოსახლეობის საპენსიო დანაზოგები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 10.02.2025 პანამაში მდებარე ქართული რესტორანი LAMRO გაფართოებას მეზობელ ქვეყნებში გეგმავს; Entrée ამერიკის ბაზრის ათვისებაზე მუშაობს - გეგუშა ფიჩხაია; "მეღვინეობაში დონორები განსაკუთრებით მცირე მეწარმეებს ეხმარებოდნენ" - სამანიშვილი ევროპულ გრანტებზე; რა გეგმები აქვს GMT ჯგუფს 2025 წელს? "გეგმაში გვაქვს, რომ გაზაფხულზე ქართველი მომხმარებლებისთვის ხაზი გამოვუშვათ" - "ქისა"; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაც შეეხება შემომყვან ტურიზმს. კერძო სექტორის ნაწილი აცხადებს, რომ გასული წლის ბოლოდან ჯავშნები უქმდება. მათი განცხადებით, ქვეყანაში უცხოელი ტურისტების რაოდენობა მცირდება, სასტუმროები იხურება. მიუხედავად ამისა, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი მაია ომიაძე 2025 წლისთვის პოზიტიურ მოლოდინებზე საუბრობს. ის დარწმუნებულია, რომ "ძალიან კარგი ტურისტული წელი იქნება". მისი თქმით,საქართველოს ტურისტი კი არ დააკლდა, ოთახების მიწოდება გაიზარდა. რეალობის ორნაირი აღქმა. რა ხდება რეალურად? სტუმარი: თამუნა თანდაშვილი - საქართველოს ტურიზმის ინდუსტრიის ალიანსის თანადამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს მოქალაქეები უცხოეთში დასვენებისგან თავს იკავებენ. 2024 წლის მეოთხე კვარტალში საქართველოს რეზიდენტი მოგზაურების მიერ საზღვარგარეთ გასვლები წლიურად 5%-ით შემცირდა. ამ პერიოდში ქვეყნიდან 1701 გასვლა დაფიქსირდა. რეზიდენტმა ვიზიტორებმა ოქტომბერ-ნოემბერ-დეკემბერში 562 ათას 6 ვიზიტი შეასრულეს, რაც 7.4%-ით ნაკლებია 2023 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე. როგორია ოფიციალური სტატისტიკა, სად მოგზაურობენ ქართველები და რა გავლენა აქვს გამყვან ტურიზმზე ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოსკოვი-სოხუმი. ამ მარშრუტით რუსულმა ავიაკომპანიამ პირველი სატესტო ფრენა შეასრულა. არჩევნებამდე ერთი კვირით ადრე, ოკუპანტმა რუსეთმა აფხაზებს საჩუქარი გაუკეთა და მანამდე მისთვის სასურველი ე.წ. საპრეზიდენტო კანდიდატი კრემლში მიიწვია. დარწმუნებული ვარ, რომ რუსეთში ფრენების გეოგრაფია გაფართოვდება - თქვა დე ფაქტო პრეზიდენტობის მოვალეობის შემსრულებელმა, ბადრა გუნბამ. გარდა ამისა, რუსეთმა აფხაზეთს სოციალური დახმარების სახით 344 მილიონი რუბლი გადასცა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს ქვეყანაში ელექტროენერგიის ადგილობრივი მოხმარება 6%-ით გაიზარდა. გალტ & თაგარტის მონაცემებით, განსაკუთრებით მაღალი ტემპით -14,1%-ით გაიზარდა პირდაპირი მომხმარებლების მიერ ელექტროენერგიის მოხმარება. ეს იმ ფონზე, როცა ქვეყანაში სამრეწველო სექტორში მოქმედი საწარმოების დიდი ნაწილი გაჩერებულია, დროებით აღარ ოპერირებს ჯორჯიან მანგანეზის ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანაც, რომელიც დარგობრივი ასოციაციის ცნობით, თვის განმავლობაში დაახლოებით ნახევარ მილიარდ კილოვატსაათ ენერგიას მოიხმარს. რის ხარჯზე იზრდება ელექტროენერგიის ადგილობრივი მოხმარება და როგორია მოლოდინები მიმდინარე წელთან დაკავშირებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს ქვეყანაში ელექტროენერგიის ადგილობრივი მოხმარება 6%-ით გაიზარდა. გალტ & თაგარტის მონაცემებით, განსაკუთრებით მაღალი ტემპით -14,1%-ით გაიზარდა პირდაპირი მომხმარებლების მიერ ელექტროენერგიის მოხმარება. ეს იმ ფონზე, როცა ქვეყანაში სამრეწველო სექტორში მოქმედი საწარმოების დიდი ნაწილი გაჩერებულია, დროებით აღარ ოპერირებს ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანაც, რომელიც თვის განმავლობაში დაახლოებით ნახევარ მილიარდ კილოვატსაათ ენერგიას მოიხმარს. რის ხარჯზე იზრდება ელექტროენერგიის ადგილობრივი მოხმარება და როგორია მოლოდინები მიმდინარე წელთან დაკავშირებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 07.02.2025
იკვეთება თუ არა ეკონომიკური კრიზისის პირველი ნიშნები - ანალიტიკური ორგანიზაციების ნაწილი ამბობს, რომ მიმდინარე წლის იანვარში დაფიქსირებული დღგ-ს შემოსავლების კლება კრიზისის პირველი სიგნალია. როგორც საკონსულტაციო კომპანია Reformatics-ში აცხადებენ, გასულ თვეს ბიზნესის მიერ ბიუჯეტში გადახდილი დღგ-ს 1%-იანი კლება იმაზე მიუთითებს, რომ ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილური ვითარების ფონზე, ეკონომიკური კრიზისი უკვე დაწყებულია. კომპანიის მოლოდინით, პროცესების ასე გაგრძელების შემთხვევაში, შესაძლოა, მიმდინარე წელს უარყოფითი ეკონომიკური ზრდაც დაფიქსირდეს. მეტად ოპტიმისტურია მთავრობის და ეროვნული ბანკის ოფიციალური პროგნოზები, რომლებიც ელიან, რომ წელს საბაზისო სცენარის თანახმად, საქართველოს ეკონომიკა 5-6%-ის ფარგლებში გაიზრდება. გვაქვს თუ არა სახეზე ეკონომიკური კრიზისის პირველი სიგნალი და როგორია მოლოდინები? სტუმარი: გოგა მელიქიძე - საკონსულტაციო კომპანია Reformatics-ის წარმომადგენელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Freebusiness-ზე რეგისტრაციის გამო კომპანიების ნაწილს პრობლემები შეექმნა. კომპანიების ნაწილთან პარტნიორებმა თანამშრომლობა გაწყვიტეს. მათ ურთიერთობა გაურთულდათ სახელმწიფო უწყებებთანაც. ბიზნესის მეორე ნაწილს კი გაყიდვები შეუმცირდა და დახურვის პირასაა. კერძო სექტორი კვლავ სიტუაციის დეესკალაციას და ახალ არჩევნებს ითხოვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა აქტივობებია მოსალოდნელი 2025 წელს და რა სჭირდება სექტორს - ტურიზმის ადმინისტრაციამ ბიზნესთან შეხვედრისთვის პრეზენტაცია მოამზადა კერძო სექტორში კი უპასუხო კითხვები ბევრი დარჩა. შეხვედრაზე კრიტიკული კითხვები ბევრი იყო, მათ შორის ტურიზმის სფეროს აქტიური წარმომადგენლებისგან, რომლებიც ამ შეკრებაზე მოსაწვევის არ ქონის მიუხედავად მივიდნენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვახტანგ ბურკიაშვილი, ოთარ შამუგია, ლევან ძნელაძე და ნინო ჯელაძე - ეროვნული ბანკის საბჭო ახალი წევებით შეივსო. მიხეილ ყაველაშვილის წარდგენილი კანდიდატების მოსმენა, შეფასება და დამტკიცება ქართული ოცნების წევრებმა ნახევარ დღეში მოასწრეს. ახლადარჩეული წევრებიდან 3 ეროვნული ბანკის მოქმედი თანამშრომელია, ერთი კი ქართული ოცნების მთავრობის ყოფილი მინისტრი. ლარის კურსი, რეზერვების მართვა, საპროცენტო განაკვეთები - ეს იყო მთავარი საკითხები, რომელთან დაკავშირებითაც სებ-ის საბჭოს ახლადარჩეულმა წევრებმა საკუთარი პოზიცია დააფიქსირეს. ქართული ოცნების დეპუტატები შერჩეული კანდიდატებით კმაყოფილები არიან, სპეციალისტების ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ სებ-ის დამოუკიდებლობასთან დაკავშირებული საკითხი მომავალშიც მთავარი გამოწვევა იქნება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმომადგენლებიც მივიდნენ, ვისაც უწყებისგან მოსაწვევი არ მიუღია, თუმცა ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ ღონისძიებაზე დასწრება მაინც გადაწყვიტეს. ოფისიდან დაწერილი ლამაზი რიცხვები - ასეთი შეფასება მიიღო პრეზენტაციამ სექტორის ნაწილისგან. კერძო სექტორში ამბობენ, რომ გასული 2024 წელი კარგი იყო, თუმცა დღეს ვითარება შეცვლილია და გამოწვევების წინაშეა როგორც შემომყვანი ასევე გამყვანი ტურიზმი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 06.02.2025 ბორჯომის, ბაკურიანის და ლიკანის მფლობელმა "ბორჯომი ჰოლდინგმა" შემოსავალი გაზარდა; მზის ელექტროსადგურების პროექტებზე ვირტუალური სქემის გაუქმება განიხილება - Shine Energy; ავტოდაზღვევა წელს შესაძლოა, 15%-ით გაძვირდეს, სერვისებზე ფასები მკვეთრადაა გაზრდილი - არდი; 2024 წელს საქართველოდან $1.7 მლნ-ის ლოკოკინა გაიყიდა - საექსპორტო ქვეყნების ჩამონათვალი გაიზარდა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო მუდმივად პოზიციონირებს ბიზნესის კეთების სიმარტივით მოწინავე ქვეყნების რიგებში ინვესტორები საკუთარი ინვესტიციების დასაცავად დავებს არც თუ იშვიათად იწყებენ. 2025 წლის ბიუჯეტზე თანდართულ დოკუმენტში აღნიშნული იყო, რომ 10 საარბიტრაჟო დავაში ინვესტორთა მხრიდან მოთხოვნილი კომპენსაციის ოდენობა 1.7 მილიარდი დოლარი, ანუ 4.5 მილიარდი ლარია. სულ ახლახან 2024 წლის დეკემბერში ცნობილი გახდა, რომ საქართველომ დავა წააგო ნამახვანჰესის ინვესტორ თურქულ ენერგოკომპანია ენკასთან და ამ კომპანიას 383 მლნ დოლარი უნდა გადაუხადოს. დავა წააგო საქართველომ რუსულ ენერგოგიგანტ Inter Rao-სთან- შორის სტოკჰოლმის საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა საქართველოს ინვესტორის სასარგებლოდ 112 მილიონი დოლარის კომპენსაცია დააკისრა, ხოლო მსოფლიო ბანკთან არსებულმა საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა $76 მილიონი დოლარი. მიმდინარე დავებია ბიზნესმენ ზაზა ოქუაშვილთან, მაგთიკომსა და არაერთ სხვა კომპანიასთან. რეალურად რატომ არის საჭირო ინვესტიციების დაცვის კანონმდებლობა, ან რა უნდა გაიწეროს კანონში და რამდენად ეფექტიანია ყველაზე კარგად დაწერილი კანონებიც კი არაეფექტიანი სასამართლოს შემთხვევაში სტუმარი: მაკა ფარცვანია - იურისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვახტანგ ბურკიაშვილი, ოთარ შამუგია, ლევან ძნელაძე და ნინო ჯელაძე - ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრობის ოთხივე კანდიდატს საფინანსო - საბიუჯეტო კომიტეტმა მხარი ერთხმად დაუჭირა. ეს იმას ნიშნავს, რომ ასევე მხარდაჭერას მიიღებენ მიხეილ ყაველაშვილის შერჩეული კანდიდატები პლენარულ სესიაზეც და ეროვნული ბანკის საბჭოც სრულად დაკომპლექტდება. სასესხო განაკვეთების შემცირების შესაძლებლობა, ლარის გაცვლითი კურსი და რეზერვების მართვა - ეს იყო მთავარი კითხვები, რაც „ოცნების“ დეპუტატებს ეროვნული ბანკის საბჭოს კანდიდატებთან ჰქონდათ. მჯერა ეროვნული ბანკის საბჭოს გააძლიერებენ - ამბობს საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე წარდგენილ კანდიდატებზე. რა პასუხები ჰქონდათ კითხვებზე შერჩეულ კანდიდატებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სადაზღვევო პაკეტები კვლავ ძვირდება. საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის იანვარში ჯანმრთელობის დაზღვევა წლიურად 13%-ით იყო გაძვირებული. როგორც სადაზღვევო სექტორში აცხადებენ, პოლისების გაძვირებას სამედიცინო სერვისებზე გაზრდილი ფასები და მომხმარებლების მხრიდან გაზრდილი მოხმარება განაპირობებს. კერძო სექტორი ამბობს, რომ სადაზღვევო პროდუქტების გაძვირების მიზეზი ჯანდაცვის სექტორში არსებული სახელმწიფო პოლიტიკაცაა. კიდევ უფრო მკვეთრად, საშუალოდ 20-25%-ითაა გაძვირებული ავტოდაზღვევა. რა განაპირობებს სადაზღვევო პოლისებზე ფასების ზრდის ტენდენციას და როგორია მოლოდინები მიმდინარე წლისთვის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 05.02.2025 Lingwing-ს წელს AI დაემატება; „მეორე ნახევარკუნძულის მშენებლობა დავიწყეთ“ - რა ეტაპზეა „ამბასადორი აილენდ ბათუმის“ მშენებლობა? მომდევნო პერიოდში ბაზარზე ჭარბი გასაქირავებელი ბინები გამოვა, რაც ფასს შეამცირებს - Sakura Properties; "ღვინის სექტორისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ბაზარი მაქსიმალურად დიფერენცირებული იყოს" - გია პირადაშვილი; Victory Wines-მა საექსპორტო ბაზრები გააფართოვა - სად გაიყიდება პრემიუმ კლასის ქვევრის ღვინო? "მაღალი კლასის კორპორაციული შეკვეთების რაოდენობა შემცირებულია" - GMT ჯგუფი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყირგიზეთი ე.წ. აფხაზურ ნომრიანი ავტომობილების ლეგალიზებას აანონსებს. დეპუტატ ჟანარ აკაევის განცხადებით, ყირგიზეთში აფხაზური ნომრით დაახლოებით 15 ათასი ავტომანქანა დადის. ისინი ბიშკეკში უკანონოდ, რეგისტრაციის გარეშე ხვდება. ძირითადად, საუბარია მარჯვენა საჭიან მანქანებზე, რომლებიც ხელისუფლების თქმით, ავარიების უმრავლესობის მიზეზია. პრობლემის მოსაგვარებლად, ყირგიზეთის მთავრობამ ავტომობილების ლეგალიზებისთვის 6 თვიანი ვადა გამოყო. ქართველი ექსპერტებისთვის აფხაზურ ნომრიანი ავტომობილების ლეგალიზება, გარკვეულწილად აფხაზეთის იურისდიქციის აღიარებას ნიშნავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მზის ელექტროსადგურების დადგმული სიმძლავრე შესაძლოა, 5-ჯერ შემცირდეს - გამოწვევა რეგიონებში შეიქმნა, საუბარია ნეტო აღრიცხვის სისტემაზე, რომლის ფარგლებში რეგიონებში ენერგო პრო ჯორჯიას ქსელში განახლებადი ელექტროსადგურის ზომა 500 -დან 100 კვტ.სთ-მდე უნდა დაიკლოს. „სემეკში განმარტავენ, რომ პროექტმა განვითარების პიკს უკვე მიაღწია და ენერგო პროს დაფარვის არეალში ბაზარზე 14%-ანი ლიმიტიც შეივსო, რაც გამანაწილებელი კომპანიებისთვის გარკვეულ პრობლემებს ქმნის. ამ თემაზე მარეგულირებელი აქტიურად მსჯელობს და გადაწყვეტილებას უახლოეს პერიოდში მიიღებს. სექტორის მონაწილეები კი ამბობენ, რომ თუკი ასეთი ცვლილებები მოხდება, შესაძლოა სფერო ინვესტირების კუთხითაც არამიმზიდველი გახდეს. როგორ აისახება პროცესი მზის ენერგიის ათვისებაზე? სტუმარი: ნინო გადელია - Shine Energy-ს დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სადაზღვევო პაკეტები კვლავ ძვირდება. საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის იანვარში ჯანმრთელობის დაზღვევა წლიურად თითქმის 13%-ით გაძვირდა. როგორც სადაზღვევო სექტორში აცხადებენ, პოლისების გაძვირებას სამედიცინო სერვისებზე გაზრდილი ფასები და მომხმარებლების მხრიდან გაზრდილი მოხმარება განაპირობებს. კიდევ უფრო მკვეთრად, საშუალოდ 20-25%-ითაა გაძვირებული ავტოდაზღვევა. რა განაპირობებს სადაზღვევო პოლისების გაძვირების ტენდენციას და როგორია მოლოდინები მიმდინარე წლისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასაქირავებელი ბინების ფასი მცირდება. თიბისი კაპიტალის ინფორმაციით, დეკემბერში თბილისში ქირის ფასი 10%-ით შემცირდა და გასული წლის ბოლოს კვადრატულ მეტრზე 11 დოლარი შეადგინა. ქირა ნოემბერთან შედარებითაც გაიაფდა, ჯამში 3%-ით. როგორც უძრავი ქონების სააგენტოებში აცხადებენ, ქირის ფასის შემცირება მეტწილად მიგრაციის ეფექტის ამოწურვას და მიგრანტების მხრიდან მოთხოვნის შემცირებას უკავშირდება. მიღმა ამისა, გასაქირავებელ ბინებზე მოთხოვნის და ფასის შემცირების მიზეზად ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილური გარემოც სახელდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 04.02.2025 2024 წელს საქართველომ $52.6 მილიონის ზეთი შეიძინა - იმპორტი გაძვირდა; 2024 წლის I ნახევარში, არმატურის მწარმოებელი Geosteel-ის მოგება ₾33 მლნ-მდე გაიზარდა; „თორელის მარანი“ საექსპორტო ბაზრების გაფართოებაზე მუშაობს - სად გაიყიდება? ქუთაისში 2 ტურისტული ობიექტი დაიკეტა; გამოკვლეული თაფლის 100 ნიმუშიდან, დარღვევა 5-ში გამოვლინდა - სეს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ბანკის საბჭოს მომავალი წევრები ქართულმა ოცნებამ უკვე შეარჩია. ვახტანგ ბურკიაშვილი, ოთარ შამუგია, ლევან ძნელაძე, ნინო ჯელაძე - ოთხი კანდიდატი მიხეილ ყაველაშვილმა პარლამენტს უკვე წარუდგინა. მას შემდეგ, რაც "ოცნების" ერთპარტიული პარლამენტი საბჭოს წევრებს დაამტკიცებს, ეროვნულ ბანკში ვაკანტური არც ერთი თანამდებობა აღარ იქნება. საინტერესოა, ვინ არიან წარდგენილი პირები. ვახტანგ ბურკიაშვილი ეროვნული ბანკის მოქმედი აღმასრულებელი დირექტორია. მისი სახელი 2016 წელს ფიგურირებს "ქართული ოცნების" შემწირველთა სიაში. მან პარტიას 50 000 ლარი შესწირა. ასევე იყო ბიძინა ივანიშვილის დაფუძნებული "საზოგადოება 2030-ის" ანალიტიკოსი და 2018 წელს ფლობდა ტიფლის დეველოპმენტ კონსორციუმს. ასევე იყო მეწილე კომპანიებში საკი - პეტროლიუმი, მიო + და აი იუ ეს გრუპის. ამ მომენტისთვის, მის სახელზე არც ერთი კომპანია აღარ იძებნება. მეორე კანდიდატი ოთარ შამუგიაa. ის ოცნების ხელისუფლების დროს ჯერ გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, შემდეგ კი მინისტრი იყო. 2007 წლიდან სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა. CV-ის მიხედვით, ფლობს მხოლოდ ქართულ და რუსულ ენებს. მესამე კანდიდატის ლევან ძნელაძის საჯარო სამსახური პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის აპარატის უფროსის პოსტზე 1995 წელს იწყება. ამის შემდეგ, ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილის თანამდებობას იკავებდა 2000 წლამდე. ძნელაძემ კარიერა ეროვნულ ბანკში კი 2020 წლიდან გააგრძელა. რაც შეეხება ნინო ჯელაძეს. მას სამი სხვადასხვა სპეციალობა აქვს. სამივე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მიღებული. არის ეკონომისტი, იურისტი და უცხო ენების სპეციალისტი. 2003-2021 წლებში იყო პროკრედიტ ბანკსა და პროკრედიტ ჰოლდინგში სხვადასხვა პოზიციაზე. 2024 წლიდან დღემდე ის ეროვნული ბანკის მოქმედი თანამშრომელია, კერძოდ, საზედამხედველო პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი. რატომ შეარჩია ოცნებამ ეს ოთხი კანდიდატი და როგორ აისახება მათი დანიშვნა სებ-ის ისედაც კითხვის ნიშნის ქვეშ არსებულ დამოუკიდებლობაზე. სტუმარი: რომან გოცირიძე - ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი, პოლიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასაქირავებელი ბინების ფასი მცირდება. თიბისი კაპიტალის ინფორმაციით, დეკემბერში ქირის ღირებულება თბილისში 10%-ით შემცირდა და გასული წლის ბოლოს კვადრატულ მეტრზე 11 დოლარი შეადგინა. ქირა ნოემბერთან შედარებითაც გაიაფდა, ჯამში 3%-ით. როგორც უძრავი ქონების სააგენტოებში აცხადებენ, ქირის ფასის შემცირება მეტწილად მიგრაციის ეფექტის ამოწურვას და მიგრანტების მხრიდან მოთხოვნის შემცირებას უკავშირდება. რა ფაქტორებმა გააიაფა ბინის ქირა და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დევნილების აქცია უსამართლო საბინაო პოლიტიკის წინააღმდეგ. ოკუპირებული აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირები დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან შეიკრიბნენ. როგორც დევნილები აცხადებენ, აფხაზეთის ომიდან სამი ათწლეულის შემდეგაც კი დევნილთა დიდ ნაწილს ჯერ კიდევ არ აქვს ნორმალური საცხოვრისი და მათი უმეტესობა ისევ „დროებით“ კომპაქტურ ჩასახლებებში ცხოვრობს, ყოველგვარი ღირსეული და ადამიანური პირობების გარეშე. მათი თქმით, ამის მიზეზი კორუფციაა. აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოში კი აცხადებენ, რომ ბინების აქტიური მშენებლობა მიმდინარეობს. ჯემალ გამახარიას თქმით, 2-3 წელში, დევნილების 90%-ს საკუთარი სახლი ექნება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დეპოზიტების დოლარიზაციის მაჩვენებელი გაიზარდა. დეკემბრის ბოლოს მთლიანი ანაბრების 53% უცხოურ ვალუტაში იყო განთავსებული, მაშინ როდესაც სექტემბრის ბოლოს ეს მაჩვენებელი 49% იყო. ლარიზაციის დონის შემცირება თავის მხრივ, იმას ნიშნავს, რომ ბაზრის მონაწილეებმა ამ პერიოდში 2 მილიარდი ლარის მოცულობის დეპოზიტები უცხოურ ვალუტაში გადაიტანეს. ფინანსისტები განმარტავენ, რომ ლარის ანაბრების მოცულობის კლება ქვეყანაში შექმნილ არასტაბილურ ვითარებას და გაუარესებულ მოლოდინებს უკავშირდება. რამ განაპირობა ლარის დეპოზიტების მოცულობის კლება და გრძელდება თუ არა ეს ტენდენცია მიმდინარე წლის დასაწყისშიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარში საქართველოში წლიური ინფლაციის დონე გაიზარდა და 2% შეადგინა. მართალია, ინფლაცია სამიზნე 3%-ზე ქვემოთაა, თუმცა გასული წლის ოქტომბრიდან მოყოლებული საქართველოში ინფლაციის ტემპი დაჩქარდა. რა ახდენს გავლენას ამ ეტაპზე ინფლაციის ფორმირებაზე, რა გაძვირდა და გაიაფდა ყველაზე მეტად ბოლო ერთ წელიწადში ქვეყანაში და შიდა და გარე ფაქტორების გათვალისწინებით რა დიაპაზონში იმოძრავებს სამომხმარებლო ფასების ინდექსი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დეპოზიტების დოლარიზაციის მაჩვენებელი გაიზარდა. დეკემბრის ბოლოს მთლიანი ანაბრების 53% უცხოურ ვალუტაში იყო განთავსებული, მაშინ როდესაც სექტემბრის ბოლოს ეს მაჩვენებელი 49% იყო. ლარიზაციის დონის შემცირება თავის მხრივ, იმას ნიშნავს, რომ ბაზრის მონაწილეებმა ამ პერიოდში 2 მილიარდი ლარის მოცულობის დეპოზიტები უცხოურ ვალუტაში გადაიტანეს. მომხმარებელთა ქცევას ფინანსისტები ქვეყანაში შექმნილ არასტაბილურ ვითარებას და გაუარესებულ მოლოდინებს უკავშირებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 03.02.2025 საექსპორტო მოლაპარაკებები ჩინეთსა და ლიეტუვასთან მაისიდან დაპაუზებულია - მარანი "ოდა"; "გორში დაახლოებით 55-60%-ით ვართ დატვირთული" - Inn Group; გაზაფხულისთვის ქვეყნის მასშტაბით 200-მდე ბოთლიყლაპია აპარატი გვექნება განთავსებული - "ტენე"; ეს სექტორი მზარდია, თუმცა ფრაგმენტული - ვახტანგ კაჭარავა სამშენებლო, სარემონტო და საყოფაცხოვრებო ბაზარზე; "განჯინა" მეორე ფილიალს წელს გახსნის - საკონდიტროს გეგმები; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის შემოვლითი რკინიგზის ნაცვლად ახალი ავტომაგისტრალი- საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს თბილისის შემოვლითი მაგისტრალის 22.5-კილომეტრიანი პროექტი წარუდგინა. საუბარია ავჭალა-აეროპორტის 22-კილომეტრიან მონაკვეთზე, რომელიც შემოვლითი მაგისტრალის მთავარი მონაკვეთი იქნება და გაივლის იმ ტერიტორიაზე, სადაც შემოვლითი რკინიგზის პროექტის განხორციელება იყო დაწყებული. რკინიგზის პროექტი 2013 წელს დაპაუზდა და მას შემდეგ პროექტის განვითარების პერსპექტივაც გაქრა. ავჭალა-აეროპორტის გზის 22 კილომეტრიანი მონაკვეთი თბილისის ახალი შემოვლითი გზის მხოლოდ ნაწილია, რომლის პროექტზე მუშაობა იტალიურმა კომპანიამ 8 წლის წინ დაიწყო. პროექტი 5 ლოტად უნდა განხორციელდეს და ნატახტარი რუსთავს თბილისის გვერდის ავლით უნდა დაუკავშიროს. რამდენად სწორია რკინიგზის პროექტის საავტომობილო გზით ჩანაცვლება, რა რისკებს და შესაძლებლობებს ქმნის ეს გადაწყვეტილება? სტუმარი: მერაბ ბოლქვაძე - არქიტექტორი, თბილისის გენგეგმის თანაავტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დევნილების აქცია უსამართლო საბინაო პოლიტიკის წინააღმდეგ. ოკუპირებული აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირები 3 საათზე დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან შეიკრიბნენ. როგორც დევნილები აცხადებენ, აფხაზეთის ომიდან სამი ათწლეულის შემდეგაც კი დევნილთა დიდ ნაწილს ჯერ კიდევ არ აქვს ნორმალური საცხოვრისი და მათი უმეტესობა ისევ „დროებით“ კომპაქტურ დასახლებებში ცხოვრობს, ყოველგვარი ღირსეული და ადამიანური პირობების გარეშე. მათი თქმით, ამის მიზეზი კორუფციაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართულ ბაზარზე ახალი, ინოვაციური და მულტიფუნქციური რეზერვაციის პლატფორმა, „თრეველ პლასი“ შემოდის. პროექტის მიზანი, საქართველოს პოპულარიზაცია და მისი ტურისტული პოტენციალის გლობალურ ბაზარზე წარმოჩენაა. პროექტი განვითარების ეტაპზეა და ბაზარზე სულ მალე გამოჩნდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიმდინარე წლიდან შესაძლოა, ევროკავშირში მოგზაურობის წესები შეიცვალოს - გაერთიანება ახალი რეგულაციის ამოქმედებას კიდევ ერთხელ აანონსებს. საუბარია მოგზაურობის ავტორიზაციის სისტემაზე, ანუ ე.წ ETIAS-ზე, რომლის გავლის გარეშეც უვიზოდ ევროპაში მოგზაურობა იზღუდება. რეგულაციის ამოქმედება რამდენჯერმე გადავადდა, თუმცა ცოტა ხნის წინ დასახელდა ახალი თარიღი, კერძოდ 2025 წლის გაზაფხული, რამაც მოგზაურებში კითხვები გააჩინა. რა იცვლება ევროკავშირის ქვეყნებში მოგზაურობის მსურველებისთვის, რას ნიშნავს ETIAS და როდიდან უნდა ველოდოთ ამ სისტემის ამოქმედებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა შედეგებით დახურა წელი სატრანსპორტო გადაზიდვების სექტორმა - ამ ეტაპზე მხოლოდ ბათუმის ნავსადგურის ტვირთბრუნვის ოფიციალური სტატისტიკაა საჯარო, საიდანაც ჩანს, რომ გასულ წელს ბათუმის პორტს ტვირთბრუნვა გაეზარდა, თუმცა გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობა შემცირდა. შუა დერეფნის მიმართ მზარდი ინტერესის ფონზე როგორც საზღვაო, ისე სახმელეთო გადაზიდვების სექტორის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ტვირთბრუნვა მათ შემთხვევაშიც გაზრდილია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ეკონომიკა შარშან 9.5%-ით გაიზარდა. საქსტატის ინფორმაციით, თვიურ ჭრილში ზრდის ტემპი შენელებულია. მშპ-ს ზრდამ დეკემბერში 6.7% შეადგინა. ეკონომიკურ ზრდაზე მნიშვნელოვანი გავლენა საფინანსო და სადაზღვევო, სამეცნიერო და ტექნიკურ საქმიანობებს და ტრანსპორტის, ვაჭრობისა და კომუნიკაციის სექტორებს ჰქონდა. კლების ტენდენცია ისეთ დარგებში დაფიქსირდა, როგორებიცაა დამმუშავებელი მრეწველობა, რესტორნები და სასტუმროები. როგორია ეკონომიკური ზრდის შეფასებები და მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"საქართველო-ჩინეთს შორის ურთიერთობების გაღრმავებაზე ასოციაცია "საქართველო-ჩინეთის რეგიონული თანამშრომლობა" იმუშავებს. პარტნიორობით დაინტერესებულ პირებს ორგანიზაციის დამფუძნებლებმა ახალი პლატფორმა დღეს წარუდგინეს. მათი თქმით, მიზანი ქვეყნების ბიზნეს წრეებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავება და ახალი პარტნიორული ურთიერთობების ჩამოყალიბებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) / 31.01.2025
მიმდინარე წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელებაა მოსალოდნელი. ქართული ოცნების მთავრობის ოფიციალური პროგნოზის თანახმად, 2025 წელს საქართველოს ეკონომიკა 6%-ით გაიზრდება, ეროვნული ბანკის საბაზისო სცენარის თანახმად, კი წელს 5%-იანი ზრდა დაფიქსირდება. დასავლეთისგან იზოლაციის და სანქციების ფონზე, რა მოლოდინები უნდა გვქონდეს მაკროეკონომიკურ მაჩვენებლებთან დაკავშირებით? სტუმარი: გიორგი ქობულია - ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების ყოფილი მინისტრი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია დანიელ პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს აფორმებს, რომელიც ითვალისწინებს მხარეებს შორის ევროპის მწვანე შეთანხმების ძირითადი პრინციპების დაცვას. მემორანდუმის ფარგლებში, მოხდება გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარება ე.წ. მწვანე გადასვლასთან დაკავშირებით, რათა საქართველოში არსებულმა საწარმოებმა ევროკავშირის რეგულაციებთან ეფექტიანი ადაპტაცია მოახდინონ. რას ითვალისწინებს მემორანდუმი და რა ეტაპზეა საქართველო მწვანე ეკონომიკის პრინციპების დანერგვის მიმართულებით? სტუმარი: ლევან ვეფხვაძე - საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კერძო სექტორში კრიზისზე წუხან. 28 ნოემბრის შემდეგ შექმნილმა რეალობამ ქვეყანაში პრობლემები ხელშესახები განსაკუთრებით მცირე ბიზნესისთვის აქცია. მცირე წარმოებების ნაწილი დაიხურა, ნაწილი თვითგადარჩენის რეჟიმში პრობლემებთან გამკლავებას ჯერ კიდევ ცდილობს თუმცა ბიემჯისთან საუბარში ოპტიმიზმის შენარჩუნება უჭირთ. პრობლემა ბიზნესისთვის უმეტესად შემოსავლების შემცირებაა რაც მათი სასესხო ვალდებულებებისთვის საკმარისიც აღარ არის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროკავშირი ტვირთის მიღება/ტრანზიტისთვის მოთხოვნებს ამკაცრებს. 1 აპრილიდან გადამზიდებს ევალებათ ევროკავშირის საბაჟო სისტემას ტვირთის ჩასვლამდე მიაწოდონ დეტალები ევროკავშირისთვის განკუთვნილი ან ტრანზიტული საქონლის შესახებ. მოთხოვნა ვრცელდება საფოსტო და ექსპრეს გზავნილებზეც. ამასთან, დეკლარაციების წარდგენის მოთხოვნა ვრცელდება როგორც სარკინიგზო, ისე საზღვაო, სახმელეთო და საჰაერო გადამზიდავებზე. რა იცვლება გადამზიდავებისთვის და რა ელით იმ კომპანიებს, რომლებიც 1 აპრილამდე ICS2 -ის მოთხოვნების დაკმაყოფილებას ვერ შეძლებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia