რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 13.05.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 13.05.2025 თოკების ქალაქი, კარტინგები, Food Court ზონა... - რა სიახლეებს სთავაზობს მომხმარებლებს მთაწმინდის პარკი? 17-18 მაისს ექსპო ჯორჯიაში "თბილისის ვისკის ფესტივალი 2025" გაიმართება; რატომ ძვირდება საზღვარგარეთ დასვენება? "ქართული აგროპროდუქტი” ექსპორტს ავითარებს - რა გეგმები აქვს კომპანიას? “მოგვიწია ფასების გაზრდა, მაგრამ ზომიერად” - ყავა “მონდო”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტრონული კომერციის ეფექტი - საჰაერო ტვირთები 61%-ით გაიზარდა;
32 ნახვა მაისი 13, 2025
საქართველოში საჰაერო გზით გადატვირთული ტვირთების მოცულობა მზარდია. სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 4 თვეში საჰაერო გზით გადაზიდული ტვირთების მოცულობამ 10 599 ტონა შეადგინა. 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ტვირთბრუნვა 61%-ითაა გაზრდილი. საჰაერო გადამზიდავები გაზრდილ სტატისტიკას ჩინეთიდან გაზრდილ ტვირთნაკადს და ელექტრონული კომერციის პლატფორმების გააქტიურებას უკავშირებენ. თუმცა ბიზნესი ამბობს, რომ გაზრდილი ტვირთბრუნვის პარალელურად გამოწვევად რჩება შესაბამისი ინფრასტრუქტურის სიმცირე არასაკმარისი ტერმინალები და საბაჟო პროცედურები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14:38
ავტოსადგურების სერტიფიცირების ვადა 1 ივნისს იწურება - არის თუ არა მზად ბიზნესი?
ავტოსადგურების სერტიფიცირების ვადა 1 ივნისს იწურება- როგორც ცნობილია 2025 წლის 1-ელი ივნისიდან ავტოსადგურებს სერტიფიცირების ვალდებულება უჩნდებათ. სერტიფიცირების ფასი სადგურის კატეგორიის მიხედვით 1000-ლარიდან 10 000-ლარის ფარგლებში მერყეობს. სერტიფიკატი გაიცემა 5 წლის ვადით. ასევე პირველი ივნისიდან 150 კმ-ზე მეტით დაშორებულ პუნქტებს შორის მგზავრების გადაყვანა მიკროავტობუსებით აიკრძალება და დასაშვები მხოლოდ ავტობუსებით იქნება. 2025 წლის 1-ელი მარტიდან ძალაში შევიდა რეგულაცია, რომლის თანახმადაც, საავტომობილო სამგზავრო გადაყვანისთვის მძღოლებმა ნებართვა უნდა მიიღონ. ამავე პერიოდში ამოქმედდა რეგულაცია, რომლის მიხედვითაც, სამგზავრო გადაყვანებში ჩართულ მძღოლებს პერიოდული სამედიცინო შემოწმების გავლის ვალდებულება გაუჩნდათ. რა იცვლება ავტოსადგურებისთვის და მგზავრთგადამყვანი ოპერატორებისთვის, რამდენად არის მზად ცვლილებებისთვის ბიზნესი და ხომ არ დგას დღის წესრიგში დადგენილი ვადების გახანგრძლივების საკითხი? სტუმარი: პაატა ყვავაძე - ავტოსადგური „ოკრიბას“ იურისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საზღვარგარეთ მოგზაურობა გაძვირდა;
34 ნახვა მაისი 12, 2025
საქართველოდან საზღვარგარეთ მოგზაურობა გაძვირდა. გამყვანი ტურიზმის ბაზრის მოთამაშეების ნაწილი ამბობს, რომ ტურისტული პაკეტების ფასების ზრდასთან ერთად, შემცირებულია მოგზაურების რაოდენობაც. კომპანიების მეორე ნაწილი კი პირიქით, ჯავშნების ზრდაზე საუბრობს, თუმცა ყველა თანხმდება, რომ მოგზაურობა ფინანსურად ისეთი ხელმისაწვდომი აღარ არის, როგორც წინა წლებში. რა ახდენს გავლენას ტურისტული პაკეტების ღირებულებაზე, რომელი მიმართულებებია წელს ყველაზე მოთხოვნადი და რა ტენდენციები ვითარდება გამყვან ტურიზმში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალურ ბაზარზე გაძვირებული ყავა და ფასები საქართველოში;
37 ნახვა მაისი 12, 2025
გლობალურ ბაზარზე ყავის ფასის მატებამ, საქართველოში ყავის იმპორტი მხოლოდ მარტში 56%-ით გააძვირა. ყავის პროდუქტების მწარმოებელი კომპანიები მარაგებს წინასწარ ყიდულობენ, რაც მოთხოვნა-მიწოდებს ბალანსზე ნეგატიურად აისახება. ადგილობრივი ყავის იმპორტიორებმა ფასებს რამდენჯერმე უკვე გადახედეს და მოლოდინი შემცირების არც უახლოეს მომავალში აქვთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6:45
საქართველოში მეორადი ავტომობილები ძვირდება - რა გავლენა აქვს აშშ-ს ტარიფებს ავტობაზარზე?
24 ნახვა მაისი 12, 2025
აშშ-სა და ჩინეთს შორის შეთანხმების გავლენის ეფექტებზე დეტალურად გადაცემის შემდეგ ნაწილში კიდევ ვისაუბრებთ და იქამდე საქართველოს კონტექსტში მის გავლენებზე ეროვნული ბანკის ანალიტიკას გადავხედოთ. ცენტრალური ბანკი ანგარიშში წერს, რომ აშშ-ის სატარიფო პოლიტიკით საქართველომ ყველაზე დიდი პირდაპირი გავლენა შესაძლოა მსუბუქი ავტომობილების ბაზრიდან მიიღოს. სებ-ის შეფასებით, იმ დაშვებით, თუ 25%-იანი ტარიფები სამომხმარებლო ფასებს სრულად გადაეცემა, აშშ-დან საქართველოში ავტომობილების იმპორტი დაახლოებით 10.7%-ით შემცირდება, რაც საქართველოდან ამ პროდუქციის რეექსპორტსაც შეამცირებს. ავტოიმპორტიორი კომპანიების ნაწილში კი აცხადებენ, რომ ტრამპის ტარიფებმა საქართველოს ბაზარზე იმპორტირებული მეორადი ავტომობილები უკვე გააძვირა. როგორ აისახება აშშ-ს 25%-იანი ტარიფები დღეისათვის ავტომობილებით ვაჭრობის ბაზარზე და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia