გაძვირდება თუ არა კიდევ უძრავი ქონება საქართველოში? სტუმარი: ნინო აბსანძე - “საქართველოს უძრავი ქონების სააგენტოს” დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“სასტუმროებში ხარჯები გაიზარდა, ნომრების ღირებულება - შემცირდა” სტუმარი: ირაკლი ჭიღლაძე - “კა ჯგუფის” დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ამბიცია უნდა გქონდეს, ოღონდ საფუძვლიანი” - ლაშა ღლონტის ბიზნესის მართვის სტრატეგია ლაშა ღლონტი - მუსიკოსი; სრული ინტერვიუ იხ.ბმულზე: https://shorturl.at/yZWbK #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“მადანი გაქვს, ოქრო გაქვს და ვერ ყიდი” - რა გამოწვევებია მუსიკის “გაყიდვის” პროცესში? ლაშა ღლონტი - მუსიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“15%, 20%, 25%”-ით გაძვირდა ავიაბილეთები” - პანდემიის შედეგები ტურიზმზე ლევან ოსეფაიშვილი - Check-in Travel • ჩექინ თრეველი-ს დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეღვინეობა “ჩელთის” სიახლეები “ჩელთის” ღვინოები თურქეთის ბაზარზე შევიდა; “ჩელთი” ევროპის ათზე მეტ ქვეყანაში იყიდება; “წელს ვეცადეთ “ჩელთის” გაყიდვები ბრიტანეთსა და აშშ-ში გაგვეზარდა”; სად იყიდება ქართული ღვინო ყველაზე ძვირად? - “ჩელთის” შეფასება; საექსპორტო ბაზრებზე ღვინის მარკეტინგული ხარჯების სუბსიდირების პროგრამა - როგორია შედეგები? რა სჭირდება ქართულ ღვინოს მეტი პოპულარიზაციისთვის? - “ჩელთის” მოსაზრება; როგორი შედეგები აქვს “ჩელთის” ადგილობრივ ბაზარზე? „ჩელთის“ პრემიუმ ღვინოების ხაზის - „Heritage - მემკვიდრეობის“ გაყიდვებმა მოლოდინებს გადააჭარბა”; სტუმარი: ანა მირიანაშვილი - “ჩელთის” კომერციული დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ერეკლე კოკაიას გზა სტუმარ-მასპინძლობის ინდუსტრიაში;
მედეა კობახიძის გზა ტურიზმის ინდუსტრიაში;
"კარაპს მედლაინი" საერთაშორისოდ აკრედიტებული კლინიკა გახდა; რა პროცესი იყო საერთაშორისო აკრედიტაციის მოპოვება “კარაპს მედლაინისთვის”? “კარაპს მედლაინის” სერვისები და გუნდი; “კარაპს მედლაინის” წარმატების გზა; “კარაპს მედლაინის” სამედიცინო ტურიზმი; სამედიცინო ტურიზმი - რა პოტენციალი აქვს ქვეყანას? სტუმარი: ნინო კუტალაძე - “კარაპს მედლაინის” დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს რაგბის 7-ქალა ნაკრების კიდევ ერთი საერთაშორისო წარმატების შესახებ უნდა მოგიყვეთ. ნაკრებმა ალაფაზე ორი ეტაპის ჯამში მეორე ადგილო დაიკავა, სძლია საკმაოდ ძლიერ კონკურენტებსაც და საბოლოოდ ამ ყველაფრის შედეგი ის არის რომ 7-ქალა მომავალ წელს ელიტაში, რაგბის ევროპის ჩემპიონატზე იასპარეზებს. სტუმრები: მარიამ გოგუაძე - რაგბის მსაჯი; სალომე მაკასარაშვილი - მორაგბე; მანონი საღარაძე - მორაგბე; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოკეანის მიღმა დაბადებული კიდევ ერთი წარმატებული ბრენდი, რომლის სათავეც ქართველიც დგას. მარიამ გელბახიანმა, ორ პარტნიორთან ერთად შექმნა ტანსაცმლის რევოლუციური ელექტრონული პლატფორმა, რომლის დაფარვის არეალიც ბრაზილიასთან ერთად ევროპის არაერთ ქვეყანას და მათ შორის საქართველოს მოიცავს. როგორია არეტეს ამერიკული წარმატების ისტორია? სტუმარი: მარიამ გელბახიანი - Arete-ს თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თითქმის ორი თვეა, თბილისში ახალმა ქართულმა კვების ობიექტმა დაიწყო და მომხმარებელს სრულიად განსხვავებული კონცეფციის მენიუს სთავაზობს. საუბარია წიწილაზე, რომელიც კოსტავას 76 ნომერში გიმასპინძლებთ და ქათმისგან დამზადებული პროდუქტების მრავალფეროვან არჩევანს შემოგთავაზებთ. სტუმარი: მარიამ მარხულია - “წიწილას” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ბიზნესსიახლეები bm.ge-სგან / 18.07.2024 საქართველოს რომელ რეგიონშია ყველაზე მეტი სასტუმრო? - რეიტინგი; Metro City: „ბათუმში კომერციულ ფართებზე მოთხოვნა დიდი, ფასი კი მზარდია“; "ყოველ დაჯავშნილ ტურზე ორგანიზაცია ერთ ხეს დარგავს" - Biliki.AI-მ Just One Tree-სთან თანამშრომლობა დაიწყო; "წლის განმავლობაში დატვირთულობა 60%-ზე ქვემოთ არ ჩამოდის" - "შავი პომიდორი" ქუთაისში; Dreamland Oasis Chakvi : სასტუმრო ამ დროისათვის 80%-ით არის დატვირთული; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ძაღლების სასტუმრო „ები“ როგორია ძაღლების სასტუმროების სერვისზე მოთხოვნა? სტუმარი: ხათუნა მელიქიშვილი - “ების" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტარტაპი "აგრიოლი" AI-ზე დაფუძნებული სისტემით, ფერმერებს მთელს მსოფლიოში მოსავლის მოყვანასა და რეალიზებაში ეხმარება, პლატფორმა ხელმისაწვდომია მსოფლიოს მასშტაბით 42 ენაზე და 77 აგროკულტურაზე. აღსანიშნავია ისიც, რომ "აგრიოლი" მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს აგროსექტორის ციფრულ ტრანსფორმაციას, რაც თანამედროვე სამყაროში, დარგის განვითარების უმნიშვნელოვანესი საწინდარია. სტუმარი: სოფო მახატლიშვილი - “საქართველოს აგრო ჰოლდინგის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წლის საუკეთესო მოხალისეთა გამოსავლენად მოზარდებისა და ახალგაზრდების ნომინირება იწყება. ღონისძიება ყოველწლიურად არასამთავრობო ორგანიზაცია „ჰელფინგ ჰენდის“ ინიციატივით იმართება და მისი მიზანი მოხალისეობრივი კულტურის დანერგვა და მოხალისეების საქმიანობის წახალისებაა. სტუმრები: ნინო თოდუა - “ჰელფინგ ჰენდს”, გენერალური მენეჯერი; ანა კუპრავა - “ჰელფინგ ჰენდს”, მოხალისე ელჩი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20 ივლისს ბლუზის ფესტივალი ლაგოდეხში მდებარე „ბლუზ ვილიჯში“ კონცერტების რიგით მერვე სერიას იწყებს. ფესტივალი 10 აგვისტოს ჩათვლით, ყოველ შაბათს ასობით მელომანს უმასპინძლებს და მათ ტრადიციულად არაორდინალურ, ნამდვილი ბლუზისთვის დამახასიათებელი რიტმით და ტემპით გაჯერებულ თავგადასავალში ამოგზაურებს. სტუმარი: ვიქტორ კერვალიშვილი - “ბლუზ ფესტივალის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოფელი მელაანის გრძელ გზას რომ აუყვებით, ლამის ცასთან ახლოს, პასტელის უამრავი, მშვიდი ფერით სიმწვანეში შეჭრილი საოჯახო ტიპის ეკოვინტაჟური სასტუმრო Melaanian Vintage შეგეგებებათ. ამ სივრცის მასპინძლები კი საინტერესო გასტრონომიულ მასტერკლასებს, ისტორიული ადგილების მონახულებას და ბუნებაში გასვლით ტურებს შემოგთავაზებენ. სტუმარ: თეო თაბორიძე - Melaanian Vintage-ს დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამი თვის წინ ქართულ ბაზარზე ფრანგული ბრენდი KIABI გამოჩნდა, რომელიც მომხმარებელს ქალის, მამაკაცისა და ბავშვის ტანსაცმლის, აქსესუარების, შიდა თეთრეულისა და ფეხსაცმლის მრავალფეროვან არჩევანს სთავაზობს. თავის მხრივ KIABI-ის საქართველოში ოპერირებას კომპანია GTEX უწევს, რომელიც უკვე 17 წელია ქვეყანაში მოდისა და ავეჯის ინდუსტრიის 7 საერთაშორისო ბრენდს წარმოადგენს და ამავე დროს 30-ზე მეტ მაღაზიას მართავს. როგორია KIABI-ს და ცხადია Gtex-ის ქართულ ბაზარზე ოპერირების შედეგები? სტუმარი: ვერი ტაბიძე - Gtex-ის აღმასრულებელი დირექტორი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„მოგზაურობა ქართულ მემკვიდრეობაში“ ეს არის მუზეუმების ახალი პროექტი, საზაფხულო სკოლა, რომელიც მოსწავლეებს ხელს უწყობს საქართველოს მდიდარი ისტორიული, კულტურული და მხატვრული მემკვიდრეობისადმი ინტერესი გაიღვივონ. საზაფხულო სკოლამ პირველი ნაკადი უკვე მიიღო. სტუმარი: ნინი სანადირაძე - “თბილისის მუზეუმების გაერთიანების” გენერალური დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თრიფზი”, “ჰოთ თრეველ გრუპი“ - ტურისტული კომპანიების შექმნისა და განვითარების ისტორია სტუმარი: თამარ ჩხიკვაძე - “თრიფზის” “ჰოთ თრეველ გრუპის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამეგრელოში, კერძოდ წალენჯიხაში საერთაშორისო ბიზნეს სკოლის პირველი ფილიალი იხსნება. სკოლა ქალაქში სკოლა ლიცეუმ ქიაჩი ბაზაზე იფუნქციონირებს. სტუმარი: თათია კვარაცხელია - “საერთაშორისო ბიზნეს სკოლა”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მცირე ბიზნესი, რომლის იდეაც სულ რაღაც ერთი წლის წინ გაჩნდა და მალევე ჩამოყალიბდა ბრენდად. საუბარია სარწეველაზე, რომელიც ხის სარწეველა სავარძლებს აერთიანებს. მისი შემქმნელი ახალგაზრდა მეწარმეა, რომელიც თავისივე ხელით, ქმნის პროდუქტს და ასეთი ენთუზიაზმით და შემართებით მიაქვს მომხმარებლამდე. სტუმარი: მარიამ გოგრიჭიანი - “სარწეველას” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქორეოგრაფიული ანსამბლი “არტ იბერია” ერთმა, პროფესიაზე და რაც მთავარია ხელოვნებაზე შეყვარებულმა ადამიანმა შექმნა. თბილისის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლთან არსებული ხელოვნების სტუდია „არტ იბერია" 2005 წელს დაარსდა. დღეს კი ანსამბლი მრავალი საერთაშორისო ფესტივალის გამარჯვებულია როგორც საქართველოში, ასევე მის საზღვრებს გარეთ. სტუმრები: თამარ ქორიძე - “არტ იბერიას” სამხატვრო ხელმძღვანელი; ქრისტი ძებისაშვილი - “არტ იბერიას” სოლისტი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სპეციალურად ყავისთვის განკუთვნილი შოკოლადი - ქართულ კომპანიას ყავის მოყვარულებისთვის განსაკუთრებული სიახლე აქვს. მაუს მელთერსმა ასორტიმენტი გაზარდა და ახალი პროდუქტის წარმოება დაიწყო. კონცეფცია ასეთია - ყველა სახეობის შოკოლადის ყუთი არის განკუთვნილი კონკრეტული კატეგორიის ყავისთვის. სხვათა შორის ამ გემრიელი ბიზნესის დასაწყისი “ლოლაძეების საოჯახო მეღვინეობას უკავშირდება”, მეღვინეობის შემქმნელებმა, ახალი მიმართულება - ანუ მაუს მელთერსი დაამატეს და შოკოლადის წარმოება მცხეთაში, სოფელ მისაქციელში ქვევრის ფორმის შოკოლადით დაიწყეს. სტუმარი: ერეკლე ლოლაძე - “ლოლაძეების საოჯახო მეღვინეობა”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბულგარეთში შავი ზღვის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი ჩატარდა
განახლებადი ენერგიები - როგორ ითვისებს საქართველო პოტენციალს? რა ღირს მზის ელექტროსადგურის მოწყობა? Shine Energy-ს პროექტები; სტუმარი: ნინა გადელია - "შაინ ენერჯის" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ინტელკომ ჯგუფის" პროექტები; განახლებადი ენერგია - როგორია მოთხოვნა? სტუმარი: ლიკა გუნცაძე - "ინტელკომ ჯგუფის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის და მარკეტინგის ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ექსპო ჯორჯია" ენერგეტიკულ ფორუმს მასპინძლობს; რა პროცესია საერთაშორისო გამოფენების ორგანიზება? რა გამოწვევები ახლავს გამოფენების ორგანიზებას? სტუმარი: მარიამ ცაიშვილი - "ექსპო ჯორჯიას" პროდუქტების განვითარების დეპარტამენტის უფროსი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia