რა როლი აქვთ CBS Group-ში დასაქმებულ ქალებს? - თამარ გახარია ქალების ნარატივში
2025 წლის ბიზნესგარემო გენდერული ბალანსის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი ტრანსფორმაციის მოწმეა. ისეთი ავტორიტეტული კვლევების თანახმად, როგორიცაა Grant Thornton-ის „Women in Business“, გლობალურად საშუალო და მაღალი რგოლის მენეჯმენტში ქალთა წილმა რეკორდულ 34%-ს მიაღწია. ეს ტენდენცია მიუთითებს იმაზე, რომ კორპორაციული სტრუქტურები უფრო ინკლუზიური ხდება, თუმცა რეალური თანასწორობის მიღწევა კვლავ გრძელვადიან გამოწვევად რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ 30%-იანი ზღვრის გადალახვა სტრატეგიულ გარდამტეხ წერტილად ითვლება, ზრდის ტემპი მაინც არასტაბილურია და სხვადასხვა ინდუსტრიაში არაერთგვაროვნად ვლინდება. მიუხედავად ამ პოზიტიური დინამიკისა, სურათი მკვეთრად იცვლება უმაღლესი აღმასრულებელი პოზიციების დონეზე, სადაც ქალთა წარმომადგენლობა კვლავ კრიტიკულად დაბალია და, საუკეთესო შემთხვევაში, მხოლოდ 11%-ს შეადგენს. McKinsey-ის ანალიტიკოსები ამ სტაგნაციას ე.წ. „გატეხილი საფეხურის“ (Broken Rung) ფენომენით ხსნიან - ეს არის ბარიერი, რომელიც ქალებს კარიერული წინსვლის საწყის ეტაპზევე, მენეჯერულ პოზიციაზე გადასვლისას უშლის ხელს, რაც საბოლოოდ „ლიდერობის მილსადენის“ დაცარიელებას იწვევს. ამ სტატისტიკური მოცემულობის ფონზე, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს იმ ლიდერების გამოცდილება, რომლებმაც წარმატებით დაძლიეს სტრუქტურული ბარიერები და დღეს მსხვილი ბიზნეს გაერთიანებების სტრატეგიას განსაზღვრავენ. სიბიეს ჯგუფი ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი და დივერსიფიცირებული ინვესტიციების მართვის ჰოლდინგია საქართველოში. ჯგუფი 2013 წელს დაფუძნდა და მას შემდეგ აქტიურად აფართოებს თავის პორტფელს ქვეყნის ეკონომიკისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვან სექტორებში. "თელასი", "თბილისი ენერჯი", "სელფი მობაილი", "საქართველოს ეროვნული ლატარია" და სხვა. სტუმარი: თამარ გახარია - CBS Group-ის ფინანსური დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
22:37
ქალების როლი მძიმე მრეწველობაში - რა ტენდენციაა ამ მიმართულებით „რუსთავის ფოლადში“?
მძიმე მრეწველობა, რომელიც ისტორიულად მამაკაცების სფეროდ მიიჩნეოდა, დღეს ფუნდამენტურ ტრანსფორმაციას განიცდის. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმისა და საერთაშორისო შრომის ორგანიზაციის მონაცემებით, ქალების ჩართულობა მეტალურგიაში, ქიმიურ მრეწველობასა და სამთო მოპოვებაში სტაბილურად იზრდება. მიუხედავად იმისა, რომ გლობალურად ამ სექტორში დასაქმებულთა მხოლოდ 15-20%-ს შეადგენენ ქალები, ბოლო ათწლეულში შეიმჩნევა მკაფიო ზრდა. თანამედროვე კორპორაციებისთვის გენდერული მრავალფეროვნება აღარ არის მხოლოდ სოციალური კეთილი ნების გამოხატულება; ეს პირდაპირ კავშირშია ბიზნესის ეფექტიანობასა და მდგრადობასთან. მაგალითად McKinsey-ის კვლევები ადასტურებს, რომ მრავალფეროვანი გუნდები 25%-ით უფრო მოგებიანები არიან, რადგან განსხვავებული ხედვები ინოვაციურ გადაწყვეტილებებს უწყობს ხელს. გლობალური ტალანტების დეფიციტის პირობებში, მძიმე მრეწველობის გიგანტები აცნობიერებენ, რომ შრომითი ბაზრის ნახევრის — ქალების — იგნორირება ეკონომიკურად წამგებიანია. დადებითი ცვლილებები ქართულ კონტექსტშიც გადმოითარგმნა და დღევანდელ ეთერში ამ ტენდენციას უკვე ადგილობრივ ჭრილში მიმოვიხილავთ. ამისთვის კომპანია რუსთავის ფოლადის ხელმძღვანელს ვმასპინძლობთ და მასთან ერთად გავშლით როგორც გენდერული მიმართულებით არსებულ ვითარებას, ასევე კომპანიის გასული წლის შედეგებსა თუ სამომავლო პროექტებს. მანამდე გეტყვით, რომ 2011 წელს დაფუძნებული შპს „რუსთავის ფოლადი“ ფლობს 1948 წელს დაარსებულ რუსთავის მეტალურგიულ ქარხანას — ეს ამიერკავკასიაში პირველი სრული ციკლის მქონე უდიდესი საწარმოა. თბილისთან ახლოს მდებარე ქარხანა, რომელიც ისტორიულად ფოლადისა და უნაკერო მილების წარმოებაზე იყო ორიენტირებული, ამჟამად მსხვილი საინვესტიციო და რესტრუქტურიზაციის პროგრამების მეშვეობით მიზნად ისახავს საქმიანობის სრულ აღდგენასა და პოზიციების გამყარებას როგორც რეგიონულ, ისე გლობალურ ბაზრებზე. სტუმარი: იგორ კორიტკო - "რუსთავის ფოლადის" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კულინარიული ხელოვნება მრავალი კუთხით - ბარბარე ჯორჯაძის „სრული სამზარეულო“