პაპილომა ვირუსის (HPV) საწინააღმდეგო ვაქცინაცია ყველაზე ეფექტურია იმ ასაკში, როდესაც ორგანიზმის იმუნური სისტემა საუკეთესოდ რეაგირებს და ვირუსთან კონტაქტი ჯერ კიდევ არ მომხდარა. ოპტიმალურ ასაკად კი 9-დან 12 წელი მიიჩნევა. ეს არის ე.წ. „ოქროს სტანდარტი“. სამედიცინო თვალსაზრისით, ამ ასაკში ორგანიზმი გამოიმუშავებს ყველაზე ძლიერ იმუნურ პასუხს. 2026 წლისთვის მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია ოფიციალურად უჭერს მხარს ამ ასაკობრივ ჯგუფში ერთდოზიან რეჟიმს, რადგან დადგინდა, რომ ერთი ინექციაც კი სრულიად საკმარისია ხანგრძლივი და საიმედო დაცვისთვის. შეჯამებისთვის ბავშვებშიც ვაქცინაცია რეკომენდებული და საჭიროა. მიღმა პაპილომა ვირუსისა - ბავშვების შემთხვევაში უმნიშვნელოვანესია გულის დაავადებები. დროული დიაგნოსტიკა გადამწყვეტია ბავშვის სრულფასოვანი ზრდისა და განვითარებისთვის. თანდაყოლილი მანკების იდენტიფიცირება, გართულებების პრევენცია - სწორედ დროული დიაგნოსტიკით მიიღწევა, ეს ყველაფერი კი საბოლოოდ ბავშვების ჯანმრთელობას - რისკებისგან აზღვევს. სტუმარი: მარიამ კაპანაძე - ბავშვთა კარდიოლოგი; მედიცინის დოქტორი, ასოცირებული პროფესორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლისთვის პაპილომა ვირუსი მსოფლიოში ყველაზე გავრცელებულ სქესობრივი გზით გადამდებ ინფექციად და გლობალური ჯანდაცვის ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევად რჩება, რომელსაც ექსპერტები ხშირად „უხილავ პანდემიას“ უწოდებენ. მიუხედავად იმისა, რომ თანამედროვე მედიცინას ვირუსის დამარცხების ყველა რესურსი გააჩნია, დაავადების გავრცელების გეოგრაფია მკვეთრად არათანაბარია; თუ განვითარებულ ქვეყნებში, როგორიცაა ავსტრალია და სკანდინავიის სახელმწიფოები, საშვილოსნოს ყელის კიბო ელიმინაციის პირასაა, განვითარებად რეგიონებში — აფრიკასა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში — სიკვდილიანობის მაჩვენებელი კვლავ კრიტიკულად მაღალია, რაც პირდაპირ კავშირშია სკრინინგსა და ვაქცინაციაზე დაბალ ხელმისაწვდომობასთან. ვაქცინაციის ტემპმა 2026 წლისთვის მნიშვნელოვანი ნახტომი განიცადა, რაც დიდწილად განაპირობა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ „ერთდოზიანი რეჟიმის“ საყოველთაო აღიარებამ, რამაც იმუნიზაციის პროცესი უფრო სწრაფი და ეკონომიურად ეფექტიანი გახადა. გლობალურად 15 წლამდე გოგონების ვაქცინაციის მაჩვენებელი საგრძნობლად გაიზარდა, თუმცა ბიჭების ჩართულობა კვლავ გამოწვევად რჩება, რაც ხელს უწყობს ვირუსის ცირკულაციას. ამასთანავე, 2026 წლის სამედიცინო დღის წესრიგში განსაკუთრებული აქცენტი გადავიდა მამაკაცებში ხახა-ხორხის კიბოს შემთხვევების ზრდაზე, რამაც დაამსხვრია მითი იმის შესახებ, რომ პაპილომა ვირუსი მხოლოდ ქალთა ჯანმრთელობის პრობლემაა. დღეს მსოფლიო მიზნად ისახავს „90-70-90“ სტრატეგიის შესრულებას, რაც გულისხმობს მასობრივ ვაქცინაციასა და დროულ მკურნალობას, რათა მომდევნო ათწლეულებში პაპილომა ვირუსით გამოწვეული ონკოლოგიური დაავადებები სრულად აღმოიფხვრას. საქართველოს რეალობას რომ დავუბრუნდეთ, საქართველოში უფასოდ შეგვიძლია ავიცრათ ვაქცინით, რომელიც ადამიანის პაპილომავირუსის 9 ტიპისგან დაგვიცავს. ამის პარალელურად რამდენად მაღალია ცნობიერება პაპილომა ვირუსთან და ზოგადად ქალებში გავრცელებული გინეკოლოგიურ დაავადებებთან დაკავშირებით? სტუმარი: თამარ გრძელიშვილი - მეან - გინეკოლოგი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური დერმატოლოგიისა და კანის მოვლის ინდუსტრია დღეს უპრეცედენტო ზრდას განიცდის და უკვე გადააჭარბა მრავალასეულ მილიარდიან ნიშნულს, რაც პირდაპირი შედეგია საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებისა და პრევენციული მედიცინისადმი გაზრდილი ინტერესისა. დღეს მომხმარებელი აღარ კმაყოფილდება მხოლოდ ზედაპირული მოვლის საშუალებებით და სულ უფრო ხშირად მიმართავს მეცნიერებაზე დაფუძნებულ მიდგომებს, რამაც ესთეტიკური მედიცინის ბაზრის არნახული გაფართოება გამოიწვია. ეს სფერო გახდა ერთ-ერთი ყველაზე დინამიკური დარგი მსოფლიო ეკონომიკაში, სადაც ინოვაციური ტექნოლოგიები და არაინვაზიური პროცედურები ყოველდღიურობის ნაწილი ხდება, თუმცა ამ მასშტაბურ ზრდასთან ერთად კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ხდება მაღალი სამედიცინო სტანდარტების დაცვა და კვალიფიციური პროფესიონალების როლი, რომლებიც ამ გლობალურ ნაკადში პაციენტებს უსაფრთხო და ეფექტურ გზას უჩვენებენ. სწორედ ასეთი მაღალი სტანდარტებისა და პროფესიონალიზმის დამკვიდრებას ემსახურება დარგის ერთ-ერთი გამორჩეული წარმომადგენელი, ექიმი დერმატოლოგი თაკო ლოლუა, რომლის საქმიანობაც სცდება მხოლოდ პრაქტიკულ მკურნალობას და მოიცავს სფეროს განვითარებაზე ზრუნვას საერთაშორისო მასშტაბით; როგორც „ესთეტიკური მედიცინის საერთაშორისო ასოციაციის“ (GAIA) თანადამფუძნებელი, თაკო ლოლუა აქტიურად არის ჩართული თანამედროვე პროტოკოლების დანერგვასა და ქართული ესთეტიკური მედიცინის გლობალურ რუკაზე პოზიციონირებაში, რაც მას სანდო და კომპეტენტურ პარტნიორად აქცევს მათთვის, ვისთვისაც ჯანმრთელი კანი და ბუნებრივი ესთეტიკა პრიორიტეტულია. სტუმარი: თამარ ლოლუა - დერმატოლოგი, “ესთეტიკური მედიცინის საერთაშორისო ასოციაცია” GAIA, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის ბიზნესგარემო გენდერული ბალანსის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი ტრანსფორმაციის მოწმეა. ისეთი ავტორიტეტული კვლევების თანახმად, როგორიცაა Grant Thornton-ის „Women in Business“, გლობალურად საშუალო და მაღალი რგოლის მენეჯმენტში ქალთა წილმა რეკორდულ 34%-ს მიაღწია. ეს ტენდენცია მიუთითებს იმაზე, რომ კორპორაციული სტრუქტურები უფრო ინკლუზიური ხდება, თუმცა რეალური თანასწორობის მიღწევა კვლავ გრძელვადიან გამოწვევად რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ 30%-იანი ზღვრის გადალახვა სტრატეგიულ გარდამტეხ წერტილად ითვლება, ზრდის ტემპი მაინც არასტაბილურია და სხვადასხვა ინდუსტრიაში არაერთგვაროვნად ვლინდება. მიუხედავად ამ პოზიტიური დინამიკისა, სურათი მკვეთრად იცვლება უმაღლესი აღმასრულებელი პოზიციების დონეზე, სადაც ქალთა წარმომადგენლობა კვლავ კრიტიკულად დაბალია და, საუკეთესო შემთხვევაში, მხოლოდ 11%-ს შეადგენს. McKinsey-ის ანალიტიკოსები ამ სტაგნაციას ე.წ. „გატეხილი საფეხურის“ (Broken Rung) ფენომენით ხსნიან - ეს არის ბარიერი, რომელიც ქალებს კარიერული წინსვლის საწყის ეტაპზევე, მენეჯერულ პოზიციაზე გადასვლისას უშლის ხელს, რაც საბოლოოდ „ლიდერობის მილსადენის“ დაცარიელებას იწვევს. ამ სტატისტიკური მოცემულობის ფონზე, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს იმ ლიდერების გამოცდილება, რომლებმაც წარმატებით დაძლიეს სტრუქტურული ბარიერები და დღეს მსხვილი ბიზნეს გაერთიანებების სტრატეგიას განსაზღვრავენ. სიბიეს ჯგუფი ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი და დივერსიფიცირებული ინვესტიციების მართვის ჰოლდინგია საქართველოში. ჯგუფი 2013 წელს დაფუძნდა და მას შემდეგ აქტიურად აფართოებს თავის პორტფელს ქვეყნის ეკონომიკისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვან სექტორებში. "თელასი", "თბილისი ენერჯი", "სელფი მობაილი", "საქართველოს ეროვნული ლატარია" და სხვა. სტუმარი: თამარ გახარია - CBS Group-ის ფინანსური დირექტორი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მძიმე მრეწველობა, რომელიც ისტორიულად მამაკაცების სფეროდ მიიჩნეოდა, დღეს ფუნდამენტურ ტრანსფორმაციას განიცდის. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმისა და საერთაშორისო შრომის ორგანიზაციის მონაცემებით, ქალების ჩართულობა მეტალურგიაში, ქიმიურ მრეწველობასა და სამთო მოპოვებაში სტაბილურად იზრდება. მიუხედავად იმისა, რომ გლობალურად ამ სექტორში დასაქმებულთა მხოლოდ 15-20%-ს შეადგენენ ქალები, ბოლო ათწლეულში შეიმჩნევა მკაფიო ზრდა. თანამედროვე კორპორაციებისთვის გენდერული მრავალფეროვნება აღარ არის მხოლოდ სოციალური კეთილი ნების გამოხატულება; ეს პირდაპირ კავშირშია ბიზნესის ეფექტიანობასა და მდგრადობასთან. მაგალითად McKinsey-ის კვლევები ადასტურებს, რომ მრავალფეროვანი გუნდები 25%-ით უფრო მოგებიანები არიან, რადგან განსხვავებული ხედვები ინოვაციურ გადაწყვეტილებებს უწყობს ხელს. გლობალური ტალანტების დეფიციტის პირობებში, მძიმე მრეწველობის გიგანტები აცნობიერებენ, რომ შრომითი ბაზრის ნახევრის — ქალების — იგნორირება ეკონომიკურად წამგებიანია. დადებითი ცვლილებები ქართულ კონტექსტშიც გადმოითარგმნა და დღევანდელ ეთერში ამ ტენდენციას უკვე ადგილობრივ ჭრილში მიმოვიხილავთ. ამისთვის კომპანია რუსთავის ფოლადის ხელმძღვანელს ვმასპინძლობთ და მასთან ერთად გავშლით როგორც გენდერული მიმართულებით არსებულ ვითარებას, ასევე კომპანიის გასული წლის შედეგებსა თუ სამომავლო პროექტებს. მანამდე გეტყვით, რომ 2011 წელს დაფუძნებული შპს „რუსთავის ფოლადი“ ფლობს 1948 წელს დაარსებულ რუსთავის მეტალურგიულ ქარხანას — ეს ამიერკავკასიაში პირველი სრული ციკლის მქონე უდიდესი საწარმოა. თბილისთან ახლოს მდებარე ქარხანა, რომელიც ისტორიულად ფოლადისა და უნაკერო მილების წარმოებაზე იყო ორიენტირებული, ამჟამად მსხვილი საინვესტიციო და რესტრუქტურიზაციის პროგრამების მეშვეობით მიზნად ისახავს საქმიანობის სრულ აღდგენასა და პოზიციების გამყარებას როგორც რეგიონულ, ისე გლობალურ ბაზრებზე. სტუმარი: იგორ კორიტკო - "რუსთავის ფოლადის" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კულინარიული ხელოვნება მრავალი კუთხით - ბარბარე ჯორჯაძის „სრული სამზარეულო“ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხანგრძლივი დასვენების ფონზე, სულ უფრო აქტუალური ხდება სამუშაო რეჟიმში დაბრუნების სირთულე, რასაც ფსიქოლოგები ხშირად „შვებულების შემდგომ სინდრომს“ უწოდებენ; გახანგრძლივებული უქმეები, განსაკუთრებით იანვრის პერიოდში, ადამიანის ბიოლოგიურ რიტმსა და პროდუქტიულობის ჩვევებს არღვევს, რის გამოც დღესასწაულების შემდეგ თანამშრომლებისთვის მოტივაციის აღდგენა და ჩვეულ ტემპში ჩადგომა მნიშვნელოვან გამოწვევად იქცევა და ხშირად სტრესისა და ადაპტაციის რთული პროცესის თანხლებით მიმდინარეობს. როგორ უნდა დავუბრუნდეთ რუტინას ნაკლებად მტკივნეულად და რა უნდა გავითვალისწინოთ ამ დროს როგორც დასაქმებულებმა ასევე დამსაქმებლებმა? სტუმარი: ნინი ჭაჭია - ფსიქოლოგი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ციმ.ციმ“ - არის ეკოტექსტილის მწარმოებელი კომპანია, რომელსაც საკმაოდ დიდი სოციალური მიზნები აქვს. კომპანიის სავიზიტო ბარათი უნარჩენო წარმოება და ეკოლოგიურად სუფთა, ქაღალდის შეფუთვაა. ამასთან ეს არის კომპანია სადაც ასწავლიან ჭრა-კერვას და წარმოების თანმდევ პროცესებს იმ ქალებს, რომელთაც პროფესია არ აქვთ. სტუმარი: ანა აბაშიძე - ციმ.ციმ-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ჰერალდი" არის საგანმანათლებლო-კვლევითი ცენტრი, რომელიც დატვირთულია საავტორო პროექტებით. მათ შორის სასკოლო მომზადების პროგრამა, სააბიტურიენტო პროგრამა, მედია წიგნიერება, ინტერფილდი, მოკლედ ჩამონათვალი ვრცელია. როგორც ჰერალდის თანადამფუძნებელი ამბობს, სხვა ცენტრებისგან მთავარი განმასხვავებელი ისაა, რომ კვლევებისა და დაკვირვების შედეგად ახალ პროექტებს წერენ, ზუსტად არგებენ ჰერლდის მსმენელებს და ისინი არა უბრალოდ რომელიმე კონკრეტულ საგანში ემზადებიან, არამედ საგნებს შორის კავშირების დამყარებასაც ახერხებენ. დისკუსია, პრეზენტაციები, ხელოვნური ინტელექტი, საჯარო გამოსვლები - ყველაფერ ამას - ჰერალდი თავის მსმენელებს სთავაზობს. სტუმარი: ნინო სოფრომაძე - “ჰერალდი”, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახლახან შექმნილი ბრენდი - "დილისკარი" ბაზარს პურის ხემსებს შესთავაზებს საზოგადოების წინაშე კი ოფიციალურად მიმდინარე წლის თებერვლიდან წარდგება. დილის კარის დამფუძნებელი მარეხი გვარამაძეა, რომელიც ამასთანავე კანტის აკადემიას წარმატებით მართავს. კანტის აკადემია არაფორმალური განათლების პლატფორმაა, რომელმაც 2015 წლიდან დღემდე -1500-მდე მოზარდის გონებრივი და ემოციური ტრანსფორმაცია შეძლო. სტუმარი: მარეხი გვარამაძე - “დილისკარის”და “კანტის აკადემიის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Tasteit - ეს არ არის რიგითი გაცნობის აპლიკაცია. სამყაროში, რომელიც მარტოობის პანდემიას ებრძვის, ქართულმა სტარტაპმა თამაშის წესები შეცვალა: აქ ადამიანები ერთმანეთს არა ფოტოებით, არამედ კერძების მოწონებით უკავშირდებიან - ყოველგვარი სტრესისა და უხერხულობის გარეშე. აპლიკაცია საქართველოში 2.5 წლის წინ გაეშვა, დღეს კი უკვე ბერლინისა და ნიუ-იორკის ბაზრებზე ოპერირებს. იდეის მასშტაბურობას ციფრებიც ადასტურებს - სტარტაპს, გრანტებისა და ინვესტიციების სახით, ჩვენს ხელთ არსებული ბოლო ინფორმაციით უკვე 200 000 ევროზე მეტის დაფინანსება აქვს მოზიდული. როგორ იქცა ქართული იდეა გლობალურ ტექნოლოგიურ პროდუქტად? სტუმარი: თეო გონგლაძე - Tasteit-ის თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანსაღი დიეტა უფრო ძვირი და ამავდროულად ხელმისაწვდომი ხდება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანსაღი ცხოვრება არ არის მხოლოდ კალორიების თვლა, ეს ესთეტიკაცაა. როგორ უკავშირდება ერთმანეთს ობიექტივი და ჰანტელი? სტუმარი: ქეთო გულისაშვილი - ფიტნეს ტრენერი, ფოტოგრაფი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ფიტნეს ინდუსტრია უკვე დიდი ხანია გასცდა უბრალოდ ვარჯიშის ცნებას და სერიოზულ ბიზნეს-ეკოსისტემად ჩამოყალიბდა. თუმცა, აქაც არის კვალიფიკაციის პრობლემა. ვის უნდა ანდოთ თქვენი ჯანმრთელობა და როგორ ვაქციოთ ფიტნესი პროფესიად? სტუმარი: ვალიტა გორელჩანიკი - სპორტსმენი, პირველი ფიტნეს აკადემიის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამედროვე მედიცინაში ჭარბ წონასთან ბრძოლის ახალი მეთოდები, კერძოდ კი ისეთი პრეპარატები, როგორიცაა „მუნჯარო“ და „ვეგოვი“, ბევრისთვის სწრაფი შედეგის მიღების იმედს, თუმცა ამავდროულად, სერიოზულ მეტაბოლურ გამოწვევებს აჩენს. British Medical Journal-ში გამოქვეყნებული უახლესი კვლევების თანახმად, სახეზეა საგანგაშო სტატისტიკა: პაციენტები, რომლებიც წონის კლების ინექციურ კურსს წყვეტენ, დაკარგულ კილოგრამებს ოთხჯერ უფრო სწრაფად კრეფენ, ვიდრე ისინი, ვინც შედეგს ტრადიციული დიეტითა და ვარჯიშით აღწევს. მონაცემები ცხადყოფს, რომ თუ კლასიკური მეთოდების შეწყვეტისას წონის მატება თვეში საშუალოდ 0.1 კგ-ს შეადგენს, მედიკამენტური ჩარევის შეწყვეტის შემდეგ ეს მაჩვენებელი 0.8 კგ-მდე იზრდება. პრაქტიკულად, ეს იმას ნიშნავს, რომ სულ რაღაც წელიწად-ნახევარში პაციენტი საწყის ნიშნულს სრულად უბრუნდება. ეს ფენომენი არა ნებისყოფის სისუსტეს, არამედ ღრმა ბიოლოგიურ ცვლილებებს უკავშირდება. ექსპერტების განმარტებით, პრეპარატები ბუნებრივი ჰორმონის, GLP-1-ის იმიტაციას ახდენენ და მისი დონის ხელოვნურად გაზრდას უზრუნველყოფენ, რაც მადას თრგუნავს. თუმცა, წამლის მიწოდების უეცარი შეწყვეტისას ორგანიზმში „შიმშილის ჩამრთველი“ აქტიურდება. საკუთარი ჰორმონის გამომუშავება დაქვეითებულია, მგრძნობელობა - განახევრებული, შედეგად კი პაციენტს დაუძლეველი, „მგლური შიმშილის“ შეგრძნება ეუფლება. ფარმაცევტული კომპანიები და ექსპერტთა ნაწილი ამ მოცემულობას სიმსუქნის, როგორც ქრონიკული დაავადების ბუნებით ხსნიან. მათი არგუმენტით, ისევე როგორც დიაბეტის ან ჰიპერტენზია შემთხვევაში, აქაც მკურნალობა მუდმივ, შესაძლოა სამუდამო ხასიათს უნდა ატარებდეს. თუმცა, ექიმები თანხმდებიან, რომ მხოლოდ ფარმაკოლოგიური ინტერვენცია, ცხოვრების წესის ფუნდამენტური ცვლილების გარეშე, მდგრად და გრძელვადიან შედეგს ვერ იძლევა. სწორედ ამიტომ, სპეციალისტთა ნაწილი მედიკამენტურ ჩარევამდე გვირჩევს გავიაზროთ, რომ წამალი მხოლოდ დროებითი დამხმარე საშუალებაა. გრძელვადიანი ჯანმრთელობის გასაღები კი კვებითი ჩვევების მოწესრიგებასა და მეტაბოლიზმის ბუნებრივ რეგულაციაშია. სტუმარი: თამარ კუპრეიშვილი - ენდოკრინოლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბლუტაბლა განვითარების სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ეტაპზე გადადის. ბრენდი, რომელმაც ქართული ორნამენტიკა, დამწერლობა და ეთნოგრაფია თანამედროვე ცხოვრების სტილის განუყოფელ ნაწილად აქცია, საერთაშორისო ბაზარზე პოზიციებს აქტიურად იმყარებს. წარმატებით დასრულებული ტექნიკურ-საოპერაციო მოსამზადებელი პერიოდის შემდეგ, ბლუტაბლამ გაერთიანებულ სამეფოში, კერძოდ ლონდონში, სადისტრიბუციო-სასაწყობო ცენტრი გახსნა. ეს ნაბიჯი კომპანიისთვის ევროპულ ბაზარზე დამკვიდრებისა და ლოგისტიკური ჯაჭვის ოპტიმიზაციის გარანტიაა. პროდუქციის შეძენა შესაძლებელია როგორც Amazon-ის გლობალურ პლატფორმაზე, ისე ბრენდის ოფიციალურ საერთაშორისო ვებგვერდზე. სტუმარი: ნინი ტყემალაძე - BlueTabla, მარკეტინგის მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოფელ წითელმთაში მდებარე აგრო-სახლი „კომლი“ წარმატებული ეკო-ტურიზმის მაგალითია, სადაც 120 წლის გურულმა ოდამ და ჩაის პლანტაციებმა ევროკავშირის მხარდაჭერითა და ინოვაციური ხედვით ახალი სიცოცხლე შეიძინა. ჩაის ტურებითა და კასრებში მოწყობილი ორიგინალური საძინებლებით, მან მოახერხა ტრადიციული ყოფა პრესტიჟულ ტურისტულ პროდუქტად ექცია, მამა-პაპისეული კარ-მიდამო კი საერთაშორისო ბრენდად აქცია. რა მონაგრით ხვდება ეს ბრენდი 2026 წელს, რომლის ათვლაც გურული კალენდრით, სწორედ დღეიდან დაიწყო? სტუმარი: ლიკა მეგრელაძე - “კომლი”, დამფუძნებელი~ #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„კალანდა“ - გურული ახალი წელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ფერმა ოდაშის” მესვეურებმა ურბანული ცხოვრების წესის რადიკალური ცვლილებითა და ინოვაციური ხედვის დანერგვით, ქართულ რეალობაში ახალი ბიზნეს-პრეცედენტი შექმნეს - 2023 წელს საქართველოში პირველი „საზოგადოების მხარდაჭერილი აგრომეურნეობა“ დააარსეს. როგორ განვითარდა ფერმა ამ პერიოდის განმავლობაში და როგორ გამოიყურება დღეს მათი ჯანსაღი, ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქტების პორტფელი? სტუმარი: სალი კალანდაძე - “ფერმა ოდაში”/დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში, საქუხიას კანიონისა და ელინაბადოს ჩანჩქერის ველურ ბუნებასთან ჰარმონიულმა შერწყმამ, სოფელ აცანაში ახალი ბიზნეს-ეკოსისტემის შექმნას ჩაუყარა საფუძველი. „ტაბერნე გურიაში - აცანა“ ეს არის საერთაშორისო სტანდარტებისა და ტრადიციული გურული სტუმარ-მასპინძლობის უნიკალური სინთეზი, რომელიც მრავალწლიანი მიზანმიმართული შრომისა და თანამედროვე ხედვის შედეგად, სერტიფიცირებულ ბრენდად ჩამოყალიბდა. ეკოლოგიურად სუფთა გარემო, კესო მახარაძის ავთენტური გურული გემოები და ცოცხალი ეთნოგრაფიული ექსკურსი ქმნის იმ მაღალ ღირებულებას, რომელიც ვიზიტორს არა მხოლოდ დასვენებას, არამედ დაუვიწყარ ემოციურ და შემეცნებით თავგადასავალს სთავაზობს. სტუმარი: კესო მახარაძე - “ტაბერნე გურიაში - აცანა”/დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული თეატრი დღეს 176 წლის გახდა! 1850 წელს, სწორედ 14 იანვარს გიორგი ერისთავის კომედიით „გაყრა“, საფუძველი ჩაეყარა ქართულ პროფესიულ თეატრს, რომელიც მას შემდეგ ჩვენი იდენტობისა და კულტურული თავისუფლების ერთ-ერთ მთავარ სიმბოლოდ იქცა.ქართული თეატრი არასდროს ყოფილა მხოლოდ გასართობი სანახაობა. გარკვეულწილად ის ბრძოლის ველიც იყო, სადაც პოლიტიკური და სოციალური ვითარება ყოველთვის პირდაპირ აისახებოდა. ისტორიის სხვადასხვა ეტაპზე ქართულმა თეატრმა არაერთხელ დაამტკიცა მისი უკომპრომისობა - მათ შორის ყველაზე მძიმე 70 წლის განმავლობაში, წითელი ტერორის დროს, როცა სცენის დიდოსტატებს იჭერდნენ და ხვრეტდნენ. სწორედ ამ მძიმე იდეოლოგიური ცენზურის პირობებში დაიბადა ის გენიალური მეტაფორის ენა, რომლითაც ქართულმა თეატრმა თავისი ოქროს ხანა შექმნა და სათქმელი, სიმართლე, მაინც ბოლომდე თქვა…დღეს, თეატრი კვლავ ახალი გამოწვევების წინაშეა. ის ცდილობს იყოს კომერციული, პრესტიჟული და მუდამ აქტუალური, თუმცა მისი მთავარი ძალა ისევ იმ განვითარების რესურსშია, რომელიც საუკუნეების მანძილზე დაგროვდა, იმ უნარში, რომლის ძალითაც ხანმოკლე თუ ხანგრძლივი, გლობალური თუ ლოკალური რყევების მომენტებში თეატრი ყოველთვის ხელახლა იბადება. სტუმარი: მანანა კაზაკოვა - "აკადემია სახელოსნო 42"/დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის დასაწყისი მსოფლიო ტურიზმისთვის საინტერესო პარადოქსით ხასიათდება: მიუხედავად იმისა, რომ გლობალურ ეკონომიკაში ინფლაციური წნეხი და სურსათზე ფასების ზრდა კვლავ აქტუალურია, მოგზაურობის ინდუსტრია არათუ არ ნელდება, არამედ ზრდის ახალ ტემპს კრეფს. საერთაშორისო ანალიტიკოსები ამას შთაბეჭდილებების ეკონომიკის გამარჯვებას უწოდებენ -როცა, მომხმარებელი უარს ამბობს ძვირადღირებული ნივთების შეძენაზე, თუმცა თანხას არ ზოგავს დასვენებასა და უნიკალურ გამოცდილებაზე. განსაკუთრებით საინტერესოა ტენდენცია მთის კურორტების მიმართულებით. თუ ადრე აქცენტი მხოლოდ თხილამურებზე კეთდებოდა, ახლა გლობალური მოთხოვნა -მთის ცხოვრების წესზეა, რაც გულისხმობს გასტრონომიას, გამაჯანსაღებელ პროცედურებსა და კომფორტულ განთავსებას. ამას ემატება კლიმატური ცვლილებებიც - ალპებში თოვლის დეფიციტის ფონზე, ტურისტები სულ უფრო ხშირად ეძებენ ალტერნატიულ, ახალ ბაზრებს, რაც საქართველოსთვის ცხადია, დამატებითი შესაძლებლობაა. სწორედ ამ გლობალური სურათის ფონზე და პარალელურად, ჩვენთანაც ზამთრის სეზონი უკვე პიკშია. წელს მოლოდინები საკმაოდ ოპტიმისტური იყო, თუმცა საინტერესოა, როგორ აისახა ეს საერთაშორისო ტენდენციები და ადგილობრივი გამოწვევები - იქნება ეს კლიმატური პირობები თუ ინფრასტრუქტურა - კონკრეტულ ბიზნესებზე. დღეს ჩვენ მოვიცავთ სამ ძირითად ლოკაციას: ბაკურიანს, გუდაურსა და ყაზბეგს, და გავიგებთ, როგორია 2026 წლის სეზონი სასტუმრო სექტორისთვის. სტუმარი: ნინა ხოტივარი - “ბაკურიანი ინნ”, კომერციული დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამედროვე ბიზნეს-გარემო ვერ იარსებებდა კანონის უზენაესობის გარეშე. ქართულ სამართალშიც, თქვენ წარმოიდგინეთ და მთელი ეპოქა სწორედ თინათინს, ამ შემთხვევაში წერეთელს უკავშირდება.მან დაანგრია სტერეოტიპი, რომ სისხლის სამართალი 'კაცების საქმეა' , დაამტკიცა ისიც, რომ მეცნიერებასა და კანონს სქესი არ აქვს და აქვს მხოლოდ კომპეტენცია. ვინ იყო საქართველოში პირველი მეცნიერი ქალი, რომელსაც იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორის და პროფესორის წოდება მიენიჭა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მარკეტინგულ სტრატეგი და მეწარმე, რომელმაც გაყიდვებში მიღებული პრაქტიკული გამოცდილება გლობალურ ბიზნეს-ხედვად აქცია, დააფუძნა სააგენტო Rankers და ინოვაციური ეკოსისტემა Rankers SOLVO, რითაც კომპანიებს მარკეტინგის, გაყიდვებისა და იურიდიული სერვისების სრული გადაწყვეტა შესთავაზა. 2025 წელს მისმა საქმიანობამ საქართველოს საზღვრები გაარღვია და წარმატებით შეაბიჯა ამერიკის, ევროპისა და აზიის ბაზრებზე, დღეს კი ის თავის სტრატეგიულ ხედვას როგორც ბიზნესლიდერებს, ისე დამწყებ პროფესიონალებს უზიარებს. სტუმარი: თინათინ ჭკადუა - Rankers-ის თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორც რიცხვებიც ცხადყოფს, გლობალური საგამომცემლო ინდუსტრია დღეს ფუნდამენტური ტრანსფორმაციის ეპიცენტრშია. თუ მშრალ სტატისტიკას გავცდებით და 200-მილიარდიანი ბაზრის არქიტექტურას მეტად ჩავუღრმავდებით, დავინახავთ, რომ თანამედროვე გამომცემლობა აღარ არის მხოლოდ ბეჭდური პროდუქტის წარმოება- ხელოვნური ინტელექტის ინტეგრაცია, აუდიო და ციფრული ფორმატების მკვეთრი ზრდა და სოციალური მედიის, როგორც გაყიდვების მთავარი დრაივერის დამკვიდრება, ცხადყოფს, რომ ტრადიციული ბიზნესმოდელები იცვლება. თუმცა, მთავარი პარადიგმა უცვლელია: ტექნოლოგიური ტურბულენტობის მიუხედავად, ინტელექტუალურ კაპიტალზე და ხარისხიან კონტენტზე მოთხოვნა გეომეტრიული პროგრესიით იზრდება. სწორედ ამ გლობალური კონტექსტის გათვალისწინებით არის განსაკუთრებით საინტერესო, როგორ პოზიციონირებს საქართველო მსოფლიო რუკაზე. ცხადია, ჩვენი ბაზარი არ არის იზოლირებული - და შესაბამისად, ქართველი მკითხველიც ანალოგიურ ციფრულ მოქნილობას, ხარისხსა და მრავალფეროვნებას ითხოვს. როგორ პასუხობს ლოკალური ბიზნესი გლობალურ გამოწვევებს და როგორ უნდა აქციო ქართული წიგნი წარმატებულ ბიზნეს-პროდუქტად ისე, რომ საგანმანათლებლო ღირებულება არ დაკარგო? სტუმარი: თინა მამულაშვილი - “სულაკაურის გამომცემლობა”, დამფუძნებელი და დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Winglet-ის 2025 წლის შეჯამება და 2026 წლის გეგმები
საკონდიტრო “დონა” ბათუმიდან 2025 წელს აჯამებს - რა სიახლეებს გეგმავს კომპანია 2026-ში? სტუმარი: თამილა ბეჟანიძე - “დონა”, ხელმძღვანელი #ქალებისნარატივი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Cosmo-ს 2025 წლის შეჯამება და 2026 წლის გეგმები სოფი მუხულიშვილი - Cosmo-ს დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Cafe Vanilla House-ის 2025 წლის შეჯამება და 2026 წლის გეგმები დიანა ველენგურსკაია - Cafe Vanilla House-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Playmakers-ი 2025 წელს აჯამებს - რა გეგმები აქვს კომპანიას 2026 წელს? სტუმარი: ნუკა შევარდნაძე - Playmakers, მმართველი პარტნიორი #ქალებისნარატივი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Design Institute-ის 2025 წლის შეჯამება და 2026 წლის გეგმები ნინო ეგაძე - Design Institute-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საავტორო რეცეპტებითა და გამორჩეული გემოვნური თვისებების მქონე საკონდიტრო ნაწარმით, „დუშეფი“ ბაზარზე უკვე 4 წელია ოპერირებს. კაფესთან ერთად ბრენდი სასწავლო სკოლასაც აერთიანებს, სადაც დამფუძნებლის მიერ საზღვარგარეთ მიღებული ცოდნა და 6-წლიანი გამოცდილება სხვებსაც გადაეცემა. სტუმარი: ხათუნა ბაკურაძე - "დუშეფი", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვიზუალური კომუნიკაცია და პერსონალური ბრენდინგი თანამედროვე სამყაროში წარმატების მიღწევის ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტია. თვითშეფასების ამაღლებასა და სწორი საქმიანი იმიჯის ფორმირებაში, მოდის ინდუსტრია და ფსიქოლოგია გადამწყვეტ როლს თამაშობს. სტუმარი: მირენ უაითი - ჩაცმის ფსიქოლოგი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგროსფეროში საერთაშორისო სტანდარტებისა და ინოვაციური ტექნოლოგიების დასამკვიდრებლად, ბაზარზე 5 წლის წინ პირველი აგროსერვისების მიმწოდებელი კომპანია გამოჩნდა „ნიადაგი” გამოჩნდა, ბრენდი, რომელიც მომხმარებელს პროექტის განსახორციელებლად საჭირო სრულ მომსახურებას სთავაზობს. როგორ ხურავს 2025 წელს კომპანია, რა მონაგარი დაგროვდა მათ ანგარიშზე? სტუმარი: სალომე დიდებაშვილი - "ნიადაგი", მარკეტინგის მენეჯერი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როცა ტურიზმი სცდება სტანდარტულ ჩარჩოებს და უბრალო გადაადგილების ნაცვლად, ინტელექტუალურ თავგადასავლად იქცევა - სწორედ ეს არის მოგზაურის მთავარი ფილოსოფი. კომპანია არ არის ის სივრცე, სადა მხოლოდ ბილეთებს ჯავშნიან, არამედ საუბარია იდეების, ისტორიებისა და ახალი გამოცდილების გაზიარების ცოცხალი ეკოსისტემაზე, რომელიც თავად მოგზაურობის პროცესში დაიბადა. ვსაუბრობთ ბრენდზე, რომელმაც ქართულ რეალობაში შემეცნებითი ტურიზმის ახალი სტანდარტი დაამკვიდრა. როგორი იყო 2025 წელი კომპანია “მოგზაურისთვის”, და რა სტრატეგიული სიახლეებით ხვდებიან 2026 წელს? სტუმრები: თაკო მესხი - "მოგზაური", თანადამფუძნებელი ნათია ცირეკიძე - "მოგზაური", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ბიზნესი ოკეანის მიღმა- Hot Travel Group-მა საზღვრები წაშალა და ამერიკის შეერთებულ შტატებში ოპერირება ოფიციალურად დაიწყო. შექმნა პრეცედენტიც და გახდა პირველი ქართულ ტურისტული კომპანია, რომელსაც აშშ-ში სრულფასოვანი ფილიალით არის წარმოდგენილი. რა სერვისებს აერთიანებს პლანეტის ნომერ პირველ ეკონომიკაში წარმოდგენილი ქართული ბრენდი და რას შესთავაზებს იქაურ ბაზარს? სტუმარი: თამარ ჩხიკვაძე - Hot Travel Group, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი წელი მოგვიახლოვდა და ეს ის პერიოდია, როდესაც განსაკუთრებით გვახარებს ჩვენი საყვარელი ადამიანებისთვის თუ საკუთარი თავისთვის საჩუქრების გაკეთება. ამ მხრივ მრავალფეროვანი არჩევანი, არჩევანთან ერთად კი არაერთი შეთავაზებაა სააფთიაქო ქსელ ავერსში, კომპანიაში რომელსაც ვიცით, რომ ძალიან უყვარს ყველა დღესასწაულის მომხმარებელთან ერთად გაზიარება და აღნიშვნა. ცხადია არც ახალი წელი იქნება გამონაკლისი და ამაზე ოდნავ მოგვიანებით, თუმცა მანამდე გეტყვით, რომ ავერსი მიმდინარე წელს 31 წლის გახდა. 1994 წელს დაფუძნებული მედიკამენტების იმპორტიორი კომპანია, წლების განმავლობაში, თანაბარზომიერი განვითარებით, სამედიცინო სფეროში არამხოლოდ მედიკამენტების იმპორტისა და დისტრიბუციის მიმართულებით, არამედ ადგილობრივად ჯენერიკული დასახელების მედიკამენტების მწარმოებელ და სამედიცინო სერვისების მიმწოდებელ ერთ-ერთ მსხვილ ჯგუფად იქცა. დღეს, როცა უკვე კომპანიის გამოცდილება სამ ათწლეულს ითვლის, არ იცვლება ტემპი განვითარების, ზრდის და რაც ყველაზე მთავარია მომხმარებელზე ზრუნვის. სტუმარი: ლალი ბრეგვაძე - “ავერსი”, საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყვავილების მაღაზია, ფლორისტების სკოლა, ღონისძიებების მართვა და გაფორმება - ეს კომპანია ამელის შედეგებია, კომპანიის რომლის მთავარი იდეა ყვავილების სიყვარულს უკავშირდებოდა, თუმცა ბიზნესად ქცევის დღიდან მუდმივი განვითარება პროცესის ნაწილია. 2025 წელი საკმაოდ აქტიური და დატვირთული აღმოჩნდა ამელისთვის. სტუმარი: ნუკა-ბარბარე ჩოხელი - "ამელი", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკანასკნელი ათწლეულის განმავლობაში ქალთა ლიდერობა გლობალურ ტენდენციად იქცა, თუმცა არის სფეროები, სადაც ეს კვლავ იშვიათი გამონაკლისია. სამთომოპოვებითი მრეწველობა სწორედ ის ინდუსტრიაა, სადაც ადა ნანიკაშვილმა, რაც არ უნდა ბანალურად ჟღერდეს სტერეოტიპები დაამსხვრია. 2014 წლიდან ის კომპანია „აიემსის“ უდგას სათავეში, რომელიც გარდაბანში ინერტული მასალების მოპოვება-გადამუშავების მსხვილი მოთამაშეა. სტუმარი: ადა ნანიკაშვილი - IMC - დამფუძნებელი და მმართველი პარტნიორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ბამო" არის ქართული წარმოება, რომელიც ხის დეკორებსა და მცირე ზომის ავეჯს აწარმოებს, ძირითადი კონცეფცია - არტ-დეკორი, საბავშვო სათამაშოები და მცირე ზომის ავეჯია. ბამო" საოჯახო ბიზნესია, რომელიც 2020 წელს დაფუძნდა და მას შემდეგ წარმატებით ოპერირებს. სტუმარი: თეკა ჯამაკაშვილი - "ბამო", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოციალური საწარმოს "ბაბალე" არის ორგანიზაცია, რომელიც თითქმის ათი წელია, დაუნის სინდრომის მქონე ბავშვებისთვის ქმნის სივრცეს, სადაც მათ ხატვის, კერამიკაზე და ქსოვილებზე მუშაობის სწავლა შეუძლიათ. ყველა ამ აქტივობით კი ეს ადამიანები პროფესიას იძენენ, შედეგად დასაქმების ბაზარზე თავის დამკვიდრებას ცდილობენ. ბაბალეს შემოქმედების მიერ შექმნილი პროდუქცია, როგორც ონლაინ ასევე შოურუმში იყიდება, ბაბალეს არაერთი წარმატებული გაყიდვა აქვს საერთაშორისო ბაზრებზეც. სტუმარი: ლია ტაბატაძე - "საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაცია" , "ბაბალე" , დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia