ტუროპერატორების ნაწილი აცხადებს, რომ საქართველოში ბოლო პერიოდში უცხოელი გიდების რაოდენობა მზარდია და ისინი კონკურენციას ადგილობრივ ტურისტულ კომპანიებსაც უწევენ. კომპანიების ინფორმაციით, დარგი გარკვეულ რეგულაციებს საჭიროებს, მათ შორის, უცხოელი გიდების აღრიცხვიანობის მიმართულებით. ისინი აღნიშნავენ, რომ ხშირად უცხოენოვანი გიდები საქართველოს ბაზარზე ყოველგვარი გადასახადების გადახდის გარეშე ოპერირებენ. აქვე გეტყვით, რომ დაურეგისტრირებელი გიდებისთვის სანქციის ამოქმედება ერთი წლით გადავადდება. ასევე, იგეგმება უცხოელი გიდების სავალდებულო რეგისტრაციის გადავადებაც. შესაბამისი ცვლილებები „ტურიზმის შესახებ საქართველოს კანონში" შედის, რომელიც პარლამენტში განსახილველად უკვე დარეგისტრირდა. სტუმარი: ლაშა ბერეკაშვილი - "საქართველოს ახალგაზრდა გიდების ასოციაციის" თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უცხოელი და ქართველი გიდების სავალდებულო რეგისტრაცია დამატებით ერთი წლით გადავადდება
დაურეგისტრირებელი გიდებისთვის სანქციის ამოქმედება ერთი წლით გადავადდება. ასევე, იგეგმება უცხოელი გიდების სავალდებულო რეგისტრაციის გადავადებაც. შესაბამისი ცვლილებები „ტურიზმის შესახებ საქართველოს კანონში" შედის, რომელიც პარლამენტში განსახილველად უკვე დარეგისტრირდა. აღსანიშნავია, რომ ტურიზმის შესახებ კანონის თანახმად, 2025 წლის 1 ივნისიდან ტურისტული გიდი ვალდებულია რეგისტრაცია გაიაროს ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში. წინააღმდეგ შემთხვევაში გათვალისწინებულია ჯარიმა 500 ლარის ოდენობით. 2023 წელს მიღებული კანონით, ეს პუნქტი 1 იანვრიდან უნდა ამოქმედებულიყო, თუმცა გასული წლის დეკემბერში 6 თვით გადაავადეს. ამასთან, მოქმედი კანონით, ტურისტული გიდი, რომელიც უცხო ქვეყნის მოქალაქეა, მიმდინარე წლის 1 ივნისიდან ვალდებულია რეგისტრაცია გაიაროს საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი წესის შესაბამისად. სწორედ აღნიშნული პუნქტების გადავადებაა დაგეგმილი. აღსანიშნავია, რომ მოქმედი კანონით, ტურისტული გიდის სერტიფიცირება ნებაყოფლობითია და მას ახორციელებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − აკრედიტაციის ერთიანი ეროვნული ორგანოს − აკრედიტაციის ცენტრის მიერ აკრედიტებული პერსონალის სერტიფიკაციის ორგანო. თუმცა, აკრედიტაციის ეროვნულ ცენტრში სავალდებულო აკრედიტაციის ნაცვლად, პერსონალის სერტიფიკაციის ორგანოს ავტორიზაციას განახორციელებს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია. რა პრობლემებს ქმნის დაურეგისტრირებელი გიდი და მათ შორის სერტიფიცირების არ მქონე ადამიანების ამ საქმიანობაში ჩართულობა? სტუმარი: ქეთი უგლავა - სერტიფიცირებული გიდი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:15
Wine Ambassadors 2025-ი 1-ელ მაისს აიღებს სტარტს - რა არის ფესტივალის მიზანი?
40 ნახვა აპრილი 29, 2025
Wine Ambassadors 2025-ზე წელს უკვე მეორედ ტარდება, სტარტს კი ამჯერად პირველ მაისს აიღებს. მიმდინარე კვირის ხუთშაბათს ღვინის მოყვარულები სასტუმრო ვინდჰამ გრანდ თბილისში შეიკრიბებიან და ქართულ, მცირე საოჯახო მარნებს გაეცნობიან. მათ ფავორიტ პროდუქტებს კი სურვილისამებრ შეიძენენ კიდეც. ღვინოსთან ერთად სტუმრებს ადგილზე ქართული სამზარეულოს კუთხეც დახვდებათ, რაც მთავარია ღვინოსთან შეხამებული კერძებით. მოკლედ, ეს იქნება ღონისძიება რომელიც ღვინის მოყვარულებმა, ჰორეკა სექტორის წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა მხარეებმა არ უნდა გამოტოვონ. სტუმარი: მარია სარალიძე - Wine Ambassadors 2025, ორგანიზატორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
19:33
"საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის“ ეთიკის ქარტია - რა მიზნით შეიქმნა ეთიკის კომისია?
26 ნახვა აპრილი 29, 2025
„საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის“ პირველი მოწვევის ეთიკის კომისია მუშაობის ოთხწლიან პერიოდს აჯამეს და საქმიანობის ანგარიშს უახლოეს დღეებში მედიატორთა საერთო კრებას ოფიციალურად წარუდგენს. აქვე გეტყვით, რომ ზუსტად ოთხი წლის წინ, ასოციაციის ისტორიაში პირველად, შედგა ეთიკის კომისიის წევრთა არჩევნები. არჩეულ იქნა კომისიის 9 წევრი და მისი თავმჯდომარე - სოფიო დუღაშვილი. სტუმარი: სოფიო დუღაშვილი - “საქართველოს მედიატორთა ასოციაცია”, ეთიკის კომისიის თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20:41
რას საქმიანობს BeWise Georgia?
34 ნახვა აპრილი 28, 2025
კომპანია BeWise Georgia-ზე მრავალწლიან გამოცდილებას და პროფესიონალთა გუნდს აერთიანებს. როგორც კომპანიაში ამბობენ, BeWise Georgia-ს კარგად ეხერხება დაინახოს კონკრეტული კომპანიის უნიკალურობა და ის კონკურენტულ უპირატესობად გარდაქმნას. პროფესიონალთა ერთობის - ანუ BeWise-ის სათავეში ქალები არიან. სტუმრები: ია ნადირაშვილი - BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელი; მარიკა კლდიაშვილი - BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia