EBRD-ის მხარდაჭერით, ბეჭდვისა და შეფუთვის სფეროში ახალი პროექტი იწყება. როგორც გუშინ გამართულ პრეზენტაციაზე გახდა ცნობილი, პროექტის ფარგლებში პროფესიული მომზადება-გადამზადების პროგრამების შექმნა და დანერგვა დაფინანსდება. პროექტის ავტორებს მიაჩნიათ, რომ ბეჭდვისა და შეფუთვის სექტორი საქართველოს ეკონომიკისთვის ერთ-ერთი სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი, თუმცა ჯერ კიდევ არასაკმარისად აღიარებული დარგია, განსაკუთრებით გენდერული თანასწორობის კუთხით. EBRD-ი, ბეჭდვისა და შეფუთვის სფეროს ერთ-ერთ ლიდერს, Favorite Color Group -ს დააფინანსებს, რათა პროფესიული მომზადების პროგრამების შექმნა და 60-მდე პროფესიონალის მომზადება მოხდეს. სტუმარი: ეკა მესხიძე - პროექტის მენეჯერი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
LitKid - ასე ჰქვია საბავშვო ლიტერატურის ციფრულ გზამკვლევს, რომელიც ზუსტად 2 წლის წინ შეიქმნა, და დღეს ის უკვე სოციალურ პლატფორმად პოზიციონირებს. LitKid-ის მიზანია დაეხმაროს ათასობით მშობელსა და აღმზრდელს წიგნების სწორად შერჩევაში, მიაწოდოს მათ საჭირო რესურსები და რჩევები. პლატფორმა ცდილობს, წაახალისოს ბავშვებთან ერთად კითხვის კულტურის განვითარება. სტუმარი: თაკო ქველიძე - LITKID-ის თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული კინემატოგრაფია რეგიონის და მსოფლიოს ყოველთვის გამორჩეული იყო, რასაც ჩვენი არაერთი ცნობილი რეჟისორი, მსახიობი და მათ მიერ ერთად შექმნილი ნამუშევარი ადასტურებს. დღეს, კინემატოგრაფია, ისევე, როგორც აუდიო-ვიზუალური ხელოვნების სხვა მიმართულებები, მათ შორის ფროდაქშენი საქართველოში ძალიან სწრაფად ვითარდება, ხოლო კრეატიული სააგენტოები საერთაშორისო ჯილდოებს ერთმანეთის მიყოლებით იღებენ. სტუმრები: ანა დავითაია - "სტუდიო გამბიტი" თანადამფუძნებელი ტასო უგულავა - "სტუდიო გამბიტი" თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ძიძის პოვნა ერთ-ერთი ყველაზე რთული, ემოციურად, პრაქტიკულად თუ ფინანსურად დატვირთული პროცესია, რომელიც ხშირად წარმატებით არც კი მთავრდება. ნდობა, შეზღუდული არჩევანი, პირობების შეუთავსებლობა - ამ და სხვა მიზეზების გამო - ძიება თვეებიც გრძელდება. გამოწვევის საპასუხოდ სულ ცოტა ხნის წინ კომპანია პედაგო შეიქმნა, რომელიც ძიძების და მშობლების სასწავლო ცენტრია, მისი მიზანი კი ბავშვის გაზრდის პროცესის გამარტივებაა. პედაგოში - ძიძები და ამასთანავე მშობლები შეისწავლიან პირველად სამედიცინო დახმარებას, პედიატრიას და ბავშვის ფსიქოლოგიას. სტუმარი: ნინო გაზდელიანი - "პედაგოს" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბებოს სახლიდან – გემოვნების ახალ ტალღამდე - ბულანჟერეა „ვარდო“ სტუმარი: სალომე ბეჟაშვილი - „ვარდო ჯგუფის“ დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში დემოგრაფიული გამოწვევებისა და შობადობის შემცირების ფონზე, განსაკუთრებით დასაფასებელია მრავალშვილიანი ოჯახები. მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფომ, ამ მიმართულებით, გარკვეული ნაბიჯები გადადგა, ჯერ კიდევ არ არის საკმარისი იმ გამოწვევების საპასუხოდ, რომლების წინაშე მრავალშვილიანი ოჯახები დგანან. რა საკანონმდებლო რეგულაციები არსებობს ქვეყანაში, ვის ენიჭება სტატუსი და რა იცვლება სტატუსის მინიჭების შემდეგ, რამდენი მრავალშვილიანი ოჯახია ქვეყანაში, რა მხარდამჭერი პოლიტიკა აქვს სახელმწიფოს, კონკრეტულად რა ნაბიჯები გადაიდგა და რა საჭიროებები დგას ამ ეტაპზე? სტუმარი: ირმა გელანტია-ახვლედიანი - ,,მრავალშვილიანები საქართველოს“, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არასამთავრობო ორგანიზაცია მირაბალდები აძლიერებს და მხარს უჭერს ქალებს სხვადასხვა მიმართულებით. რომლის ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული პროექტი გახლავთ ,,26 მაისის ქალები“. 2025 წლის 26 მაისს, “მირაბალდები” დამოუკიდებლობის დღეს აღნიშნავს გამოფენით შეხვდნენ სახელად - „ყველაფერი 26 მაისის ქალებით იწყება“, ის კრეატიულ სივრცეში „კუბი კონტექსტში“ გაიმართება. გამოფენა ეძღვნება იმ ქალებს, რომლებმაც მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში და სახელმწიფოს ფორმირების პროცესში. სტუმარი: ნინი მირაბალდი - "მირაბალდები", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს არქიტექტორი, არქიტექტურული სტუდია Idaaf Architects-ის დამფუძნებელი ნანა ზაალიშვილი ქართული არქიტექტურის ისტორიაში პირველი ქართველია, რომლის ნამუშევარიც ვენეციის არქიტექტურულ ბიენალეზე კურატორის სექციაში გამოსაფენად მიიწვიეს.პროექტი, რომელიც მან წაიღო საქართველოდან, ქართულ ალიზს შეეხება - ეს არის მრავალწლიანი და ჯერაც მიმდინარე კვლევა, მიწით მშენებლობის ტრადიციის და მისი თანამედროვე არქიტექტურაში გადმოტანის პოტენციალზე. როგორ შეხვდნენ ქართულ ალიზს საერთაშორისო პლატფორმაზე და რა გამოხმაურება წამოიღო ავტორმა უკუკავშირად? სტუმარი: ნანა ზაალიშვილი - “იდააფ არქიტექტორების” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მენტალური ჯანმრთელობა ჩვენი ემოციური და ფსიქოლოგიური მდგომარეობაა, რომელიც გავლენას ახდენს ჩვენს ყოველდღიურობაზე, ფიქრებზე, გრძნობებსა და ქმედებებზე. იგი ცხოვრების ყველა ეტაპზე მნიშვნელოვანია, როგორც ბავშვობაში, ისე ზრდასრულ ასაკში და უპირველესი, რაც ჯანსაღი ფსიქიკური მდგომარეობისთვის გვჭირდება, არის სწორი ინფორმაციის ქონა მასზე და მის მნიშვნელობაზე.რას მოიცავს და რატომ არის აქ და ახლა კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი მენტალურ ჯანმრთელობაზე ზრუნვა? სტუმარი: ლიკა ნოზაძე - Talent Flow-ს დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო უძველესი დროიდან ცნობილია მეღვინეობის გამორჩეული კულტურითა და 8000 წლოვანი ტრადიციებით. ამ კულტურული მემკვიდრეობით შთაგონებული ქართველი მეღვინე და მეწარმე ჯიმშერ ჩხაიძე-ასკანელი, თითქმის ორი ათწლეულის განმავლობაში ეძებდა გზას, რომლითაც ვისკის შესახებ გამორჩეულ ისტორიას ახლა უკვე, ქართულ ენაზე მოჰყვებოდა. ასე გამოჩნდა რამდენიმე წლის წინ პირველი ქართული ვისკი ჯიმშერი, რომელმაც ვისკის მსოფლიო რუკაზე ადგილი ჩვენს ქვეყანასაც უპოვა და თავისი ნიშით ადგილი არა მხოლოდ ქართულ, არამედ საერთაშორისო ბაზრებზეც დაიმკვიდრა. ჯიმშერი კომპანია “ქართველის” პორტფელში შემავალი ერთ-ერთი ბრენდია, თავის მხრივ ქართველი, ვისკის მიღმა, ღვინისა და კონიაკის ბრენდებსაც ფლობს. სტუმარი: ელისო ღირდალაძე - "ქართველი", აღმასრულებელი დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ართულ ბაზარზე ახალი სტარტაპი „მოჩითული“ გამოჩნდა - რას სთავაზობს კომპანია მომხმარებლებს? სტუმარი: ანანო ობლიძე-კანდელაკი - "მოჩითულის" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Marte - ბიზნეს კონსულტაციისა და ზრდის ხელშეწყობის სივრცე რა სერვისებს სთავაზობს Marte მომხმარებლებს? სტუმრები: მარიამ ნაცვლიშვილი - "მართე", თანადამფუძნებელი თეო ჭანტურია - "მართე", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ვაუჩი“ - საჩუქრის ჩუქების ვებ-პლატფორმა Wowchy ხუთი წლისაა! როგორია კომპანიის ხუთწლიანი ოპერირების შედეგები? სტუმარი: თათია ხაინდრავა - Wowchy-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✈️ კულტურულ-შემეცნებითი თავგადასავალი - “მოგზაურის” ნიშა საქართველოს ტურიზმის ბაზარზე
✈️ ტურისტული კომპანია “ვინგლეთის” 4-წლიანი ოპერირების შედეგები;
მოგვიახლოვდა ზაფხულის სეზონი, თბილი ამინდები ჯერ აგვიანებს, თუმცა ტურისტების მიმოსვლა უკვე ქალაქში შეიმჩნევა. ტურისტული ატრაქციებიც უფრო მეტად მოთხოვნადი ხდება მათ შორის ისეთები რომლებიც დედაქალაქის ტურისტული პოტენციალის პოპულარიზაციას უწყობს ხელს. ერთ-ერთი ასეთი Air balloon Tbilisi-ა რომელიც, ნებისმიერ მსურველს 150 მეტრ სიმაღლიდან ქალაქის ხედებით ტკბობის საშუალებას აძლევს. მართალია პროცესს სეზონურობა არ გააჩნია და ამ გამოცდილების მიღება წლის ნებისმიერ პერიოდშია შესაძლებელი, თუმცა კარგი ამინდები ატრაქციისთვის უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია. როგორ დაიწყო სეზონი კომპანიისთვის, რა სიახლეებია? მეა კაპანაძე - Air balloon Tbilisi-ს დირექტორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული კომპანია- 100% ბამბა ბავშვობის მთავარ ტკბილეულს - ბამბის ნაყინს საწარმო დონეზე ქმნის. ანუ ტრადიციულად, ქუჩის ტკბილეულმა დღეს საწარმოში გადაინაცვლა. ბამბის ნაყინი ალბათ ძალიან ბევრი ადამიანის ბავშვობასთან ასოცირდება თუმცა მაშინ ერთი ტრადიციული გემო ჰქონდა ამ ტკბილეულს და არჩევანიც ნაკლები იყო. 100% ბამბამ კი მოახერხა რომ ისეთი გემოები შექმნა, როგორიც აქამდე ბაზარზე თითქმის არ იყო და ეს ტკბილეული კიდევ უფრო გემრიელი და სახალისო გახადა. სტუმარი: ნატა ნათაძე - "100% ბამბა", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
MICE & TOURISM around the world გლობალური ყოველთვიური ელექტრონული ჟურნალია - საქმიანი, ბიზნეს, გამოფენების, და საავიაციო ტურიზმის მიმართულებით. ჟურნალი 1997 წელს დაფუძნდა და იგი ერთ-ერთი ყველაზე უნიკალური და უჩვეულო ელექტრონული ჟურნალი გახდა, რომელმაც მიაღწია მზარდ ტირაჟს და მდგრადობას მისი პირველივე გამოცემიდან. სასიხარულოა, რომ MICE & TOURISM around the world-ის დამფუძნებელი და რედაქტორი საქართველოს სტუმრობს, მიზანი კი ქვეყნის ტურისტული პოტენციალის გაცნობა და ამ ყველაფრის უფრო დიდ აუდიტორიამდე მიტანაა. სტუმარი: დიმიტრი ლასპას - MICE & TOURISM around the world, დამფუძნებელი და რედაქტორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტარტაპი ჰოთ ქარდი საქართველოს ბაზარზე 2021 წელს გამოჩნდა, რომელიც მომხმარებელს ექსკლუზიურ 1+1 აქციებს სთავაზობს. სპეციალური შეთავაზებები კომპანიის პარტნიორ რესტორნებში, ბარებში, კაფეებში, სილამაზის ცენტრებში და სხვა არაერთ ობიექტში ვრცელდება. ანუ იყიდე ერთი და მიიღე მეორე - ეს არის ჰოთ ქარდის მთავარი კონცეფცია, ბენეფიტი, რომლითაც უკვე საკმაოდ ბევრი ადამიანი სარგებლობს. რა შედეგები აქვს ჰოთ ქარდს და როგორ მუშაობს აპლიკაცია რეალობაში? სტუმარი: ქეთანა სტურუა - Hot Card-ის სოციალური მედიის მენეჯერი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია „ტოტოს ლავანდები“ საგურამოსთან ახლოს - ლავანდების ბაღს, წარმოებას და მაღაზია სახელოსნოს აერთიანებს. ადგილზე შესაძლებელია როგორც ლავანდების ნერგების, ასევე ყველა იმ პროდუქციის მათ შორის ეთერზეთების და თავის მოვლის საშუალებების შეძენა, რომელსაც "ტოტოს ლავანდები" აწარმოებს. სტუმარი: ნინო სანიკიძე -"ტოტოს ლავანდები", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიმდინარე წელს, ცხელი სეზონი იგვიანებს, თუმცა მოგვიახლოვდა პერიოდი, როდესაც ყველასათვის ერთ-ერთი საყვარელი ტკბილეული - ნაყინი უფრო მოთხოვნადი ხდება. ბევრი ქართული კომპანია მომხმარებელს ნაყინის მრავალფეროვან გემოებს სთავაზობს. მათ შორის ერთ-ერთი ასეთი ბურატინოა, რომელმაც ბაზარზე სიახლის შემოტანა დაისახა მიზნად. კომპანია სამი წელია საქართველოში ნაყინის მოყვარულებს ტაილანდურ შემწვარ ნაყინს სთავაზობს. გემოების არჩევანთან ერთად - მომხმარებელს აქვს საშუალება სასურველი შემადგენლობის ტკბილეული თავადვე შექმნას. სტუმარი: ნათია ჯოხარიძე - "ბურატინო", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“მადამ სომელიეს” ორგანიზებით საქართველოში “საერთაშორისო ღვინის მარკეტინგისა და მედიის ფორუმი 2025“ გაიმართება. ეს არის პირველი ღონისძიება საქართველოში, რომელიც აერთიანებს ღვინის მარკეტერებს, ბლოგერებს, ინფლუენსერებს, დარგის სხვა პროფესიონალებსა და ექსპერტებს, ერთ-ერთი მიზანი კი გლობალური ღვინის მარკეტინგის აწმყოსა და მომავლის გაცნობაა. სტუმარი: ნინი ქინქლაძე - “მადამ სომელიე”, დამფუძნებელი, სომელიე #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხულის, ცხელი სეზონის მოახლოებასთან ერთად, ბუნებაში განტვირთვა საუკეთესო არჩევანია. თუ მწვანე, ეკოლოგიურად სუფთა გარემოს ძიების პროცესში ხართ - ორბეთის მწვანე სივრცე არ უნდა გამოგრჩეთ, რომელიც ერთგვარი თავშეყრის ადგილია, განსაკუთრებით კომპანიებისთვის და მათი გუნდის წევრებისთვის. ორბეთის მწვანე სივრცე კომპანიებში გასვლითი ე.წ თიმბილდინგების გამოცდილებას ქმნის და რაც ყველაზე მთავარია პროცესს სასიამოვნო აქტივობები ერთვის. მოკლედ, ამ სასიამოვნო გარემოში თბილისიდან სულ რაღაც 30 წუთში მოხვდებით, რაც დამატებითი კომფორტია. ორბეთის მწვანე სივრცემ პირველ მომხმარებელს კარი დაახლოებით 2 წელია გაუღო. რა ამბები დაგროვდა ამ პერიოდის განმავლობაში? სტუმრები: ნატალი ნონიაშვილი - “ორბეთის მწვანე სივრცე”, დამფუძნებელი ბექა ონიანი - “ორბეთის მწვანე სივრცე”, დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
,,საქართველოს ცელიაკიის ეროვნული ასოციაცია“ ,,ევროპის ცელიაკიის საზოგადოებების ასოციაციის“ მხარდაჭერით, მაისის თვეს ცნობიერების ამაღლების კამპანიას უთმობს. 16 მაისს საბავშვო ღონისძიება თბილისში გაიმართება, სადაც პატარებს ზღაპრულ თავგადასავალში ამოგზაურებენ და მრავალფეროვან ღონისძიებებში ჩართავენ. სხვათა შორის, ასოციაციამ უკვე გაწერა ივნისის თვის დღის წესრიგი, კერძოდ მათი ეგიდით 7 ივნისს ბათუმში, ცელიაკიის მე-3 საერთაშორისო კონგრესი გაიმართება, სახელწოდებით -,,რის ნიშნავს ცელიაკიის სკრინინგი? აჭარის რეგიონის ქართული და ევროპის იტალიური გამოცდილება”. რაც შეეხება თავად ცელიაკიის ასოციაციას, ის 3 წლის წინ ცელიაკიის მქონე ბავშვების დედების მიერ დაფუძნდა და მას შემდეგ აქტიურად ახორციელებს ცნობიერების ამაღლების კამპანიას როგორც ქვეყანაში, ისე მის ფარგლებს გარეთ. გეტყვით იმასაც, რომ ცელიაკია აუტოიმუნური დაავადება, რომლის დროსაც ადამიანს ეკრძალება გლუტენის შემცველი მარცვლეულის მიღება, როგორებიცაა, მაგალითისთვის, ხორბალი, ჭვავი და ქერი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ზიანდება ცელიაკიის მქონე ადამიანის წვრილი ნაწლავი, რაც დამატებით სხვა დაავადებების წარმოქმნის რისკს ქმნის. სტუმარი: ქეთი ტაბატაძე - "საქართველოს ცელიაკიის ეროვნული ასოციაცია", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფარისებრი ჯირკვლის დაავადებები სამწუხაროდ, მთელ მსოფლიოში საკმაოდ გავრცელებული პრობლემაა და გამონაკლისი, არც ჩვენი ქვეყანაა. მეტი სიცხადისთვის, ამერიკის თირეოდოლოგთა ასოციაციის 2024 წლის მონაცემებს რომ გადავხედოთ, მოსახლეობის 12%-ზე მეტს ფარისებრი ჯირკვლის სხვადასხვა სახის დაავადება აღენიშნება და ამავე კვლევის თანახმად, დაავადების გავრცელების ალბათობა დაახლოებით 8-ჯერ უფრო მაღალია ქალებში, ვიდრე კაცებში. რა იწვევს ფარისებრი ჯირკვლის დაავადებებს და თუ არსებობს პრევენციის გზები, მისგან თავის დასაცავად? სტუმარი: თამარ კუპრეიშვილი - ენდოკრინოლოგი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
958,947 ტურისტული ვიზიტი და 826 მილიონი დოლარის შემოსავალი საერთაშორისო მოგზაურობიდან - ასეთია საქართველოს ტურიზმის პირველი კვარტალის ოფიციალური შედეგები. ორივე შემთხვევაში წლიური ზრდა 2.5%-მდეა. აღსანიშნავია, რომ პანდემიამდელ 2019 წელთან შედარებითაც, ტურისტული ვიზიტები და შემოსავლები გაზრდილია, მაგრამ საერთაშორისო ვიზიტორების ჭრილში - არა. რამდენად გრძნობა ტურიზმის სფერო გაზრდილ მაჩვენებლებს და რამდენად ემთხვევა რიცხვები და აღქმები ერთმანეთს - ამ თემაზე ვისაუბრებთ დღეს სტუმართან ერთად . თუმცა მანამდე გეტყვით იმასაც, რომ ამავე სტატისტიკის თანახმად, ევროკავშირის 27 ქვეყნიდან შესრულებული ვიზიტების მიხედვით, კლების ტენდენცია ამ პერიოდში 15 ქვეყნიდან ფიქსირდება - ჯამში 4%-ით, რაოდენობაში, ხოლო 5%-ით შემოსავლებში. აღსანიშნავია ისიც, რომ TOP-15 ქვეყანას შორის, საიდანაც საქართველოს ყველაზე მეტი ვიზიტორი ეწვია, ევროკავშირის მხოლოდ ორი ქვეყანა გვხვდება - გერმანია და პოლონეთი და ორივე ქვეყნიდან, ვიზიტორების კლება ფიქსირდება. სტუმარი: ვიკა შარია - “ოდა დიემსის" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დუშეთის რაიონში, სოფელ ოძისში, დე ფაქტო საზღვრისპირა სოფელში ეკოტურისტული ობიექტი 2020 წლის თებერვალში დაარსდა, თავდაპირველად მათი საქმიანობის სპექტრი მხოლოდ ჩაის რეალიზებას მოიცავდა, თუმცა 2022 წლიდან კომპანია მომსახურების სექტორშიც გადავიდა. დღეისთვის “თიგის სახლი” ფერმიდან-სუფრამდე კონცეფციაზე დაყრდნობით ოპერირებს და სტუმრებს აძლევს შესაძლებლობას სასოფლო სამეურნეო და კულინარიულ აქტივობებში მონაწილეობა მიიღონ. სტუმარი: ნინო თიგიშვილი - “თიგის სახლის” დამფუძნებელი ➡️ #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შრომის ბაზარზე ბოლო პერიოდში ტენდენციები შეიცვალა. თუკი წინა წლებში ბიზნესი მუდმივად ეძებდა კადრებს, ახლა ნაკლებად აქტიურობს. ამას დასაქმების პლატფორმების სტატისტიკაც მოწმობს. მაგალითად, დასაქმების პლატფორმა jobs.ge-ზე ვაკანსიების რაოდენობა პირველ კვარტალში თითქმის 16%-ით შემცირდა, მხოლოდ მარტში გამოქვეყნებული ვაკანსიების რაოდენობაში 17.7%-იანი კლებაა. 11%-ით არის შემცირებული ვაკანსიების რაოდენობა HR.GE-ს პლატფორმაზეც, სადაც განმარტავენ, რომ წინა თვეებთან შედარებით აპრილში შედარებით გამოცოცხლებაა, თუმცა წინა წელთან შედარებით ბიზნესი კადრებს აპრილშიც ნაკლებად ეძებს. ამის პარალელურად გეტყვით იმასაც, რომ საქსტატის მონაცემებით, საქართველოს ეკონომიკა მარტის თვეში 9%-ით გაიზარდა, 2025 წლის პირველ სამ თვეში კი ზრდამ 9.3% შეადგინა. შესაბამისად, ჩნდება კითხვა, როგორ აიხსნება ვაკანსიების შემცირება ეკონომიკური ზრდის პარალელურად? სტუმარი: ინგა შახბაზიანი - hr.ge-ის ვებ განყოფილების გაყიდვების დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
HRPA • Georgia საერთაშორისო HR დღეს ყოველწლიურად აღნიშნავს და გამონაკლისი ცხადია არც 2025-ია. წლევანდელი ღონისძიება 20 მაისს არის ჩანიშნული და როგორც ცნობილი მისი მთავარი თემა იქნება მრავალფეროვნება, თანასწორობა და ინკლუზია სამუშაო ადგილზე. გეტყვით იმასაც, რომ წინასწარი მონაცემებით, ღონისძიება 600-მდე მონაწილეს, როგორც HR პროფესიონალებს, ისე აღმასრულებელ დირექტორებს, ინკლუზიური ორგანიზაციების წარმომადგენელს, ასვე ტრენერებს, ქოუჩებს, გაყიდვების, პიარისა და მარკეტინგის პროფესიონალებს გააერთიანებს. სტუმარი: სალომე ღაჭავა - HRPA-ს აღმასრულებელი დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკონსულტაციო კომპანია EVA სულ ცოტა ხნის წინ, ტალანტების ინსტიტუტის (TMI) ავტორიზებული საგანმანათლებლო წარმომადგენელი გახდა როგორ საქართველოში, ასევე სომხეთში, ყაზახეთში, ყირგიზეთსა და აზერბაიჯანში.მოკლედ გეტყვით იმასაც, რომ TMI ტალანტების მართვის სფეროში ერთ-ერთ პირველ კომპანიად პოზიციონირებს და ამავე დროს ამ როლის პროფესიად ჩამოყალიბებასაც უზრუნველყოფს. რას გულისხმობს ქართული კომპანიისთვის ტალანტების ინსტიტუტის წარმომადგენლობა და რა შესაძლებლობას ხსნის ის ადგილობრივ ბაზარზე მათ შორის კერძო სექტორის განვითარებისთვის სტუმარი: სალომე არღვლიანი - საკონსულტაციო კომპანია EVA-ს დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვინტაჟური ქსოვილებისთვის ახალი სიცოცხლის მინიჭება - სწორედ ამ მისიით შეიქმნა საწარმო “ფეიქარი”, რომელიც ქართულ ბაზარს ბუნებრივი მასალისგან შექმნილ, ეკომეგობრულ აქსესუარებს სთავაზობს. როგორ აქცევენ წარსულის გადმონაშთს მომავლის მემკვიდრეობად და როგორ ასინქრონებენ ისტორიას თანამედროვე ტენდენციებთან? სტუმარი: ეკა ბუგიანიშვილი - “ფეიქარის” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული კომპანია - პიელ ნატურალსი 8 წლის გახდა. ვინც არ იცით, გეტყვით, რომ ეს არის ქართული კოსმეტიკის მშობლიური ენდემური ბრენდი, რომელიც პროდუქციას ყურძნის წიპწის 8000წლიან ისტორიას, ნატურალურ, ვეგანურ, ბუნებრივ, ინოვაციური 100%-მდე ნატურალური ფორმულებით GMP-სა და ISO სტანდარტის საწარმოში უკვე 8 წელია ქმნის. პიელ ნატურალსის პროდუქცია იქმნება უპირველესად ქართველი მომხმარებლისთვის, თუმცა ის უკვე საერთაშორისო ბაზრებსაც მისწვდა. სტუმარი: თათუკა ლომაძე - "პიელ ნატურალსის" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის იანვარ-მარტში საქართველოს $1.4 მლრდ-იან ექსპორტში ყურძნის ნატურალური ღვინოების წილი წლიურად 3.6%-მდე შემცირდა. ამ პერიოდში ადგილობრივი წარმოების ღვინის გაყიდვით მიღებული შემოსავალი ქვეყანას 40.4%-ით 49 მილიონ 831 ათას დოლარამდე შეუმცირდა. წლის აღნიშნულ პერიოდში საქართველოდან საზღვრებს გარეთ სულ 16 552 203 ლიტრი ღვინო გაიყიდა. მაშინ როდესაც გასული წლის პირველ კვარტალში ექსპორტირებული სასმლის მოცულობა 30 მლნ ლიტრამდე იყო. პირველი კვარტალის მონაცემებით, ღვინის ექსპორტში კლება პანდემიური 2021 წლის შემდეგ არ გვქონია. შემცირება კი ქართული ღვინის უმსხვილეს სარეალიზაციო ბაზარზე - რუსეთში სასმლის ექსპორტის კლებით არის განპირობებული. უნდა აღინიშნოს, რომ იანვარ-მარტში 55.3%-მდე შემცირებულია მთლიან ექსპორტში რუსეთში ღვინის გაყიდვების წილიც. მაშინ როდესაც გასულ წელს საქართველოდან ექსპორტირებული ღვინის საერთო მოცულობაში რუსეთში გაყიდვებს 77.8%-იანი წილი ეკავა. რა ვითარებაა ქართულ მეღვინეობაში, რა სიახლეები აქვთ მწარმოებლებს? სტუმარი: ია იმერლიშვილი - "იას მეღვინეობის" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "რომა ჯელატო" საქართველოში - იტალიურ გემოებს ამკვიდრებს და როგორც ამბობენ მომხმარებელს ზუსტად ისეთივე ჯელატოს სთავაზობს, როგორსაც რომის სანაყინეებში დააგემოვნებდით. რომა ჯელატოს საქართველოს ბაზარზე 17 წლიანი ოპერირების გამოცდილება აქვს, შესაბამისად, კარგად იცნობს მომხმარებელს, მის სურვილებს და სიახლეებსაც ამის მიხედვით სთავაზობს. როგორ სეზონს ელოდება კომპანია და რა სიახლეები დაგროვდა ამ პერიოდის განმავლობაში? სტუმარი: თამუნა უდესიანი - “რომა ჯელატოს” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გამორჩეული, განსხვავებული გემოები, კმაყოფილი და უკვე ერთგული მომხმარებელი - ეს სანაყინე ქსელის - the cone culture-ს ისტორიაა, რომელიც ქართულ ბაზარზე უკვე 5 წელია ოპერირებს და მომხმარებელს თითქმის სამასამდე გემოს სთავაზობს. ასორტიმენტში შეხვდებით ისეთ გემოებსაც, რომელიც აქამდე შესაძლოა ნაყინთან დაკავშირებით არც კი წარმოგედგინათ. სტუმარი: ქეთი მიქაშავიძე - The Cone Culture-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტუროპერატორების ნაწილი აცხადებს, რომ საქართველოში ბოლო პერიოდში უცხოელი გიდების რაოდენობა მზარდია და ისინი კონკურენციას ადგილობრივ ტურისტულ კომპანიებსაც უწევენ. კომპანიების ინფორმაციით, დარგი გარკვეულ რეგულაციებს საჭიროებს, მათ შორის, უცხოელი გიდების აღრიცხვიანობის მიმართულებით. ისინი აღნიშნავენ, რომ ხშირად უცხოენოვანი გიდები საქართველოს ბაზარზე ყოველგვარი გადასახადების გადახდის გარეშე ოპერირებენ. აქვე გეტყვით, რომ დაურეგისტრირებელი გიდებისთვის სანქციის ამოქმედება ერთი წლით გადავადდება. ასევე, იგეგმება უცხოელი გიდების სავალდებულო რეგისტრაციის გადავადებაც. შესაბამისი ცვლილებები „ტურიზმის შესახებ საქართველოს კანონში" შედის, რომელიც პარლამენტში განსახილველად უკვე დარეგისტრირდა. სტუმარი: ლაშა ბერეკაშვილი - "საქართველოს ახალგაზრდა გიდების ასოციაციის" თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაურეგისტრირებელი გიდებისთვის სანქციის ამოქმედება ერთი წლით გადავადდება. ასევე, იგეგმება უცხოელი გიდების სავალდებულო რეგისტრაციის გადავადებაც. შესაბამისი ცვლილებები „ტურიზმის შესახებ საქართველოს კანონში" შედის, რომელიც პარლამენტში განსახილველად უკვე დარეგისტრირდა. აღსანიშნავია, რომ ტურიზმის შესახებ კანონის თანახმად, 2025 წლის 1 ივნისიდან ტურისტული გიდი ვალდებულია რეგისტრაცია გაიაროს ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში. წინააღმდეგ შემთხვევაში გათვალისწინებულია ჯარიმა 500 ლარის ოდენობით. 2023 წელს მიღებული კანონით, ეს პუნქტი 1 იანვრიდან უნდა ამოქმედებულიყო, თუმცა გასული წლის დეკემბერში 6 თვით გადაავადეს. ამასთან, მოქმედი კანონით, ტურისტული გიდი, რომელიც უცხო ქვეყნის მოქალაქეა, მიმდინარე წლის 1 ივნისიდან ვალდებულია რეგისტრაცია გაიაროს საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი წესის შესაბამისად. სწორედ აღნიშნული პუნქტების გადავადებაა დაგეგმილი. აღსანიშნავია, რომ მოქმედი კანონით, ტურისტული გიდის სერტიფიცირება ნებაყოფლობითია და მას ახორციელებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − აკრედიტაციის ერთიანი ეროვნული ორგანოს − აკრედიტაციის ცენტრის მიერ აკრედიტებული პერსონალის სერტიფიკაციის ორგანო. თუმცა, აკრედიტაციის ეროვნულ ცენტრში სავალდებულო აკრედიტაციის ნაცვლად, პერსონალის სერტიფიკაციის ორგანოს ავტორიზაციას განახორციელებს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია. რა პრობლემებს ქმნის დაურეგისტრირებელი გიდი და მათ შორის სერტიფიცირების არ მქონე ადამიანების ამ საქმიანობაში ჩართულობა? სტუმარი: ქეთი უგლავა - სერტიფიცირებული გიდი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Wine Ambassadors 2025-ზე წელს უკვე მეორედ ტარდება, სტარტს კი ამჯერად პირველ მაისს აიღებს. მიმდინარე კვირის ხუთშაბათს ღვინის მოყვარულები სასტუმრო ვინდჰამ გრანდ თბილისში შეიკრიბებიან და ქართულ, მცირე საოჯახო მარნებს გაეცნობიან. მათ ფავორიტ პროდუქტებს კი სურვილისამებრ შეიძენენ კიდეც. ღვინოსთან ერთად სტუმრებს ადგილზე ქართული სამზარეულოს კუთხეც დახვდებათ, რაც მთავარია ღვინოსთან შეხამებული კერძებით. მოკლედ, ეს იქნება ღონისძიება რომელიც ღვინის მოყვარულებმა, ჰორეკა სექტორის წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა მხარეებმა არ უნდა გამოტოვონ. სტუმარი: მარია სარალიძე - Wine Ambassadors 2025, ორგანიზატორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის“ პირველი მოწვევის ეთიკის კომისია მუშაობის ოთხწლიან პერიოდს აჯამეს და საქმიანობის ანგარიშს უახლოეს დღეებში მედიატორთა საერთო კრებას ოფიციალურად წარუდგენს. აქვე გეტყვით, რომ ზუსტად ოთხი წლის წინ, ასოციაციის ისტორიაში პირველად, შედგა ეთიკის კომისიის წევრთა არჩევნები. არჩეულ იქნა კომისიის 9 წევრი და მისი თავმჯდომარე - სოფიო დუღაშვილი. სტუმარი: სოფიო დუღაშვილი - “საქართველოს მედიატორთა ასოციაცია”, ეთიკის კომისიის თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია BeWise Georgia-ზე მრავალწლიან გამოცდილებას და პროფესიონალთა გუნდს აერთიანებს. როგორც კომპანიაში ამბობენ, BeWise Georgia-ს კარგად ეხერხება დაინახოს კონკრეტული კომპანიის უნიკალურობა და ის კონკურენტულ უპირატესობად გარდაქმნას. პროფესიონალთა ერთობის - ანუ BeWise-ის სათავეში ქალები არიან. სტუმრები: ია ნადირაშვილი - BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელი; მარიკა კლდიაშვილი - BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახმეტაში მდებარე “ლაგვანის მარანი" ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ვიზიტორებს მათივე წარმოებული ღვინის თანხლებით გასტროტურებს მრავალფეროვან ვარციას ახვედრებს. უამბობს იმ ტრადიციებსა და კულტურულ ფასეულობებზე რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში მათ რეგიონში ქართული სტუმარმასპინძლობის ისტორიას წერდა. სტუმარი: სანათა წიწუაშვილი - "ლაგვანის მარანი", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„შენი ბრენდი არის ის, რასაც ხალხი ამბობს შენზე, როცა ოთახში არ ხარ“ - ასე განგვიმარტავს პლანეტის ერთ-ერთი უმდიდრესი კომპანიის, ამაზონის დამფუძნებელი ჯეფ ბეზოსი. სხვანაირად რომ ვთქვათ, შენი ბრენდი არის ის, თუ როგორ წარუდგენ მსოფლიოს საკუთარ თავს. პირადი ბრენდის შექმნა შეიძლება ერთი შეხედვით რთული იდეად იკითხებოდეს, თუმცა რეალობა ასეთია - თუ თავად არ შექმნი საკუთარ ბრენდს, ამას სხვა ადამიანები შენ ნაცვლად გააკეთებენ. რა მნიშვნელობა აქვს 21-ე საუკუნის რეალობაში პერსონალურ ბრენდინგს და როგორ უნდა შევფუთოთ/წარმოვაჩინოთ სწორად საკუთარი თავი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მექანიკური ტალღები არის დამოუკიდებელი კულტურულ-საზოგადოებრივი პლატფორმა, რომელიც ქმნის სივრცეს ღია დიალოგისთვის ხელოვნების, განათლებისა და სოციალური თემების გადაკვეთის წერტილზე. პლატფორმა არაერთ განხორციელებულ და ასევე მიმდინარე პროექტს აერთიანებს. სტუმარი: სოფო ებრალიძე - „მექანიკური ტალღები“, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia