"აკადემ მედი" - "აჯიბადემის" კლინიკების ოფიციალური წარმომადგენელი საქართველოში
წლების განმავლობაში დაგროვილი ცოდნისა და საერთაშორისო პრაქტიკის საფუძველზე, 2023 წლის ანი გეგეშიძემ თანამედროვე მრავალპროფილური კლინიკა „აკადემ მედი“ დააფუძნა, რომელიც პროექტი, რომელიც არა მხოლოდ პროფესიული მიღწევაა, არამედ დიდი წინ გადადგმული ნაბიჯი მთლიან ქართულ სამედიცინო სფეროში. ამ მოცემულობას ისიც ამყარებს, რომ „აკადემ მედი“ თურქეთის წამყვანი, „აჯიბადემის“ კლინიკების ქსელის ოფიციალური წარმომადგენელია საქართველოში, რაც ქართველ პაციენტებს აძლევს წვდომას მსოფლიოში აღიარებულ სამედიცინო მომსახურებასთან. ცენტრი უზრუნველყოფს მომსახურების სრულ ციკლს: აეროპორტის ტრანსფერითა და განთავსებით დაწყებული, ექიმებთან ვიზიტების დაგეგმვითა და სამედიცინო მენეჯმენტით დასრულებული — პაციენტისთვის ყველა საორგანიზაციო საკითხი მთლიანად კონცენტრირებულია ისე, რომ მას მხოლოდ საკუთარ ჯანმრთელობაზე ზრუნვა დარჩეს. რა მიმართულებების ცენტრებს აერთიანებს აკადემ მედი და რას სთავაზობს კლინიკა ადგილობრივ თუ საერთაშორისო პაციენტებს? სტუმარი: ანი გეგეშიძე - "აკადემ მედის" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოთხოვნა ესთეტიკურ მედიცინაზე საქართველოში - რა გამოწვევების წინაშეა სექტორი?
38 ნახვა ივლისი 1, 2025
წლების განმავლობაში ესთეტიკური მედიცინა თანამედროვე მედიცინის ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად განვითარებად და წარმატებულ დარგად ჩამოყალიბდა, რომლის პოპულარობაც და მასშტაბიც სულ უფრო მზარდ დინამიკას აჩვენებს. მსოფლიო ტენდენციას იზიარებს საქართველოც. მედიცინის ამ მიმართულებას ჩვენს ქვეყანაშიც საკმაოდ აქტიურად მიმართავენ, დინამიკაში ზრდადი მოთხოვნა კი ანალოგიური ტემპით მიწოდების მასშტაბს მოითხოვს და ეს ურთიერთკავშირი ადგილობრივ ბაზარზე უკვე ცალსახას შესამჩნევია. როგორ ვითარდება სფერო და რას აჩვენებს სტატუს კვო რიცხვებში? სტუმარი: ბაია კონდრატიევა - “საქართველოს ესთეტიკური მედიცინის საერთაშორისო ასოციაცია”, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20:21
რა საფრთხე ექმნებათ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებს?
44 ნახვა ივლისი 1, 2025
მიმდინარე თვის დასაწყისში, განათლების სამინისტრომ გადაწყვიტა, რომ ინკლუზიური განათლების სამმართველო, როგორც ცალკე სტრუქტურა, აღარ არის საჭირო და ის სტრატეგიული დაგეგმვის სამმართველოს უნდა შეუერთდეს. როგორც სპეციალისტები, ისე სამმართველოს ყოფილი ხელმძღვანელიც გადაწყვეტილებაში პოლიტიკურ მოტივებს ხედავენ და როგორც ძალაუფლების კონცენტრაციის, ისე პასუხისმგებლობის გაქრობის და პროფესიონალების სისტემიდან განდევნის მექანიზმის ამუშავებაზე მიუთითებენ. აქვე გეტყვით, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრმა 2005-2008 წლებში ინკლუზიური სწავლების დაგეგმვა დაიწყო თბილისის 10 სკოლაში. ეს პროექტი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და სოციალურად იზოლირებული ბავშვებს საზოგადოებაში ინტეგრირებაში დაეხმარა, თანდათანობით შეიქმნა მარეგულირებელი დოკუმენტები, გაჩნდა ახალი პროფესიები, პროგრამები, სპეციალისტები.. საჭირო გახდა ამ ყველაფრის სისტემური გაძლიერება და 2012 წელს ინკლუზიური განათლების სამმართველო შეიქმნა, რომელმაც ათიათასობით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვსა და მოზარდს განათლების, სოციალიზაციის, პროფესიების არჩევის შესაძლებლობა მისცა. თუმცა, სპეციალისტები ცხადად ხედავენ რისკს, რომ სამინისტროს გადაწყვეტილებამ შესაძლოა ინკლუზიური განათლების განვითარების პროცესი მნიშვნელოვნად შეაფერხოს. სტუმარი: ლია ტაბატაძე - “საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაციის” თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia