“ონკოლაინ ჯორჯია” წელს განვითარების ახალ ეტაპზე გადადის. კიბოს პაციენტთა სათემო ორგანიზაციამ სოციალური საწარმო - კახეთი ივენთ დააფუძნა. აღნიშნული - “ცოდნისა და უნარების გაძლიერების პლატფორმა ახალგაზრდებისთვის” - პროექტის ფარგლებში განხორციელდა. სოციალური საწარმოს მთავარი მიზანი ონკოპაციენტების დასაქმება და სოციალიზაციაა. სტუმრები: სოფო ფირანიშვილი - “ონკოლაინ ჯორჯია", დამფუძნებელი მარიამ ბერძული - “ონკოლაინ ჯორჯია", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიმდინარე წლის, 8-9 ნოემბერს კრეატიული განვითარების ცენტრი ორდღიან Tech4Skills იდეათონს გამართავს, რომლის მთავარი მიზანიც ახალგაზრდების იდეების მხარდაჭერაა - პროფესიული განათლების მიმართულების საქართველოში განვითარებისთვის. Tech4Skill Ideathon - ეს არის იმ ახალგაზრდებისთვის, რომლებსაც სურთ პროფესიული განათლების მომავალი ტექნოლოგიებით შეცვალონ. იდეათონი ახალგაზრდებს მისცემს შესაძლებლობას წარმოადგინონ ინოვაციური ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებები, როგორიცაა პლატფორმები, თამაშები, აპლიკაციები, ჩატბოტები ან ციფრული კამპანიები, რომლებიც ხელს შეუწყობს პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობასა და პოპულარიზაციას. სტუმარი: დავით მირველაშვილი - "კრეატიული განვითარების ცენტრი", Tech4Skills პროექტის წამყვანი ექსპერტი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“შატო ლე ბერიძეზე” საუბრით ვაგრძელებთ, რომელიც მარტვილის რაიონში, სოფელ ნახურცილავოში მდებარეობს. როგორც მისი დამფუძნებელი ჰყვება, ეს არ არის მხოლოდ მარანი, ეს არის ტრადიციის გაგრძელება, ფესვების აღდგენა და შესაძლებლობა, წინაპრების მიერ დათესილი საქმის ღირსეულად გაგრძელების. ადგილზე ძირითადად მეგრული ენდემური აბორიგენული ვაზის ჯიშებია გაშენებული და ღვინის დაყენებაც ევროპული ტექნოლოგიით ხდება. სტუმარი: ნათია ბერიძე - “შატო ლე ბერიძე”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Business Hub Georgia არის ორგანიზაცია, რომელიც ბიზნესებს აერთიანებს, ერთგვარი პლატფორმა, რომელიც ქმნის სივრცეს თანამშრომლობისთვის, გამოცდილების გაზიარებისთვის, საერთო პროექტებისთვისა და მხარდაჭერისთვის. როგორც კომპანიაში ამბობენ, აქ თითოეული შეხვედრა რეალურ გამოცდილებას ღირებულ ცოდნად აქცევს, ახალ ნაცნობობას კი — სტრატეგიულ თანამშრომლობად. ეს ჰაბი იქმნება იმ ადამიანებისთვის, ვისაც სურს პროფესიული განვითარება, პიროვნული ზრდა და მყარი კავშირების დამყარება. სტუმარი: ნატალია პაჭკორია - Business Hub Georgia, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თესალონიკში, საერთაშორისო ღონისძიება - Thessaloniki International Fair 2025 გაიმართა. ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ გამოფენაზე - საქართველოც იყო წარმოდგენილი. ჩვენი ქვეყნის პავილიონმა ქართული ტრადიციული და თანამედროვე ინოვაციური პროდუქტები, დიზაინის გამორჩეულ ნიმუშები და ხელნაკეთი ნივთები გააერთიანა. როგორც ორგანიზატორი აცხადებს, საქართველოს პავილიონმა მთელი 9 დღის განმავლობაში სიამაყით წარმოადგინა ჩვენი ქვეყანა. საინტერესო შეხვედრები, ახალი შესაძლებლობები, მოკლედ, როგორც ჩანს ქართველი მეწარმეებისთვის ეს დღეები დატვირთული და პროდუქტიული აღმოჩნდა. სტუმრები: სოფიო მინაძე - საგამოფენო პროექტების ორგანიზატორი ლია დავითაშვილი - დიზაინერი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირას ამერიკულმა ვოგიმ ქართველ ქალ მეღვინეებს სტატია მიუძღვნა, სადაც როგორც მათ საქმიანობაზე, ასევე ქართულ ღვინოზეა საუბარი, სამეგრელოში, მარტვილში მდებარე საოჯახო მარანი ოდა და მისი შემოქმედი - ერთ-ერთია მათგან, ვინც გამოცემის ყურადღება მიიქცია. როგორც ვოგი წერს - მარანში ოდა სტუმრებს ქეთო ნინიძე და მისი მთლიანად ქალებისგან შემდგარი გუნდი მასპინძლობს. გამოცემა განსაკუთრებულ ყურადღებას ბუნებრივი ღვინის წარმოებაზე ამახვილებს და აღნიშნავს, რომ დღეს ნინიძე საქართველოში ნატურალური ღვინის ერთ-ერთი წამყვანი მწარმოებელია. საერთაშორისო მედია - მკითხველს, მარანში ღვინის დაგემოვნებასთან ერთად, კულინარიულ მასტერკლასებს ურჩევს. სტატიის ავტორი წერს, რომ მეგრული კერძები – მათ შორის ელარჯი – და ორგანული ბოსტნეული, შესანიშნავად ერწყმის ნინიძის ბუნებრივ ღვინოებს. სტუმარი: ქეთო ნინიძე - საოჯახო მარანი "ოდას" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველი ქალების საერთაშორისო მედიაფოკუსში - ყველასათვის ცნობილმა, გავლენიანმა გამოცემამ - ვოგიმ, ქართველ ქალ მეღვინეებზე სტატია გამოაქვეყნა, სადაც მკითხველს - მათ საქმიანობაზე და ქართული ღვინის დაყენების ტრადიციაზე უყვება. „გაიცანით ქალი მეღვინეები, რომლებიც ფურორს ახდენენ საქართველოში, მსოფლიოში ღვინის ერთ-ერთ უძველეს მწარმოებელ ქვეყანაში“ - ეს არის სტატიის მთავარი ჰედლაინი, სტატიის, რომელიც კახეთიდან - სამეგრელომდე, სამეგრელოდან - იმერეთამდე გვამოგზაურებს და ჩვენთან ერთად ამოგზაურებს ათასობით მკითხველს მსოფლიოდან… ვოგი სტატის სამ ქალ მეღვინეს უძღვნის, მათგან ერთ-ერთი - ანა ბერიკაშვილია. კახეთში მდებარე მეღვინეობის, “ბერიკას” მარნის დამფუძნებელი.. 35 ჰექტარი ვენახი, ხეხილი, ბოსტნეული.. და რაც მთავარია გამორჩეული სტუმარ-მასპინძლობა. სტუმარი: ანა ბერიკაშვილი - მეღვინეობა “ანაბერიკას” თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✔️ "სისატურა" - ეთნოგრაფიული სოფელი სამეგრელოში ✔️ "სისატურა" ზაფხულის სეზონს აჯამებს - რომელი ქვეყნებიდან სტუმრობდნენ ეთნოგრაფიულ სოფელს? ✔️ ეთნოგრაფიული სოფელი „სისატურა“ - სიახლეები და გეგმები სტუმარი: მარიკა თოდუა - "სისატურა", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია „მედლაინი“ ესთეტიკური მედიცინის მიმართულებით ფართომასშტაბიან კონფერენციას აანონსებს – თემაზე: „სახის ქვედა და შუა მესამედის ლიფტინგი უახლესი კომბინირებული მეთოდების გამოყენებით“. ღონისძიების ფარგლებში, დამსწრე საზოგადოებას შესაძლებლობა ექნება. არა მხოლოდ მოისმინოს, არამედ უშუალოდ იხილოს პრაქტიკაში გამოყენებული უახლესი ტექნიკები, რომელსაც ესთეტიკური მედიცინის საერთაშორისო დონის სპეციალისტები წარადგინეს. აღნიშნული კონფერენცია, როგორც მისი მესვეურები გვაუწყებენ, ემსახურება უპირველესად უახლესი ტექნიკებისა და საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარებას, რათა ქართველმა ესთეტიკოსებმა შეძლონ თანამედროვე მეთოდების ათვისება და მათი პრაქტიკაში გამოყენება. სტუმარი: თეა ონიანი - “მედლაინი", ექიმი-კოსმეტოლოგი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თქვენი შესაძლებლობების სახელოსნო - ამ სლოგანით პოზიციონირდა ბაზარზე „აკადემია სახელოსნო 42“ -ეს არის თეატრი სახელოსნო 42-ის სივრცეში შექმნილი ახალი საგანმანათლებლო პლატფორმა, რომელიც ცოდნას, შემოქმედებასა და პრაქტიკულ გამოცდილებას აერთიანებს. ინიციატივა მსახიობ მანანა კოზაკოვას ეკუთვნის და მასთან ერთად პროექტში სხვადასხვა სფეროს პროფესიონალი მენტორი არის ჩართული. აკადემიის პროგრამები მოიცავს მეტყველებისა და საჯარო გამოსვლების უნარების განვითარებას, სცენაზე პირველი ნაბიჯების გადადგმას, თანამედროვე ვიდეო კონტენტის შექმნას, ციფრულ მედიაში პრაქტიკულ გამოცდილების მიღებას და, ასევე ბავშვებისთვის შემოქმედებით პროექტს „წიგნიდან სცენამდე“. მოკლედ რომ ვთქვათ,, „აკადემია სახელოსნო 42“ ადამიანებს სთავაზობს შესაძლებლობას როგორც პიროვნული, ისე პროფესიული რეალიზაციის ახალი გზების საპოვნელად. სტუმარი: მანანა კაზაკოვა - "აკადემია სახელოსნო 42", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მალე მანჰეტენის გულში ახალი ქართული - კოშერული რესტორანი გაიხსნება. მისი დამფუძნებელი ქართველი ემიგრანტი მაია აქვავივაა - ქალი, რომელმაც ამერიკაში ჩასვლის შემდეგ კარდინალურად შეცვალა ცხოვრება: წარმატებული პლასტიკური ქირურგიდან რესტორატორებამდე გზა გაიარა და 2013 წელს ნიუ-იორკში თავისი პირველი ქართული რესტორანი Oda House გახსნა. სწორედ აქედან დაიწყო ახალი ეპოქა ოკეანის მიღმა ქართული კულინარიისთვის სტუმარი: მაია აქვავივა - ODA HOUSE, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაჭაში, იქ სადაც ვაზი და ტრადიცია განსაკუთრებულ სიმდიდრეს ქმნის, უკვე წლებია თავის ისტორიას გასტროტურისტული სივრცე „ჭრებალოს მარანი“ – ადგილი, რომელიც წლების განმავლობაში რეგიონის ერთ-ერთ სავიზიტო ბარათადაც იქცა. სხვათა შორის, ობიექტი რამდენიმეა თვეა გაფართოვდა კიდეც და სტუმრებს განახლებულ გარემოში მასპინძლობს. აქვე იმასაც გეტყვით, რომ „ჭრებალოს მარანი“ აწარმოებს 7 სახეობის ღვინოსა და ჭაჭას, რაჭა-ლეჩხუმისთვის დამახასიათებელი ადგილობრივი ჯიშებით, რომელიც ადგილობრივის მიღმა ფეხს უკვე გლობალურ ბაზარზეც იკიდებს. სტუმრები: სალომე ლეკიშვილი - „ჭრებალოს მარანი“, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქუთაისიდან სულ რაღაც 30 კილომეტრის მოშორებით, ბაღდათის რაიონის სოფელ მეორე ობჩაში ღვინის გზა ჩხეიძეების მარნამდე მიგიყვანთ. ეს არის ადგილი, სადაც ოჯახური ტრადიცია და ახალი ხედვა ერთიანდება და ინდუსტრიაში ნიშას სწორედ ამ კორელაციით იკავებს. მემკვიდრეობა მომავალ თაობებს სიმონ ჩხეიძემ დაუტოვა, რომელიც თავისი დროის ერთ-ერთ გამორჩეულ მეღვინედ ითვლებოდა და დასავლეთ საქართველოს არაერთ ღვინის ქარხანას მთავარი ტექნოლოგიც იყო. დღეს, ამ გზას მისი შვილიშვილი ნინი ჩხეიძე აგრძელებს, რომელმაც ღვინის სიყვარული პროფესიად აქცია, საფუძვლიანად შეისწავლა მევენახეობა-მეღვინეობა, შექმნა სიმონიკას მარანი და ღვინის უზარმაზარ სამყაროში თავისი ისტორიის წერა დაიწყო. სტუმრები: ნინი ჩხეიძე - ჩხეიძეების მარანი „სიმონიკა“, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მარიამ გურგენიშვილი არის პირველი ქართველი გემის მექანიკოსი, რომელმაც რთულ და საპასუხისმგებლო პროფესიულ სამყაროში საკუთარი უნარები გამოვლინა და ლურჯი ეკონომიკის წიაღში, საკუთარი წარმატების ისტორიაც დაწერა. როგორ დაიწყო მისი გზა საზღვაო სფეროში და რა სირთულეები და თუ მიღწევები დაფარა პროფეისულმა მოგზაურობამ? სტუმარი: მარიამ გურგენიშვილი - გემის მექანიკოსი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„არასამთავრობო ორგანიზაცია „ნაბიჯ-ნაბიჯი“ უკვე 22 წელია აქტიურად მუშაობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვების, მოზარდების და მათი ოჯახების მხარდაჭერაზე. ორგანიზაციის მთავარი მიზანია მათ ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, ფიზიკური და ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაცია, საზოგადოებაში სრულფასოვანი ინტეგრაცია. სტუმარი: ნინო გულუა - "ნაბიჯ-ნაბიჯ", აღმასრულებელი დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გზა "ილინეს" რაჭული ლობიანიდან - რაჭულ თავგადასავლებამდე სტუმარი: ნინო კერესელიძე - "ილინე", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
26 სექტემბერს ბელგიაში გაიმართა ქალთა გლობალური აგრიტექ სამიტი - ფორუმი, რომელმაც მსოფლიოს ლიდერები, ინოვატორები და ქალი მეწარმეები გააერთიანა. ღონისძიებაზე ექვს ნომინაციაში დაჯილდოვდნენ გამორჩეული ქალები, აქედან ორი პრიზი საქართველოსკენ გამოემართა. ვინ და რა მიღწევებისთვის დაიმსახურა ეს ჯილდო, ასევე როგორია ფართო სურათში აგრიტექტის მიმართულებით ჩვენი ქვეყნის განვითარების დინამიკა? სტუმარი: თამთა მამულაიძე - “საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის” აგრიტექისა და ინოვაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი. #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი ქართული წამოწყება, რომელიც ადამიანებს ეხმარება მარტივად, სახლიდან გაუსვლელად აარჩიონ და მიიღონ სპეციალურად მცენარის ფესვთა სისტემისთვის შერჩეულ ნიადაგში გადარგული მცენარეები. საუბარია ბლუმერსზე, კომპანიაზე, რომელიც სივრცეებს შეიძლება ითქვას, რომ ახალ, გამწვანებულ სიცოცხლეს სძენს. კომპანია მომხმარებელს - მცენარეების და ქოთნების შერჩევას, პროფესიონალი მებაღის სერვისს და სხვა საჭირო მომსახურებას სთავაზობს. სტუმარი: ანუკა ფოლადიშვილი - Bloomers.ge, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
my corner.ge-მ აკადემია დააარსა, რომელიც უძრავი ქონებით დაინტერესებულ ადამიანებზეა გათვლილი. ეს არის აკადემია, რომელიც დაკომპლექტებულია სხვადასხვა სფეროს წამყვანი ექსპერტებისგან, სადაც სტუდენტებს შესაძლებლობა ეძლევათ დაეუფლონ მაღალანაზღაურებად პროფესიას და გახდნენ უძრავი ქონების მოთხოვნადი გაყიდვების ექსპერტები. შეგახსენებთ, რომ my corners ge - ექსკლუზიური უძრავი ქონების თანამედროვე და სანდო პლატფორმაა, სადაც განთავსებული ყველა უძრავი ქონება - გადამოწმებულია. მოკლედ აქ მომხმარებლის კომფორტი მთავარი პრიორიტეტია. სტუმარი: თამუნა წოწორია - Mycorner.ge - დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეტაბოლური სინდრომი დღეს ერთ-ერთ ყველაზე სერიოზულ ჯანდაცვის პრობლემად ითვლება გლობალურად. იგი გულისხმობს რამდენიმე რისკფაქტორის — მათ შორის, მუცლის არეში ცხიმის დაგროვების, ინსულინის რეზისტენტობის, მაღალი არტერიული წნევის და ქოლესტერინის დონის მატების — ერთდროულად არსებობას, რაც მნიშვნელოვნად ზრდის გულ-სისხლძარღვთა დაავადებებისა და ტიპი 2 შაქრიანი დიაბეტის განვითარების რისკს. ცხოვრების არაჯანსაღი სტილი, არასწორი კვება და ფიზიკური აქტივობის ნაკლებობა მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ამ სინდრომის გავრცელებას. რადგან მეტაბოლური სინდრომი ხშირად უსიმპტომოდ მიმდინარეობს, მისი დროული დიაგნოსტიკა და პრევენცია განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. სტუმარი: თამარ კუპრეიშვილი - ენდოკრინოლოგი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Healo ფსიქოთერაპიის ციფრული პლატფორმაა, რომელიც ტრადიციულ ფსიქოთერაპიულ მომსახურებას ცვლის. ის მომხმარებელს აძლევს საშუალებას ონლაინ მიიღოს ლიცენზირებული ფსიქოთერაპევტების კონსულტაცია მსოფლიოს ნებისმიერი წერტილიდან და კავშირი ჰქონდეთ AI თერაპევტთან, რომელიც მომხმარებელს სხვადასხვა გარემოებაში გაუწევს თერაპიულ მომსახურებას. სხვათა შორის პლატფორმა ჰილო - საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს 150 000 ლარიანი თანადაფინანსების გრანტების პროგრამის მეთოთხმეტე რაუნდის ერთ-ერთი გამარჯვებულია. სტუმარი: ანა ონიანი - Healo-ს თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უნდა გაგაცნოთ ქართული რესტორანი გობი, რომელიც ნიდერლანდებში, კერძოდ როტერდამში ოპერირებს. როგორც დამფუძნებელი ამბობს ეს არია პირველი ქართული რესტორანი როტერდამში, რომელსაც ადაპტირებული რეცეპტი არ აქვს და ჯონჯოლი ჰოლანდიურ აივანზე იზრდება — “გობია”,ადგილი, სადაც ქართული სამზარეულო ავთენტურად რჩება, ევროპის გულშიც კი სტუმარი: ანი მაჭარაშვილი - ქართული რესტორანი "გობი", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სხვადასხვა ღონისძიების დაგეგმვისას, იქნება ეს ქორწილი, დაბადების დღე თუ სხვა - ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორი სანდო და პროფესიონალი ადამიანები არიან, ისინი ვინც ყველა პროცესს სასიამოვნო გამოცდილებად აქცევენ. იდეა ივენთ ჯგუფი ასე ჰქვია კომპანიას, რომელიც ნებისმიერი ღონისძიების ორგანიზებას საკუთარ თავზე იღებს და მომხმარებელს სერვისის სრულს სპექტრს სთავაზობს. კომპანიას შეუძლია დაგიზოგოთ დრო, ენერგია და ბიუჯეტი, ამასთან თქვენს გემოვნებასა და სურვილებზე მაქსიმალურად მორგებული ღონისძიება შექმნას. სტუმარი: ელენე ჩხიკვაძე - "იდეა ივენთ ჯგუფი", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ehotelspace - პლატფორმა, რომელიც მცირე და საშუალო ზომის სასტუმროებს გაყიდვების გაციფრულებაში ეხმარება. ბიზნესმოდელი მუდმივ თანამშრომლობაზეა აწყობილი და პლატფორმა სასტუმროებს ციფრულ მეგობრებად მოიაზრებს. რა შედეგები აქვს - ehotelspace-ს და როგორ გამოიყურება სამუშაო პროცესი? სტუმარი: დაჯი ლიპარტელიანი - Ehotelspace თანადამფუძნებელი & CEO #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Air Balloon Tbilis მომხმარებელს საჰაერო ბურთით გასეირნებას სთავაზობს. ატრაქცია როგორც ტურისტებისთვის, ასევე ადგილობრივებისთვის თანაბრად მოთხოვნადია და რაც მთავარია არ გააჩნია სეზონურობა, ერთადერთი რაც პროცესს აფერხებს ძლიერი ქარია, სხვა შემთხვევაში გამოცდილება ერთნაირად სასიამოვნოა. ზაფხულის ტურისტული სეზონიდან გამომდინარე Air Balloon Tbilis-ზეც იზრდება მოთხოვნა, როგორი იყო ამ მხრივ 2025 წლის ზაფხული? სტუმარი: მეა კაპანაძე - Air Balloon Tbilisi, დირექტორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ღონისძიებების ორგანიზებაზე მოთხოვნა წლიდან წლამდე იზრდება და ეს ტენდენცია არც სამომავლოდ შენელდება. განსაკუთრებით იმ ფონზე, როცა წლებთან ერთად მომხმარებლის ცნობიერება იზრდება, შესაბამისად, მოთხოვნები კიდევ უფრო მრავალფეროვანია. ღონისძიებების, განსაკუთრებით კი ქორწილის ორგანიზების პროცესში ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორი პროფესიონალი ადამიანების ჩართულობაა, რომლებმაც ზუსტად იციან, როგორ უპასუხონ მომხმარებლის თითოეულ საჭიროებას. სწორედ ერთ-ერთ ასეთზე- Laka wedding-ზე გიყვებით, რომელსაც ბაზარზე ოპერირების 11 წლიანი გამოცდილება და ანგარიშზე ალბათ ათასობით ქორწილის ორგანიზება აქვს. კომპანია განვითარებას არ წყვეტს და ამჯერად მომხმარებელს ახალ საავტორო პროგრამას Laka Ètiquette-ს სთავაზობს. ეს არის ეტიკეტის შესწავლის კურსი, რომელიც თავის მხრივ სხვადასხვა თემას ფარავს. სტუმარი: ლაკა წერეთელი - Laka wedding-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკოვინტაჟური სასტუმრო მელაანში ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ვიზიტორებს საინტერესო გასტრონომიულ მასტერკლასებს, ისტორიული ადგილების მონახულებას, ასევე ბუნებაში გასვლით ტურებს სთავაზობენ და თავგადასავლების მრავალფეროვნებასაც ჰპირდებიან. რა მონაგარით დაასრულა სასტუმრომ ზაფხულის ტურისტული სეზონი და რა დატვირთულობით ხვდება კახეთში მოგზაურობისთვის არანაკლებ მიმზიდველ პერიოდს? სტუმარი: თეო თაბორიძე - "მელაანი", "მელაანური ჩაი", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამშენებლო სექტორი ქვეყანაში განვითარების სწრაფ დინამიკას აჩვენებს, თუმცა გამოწვევა რაც ამ პროცესს თან სდევს და სექტორში აქტიურად საუბრობენ, კვალიფიციური კადრების მზარდი დეფიციტია. სწორედ ამ გამოწვევაზე საპასუხოდ შეიქმნა სამშენებლო კოლეჯი „კონსტრუქტ2“ , რომელიც ორიენტირებულია პროფესიული განათლების გაძლიერებასა და იმ ტიპის სპეციალისტების მომზადებაზე, რომლებიც მზად იქნებიან თანამედროვე სამშენებლო პროექტებში სრულად და ბოლომდე ჩაერთონ. „კონსტრუქტ2“ არამარტო პროფესიულ მომზადებას სთავაზობს სტუდენტებს სამშენებლო მიმართულებით, არამედ მათთვის სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამების მიწოდებასაც უზრუნველყოფს. სტუმარი: თამარ ზაქარაშვილი - "კონსტრუქტ2"-ის დირექტორი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამბროლაურის რაიონის სოფელ ხოტევში მდებარე ტურისტული და გასტრონომიული სივრცე „კესანე არ დამივიწყომ უკვე მესამე ზაფხულის სეზონს უმასპინძლა და კვლავაც ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ვიზიტორებს ტრადიციულ, ავთენტურ სამზარეულოსთან ერთად, ამ კუთხისთვის დამახასიათებელი სტუმარ-მასპინძლობა გაუზიარა. როგორი იყო რაჭის ზაფხულის სეზონი ჰორეკა ბიზნესისთვის და კონკრეტულად კესანე არ დამივიწყოს მაგალითზე, რა შედეგს ასახავს რიცხვები? სტუმარი: გვანცა ყრუაშვილი - “კესანე - არ დამივიწყოს” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაციის ორგანიზებით, დღეს და ხვალ თვითადვოკატების კონფერენცია, სახელწოდებით „მოისმინეთ ჩვენი ხმა!“ და ასევე თვითადვოკატების პოდკასტების ჩვენება. ღონისძიებების მიზანია, გაძლიერდეს დაუნის სინდრომის მქონე ახალგაზრდების ხმა და ხელი შეეწყოს ინკლუზიური და თანასწორი საზოგადოების შექმნას. სტუმარი: ლია ტაბატაძე - "საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაციის" თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს კულტურულ კალენდარში ახალი და მნიშვნელოვანი მოვლენა ემატება, დედაქალაქი პირველად მასპინძლობს „პროფესიონალ და მოყვარულ მოცეკვავეთა საერთაშორისო ფესტივალს“, რომელიც 19 ოქტომბერს გაიმართება. ღონისძიების მიზანია საქართველოს როგორც კულტურული ტურიზმის მიმართულების პოპულარიზაცია და ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯის კიდევ უფრო გაძლიერება. ფესტივალის ორგანიზატორია პროფესიონალი მოცეკვავე და პედაგოგი, მსოფლიო ცეკვის საბჭოს ლიცენზირებული საერთაშორისო კატეგორიის მსაჯი ლიზი მორია სტუმარი: ლიზი მორ - "მსოფლიო ცეკვის საბჭოს" ლიცენზირებული საერთაშორისო კატეგორიის მსაჯი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სასწავლო გარემო, რომელიც ბავშვებს მომავალთან აკავშირებს. სივრცე, სადაც განათლება ინოვაციას ხვდება და ცოდნა რეალურ შესაძლებლობებად გარდაიქმნება. სწორედ ასე პოზიციონირდება „ქინდერლაბი“, რომელიც მის მესვეურებივე რომ დავეყრდნოთ, განათლების ახალი სტანდარტის დამკვიდრებას იწყებს. 1-ელ ოქტომბერს თელავში ოფიციალურად გაიხსნება კემბრიჯის პროგრამებზე დაფუძნებული ინოვაციური სასწავლო ცენტრი, რომელიც მოსწავლეებს თანამედროვე ცოდნისა და უნარების მრავალფეროვან მიმართულებას შესთავაზებს. სწავლა ხუთ ძირითადი მიმართულებით წარიმართება და მისი მთავარი მიზანი ახალგაზრდებში ტექნოლოგიების, მეცნიერების, მეწარმეობისა და კრეატიული აზროვნების განვითარების ხელშეწყობაა. სტუმარი: ხათუნა არწივიძე - "ქინდერლაბი", დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართულ ბაზარზე წარმოების დინამიკა წლიდან წლამდე ძლიერდება - ადგილობრივი ბრენდები არა მხოლოდ ზრდიან პროდუქციის მრავალფეროვნებას, არამედ კონკურენტუნარიანობასაც უზრუნველყოფენ. ამ პროცესში განსაკუთრებული გამოწვევაა ფეხსაცმლის წარმოება, რადგან ეს სეგმენტი ერთდროულად მოითხოვს ინოვაციურ დიზაინს, პრაქტიკულობასა და უმაღლეს ხარისხს. სწორედ ამ რთულ, მაგრამ პერსპექტიულ ნიშაში პოზიციონირდება „პერეკრესტი“- ქართული ფეხსაცმლის ბრენდი, რომელიც ცდილობს ბაზარზე შექმნას განსხვავებული სტანდარტი. სტუმარი: ეკა პერეკრესტ - ბრენდი "პერეკრესტ"-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაცვლითი პროგრამები ხშირად ყველაზე ფასეულ ცოდნასა და გამოცდილებას აძლევს ახალგაზრდებს, განსაკუთრებით მაშინ, როცა საქმე საერთაშორისო მეწარმეობას ეხება. სწორედ ასეთ შესაძლებლობას იყენებს ანა ზვიადაური – ფინალისტი საქართველოდან, რომელიც ამჟამად ამერიკაში, YTILI-ის ფარგლებში იმყოფება.ანა „ზიოდი დისტილერის“ დამფუძნებელია და ამჟამად ორმოცამდე სხვა ევროპელ ახალგაზრდა მეწარმესთან ერთად შეერთებულ შტატებში, მსოფლიოს წამყვან ბიზნესგარემოში იღრმავებს ცოდნასა და პრაქტიკულ უნარებს. ქალაქ სიეტლში ანას მენტორობას დისტილერიის სფეროს გამოცდილი პროფესიონალები გაუწევენ. ის უშუალოდ ადგილზე მიიღებს პრაქტიკულ გამოცდილებას, შეისწავლის ბრენდირების სტრატეგიებს და ახალ საერთაშორისო პარტნიორებსაც შეიძენს. სტუმარი: ანა ზვიადაური - „ზიოდი დისტილერის" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკვე ექვს წელზე მეტია, „სმარტ აკადემია“ განათლების ბაზარზე აქტიურად მოღვაწეობს და 40-ზე მეტი კურსით ათასობით მსურველს სთავაზობს პროფესიული განვითარების შესაძლებლობას. კურსები ხუთ ძირითად მიმართულებად არის დაყოფილი, რაც სტუდენტებს აძლევს საშუალებას, აირჩიონ მათთვის საინტერესო და პრაქტიკულად საჭირო პროფესიები. რამდენად ზრდად დინამიკაშია მოთხოვნა ადგილობრივ ბაზარს და როგორ იყენებენ შესაძლებლობას ემიგრაციაში მცხოვრები ქართველები? რა არის „სმარტ აკადემიის“ წარმატების მთავარი საიდუმლო – სწორი სტრატეგია, მოქნილი პროგრამები თუ თანამედროვე მიდგომა სასწავლო პროცესში? სტუმარი: მაკო ქურთიაშვილი - “სმარტ აკადემიის” დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21 სექტემბერს, ტოტოს ლავანდებში ერთი ძალიან საინტერესო ღონისძიებაა მონიშნული. ანარეკლი - დიალოგი ადამიანსა და ბუნებას შორის” - ასე ჰქვია გამოფენას, რომელსაც მომდევნო კვირას ლავანდების ველში ვიხილავთ. ნამუშევრებში ცენტრალურ თემად წარმოდგენილია მცენარეები, როგორც ბუნების და ადამიანის თანაცხოვრების სიმბოლო. გამოფენის მეორე ნაწილი არის ხელით დამზადებული კერამიკული სარკეების სერია, რომელიც 2025 წლის შემოდგომის სეზონის კოლექციას წარმოადგენს. გამოფენის მთავარი შემოქმედი, რომლის ნამუშევრებიც იქნება წარმოდგენილი ქართველი მულტიდისციპლინარული არტისტი ია ლიპარტელიანია. სტუმარი: ია ლიპარტელიანი - მხატვარი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხული 2025 დასრულდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ტურიზმისთვის ერთ-ერთმა ყველაზე აქტიურმა სეზონმა უკვე ჩაიარა და სამზადისი უკვე ზამთრის სეზონისთვის უნდა დაიწყოს. სხვადასხვა ტურისტული ობიექტების წარმომადგენლები, ამბობენ, რომ წელს მთის კურორტებზე აქტივობა შეინიშნებოდა, განსაკუთრებით კი ადგილობრივი დამსვენებლის მხრიდან. როგორი სეზონი ჰქონდა ყაზბეგს და რამდენად მოახერხეს მაჩვენებლების გასულ წელთან შედარებით ზრდა? სტუმარი: ანი ალიბეგაშვილი - სასტუმრო Step Inn-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვიცით, რომ ღამის ცხოვრების კუთხით, თბილისი ერთ-ერთი მოწინავე ქალაქია მსოფლიოში, რაც დასტურდება, როგორც დედაქალაქში არსებული მრავალფეროვანი კლუბების რაოდენობით, ასევე ხარისხით, რომელსაც არაერთი საერთაშორისო გამოცემა აღიარებს. ცოტა ხნის წინ, საქართველოში ახალი აპლიკაცია — clubnparty გამოჩნდა, რომლის მიზანი გართობის მაძიებელი ადამიანების წვეულებების ორგანიზატორებთან დაკავშირებაა. თუმცა ბილეთების გაყიდვის ტრადიციული პლატფორმებისგან განსხვავებით, clubnparty სახლის წვეულებების გაციფრულებას გეგმავს. მარტივად რომ ვთქვათ, ეს არის პლატფორმა სადაც მომხმარებელს შეუძლია მისთვის სასურველი წვეულება მოიძიოს, მეორე მხრივ კი საკუთარი ღონისძიება განათავსოს და სტუმრები დაპატიჟოს. ბოლო მონაცემებით, რომელიც სტარტაპის დამფუძნებლებმა რამდენიმე თვის წინ გაგვიზიარეს, აპლიკაციას 700-მდე აქტიური მომხმარებელი ჰყავდა, რომლებიც პლატფორმაზე განთავსებულ 60-ზე მეტ წვეულებას დაესწრნენ. რა შედეგები აქვს Clubnparty-ს ამ დროისთვის და როგორია განვითარების გეგმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველომ 30 ქვეყანათა შორის მასშტაბურ საერთაშორისო კონკურსში მიიღო მონაწილეობა და ამასთან, წელს პირველად უმასპინძლა მსოფლიო ფინალს SAGE World Cup 2025-ს. SAGE Georgia საერთაშორისო დონის პლატფორმა და გლობალური ქსელის ნაწილია, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდების გაძლიერებას სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე მეწარმეობის გზით და ანტერპრენერული აზროვნებით. მსოფლიო ფინალის ღონისძიებები სამი დღის განმავლობაში გაგრძელდა. სტუმარი: მარიკა კლდიაშვილი - SAGE Georgia-ს აღმასრულებელი დირექტორი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუშეთი გასულ წლებთან შედარებით ტურისტული ვიზიტების კუთხით განსაკუთრებით გააქტიურდა. ამ აქტიურობის მიზეზი კი ის ობიექტებია, რომლებიც დამსვენებელს თუშეთში ვიზიტისას განთავსებას თუ სხვა სერვისებს სთავაზობენ. სწორედ ასეთი ერთ-ერთი სასტუმრო - შიოს ქვის სახლია, რომელიც გარდა საცხოვრებლისა,ტურისტებს მასტერკლასებსა და სხვადასხვა სამეურნეო საქმიანობაში მონაწილეობას სთავაზობს, რაც სტუმრებს ადგილობრივ კულტურასთან და ცხოვრებასთან უშუალო შეხების შესაძლებლობას აძლევს. როგორი სეზონი ჰქონდა შიოს ქვის სახლს და რა გეგმები აქვს ტურისტულ ობიექტს? სტუმარი: თამთა ჩაგოშვილი - “შიოს ქვის სახლი”, თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბავშვო ბაღების საკონსულტაციო ცენტრი - kidsoffice პანდემიის პერიოდში დაფუძნდა და მთავარ მიზნად საბავშვო ბაღებისათვის კრიზისის დაძლევაში დახმარება დაისახა. ვიცით, რომ პანდემიის პერიოდში საბავშვო ბაღების ძირითად სირთულეებს: საიჯარო გადასახადი, თანამშრომლების შენარჩუნება, საბანკო ვალდებულებები და აღსაზრდელების შენარჩუნება წარმოადგენდა, kidsoffice კი ცდილობდა ამ რთული პროცესის დაძლევაში თავისი როლი შეეტანა... დღეს, მისი მთავარი ფუნქცია იმ სერვისების გაერთიანება და მიწოდებაა, რომელიც ბაღს ყველაზე ჯანსაღ, უსაფრთხო და სასურველ გარემოდ აქცევს. სტუმარი: თეკლე კაპანაძე - საბავშვო ბაღების საკონსულტაციო ცენტრი Kidsoffice, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ბავშვთა პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია დაფუძნდა! ახალი პლატფორმა აერთიანებს საბავშვო პროდუქციის ადგილობრივ მწარმოებლებს, რომლის მიზნებიცაა სექტორის ინტერესების დაცვა და წარმოება, ხარისხისა და უსაფრთხოების სტანდარტების ხელშეწყობა, ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება და ბაზრის განვითარება და კონკურენტუნარიანობის ამაღლება. სტუმრები: ვივია გურგენიშვილი - "საქართველოში ბავშვთა პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია", თანადამფუძნებელი; მარიამ მაისურაძე - "საქართველოში ბავშვთა პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია", თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
IT აკადემია STEP სასწავლო წელს 15 სექტემბრიდან განაახლებს. რაც იმას ნიშნავს, რომ კიდევ უფრო მეტი ადამიანი დაუკავშირდება ტექნოლოგიურ სფეროს და მისთვის საჭირო უნარებს შეიძენს, სხვათა შორის არამხოლოდ ტექნოლოგიურ სფეროში. როგორ მიმდინარეობს სამზადისი რა სიახლეებს უმზადებს ტექნოლოგიების სკოლა მოსწავლეებს, მეორე მხრივ კი რა სიახლეები დახვდებათ აიტი აკადემიაში სწავლის მსურველებს? სტუმარი: მაკა მახათაძე - IT აკადემია STEP-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხული 2025 დასრულდა და მოგზაურობისთვის ყველაზე აქტიურმა პერიოდმაც ჩაიარა. სეზონის დაწყებამდე ტურისტული კომპანიების წარმომადგენლები ერთი მხრივ გაზრდილ მომართვიანობასა და მეორე მხრივ - ტურპაკეტების გაძვირებაზე საუბრობდნენ. მათ შორის ფასის ზრდა დაფიქსირდა ქართველი მოგზაურებისთვის ერთ-ერთ ყველაზე მოთხოვნად მიმართულებაზე, თურქეთზეც, სადაც დასვენება და ტურპაკეტის შეკვრა, აღარ არის ისეთი ბიუჯეტური როგორიც ადრე იყო.. როგორ ჩაიარა 2025 წლის ზაფხულის სეზონმა, რა მიმართულებებზე გააკეთეს არჩევანი ქართველმა მოგზაურებმა და ზოგადად როგორია ტენდენცია? სტუმარი: სოფო დარბაიძე - Milky Way Travel, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართულ საკონდიტრო ბაზარზე რამდენიმე წლის წინ ახალი მოთამაშე, სახელწოდებით “გაამოს” გამოჩნდა, რომელმაც თავისი ხელწერით და გამორჩეული ნიშით თავი მალევე დაიმკვიდრა. კომპანიაში ამბობენ იმასაც, რომ მათი წარმატება არა მასშტაბთ არამედ დეტალებით - კრეატიული რეცეპტები, უმაღლესი ხარისხის ინგრედიენტები და მომხმარებელთან უშუალო კავშირით განისაზღვრება, რაც ქმნის იმ ფუნდამენტს რომელზეც გაამოს ისტორია შენდება.
ქუთაისის ისტორიულ უბანში ახალი ბუტიკური სასტუმრო - 7 Doors იცსნება. სივრცე მოიცავს შვიდ ინდივიდუაკურ აპარტამენტს, რომლებიც გათვლილია ნებისმიერი დროის ხანგრძლივობით დარჩენის მსურველთათვის. სასტუმროს კონცეფცია მორგებულია როგორც ინდივიდუალურ სტუმრებზე, ისე ჯგუფურ ტურებზე და როგორც აღნიშნავენ, სრულად არიან მზად იმისთვის რომსტუმრებს, ქუთაისის ავთენტურ გარემოსთან ერთად, თანამედროვე კომფორტიც შესთავაზონ. სტუმარი: ქრისტინე მესხაძე - 7 Doors -ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გამყვანი ტურიზმის მიმართულებით ზრდაა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული 2025 წლის მეორე კვარტალის მონაცემებით, რომელიც საქართველოს რეზიდენტების საზღვარგარეთ მოგზაურობას ასახავს,ირკვევა, რომ ამ პერიოდში საქართველოდან საზღვარგარეთ 715.1 ათასი გასვლა დაფიქსირდა, რაც 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 2.5%-ით მეტია. ამასთან, ტურისტული ტიპის ვიზიტებმა 385.8 ათასი შეადგინა, რაც გასულ წელთან შედარებით 7.1%-იანი ზრდაა. სტუმარი: სალომე ბერაია - “პეგას ტურისტიკ საქართველოს” და “პეგას ტურისტიკ აზერბაიჯანის” დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დრო და ისტორია აჩვენებს, რომ ქართველი მეღვინე ქალები სულ უფრო მეტად იმყარებენ პოზიციას, თავისი გამორჩეული ნიშით და ხელწერით ღვინის ინდუსტრიაში. ისინი არა მხოლოდ სტერეოტიპებს ამსხვრევენ, არამედ საკუთარ ხედვასა და ცოდნას იყენებენ ისე, რომ შექმნან კონკურენტუნარიანი, უნიკალური ღვინო როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო ბაზრისთვის.ამ ყველაფრის თვალსაჩინო მაგალითია ხატია ჯახუა, თავისი მეღვინეობით, რომელსაც საზოგადოება არგვანის სახელით იცნობს. ის, მარტვილის ცენტრიდან დაახლოებით ცხრა კილომეტრში, სოფელ აბედათში მდებარეობს. აღსანიშნავია, რომ ხატიას ოჯახი მევენახეობას დიდი ხანია მისდევს, ტრადიციული წესით იმართებოდა ყოველთვის რთველიც, თუმცა, თანამედროვე მიდგომებთან სინქრონიზაციამ პროცესს სულ სხვა მასშტაბი შესძინა და სამეგრელოდან სრულიად ახალი ღვინის ბრენდის ისტორიის წერა დაიწყო. სტუმარი: ხატია ჯახუა - „არგვანი”, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia