7.9 ტრილიონი $ — კომპანია, რომელიც Apple-ზე ორჯერ მდიდარი იყო!
გზავნილები ბიზნესმა სურსათის ფასებთან დაკავშირებით პირველ ეტაპზე პრემიერისგან ვიდეო მიმართვით მიიღო, თუმცა გასული წლის განმავლობაში იყო რამდენიმე შეხვედრა მსხვილი ბიზნესების წარმომადგენლებთან. უმეტესად, მსგავსი შეკრების მიზეზი პოლიტიკური პროცესები პარალელურად კერძო სექტორში მსხვილ მოთამაშეებთან სხვა და სხვა თემაზე საუბარი, კონსულტაცია ან ვითარების წარმოდგენა იყო, თუმცა რიგ შემთხვევებში სხვა და სხვა სამინისტროების ხელმძღვანელებთან ერთად პროფილურად სიახლეების შესახებ ინფორმაციის გაზიარების მოწმენიც გავხდით. ყველაზე მასშტაბური ამ მხრივ ინფრასტრუქტურული პროექტების ნაწილში ე.წ თეთრი სიის ეტაპობრივი გაუქმება და ენერგეტიკაში კონტრაქტების გაუქმება გახდა, რომელზეც ალტერნატიული შეთავაზებების დაპირება ბიზნესმა შემდეგი წლისთვის მიიღო. თავის მხრივ რა სიახლეები ჰქონდა თავად ბიზნესს გასულ 12 თვეში ამაზე სრული ჩამონათვალის გაკეთებას საქმის კურსის ეთერში ვერ გავწვდებით, თუმცა რამდენიმე მათგანს გამოვყოფთ და ამ მხრივ ამ წლის ერთ-ერთი მთავარი ბიზნეს მოვლენა უდავოდ იყო Eagle Hills-ის პროექტის დაანონსება/ ინვესტორთან შეთანხმება ოქტომბერში გაფორმდა. ამ პროექტით ანონსდება თბილისსა და გონიოში მულტიფუნქციური სივრცეების შექმნა, რაშიც 6.5 მილიარდი დოლარის ინვესტირება ანონსდება. „ამბასადორი აილენდ ბათუმის” პროექტს განვითარების თვალსაზრისით წელს მნიშვნელოვანი შედეგები ჰქონდა. წლის ბოლოს პროექტის მიწის სამუშაოების 50%-ზე მეტი უკვე განხორციელებულია. "არქიმ" ვაგონშემკეთებელი ქარხნის ყოფილი ტერიტორია იყიდა, სადაც 300 მილიონის ინვესტიციით, ახალი საცხოვრებელი უბნის - "გრანდ ავენიუს" მშენებლობას გეგმავს. IG Development-მა ჭავჭავაძის გამზირზე ქონების ეროვნული სააგენტოს შენობა 36 მილიონ ლარად შეიძინა. საინვესტიციო ვალდებულება კი დამატებით 20 მილიონი ლარია. "ვისოლ ჯგუფმა" 28 მილიონ ლარად, თბილისში ბავშვთა ინფექციური საავადმყოფოს შენობა შეიძინა. კომპანია ფლობს მომიჯნავედ "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" ყოფილი შენობასაც. 2025 წელი გამორჩეული იყო კორპორაციული ბონდების გამოშვების კუთხით. 2025 წლის სექტემბერში "სილქ როუდ ჯგუფმა" $400-მილიონიანი ევრობონდი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პოლიტიკური დაძაბულობის, გაურკვევლობის, კორუფციული სკანდალებისა და მრავალმხრივი ცვლილებების ფონზე, ბიზნეს სექტორი 2025 წელს, მეტწილად, წარმატებულად აფასებს. ბიზნეს სექტორში ვითარება განსაკუთრებით წლის მესამე კვარტალში გაუმჯობესდა. სტატისტიკის თანახმადაც, სექტორის ბრუნვა, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 10%-ით გაიზარდა და რეკორდული ოდენობა, 64 მილიარდ 700 მილიონი ლარი შეადგინა. მიუხედავად, ამისა, ბიზნესში კვლავ არერთი გამოწვევა რჩება, რაზეც სხვადასხვა ბიზნესის სექტორის წარმომადგენლები bmg-სთან საუბრობენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის მთავარი ეკონომიკური მოვლენების შეჯამება; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 30.12.2025 გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სალიზინგო ბაზრის მოცულობამ თითქმის მილიარდ ლარს მიაღწია. სექტორის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ბიზნესის მხრიდან სალიზინგო პროდუქტებზე მოთხოვნა მზარდია და დაფინანსების მიმართულებით განსაკუთრებული აქტივობა სამშენებლო სექტორიდან ფიქსირდება. თუმცა ბაზრის წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ სალიზინგო ბაზრის უფრო სწრაფად განვითარებისთვის აუცილებელია რიგი ცვლილებები. როგორ ვითარდება საქართველოში სალიზინგო ბაზარი და რა სჭირდება დარგს სწრაფი ზრდისთვის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#დღისრიცხვი: 30% — „უკან დაბრუნებული“ ეკონომიკის დღე; ➡️ბექა ბაციკაძე - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ეკონომიკური მოვლენები - შოთა ტყეშელაშვილის ანალიზი; ➡შოთა ტყეშელაშვილი - BMG-ის ანალიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავარი კორპორატიული გარიგებები - 2025 წელი! ერეკლე ფოლადიშვილი - BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 25.12.2025 ➡გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა წერია ზელენსკის მიერ გასაჯაროებულ 20-პუნქტიან სამშვიდობო გეგმაში? ➡️ერეკლე ფოლადიშვილი - BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 24.12.2025 ➡გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#დღისრიცხვი: 125 — პრემიუმ-ერისა და საინჟინრო უპირატესობის საუკუნე; ➡️ბექა ბაციკაძე - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ვიცით ტრამპის ახალი საბრძოლო ხომალდის შესახებ? ერეკლე ფოლადიშვილი - BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
⚽️ 91 გოლი — ერთი ადამიანის მიერ შექმნილი ეკონომიკური ფენომენი!დღეს 22 დეკემბერია. 2012 წლის ამ დღეს მესიმ ისტორიული წელი 91-ე გოლით დაასრულა.რა უნდა ისწავლოს ბიზნესმა მესის რეკორდისგან? ✅ სტაბილურობა: პიკური შედეგი არა ერთ მატჩში, არამედ მთელი წლის განმავლობაში. ✅ ბრენდის ძალა: 10-ნომრიანი მაისური, რომელიც კლუბის გაყიდვების 80%-ს აგენერირებდა. ✅ ეფექტიანობა: $$115$$ გოლში მონაწილეობა (გოლები + ასისტები) მხოლოდ 69 თამაშში!ბიზნესში, ისევე როგორც მოედანზე, ლიდერობა ციფრებითა და მდგრადობით იზომება. #BusinessEvening #LionelMessi #Record91 #SuccessMindset #დღისრიცხვი #საქმიანისაღამო
€ ევროს გამყარება EU-სთვის პრობლემაა; ➡გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ სჭირდება ტრამპს ომი ვენესუელასთან? ერეკლე ფოლადიშვილი - BMG-ის რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 22.12.2025 გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"კოკა-კოლას" ჯადოსნური ქარავანი მოგზაურობას იწყებს; ➡თემურ ჭყონია - ბიზნესმენი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 19.12.2025 ➡გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას მოიცავს ამერიკის $901-მილიარდიანი თავდაცვის ბიუჯეტი? ➡️ერეკლე ფოლადიშვილი - BMG-ის რეპორტიორი; #საქმიანისაღამო #BMG #ბიზნესმედია #საქმიანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 18.12.2025 გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia