7.9 ტრილიონი $ — კომპანია, რომელიც Apple-ზე ორჯერ მდიდარი იყო!
48 ნახვა დეკემბერი 31, 2025
ბიზნესის 2025 წელი;
36 ნახვა დეკემბერი 31, 2025
გზავნილები ბიზნესმა სურსათის ფასებთან დაკავშირებით პირველ ეტაპზე პრემიერისგან ვიდეო მიმართვით მიიღო, თუმცა გასული წლის განმავლობაში იყო რამდენიმე შეხვედრა მსხვილი ბიზნესების წარმომადგენლებთან. უმეტესად, მსგავსი შეკრების მიზეზი პოლიტიკური პროცესები პარალელურად კერძო სექტორში მსხვილ მოთამაშეებთან სხვა და სხვა თემაზე საუბარი, კონსულტაცია ან ვითარების წარმოდგენა იყო, თუმცა რიგ შემთხვევებში სხვა და სხვა სამინისტროების ხელმძღვანელებთან ერთად პროფილურად სიახლეების შესახებ ინფორმაციის გაზიარების მოწმენიც გავხდით. ყველაზე მასშტაბური ამ მხრივ ინფრასტრუქტურული პროექტების ნაწილში ე.წ თეთრი სიის ეტაპობრივი გაუქმება და ენერგეტიკაში კონტრაქტების გაუქმება გახდა, რომელზეც ალტერნატიული შეთავაზებების დაპირება ბიზნესმა შემდეგი წლისთვის მიიღო. თავის მხრივ რა სიახლეები ჰქონდა თავად ბიზნესს გასულ 12 თვეში ამაზე სრული ჩამონათვალის გაკეთებას საქმის კურსის ეთერში ვერ გავწვდებით, თუმცა რამდენიმე მათგანს გამოვყოფთ და ამ მხრივ ამ წლის ერთ-ერთი მთავარი ბიზნეს მოვლენა უდავოდ იყო Eagle Hills-ის პროექტის დაანონსება/ ინვესტორთან შეთანხმება ოქტომბერში გაფორმდა. ამ პროექტით ანონსდება თბილისსა და გონიოში მულტიფუნქციური სივრცეების შექმნა, რაშიც 6.5 მილიარდი დოლარის ინვესტირება ანონსდება. „ამბასადორი აილენდ ბათუმის” პროექტს განვითარების თვალსაზრისით წელს მნიშვნელოვანი შედეგები ჰქონდა. წლის ბოლოს პროექტის მიწის სამუშაოების 50%-ზე მეტი უკვე განხორციელებულია. "არქიმ" ვაგონშემკეთებელი ქარხნის ყოფილი ტერიტორია იყიდა, სადაც 300 მილიონის ინვესტიციით, ახალი საცხოვრებელი უბნის - "გრანდ ავენიუს" მშენებლობას გეგმავს. IG Development-მა ჭავჭავაძის გამზირზე ქონების ეროვნული სააგენტოს შენობა 36 მილიონ ლარად შეიძინა. საინვესტიციო ვალდებულება კი დამატებით 20 მილიონი ლარია. "ვისოლ ჯგუფმა" 28 მილიონ ლარად, თბილისში ბავშვთა ინფექციური საავადმყოფოს შენობა შეიძინა. კომპანია ფლობს მომიჯნავედ "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" ყოფილი შენობასაც. 2025 წელი გამორჩეული იყო კორპორაციული ბონდების გამოშვების კუთხით. 2025 წლის სექტემბერში "სილქ როუდ ჯგუფმა" $400-მილიონიანი ევრობონდი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორი იყო 2025 წელი - ბიზნესის ხმა;
პოლიტიკური დაძაბულობის, გაურკვევლობის, კორუფციული სკანდალებისა და მრავალმხრივი ცვლილებების ფონზე, ბიზნეს სექტორი 2025 წელს, მეტწილად, წარმატებულად აფასებს. ბიზნეს სექტორში ვითარება განსაკუთრებით წლის მესამე კვარტალში გაუმჯობესდა. სტატისტიკის თანახმადაც, სექტორის ბრუნვა, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 10%-ით გაიზარდა და რეკორდული ოდენობა, 64 მილიარდ 700 მილიონი ლარი შეადგინა. მიუხედავად, ამისა, ბიზნესში კვლავ არერთი გამოწვევა რჩება, რაზეც სხვადასხვა ბიზნესის სექტორის წარმომადგენლები bmg-სთან საუბრობენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა მოხდა დღეს გლობალურ ბიზნესში?
32 ნახვა დეკემბერი 30, 2025
2025 წლის მთავარი ეკონომიკური მოვლენების შეჯამება;