Anker-მა 1,158,000 Power Bank-ი გამოითხოვა, მიზეზი აფეთქების საფრთხეა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აკაკი ხოშტარია - ირანის უგვირგვინო მეფე
ქართველი მეწარმის, აკაკი ხოშტარიას სახელისა და გვარის გასწვრივ ხშირად ასეთ შეფასებებს წაიკითხავდით საქართველოსა და ირანის მნიშვნელოვანი ნაწილის ფაქტობრივი მფლობელი. ირანი უგვირგვინო მეფედ წოდებული ქართველი ბიზნესმენის სახელს უკავშირდებოდა ირანში პირველი ავტომობილის შეყვანა. ბანკირმა და მეწარმემ აღნიშნული 1914 წელს მოახერხა, როცა ფორდის მარკის ავტომობილი იყიდა საჩუქრად ახალგაზრდა აჰმადდ შაჰს გადასცა. დიახ თითქმის ყველა ისტორიული წყარო უკლებლივ, მიუთითებს მასზე. რომ მე-19 საუკუნეში აკაკი ხოშტარია ირანის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი პირი იყო, და მრავალმხრივ განვითარებული ბიზნესი მას ირანთან ერთად ჰქონდა საქართველოშიც და სამხრეთ კავკასიაში. იმ ქვეყანაში,რომელიც დღეს ომშია ჩართული, სწორედ აკაკი ხოშტარიამ, პირველმა გაიყვანა რკინიგზა და ასევე მის სახელს უკავშირდება კომპანია "პერსლესი", მანვე ააშენა ელექტროენერგიაზე მომუშავე ქარხნების დიდი ნაწილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო ორი აეროპორტის მოლოდინში - როგორია ავიაბაზარი ქვეყანაში?
18 ნახვა ივნისი 15, 2025
საქართველო კი ორი ახალი აეროპორტის მოლოდინშია. მთავრობის გეგმით, ვაზიანში ახალი საერთაშორისო აეროპორტი უნდა აშენდეს, ხოლო თელავის აეროპორტმა შიდა რეისები უნდა მიიღოს. გასულ წელს დაანონსებულ ყველაზე დიდი აეროპორტის პროექტზე ჯერჯერობით მხოლოდ ის ვიცით, რომ განვითარება შეუფერხებლად მიმდინარეობს. სანამ “ქართული ოცნება” აეროპორტების პროექტებზე საუბრობს, სოხუმში დე ფაქტო მთავრობამ აეროპორტი უკვე გახსნა და რუსული სანქცირებული კომპანიებიც დაფრინავენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული წარმოება “კარბა”
52 ნახვა ივნისი 15, 2025
მხოლოდ ქართულის რუბრიკის ფარგლებში საწარმო "კარბას" გაგაცნობთ. ეს არის კომპანია, რომლის დამფუძნებელიც, მარიამ კარბაია სერტიფიცირებული შემდუღებელია და მისი ამ საქმისადმი სიყვარულმა ბიზნეს იდეაც გააჩინა. "კარბა" - დღეს უკვე ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებას ფარავს, მათ შორის, სარემონტო სამუშაოები, ინტერიერისა და ექსტერიერის დიზაინი, მეტალისა და ხის ავეჯის დამზადება, დეკორატიული აქსესუარები და თერმული ღებვა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სეუ-ს & MIT-ს პარტნიორობა - რა შესაძლებლობა აქვთ სეუ-ს სტუდენტებს?
SEU ყოველწლიურად ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის სტუდენტებს სრული დაფინანსებით, აგზავნის მასაჩუსეტსში, სადაც ისინი სამი კვირის განმავლობაში MIT-ის სტუდენტებთან ერთად, MIT-ის კამპუსში, StartMIT მეწარმეობის პრაქტიკაზე დაფუძნებულ პროგრამაზე მუშაობენ. SEU, მსოფლიოს სხვა 4 უნივერსიტეტთან ერთად მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიური ინსტიტუტის (MIT) სამეწარმეო ცენტრის Martin Trust Center for MIT Entrepreneurship-ის ინიციატივით შექმნილი ანტრეპრენერული განათლების გამავრცელებელთა ქსელის თანადამფუძნებელია. Raise the Bar Entrepreneurship Educators Network-ი, გლობალური მასშტაბით, ანტრეპრენერული განათლების გაძლიერებასა და ეკოსისტემის გაუმჯობესებას ემსახურება. სტუმრები: ნათია ჯიბლაძე - MIT, სრულად დაფინანსებული ანტრეპრენერული განათლების გადასამზადებელი პროგრამის მონაწილე; ზაალ ჭუმბურიძე - "სეუ", ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროგრამის მე-2 კურსის სტუდენტი; პაატა შურღაია - MIT, ანტრეპრენერული განათლების გადასამზადებელი პროგრამის მონაწილე. ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia