ტრამპის ტელეფონი აშშ-ში არ იქნება წარმოებული #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელი ქვეყანა აწარმოებს ყველაზე მეტ EV-ბატარეას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაიცანით 1250HP-იანი Corvette ZR1X – ჰიპერქარი, რომელიც რეკორდების დაამხობს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✈️ "გარდაუვალი აღსასრული" – რა გამოარჩევს ამერიკულ B-2 SPIRIT-ს? სრული გადაცემა იხ.ბმულზე:
ეკონომიკის მინისტრის ყოფილი მოადგილე რომეო მიქაუტაძე დააკავეს. 21 ივნისს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამართულ ბრიფინგზე ითქვა, რომ მას სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებენ და 9-დან 12 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება. თუმცა, ამისთვის სახელმწიფო ბრალმდებლებმა მიქაუტაძეს დანაშაული უნდა დაუმტკიცონ და თანამდებობაზე ყოფნისას, მისი ანუ თანამდებობების ბოროტად გამოყენების ფაქტი დაადასტურონ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში სილამაზის ქართულ ბრენდ - პიელ ნატურალსზე გიყვებით. პიელ ნატურალსი ქართულ ბაზარზე რვა წლის წინ გამოჩნდა. ყველაფერი ერთი პროდუქტით დაიწყო, თუმცა ბრენდი გაიზარდა, განვითარდა და დღეს საქართველოს მასშტაბით, თბილისში, ქუთაისში, რუსთავსა და ბათუმში 10 ფილიალითაა წარმოდგენილი. ახლახანს ბრენდი საერთაშორისო ბაზარზეც გაფართოვდა და მე-11 შოურუმი ქუვეითში გახსნა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საცხოვრებლად საუკეთესო ქალაქების გამოვლენისთვის არაერთი ფაქტორის შეფასებაა საჭირო - იქნება ეს მოქალაქეთა უსაფრთხოება, ჯანდაცვა, ინფრასტრუქუტრა, საზოგადოებრივი ტრანსპორტი თუ სხვა - სწორედ ამ ყველაფერს აერთიანებს Economist Intelligence Unit-ი თავის ყოველწლიურ ინდექსში, რომლითაც დადგინდა, რომ 2025 წელს საცხოვრებლად ყველაზე კომფორტული ქალაქი კოპენჰაგენია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირეულში, ჩვენმა პარტნიორებმა, გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა საქართველოში, შვედეთის მთავრობის და სააგენტო "სიდას" მხარდაჭერით დანიასა და შვედეთში სასწავლო ტური დააორგანიზეს, რომელიც ყველაზე მნიშვნელოვან მიზანს, ბიზნესში, საჯარო და არასამთავრობო სტრუქტურებში მდგრადი განვითარების პრინციპების დანერგვას მიეძღვნა. შედგა შეხვედრები უმსხვილესს სკანდინავიურ ბიზნეს ჯგუფებთან და გაერთიანებებთან, როგორიც არის ევროპაში წამყვანი ბიზნეს და სამაუწყებლო მედია ჯგუფი ბონიერ გრუპი, რომელიც მსოფლიოს 12 ქვეყანაშია წარმოდგენილი სხვდასხვა მედია სტრუქტურებით და ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიან მედია და საგამომცემო საშუალებას წარმოადგენს სკანდინავიაში და ევროპაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიდევ ერთი ბიზნეს წარმატება უკავშირდება კომპანია 'სილქ როუდ ჯგუფს". ეს მათი, მორიგი არაუკანასკნელი პროექტია, რომელსაც პარტნიორებთან ერთად ახორციელებნ საქართველოში. ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო "ტელეგრაფი' ამ კვირიდან პირველ სტუმრებს უკვე მიიღებს და მათ უმაღლესი ხარისხის ინოვაციურ მომსახურებასთან ერთად დახვეწილი დიზაინის სივრცეებს და განსაკუთრებულ ატმოსფეროს შესთავაზებს. ახალი სასტუმრო ცხრა სხვადასხვა კატეგორიის 239 ნომერს, განსხვავებული კონცეფციის შვიდ რესტორანს, ჯაზ კლუბს, ბარსა და საბანკეტო-საკონფერენციო დარბაზს აერთიანებს. ტელეგრაფის რეკონსტრუქციისთვის გაწეული ინვესტიცია 65 მილიონ ევროს შეადგენს, რაც ქვეყნის ორი უმსხვილესი ბანკის, თიბისის და საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით განხორციელდა. "ტელეგრაფი" პირველი სასტუმროა რეგიონში, რომელიც მსოფლიოს წამყვანი სასტუმროების ორგანიზაციას The Leading Hotels of The World შეუერთდა, რაც, როგორც პროფესიონალები ამბობებნ, ჩვენი ქვეყნის სტუმარ-მასპინძლობის ინდუსტრიაში უმაღლესი საერთაშორისო სტანდარტის დანერგვას ნიშნავს. ტელეგრაფის რეკონსრუქცია რესპუბლიკის მოედნის განვითარების კონცეფციის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმოგიდგენთ თემას, რომელიც მსოფლიოში აღიარებული ბრენდის, Lamborghini - ის დაბადებას, განვითარებასა და გლობალურ ბიზნეს მოთამაშედ გადაქცევას უკავშირდება. საინტერესოა, როგორ, რა ვითარებაში, ვის მიერ ჩამოყალიბდა ბრენდი, რომელიც მსოფლიო ავტოინდუსტრიის პრემიუმ სეგმენტში მნიშვნელოვან როლს თამაშობს. ყველაფერი ლამბორგინის დიდების, ჩამოყალიბებისა და განვითარების შესახებ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიდევ ერთი უმთავრესი ამბავი ლამბორგინის ცენტრის ხელმძღვანელის, კომპანიის პრეზიდენტის და აღამსრულებელი დირექტორის, შტეფან ვინკელმანის ჩამოსვლაა საქართველოში. "თეგეტა ჰოლდინგს" რაც არ უჭირს პორტფელში საერთაშორისო ბრენდები და საქართველოსა თუ რეგიონში მათი პარტნიორის სტატუსია, თუმცა ამ რანგის სტუმარი, რომელიც სადილერო ან შოუ რუმის გახსნაზე ჩამოსულიყო და ყველა დეტალის მომზადებაში ასე აქტიურად ყოფილიყო ჩართული, იშვიათობაა. თავად ვინკელმანი ავტოინდუსტრიის ერთერთი გამორჩეული და შემოქმედებით ლიდერია, რომელმაც საავტორო მენეჯერეული წვლილი არაერთი ავტობრენდის განვითარებაში შეიტანა. რაც შეეხება ლამბორგინის შედეგებს ვინკელმანს აქაც აქვს სატრაბახო როგორ კომპანიის მთავარ აღმასრულებელს, ბოლო 2 წელიწადია, კომპანიის გაყიდვებმა წლიურად 10.000 ავტომობილს გადააჭარბა, რაც მერწუმნეთ, ლამბორგონის საფასო სეგმენტიდან ანუ პრემიურ ხარისხიდან გამომდინარე, არაჩვეულებრივი შედეგია. გთავაზობთ, ინტერვიუს ლამბორგინის ხელმძღვანელთან, ავტოინდუსტრიის გამორჩეულ ბიზნესლიდერთან და მმართველთან, შტეფან ვინკელმანთან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში, აღმაშენებლის ხეივნის 129 ნომერში, ოფიციალურად გაიხსნა Automobili Lamborghini-ს პირველი შოურუმი საქართველოში. ლეგენდარულ იტალიურ ბრენდს საქართველოში ექსკლუზიურად „თეგეტა ჰოლდინგი“ წარმოადგენს. ბრენდის კონცეპტუალური შოურუმი სრულად ასახავს Lamborghini-ს გაბედულ, ავთენტიკურ და იტალიური ხიბლით სავსე იდენტობას. ლამბორგინის პრეზენტაციაც ისეთივე ფეშენებელური და დიდებული იყო, როგორც ამ ავტომობილების კლასი და შესაბამისად მათი ღირებულებაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველი ივლისიდან საქართველოში ენერგეტიკული ბირჟის სამიზნე მოდელზე გადასვლა იგეგმება. მხოლოდ იგეგმება, რადგან ჯერჯერბით ეკონომიკის სამინისტროში არ ამბობენ ამოქმედდება თუ არა ენერგეტიკული ბირჟა სრულად. აღმოჩნდა რომ საზოგადოებაში, ამის ნაკლები მოლოდინი არსებობს. გარდამავალი მოდელით მომუშავე ბირჟაზე შარშან სრულიად უმნიშვნელო მოცულობის ელექტროენერგია გაიყიდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეკორდულად გაზრდილი ფასის მიუხედავად, გლობალური ცენტრალური ბანკები ოქროს ყიდვას აგრძელებენ. მსოფლიო ოქროს საბჭოს (World Gold Council) ინფორმაციით, საერთო ჯამში, ბანკები წლიურად საშუალოდ 1000 ტონა ოქროს ყიდულობენ და მოთხოვნა არსად არ ქრება. ოქროს ფასს რაც შეეხება, ის ამჟამად უნციაზე 3,374 დოლარს შეადგენს, რაც ერთწლიან პერიოდში 43%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. უნდა აღინიშნოს, რომ აპრილში ოქროს ფასმა რეკორდულ 3,500-დოლარიან ნიშნულს მიაღწია, რაც მსოფლიოს მასშტაბით გეოპოლიტიკური რისკების ზრდით იყო განპირობებული. ინვესტორები ოქროს პორტფელის დივერსიფიკაციის და გლობალური კრიზისებისგან თავის დაზღვევის მიზნით ყიდულობენ. გარდა ამისა, ცენტრალურ ბანკებს ის რეზერვების შესავსებად სჭირდებათ. არსებული ინფორმაციით. ამ ძვირფას ლითონზე მოთხოვნა იმდენად გაიზარდა, რამაც ოქრო მსოფლიოს მეორე უდიდეს სარეზერვო აქტივად აქცია და ამ მხრივ მან უკვე გადაუსწრო ევროს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 15 - 22 ივნისი
პერსონალიზებული პრევენცია XXI საუკუნეში - სკრინინგის როლი დაავადების დამარცხებაში ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 22.06.2025 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სკრინინგის შედეგი: როგორ შეცვალა დროულმა დიაგნოზმა ჯანმრთელობის მსოფლიო სტატისტიკა; სტუმარი: ➡️ რემა ღვამიჩავა - “ონკოპრევენციის ცენტრი”, დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კამპანია "პრევენცია საქართველო" როგორ დავძლიოთ შიში & მივიდეთ კიბოს სკრინინგზე? სტუმარი: ➡️თამარ თანდაშვილი - სოციოლოგიის მაგისტრი; კლინიკური ფსიქოლოგი & ფსიქოთერაპევტი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მუშაობს სკრინინგი? - სიმპტომები, კვლევები, მეთოდები, რეკომენდაციები; ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 22.06.2025 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia