ევროპაში ყველაზე ხშირად გაყიდული მანქანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ბედი ელით EV-ებს ტრამპის პირობებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება მსოფლიოში? - #საერთაშორისოამბები: 7 ივლისი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსეთის ბიზნესწრეები მორიგი თვითმკვლელობის ფაქტმა შეძრა, ყოველ შემთხვევაში ასეთ კვალიფიცირებას აძლევენ ამ ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი კომპანიის ვიცე პრეზიდენტის დაღუპვის ფაქტს . „ტრანსნეფტის“ ვიცე-პრეზიდენტი ანდრეი ბადალოვი მოსკოვში, თავისი სახლის ფანჯრებთან გარდაცვლილი ნახეს. რუსული მედიის ცნობით, გარდაცვალების მიზეზი თვითმკვლელობაა. და წინასწარი მონაცემებით, დაღუპული გადმოხტა საკუთარი საცხოვრებლიდან, ამიტომაც, მის დაღუპვას სუიციდს ანუ თვითმკვლელობას უკავშირებენ. რუსული მედიის ინფორმაციით, მომხდარის დროს ბინაში მისი მეუღლე და ორი შვილი იმყოფებოდნენ. ანდრეი ბადალოვის ცხედარი საცხოვრებელი კომპლექსის დაცვამ ნახა. ვიცე-პრეზიდენტის დაღუპვის ფატი, რამდენიმე საათში დაადასტურეს კომპანია "ტრანსნეფთშიც" , სადაც რაიმე სახის კვალიფიკაციაზე დაღუპვის ფაქტთან დაკავშირებით საუბარი არ მიდის. 62 წლის ანდრეი ბადალოვი „ტრანსნეფტში“ 2021 წლიდან მუშაობდა. ის კომპანიის ციფრული ტრანსფორმაციის და ინფორმაციის ტექნოლოგიების საკითხებს ხელმძღვანელობდა. „ტრანსნეფტში“ დანიშვნამდე ის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტს ხელმძღვანელობდა. სააქციო საზოგადოება „ტრანსნეფტი“ რუსეთში 1993 წლიდან ოპერირებს და ის ქვეყანაში მაგისტრალურ მილსადენებს მართავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში კომპანია "100% ბამბას" შესახებ გიყვებით, რომელიც ბაზარზე 2017 წელს გამოჩნდა და მომხმარებლის ყურადღება მალევე მიიპყრო, ეტაპობრივად განვითარდნენ, ორი მაღაზიაც გახსნეს და შემდეგ უკვე წარმოებამაც მრავალფეროვნების შეძენა მოითხოვა. მიხვდნენ, რომ მათი ძირითადი მომხმარებლებისთვის, ანუ ბავშვებისთვის, პოპკორნის სხვადასხვა სახეობებიც საინტერესო იქნებოდა, ამიტომ ეს მიმდინარეობაც განავითარეს და ახლა კომპანიას ორი მთავარი ხაზი აქვს - ბამბის ნაყინი და პოპკორნი, ორივე მათგანში განსხვავებულ გემოებს ვხვდებით და შეიძლება ითქვას, რომ ყველა გემოვნების მომხმარებლისთვის მისაღებია. სამომავლოდაც საინტერესო გეგმები აქვთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროფესიონალის დღევანდელი გმირი, ჩვენი საქმიანი საზოგადოებისთვის კარგად ნაცნობი რეჟისორი დავით საყვარელიძეა. სხვადასხვა თეატრში მოღვაწეობის მრავალშრიანი გამოცდილების მიღმა, ის 10 წლის განმავლობაში თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრს ხელმძღვანელობდა და სწორედ მისი მმართველობის პერიოდში ჩაეყარა საფუძველი ქართული ოპერის ევროპეიზაციას. მასვე უკავშირდება მსოფლიოს სახელოვნებო რუკაზე ქართული კულტურის, როგორც საოპერო, ისე თეატრალური ხელოვნების მონიშვნა. დავით საყვარელიძის საქმიანი ცხოვრება გასული წლების მსგავსად დღესაც არაერთ მიმართულებას ფარავს, მათ შორის ის არის როგორც სოხუმის სახელმწიფო დრამატული თეატრის დირექტორი, ისე რუსთაველის ეროვნული თეატრის მთავარი რეჟისორიც. ამის მიღმა კი აუცილებლად და ხაზგასმით უნდა აღვნიშნოთ კიდევ ერთ მნიშვნელოვანი ამბავი, ჩვენი დღევანდელი გმირი წინანდლის ფესტივალის დირექტორის ამპლუაში ღირსეულად მიჰყვება იმ გზას, რომელიც "სილქროუდ ჯგუფთან" ერთად შვიდი წლის წინ გაკვალა და რომლითაც, მთავარი მუსიკალური მოვლენით წინანდალი მთელ მსოფლიოს გააცნო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმოგიდგენთ ქვეყნებს, სადაც ყველაზე მეტი უნივერსიტეტი ფუნქციონირებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქალაქში ახალი ბილბორდები გამოჩნდა გზავნილით — “თბილისი იზრდება”, რაც ახალი, ინოვაციური დეველოპერული პროექტის, “თბილისის აკრების” პირველი კამპანიაა. რაც მოვიკითხეთ, კამპანიის მთავარი გზავნილი გულისხმობს, რომ პროექტის ფარგლებში, ქალაქი სწორი და ჯანსაღი მიმართულებით განვითარდება. ამას განაპირობებს ორი ფაქტორი: ამ უბნის სწორი დაგეგმარება და მისი სრული ფუნქციურობა, რაც ქალაქში დატვირთვას ანაწილებს. “თბილისის აკრები” პოზიციონირებს როგორც ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური პროექტია საინვესტიციოდ, რადგან მდებარეობს ბიზნეს და კულტურული ცენტრების გასაყარზე, ორ ყველაზე მოთხოვნად და პრესტიჟულ უბანს შორის და ქმნის ახალი მიზიდულობის ცენტრს ქალაქში. ცხოვრების ახალი მოდელი, პრესტიჟულობა, ინოვაციურობა და გრძელვადიანი ხედვა, “თბილისის აკრებს” ბაზარზე ერთ-ერთ ყველაზე გონივრულ ინვესტიციად აპოზიციონირებს. პროექტს წარმოგიდგენთ „ანაგის“ შვილობილი კომპანია — „ანაგი ქოლაბი“, რომელიც ინვესტორებსა და დეველოპერებს უძრავ ქონებასთან დაკავშირებულ კომპლექსურ სერვისებს სთავაზობს და მიზნად ისახავს ინოვაციური და მდგრადი პროექტების ხელშეწყობით, სექტორის ახალ საფეხურზე აყვანას, რაც იმის პირობაა, რომ პროექტის თავდაპირველი ჩანაფიქრი და სახე არასდროს შეიცვლება. სტუმარი: ➡️ თამარ გაფრინდაშვილი - "ანაგი ქოლაბი", გენდირექტორი; ინტერვიუერი: ➡️ გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირეულში, მოგვეცა საშუალება ინტერვიუ ჩაგვეწერა კომპანია "სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმის" დირექტორთან ნოდარ ყანჩაველთან. ამ ინტერვიუს დაგეგმვა გაცილებით ადრე დავიწყეთ, და ვფიქრობდით, რომ ერთი ინტერვიუსას წამოგვეწია ყველა საკითხი თუ თემა, რაც უკავშირდება ნავთობპროდუქტების ერთ-ერთი წამყვანი კომპანიის საქმიანობას, მათ ფინანსურ შედეგებს, ბიზნეს მიღწევებს, გაცხადებულ მისიასთან ერთგულებას და იმ ღირებულებებზე ორიენტირს, რასაც მათი სათაო კომპანია, საერთაშორისო სახელმწიფო კომპანია "სოკარი" ამკვიდრებს წლებია მსოფლიოს ქვეყნებში. ბევრი საინტერესო ინფორმაციები მივიღეთ საუბრისას, ყველაზე მნიშვნელოვანი მაინც ის გახლდათ რომ ერთგვარი საინფორმაციო ტური გამოგვივიდა საკმაოდ შემჭიდროებულ ვადებში. ნოდარ ყანჩაველი - "სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმი", დირექტორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველომ 2024 წლის დეკემბერში ENKA-სთან საერთაშორისო საარბიტრაჟო დავა წააგო. მაშინ, კომპენსაციის მოცულობის შესახებ ცნობილი გახდა თავად ENKA-ს მიერ გამოქვეყნებული განცხადებიდან, რომლის თანახმადაც კომპენსაცია 383.2 მილიონ დოლარს შეადგენდა. მთავრობამ კი განაცხადა, რომ ამ განაჩენს გაასაჩივრებდნენ. თუმცა, როგორც ირკვევა, განაჩენით კომპენსაცია მზარდია და მისი აღსრულებისთვის ENKA-მ აშშ-ის კოლუმბიის ოლქის სასამართლოს მიმართა, აღნიშნულ სასამართლოში დარეგისტრირებული მიმართვის თანახმად კომპენსაციის მოცულობა უკვე გაზრდილია და ის უკვე 450 მილიონ დოლარს აღემატება. ამასთან, აღნიშნულ თანხას საურავიც ერიცხება, რაც FED-ის განაკვეთს პლიუს 4%-ს შეადგენს, ეს კი ამჟამად 8.5%-ია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შედგა შეხვედრა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში. პრემიერ მინისტრმა შეხვედრაზე საქართველოს ბიზნეს საზოგადოებას უხმო. წინასწარ, არავინ იცოდა რა თემატიკას შეეხებოდა აღნიშნული შეხვედრა, თუმცა მოგვიანებით, პარასკევს საღამოს, შეხვედრიდან გამოსულმა ბიზნესმენებმა გააკეთეს კომენტარები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო დროს ერთ უცნაურ მოვლენას ვხედავთ: დოლარი თვალისმომჭრელი ტემპით უფასურდება, რაც გვაფიქრებინებს, რომ ვაშინტონგს ცუდად აქვს საქმე, მაგრამ ამის პარალელურად, მეორე, სრულიად საწინააღმდეგო რამ ხდება - ამერიკული საფონდო ბირჟა რეკორდულად იზრდება. თითქოს, ეს ორი მოვლენა ურთიერთგამომრიცხავია, თუმცა, როგორც იცით, ეკონომიკაში ყველაფერი იმაზე რთულადაა, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი /06.07.2025
ინტერვიუ: ასლან გერმანიშვილი - ნეიროქირურგი (გერმანია), “როითლინგენის კრაიზ კლინიკუმი”, უფროსი ნეიროქირურგი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გერმანიის ჯანდაცვის სტანდარტის მიმოხილვა სტუმარი: ➡️ ზაზა ქაცარავა - პროფესორი, ნევროლოგიის დეპარტამენტის დირექტორი, უნას (გერმანია) ჰოსპიტალი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia