ENKA საქართველოსგან უკვე $450 მლნ ითხოვს - ყველაფერი ინვესტორთან წაგებული საქმის შესახებ
საქართველომ 2024 წლის დეკემბერში ENKA-სთან საერთაშორისო საარბიტრაჟო დავა წააგო. მაშინ, კომპენსაციის მოცულობის შესახებ ცნობილი გახდა თავად ENKA-ს მიერ გამოქვეყნებული განცხადებიდან, რომლის თანახმადაც კომპენსაცია 383.2 მილიონ დოლარს შეადგენდა. მთავრობამ კი განაცხადა, რომ ამ განაჩენს გაასაჩივრებდნენ. თუმცა, როგორც ირკვევა, განაჩენით კომპენსაცია მზარდია და მისი აღსრულებისთვის ENKA-მ აშშ-ის კოლუმბიის ოლქის სასამართლოს მიმართა, აღნიშნულ სასამართლოში დარეგისტრირებული მიმართვის თანახმად კომპენსაციის მოცულობა უკვე გაზრდილია და ის უკვე 450 მილიონ დოლარს აღემატება. ამასთან, აღნიშნულ თანხას საურავიც ერიცხება, რაც FED-ის განაკვეთს პლიუს 4%-ს შეადგენს, ეს კი ამჟამად 8.5%-ია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესის შეხვედრა ირაკლი კობახიძესთან - საუბრის და დისკუსიის მთავარი თემები
შედგა შეხვედრა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში. პრემიერ მინისტრმა შეხვედრაზე საქართველოს ბიზნეს საზოგადოებას უხმო. წინასწარ, არავინ იცოდა რა თემატიკას შეეხებოდა აღნიშნული შეხვედრა, თუმცა მოგვიანებით, პარასკევს საღამოს, შეხვედრიდან გამოსულმა ბიზნესმენებმა გააკეთეს კომენტარები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორი იყო გასული კვირა გლობალური ბირჟებისთვის?
ბოლო დროს ერთ უცნაურ მოვლენას ვხედავთ: დოლარი თვალისმომჭრელი ტემპით უფასურდება, რაც გვაფიქრებინებს, რომ ვაშინტონგს ცუდად აქვს საქმე, მაგრამ ამის პარალელურად, მეორე, სრულიად საწინააღმდეგო რამ ხდება - ამერიკული საფონდო ბირჟა რეკორდულად იზრდება. თითქოს, ეს ორი მოვლენა ურთიერთგამომრიცხავია, თუმცა, როგორც იცით, ეკონომიკაში ყველაფერი იმაზე რთულადაა, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი /06.07.2025
ინტერვიუ: ასლან გერმანიშვილი - ნეიროქირურგი (გერმანია), “როითლინგენის კრაიზ კლინიკუმი”;
24 ნახვა ივლისი 6, 2025
ინტერვიუ: ასლან გერმანიშვილი - ნეიროქირურგი (გერმანია), “როითლინგენის კრაიზ კლინიკუმი”, უფროსი ნეიროქირურგი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia