ვინ არის მარია კორინა მაჩადო? ნობელის პრემიის 2025 წლის გამარჯვებული - ეპილოგი / 12.10.2025
58 ნახვა ოქტომბერი 12, 2025
ნორვეგიის ნობელის კომიტეტმა მშვიდობის დარგში ნობელის პრემიის ლაურეატი დაასახელა. 2025 წელს ეს ჯილდო მარია კორინა მაჩადოს ერგო. ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული პრეს-რელიზის თანახმად, მას ჯილდო ვენესუელ მოსახლეობის დემოკრატიული უფლებების დაუღალავი დაცვისა და დიქტატურიდან დემოკრატიულ მართვის მოდელზე ქვეყნის მშვიდობიანი და სამართლიანი გადაყვანისთვის ბრძოლაში გადაეცა. რაც შეეხება თავად მაჩადოს, ის არის ვენესუელელი პოლიტიკოსი და ადგილობრივი ოპოზიციის აქტიური ლიდერი, რომელიც 2011-2014 წლებში ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანოს დეპუტატიც იყო. მაჩადო პოლიტიკაში 2002 წელს მოვიდა და ათ წელიწადში საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობაც სცადა, თუმცა შიდა-პარტიულ არჩევნებში ენრიკე კაპრილესთან დამარცხდა. ვენესუელელი პოლიტიკოსი აქტიურ მონაწილეობას იღებდა 2014 წლის ანტისამთავრობო გამოსვლებში. 2023 წელს მაჩადომ ხელახლა სცადა საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობა, თუმცა ვენესუელას უზენაესმა სასამართლომ მას კანდიდატურის დაყენების უფლება არ მისცა. ცნობისთვის, ნობელის მშვიდობის პრემიის მიღება განსაკუთრებულად ამერიკის 47-ე პრეზიდენტს, დონალდ ტრამპს სურდა, რომელმაც ინტერესი არაერთხელ გამოხატა. შტატების ლიდერი მოელოდა, რომ მას ჯილდო მსოფლიოს მასშტაბით მიმდინარე არაერთი ომის გაჩერებისა და დაპირისპირებულ მხარეებს შორის შუამავლობისთვის გადაეცემოდა. ეს მოლოდინი განსაკუთრებით მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ტრამპის სამშვიდობო შეთანხმების პირველ ფაზაზე ისრაელმა და ჰამასმა შეთანხმებას მიაღწიეს. ისიც ფაქტია, რომ წლევანდელ გამარჯვებულად ნობელის პრემიის ყველაზე პრესტიჟულ ჯილდოზე დასახელდა ადამიანი რომლის პიროვნებასაც, თავად ამერიკის პრეზიდენტიც კი ვერ გააკრიტიკებს, მეტიც შეგახსენებთ, ნობელის მშვიდობის პრემია 1901 წლიდან გაიცემა და მისი არსებობის 124-წლიანი ისტორიის მანძილზე, ის 105-ჯერ გაიცა. დასახელებული 124 ლაურეატიდან ყველაზე მეტი - 45%, წარმოშობით ევროპიდანაა, ყველაზე ცოტა გამარჯვებული კი სამხრეთ ამერიკიდანაა, სადაც მშვიდობის დარგში ნობელის პრემია მხოლოდ 3 ადამიანს ერგო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აღზევება და დაცემა - როგორ დასრულდა რუსული დომინაცია ჭადრაკში?!
52 ნახვა ოქტომბერი 12, 2025
მეოცე საუკუნეში საბჭოთა კავშირი ჭადრაკში ყველაზე ძლიერი ძალა იყო. იმპერიამ 200-მდე დიდოსტატი და ათეულობით მსოფლიოს ჩემპიონი გამოზარდა, რომელთა რეკორდებიც დღემდე ხელუხლებელია. თუმცა გამოხდა ხანი და უკვე რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ვეღარ ვხედავთ იმ დომინაციის ნაწილსაც კი, რომელიც მათ წარსულში გააჩნდათ. ცხადია ამაში პოლიტიკური ვითარებაც უდიდეს როლს თამაშობს, რაც პირდაპირ აისახება მათ მდგომარეობაზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს 5 საუკეთესო რესტორანი-TripAdvisor
TripAdvisor-მა საუკეთესო რესტორნების რეიტინგი გამოაქვეყნა, რომელიც 1 წლის განმავლობაში დაგროვილ შეფასებებს ეყრდნობა. კატეგორიები მრავალფეროვანია, თუმცა მთავარი სწორება Fine Dining-ზე, მაღალი კლასის რესტორნებზე კეთდება. ამ მხრივ ლიდერი-არგენტინული რესტორანი - Fogón Asado-ა, რომელიც საუკეთესოთა შორის პირველ პოზიციაზეა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული "დაკარგული კუთხე" ბრიუგეში - საუკეთესო ხორცის რესტორანი ბელგიაში De Verloren;
ბელგიის ქალაქ ბრუგეში მდებარე რესტორანი De Verloren Hoek, იგივე "დაკარგული კუთხე" რომელსაც ქართველი შეფი ზურაბ საბანაშვილი ხელმძღვანელობს, ქვეყნის საუკეთესო ხორცის რესტორნად დასახელდა. ზურაბ საბანაშვილი უკვე 32 წელია ემიგრაციაში ცხოვრობს. პროფესიული გზის დასაწყისში, ის სწორედ იმავე ლოკაციაზე არსებულ მცირე კაფეში მუშაობდა, რომელიც რამდენიმე წლის შემდეგ თავად შეისყიდა და სრულიად ახალი, მაღალი კლასის რესტორნად გადააქცია #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ ძვირდება საქონლის ხორცი საქართველოში?
44 ნახვა ოქტომბერი 12, 2025
ფერმერები ბაზარზე ადგილობრივი პროდუქციის დეფიციტზე საუბრობენ და პროგნოზირებენ, რომ პროდუქცია ახალ წლამდე კიდევ მნიშვნელოვნად გაძვირდება. ამის პარალელურად იზრდება საქონლის ხორცის იმპორტის მაჩვენებლების და 2025 წლის 8 თვეში ის თითქმის 45%-ით არის გაზრდილი. რატომ ვერ ახერხებს ქვეყანა რომ ხორცის წარმოება გაზარდოს, რა ქმნის ბაზარზე ადგილობრივი პროდუქციის დეფიციტს და რას უნდა ველოდოთ ფასებთან მიმართებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia