რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე საემიგრაციო პოლიტიკის გამკაცრების შედეგად, ქართველი გადამზიდავი მძღოლების დეპორტირების შემთხვევები გახშირდა. გადამზიდავების ინფორმაციით, საქართველოდან რუსეთში ან რუსეთიდან საქართველოში მომავალ ქართულ სატვირთო სატრანსპორტო საშუალებებს ადგილობრივი საპატრულო სამსახურები, ძირითადად ჩრდილოეთ ოსეთის ტერიტორიაზე, აჩერებენ და რუსეთის ტერიტორიაზე კალენდარული წლის განმავლობაში ჯამურად 90 დღეზე მეტი ხნით დაყოვნების შემთხვევაში, საემიგრაციო სამსახურების თანდასწრებით, ქართველ მძღოლს ხუთწლიან დეპორტს უფორმებენ. არსებული ინფორმაციით, დეპორტაცია უკვე შეეხო 100-სზე მეტ ქართველ მძღოლს. საკითხის გადაწყვეტის მიზნით ქართველმა გადამზიდავებმა უკვე მიმართეს საქართველოს საგარეო უწყებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
9 ოქტომბერს, ზუსტად 182 წლის წინ, ქვეყნისთვის ფასდაუდებელი გონება, ნიკო ნიკოლაძე დაიბადა. აკაკი ბაქრაძე თავის წიგნში ნიკო ნიკოლაძე წერდა: „მისი ეროვნული პოლიტიკის არსი რომ მკაფიოდ დავინახოთ, უნდა განვიხილოთ ნიკო ნიკოლაძის სამი პრინციპი, რომელთაც იგი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებდა: ერთობა, თვითმოქმედება, თვითმმართველობა. ცნებაში „თვითმოქმედება“ ნიკო ნიკოლაძე იმას არ გულისხმობდა, რასაც დღეს ჩვენ. თვითმოქმედება მისთვის ნიშნავდა თავისუფალ ეკონომიკურ საქმიანობას“ საქართველოს ისტორიაში მრავალმხრივ გამორჩეული საქმიანი, რომელმაც წარუშლელი კვალი დატოვა როგორც საზოგადო მოღვაწემ, გამომცემელმა, ნიჭიერმა პუბლიცისტმა, ისევე როგორც მეცნიერმა, პოლიტიკოსმა და განმანათლებელმა. ვრცელი და უსასრულოა რეგალიების ის ნუსხა, რაც მრავალწლიანმა, ნაყოფიერმა ცხოვრებამ ულმობელი საქმის კაცს მიაკუთვნა. თუმცა დღეს, ამ სტატუსების მქონე ნიკო ნიკოლაძეზე არ ვისაუბრებთ… არამედ, გენიოსის ეკონომიკურ აზროვნებას მიმოვიხილავთ, იმ იდეებს, რომელსაც მარტო გასულ საუკუნეში კი არ ჰქონდა უდიდესი ფასი და მნიშვნელობა, არამედ დღესაც, როცა სამწუხაროდ, მათი დიდი ნაწილი ჯერ კიდევ განუხორციელებელი … ამ იდეებზე, ისევე როგორც ამ ქვეყნის უდიდესი ნოვატორისა და რეფორმატორის კვალზე საქართველოს ეკონომიკაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოქტომბერი იწურება, და ჩემთვის ეს თვე, საქართველოს ერთ-ერთ გამორჩეულ პიროვნებასთან, ნიკო ნიკოლაძესთან არის დაკავშირებული. აკაკი ბაქრაძე თავის წიგნში რომელიც ნიკო ნიკოლაძეს დაბადების ერთ-ერთ თარიღს მიუძღვნა, არაჩვეულებრივად შლის ნიკოლაძის პიროვნების ბუმბერაზს, მისი იდეების უშრეტობას და შორსმჭვრეტელობას. „ულმობელი საქმის კაცი“ - ასე არჩილ ჯორჯაძემ უწოდა ნიკო ნიკოლაძეს. მართლაც მთელი ცხოვრება პრაქტიკულ საქმიანობაში გაატარა. ბანკი იყო, საბანკო საქმეს ემსახურებოდა (მისი და ბესარიონ ღოღობერიძის დავა ისევე ცხარე, შეუპოვარი და დამაფიქრებელია, როგორც ილია ჭავჭავაძისა და ივანე მაჩაბლის პაექრობა), სტამბა-გამომცემლობა იყო, სასტამბო-საგამომცემლო საქმეში შრომობდა („კრებული“, „დროება“, „ობზორი“, „ნოვოე ობოზრენიე“, „ქართული წიგნი“), ტყიბულის ქვანახშირი იყო, სამთამადნო საქმეს დაადგა თავი (ქვანახშირს თვითონაც აწარმოებდა და მწარმოებელთა ამხანაგობებიც ჩამოაყალიბა), რკინიგზა იყო, სარკინიგზო საქმეს უძღვებოდა (პლატფორმაც კი არსებობდა „ნიკო ნიკოლაძე“), ჭიათურის შავი-ქვა იყო, მარგანეცის საქმეს უთავკაცა (გადაზიდვის საქმეც მოაგვარა და ჭიათურა-შორაპნის სარკინიგზო ტოტიც გაიყვანა). ქალაქის თავობა იყო და ფოთი მან წამოაყენა ფეხზე. შეიძლება არც დაიჯერონ, რომ ერთ კაცს ამდენი შეეძლო. ტრანსციმბირის რკინიგზის მშენებლობაშიც კი მონაწილეობდა. გუსტავ როტშილდი მან ჩამოიყვანა ამიერკავკასიაში. იონა მეუნარგია იხსენებდა: „...როტშილდებს, როგორც უცხო ქვეყნის კაპიტალისტებს - ებრაელებს არ ჰქონდათ ნება თავის სახელით ეწარმოებინათ საქმე რუსეთში. იმათ შეადგინეს საზოგადოება, დაამტკიცებინეს წესდება და, როდესაც გამგეობის წევრების დანიშვნაზე მიდგა საქმე, ნიკოლაძემ წარუდგინა მათ კანდიდატებად დავით ერისთავი და კოლა ორბელიანი. როტშილდებმა პატივი სცეს ნიკოლაძის რეკომენდაციას და დავითი, ორბელიანთან ერთად, დანიშნული იქნა ახალი საზოგადოების გამგეობის წევრად. რომელი ერთი უნდა აღწერო კაცმა! ისევ სჯობს მრავლისგან მცირედი ავარჩიოთ და ისე ვისაუბროთ, წვეთშიც ხომ ჩანს მთელი წყლის თვისება - წერს აკაკი ბაქრაძე ყოველთვის ასეა, როცა კაცი ახალ საქმეს იწყებს, მას ძნელად უჯერებენ. ბევრჯერ გიჟიც ჰგონიათ. გონი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში სოციალური საწარმო სამკერვალო "ლიდერის" შესახებ გიყვებით, რომელიც 2016 წლიდან ოპერირებს და სპეციალური საჭიროების მქონე ქალებისთვის ჯერ ჭრა-კერვის სწავლებას, შემდეგ კი მათ დასაქმებას ისახავს მიზნად. საწარმომ სტარტი ქალაქ გორში აიღო, შემდეგ კი თბილისში გაფართოვდა, ამჟამად 20-მდე რეგულარულ თანამშრომელს ასაქმებს და უმეტესად კორპორაციულ დაკვეთებზე მუშაობს, თანაც ქვეყნის უმსხვილეს კომპანიებთან თანამშრომლობს. სოციალურ საწარმო სამკერვალო ლიდერში ახალი, ბავშვის ტანსაცმლის ბრენდი "ლიმოც" დაიბადა, რომელიც საექსპორტო ბაზრებზე საკმაოდ აქტიურად ოპერირებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ თვეს აშშ-ში შვეიცარიული საათების ექსპორტი შემცირდა... რატომ აღარ ყიდულობენ ამერიკელები მექანიკურ ნაკეთობებს და რამ გამოიწვია ასეთი დრამატული კლება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფულის გათეთრება თავისთავად დანაშაულია, ის ასევე მჭიდრო კავშირშია სერიოზული და ორგანიზებული დანაშაულის სხვა ფორმებთან და ტერორიზმის დაფინანსებასთან. გაეროს გამოთვლებით, ყოველწლიურად მსოფლიოში $2 ტრილიონ დოლარამდე უკანონო ფული თეთრდება. ფულის გათეთრების შემთხვევათა დიდი ნაწილი საზოგადოების ცნობიერების მიღმა რჩება, თუმცა მათ, რომლებიც დღის შუქზე გამოდის, ფინანსურ სექტორზე ძლიერი გავლენა და ლამის მიწისძვრის ეფექტი აქვთ. გიყვებით მსოფლიოს ყველაზე გახმაურებული ისტორიების შესახებ, სადაც ფულის გათეთრების კონკრეტული ფაქტებია მოყვანილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გთავაზობთ, საკმაოდ საინტერესო საუბარს, რომელიც გაიმართა ჩვენი რუბრიკის ედWIZER - ის ფარგლებში კიბერუსაფრთხოების თემაზე. რუბრიკის თანაწამყვანთან და კომპანია "ვაიზერის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარესთან, სოფო ლებანიძესთან კოორდინაცია - შეთანხმებით. ამჯერად შევარჩიეთ თანამედროვე სამყაროს ყველაზე დიდი გამოწვევა სამსჯელოდ - კიბერუსაფრთხოება. გვსურდა, ედვაიზერში გაგვეგო - რამდენად დაზღვევადია რისკების ისეთ რთულ მიმართულებაში როგორიც კიბერუსაფრთხოება გახლავთ. ამისთვის, "ედვაიზერის" რუბრიკის ფარგლებში მოვიწვიეთ საქართველოში ამ მიმართულებით გამორჩეული პროფესიონალები - ანდრო გოცირიძე, უსაფრთხოების ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული და ავტორიტეტული სპეციალისტი საქართველოში; გიორგი სახოკია - კომპანია BDO-ს ციფრული კონსულტაციების მიმართულების მენეჯერი. კიბერუსაფრთხოების სპეციალისტი და IT აუდიტორი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარიზის გულში, მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე დაცულ მუზეუმში — ლუვრში — ქურდებმა მუზეუმის ძვირფასეულობის განყოფილებიდან რამდენიმე უძველესი სამკაული წაიღეს, რომლებიც თავისი უნიკალური კულტურული და ისტორიული მნიშვნელობიდან გამომდინარე შეუფასებელია. მიუხედავად სხვადასხვა თანხის დასახელებისა, წაღებული ძვირფასეულობის ნაწილს უბრალოდ ფასი არა აქვს. ამ ცხელცხელი ამბიდან გამომდინარე გადავწყვიტეთ გაგვეხსენებინა სხვა ყველაზე ძვირად შეფასებული ძარცვებიც, როდესაც მრავალ მილიონიანი სამკაულები და ხელოვნების ნიმუშები მოიპარეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჰერმესმა მამაკაცის ხაზის ახალი შემოქმედებითი დირექტორი დანიშნა. ბრენდს ბრიტანელი დიზაინერი - გრეის უელს ბონერი შეუერთდა, რომელიც პირველი ფერადკანიანი ქალია, რომელიც მაღალი მოდის ბრენდის დირექტორად დაინიშნა. ვინ არის ის და როგორია მისი კარიერა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ილჰამ ალიევმა არ გამორიცხა, რომ ზანგეზურის დერეფანი, როგორც მას აზერბაიჯანი უწოდებს, 2028 წლისთვის გაიხსნას. სომხეთის სიუნიქის პროვინციაში გამავალი დერეფნის ამუშავებით დაინტერესებულია ამერიკაც. სწორედ ამას გაუსვა ხაზი ალიევმა ყასიმ-ჟომართ ტოყაევთან შეხვედრის შემდეგ, რომ ტრამპმა საკუთარი სახელი უწოდა ამ დერეფანს, რაც ნიშნავს, რომ წარმატებით დასრულდება. რამდენად რეალურია შუა დერეფნის კონკურენტი გზის ასე მოკლე დროში გახსნა, რას ცვლის ახალი დერეფანი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისთვის და რა უნდა გააკეთოს საქართველომ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 19 - 26 ოქტომბერი
საერთაშორისო ფარმაცევტული კომპანიის, „ბიომედიკას“ ორგანიზებით, თბილისში გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, რომელიც იშვიათ დაავადებას — დუშენის კუნთოვან დისტროფიას მიეძღვნა. ღონისძიებაზე სპეციალისტებმა ისაუბრეს მკურნალობის უახლეს მეთოდებზე და მათ შორის წარადგინეს ეგზონის გამოტოვების თერაპია, რომელიც უკვე ოფიციალურად რეგისტრირებულია საქართველოშიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავსტრიის ჯანდაცვის სისტემა - ხელმისაწვდომი & ეფექტური მოდელი - მთავარი თემა სტუმარი: იოსებ (სოსო) ნანობაშვილი - ექიმი, Vienna Private Clinic, პროფესორი; გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველი ექიმის წარმატება ჟენევაში თორნიკე სოლოღაშვილმა ევროპაში პირველი გულის ნაწილობრივი გადანერგვის ოპერაცია ჩაატარა; თორნიკე სოლოღაშვილი - ჟენევის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალი (HUG), კარდიოქირურგი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia