მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში დღეს ქართულ ტანსაცმლის ბრენდ - Mint By Teko Rtveliashvili-ის შესახებ გიყვებით, რომელიც ბაზარზე ხუთი წლის წინ, პანდემიის პერიოდში გამოჩნდა და მას შემდეგ, ეტაპობრივად განვითარდა, გაიზარდა და რაც ყველაზე მთავარია, თავისი კოლექციებიც უფრო მრავალფეროვანი და საინტერესო გახადა. ახლახან კომპანიამ თავისი შოურუმიც გახსნა, სადაც მომხმარებლებს კოლექციების ადგილზე დათვალიერება და შეძენაც შეუძლიათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკმა, როგორც ფინანსური სექტორის ინოვატორმა, ახალი მომსახურება – SOLO Business – წარადგინა. SOLO Business საქართველოს ბანკის პრემიუმ კლასის მომსახურებაა, რომელიც სპეციალურად და აქცენტირებულად საშუალო ზომის ბიზნესებისთვის შეიქმნა. იგი აერთიანებს როგორც საბანკო, ისე არასაბანკო სერვისებს, რაც ბიზნესის მარტივ და ოპტიმალურ მართვას უწყობს ხელს. ეს ყველაფერი, ერთი ფანჯრის პრინციპით მუშაობს, სადაც ერთ, საუცხოოდ მოწყობილ სივრცეში არის ყველაფერი თავმოყრილი რაც თქვენს საქმიან და პირად კომფორტსაც უზრუნველყოფს. საწყის ეტაპზე, მომსახურება ბათუმში, უახლესი დიზაინისა და კონცეფციის SOLO ლაუნჯშია ხელმისაწვდომი, რომელიც პ. მელიქიშვილის 5/7 და რუსთაველის 43-ის კვეთაზე მდებარეობს. ახალ ლაუნჯზე SOLO-ს გუნდმა იტალიურ სააგენტო DINN!-თან ერთად იმუშავა. ინტერვიუსთვის სპეციალური შეთანხმება გვქონდა საქართველოს ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილესთან, ეთუნა ირემაძესთან და თორნიკე კუპრაშვილთან, რომელიც "საქართველოს ბანკის" მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელია. სტუმრები: ეთუნა ირემაძე-”საქართველოს ბანკი”,გენერალური დირექტორის მოადგილე, Premium Banking; თორნიკე კუპრაშვილი - “საქართველოს ბანკი”, მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკმაოდ კარგი მიგნება ჰქონდა რუბრიკის თანაწამყვანს და ავტორს, იმავდროულად კომპანია "ვაიზერის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარეს, სოფო ლებანიძეს, მოგვეკითხა როგორ იმართება რისკები სასტუმრო ბიზნესში და ზოგადად მოგზაურობისას. რესპონდენტებიც ჩინებული მონიშნა. სოსო ნებიერიძეს იცნობს ყველა, იგი იუთუბზე საკუთარ არხს მართავს სახელად Soso around the wolrd, ანუ სოსო ნებიერიძე მსოფლიოს გარშემო, და მგონი უკვე პლანეტის 80 ქვეყანასაც ეწვია. ამჯერად კი, სოსოსთან ერთად სოფო ლებანიძემ და მეც იქვე, ვესტუმრეთ თბილისის გამორჩეულ და მშვენება სასტუმროს, Tbilisi Marriott-ს. ჩვენი მასპინძელი ამ სასტუმროების გენერალური მენეჯერი ალეკო კვარაცხელია გახლდათ, რომელმაც "თბილისი მარიოტთან" დაკავშირებით ყველა ისტორიის და თავად სასტუმროს, ყველაზე გამორჩეული კარი გახსნა. სტუმრები: სოსო ნებიერიძე - იუთუბერი, მოგზაური; SoSo Around The Wolrd, ავტორი & წამყვანი; ალექსანდრე კვარაცხელია - Tbilisi Marriott, Courtyard Marriott & MOXY, გენერალური მენეჯერი; რუბრიკის წამყვანები: სოფიო ლებანიძე - "ვაიზერი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ემიგრანტის გამოცდილება და პარიზული ცხოვრების ცოდნა გიორგი ციქუბაძემ ბიზნესად აქცია და შექმნა ბრენდი - “Giorgi Parris”, რომელსაც დღეს ქართველი მოგზაურები კარგად იცნობენ და როგორც თავად ამბობს ენდობიან კიდეც. ახლა კი კომპანია სრულიად ახალ ეტაპს იწყებს. “Giorgi Parris”- მა მომხმარებელს DropVoyage წარუდგინა. ციფრული ტურისტული პლატფორმა, რომელიც როგორც ამბობს მოგზაურობის დაგეგმვის პროცესს სრულიად ახალ სტანდარტზე აიყვანს. DropVoyage -ს პრეზენტაცია რამდენიმე დღის წინ თბილისში შედგა. სტუმრებს პლატფორმასთან ერთად ის გეგმები გააცნეს რომელსაც კომპანია "გიორგი პარიზი" ახლა უკვე ახალი წამოწყებით ისახავს. სტუმარი: გიორგი ციქუბაძე - Giorgi Parris & Drop Voyage/დამფუძნებელი, გენერალური დირექტორი ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კრიპტობაზარი რთულ ვითარებაშია. ამ დროისთვის ბიტკოინის ფასი 86 ათას დოლარზეა და ზრდას აჩვენებს, მაგრამ ზრდას საიდან? ბიტკოინი გასულ კვირეულში, რეკორდულად, 80.000 დოლარამდეც გაუფასურდა. ინდუსტრიის ვარდნის მაჩვენებელი უკვე აღწევს ტრილიონ დოლარს. ბიტკოინის, ეთერიუმის და სხვა აქტივების შეფასება მკვეთრადაა შემცირება – ამ ყველაფერს კი აქვს თავისი მიზეზი... რატომ გადავიდა ინდუსტრია ე.წ. Bear market-ის ფაზაში და სად გაქრა ოპტიმიზმი, რომელიც პრეზიდენტმა ტრამპმა მოიტანა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი / 23.11.2025
ოფიციალური სტატისტიკით მე-3 კვარტალში ქვეყანაში უმუშევრობა შემცირდა და რეკორდულად დაბალ ნიშნულს 13.3%-ს მიაღწია. საქსტატის მონაცემებითვე, საქართველოში 214 ათასი უმუშევარია, დასაქმებულად კი ჯამში თითქმის 1.4 მილიონი ადამიანი ითვლება. ასევე შემცირებულია სამუშაო ძალაც, ანუ ის ადამიანები, ვინც აქტიურად ეძებს სამსახურს. რა ამცირებს უმუშევრობას, რამდენად რეალურია ეს რიცხვები და სამუშაო ძალის შემცირებას რა გავლენა ჰქონდა უმუშევართა რაოდენობის კლებაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 16 - 23 ნოემბერი
როგორ მუშაობს ნორვეგიის ჯანდაცვის სისტემა სტუმარი: ტორალფ ჰასვოლდი - "ტრომსოს არქტიკული უნივერსიტეტი", პროფესორი ემერიტუსი (ნორვეგია); გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; საუბარს სინქრონულად თარგმნის სათარჯიმნო კომპანია Translation Company NG Georgia #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მუშაობს ნორვეგიის ჯანდაცვის სისტემა? გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მუშაობს ნორვეგიის ჯანდაცვის სისტემა? - ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 23.11.2025
მემკვიდრეობით მიღებული უძრავი ქონების შემთხვევაში საკუთრების დაყოფის საკითხი შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოში ერთ-ერთი პრობლემური სამართლებრივი პროცედურაა. ეს ნიშნავს რომ ესა თუ ის ქონება ფიზიკურად გაყოფილი არ არის, თუმცა თითოეული მემკვიდრე ფლობს მის წილს გარკვეული პროცენტულობით. როგორ იყოფა საკუთრება და რა ხდება დავის შემთხვევაში? ბექა თეზელაშვილი - იურისტი #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia