რა პრობლემებს ქმნის სამშენებლო პროექტების დაზღვევის არქონა საქართველოში? - იურიდიული რჩევები ბექა თეზელაშვილისგან ბექა თეზელაშვილი - იურისტი #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ უხდის Amazon-ი იტალიის მთავრობას $580 მილიონს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისტორიაში პირველად, Volkswagen-მა გერმანიაში ქარხანა დახურა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კანის მოვლის რუტინა ზამთარში ✔️როგორ მოვუაროთ კანს ზამთარში; ✔️მზისგან დამცავი კრემსაცხების გამოყენების წესები ზამთარში; სტუმარი: ბაია კონდრატიევა - ექიმ-კოსმეტოლოგი, საქართველოს ესთეტიკის საერთაშორისო ასოციაციის თანადამფუძნებელი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინსულტის პრევენციის კამპანია დაფინანსების მოლოდინშია ✔️რა არის ინსულტის პირველადი ნიშნები? სტუმარი: ანა დავლაშერიძე - ქართველ ნევროლოგ რეზიდენტთა ასოციაცია; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინსულტის სტატისტიკა საქართველოში ✔️ინსულტის ცენტრების გახსნის მიუხედავად, რატომ არ იკლებს ინსულტის რაოდენობა საქართველოში; ✔️ინსულტის ფინანსური ტვირთი; სტუმარი: გიორგი მაჭავარიანი - ქართველ ნევროლოგ რეზიდენტთა ასოციაცია; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა იცის საზოგადოებამ ერთ-ერთ ყველაზე საშიშ და მომაკვდინებელ დაავადებასთან დაკავშირებით? ✔️რატომ არის საშიში ჰიპერტენზია? ✔️რა დროს შეიძლება წნევის გაზომვამ არასწორი ჩვენება მოგვცეს? ✔️რამდენად საშიშია “ჩვეული” მაღალი არტერიული წნევა? ✔️როგორ იცვლება ასაკთან ერთად წნევის მაჩვენებლები? სტუმარი: მამუკა ქობალავა - კარდიოლოგი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“მეორე სიცოცხლე” - სოფო კვინტრაძის ისტორია #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა არის ინვალიდობის წამყვანი მიზეზი საქართველოსა და მსოფლიოში ინსულტის ცენტრები საქართველოში; სტუმარი: ზაზა ქაცარავა - ევროპის თავის ტკივილის ფედერაციის პრეზიდენტი, პროფესორი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სათამაშოები უკვე ალაპარაკდნენ ქართულადაც, და იდეაში, სწორედ ასეთი ჭკვიანი სათამაშოები მეტ განათლებას მისცემენ ჩვენს პატარებს, როგორც გითხარით, ეს საოცრად ჭკვიანი ბუბა ბუ, უამრავ ინფორმაციას ფლობს, და იმდენად ბევრს, რომ გაცილებით ჭკვიანია ჩვენზე ყველაზე ერთად აღებული ვინც ამ სტუდიაში ვართ. მოდი, გავესაუბროთ ბუბა ბუს, ცხადია ვითომ ვართ 13 წლამდე პატარები, ნეტა იმ დროს და რამდენიმე კითხვაც დავუსვათ: დიახ, ასეა - ჭეშმარიტება ბავშვების პირით ღაღადებს, მგონი სტენდალს ეკუთვნის ეს ფრაზა. და ამას უკვე ბუბა ბუც დაემატა. შეხვედრამდე მეგობრებო. მეტი სათამაშოები,ღიმილი, ბედნიერება და ჯანმრთელობა პირველ რიგში ჩვენს პატარებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმატებები და მსოფლიო სტარტაპების რეიტინგში მოხვედრა მინდა ვუსურვო კიდევ ერთ ქართულ კომპანიას, რომელმაც სრულიად უნიკალური პროდუქტი წარმოადგინა ბაზარზე მინდა წარმოგიდგინოთ - "ბუბა ბუ", რომელიც BMG-შიც გვყავს და ის სპეციალურად პატარებისთვის, 3-დან 12-წლამდე პატარებისთვის არის შექმნილი. "ბუბა" ხელოვნურ ინტელექტზე მომუშავე ხელსაწყოა, რომელიც რამდენიმე ენაზე ესაუბრება მის მფლობელებს. და ამ რამდენიმე ენას შორის არის ქართული ენაც, რომელიც სხვა ტექნიკურ დეტალებთან ერთად ბუბა ბუსთვის შექმნილი სპეციალური აპლიკაციით იმართება. ცხადია, ყველაფერი ლიცენზირებული და რაც მთავარია, ბავშვებთან მხოლოდ საუბრობს და განიხილავს პატარებისთვის უსაფრთხო თემებს. კარგი ისტორია მზადდება რუბრიკა "მხოლოდ ქართულში", რომელსაც იუბილარ "ჯიემფარმასთან" ერთად წარმოგიდგენთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
GM PHARMA, რომელიც დაარსების საიუბილეო 25 წელიწადს აღნიშნავს. კომპანია დღეს უკვე 600 ზე მეტი თანამშრომლით და გუნდის წევრით არის წარმოდგენილი. მათ მიერ წარმოებული მედიკამენტების საქართველოსა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში 14 მილიონამდე ადამიანი მკურნალობს. კომპანიის მიერ წარმოებული პროდუქცია და მედიკამენტები, ისევე როგორც თავად საწარმო აღიარებულია ყველა შესაძლო და არსებული უმაღლესი შეფასების სერტიფიკატით, რაც მას გზას მსოფლიოს პრაქტიკულად ყველა ქვეყანაში უხსნის. დაფუძნების დღიდან კომპანიის მისია და ფასეულობები უცვლელია – მეცნიერულ მიდგომებზე და ინდუსტრიის საუკეთესო პრაქტიკაზე დაყრდნობით ხარისხისა და პროდუქტების მუდმივი სრულყოფა და ისეთი მედიკამენტების წარმოება-მიწოდება, რომელიც პაციენტების ცხოვრების ხარისხს გააუმჯობესებს და მათ სიცოცხლეს გაახანგრძლივებს. ასეთი ზრდის საშუალება მომდინარეობს ცხადია ერთგული და თავდადებული გუნდის წევრებისგან, რომელთაც ვუთვლით მილოცვებს საუკეთესო სურვილებით. უმთავრესი ღირებულება და მისია რაც კომპანიის დეენემში ჩაიდო, სიკეთის სამსახური საზოგადოების საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე შედგა. მილოცვები კახა ოქრიაშვილს, დაუდრგომელ და მიზანდასახულ ბიზნესმენს, რომელმაც შეძლო და კომპანია რეგიონში ერთ-ერთ წამყვან ბიზნეს სუბიექტად ჩამოაყალიბა. ბიზნესმენს წინ, გაცილებით საინტერესო და ამბიციური გეგმები აქვს, და დღეს სრულად, ბოლომდე არის ჩართული როგორც ჯიემფარმას, ასევე პეესპე ჯგუფის ყოველდღიურობაში. წინ კი კახა ოქრიაშვილის და მისი გუნდისთვის ახალი მიზანია: გავხდეთ ერთ-ერთი საუკეთესო და ყველაზე სწრაფად მზარდი ფარმაცევტული კომპანია ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში - მოვხვდეთ მსოფლიოს 200 საუკეთესო ფარმაცევტული კომპანიის სიაში და მივაღწიოთ 1 მილიარდი დოლარის საექსპორტო ღირებულებას. წარმატებები და მრავალი იუბილე მოგველოცოს ყველაზე საქმიანების სტუდიიდან. მოკითხვები და გილოცავთ გუნდს! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამ კვირეულის კიდევ ერთი თემა რუბრიკის ედვაიზერის ფარგლებში მიეძღვნა ელექტრომობილების ბაზრის ინდუსტრიის განვითარებას საქართველოში, რა ტემპებით და როგორ იზრდება ელექტრომობილების მოხმარება ქვეყანაში, იმავდროულად როგორ გაიზარდა და შეიცვალა მომხმარებლის ქცევა-მოთხოვნები. ცხადია, საუბრისას დაზღვევის თემებს ვერ ავცდებოდით, მითუმეტეს ჩვენი სტუმარი კომპანია "იმოტორს ჯორჯიას" გენერალური დირექტორი ირინა დარჩია, საკმაოდ კარგად გათვითცნობიერებული აღმოჩნდა სადაზღვევო ინდუსტრიის დეტალებში, ამიტომაც მისი და ჩვენი თანაწამყვანის, სადაზღვევო კომპანია "ვაიზერის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარეს სოფო ლებანიძეს საუბარი, საკმაოდ საინტერესოდ გამოიყურება სტუმარი: ➡️ ირინა დარჩია - “E-Motors Georgia”, გენერალური დირექტორი; რუბრიკის წამყვანები: ➡️ სოფიო ლებანიძე - "ვაიზერი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; ➡️ გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი / 14.12.2025
გასულ კვირაში ევროკავშირის ქვეყნებიდან საქართველოსთვის ერთ-ერთი უმსხვილესი ინვესტორი გვსტუმრობდა. ოლეგ ოსინოვსკი თავისი ბიზნეს ინტერესებით წლებია ის საქართველოშია, მას უყვარს და ეიმედება ეს ქვეყანა. და ამიტომაც, აგრძელებს ინვესტირებას როგორც მის საეტაპო პროექტში თბილისი ჰილსი, ასევე სხვა მიმართულებებითაც. ოსინოვსკი ტიპიუი ევროპელი ბიზნესმენია, ესტონური წარმომავლობის, ღია, პირდაპირი და კონკრეტული. ასეთი იყო ის როცა გავიცანი, და ეჭვი მეპარება ის ოდესმე შეიცვალოს სტუმარი: ➡️ოლეგ ოსინოვსკი - Skinest Group, მმართველი პარტნიორი/ "თბილისი ჰილსი" - დამფუძნებელი ინტერვიუერი: ➡️ გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; თარგმანს უზრუნველყოფს სათარჯიმნო კომპანია Translation Company NG Georgia #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოში 100-მდე ვალუტაა წარმოდგენილი, მათ უმეტესობა სამშობლოშიც კი არ უნდათ, არათუ გლობალურ ვაჭრობაში. საერთაშორისო ტრანზაქციებში სულ რამდენიმე დიდ ვალუტას იყენებენ, რაც რიგი ფაქტორებითაა განპირობებული. მართალია, ქართული ლარი ამ სიაში, ალბათ, ვერასოდეს აღმოჩნდება, თუმცა გადავწყვიტეთ, თქვენთვის ყველაზე მოთხოვნად გლობალურ ვალუტების რეიტინგი გაგვეცნო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირაში გაცხადდა. რომ საქართველოს მთავრობა ენერგეტიკულ კომპანიებს ჯამში მილიარდი ლარის ჯარიმებს პატიობს. თუ ისინი სახელმწიფოს წინაშე აღებულ ვალდებულებებს კიდევ არ შეასრულებენ, შეღავათი გაუუქმდებათ. ხელისუფლებაში ფიქრობენ, რომ ეს ენერგოპროექტების დასრულებისთვის მნიშვნელოვანი ინსენტივია. ვის შეეხება მთავრობის ეს გადაწყვეტილება, ჯამში რამდენია ამ პროექტების ჯამური სიმძლავრე და როგორ აფასებს სექტორი მთავრობის გადაწყვეტილებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას ნიშნავს "ჯანმრთელი სიბერე" ? - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 14.12.2025
"ჯანმრთელი სიბერე" თანამედროვე მსოფლიოში - ხანდაზმულთა ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემები სტუმრები: ➡️ ლელა ბაქრაძე - არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოება სოციალური უფლებებისათვის’, თანადამფუძნებელი; ➡️ ხათუნა ნაცვლიშვილი-სტეპკოვიჩი - მედიცინის დოქტორი (აშშ); გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას ნიშნავს "ჯანმრთელი სიბერე" ?- ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 14.12.2025
როგორ მიმდინარეობს "თბილისის ბულვარის" პროექტი? ინტერვიუ: გვანცა გვარამაძე - "თბილისის ბულვარი", აღმასრულებელი დირექტორი #უძრავიქონებისპროსპექტი ექსპოდან თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Real Estate Expo 2025 – “ექსპო ჯორჯიაში” უძრავი ქონების გამოფენა გაიმართა ინტერვიუ: რესან ქიქავა - "ექსპო ჯორჯია" დირექტორი #უძრავიქონებისპროსპექტი ექსპოდან თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროკავშირმა X-ს (Twitter) $140-მილიონიანი ჯარიმა დაუწესა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
⚽ რონალდუ Perplexity AI-ს ინვესტორი გახდა ➡️ გადაცემის პარტნიორია - Geosoft Cloud • ჯეოსოფტი სრული გადაცემა იხ.ბმულზე: https://shorturl.at/KA2Lv #TECHINFORM #BMG #ბიზნესმედია #საქმიანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
⌚ Apple-ის საათებში ChatGPT ჩაშენდება ➡️ გადაცემის პარტნიორია - Geosoft Cloud • ჯეოსოფტი სრული გადაცემა იხ.ბმულზე: https://shorturl.at/KA2Lv #TECHINFORM #BMG #ბიზნესმედია #საქმიანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება მსოფლიოში? - #საერთაშორისოამბები: 8 დეკემბერი ✔️ მაკრონი პეკინს ტარიფების დაწესებით დაემუქრა; ✔️ სანქციების მიუხედავად, რუსეთის სამხედრო მრეწველობის მოგება გაიზარდა; ✔️ ბრილიანტის ფასი ეცემა; ✔️ ბილ გეიტსი ტრამპის ადმინისტრაციას ბავშვთა სიკვდილიანობის ზრდაში ადანაშაულებს; ✔️ TESLA-ს საბაზრო შეფასება უაზროდ მაღალია - მაიკლ ბერი; ✔️ ლუვრი მომავალი წლიდან 45%-ით გაძვირდება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკვები პროდუქტების შენახვის წესები ✔️მეცნიერები საკვებში დამალულ ბაქტერიებს ფაგებით ებრძვიან. ✔️ანტიბიოტიკების გამოყენების წესები საკვებ პროდუქტებში. ✔️ნიტრატებით დაბინძურებული ბოსტნეული. სტუმარი: მიხეილ ბეღელაძე - კვების უსაფრთხოების ექსპერტი გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ციფრულ სამყაროში გაზრდილი თაობა და მისგან გამოწვეული საფრთხეები ✔️რამდენად აზიანებს ბავშვის ტვინს პლანშეტებთან და ზოგადად ეკრანთან უკონტროლო ურთიერთობა? ✔️რატომ ურჩევნია მოზარდს სოციალურ ქსელში გაატაროს მეტი დრო? ✔️რეკომენდაციები მოზარდთა მშობლებს. სტუმარი: მარიამ ხვადაგიანი - ნეიროფსიქოლოგი, ფსიქოკონსულტანტი გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia