გთავაზობთ ინტერვიუს ადამიანზე, რომელიც არც მეტი და ნაკლები საქართველოში პერსონალური საბანკო მომსახურების დამკვიდრების სათავეებთან იდგა და დღემდეც ასე აგრძელებს, და თუ არ ვცდები, 20 წელიწადიც გავიდა ამასობაში. და ამ წლებში მოხდა ის, რომ სისტემა და მომსახურება ანუ პერსონალური საბანკო მომსახურება, რომლის ავანგარდშიც ნატა ხურციძე იყოს და არის, წამყვანი ქართული კომერციული ბანკების ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული სერვისთაგანია. თუმცა, ნატა ხურციძესთან, გაცილებით მეტი გვაქვს სასაუბრო, წელიც შესაჯამებელია და იმ გეგმებზეც სასაუბრო რასაც TBC 2026 წელს აპირებს "კოცეპტის" და პერსონალური საბანკო მომსახურების მიმართულებით. სტუმარი: ➡️ნატა ხურციძე - “თიბისი”, პერსონალური საბანკო მომსახურების ხელმძღვანელი; ინტერვიუერი: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ჯეი ენდ თი ქონსალთინგი" - ბიზნესის გამოწვევების საპასუხოდ
საქართველოში ხარისხიანი და მაღალი დონის იურიდიული სერვისები არის, და დღეს მსურს კიდევ ერთი გაგაცნოთ, რომელიც უფრო ნიშურია და ამ კომპანიის წარმომადგენლებმა თავიდანვე გადაწყვიტეს რომ მათი საქმიანობა მხოლოდ ბიზნესის მომსახურება უნდა ყოფილიყო. ამ კომპანიის გუნდის წევრები და იურისტები არ მუშაობენ სისხლის სამართლის საქმეებზე. არც ერთ მათ პარტნიორს ან თანამშრომელს არ აქვს სისხლის სამართლის საქმეებში მონაწილეობის უფლება.ეს არის კომპანია "ჯეი ენდ თი ქონსალთინგი", რომელიც 2008 წლის სექტემბერში დაფუძნდა გიორგი ცერცვაძის მიერ, გუნდს მომდევნო წლებში პარტნიორობა შემოუერთდებიან ოთარ მაჩაიძე, სიმონ ტაკაშვილი და ანა პაპკიაური. "ჯეი ენდ თი ქონსალთინგი" ბათუმშიც წარმოდგენილია მისი რეიგონალური პარტნიორის ნანა თურმანიძის სახით. სასიამოვნო იყო ამ გუნდის და მისი წევრების გაცნობა, თუმცა არ დავმალავ, გამორჩეულად გამახარა ამ კომპანიაში იურიდიული ექსპერტის პოზიციაზე ბატონი თედო ნინიძეს ხილვა, რომელიც ქართული სამართლის ჩამოყალიბების და რეფორმირების სათავეებთან იდგა.გადაჭარბების გარეშე, ბატონო თედოს როლი და ღვაწლი ამ მხრივ არის გამორჩეული, ისევე როგორც არ შემიძლია არ აღვნიშნო მისი პირადი ჩართულობა საქართველოს კონსტიტუციაზე და სამოქალაქო კოდექსზე მუშაობისას, ისევე როგორც მეწარმეთა შესახებ კანონი. დღეს ამ კანონების უდიდესი ნაწილ სახელცვლილია და ვერ ვიტყოდი რომ გაუმჯობესების მიმართულებით, მე პატივი მქონდა, გარკვეული პერიოდი მემუშავა ბატონ თედო ნინიძესთან ერთად და მინდა მას მოკითხვები შევუთვალო, საუკეთესო სურვილებით და პატივისცემით. დარწმუნებული ვარ ჯეი ენდ თი კონსლატინგის გუნდთან ჩამოყალიბებული ურთიერთობები დამატებით გადაგვკვეთს სამომავლოდ. მიუხედავად იმისა, რომ ამ გუნდის მხოლოდ ორი წევრის მასპინძლობა მოვახერხეთ ჯერჯერობით, მინდა იცნობდეთ კომპანია "ჯეი ენდ თი ქონსალთინგის" პარტნიორებს ოთარ მაჩაიძეს და სიმონ ტაკაშვილს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაღალი სამომხმარებლო ფასები საქართველოში - როგორ მოგვარდება პრობლემა?
26 ნახვა დეკემბერი 28, 2025
მთავრობა სურსათის ფასების შესწავლას იწყებს და ამ პროცესში პარლამენტს და თვით სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურსაც რთავს. პრემიერი კობახიძე ფიქრობს, რომ ქვეყანაში პროდუქტს მაღალი ფასნამატი და მოგების ასევე მაღალი მარჟა აძვირებს. რეალურად რა ბერკეტები აქვს მთავრობას სურსათის გაიაფების, აქვს თუ არა წვლილი ძვირ სურსათში დღგ-ს და როგორია მისი განაკვეთი ევროკავშირში, რომლის საფებსაც მთავრობა შედარებითი ანალიზისას იყენებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნარჩენების მართვის სტანდარტი “კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიასგან “
24 ნახვა დეკემბერი 28, 2025
ნარჩენების სწორად მართვა საქართველოში ჯერ კიდევ გამოწვევაა- შესაბამისი რეფორმა ქვეყანაში რამდენიმე წელია დაიწყო, თუმცა ტემპი დამაკმაყოფილებელი აშკარად არ არის. ამ რეფორმის ერთგვარი რევიზია გადახედვის ნიშნების დანახვა სირთულეს არ წარმოადგენს. წარმოქმნილი ნარჩენების მართვაში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ფარგლებში ბიზნესს უკვე აქვს ვალდებულება შეაგროვოს ისეთი ნარჩენი როგორიცაა მეორეული საბურავი, ელექტრონული ნარჩენი, მეორეული აკუმულატორები, ზეთები - რეგლამენტი ამის შესახებ უკვე ძალაშია. ახლა უკვე ჯერი შესაფუთი ნარჩენების რეგულირებაზეა, რომელზეც მუშაობა საკანონმდებლო ორგანოში წლებია მიმდინარეობს. იქამდე ვიდრე პროცესი გააქტიურდება და წესები კანონად იქცევა - შესაფუთი ნარჩენის შეგროვებას, სეპარირებას და გადამუშავებას კოკა კოლა ბოთლერს ჯორჯიაში უკვე ახერხებენ, რაშიც სხვა ბიზნესების ჩართეს. როგორ ხდება მყარი ნარჩენების მართვა კომპანია „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიაში“ და როგორ იცავს ამ მიმართულებით კომპანია საერთაშორისო სტანდარტებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
22 ნახვა დეკემბერი 28, 2025
„ამბასადორი აილენდ ბათუმის” პროექტს განვითარების თვალსაზრისით წელს მნიშვნელოვანი შედეგები ჰქონდა, რადგან ხელოვნური კუნძულის პროექტი დაგეგმვის ეტაპიდან უკვე განხორციელების ფაზაში აქტიურად გადავიდა. წლის ბოლოს პროექტის მიწის სამუშაოების 50%-ზე მეტი უკვე განხორციელებულია - ტერიტორიის 26 ჰა ექსპლუატაციაში მიღებულია, ხოლო საპროექტო არეალის 48 ჰა ზღვაში ფორმირებულია. „ამბასადორი აილენდ ბათუმის“ პროექტი, მისი განხორციელების შემდეგ, ქვეყნის ბიუჯეტში წლიურად 65 მლნ დოლარის გადასახადებს გადაიხდის. ღია, საჯარო მონაცემებზე დაყრდნობით ეს ზუსტად ის ეკონომიკური მაჩვენებელია, რომლის აკუმულირებასაც ბაქო–თბილისი–ჯეიჰანის გლობალური ეკონომიკური პროექტი ახდენს. როგორც აილენდ ბათუმის“ გენერალური დირექტორი განმარტავს, ამ დროისათვის კომპანიას შავ ზღვაში გაშენებული აქვს 48 ჰა ტერიტორია, რომელიც იანვარში უკვე ექსპლუატაციაში იქნება მიღებული. გოჩა კამკიამ ჩვენთან ინტერვიუშიც აღნიშნა რამდენიმე კვირის წინ, რომ მომავალ წელს ტერიტორიაზე სავაჭრო ცენტრის მშენებლობაც დაიწყება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia