"ქართულ-რუსული" - ახალი ბიზნეს ასოციაცია
52 ნახვა იანვარი 26, 2025
საქართველოში "ქართულ-რუსული" ბიზნესასოციაცია შეიქმნა, რომლის ხელმძღვანელიც ბიზნესმენი ზაზა ნიშნიანიძეა. აღნიშნული BMG-ს თავად ბიზნესმენმა 24 იანვარს დაუდასტურა. მისი თქმით "ქართულ-რუსული" ბიზნესასოციაციის უმთავრესი მიზანი იქნება, დაეხმაროს იმ ბიზნესმენებს, რომლებიც რუსეთში ექსპორტით არიან დაკავებული. მისი ინფორმაციით, ასოციაციის შეხვედრაზე 60-მდე კომპანია იყო, რომლებიც ძირითადად მეღვინეები არიან. ნიშნიანიძემ რამდენიმე წევრიც დაასახელა. ეკონომიკის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, ახალ ბიზნეს ასოციაციაზე დასმულ კითხვაზე განაცხადა, რომ ინფორმაციას არ ფლობდა, თუმცა ისაუბრა რუსეთთან სავაჭრო-ეკონომიკურ კავშირებზე და აღნიშნა, რომ მისასალმებელია, თუ იქნება ასოციაცია, რომელიც ამ ურთიერთობების განვითარებას შეუწყობს ხელს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა საფრთხეებს შეიცავს საქართველოს ეკონომიკის მიბმა რუსეთზე?
36 ნახვა იანვარი 26, 2025
ბოლო წლებში საქართველოს რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულება დრამატულად გაიზარდა. მიზეზი ცხადია უკრაინის ომი იყო, რის გამოც ქვეყანაში სხვადასხვა გზით შემოსული რუსული კაპიტალის მოცულობა გაიზარდა. საქართველო ამ მხრივ გამონაკლისი არ იყო პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის, რომელთა უდიდესმა უმრავლესობამ, საქართველოსთან ერთად ცხადია, სერიოზულად იხეირა და გვარიანი შემოსავლები მიიღო. თუმცა რიცხვები აჩვენებს, რომ რუსეთიდან კაპიტალის შემოდინება ზოგიერთი მიმართულებით მცირდება, მაგალითად გზავნილები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა კავშირშია ნავთობის ფასის დაწევა უკრაინაში ომის დასრულებასთან?
28 ნახვა იანვარი 26, 2025
დონალდ ტრამპი აღარ საუბრობს 24 საათში ომის დასრულებაზე უკრაინაში, მაგრამ საკმაოდ გააქტიურა შესაძლო ვერსიები, თუ როგორ შეიძლება ამოიწუროს ეს 2 წლის წინ რუსეთის მიერ დაწყებული ომი. თუ ადრე, ტრამპის განცხადებებში ზელესნკი და უკრაინა შედარებით კნინობით ფორმებში იყვნენ მოხსენიებული, ახლა ბალანსი შედარებით აღდგა და პრეზიდენტი ტრამპი აგრესიანარევ გზავნილებს არც პრეზიდენტ პუტინის მიმართ მალავს, რომელსაც დღენიადაგ უთვლის, რომ საჭიროა შეხვედრა და გარიგების დადება რომ ომი დასრულდეს პარალელურად, ორი სამი დღე რაც პრეზიდენტი ტრამპი ალაპარაკდა ნავთობის ფასების რადიკალურ შემცირებაზე, რაზეც ღიად მოუწოდებს ოპეკს, რომლის წევრიც რუსეთის ფედერაციაც არის. მაგრამ იქ დომინანტები მაინც არაბები არიან. სწორედ არაბეთის საემიროების პრინცთან ჰქონდა ამ კვირაში საუბარი ტრამპს, ოღონდ ინვესტიციებზეო და შეეხნენ თუ არა ნავთობზე ფასების კლების თემას, ეს საერთაშორისო საზოგადოებისთვის უცნობია. ფაქტია, ეს ცალსახად იქნება უმძიმესი დარტყმა რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკაზე, რომლის ზრდა უკვე შენელებულია, ინფლაცია აქტიურად იზრდება და ახალმა სასანქციო პაკეტმა ნავთობის გაყიდვები ტრადიციულ ბაზრებზეც სრულად შეუზღუდა, ყოველ შეითხზება, ჯერ არანაირი პირი არ უჩანს რომ ინდოეთი ან ჩინეთი მზად არიან მიიღონ რუსეთის სანქცირებული ტანკერები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia