ოქროს ფასის ზრდის ფონზე, სხვადასხვა ქვეყნის ცენტრალურმა ბანკებმა ოქროს შესყიდვის შეიძლება ითქვას, რომ უპრეცედენტო ზრდა დააფიქსირეს. თუმცა მსოფლიო ოქროს საბჭოს მონაცემები ცხადყოფს, რომ მიუხედავად საერთო ტენდენციისა, ქვეყნების მიდგომები რადიკალურად განსხვავდება. სახელმწიფოთა ნაწილი მარაგებს აგრესიულად ზრდის, ნაწილი კი ლიკვიდურობის მოსაპოვებლად არსებულ რეზერვებს ამცირებს. რომელმა ქვეყნებმა შეიძინეს და მეორე მხრივ გაყიდეს ყველაზე მეტი ოქრო 2020 წლიდან 2025 წლამდე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 13 თებერვალი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Starlink-ის სატელიტური ინტერნეტი 2,500 თვითმფრინავში განთავსდება; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
UzBuild 2026 - რა შედეგებით სრულდება უმსხვილესი სამშენებლო გამოფენა ტაშკენტში? ➡️ ლევან ყირიმლიშვილი - “ინფინიტი ვენჩერს ჰოლდინგის” დირექტორი და დამფუძნებელი; ➡️ სულხან ბექირ-ოღლი - ლოიალტე უზბეკეთის ბიზნეს განვითარების მენეჯერი თათია ჩაფიჩაძე - BMG, საქმიანი დილა/უძრავი ქონების პროსპექტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა აძვირებს პროდუქციას დახლზე? - რიტეილ ექსპერტის შეფასებები სტუმარი: ია ნადირაშვილი, BeWise, მმართველი პარტნიორი; რიტეილ ექსპერტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკი დიდი ხანია აქტიურად უწყობს ხელს განათლების განვითარებას და მხარს უჭერს სხვადასხვა პროგრამებს, რომლებიც მოსწავლეებს, სტუდენტებს, ახალგაზრდა პროფესიონალებს და მასწავლებლებს სწავლებისა და განვითარებისთვის ახალ და უსაზღვრო შესაძლებლობას აძლევს. პროექტებში შედის STEM სკოლა, Code IT, ევერესტის მათემატიკის ოლიმპიადა, ფინანსური განათლების სასერტიფიკატო კურსები და მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო, რომლებიც მიზნად ისახავენ როგორც პროფესიული უნარების განვითარებას, ისე სტიპენდიების და დაფინანსების მიღების შესაძლებლობების შექმნას. სტუმარი: ანი ლომთაძე - საქართველოს ბანკის კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო დეველოპერული ბრენდი NEXT, რომელიც საქართველოში, არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებში, კენიაში და ესპანეთში უნიკალურ ინოვაციურ პროექტებს ახორციელებს, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრი გახდა. დღეს NEXT მსოფლიოს სამ კონტინენტზე, ექვს ქალაქში ოპერირებს და აერთიანებს ინვესტორებს 65 ქვეყნიდან, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საერთაშორისო მასშტაბს, კომპეტენციასა და გამოცდილებას. სტუმრები: ლევან ვეფხვაძე - საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია, აღმასრულებელი დირექტორი; სოფიო ჭელიძე - NEXT, აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თეგეტა ჰოლდინგმა“ აზერბაიჯანს სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზებისთვის JCB-ის ტექნიკა მიაწოდა. ინვესტიციის მოცულობა 10 მილიონ დოლარს აჭარბებს. „თეგეტა მოტორს ბაქომ“ და Tegeta Construction Equipment-მა, რომელიც ბრიტანული ბრენდის JCB-ის რეგიონული წარმომადგენელია, ორ სახელმწიფო ტენდერში გამარჯვების შედეგად, მეზობელი ქვეყანა 100 ერთეული სპეციალური დანიშნულების ტექნიკით მოამარაგეს. უმაღლესი ხარისხის ექსკავატორ-დამტვირთველები და მუხლუხა ექსკავატორები აზერბაიჯანის სამელიორაციო სისტემების განვითარების პროცესში უკვე ჩაერთნენ. სამუშაოები მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს. რას მოიცავს თანამშრომლობა, რომელიც სტრატეგიული მნიშვნელობის ინფრასტრუქტურის განვითარებას ეხება და რა გეგმები აქვს „თეგეტას“ ამ მიმართულებით? სტუმარი: გიორგი ბერიძე - „თეგეტა ჰოლდინგი“-სპეციალური დანიშნულების/ტექნიკის მიმართულების მთავარი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტაშკენტში გამართული ცენტრალური აზიის უმსხვილეს საერთაშორისო სამშენებლო გამოფენისა და ფორუმის - UzBuild 2026-ის მონაწილე იყო. ღონისძიებამ სამშენებლო სექტორის წამყვანი კომპანიები, დარგის ექსპერტები და გადაწყვეტილების მიმღები პირები მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნიდან გააერთიანა. „თეგეტა მოტორსის“ წარმომადგენლებმა ფორუმის მონაწილეებს ის სერვისები და შესაძლებლობები გააცნეს, რომელსაც კომპანია როგორც საქართველოში, ასევე უზბეკეთში სთავაზობს. შეგახსენებთ, რომ თეგეტამ უზბეკეთში ფილიალი გასულ წელს გახსნა, 2024 წელს კი Mobil-ის ოფიციალური წარმომადგენელი გახდა. მათე ხაბურძანია - „თეგეტა მოტორსის“ უზბეკეთის წარმომადგენლობის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ, საქართველოს უნივერსიტეტში, ვახტანგ ჩხენკელის ხელმძღვანელობით კრიპტო დღე ჩატარდა. კონფერენცია მიზნად ისახავს, რომ შექმნა პროფესიული პლატფორმა, სადაც კრიპტო აქტივების ბაზრის რეგულაცია, აქტივების ტოკენიზაციის პრაქტიკული მექანიზმები, მათი ინტეგრაცია ქართულ ფინანსურ სივრცეში და ის მარეგულირებელი ჩარჩო იქნება განხილული, რომელიც ბაზრის განვითარებას და გამჭვირვალობას უზრუნველყოფს. კონფერენცია ექვსი პანელისგან შედგებოდა, რომლებიც როგორც გლობალური და ქართული კრიპტო ინდუსტრიის ევოლუციას, ისე ევროკავშირის რეგულაციებს, ქართულ ბაზარზე არსებულ პოლიტიკას და სხვა დეტალებს აერთიანებდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
,,ავერსი-ფარმას“ და ,,აზროვნების აკადემიის“ ორგანიზებული ერთობლივი პროექტი გრძელდება. ამჯერად შეხვედრა, რომელიც ფსიქოლოგ ნათია ფანჯიკიძესთან ერთად გაიმართა, სიყვარულის კვირეულს ეძღვნებოდა - "სიყვარული-მეხსიერება თუ აღმოჩენა". შეხვედრას როგორც აზროვნების აკადემიის, ისე ავერსი ფარმას მომხმარებლები ესწრებოდნენ და სტუმრებს გათამაშებაში მონაწილეობის შესაძლებლობაც მიეცათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ამბასადორი აილენდ ბათუმის“ ინიციატივით, ბათუმმა ბრიტანულ დელეგაციას უმასპინძლა. ბრიტანული გაყიდვების სააგენტოს წარმომადგენლების ვიზიტი მიზნად ისახავდა შავი ზღვის აუზში პირველი ხელოვნური კუნძულის პროექტის სამშენებლო დინამიკის შეფასებასა და მისი საინვესტიციო პოტენციალის სიღრმისეულ ანალიზს, რაც პროექტის ბრიტანულ ბაზარზე პოზიციონირებისთვის საჭირო, სტრატეგიული გეგმის ნაწილია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სასტუმრო "აფიშა" დედაქალაქის ცენტრში, მელიქიშვილის ხუთ ნომერში, ფილარმონიის მახლობლად მდებარეობს. სასტუმრო როგორც შოუ - ეს არის აფიშას ძირითადი კონცეფცია, რომლის დიზაინიც და ავთენტური დეტალებიც 60-70იანი წლების კინოს ეხმაურება. სასტუმრო სამ საკვებ თუ გასართობ სივრცეს, სპა ზონას, 118 ნომერს აერთიანებს. ხელოვნებისა და კულტურის მოყვარულები, მოგზაურები რომლებიც ავთენტურობას აფასებენ, საქმიანი ვიზიტით მყოფი ადამიანები, რომლებსაც სურთ სამუშაოსთან ერთად განტვირთვაც შეძლონ - ყველა ტიპის, მოთხოვნისა თუ საჭიროების სტუმარს სასტუმრო აფიშა შესაბამის სერვისს სთავაზობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისიმ და დეველოპერულმა კომპანიამ “ბანი 2007” თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს, რომლის ფარგლებშიც ბორჯომში Hilton Garden Inn აშენდება. 112-ნომრიანი სასტუმრო ბორჯომის პარკის მიმდებარედ განთავსდება და მრავალფეროვან ინფრასტრუქტურას გააერთიანებს, მათ შორის: საკონფერენციო დარბაზებს, გარე აუზს და რამდენიმე რესტორანს. ობიექტი სტუმრებს 2027 წლიდან მიიღებს. პროექტის ჯამური ღირებულება 30 მილიონს აღემატება, საიდანაც თიბისის დაფინანსება 12 მილიონ ლარს შეადგენს. კომპანია სააგენტოს “აწარმოე საქართველოში” ბიზნეს უნივერსალის პროგრამის ფარგლებში სესხის პროცენტის თანადაფინანსებითაც სარგებლობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 12 თებერვალი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "ბრიზილი" ქართულ ბაზარზე თხევადი შპალერის ტექნოლოგიას ნერგავს. ბრიზილი სთავაზობს ინოვაციურ კედლის მოპირკეთების საშუალებას, რომელიც ხარჯებსა და დროს დაზოგავს, ამასთან კედლის ზედაპირზე ბზარების გაჩენასაც უშლის ხელს. კომპანია გეგმავს საცალო ბაზრის განვითარებას და 2025 წელი მოცულობების ზრდით დახურეს. რა გეგმები აქვთ 2026 წელს კომპანიაში? სტუმრები: ალექსანდრე გურგენიძე - "ბრიზილი", თანადამფუძნებელი; ზურაბ მაისაშვილი - "ბრიზილი", თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"საუკუნის გარიგება“ კავკასიაში - რა შედგებით დასრულდა ჯეი დი ვენსის ვიზიტი სომხეთში? ვენსის ვიზიტი სამხრეთ კავკასიაში - რას ნიშნავს რეგიონისთვის? სტუმარი: გიორგი ლაბაძე - ქართულ-ამერიკული თავისუფლების ალიანსის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უზბეკეთში ვინაცვლებთ, სადაც 10–12 თებერვალს ტაშკენტი ხდება რეგიონული სამშენებლო ინდუსტრიის მთავარი შეხვედრის ადგილი, სადაც იმართება ცენტრალური აზიის უდიდესი სამშენებლო გამოფენა UzBuild 2026, სადაც წარმოდგენილია უახლესი ტენდენციები, ტექნოლოგიები და გადაწყვეტილებები მშენებლობისა და უძრავი ქონების სექტორიდან. ბაჩანა შელია - “ლოიალტე უზბეკეთის” მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართულ ბაზარზე არსებობს კომპანიები, რომლებიც წლების განმავლობაში, ეტაპობრივად ქმნიან საკუთარ ნიშას და საბოლოოდ სექტორში მნიშვნელოვან მოთამაშეებად ყალიბდებიან. სწორედ ასეთი ისტორია აქვს სამშენებლო და სარემონტო მასალების ჰიპერმარკეტ მოდუსს. კომპანია ქართულ ბაზარზე ჯერ კიდევ 90-იან წლებში გამოჩნდა და მას შემდეგ არაერთი ცვლილება გაიარა.შეიცვალა ბაზარი,მომხმარებლის მოთხოვნები, სამშენებლო და სარემონტო სტანდარტები. ამ პროცესთან ერთად ვითარდებოდა მოდუსიც აფართოებდა მომსახურების არეალს, სწავლობდა უცხოურ გამოცდილებას და ეტაპობრივად ადაპტირებდა მას ქართულ რეალობასთან. კომპანიის დამფუძნებელია ამირან დარჩიძე სამშენებლო ინდუსტრიაში ჯერ კიდევ 90-იანი წლებიდან გამოჩნდა და დამოუკიდებელი საქართველოს მშენებლობაში საკუთარი წვლილის შეტანა დაიწყო. მის მიერ დაფუძნებული DAR Holding Group-ი დღეს ინდუსტრიის არაერთ წარმატებულ ბიზნესს აერთიანებს, მათ შორისაა: MODUS-ი, DAR Building-ი, Grand Mall-ი. მოკითხვები ბატონ ამირანს და მის ოჯახს, ასეთი ისტორიებისგან იქმნება და იზრდება დამოუკიდებელი საქართველოს ეკონომიკა და ბიზნესი. სტუმარი: თამთა დარჩიძე - "მოდუსი", მარკეტინგის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
17 წლიანი ისტორიის მქონე იმპოსტი ჰოლდინგზე გიყვებით. კომპანიის, რომელმაც წლების განმავლობაში ეტაპობრივად იმკვიდრებდა საკუთარ ადგილს ქართულ სამშენებლო სფეროში, გამოცდილებით, პასუხისმგებლობით და რთული პროექტების შესრულებით. ამ 17 წლის განმავლობაში „იმპოსტი ჰოლდინგმა“ იმუშავა როგორც ისტორიულ სივრცეებში, ისე თანამედროვე ინფრასტრუქტურაზე, ძველი თბილისის კულტურული მემკვიდრეობის რეაბილიტაციიდან დაწყებული, სამედიცინო დაწესებულებების, სკოლების, სასტუმროებისა და მულტიფუნქციური კომპლექსების მშენებლობით გაგრძელებული. კომპანიის ერთ-ერთი მთავარი თავისებურება სწორედ სრულ ციკლში მუშაობაა, პროექტირებიდან და მშენებლობიდან, საინჟინრო სისტემებსა და მომსახურებამდე, მათ შორის რთულად მისადგომ რეგიონებში. სტუმრები: ლევან ახვლედიანი - ჰოლდინგური ჯგუფი იმპოსტის მმართველი პარტნიორი; დავით ჩანტლაძე - ჰოლდინგური ჯგუფი იმპოსტის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის მონაცემებით, კომერციული პოლიგრაფია გლობალური ეკონომიკის ერთ-ერთ მყარ საყრდენად რჩება. ელექტრონული კომერციის ბუმმა და ეკოლოგიურმა გამოწვევებმა დარგი სრულიად გარდაქმნა, ბაზრის ლიდერებმა კი მილიარდიანი ბრუნვებით დაამტკიცეს, რომ ინოვაცია გადარჩენის მთავარი გზაა. ვინ ფლობს მსოფლიო ბაზრის უმსხვილეს წილს და როგორ იქცნენ საუკუნოვანი სტამბები ტექნოლოგიურ გიგანტებად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ფლექსმედია" არის სარეკლამო კომპანია, რომელიც ბაზარზე 2012 წლიდან ოპერირებს. ერთი საბეჭდი დანადგარით, შესაბამისად ერთი სერვისით დაწყებული ბიზნესი დღეს 25-მდე თანამედროვე დანადგარს და მომსახურების სრულ სპექტრს აერთიანებს. სავიზიტო ბარათების, ფლაერების, სარეკლამო ბუკლეტების, ბანერების ბეჭდვა, სტუდიური დეკორაციები - ამ ყველაფერს ფლექსმედია საკუთარ საწარმოში ქმნის. კომპანია თავადვე უზრუნველყოფს ნედლეულის შემოტანა, რაც იმას ნიშნავს, რომ წარმოება უწყვეტია და მასშტაბები საკმაოდ დიდი. ფლექსმედია საქართველოში არსებულ თითქმის ყველა ბიზნესთან თანამშრომლობს და მეტიც, კომპანია საერთაშორისო ბრენდებსაც ემსახურება. სტუმარი: მარიამ ყაზარაშვილი - “ფლექსმედიას” გაყიდვების ხელმძღვანელი მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სადაზღვევო კომპანია იმედი L ტურისტების შემომყვან კომპანიებს შეხვდა. 2026 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში შემოსული უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის დაზღვევა სავალდებულო გახდა. ახალი რეგულაციის მიხედვით საქართველოში შემოსვლისას ტურისტს უნდა ჰქონდეს ჯანმრთელობისა და უბედური შემთხვევის დაზღვევა, რომლის მინიმალური სადაზღვევო თანხა არანაკლებ 30 000 ლარია, ხოლო პოლისის მოქმედების ვადა ვიზიტორის საქართველოში ყოფნის მთელ პერიოდს უნდა მოიცავდეს. სადაზღვევო კომპანია იმედი L-მა, სპეციალურად უცხოელი ვიზიტორებისთვის ახალი პროდუქტი შექმნა და ტურისტებს საქართველოში ყოფნისას მათზე მორგებულ დაზღვევას სთავაზობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11 თებერვალი ვატიკანის ქალაქ-სახელმწიფოდ ჩამოყალიბების დღეა - მსოფლიოს ყველაზე პატარა, თუმცა ფინანსურად ერთ-ერთი საკმაოდ გავლენიანი სახელმწიფოს ისტორიის დასაწყისი. 44 ჰექტარზე გაშენებული და 800-ზე ნაკლები მოსახლეობის მქონე ვატიკანი ეკონომიკურ მოდელს სრულიად განსხვავებულ საფუძველზე აშენებს: მისი შემოსავალი გლობალურ შემოწირულებებს, ტურიზმს, მრავალმილიარდიან საინვესტიციო პორტფელსა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში განთავსებულ უძრავ ქონებას ეყრდნობა. როგორ იქცა რელიგიური ცენტრი საუკუნეების განმავლობაში დაგროვილი აქტივებით ძლიერ ფინანსურ სისტემად და რა რესურსებზე დგას დღეს მისი ეკონომიკა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia