#საქმიანიდილა - 13 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უქმე დღეები საქართველოში და რეგიონში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაბერების საწინააღმდეგო ტექნოლოგია - “კვანტური გარღვევა” - IBM & Google-ის ანონსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში წელს, 3 თვეში ნატურალური წვენების ექსპორტი მცირედით შემცირდა, ხოლო შემოსავალი გაიზარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ საერთაშორისო ბაზარზე ფასები მზარდია. უფრო კონკრეტულად, საქსტატის ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემებით, საქართველომ 2025 წლის პირველ 3 თვეში 4,812 ტონა ნატურალური წვენი გაყიდა, საიდანაც $8,7 მლნ-ის შემოსავალი მიიღო. მაშინ როდესაც, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში, საქართველოს $7,7 მლნ-ის 4,864 ტონა ნატურალური წვენი ჰქონდა გაყიდული. წელს ქვეყნისთვის მთავარი სავაჭრო ბაზარი გერმანიაა. ამ ბაზარზე 3 თვეში $5,2 მლნ-ის ღირებულების 2,366 ტონა ნატურალური წვენი გავყიდეთ. აღსანიშნავია, რომ მთლიან ნატურალური წვენების ექსპორტში გერმანიის ბაზარი 49.1%-ს შეადგენს. საქართველოსთვის მთავარი საექსპორტო ბაზრების ჩამონათვალი საანგარიშო პერიოდში ასეთია: გერმანია - $5,2 მლნ, 2,366 ტონა; აშშ - $1,2 მლნ, 881 ტონა; ისრაელი - $338 ათასი, 286 ტონა; აზერბაიჯანი - $176 ათასი, 215 ტონა; ავსტრალია - $ 235 ათასი, 189 ტონა; საბერძნეთი - $231 ათასი, 181 ტონა; არაბთა გაერთიანებული საამიროები - $229 ათასი, 126 ტონა; იაპონია - $461 ათასი, 125 ტონა; სომხეთი - $105 ათასი, 114 ტონა; რუსეთი - $85 ათასი, 71 ტონა. აქვე საგულისხმოა, რომ რუსეთი, გასულ წელს ანალოგიურ პერიოდში მე-4 ადგილს იკავებდა, თუმცა წელს სურათი შეცვლილია და ამ ბაზარმა მე-10 ადგილზე გადაინაცვლა. სტუმარი: სოსო მანჯავიძე - "ქართული აგროპროდუქტის" მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის პირველი კვარტალის მდგომარეობით, ქართული ბანკების მთლიანი საკრედიტო პორტფელი 63 მილიარდ ლარს შეადგენს, რაც წლიურად 16.6%-იან ზრდას ნიშნავს. სებ-ის სტატისტიკის თანახმად, მთლიან სესხებში 91 დღეზე მეტად ვადაგადაცილებული კრედიტების რაოდენობა მთლიანი პორტფელის 1.6%-ია. 1 მილიარდის ვადაგადაცილებული სესხებიდან 270 მილიონი ლარი კორპორაციულ სექტორზე მოდის, 367 მილიონი ლარი მცირე და საშუალო ბიზნესზე, 166 მილიონი კი მიკრო ბიზნესზე ნაწილდება. ფიზიკური პირების კრედიტებში ვადაგადაცილება მხოლოდ 244 მილიონ ლარს შეადგენს. რაც შეეხება სექტორებს, ვადაგადაცილების წილი ყველაზე მაღალია სამშენებლო კომპანიებზე გაცემულ კრედიტებში, რაც ამ სეგმენტის პორტფელის 4.1%-ს შეადგენს. 4%-ით მეორე ადგილზეა რესტორნების, ბარების, კაფეების და სწრაფი კვების ობიექტების სექტორი, ჯამური ვადაგადაცილებული თანხა კი 36 მლნ ლარია. რა ვითარებაა კვების ბიზნესში ზაფხულის ტურისტული სეზონის მოსვლის პარალელურად და როგორია ბაზრის მოლოდინები? სტუმარი: ირაკლი კახიძე - რესტორან “სოფიკოს” დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის მუნიციპალურმა ინსპექციამ, შპს კორტები უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის მუხლით, 30 000 ლარით დააჯარიმა. უწყების ცნობით, მშენებლობა შეჩერებულია იქამდე, ვიდრე კომპანია შენობის კონსტრუქციული მდგრადობის შესახებ დამატებით ექსპერტიზის დასკვნას არ წარმოადგენს. ცნობისთვის, თამარაშვილის ქუჩაზე, ყოფილი იპოდრომის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მშენებარე შენობა გასული კვირის ბოლოს ჩამოინგრა. როგორც სამუშაოების განმახორციელებელი კომპანია "თიზი ჯგუფის" დირექტორმა არჩილ ზაკუტაშვილმა BM.GE-ს განუცხადა, ბეტონის ჩასხმის დროს, დგარი დაზიანდა, რამაც ყალიბის ნაწილის და დასხმული ფილის ჩამოშლა განაპირობა. შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა. შეგახსენებთ, შპს “კორტებმა” იპოდრომის მიმდებარედ ე.წ კორტების ტერიტორიაზე სპორტული ინფრასტრუქტურის მოწყობაზე აუქციონში 2021 წელს გაიმარჯვა. საინვესტიციო შეთანხმებით ადგილზე სამუშაოები 2 წლის ვადაში 2023 წელს უნდა დასრულებულიყო, თუმცა როგორც შპს “კორტების” წარმომადგენელი აცხადებდა, პროექტირების ეტაპის გაჭიანურება პროექტის მასშტაბურობიდან გამომდინარე მოხდა, რასაც თან პანდემიაც დაერთო, ამიტომ ადგილზე ახალი ინფრასტრუქტურის მოწყობა 2025 წელს უნდა დასრულდეს. თბილისის შემდეგ ძლიერი ქარის შედეგად შენობაზე დამონტაჟებული ხარაჩოები ჩამოინგრა ბათუმშიც. ხარაჩოები ქუჩაში მიმავალ ორ მოქალაქეს დაეცა, რომელთა სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება. მერიის ინფორმაციით გორგასლის ქუჩაზე დაშავებულები მკურნალობას სამედიცინო დაწესებულებაში აგრძელებენ. ვინ არის პასუხისმგებელი შენობების ჩამონგრევასა და უსაფრთხოების წესების დარღვევაზე? სტუმარი: დავით თხელიძე - SafCo-ს თანადამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ 4 თვეში თბილისის აეროპორტს მგზავრები 13%-ით, ქუთაისს 2%-ით, ბათუმს 44%-ით გაეზარდა; ✈ სატვირთო საჰაერო ტვირთბრუნვა 61%-ით გაიზარდა; ✈ 2025 წლის 4 თვეში Georgian Airways-ი ქართული საავიაციო ბაზრის სამეულშია; ✈ Wizz Air ერევანში ბაზას ხსნის და 8 ახალ მიმართულებას ამატებს; ✈ სოხუმიდან ფრენა კიდევ ერთმა სანქცირებულმა რუსულმა ავიაკომპანიამ დაიწყო კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #საქმიანიდილა #ბიზნესმედია #საქმიანები
თბილისის ვისკის ფესტივალი 2025 17-18 მაისს ექსპო ჯორჯია პავილიონებში იმართება. ფესტივალი პირველად წარმატებით ჩატარდა 2024 წლის სექტემბერში, რასაც მოჰყვა საზოგადოების მაღალი ინტერესის გამოხატვა და ფართო გამოხმაურება. სწორედ ამიტომ, მიმდინარე წელს ღონისძიება მნიშვნელოვნად გაფართოვდა. ვისკის გარდა წარმოდგენილი იქნება ჯინი,რომი, ბრენდი და სხვა დისტილირებული ალკოჰოლური სასმელი, რაც დამატებით მრავალფეროვნებას შესძენს ფესტივალის პროგრამას. სტუმრები: ლაშა რიჟამაძე - საქართველოს დისტრიბუტორთა ბიზნეს ასოციაცია, პრეზიდენტი; ელგუჯა ქარუმიძე - თბილისის ვისკის ფესტივალი, თანადამფუძნებელი; ვლადიმერ თიბილაშვილი - თბილისის ვისკის ფესტივალი, თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კოვიდ-19-ის დაწყებიდან ხუთი წლის შემდეგ, გლობალური ეკონომიკები განსხვავებულად უბრუნდებიან ზრდის ტემპს. ზოგიერთმა ქვეყანამ, 2025 წლისთვის პანდემიამდელ მოლოდინს გადააჭარბა, ზოგიერთმა კი, სრულად აღდგენა ამ დრომდე ვერ შეძლო. IMF-ის 2025 წლის მსოფლიო ეკონომიკური პერსპექტივის უახლესი მოაცემინებს თანახმად, რომელი რეგიონები აჩვენებენ ზრდის ტენდენციას და რომლის შემთხვევაში არ გამართლა მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკვე ოთხ თვეზე მეტი გავიდა, რაც წელი დაიწყო და ამ დროის განმავლობაში სააუქციონო სახლები არ წყვეტენ ვაჭრობასა და ძვირადღირებული ლოტების გასხვისებას. იქნება ეს ხელოვნების ნიმუშები, ავტომობილები, სპორტული აქსესუარები თუ სხვა, კოლექციონერებს ფაქტობრივად ყველაფერი აინტერესებთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავტომობილების იმპორტი მზარდ სტატისტიკას აჩვენებს, ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანაში იმ ადამიანების რიცხვი იზრდება, რომლებიც ავტომობილების მათ შორის საერთაშორისო ბაზრებზე შეძენით არიან დაინტერესებულები. თუ ავტომობილის შეძენა გინდათ და იმპორტიორ ქვეყნებად ამერიკას და სამხრეთ კორეას განიხილავთ, შეძენის, ტექნიკური დათვალიერების, ტრანსპორტირების და სხვა ყველა საჭირო პროცესში კომპანია - ჰოა ავტო იმპორტი დაგეხმარებათ, რომელიც სწორედ ამ ორ ბაზარზე პოზიციონირებს. კომპანიის გუნდი მრავალწლიან გამოცდილებას აერთიანებს. თითოეულ მომხმარებელს აქ პერსონალური ასისტენტი ჰყავს, რომელიც საჭირო დახმარებას უწევს და შესყიდვის პროცესს კომფორტულ გამოცდილებად აქცევს. ჰოა ავტო იმპორტის ოფისი აქამდე მხოლოდ თბილისში ფუნქციონირებდა, მთავარი სიახლე კი ის არის, რომ სულ ახლახან კომპანია გაფართოვდა და ფილიალი უკვე ბათუმშიც გახსნა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო წლებში ციფრული ინდუსტრიები იმდენად სწრაფად და მასშტაბურად იზრდება, რომ ექსპერტების პროგნოზით, მომავალი ათწლეულის განმავლობაში, მათ მიერ მიღებული შემოსავალი გლობალურ ეკონომიკაში მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს და თავის პოზიციებს ბევრად გაიღრმავებს. ცხადია, ყველაზე სწრაფად მზარდ ინდუსტრიებს შორის მხოლოდ ტექნოლოგიური მიმართულებები არ ხვდება, თუმცა ისინი მოწინავე პოზიციებს ნამდვილად იკავებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ვაჭრობის მოცულობამ გასულ წელს რეკორდულ $33 ტრილიონს მიაღწია, რაც 2023 წელთან შედარებით 1 ტრილიონი დოლარით გაზრდილი მაჩვენებელია. ზრდაში განსაკუთრებული წვლილი შეიტანა მომსახურებით ვაჭრობამ, რომელიც 7%-ით გაიზარდა და საერთო ზრდის ნახევარი შეადგინა. ამის მონაცემების მიღმა, მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის უახლეს სტატისტიკა, გასული წლის გლობალური იმპორტის შედეგებსაც აჯამებს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 12 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრენდის ხმა: Nikolo Brega / ხელნაკეთი ხის სათვალეები ნიკოლოზ ბრეგაძე - ბრენდ "ნიკოლო ბრეგას" დამფუძნებელი #BrandVoice #ბრენდისხმა #BMG #BMGTV #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამერიკული სანქციები სტუმარი: მარიკა მიქიაშვილი - პარტია "დროას" წევრი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კორუფციის რუკა სტუმარი: სანდრო ქევხიშვილი - "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" ანტიკორუფციული პროგრამის ხელმძღვანელი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia