დაბერების საწინააღმდეგო ტექნოლოგია - “კვანტური გარღვევა” - IBM & Google-ის ანონსი
დაბერების საწინააღმდეგო ტექნოლოგია - “კვანტური გარღვევა” - IBM & Google-ის ანონსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნატურალური წვენების ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი იზრდება - სად ვყიდით?
26 ნახვა მაისი 12, 2025
საქართველოში წელს, 3 თვეში ნატურალური წვენების ექსპორტი მცირედით შემცირდა, ხოლო შემოსავალი გაიზარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ საერთაშორისო ბაზარზე ფასები მზარდია. უფრო კონკრეტულად, საქსტატის ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემებით, საქართველომ 2025 წლის პირველ 3 თვეში 4,812 ტონა ნატურალური წვენი გაყიდა, საიდანაც $8,7 მლნ-ის შემოსავალი მიიღო. მაშინ როდესაც, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში, საქართველოს $7,7 მლნ-ის 4,864 ტონა ნატურალური წვენი ჰქონდა გაყიდული. წელს ქვეყნისთვის მთავარი სავაჭრო ბაზარი გერმანიაა. ამ ბაზარზე 3 თვეში $5,2 მლნ-ის ღირებულების 2,366 ტონა ნატურალური წვენი გავყიდეთ. აღსანიშნავია, რომ მთლიან ნატურალური წვენების ექსპორტში გერმანიის ბაზარი 49.1%-ს შეადგენს. საქართველოსთვის მთავარი საექსპორტო ბაზრების ჩამონათვალი საანგარიშო პერიოდში ასეთია: გერმანია - $5,2 მლნ, 2,366 ტონა; აშშ - $1,2 მლნ, 881 ტონა; ისრაელი - $338 ათასი, 286 ტონა; აზერბაიჯანი - $176 ათასი, 215 ტონა; ავსტრალია - $ 235 ათასი, 189 ტონა; საბერძნეთი - $231 ათასი, 181 ტონა; არაბთა გაერთიანებული საამიროები - $229 ათასი, 126 ტონა; იაპონია - $461 ათასი, 125 ტონა; სომხეთი - $105 ათასი, 114 ტონა; რუსეთი - $85 ათასი, 71 ტონა. აქვე საგულისხმოა, რომ რუსეთი, გასულ წელს ანალოგიურ პერიოდში მე-4 ადგილს იკავებდა, თუმცა წელს სურათი შეცვლილია და ამ ბაზარმა მე-10 ადგილზე გადაინაცვლა. სტუმარი: სოსო მანჯავიძე - "ქართული აგროპროდუქტის" მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:45
მზადება ზაფხულის სეზონისთვის - რა ხდება სარესტორნო ბიზნესში?
30 ნახვა მაისი 12, 2025
2025 წლის პირველი კვარტალის მდგომარეობით, ქართული ბანკების მთლიანი საკრედიტო პორტფელი 63 მილიარდ ლარს შეადგენს, რაც წლიურად 16.6%-იან ზრდას ნიშნავს. სებ-ის სტატისტიკის თანახმად, მთლიან სესხებში 91 დღეზე მეტად ვადაგადაცილებული კრედიტების რაოდენობა მთლიანი პორტფელის 1.6%-ია. 1 მილიარდის ვადაგადაცილებული სესხებიდან 270 მილიონი ლარი კორპორაციულ სექტორზე მოდის, 367 მილიონი ლარი მცირე და საშუალო ბიზნესზე, 166 მილიონი კი მიკრო ბიზნესზე ნაწილდება. ფიზიკური პირების კრედიტებში ვადაგადაცილება მხოლოდ 244 მილიონ ლარს შეადგენს. რაც შეეხება სექტორებს, ვადაგადაცილების წილი ყველაზე მაღალია სამშენებლო კომპანიებზე გაცემულ კრედიტებში, რაც ამ სეგმენტის პორტფელის 4.1%-ს შეადგენს. 4%-ით მეორე ადგილზეა რესტორნების, ბარების, კაფეების და სწრაფი კვების ობიექტების სექტორი, ჯამური ვადაგადაცილებული თანხა კი 36 მლნ ლარია. რა ვითარებაა კვების ბიზნესში ზაფხულის ტურისტული სეზონის მოსვლის პარალელურად და როგორია ბაზრის მოლოდინები? სტუმარი: ირაკლი კახიძე - რესტორან “სოფიკოს” დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
13:38
ვინ არის პასუხისმგებელი შენობის ჩამონგრევაზე?
28 ნახვა მაისი 12, 2025
თბილისის მუნიციპალურმა ინსპექციამ, შპს კორტები უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის მუხლით, 30 000 ლარით დააჯარიმა. უწყების ცნობით, მშენებლობა შეჩერებულია იქამდე, ვიდრე კომპანია შენობის კონსტრუქციული მდგრადობის შესახებ დამატებით ექსპერტიზის დასკვნას არ წარმოადგენს. ცნობისთვის, თამარაშვილის ქუჩაზე, ყოფილი იპოდრომის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მშენებარე შენობა გასული კვირის ბოლოს ჩამოინგრა. როგორც სამუშაოების განმახორციელებელი კომპანია "თიზი ჯგუფის" დირექტორმა არჩილ ზაკუტაშვილმა BM.GE-ს განუცხადა, ბეტონის ჩასხმის დროს, დგარი დაზიანდა, რამაც ყალიბის ნაწილის და დასხმული ფილის ჩამოშლა განაპირობა. შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა. შეგახსენებთ, შპს “კორტებმა” იპოდრომის მიმდებარედ ე.წ კორტების ტერიტორიაზე სპორტული ინფრასტრუქტურის მოწყობაზე აუქციონში 2021 წელს გაიმარჯვა. საინვესტიციო შეთანხმებით ადგილზე სამუშაოები 2 წლის ვადაში 2023 წელს უნდა დასრულებულიყო, თუმცა როგორც შპს “კორტების” წარმომადგენელი აცხადებდა, პროექტირების ეტაპის გაჭიანურება პროექტის მასშტაბურობიდან გამომდინარე მოხდა, რასაც თან პანდემიაც დაერთო, ამიტომ ადგილზე ახალი ინფრასტრუქტურის მოწყობა 2025 წელს უნდა დასრულდეს. თბილისის შემდეგ ძლიერი ქარის შედეგად შენობაზე დამონტაჟებული ხარაჩოები ჩამოინგრა ბათუმშიც. ხარაჩოები ქუჩაში მიმავალ ორ მოქალაქეს დაეცა, რომელთა სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება. მერიის ინფორმაციით გორგასლის ქუჩაზე დაშავებულები მკურნალობას სამედიცინო დაწესებულებაში აგრძელებენ. ვინ არის პასუხისმგებელი შენობების ჩამონგრევასა და უსაფრთხოების წესების დარღვევაზე? სტუმარი: დავით თხელიძე - SafCo-ს თანადამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia