ბრიტანულ საგარეო დაზვერვის სამსახურს პირველი ქალი უფროსი ჰყავს. პრემიერ მინისტრმა კირ სტარმერმა ამ პოსტზე ბლეიზ მეტრეველი წარადგინა, რომელმაც წინა ხელმძღვანელი სერ რიჩარდ მური შეცვალა. მეტრეველი იქამდე, MI6-ის ტექნოლოგიების დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა. ბლეიზ მეტრეველის ბიოგრაფიის თანახმად, ის 47 წლის არის, MI6-ს 1999 წელს შეუერთდა და ასრულებდა სხვადასხვა საოპერაციო როლს ახლო აღმოსავლეთსა და ევროპაში. 2024 წელს ბლეიზ მეტრეველმა გაწეული დამსახურებისთვის CMG-ის ორდენი, ანუ წმინდა მიქაელისა და წმინდა გიორგის ორდენი მიიღო. მას ანთროპოლოგიის განხრით კემბრიჯის უნივერსიტეტი აქვს დამთავრებული. მისი ბიოგრაფიის შესახებ სხვა დეტალები ჯერჯერობით საჯაროდ ცნობილი არაა. ბლეიზ მეტრეველის მამის კონსტანტინე მეტრეველის შესახებ ცნობილია, რომ ის იყო ბრიტანეთის არმიის სამედიცინო დანაყოფის რადიოლოგისტად, გამოცემული აქვს მრავალი სამეცნიერო ნაშრომი რადიოლოგიის შესახებ, ხოლო 1986-2001 წლებში იკავებდა სამედიცინო გამოსახულებისა და ინტერვენციული რადიოლოგიის დეპარტამენტის ფაკულტეტის ხელმძღვანელის პოსტს ჰონგ-კონგის სამედიცინო უნივერსიტეტში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 17 ივნისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუანჯოუში, წყლის საერთაშორისო ფორუმზე გამართულ კონკურსში „წყალი მთის“ 3 საუკეთესო ბრენდს შორის მოხვდა. ჩინეთში სამი დღის განმავლობაში მიმდინარე საერთაშორისო ფორუმი აზიაში პრემიუმ წყლების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოფენად ითვლება. მასზე წარმოდგენილნი იყვნენ ჩინეთისა და მსოფლიოს სხვა ქვეყნებიდან წყლის წამყვანი მწარმოებლები. ღონისძიების ყურადღების ცენტრში კი ბრმა დეგუსტაციის კონკურსი იყო, რომელშიც მონაწილეობა 100-ზე მეტმა ბრენდმა მიიღო. დეგუსტაცია სხვადასხვა ქვეყნებიდან მიწვეული 5 ჟიურის მიერ ჩატარდა. ბრმა ტესტირების ფორმატში ჟიურის წევრებს ბრენდების შესახებ ინფორმაცია არ ჰქონდათ, რამაც ობიექტურობა და მიუკერძოებლობა უზრუნველყო. კონკურსის შედეგად, „წყალი მთის“ 3 საუკეთესო ბრენდს შორის მოხვდა, რაც საერთაშორისო აღიარების მნიშვნელოვან ნიშნულად ითვლება. როგორც „წყალი მთის“ ქარხნის წარმომადგენლები აღნიშნავენ, ქართული წყლის ბრენდი „წყალი მთის“ ჩინეთში, გუანჯოუში წყლის მე-13 საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობის მიზანი ჩინეთის ბაზრის შესწავლა, ტექნოლოგიური განვითარების დონის დადგენა და პარტნიორებთან თანამშრომლობის პერსპექტივები იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სად არის ყველაზე მეტი Data-ცენტრი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფოს მეფუტკრეობიდან დაახლოებით 100 მლნ ლარის შემოსავალი აქვს, დარგის განვითარებისთვის კი მნიშვნელოვანია შენატანების მცირე ნაწილი სექტოს მოხმარდეს - ამის შესახებ მეფუტკრეთა გაერთიანებაში აცხადებენ. როგორც სექტორული ასოციაციის ხელმძღვანელი ბმჯთან ამბობს, დღეს მთავარ პრობლემას შორის ფუტკრის დაავადება ტროპილელაფსიზია, რომელმაც შესაძლოა წარმოების მაჩვენებლებზე მოახდინოს გავლენა. რამდენად მასშტაბურია პრობლემა და როგორია სახელმწიფოს რეგაირება? სტუმარი: ალეკო პაპავა - მეფუტკრეთა გაერთიანების ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაზუსტებული საშემოსავლო დეკლარაციის ჯარიმების კანონპროექტი პარლამენტში ინიცირებულია. როგორც Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი დავით პაპიაშვილი განმარტავს, საპენსიო სააგენტომ პარლამენტში უკვე შეიტანა კანონპროექტი, რომელიც დაზუსტებული დეკლარაციის წარდგენისას ჯარიმის გაუქმებას გულისხმობს. თუმცა კანონს უკუძალა არ ექნება, ამიტომ კომპანიებს მოუწოდებენ, ივნისის დეკლარაცია ისე წარადგინონ, რომ დაზუსტება არ გახდეს საჭირო, და 4%-იანი საპენსიო შენატანიც დროულად აისახოს ბალანსზე. მნიშვნელოვანია, რომ დეკლარაციის დაზუსტება კანონპროექტის დამტკიცებამდე შესაძლოა ჯარიმას დაექვემდებაროს. სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელსა და ირანს შორის მიმდინარე დაპირისპირების ფონზე, გასული დღეების განმავლობაში თბილისის და ბათუმის აეროპორტებიდან რეისების ნაწილი გაუქმდა. როგორც BM.GE-ს TAV Georgia-ში განუცხადეს, გასულ უქმეებზე ჯამში 19 რეისზე იყო საუბარი, თბილისიდან ეს გახლავთ აბუ-დაბი, შარჟა, ერბილი, დელი, დუბაი და თელ-ავივი. ხოლო ბათუმის აეროპორტიდან გაუქმებული იყო 4 რეისი: ორი ისრაელის, ერთი ირანის და ერთი საამიროების მიმართულებით. უსაფრთხოებიდან გამომდინარე 16 და 17 ივნისს თბილისი-თელ-ავივი-თბილისის მიმართულებით დაგეგმილი რეისები გააუქმა „ჯორჯიან ეარვეისმაც“. როგორ ხდება დაგეგმილი ტურისტული ვიზიტების კომპენსირება კომპანიების მხრიდან? სტუმარი: ნინო ხატიაშვილი - travelfy-ს გაყიდვების დირექტორის მოადგილე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელსა და ირანს შორის მიმდინარე საომარი მოქმედებების გათვალისწინებით დღეს იმ ეკონომიკური კავშირებისა და შესაძლო დანაკარგების შესახებ ვისაუბრებთ, რაც საქართველოსთან მიმართებით შეიძლება დადგეს. როგორც მოგეხსენებათ ისრაელს საქართველოსთან საკმაოდ მჭიდრო ეკონომიკური კავშირები გააჩნია, რომელიც გამოიხატება როგორც პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში, ისე ტურიზმსა და ვაჭრობაში. 2024 წელს ეფ დი აის მოცულობა 37$ მლნ იყო, 248,5$ მლნ კი ისრაელიდან საქართველოში ფულადი გზავნილების სახით გადმორიცხა. ვაჭრობის ნაწილში, მაჩვენებლები გასულ წელს 79%-ით გაიზარდა, თუმცა ჯამურ თანხაში საქართველომ ისრაელში საქონლის გაყიდვით სულ $37 მილიონის შემოსავალი მიიღო. რაც შეეხება იმპორტს, 2024 წელს ისრაელიდან საქონლის შეძენის მაჩვენებელი 38%-ით 22.3 მლნ დოლარამდე ზრდას აჩვენებდა. ეკონომიკურ მაჩვენებლებში საქართველოსთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი თემაა ტურიზმი, - ისრაელიდან საქართველოში კი ვიზიტები მზარდია. 2024 წელს საქართველოში ტურისტული ვიზიტების მიხედვით ქვეყნების რეიტინგში ისრაელი მეოთხე ადგილს იკავებს. მას მხოლოდ რუსეთი, თურქეთი და სომხეთი უსწრებენ. გასულ წელს ისრაელიდან საქართველოში 310 982 ვიზიტი შესრულდა, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 43.3%-ით აღემატება. ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვნად იზრდება მათი მხრიდან მოთხოვნა უძრავ ქონებაზე, თუკი გასულ წლებში ინტერესი მხოლოდ ბათუმის ბაზარზე შეინიშნებოდა, 2024 წლიდან დღემდე ეს მაჩვენებლები გაიზარდა თბილისის შემთხვევაშიც. შეიძლება ითქვას, რომ მსხვილი დეველოპერების ერთ-ერთი სამიზნე ბაზარი, რუსი მიგრანტების გასვლის შემდეგ სწორედ ისრაელი იყო. ისრაელელ ტურისტებზე კეთდებოდა აქცენტი წლევანდელ ზაფხულის სეზონზე აჭარაშიც, ამიტომ მიმდინარე მოვლენები შეიძლება ითქვას, რომ ეკონომიკურ ნაწილში მნიშვნელოვანწილად შეგვეხება. რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს მიმდინარე ომს საქართველოზე? სტუმარი: ირინა კვახაძე - თიბისი კაპიტალი, კვლევების უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში „მამების დღე“ უკვე მეათედ აღინიშნება. ამ დღის დაწესების მიზანი ბავშვის აღზრდის პროცესში მამების ჩართულობის გაზრდა და ამ კუთხით ცნობიერების ამაღლებაა. ვიდეო, რომელიც რამდენიმე წამის წინ ვნახეთ, „თეგეტა ჰოლდინგმა“ გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისთან ერთად მოამზადა. მასში ჰოლდინგში დასაქმებული მამები და მათი შვილები მონაწილეობენ. გენდერულ საკითხებზე ზრუნვა, სწორედ „თეგეტა ჰოლდინგის“ კორპორაციული მდგრადობის მნიშვნელოვანი საკითხია. კომპანიამ გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისთან მემორანდუმიც განაახლა, რომელიც სამუშაო ადგილზე ოჯახზე ორიენტირებული და გენდერულად სენსიტიური პოლიტიკის დასანერგად პარტნიორობას გულისხმობს. რამდენად მნიშვნელოვანია მამების ჩართვა ბავშვის აღზრდის პროცესში, რა ვითარება გვაქვს საქართველოში და როგორია „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგია? სტუმრები: თათია ხორბალაძე - „თეგეტა ჰოლდინგის“ სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; ეთერ ნოღაიდელი - გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) გენდერის სპეციალისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
13-15 ივნისს თბილისში ამბის თხრობის საერთაშორისო ფესტივალი - ZEG გაიმართა, რომელიც უკვე ექვსი წელია ადგილობრივ თუ უცხოელ სპეციალისტების ყველა სფეროდან აერთიანებს, სხვადასხვა სივრცეებში კი ყველა ადამიანისთვის საინტერესო, მრავალფეროვანი თემები განიხილება. ფესტივალის ტრადიციული მხარდამჭერი თიბისი კონცეპტი იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირას, BMG -იმ სტამბოლში იმოგზაურა, ჩვენი მეზობელ ქვეყანაში ყოფნის მიზეზი კი სამი ბრენდის - თიბისის, ვიზას და Turkish airlines-ის თანამშრომლობაა, რომლის ფარგლებში ინოვაციური, საქართველოში უპრეცედენტო სამოგზაურო ბარათი იქმნება. მეტალის პრემიუმ მასალისგან დამზადებული ბარათი სამივე კომპანიის ბენეფიტებს გააერთიანებს და მომხმარებელს მოგზაურობის პროცესს კომფორტულ გამოცდილებად უქცევს. სწორედ აღნიშნული კოლაბორაცია გაფორმდა თურქეთში ოფიციალურად. ღონისძიებას, რომელიც სტამბოლში, ულამაზეს სასტუმრო four seson-ში შედგა - თიბისი კონცეპტის, ვიზას და Turkish Airlines-ის თანამშრომლები ესწრებოდნენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"თიბისი კაპიტალის" სმარტ პორტფელი - როგორ ეხმარება პლატფორმა ინვესტორებს? სტუმრები: რატი კალანდარიშვილი - თიბისი კაპიტალის გლობალური ბაზრების კვლევების გუნდის უფროსი; ბაქარ მარუაშვილი - თიბისი კაპიტალის საბროკერო მიმართულების ვიცე პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14 ივნისს, სასტუმრო Pullman Tbilisi Axis Towers -ში, Golden Brand-ის რიგით მე-20 საიუბილეო დაჯილდოების ცერემონიალი გაიმართა. Golden Brand წლებია ბიზნესებს მათი განხორციელებული პროექტებისა და საქმიანობისთვის აჯილდოებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საწვავის შემცირებული ხარჯი, დაზიანების ნაკლები ალბათობა, მაღალი გამძლეობა და ტექნიკის ცვეთის დაბალი მაჩვენებელი - ეს არის პარამეტრები, რომელიც ჯამში ტექნიკის ფლობის საერთო ღირებულებას უფრო ეკონომიურს და ეფექტურს ხდის. სხვაობა ფლობის ღირებულებაში კი თვალსაჩინოა, როდესაც ერთმანეთს გერმანული man-ის სატვირთო ტექნიკასა და ბიუჯეტურ ბრენდებს შევადარებთ. განსხვავებული თვითღირებულების მიუხედავად, man-ის სატვირთო ტექნიკის ხანგრძლივი ექსპლუატაციის პირობებში, ფლობის მთლიანი ღირებულების ანუ Total Cost of Ownership-ს ყოველწლიური დანაზოგი € 6,711 შეადგენს. რა განაპირობებს ფლობის ღირებულების მნიშვნელოვან შემცირებას? სტუმარი: ბექა ბერიძე - „თეგეტა ჰოლდინგის“ სატვირთო, კომერციული და ავტობუსების მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ უქმეებზე, ნატო ვაჩნაძის ფონდის პირველი პროექტის დაჯილდოება გაიმართა, რომელიც წელს უკვე მეორედ ჩატარდა. წელსაც, გასული წლის მსგავსად დაჯილდოების პარტნიორი იყო კოკა-კოლა და როგორც ბრენდს შეეფერება ყველაფერმა სწორედ ისე ჩაიარა. ნატო ვაჩნაძის სახლ მუზეუმში გამართული დაჯილდოების ცერემონიაზე ქართულ კინოში გამორჩეული ნამუშევრებისთვის სხვადასხვა ნომინაციაში რჩეული მსახიობები დაჯილდოვდნენ. წელს, „ელისო“ 6 ნომინაციაში გაიცა, საუკეთესო ფილმი, საუკეთესო რეჟისორი, საუკეთესო მსახიობი, საუკეთესო ოპერატორი, საუკეთესო მონტაჟი, საუკეთესო მხატვრული გაფორმება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14 ივნისს, თბილისში, კახეთის გზატკეცილზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიმდებარედ, „მაქრო დეველოპმენტის“ ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური პროექტის, „მაქრო სითი თბილისის“ ოფიციალური პრეზენტაცია გაიმართება. ღონისძიების ფარგლებში, სტუმრებს კომპანიის წარმომადგენლებმა პროექტის დეტალები და განვითარების პერსპექტივები გააცნეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Coca-Cola Bottlers Georgia ZEG ფესტივალის კიდევ ერთი მხარდამჭერი იყო და ამ პარტნიორობის ფარგლებში კომპანიამ ფესტივალის ტერიტორიაზე თავისი პროდუქციის განთავსებასთან ერთად, ღია მიკროფონის სივრცე შექმნა, სადაც ყველა მსურველს შეეძლო, რომ საკუთარი ამბავი მოეყოლა, სხვადასხვა თემაზე ემსჯელა და თავისი ხმა ყველასთვის გააგებინათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 16 ივნისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროკრედიტი და UN Women Georgia ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისთვის ინტერვიუ: ზეინაბ ლომაშვილი - "პროკრედიტ ბანკის" დირექტორი; კაორი იშიკავა - გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელი საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში; ბერგლიოტ ჰოვლანდი - ნორვეგიის ელჩი საქართველოსა და სომხეთში #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის 20 მაისს არაკომერციული იურიდიული პირის „რუსთაველიდან თავისუფლებამდე“ იუსტიციის სახლში რეგისტრაციისთვის დარეგისტრირების განაცხადი შეიტანა. რეგისტრაციის სავარაუდო ვადად დადგენილი იყო ერთი დღე. თუმცა, 22 დღის განმავლობაში განაცხადი არ დარეგისტრირებულა. 30 მაისს ორგანიზაციამ ოფიციალური წერილით მიმართა იუსტიციის სახლს რეგისტრაციის დაყოვნების მიზეზების გასარკვევად, თუმცა პასუხი არ მიუღიათ და არც წარმოების მიღებაზე და არც განაცხადის ხარვეზზე. სტუმარი: ნიკოლოზ შურღაია - ბიზნესის მრჩეველი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ბრენდისხმა - Satibe • სათიბე ირაკლი გაფრინდაშვილი - დურგალი #BrandVoice #ბრენდისხმა #BMG #BMGTV #ახალიამბები
ფაბრიკა, CENN-ისა და GIZ-ის მხარდაჭერით, ცირკულარული გადაწყვეტის დანერგვაზე მუშაობს. გარემოზე განსაკუთრებული ნეგატიური გავლენის მქონე ნარჩენების შესამცირებლად, ფაბრიკას სივრცეში ერთჯერადი გამოყენების პლასტმასის ჭიქებს მრავალჯერადი გამოყენების ჭიქები ჩაანაცვლებს. სტუმრები: მარიამ ჩხეიძე - GIZ-ის პროექტის მრჩეველი; სალომე კუპრაშვილი - „ფაბრიკას“ მარკეტინგის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროკავშირის მხრიდან საქართველოსთვის უვიზო მიმოსვლის შესაძლო შეჩერებაზე საუბართან ერთად გადავწყვიტეთ, რომ ინფორმაცია მოგვეძიებინა იმის შესახებ, თუ რამდენ ქვეყანასთან აქვს ევროკავშირის უვიზო მიმოსვლა, რა პრინციპით ირჩევს ის ამ ქვეყნებს, არსებობს თუ არა უვიზო რეჟიმის შეჩერების პრეცედენტები და მსოფლიოს რომელ ქვეყნებს აქვთ ყველაზე ძლიერი პასპორტები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"სტუდია 9"-ის მიერ დაპროექტებული „აგროჰაბის" მულტიფუნქციური ობიექტი, ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული საერთაშორისო კონკურსის, Architizer A+Awards 2025-ის გამარჯვებული გახდა. პროექტმა ერთდროულად ორი უმაღლესი ჯილდო მიიღო, როგორც ხალხის, ისე ჟიურის რჩეულის კატეგორიებში. რამ განაპირობა ამ მასშტაბის საერთაშორისო აღიარება და რა გამორჩეული მახასიათებლები აქვს სანაპიროზე მდებარე, სტუდია 9-ის მიერ დაპროექტებულ აგროჰაბის ფილიალს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოში ფინანსური ცენტრების რაოდენობა მუდმივად იზრდება და ის კონკრეტული ქალაქების ტექნოლოგიური განვითარებით, ინოვაციურობითა და აქ მცხოვრები მილიონერებისა თუ მილიარდერების რაოდენობით ისაზღვრება. რომელია ამჟამად მსოფლიოს ყველაზე სწრაფად მზარდი ფინანსური ცენტრები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia