დაზუსტებული დეკლარაციის ჯარიმის გაუქმების შესახებ კანონპროექტი პარლამენტში ინიცირებულია
დაზუსტებული საშემოსავლო დეკლარაციის ჯარიმების კანონპროექტი პარლამენტში ინიცირებულია. როგორც Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი დავით პაპიაშვილი განმარტავს, საპენსიო სააგენტომ პარლამენტში უკვე შეიტანა კანონპროექტი, რომელიც დაზუსტებული დეკლარაციის წარდგენისას ჯარიმის გაუქმებას გულისხმობს. თუმცა კანონს უკუძალა არ ექნება, ამიტომ კომპანიებს მოუწოდებენ, ივნისის დეკლარაცია ისე წარადგინონ, რომ დაზუსტება არ გახდეს საჭირო, და 4%-იანი საპენსიო შენატანიც დროულად აისახოს ბალანსზე. მნიშვნელოვანია, რომ დეკლარაციის დაზუსტება კანონპროექტის დამტკიცებამდე შესაძლოა ჯარიმას დაექვემდებაროს. სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ ფრენა გაგიუქმდათ - რას სთავაზობენ ტურისტული კომპანიები ვიზიტორებს?
34 ნახვა ივნისი 16, 2025
ისრაელსა და ირანს შორის მიმდინარე დაპირისპირების ფონზე, გასული დღეების განმავლობაში თბილისის და ბათუმის აეროპორტებიდან რეისების ნაწილი გაუქმდა.  როგორც BM.GE-ს TAV Georgia-ში განუცხადეს, გასულ უქმეებზე ჯამში 19 რეისზე იყო საუბარი, თბილისიდან ეს გახლავთ აბუ-დაბი, შარჟა, ერბილი, დელი, დუბაი და თელ-ავივი. ხოლო ბათუმის აეროპორტიდან გაუქმებული იყო 4 რეისი: ორი ისრაელის, ერთი ირანის და ერთი საამიროების მიმართულებით. უსაფრთხოებიდან გამომდინარე 16 და 17 ივნისს თბილისი-თელ-ავივი-თბილისის მიმართულებით დაგეგმილი რეისები გააუქმა „ჯორჯიან ეარვეისმაც“.  როგორ ხდება დაგეგმილი ტურისტული ვიზიტების კომპენსირება კომპანიების მხრიდან? სტუმარი: ნინო ხატიაშვილი - travelfy-ს გაყიდვების დირექტორის მოადგილე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
18:19
რა გავლენა ექნება ისრაელი-ირანის კონფლიქტს საქართველოს ტურიზმსა და უძრავ ქონებაზე?
52 ნახვა ივნისი 16, 2025
ისრაელსა და ირანს შორის მიმდინარე საომარი მოქმედებების გათვალისწინებით დღეს იმ ეკონომიკური კავშირებისა და შესაძლო დანაკარგების შესახებ ვისაუბრებთ, რაც საქართველოსთან მიმართებით შეიძლება დადგეს. როგორც მოგეხსენებათ ისრაელს საქართველოსთან საკმაოდ მჭიდრო ეკონომიკური კავშირები გააჩნია, რომელიც გამოიხატება როგორც პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში, ისე ტურიზმსა და ვაჭრობაში. 2024 წელს ეფ დი აის მოცულობა 37$ მლნ იყო, 248,5$ მლნ კი ისრაელიდან საქართველოში ფულადი გზავნილების სახით გადმორიცხა. ვაჭრობის ნაწილში, მაჩვენებლები გასულ წელს 79%-ით გაიზარდა, თუმცა ჯამურ თანხაში საქართველომ ისრაელში საქონლის გაყიდვით სულ $37 მილიონის შემოსავალი მიიღო. რაც შეეხება იმპორტს, 2024 წელს ისრაელიდან საქონლის შეძენის მაჩვენებელი 38%-ით 22.3 მლნ დოლარამდე ზრდას აჩვენებდა. ეკონომიკურ მაჩვენებლებში საქართველოსთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი თემაა ტურიზმი, - ისრაელიდან საქართველოში კი ვიზიტები მზარდია. 2024 წელს საქართველოში ტურისტული ვიზიტების მიხედვით ქვეყნების რეიტინგში ისრაელი მეოთხე ადგილს იკავებს. მას მხოლოდ რუსეთი, თურქეთი და სომხეთი უსწრებენ. გასულ წელს ისრაელიდან საქართველოში 310 982 ვიზიტი შესრულდა, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 43.3%-ით აღემატება. ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვნად იზრდება მათი მხრიდან მოთხოვნა უძრავ ქონებაზე, თუკი გასულ წლებში ინტერესი მხოლოდ ბათუმის ბაზარზე შეინიშნებოდა, 2024 წლიდან დღემდე ეს მაჩვენებლები გაიზარდა თბილისის შემთხვევაშიც. შეიძლება ითქვას, რომ მსხვილი დეველოპერების ერთ-ერთი სამიზნე ბაზარი, რუსი მიგრანტების გასვლის შემდეგ სწორედ ისრაელი იყო. ისრაელელ ტურისტებზე კეთდებოდა აქცენტი წლევანდელ ზაფხულის სეზონზე აჭარაშიც, ამიტომ მიმდინარე მოვლენები შეიძლება ითქვას, რომ ეკონომიკურ ნაწილში მნიშვნელოვანწილად შეგვეხება. რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს მიმდინარე ომს საქართველოზე? სტუმარი: ირინა კვახაძე - თიბისი კაპიტალი, კვლევების უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia