WHO-მ საკუთარი შეცდომა გამოასწორა - რის შედეგადაც საქართველომ ჰაერის დაბინძურებით გამოწვეული სიკვდილიანობით 1-დან 70-ე ადგილზე გადაინაცვლა
რამდენად არის განვითარებული საქართველოში რელიგიური ტურიზმი – თემაზე საქმიანი დილის ეთერში უკვე ისაუბრეს ექსპერტებმა და ტურიზმის სფეროს წარმომადგენლებმა, თუმცა საინტერესოა სასულიერო პირების აზრიც. რატომ არ იყენებს საქართველო პოტენციალს, რომ განავითაროს პილიგრიმობა, როგორც რელიგიური ტურიზმი და რას აკეთებს დარგის განსავითარებლად საპატრიარქო? სტუმარი: მამა თეოდორე გიგნაძე – ჯვართამაღლების ეკლესიის წინამძღვარი. 10.07.2018
კანონმორჩილი მოქალაქეები განსაკუთრებით მძღოლები ზოგჯერ კანონდამრღვევთა სიაში გადაჭარბებული სიჩქარით გადაადგილების დროს ეწერებიან. ყველა რისკის გადაზღვევისთვის ავტოინდუსტრიაში მალე ინოვაციური პროდუქტი TTM Update გამოჩნდება. პროდუქტი TTM Group-ის სტარტაპია და ავტომობილების სიჩქარის გადაჭარბების პრობლემას აგვარებს. 10.07.2018
სულ ცოტა ხნის წინ განახლებული და რესტავრირებული მწერალთა სახლი ინტერიერის შევსებას დავით სარაჯიშვილის ნივთებით ცდილობს, ამისთვის მათ კერძო კოლექციიდან ბიზნესმენის ნაქონი ავეჯი უნდა გამოისყიდონ, რომელსაც კერძო კოლექციონერი ყიდის. კარადა, მაგიდა და სკამები- ავეჯი, რომელიც დავით სარაჯიშვილს ეკუთვნის, ახლა კერძო კოლექციაშია და 20 000 დოლარად იყიდება. თავისთავად ამ თანხის გადახდას „მწერალთა სახლი“ მარტო ვერ შეძლებს. ამიტომ საჭირო თანხის მოძიებას სხვადასხვა გზით ცდილობენ. სტუმრები: ნატა ლომოური - მწერალთა სახლის დირექტორი; ემილ ავდალიანი - ისტორიკოსი. 10.07.2018
სტუმრები: ნინო ყოჩიშვილი - ევროკავშირის პროექტის მენეჯერი; ირინა წეროძე - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროფესიული განათლების დეპარტამენტის უფროსი 10.07.2018
ბათუმში თიბისი ბანკის ორგანიზებით გასულ უქმეებზე რეგიონური ფორუმი გაიმართა. რომელში მონაწილეობაც დასავალეთ საქართველოში მოქმედმა ბიზნესების წარმომადგენლებმა მიიღეს. ბიზნესების წაარმომადგენლებს ჰქონდათ შესაძლებლობა დასწრებოდნენ ვირქშოპებს და მათთვის საინტერესო საკითებზე :ციფრული მარკეტინგი, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტები, სასტუმროების მენეჯმენტი, ახალი ტექნოლოგიები, ლიზინგი, ფინანსები და სხვა ინფორმაციები მიეღოთ. სტუმრები: თამუნა ჟიჟილაშვილი - თიბისი ბანკის მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის მართვის დირექტორი; მარიამ ქოიავა- Savvy Consulting-ის მმართველი პარტნიორი 10.07.2018
ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ, ჩინეთიდან იმპორტირებულ ფოლადზე და ალუმინზე დაწესებული ტარიფების ამოქმედებამდე, სულ რამდენიმე დღით ადრე, ვაჭრობის ანალიტიკოსები აკვირდებიან თანმხლებ ეფექტებს, რომელმაც საავტომობილო, საწარმოო და ტექნოლოგიური სექტორები მოიცვა. 10.07.2018
ჯანდაცვის სამინისტრო მედიკამენტების ჭარბად დანიშვნის პრევენციის მექანიზმს ნერგავს. უწყების ახალი ინსტრუმენტის საშუალებით, მოქალაქეებს 16 ივლისიდან 5 და მეტი მედიკამენტის გამოწერის შემთხვევაში დანიშნულების გადამოწმება შეეძლებათ. როგორ აპირებს ჯანდაცვის სამინისტრო პოლიფარმაციის შემთხვევების გაკონტროლებას? სტუმარი: მარინა დარახველიძე - ჯანდაცვის სამინისტროს ჯანმრთელობის დაცვის დეპარტამენტის უფროსი 10.07.2018
რომელ ქვეყნებს ირჩევენ მიგრანტები საცხოვრებლად, კვლევა Statista–მ გამოაქვეყნა და იმ ქვეყნების ტოპ–ათეული შეადგინა, რომლებიც ყველაზე მეტ ლტოლვილს იღებენ.
საქართველოში სტუმარი ღვთისაა, ღვინო ნომერ პირველი სასმელია და 8000 წლიან ისტორიას ითვლის. ქვევრის ღვინის დაყენების ქართული ტრადიციული მეთოდი არამატერიალური კულტურული მეკვიდრეობაა, რითაც საქართველო UNESCO-ს წარმომადგენლობით ნუსხაშია წარმოდგენილი. ქვევრი ეროვნული სიამაყეა და მისი მსოფლიო მასშტაბით აღიარებით ამაყობს ყველა. ტრადიციებს პატივისცემა სჭირდება, აღმოჩნდა რომ გათანამედროვეობაც განსაკუთრებით საინტერესო ამბავია, მითუმეტეს თუ ქვევრისთვის საჭირო დამზადების რამდენიმე კვირიანი პროცესი, თიხის მოზელით, გამოწვით და დამუშავებით, ერთ 3დე პრინტერზე ინაცვლებს. მიუხედავად იმისა რომ ამ ათასწლეულების განმავლობაში უცვლელი ტრადიცია მთელმა მსოფლიომ მიიღო, ქართველმა ახალგაზრდებმა ინოვაციების სააგენტოს მცირე გრანტების პროგრამით მიღებული 5 ათასი ლარიანი დახმარებით ქართული ტრადიციული ქვევრი სრილიად ახალი მეთოდით შექმნეს. სტუმრები: დავით მიზანდარი, პროექტი QVEVRI.XYZ, თანაავტორი; ნიკა გუჯეჯიანი, პროექტი QVEVRI.XYZ, თანაავტორი; გიორგი მამასახლისი, პროექტი QVEVRI.XYZ, თანაავტორი;
კომერციულ ბანკებს 2018 წლის 7 მაისიდან კრედიტების გაცემა შეეზღუდათ. ეროვნული ბანკის მოთხოვნის შესაბამისად, მათ სესხები მხოლოდ მომხმარებელთა გადამხდელუნარიანობის სრულფასოვანი ანალიზის შემდეგ უნდა გასცენ. ასეთი სესხების საერთო თანხა კომერციული ბანკის საზედამხედველო კაპიტალის 25%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. შესაბამისი ცვლილებები შევიდა "კომერციულ ბანკებში კრედიტების კონცენტრაციისა და მსხვილი რისკების შესახებ დებულებაში." სტუმარი: ეკატერინე სვანიძე - BLC-ის უფროსი იურისტი; 09.07.2018
კომპანია ფრეგოს პარტნიორმა კომპანიამ „ბიოდიზელი ჯორჯია“- მ საქართველოში ბიოდიზელის წარმოება დაიწყო, კომპანიის ავტოგასამართ სადგურებზე კი ბიო დიზელის გაყიდვა უკვე დაიწყო. კომპანიამ ავსტრიის ქალაქ გრაცის უნივერსიტეტის პროფესორს, ბიოდიზელის სინთეზის ტექნოლოგიების ექსპერტის უმასპინძლა და მასთან საქმიანი შეხვედრა სწორედ საწვავის ეკოლოგიურ ალტერნატივაზე ბიო დიზელთან დაკავშირებით გამართა.რა უპირატესობები აქვს ბიო დიზელს ჩვეულბერივ საწვავთან დაკაშირებით? 09.07.2018
ოთხთვიანი მოლაპარაკებების შედეგად თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის თანამშრომლებს დამატებითი ბენეფიტები უწესდებათ. გადაიხედება მეტროპოლიტენის თანამშროელთა განრიგისა და ანაზღაურების შესაბამისობა და როგორც პროფკავშირების გაერთიანების ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ აღმოიფხვრება ყვითელი და ლურჯი ავტობუსების მძღოლების ანაზღაურებაში სხვაობა. სტუმარი: თამარ სურმავა, საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანება, იურისტი 09.07.2018
გიორგი ტყემალაძემ თქვა, თბილისის საკრებულოს აქვს უდიდესი პასუხისმგებლობა და ვალდებულება, რომ არსებული რეალობის გათვალისწინებით, მიიღოს ქალაქის ინტერესებისთვის ყველაზე შესაფერისი დოკუმენტი, რომელშიც ყველა მიმართულება და დეტალი მაქსიმალურად იქნება გათვალისწინებული. - ამ ვალდებულებისა და პასუხისმგებლობის ფარგლებში რა მოწონს და რა არ მოწონს საკრებულოს ურბანული დაგეგმარების და საქალაქო მეურნეობის კომისიის თავმჯდომარეს? სტუმარი: რევაზ სოხაძე, თბილისის საკრებულოს ურბანული დაგეგმარების და საქალაქო მეურნეობის კომისიის თავმჯდომარე 09.07.2018
მსოფლიოს ყველაზე დიდი ბანკები, მათი აქტივები და კაპიტალიზაცია, ტრადიციულად Forbes Banker-მა შეაჯამა, რომელიც მიმდინარე თვის უახლესი გამოცემაა და სადაც შეჯამებულია არა მხოლოდ მსოფლიოს არამედი საქართველოს საბანკო საფინანსო ინტიტუტებიც.
ონლაინ რისკებისაგან არასრულწლოვანთა დასაცავად საქართველოს კანონებში „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ და „მავნე ზეგავლენისაგან არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ ცვლილებები შედის. ცვლილებების მიზანი ბავშვების იმ საფრთხეებისგან დაცვაა, რაც ინტერნეტიდან მომდინარეობს. რა გამოწვევების საპასუხოდ იცვლება კანონი და რა ტიპის დაცვას გულისხმობს კანონპროექტის ინიციატორი? სტუმარი: დიმიტრი ხუნდაძე, საქართველოს პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე 09.07.2018
საქართველოს საფონდო ბირჟის კვირის მიმოხილვა
საქართველოში ქირურგიისა და დერმატოლოგიის შესახებ მე -12 საერთაშორისო კავკასიური კონგრესი „კოლხიდა 2018“ ჩატარდა. კონგრეს 40-ზე მეტი ქვეყნიდან ჩამოსული 650 დელეგატი ესწრებოდა, მისი მიზანი კი მსოფლიოში ესთეტიკური მედიცინის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება იყო. 09.07.2018
Qnet- ფინანსური პირამიდა არ არის და ფინანსურ მაქინაციებთან არანაირი კავშრი არ აქვს - ასეთი იყო გუშინდელ პრესკონფერენციაზე კომპანიის წარმომადგენლების მთავარი გზავნილი. კომპანიის რამდენიმე წარმომადგენელი საქართველოში სპეციალურად ჩამოვიდა იმისთვის, რომ ბოლო პერიოდში ქიუ ნეტთან დაკავშირებით მედიაში გასულ ინფორმაციას პასუხი გასცეს. სტუმრები; ელენე კვანჭილაშვილი - ანალიტიკა- ავტორი; ტიმ ჰარნი - QNET-ის დირექტორი იურიდიულ საკითხებში
“კახეთის ნამდვილი ღვინო ძმობა- განყოფილება ბაქოში; ამერიკის ავტომობილები ბენზინით მოძრავი, ველოსიპედები ბენზინის მატორებით; ევლად იანკოვსკის ჯაფელის ფეჩები, ღუმელები სამზარეულოს პლიტები რკინისა და კაფელისა. ფაიანის ნაჭრები კედლებისათვის ფასები 25 მანეთიდან. ეს უკვე მისამართზე ტფილისი მიხეილის ქ 157 საკერავი მაშინები ნამდვილი “ზინგერისა” - წიგნის მაღაზია გუტენბერგერში კი იყიდება სახელმძღვანელოები და სხვა და სხვა წიგნები. ვინც ბევრ წიგნს იყიდის ერთბაშად, პროცენტები დაეთმობათ - ეს კიდევ ერთი სარეკლამო განცხადებაა 1902 წლის ცნობის ფურცელიდან . ყველა ამ სარეკლამო განცხადებას წინა საუკუნეების ქართული გაზეთებიდან ერთად თავმოყრილს არტანუჯის “თან წაიღე” საკითხავის ძველი ქართული რეკლამის გამოცემაში შეხვდებით. სტუმრები: დათო გორგილაძე - საქმიანი დილა თანაწამყვანი; ნინია მაჭარაშვილი - საქმიანი დილა თანაწამყვანი; გიორგი ჭეიშვილი - მწერალი; 06.07.2018
სტუმრები: მურმან პატარაია - „ბიოდიზელი ჯორჯია“, დამფუძნებელი და დირექტორი; მარტინ მიტელბახი - ქიმიის მეცნიერებათა დოქტორი, ავსტრიის ქ. გრაცის უნივერსიტეტის პროფესორი, ბიოდიზელის სინთეზის ტექნოლოგიების ექსპერტი; რუსუდან რამაზაშვილი - "ფრეგო", გენერალური დირექტორი 06.07.2018
თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და თანასწორობის ქვეყნის 242 დამოუკიდებლობის დღე საქართველოში საელჩოს ორგანიზებით ერთი დღის დავიანებით 5 ივლისს აღინიშნა. ამერიკის დამოუკიდებლობის დღისათვის შეერთებული შტატების საელჩომ მიღება გამართა, რომელზეც ტრადიციულად უხვსტუმრიანობა იყო.
ქართული სათამაშოების მწარმოებელი კომპანია უნდა გაგაცნოთ, რომელიც პროდუქტს საფრაგეთის ბაზარს აწვდის. კომპანია ფრანგ მომხმარებლებს “კუბიკის” ბრენდით მიეწოდება. შპს ჯეოთოიზის დამფუძნებელი ამბობს, რომ მის ნაწარმს ფრანგების გარდა გერმანელები და ესპანელებიც სიამოვნებით იყიდიან, თუმცა ჯერ მოთხოვნის საპასუხო და საკმარისი წარმოება არ აქვს. რატომ ვერ ფართოვდება ბიზნესი დარა გამოწვევების წინაშეა კომპანია ? სტუმარი: დავით კაციტაძე - "ჯეოთოიზ ჯგუფის" დამფუძნებელი 05.07.2018
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ახალ მისამართზე გადადის. ავარიულ მდგომარეობაში მყოფ სახალხო დამცველის აპარატის შენობას ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით დაუდგინდა მესამე ხარისხის დაზიანება, რამაც აპარატის მუშაობის დროებით შეჩერება გამოიწვია.
უძრავი ქონების საინვესტიციო პოტენციალზე და საპარტნიორო ფონდის მიმდინარე პროექტები. სტუმრები: ლიკა ქარდავა - propertygeorgia.ge, დამფუძნებელი და მმართველი; გიორგი დანელია - "საქართველოს საპარტნიორო ფონდი", საინვესტიციო დეპარტამენტის დირექტორი 05.07.2018
ახალგაზრდებში მეწარმეობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს ბანკის უნივერსიტეტში კრეატიული ლაბორატორია შეიქმნა. კრეალაბის ფარგლებში უნივერსიტეტი სტუდენტებისთვის სხვადასხვა თემაზე ტრეინინგებსა და ვორქშოპებს ატარებს. სტუმრები: ბექა დაალქიშვილი - საქართველოს ბანკის უნივერსიტეტის ტრენინგებისა და სასერტიფიკატო პროგრამების დეპარტამენტის დირექტორი; დიტო ჯიქია - საქართველოს ბანკის უნივერსიტეტის MBA პროგრამის სტუდენტი; სანდრო ჭანტურიძე - საქართველოს ბანკის უნივერსიტეტის BBA პროგრამის სტუდენტი
„მოექეცით პაციენტებს ისე, როგორც საკუთარი ოჯახის წევრებს და ყველაფერი კარგად იქნება” - ეს პირველია რასაც გია ჯავრიშვილის შესახებ ინფორმაციის დაგუგვლისას ინტერნეტ წყაროები შემოგთავაზებენ. დამოკიდებულება და პროფესიონალიზმი უკვე ორ ათეულ წელზე მეტია რაც წარმატებულ საქმედ იქცა. პირველი და საათავო კლინიკა 1996 წელს დაარსდა, მერე ფილიალები გაიხსნა სხვადასხვა ქალაქში, მათ შორის ქუთაისსა და ბათუმში. დღეს მთელი ქვეყნის მასშტაბით უკვე 11 ფილიალით არიან წარმოდგენილები.
სად გვირჩევენ სფეროს სპეციალისტები წლევანდელი შვებულების გატარებას თუ არჩევანს საზღვარგარეთ დასვენებაზე ვაკეთებთ ? სტუმრები: სალომე ხოშაბაევი - "OKTravel", საოპერაციო განყოფილების ხელმძღვანელი; გვანცა გუჯელაშვილი - "OKTravel", საზოგადოებასთან ურთიერთობის და პიარის ხელმძღვანელი
ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში თიბისი ბანკის მხარდაჭერით სტარტაპერების 3 თვიანი კონკურსი დასრულდა და 2 გამარჯვებული გამოვლინდა, რომლებიც Startup Safari-ს საერთაშორისო პროექტში მიიღებენ მონაწილეობას. რა იდეები ჰქონდათ სრუდენტებს და როგორ მივიდნენ ისინი ფინალამდე? 05.07.2018
პირველი სამუშაო ადგილი ბევრისთვის დიდ გამოცდილებსთან ბევრისთვის კი უბრალოდ ფუჭად დაკარგულ დროსთან ასოცირდება. თუმცა ამ გზას ყოველი ადამიანი გადის, ისინიც კი, რომლებიც მომავალში ქვეყნის სათავეში მოდიან და ისტორიაში თავისი სახელს ტოვებენ. ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა გუშინ დამოუკიდებლობის დღე აღნიშნა. სად მუშაობდნენ თეთრი სახლის მთავარი მასპინძლები იქამდე ვიდრე ნომერ პირველი სახელმწიფოს საჭეს მმართველობას ხალხი ანდობდა
თბილისმა ევრაზიის რიგით მერვე უროონკოლოგიური კონგრესს უმასპინძლა, რომელშიც 20 ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა, მათ შორის თურქეთმა, ისრაელმა, საბერძნეთმა, ჰოლანდიამ, ესპანეთმა, გერმანიამ, მოლდავეთმა, აშშ-მა და ასე შემდეგ. კონფერენცია, რომლის მიზანს უროონკოლოგიური დაავადებების მართვის თანამედროვე, ევროპული პრინციპების გაცნობა და ქართველი უროლოგების ცოდნის დონის ამაღლება წარმოადგენდა, მულტიდისციპლინარული მიდგომითაც გამოირჩეოდა, რაც საქართველოსთვის ნამდვილად განსაკუთრებული და გამორჩეული მოვლენაა. სტუმარი: არჩილ ჩხოტუა - პროფესორი, საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის პრეზიდენტი
ხამიყურის დაფნით მსოფლიოს მრავალი ქვეყანა მარაგდება.ხანისყურის დაფნის საწარმო მამუკა ბუკიას უკვე წლებია აქვს და როგორც თვითონ ამბობს ყოველი ქვეყანა განსხვავებული მოთხოვნით ხასიათდება, თუმცა ყველა მათგანი დაფნის მაღალ ხარისხის ითხოვს.ფერმერმა წარმოება აგროწარმოების ხელშეყობის პროგრამის ფარგლებში განავითარა. 04.07.2018
თბილისში მდებარე კაფე-ბარების საინიციატივო ჯგუფი, კაფეებისთვის ახალი გადასახადების დაწესებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს. როგორც მათ მიერ სოციალურ მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული, მერიის ზედახმედველობის სამსახურის წარმომადგენლები სეზონურად გარე პერიმეტრზე დადგმულ მაგიდებსა და სკამებზე კაფე-ბარების მეპატრონეებს დამატებით იჯარის გადასახადს სთხოვენ. 04.07.2018
საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის თავმჯდომარე დღეს “პურის ზეიმის” ამბებს მოგვიყვება. სტუმარი: სტუმარი: ნინო ზამბახიძე - "საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია", თავმჯდომარე; გიორგი ალადაშვილი - "რუისპირის ბიოდინამიური მეურნეობა", დამფუძნებელი 04.07.2018
ევროკავშირი ალბანეთთან და მაკედონიასთან ამ ქვეყნების ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებებს 2019 წლის ივნისში დაიწყებს. ეს ამბავი ევროკავშირის საბჭოში, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების შს მინისტრების სხდომის დამთავრების შემდეგ გაირკვა. ამჟამად ევროკავშირში გაწევრიანების კანდიდატები არიან სერბეთი, მონტენეგრო, თურქეთი, ალბანეთი და მაკედონია. ბრიუსელი ჯერ არ ასახელებს ამ ქვეყნების ევროკავშირში გაწევრიანების ზუსტ ვადებს, თუმცა ფაქტია ევროპის დედაქალაქში გააქტიურდნენ. სტუმარი: ალექსი პეტრიაშვილი, BMG-ის პოლიტიკური მიმომხილველი 04.07.2018
აზერბაიჯანი, საქართველო, სომხეთი უზბეკეთი უკრაინა, ყაზახეთი და ყირგიზეთი ბრიტანეთის საბჭომ “შემოქმედებითი ნაპერწკალით” გააერთიანა. ივნისის მიწურულს ამ ქვეყნების წარმომადგენლები სხვადასხვა ქალაქიდან აფრინდნენ და თავი ერთ აეროპორტში მოიყარეს. მიზანი უმაღლესი განათლების რეფორმის ხელშეწყობის და უმუშევრობის სტატისტიკის საპასუხოდ, დიდი ბრიტანეთის სამეწარმეო განათლების სფეროში არსებული გამოცდილების შესწავლა და შესაბამისი პროგრამის შემუშავება იყო. პროექტი ორგანიზატორების გათვლებით პირველივე წელს 10 000-ზე მეტ სტუდენტს დაეხმარება. როგორ და რა მიზნების გარშემო გაერთიანდნენ შემოქმედებითი ნაპერწკალის ორგანიზატორები და მონაწილეები? სტუმრები: მაია დარჩია - ხელოვნების პროგრამის მენეჯერი; ზაზა ფურცელაძე - ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორი საქართველოში
2017 წლის მონაცემებით მინიმუმ 15 კომპანია, გახდა ჰაკერების მსხვერპლი. პერსონალური მონაცემების ქუდრობა ძირითადად გადახდისას პლასტიკური ბარათის გამოყენების დროს დაფიქსირდა. ბიზნესინსაიდერი იმ კომპანიების ჩამონათვალს აქვეყნებს, სადაც ერთხელ მაინც თუ გადაგიხდიათ ონლაინ ან პლასტიური ბარათით, შესაძლოა ჰაკერებს თქვენი პერსონალური მონაცემები მოეპარათ.