ევროპელი პენსიონერები სიღარიბის რისკის ქვეშ
374 ნახვა იანვარი 21, 2020
მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში სოციალური დაცვის სერვისების ეფექტური მოდელების ნაკლებობაა, რა თქნა უნდა გვაქვს წარმატებული მაგალითებიც, თუმცა მათ შორის საქართველო ამ ეტაპზე ნამდვილად ვერ პოზიციონირებს. თუმცა აღმოჩნდა, რომ ევროპაში მცხოვრები საპენსიო ასაკს მიღწეული მოსახლეობის 15,2% სიღარიბის რისკის ქვეშაა. ეს რიცხვი კი როგორც world atlas-ი წერს, 2010 წლის შემდეგ მზარდია. რომელი ქვეყნებში არ აქვთ უზრუნველყოფილი სიბერე მოქალაქეებს და სად ებრძვიან სიღარიბეს ყველაზე მეტად? ანუკა ჯოხაძე -“საქმიანი დილა”, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:49
როგორ უნდა შემცირდეს უთანასწორობა?
344 ნახვა იანვარი 21, 2020
საინტრესო ამბავია დაგეგმილი დღეს გაეროს განვითარების პროგრამის ფარგლებში, რომელზეც UNDP-ის ადამიანის განვითარების ახალი ანგარიშის (Human Development Report) „შემოსავლების მიღმა, საშუალოების მიღმა, დღევანდელობის მიღმა: ადამიანის განვითარების უთანასწორობა 21-ე საუკუნეში“ პრეზენტაცია გაიმართება. ამ ინდექსის მიხედვით საქართველო 189 ქვეყანას შორის 70-ე ადგილზეა. პრეზენტაციაზე დაგეგმილია ქვეყანაში ცალკეეულად და რეგიონულ ჭრილში ვითარების განხილვაც. სტუმარი: ლუიზა ვინტონი - საქართველოში UNDP-ის ხელმძღვანელი; ბენ სლეი - UNDP-ის მრჩეველი ეკონომიკის საკითხებში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვინ არიან ყველაზე შემოსავლიანი მსახიობები?
566 ნახვა იანვარი 21, 2020
კინოინდუსტრია მე-20 საუკუნის დასაწყისიდან საკმაოდ მომგებიანი ბიზნესი გახდა. მიმდინარე ეტაპზე ისეთი გიგანტები, როგორიც არის „დისნეი“, ყოველწლიურად მილიარდებს შოულობენ, მაგალითად, მხოლოდ 2019 წელს, კორპორაციის მიერ გადაღებული სურათების ჯამურმა შემოსავალმა 20 მილიარდ აშშ დოლარს გადააჭარბა. წარმატებულ ფილმებში რა თქმა უნდა სახელგანთქმული მსახიობები იღებენ მონაწილეობას და წარმოუდგენლად დიდ გასამრჯელოს იღებენ. მაგალითად, ტომ კრუზმა „შეუსრულებელი მისიის“ ფრანჩიზის უკანასკნელ ფილმში „Fallout“ 30 მილიონი აშშ დოლარი აიღო. ლევან თაღიაშვილი - “საქმიანი დილა”, რეპორტიორი მარიამ ადამია - “საქმიანი დილა”, რეპორტიორი ანუკა ჯოხაძე - “საქმიანი დილა”, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ეტაპზეა ბაქო-თბილისი-ყარსი?
306 ნახვა იანვარი 21, 2020
როდის ამოქმედდება ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა. ამ კითხვით მანრნალისტი შოთა ტყეშელაშვილი კიდევ ერთხელ დაინტერესდა და კითხვებით როგორც საქართველოს რკინიგზას, ისე მარაბდა კარწახის რკინიგზას მიმართა, რომელიც ჩვენის ტერიტორიაზე აწარმოებს სამუშაოებს. ლევან თაღიაშვილი - “საქმიანი დილა”, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia