ბენზინის დეფიციტი&ფასების რეკორდი რუსეთში - რამდენად მწვავეა კრიზისი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რის მიხედვით ყიდულობენ მილიარდერები პირად კუნძულებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 1-ელი სექტემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხელოვნების როლი ცხოვრებაში ინტერვიუ: მარიამ ბიწაძე - რეჟისორი; #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ანაკლიის პორტი & საარბიტრაჟო დავები სტუმრები: თედ ჯონასი - ბიზნეს იურისტი; რუსა ჭკუასელი - იურიდიული კომპანია BLC-ის პარტნიორი თარგმანს უზრუნველყოფს სათარჯიმნო კომპანია Translation Company NG Georgia #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამედროვე ავტოინდუსტრია, რომ ძალიან სწრაფი ტემპით ვითარდება ამის თაობაზე ჩვენი საქმიანი მაყურებელი ინფორმირებულია. უამრავი ახალი ბრენდი ბაზარზე თავის დამკვიდრებას ცდილობს, ძირითადად ეს ბრენდები ერთ ქვეყანას, ჩინეთს წარმოადგენენ. ზოგი ახერხებს, ზოგიც ვერა, მაგრამ ამავე დროს ავტოინდუსტრიაში არიან ზვიგენები, 100 წლოვანი ბრენდები, რომლებიც სირთულეებს არ უშინდება და ღიაა გამოწვევებისთვის. დღეს ერთ-ერთ ასეთ ბრენდზე მოგიყვებით, გერმანული წარმოების ავტომობილზე, რომელსაც ალბათ ყველა ძალიან კარგად ვიცნობთ და იყო პერიოდი მის მიმართ სანდოობის ხარისხი უმაღლეს მწვერვალზე იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხულის სიცხეში, მითუმეტეს 2025 წლის ზაფხულში, როცა კვირებია 40 გრადუსს სცდება ტემპერატურა, ბევრის ოცნებაა ბუნებასთან სიახლოვე და კომფორტული დასვენება, იქ, სადაც ჰაერი სუფთაა, გარემო მშვიდია და ყველაფერი განტვირთვისთვისაა გათვლილი. სწორედ ასეთი ადგილია ბუკნარი, ლისი დეველოპმენტის ახალი პროექტი შავი ზღვის პირველ ზოლში. უკვე დასრულებულია მშენებლობის პირველი ეტაპი და სასტუმროს ბლოკი. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ფასადის მოპირკეთება და შიდა ტიხრების მოწყობა, რაც იმას ნიშნავს, რომ 2025 წლის ბოლოს ბუკნარი მზად იქნება პირველი მაცხოვრებლებისა და დამსვენებლების მისაღებად. სტუმრები: აკაკი ჩხიკვაძე - ლისი დეველოპმენტის ბიზნესის განვითარების დირექტორი; ელენე ზამთარაძე - ლისი დეველოპმენტის მარკეტინგის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ვითარდება ობლიგაციების ბაზარი საქართველოში?
✔️ “მონოლით ჯგუფი”-ს ახალი პროექტი ✔️ მონოლით დიღომი სითი - გაყიდვები დაიწყო სტუმარი: თორნიკე მაისურაძე - "მონოლით ჯგუფის" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამოიყურება სრულყოფილი დასვენება? პასუხი ხშირად იმ სასტუმროშია, რომელიც იდეალურად აერთიანებს კომფორტს, სერვისს და გარემოს. Tripadvisor-მა 2025 წლის საუკეთესო სასტუმროების სია გამოაქვეყნა, რომელიც მილიონობით მოგზაურის შეფასებებს ეყრდნობა და ნამდვილად აერთიანებს იმ ადგილებს, სადაც რეალობა მოლოდინს აჭარბებს. გთავაზობთ „Best of the Best“-ში გაერთიანებულ, გამორჩეულ სასტუმროებს მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია მეტროპოლი 3 წელიწადია რაც შემოვიდა საქართველოს სამშენებლო დეველოპერულ ბაზარზე, და ბევრი მიზეზით უკვე მოიპოვა მომხმარებლების და ინვესტორთა მნიშვნელოვანი ყურადღება. კომპანია მეტროპოლი სამი წელიწადია რაც არსებობს, და უკვე აქტიურად შლის სამუშაოებს მთელი საქართველოს მასშტაბით. ფლაგმანური ბაგების პროექტის ვადაზე ადრე დასრულების და მობინადრეებისთვის ჩაბარების შემდეგ ჯერი დადგა ქავთარაძის, ბათუმის და თბილისის სხვ პროექტებზე. მეტროპოლმა პორტფელში კიდევ ერთი მიმართულება გააჩინა, და სუბურბანული პროექტების მიმართულებით ბაზრის აშკარა და გამოკვეთილი ლიდერი ხდება. ორიოდე კვირის წინ, ეს დაგვირგვინდა მეტროპოლი ლისის პროექტის პრეზენტირებით სადაც კომპანიის მესვეურებმა, მენეჯმენტმა და მეტროპოლი ლისის მომავალმა მობინადრეებმა სპეციალური კაფსულაც მოათავსეს მომავალი კომპლექსის საძირკველში, კომპლექსი რომელიც 2027 წლის ბოლომდე დასრულდება და მზად იქნება გამართული, მრავალფეროვანი ინფრასტრუქტურით. ინტერვიუ: მამუკა იმედაშვილი - „მეტროპოლი“, გენერალური დირექტორის მოადგილე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაჭაში, ონის ცენტრში ახალი "სასტუმრო" ნოველა გაიხსნა, რომელიც სტუმრებს სულ მალე უმასპინძლებს. რეგიონში კომპანია „რაჭა პროჯექტ მენეჯმენტის“ პირველი პროექტი, 5 მლნ ლარის ინვესტირებით, 16 ნომრიან სასტუმროს, ბრასერიას, ბისტროს და საკონფერენციო დარბაზს აერთიანებს, რომლის მთავარი იდეა რაჭის პოპულარიზაცია, სტუმრებისთვის სტანდარტიზებული სერვისის მიწოდება და ადგილობრივი დასაქმების ხელშეწყობაა. მომავალი წლიდან სასტუმროს აუზიც შეემატება, თუმცა პროექტის განვითარება ამით არ შემოიფარგლება და პროექტები, სტუმრების მოთხოვნიდან გამომდინარე შემუშავდება. სტუმარი: თენგო ჭუმბაშვილი - “ნოველას” მმართველი პარტნიორი, აღმასრულებელი დირექტორი თიკო ნატმელაძე - #მხოლოდქართული, ავტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრენდის ხმა BMG • ბიემჯი #BrandVoice #ბრენდისხმა #BMG #BMGTV #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს ყველა ენციკლოპედიაში და თანამედროვე სახელმძღვანელოებში, სწორედ ქართველი, თან არაჩვეულებრივ სამტრედიაში დაბადებული იუსტინე ჯანელიძე ითვლება მსოფლიო კარდიოქირურგიის პიონერად, მეტიც, ექიმი და აკადემიკოსი იუსტინე ჯანელიძე აღიარებულია როგორც როგორც პირველი ქირურგი,რომელმაც ოპერაცია მუშა გულზე გააკეთა.ხარკოვის უნივერსიტეტის სამედიცინო ფაკულტეტის დასრულების შემდეგ, იუსტინე ჯანელიძემ მიღო სამედიცინო განათლება შვეიცარიაში, ჟენევის უნივერსიტეტში დაასრულა და იქვე 1909 წელს ფრანგულ ენაზე დაიცვა დისერტაცია.ის სრულყოფილად ფლობდა ფრანგულ,ინგლისურ, გერმანულ ენებს.1910 წელს რუსეთში დაბრუნდა და ლენინგრადში დაიწყო მოღვაწეობა.1932 წელს დააარსა ლენინგრადის სასწრაფო დახმარების ინსტიტუტი,რომელიც 1950 წლიდან მის სახელს ატარებს, დღესაც მუშაობს და ყველაზე დიდია რუსეთის ფედერაციაში. გამორჩეული ხასიათის და პრინციპების აკადემიკოსის ცხოვრებიდან ცნობილი ფაქტია რომ პროფესორი ჯანელიძე მეიოს ფონდის მიწვევით სამი თვით აშშ-ში მივლინებით იმყოფებოდა. იქიდან დაბრუნებულმა შემაჯამებელ სხდომაზე გამოსვლისას გულწრფელად აღიარა – 100 წლით ჩამოვრჩებით ამერიკის შეერთებულ შტატებსო. ამ სიტყვებისთვის მაშინ დასაჯეს იმით, რომ ოპერაციების გაკეთება აუკრძალეს და მხოლოდ საგანმანათლებლო საქმიანობის უფლება დაუტოვეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან საექსპორტო ავტომობილების ფასი არის დაახლოებით სამჯერ გაზრდილი ბოლო 4 წელიწადში. საუბარია მათ შორის მასზე, რომ საქართველოდან ავტომობილების გადაყვანა, მესამე ქვეყნებზე გავლით ხდება რუსეთის ფედერაციაში, სადაც განსაკუთრებული მოთხოვნა სწორედ შედარებით მაღალი სეგმენტის ავტომობილებზეა, რომელთა წარმომადგენლობები რუსეთში დაიხურა საერთაშორისო სანქციების ფონზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 1-ელი აგვისტო - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის პირველ ნახევარში საქართველოში 5,424 სამშენებლო ნებართვა გაიცა, რაც წინა წელთან შედარებით 3%-ით ნაკლებია. ამ სამშენებლო ნებართვებით გათვალისწინებული ობიექტების ჯამური ფართობი 5.19 მილიონი კვადრატული მეტრია, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3.8%-ით ნაკლებია. გაცემული სამშენებლო ნებართვების 46% მოდის თბილისზე, 12.3% ქვემო ქართლზე, 8.5% კახეთზე და 6.8% კი მცხეთა-მთიანეთის რეგიონზე. ამასთან, აჭარაზე სამშენებლო ნებართვების მხოლოდ 6.4% ნაწილდება. გაცემული ნებართვების უდიდესი ნაწილი - 4.1 მილიონი კვადრატული მეტრი და 3,800 ნებართვა მოდის საცხოვრებელი სახლების მშენებლობაზე, სამრეწველო ობიექტების ფართობი 462 ათასი კვადრატული მეტრია, სავაჭრო ობიექტების 218 ათასი კვადრატული მეტრი, 152 ათასი კვადრატული მეტრი მოდის ახალი სასტუმროების ნებართვებზე 48 ათასი კვადრატული მეტრი კი ახალ სასწავლო დაწესებულებებზე. რაც შეეხება დასრულებულ ობიექტებს, საანგარიშო პერიოდში მათი ფართობი 1.6 მილიონი კვადრატული მეტრი იყო, რაც წლიურად 0.3%-ით ზრდას ნიშნავს. საქსტატის თანახმად, ექსპლუატაციაში მიღებული ობიექტების 35.9% თბილისშია, 12.6% - მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში, 11% - კახეთში, 8.7% ქვემო ქართლში, 8.6% იმერეთში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში 5.2%, აჭარაში მხოლოდ 3.7%. რას აჩვენებს უძრავი ქონების ბაზარი წლის პირველ ნახევარში? სტუმარი: ირინა კვახაძე - თიბისი კაპიტალის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჭკვიანი სისტემების შემდეგ კომპანია სმარტერი ბაზარს ახალ, საინჟინრო მიმართულებას სთავაზობს. ერთ-ერთი ასეთი პირველი პროექტია სასტუმრო ჰემპტონი ჰილტონისგან, რომელიც 143 ნომერს აერთიანებს და აჭარის ბაზარს მიმდინარე წლის სექტემბრიდან შეემატება. რა მომსახურებებს აწვდის კომპანია დამკვეთებს და როგორია წლის პირველი ნახევრის შედეგები? სტუმარი: დიტო აბულაძე - „სმარტერი“ მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia