დღეს კი ალფრედ ნობელის ისტორიას გიყვებით, პიროვნებაზე რომელიც ბევრისთვის ცნობილია როგორც მისი სახელობის ყველაზე პრესტიჟული ჯილდოს მამამთავარი. გამომდინარე საზოგადოების ინტელექტუალური დონიდან შედარებით ნაკლებმა იცის რომ ალფრედ ნობელი იმავდროულად დინამიტის გამომგონებელიც არის, თუმცა, დარწმუნებული ვარ უმრავლესობამ არ იცის რომ ცნობილი შვედი ქიმიკოსის, ინჟინერის და ნოვატორის სახელს კიდევ უამრავი გამოგონება და ღვაწლი უკავშირდება კაცობრიობის განვითარების წინაშე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 8 ოქტომბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაზე შემოსავლიანი ტელეწამყვანები 2025 წელს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოციალურ ქსელებში ხშირად შეხვდებით დაზარალებული, უკმაყოფილო მომხმარებლის სტატუსებს, სადაც ისინი ტურისტულ კომპანიებს არაკეთილსინდისიერ ბიზნეს საქმიანობაში ამხელენ. სხვადასხვა მაგალითებს თუ დავეყრდნობით მომხმარებელი ყიდულობს ტურპაკეტს, საბოლოოდ კი იგებს, რომ მის სახელზე ან სასტუმრო, ან სულაც ფრენის ბილეთი არ არსებობს. მოკლედ, შემთხვევები როგორც ჩანს სხვადასხვაგვარია, თუმცა ერთი რამ უცვლელია, რომ დაზარალებული მომხმარებლის რაოდენობა თვალსაჩინოს იზრდება. რატომ გაიზარდა არაკეთილსინდისიერი ტურისტული კომპანიების რაოდენობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული წლის იმავე პერიოდისთან შედარებით, 2025 წლის იანვარ-აგვისტოში საქართველოში საქონლის ხორცის იმპორტი 44.6%-ით გაიზარდა. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, ამ დროის განმავლობაში იმპორტირებულია დაახლოებით 997 ტონა საქონლის ახალი ხორცი, რაც ჯამურად 5.462 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულებისაა. ამის პარალელურად, ქვეყანაში იმპორტული ხორცის საშუალო ფასი 6%-ით არის გაზრდილი — 2024 წელს 1 კილოგრამი ხორცის საიმპორტო ფასი გადასახადების გარეშე საშუალოდ 5.2 დოლარი იყო, 2025 წელს კი 5.5 დოლარი. აღსანიშნავია, რომ 2025 წელს იმპორტის უდიდესი ნაწილი ბელორუსსა და რუსეთიდან შემოვიდა, რომელთა წილი საერთო იმპორტში 87%-ს აჭარბებს. BMG-ის აქვს კითხვები: რატომ ვერ ახერხებს ქვეყნის შიდა ხორცის წარმოება მოთხოვნის სრულ დაკმაყოფილებას? რა გავლენას ახდენს იმპორტის ზრდა ადგილობრივ ფასებზე და მომხმარებელზე? რა გამოწვევები და შესაძლებლობები აქვს ქართულ აგრო-სექტორს? სტუმარი: ბექა გონაშვილი - "აგროქიზიყის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაჭაში, სადაც რთველი დაიწყო. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მონაცემებით, ამ ეტაპზე რაჭაში უკვე გადამუშავებულია 120 ტონა ყურძენი, ძირითადად ალექსანდროული და მუჯურეთული ჯიშებისგან. ეს რეგიონი რთველის პარალელურად აქტიურად განაგრძობს ყურძნის შეგროვებას და ამჟამად მოსავლის პროგნოზი 1500-2000 ტონამდეა. მთავრობის გადაწყვეტილებით, რაჭაში მოქმედებს სუბსიდირების პროგრამა, რომელიც მხარს უჭერს ხარისხიან ყურძენს და კომპანია-შემსყიდველებს, რომლებიც ხვანჭკარას მიკროზონაში 3 ტონაზე მეტ ალექსანდროულსა და მუჯურეთულს შეისყიდიან და მევენახეს მინიმუმ 8 ლარს გადაუხდიან. ასეთი პირობებით სახელმწიფო კომპანიას ყურძნის თითო კილოგრამზე 4 ლარის გადახდა მოუწევს. სტუმარი: გიორგი ჭანტურია - "ხვანჭკარის ღვინის მარანი"-ს დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "მკისა", რომელიც 2020 წელს დაარსდა და წარმატებით დაიმკვიდრა ადგილი ქართულ სოფლის მეურნეობაში. მკისას მთავარი საქმიანობაა: მეურნეობის განვითარება, კონსულტაცია, მენეჯმენტი, ტრეიდინგი. გარდა მკისას გეგმების მოკითხვისა, BMG ინტერესდება მათ შორის, 2025 წლის ნუშისა და მოცვის მოსავლის რაოდენობით და ხარისხით ასევე სად და როგორ ხდება მოსავლის რეალიზაცია, და როგორ ვითარდება გაყიდვების დინამიკა? სტუმარი: ალეკო ცერცვაძე - კომპანია “მკისა”,ფინანსური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი კაპიტალის პროგნოზით, 2030 წლისთვის შუა დერეფნის ქვეყნების ეკონომიკურ განვითარებას შეუძლია თითქმის სრულად აითვისოს მისი პოტენციალი. სტატისტიკურად, შუა დერეფანი, რომელიც საქართველოს გავლით ევროპისა და ცენტრალური აზიის ბაზრებს აკავშირებს, საქართველოს სატრანზიტო მოთხოვნის მეოთხედს უზრუნველყოფს. 2024 წელს შუა დერეფნის ტვირთბრუნვა 4.3 მლნ ტონა იყო, რაც TBC Capital-ის მოლოდინით, 2030 წლისთვის 9.7 მლნ ტონამდე გაიზრდება. სტუმარი: გივი თხელიძე - საქართველოს ექსპედიტორთა ასოციაციის პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი აიფონ 17-ის გამოსვლის შემდეგ, წინამორბედი მოდელი, აიფონ 16 პრო, ბევრ ქვეყანაში საგრძნობლად გაიაფდა, თუმცა ფასები რეგიონების მიხედვით დიდ სხვაობას აჩვენებს. ამერიკაში მისი ღირებულება 1,079 დოლარია, მაგრამ თურქეთში 2,182 დოლარი ღირს, ბრაზილიაში - 1,835 დოლარი, ეგვიპტეში - 1,525 დოლარი, ხოლო ევროპაში ყველაზე ძვირად შვედეთში, 1,448 დოლარად ფასდება. ყველაზე იაფად ევროპაში შვეიცარიაში იყიდება, 1,230 დოლარად, გლობალურად კი სამხრეთ კორეაში - 1,063 დოლარად, ანუ ამერიკის ფასზე ოდნავ დაბალი. ფასის განსხვავებას ძირითადად მაღალი გადასახადები, იმპორტის ტარიფები და ვალუტის რყევები განაპირობებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ბაზრები&ბირჟები - Galt & Taggart-ის ყოველკვირეული მიმოხილვა / Global Markets Weekly Update სტუმარი: სერგი ყურაშვილი - Galt & Taggart-ის ფინანსური ბაზრების ასოცირებული მკვლევარი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1912 წლის 7 ოქტომბერს, სწორედ დღევანდელ დღეს, ფინეთის ისტორიის გარდამტეხ პერიოდში, ჰელსინკის საფონდო ბირჟამ დაიწყო ოპერირება და საფუძველი ჩაუყარა ქვეყნის ფინანსურ დამოუკიდებლობას. ეს იყო ის პლატფორმა, რომელმაც ჯერ კიდევ პატარა და გეოპოლიტიკური გამოწვევებით სავსე სახელმწიფოს მისცა შესაძლებლობა, დაეწყო კაპიტალის ცირკულაცია და შეექმნა საფუძველი თანამედროვე ეკონომიკური სისტემის ფორმირებისთვის. დღეს, ზუსტად 113 წლის შემდეგ, ჰელსინკის ბირჟა უკვე Nasdaq Nordic-ის ნაწილი და გლობალური საფინანსო ქსელის მნიშვნელოვანი კვანძია, რომელიც ნათლად აჩვენებს, როგორ შეუძლია მცირე ქვეყანას გახდეს დიდი მოთამაშე მსოფლიო ეკონომიკაში. რას გვიყვება დროს, ჰელსინკის საფონდო ბირჟის შესახებ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოდის ინდუსტრიის ავტორიტეტული პლატფორმა The Business of Fashion ყოველ წელს მოდის ინდუსტრიის გავლენიანი ადამიანების სიას აქვეყნებს, მათ ვინ მოდაზე რეალურ გავლენას ახდენენ. პლატფორმამ წლევანდელი სია უკვე განაახლა, სადაც არაერთი ახალი სახე ხვდება. აქვე გეტყვით, რომ არა წლევანდელ, თუმცა BoF 500-ის სიაში უკვე 5 ქართველია… ისინი ვინც თავიანთი საქმით საერთაშორისო მასშტაბის ცვლილებები მოახდინეს. ერთ-ერთი ასეთი The Business of Fashion-ისთვის სოფო ჭყონიაა, რომელიც მოდის ინდუსტრიის გავლენიანი ადამიანების სიაში 2019 წლიდან არის. ქალი, რომელიც მერსედეს ბენცის მოდის კვირეულის უკან დგას, ღონისძიების, რომელიც საერთაშორისო ასპარეზზე იქცა მნიშვნელოვან მოვლენად. ამ ღონისძიების ორგანიზატორმა შეძლო, რომ თბილისის მოდის კვირეული გადაექცია "ცხელ ბილეთად" რომელსაც ყოველ სეზონზე “ბაიერების” და პრესის მრავალრიცხოვანი საერთაშორისო დელეგაცია ესწრება. - ასე აფასებს BOF სოფო ჭყონიას საქმიანობას. სოფოსთან ერთად სიაშია დემნა გვასალია, ბექა გვიშიანი და ა.შ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაზე შემოსავლიანი ტელეწამყვანები 2025 წელს #5. ჯონ ოლივერი — $30 მილიონი #4. გორდონ რამზი — $33 მილიონი #3. ბობი ფლეი — $33 მილიონი #2. გაი ფიერი — $33 მილიონი #1. ტომ ბრედი — $37.5 მილიონი ირაკლი მოდებაძე - BMG, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღევანდელ დღეს, ოღონდ 1996 წლის 7 ოტქომბერს ამერიკულ მედიაში ახალი ტალღა დაიწყო – რუპერტ მერდოკისა და როჯერ აილზის ინიციატივით ეთერში გავიდა ფოქს ნიუსი, რომელმაც მალევე მოიპოვა პოპულარობა კონსერვატიული ნარატივით, ძლიერი წამყვანებითა და პოლიტიკურად აქტუალური შოუებით. დღეს ფოქს ნიუსი Fox Corporation-ის ყველაზე მომგებიანი ნაწილი არის, წლიურად 3–4 მილიარდ დოლარს აგენერირებს და დღიურად 2.5 მილიონი მაყურებელი ჰყავს. არხი არა მხოლოდ ფინანსურ გიგანტად იქცა, არამედ გავლენიან პოლიტიკურ და მედია-სპექტრში მნიშვნელოვან მოთამაშედ რჩება, თანაც გლობალური ციფრული ტრანსფორმაციის პირობებში მაინც ინარჩუნებს ლიდერობას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1975 წლიდან ევროპის ქალაქები მნიშვნელოვნად შეიცვალა – ფართობითაც და სიმჭიდროვითაც. მოსკოვი, პარიზი და ლონდონი დღეს კონტინენტის ყველაზე მრავალრიცხოვანი ქალაქებია, ხოლო მადრიდსა და ბარსელონას გაერთიანებულ ურბანულ ზონაში 12.5 მილიონზე მეტი ადამიანი ცხოვრობს. მოსახლეობის ზრდა ძირითადად მიგრაციით, ეკონომიკური შესაძლებლობებით და ინფრასტრუქტურის განვითარებითაა განპირობებული. ახალი სამუშაო ძალა ინოვაციებსა და ბიზნესს ზრდის, ადგილობრივი ბაზრები კი ინვესტიციებს ახალ ძალას აძლევს, თუმცა იზრდება საცხოვრებელი ხარჯები, საცობები და გარემოსდაცვითი გამოწვევები, რაც გონივრულ დაგეგმვას საჭიროებს. ევროპის ქალაქები დღეს არა მხოლოდ სივრცით, არამედ ეკონომიკურადაც მნიშვნელოვან გავლენას ახდენენ რეგიონსა და გლობალურ ბაზარზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იტალიური გამოცემა Linkiesta-ს გამოძიების მიხედვით, რუსული სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსიდან გამოშვებული ცეცხლასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა, რუსეთის „ჩრდილოვანი ფლოტის“ მეშვეობით იტალიური მაფიის ხელში ხვდება. კერძოდ, სამხრეთიდან, სიცილიის პორტებიდან, და ჩრდილოეთით ფრიულის სასაზღვრო-გამშვები პუნქტებიდან შემოდის კალაშნიკოვები - 2010–2020 წლებში გამოშვებული იარაღი. მიწოდება კი რუსეთის სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფი ტულის იარაღის საიმპერატორო ქარხნიდან ხდება. გამოძიებისვე თანახმად, მაფიური ჯგუფები ამ იარაღს სტრატეგიულ მარაგად ინახავენ, რაც მათ ნახევრადსამხედრო სტრუქტურებად აქცევს. როგორ მუშაობს აღნიშნული სქემა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბლუმბერგმა საუკეთესო ბიზნეს სკოლების რეიტინგი გამოაქვეყნა. აღსანიშნავია, რომ რეიტინგის შედგენის დროს, Bloomberg-ის გუნდი ხუთ ძირითად პარამეტრს ეყრდნობა, ესენია: შემდგომი ანაზღაურება, სწავლების ხარისხი, ნეთვორქინგის შესაძლებლობები, მეწარმეობა და ინკლუზიურობა. თითოეული ინდექსის წონა განისაზღვრება მონაწილეთა პრიორიტეტების მიხედვით, ხოლო საბოლოო შედეგი ასახავს არა მხოლოდ აკადემიურ დონეს, არამედ იმ რეალურ შესაძლებლობას, რომელსაც პროგრამა სტუდენტს უქმნის. რომელი ბიზნეს სკოლები ხვდებიან რეიტინგში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia