#საქმიანიდილა - 17 თებერვალი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმოგიდგენთ BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელს, საერთაშორისო სერტიფიცირებულ ბიზნეს ანალიტიკოსსა და ციფრული ტრანსფორმაციების ექსპერტს — მარიკა კლდიაშვილს. მარიკა, რომელიც თავის დროზე პირველი ქალი პროგრამისტი იყო თავის გარემოცვაში და ამსხვრევდა სტერეოტიპებს, დღეს უკვე UNESCO-ს AI Readiness Assessment-ის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი და ცვლილებების არქიტექტორია. მისი მრავალწლიანი გამოცდილება მოიცავს წამყვან ბანკებსა და საერთაშორისო კომპანიებში მენეჯერულ პოზიციებს, სადაც მისი ხელმძღვანელობით დაინერგა პირველი ინტერნეტბანკი და შეიქმნა პროექტების მართვის ოფისები. გარდა პრაქტიკული საქმიანობისა, მარიკა არის ბიზნესის ადმინისტრირების დოქტორი და MIT-ის მიერ გადამზადებული ტრენერი, რომელიც აქტიურად მუშაობს ახალგაზრდა მეწარმეების განვითარებაზე, ხოლო 2026 წლიდან, BeWise-ის ფარგლებში, AI-ზე დაფუძნებულ სადიაგნოსტიკო პლატფორმებსა და ლიდერთა ოპერაციული სრულყოფის პროგრამებს უძღვება. სტუმარი: მარიკა კლდიაშვილი - BeWise Georgia-ს თანადამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას სთავაზობს "იაგანი" ბიზნესს და ფრილანსერებს?
14 ნახვა 2 დღის წინ
რას სთავაზობს "იაგანი" ბიზნესს და ფრილანსერებს? სტუმარი: ელისო დავლიანიძე - “იაგანი”, თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
25:12
რა ეფექტი ექნება 6 წელზე მეტი წლოვანების ავტომობილების იმპორტის აკრძალვას?
ქართული ოცნების მთავრობამ მორიგი გენიალური დადგენილება გამოსცა, რომელიც 6 წელზე მეტი წლოვანების ასაკის ავტომობილების იმპორტს კრძალავს. დოკუმენტის თანახმად, დადგენილება 2026 წლის 1 აპრილიდან ამოქმედდება. მთავრობის მიერ დასახელებული მიზნებია: ავტოპარკის განახლება, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება, მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვა და საცობების შემცირება. თუმცა კრიტიკოსების შეფასებით, გადაწყვეტილებამ შესაძლოა ვერც ამ მიზნებს უპასუხოს და მეორე მხრივ კრიტიკულად დამაზიანებელი აღმოჩნდეს ეკონომიკური თუ სოციალური მიმართულებით. კერძოდ, ავტოიმპორტის სექტორი, რომელიც საქართველოში ერთ-ერთი მსხვილი ეკონომიკური მიმართულებაა და ასიათასობით ადამიანს ასაქმებს, მნიშვნელოვნად დაზარალდება. შემცირდება 2020 წლამდე გამოშვებული ავტომობილების იმპორტი, რაც ბაზრის ბრუნვის დიდ ნაწილს შეადგენს. გაიზრდება როგორც ახალი, ასევე მეორადი ავტომობილების ფასები ადგილობრივ ბაზარზე. მომხმარებლების ნაწილს მოუწევს ძველი ავტომობილების უფრო ხანგრძლივი ექსპლუატაცია. გავლენა შეეხება დაკავშირებულ სექტორებსაც: ტრანსპორტირებას, საბანკო სფეროს, საბაჟო ინფრასტრუქტურას, ავტოსერვისებსა და ნაწილების ბაზარს, რომელიც არცთუ ისე მცირეა. ასევე აღინიშნება, რომ მხოლოდ ავტომობილის ასაკზე დაფუძნებული შეზღუდვა არ იძლევა ეკოლოგიური სტანდარტების გაუმჯობესების ავტომატურ გარანტიას, რადგან გამონაბოლქვი და ეკოლოგიური ეფექტი დამოკიდებულია ტექნიკურ მდგომარეობასა და კონკრეტულ სტანდარტებზე, ასე მაგალითად შესაძლოა ევროსტანდარტებით აწყობილ მოდელს უფრო მეტი მოთხოვნა ჰქონდეს, ვიდრე მაგ. ჩინეთში აწყობილ ახალ მოდელს. რაც შეეხება საცობებისგან ქალაქის განტვირთვას, ეს რომ მანქანის წლოვანებასთან კავშირში არ არის ალბათ ყველას კარგად გვესმის და არც იმის ილუზია აქვს ვინმეს, რომ არსებული ავტოპარკით შევწყვეტთ სიარულს. რა მიზანი აქვს მთავრობას და რა პერსპექტივები იკვეთება მისი ამოქმედების შემთხვევაში? სტუმრები: ალექსი ნონიაძე - ავტოიმპორტიორთა ასოციაციის ხელმძღვანელი; გიორგი ჯაფარიძე - "ჩემი ქალაქი მკლავს“ დამფუძნებელი; ალექსანდრე ვეკუა - Caucasus Auto Import-ის გაყიდვების დეპარტამენტის უფროსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia