ვორქშოფი, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით ინტერნეტზე წვდომის გაზრდას მიეძღვნა. სამუშაო შეხვედრაზე, რომელიც ტექნოპარკში გაიმართა და რომელიც ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის საკითხებს ეხებოდა, საყოველთაო ინტერნეტიზაციის პროექტიც მოხვდა, რომელიც 2 წლის წინ თავად საქართველოს პრემიერმინისტრმა დააანონსა. მაშინ ითქვა, რომ აღნიშნულ პროექტს ფონდი ქართუ და ბიძინა ივანიშვილი 100 მილიონი დოლარით დააფინანსებდა. პროქტის განხორციელების შემდეგ, საქართველოს მოსახლეობის 90%-ს ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობა ექნება. მას სათავეში სპეციალურად ამ პროექტისთვის შექმნილი სახელმწიფო კომპანია „ოუფენ ნეტი“ უდგას. როგორც კომპანიის ხელმძღვანელი ნინო ქუბინიძე „ანალიტიკასთან“ აცხადებს, პროექტის პირველ ეტაპზე მოხდება სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და გურიის 70%-ის ინტერნეტიზაცია. სახელმწიფო რამდენიმე კვირაში შესაბამის ტენდერს გამოაცხადებს, რომელიც ყველგან, სადაც მოსახლეობის რიცხვი ორას მოსახლეს აღემატება ინტერნეტს შეიყვანს. პროექტი ითვალისწინებს ინტერნეტის ვაუჩერების გაცემას მცირე მეწარმეებისა და მოსახლეობისთვისაც.
ბიზნესომბუდსმენის რანგში ირაკლი ლექვინაძე დღეს პირველად შეხვდა ბიზნესს. რა აქცენტები დასვა კერძო სექტორმა და რა მიმართულებით აპირებს საქართველოს ახალი ბიზნესომბუდსმენი გააქტიურებას. სტუმარი: ირაკლი ლექვინაძე - ბიზნესომბუდსმენი
ანალიტიკის კიდევ ერთი ექსკლუზივი - ინტერვიუ საქართველოს ყოფილ პრემიერთან და ენერგეტიკის მინისტრთან, ნიკა გილაურთან. მან პრემიერის პოსტი სულ რაღაც 39 წლის ასაკში დატოვა. დღეს ის ხელმძღვანელობს რეფორმატიქსს - გლობალურ კომპანიას, რომელსაც თავად „მთელ მსოფლიოში ყველაზე მცირე ზომის გლობალურ კომპანიას“ უწოდებს, რომლის მთავარი ნიშიც საქართველოს რეფორმების ექსპორტზე გატანაა. ნიკა გილაურს მიაჩნია, რომ მთავარი, რაც საქართველოს რეფორმებს დღეს დანარჩენი განვითარებადი მსოფლიოსთვის რელევანტურად აქცევს, გლობალური ეკონომიკური ცვლილებებია - მისი თეორიის მიხედვით, ამას ეკონომიკური გადაწყობა ეწოდება, სადაც წამყვანი ტექნოლოგიური პროგრესია.”5-10 წლის წინ ინვესტორთა ფული საქართველოში და ყოფილი საბჭოთა სივრცის ქვეყნებსა თუ აღმოსავლეთ ევროპაში ბანდდებოდა. ამის მთავარი მიზეზი დაბალი გადასახადები და იაფი მუშახელი იყო. დღეს მხოლოდ ეს მოცემულობა საკმარისი აღარ არის. ტექნოლოგიები იმდენად მოგებიანი ხდება, რომ დღეს ინვესტორს ურჩევნია თავის ფული დააბანდოს, ვთქვათ, კალიფორნიაში, სადაც ერთ-ერთი უძვირესი უძრავი ქონებაა, სადაც ერთ-ერთი ყველაზე მაღალანაზღაურებადი მუშახელი ჰყავთ. მაგრამ მეორე მხრივ, კალიფორნიის მსგავს ადგილას დიდი ფულის შოვნის მეტი შანსია” - ასეთია ნიკა გილაურის ანალიზი. ამ ტრენდის პირობებში რეფორმატიქსის როლიც იზრდება: ამ სიტუაციაში ინვესტიციის მოზიდვა გარდაუვალი აუცილებლობაა - და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ქვეყანაში შემოდის ფული და ჩნდება დასაქმების შესაძლებლობები; პირველ რიგში იმიტომ, რომ ინვესტიციას მოაქვს ტექნოლოგიური ტრანსფერი. განვითარებადი ქვეყნები - მათ შორის, ყოფილი საბჭოთა სივრცის დიდი ნაწილი, აზიის უდიდესი ნაწილი, არაბული სამყარო და აღმოსავლეთ ევროპის ნაწილი - ეს ქვეყნები თვითონ არ ავითარებენ ტექნოლოგიებს. ისინი მოიხმარენ მათ.
სააღსრულებლო გამოსახლების წესის აღდგენასთან დაკავშირებული დისკუსია, ბიზნესომბუდსმენის აპარატმა დღის წესრიგში დააყენა, რომელმაც მეტნაკლებად უნდა დააბალანსოს ის უარყოფითი შედეგები, რაც საპოლიციო წესით გამოსახლების გაუქმებას მოჰყვა. ამ თემაზე ბიზნესომბუდსმენის აპარატი იუსტიციის სამინისტროსთან თანამშრომლობას აპირებს.
2018 წლიდან ქართული ბიზნესისთვის შესაძლოა ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საჯარო შესყიდვების ბაზარი გაიხსნას #DCFTA #ასოცირებისშეთანხმება #ბიზნესმედია #საქმიანები
მოკლე, თავისუფალი საუბრი ლიდერებთან ერთ კონკრეტულ თემაზე და ჭიქა ღვინოსთან ერთა - ბიზნეს მედია lunch ანალიტიკას ეთერში, ყოველ პარასკევს.
ამ კვირის ერთ-ერთიი მთავარი თემა უდავოდ ახალი აბრეშუმის გზის ფორუმი იყო, სადაც მთავარი აქცენტები საქართველოს, როგორც ლოჯისტიკური ჰაბის პოტენციალზე გაკეთდა. ფოთის პორტის გენერალურ დირექტორს ფორუმის დაწყებამდე ერთი დღით ადრე ქორთიარდ მარიოტში შევხვდით. გვითხრა, რომ ფორუმის დაწყების შემდეგ, დრო თითქმის აღარ ექნებოდა. კლაუს ლარსენის თქმით, მნიშვნელოვანია, საქართველო რაც შეიძლება მეტჯერ მოხვდეს დონორების თუ ინვესტორების ყურადღების ცენტრში. რატომ მიაჩნია ეიპიემ ტერმინალსის წარმომადგენელს, რომ დღეს საქართველოს წინაშე არ დგას ღრმაწყლოვანი პორტის საჭიროება - ნახეთ ჩვენს ექსკლუზიურ ინტერვიუში.
სამინისტროების გაუქმების პროცესის შესახებ ინფორმაცია, როგორც მოსალოდნელიც იყო, მკაფიო განმარტებების გარეშე, მხოლოდ ფრაგმენტულად მოგვეწოდება. პროცესი ცოტათი გვირილაზე მკითხაობას დაემსგავსა - გავაუქმოთ, არ გავაუქმოთ, თუმცა ჯერ, როგორც ჩანს, ბოლო ფურცლამდე მაინც შორია. ერთადერთი რაც გავიგეთ ის არის, რომ 2018 წლის ბიუჯეტი იტყვის საბოლოო სიტყვას და მხოლოდ ამის შემდეგ გვეცოდინება, დაიზოგება თუ არა რამე ახალი კონფიგურაციის პირობებში, შეიკვეცება თუ არა სამუშაო ძალა, საბოლოოდ რამდენი სამინისტრო დარჩება, სამინისტროების გაუქმების პარალელურად, შეიქმნება თუ არა ახალი უწყებები და ასე შემდეგ. კითხვა ბევრი დაგროვდა, თუმცა მთავრობა ჯერ დუმს და კითხვებზე პასუხს ან თავს არიდებს, ანდაც -- ძალიან ზოგადი პასუხებით შემოიფარგლება. დღემდე არ ვიცით, საბოლოოდ რამდენის დაზოგვას აპირებს ხელისუფლება ამ ცვლილებებით და არც ის ვიცით, კონკრეტულად რა იგულისხმება გაზრდილ ეფექტიანობაში, რომელიც ამ ცვლილებების მთავარ მიზეზად სახელდება. როგორია უმრავლესობის პოზიცია - დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე რომან კაკულია ანალიტიკას ეთერში