ექსკლუზიური ინტერვიუ ნიკა გილაურთან
221 ნახვა თებერვალი 2, 2018
ანალიტიკის კიდევ ერთი ექსკლუზივი - ინტერვიუ საქართველოს ყოფილ პრემიერთან და ენერგეტიკის მინისტრთან, ნიკა გილაურთან. მან პრემიერის პოსტი სულ რაღაც 39 წლის ასაკში დატოვა. დღეს ის ხელმძღვანელობს რეფორმატიქსს - გლობალურ კომპანიას, რომელსაც თავად „მთელ მსოფლიოში ყველაზე მცირე ზომის გლობალურ კომპანიას“ უწოდებს, რომლის მთავარი ნიშიც საქართველოს რეფორმების ექსპორტზე გატანაა. ნიკა გილაურს მიაჩნია, რომ მთავარი, რაც საქართველოს რეფორმებს დღეს დანარჩენი განვითარებადი მსოფლიოსთვის რელევანტურად აქცევს, გლობალური ეკონომიკური ცვლილებებია - მისი თეორიის მიხედვით, ამას ეკონომიკური გადაწყობა ეწოდება, სადაც წამყვანი ტექნოლოგიური პროგრესია.”5-10 წლის წინ ინვესტორთა ფული საქართველოში და ყოფილი საბჭოთა სივრცის ქვეყნებსა თუ აღმოსავლეთ ევროპაში ბანდდებოდა. ამის მთავარი მიზეზი დაბალი გადასახადები და იაფი მუშახელი იყო. დღეს მხოლოდ ეს მოცემულობა საკმარისი აღარ არის. ტექნოლოგიები იმდენად მოგებიანი ხდება, რომ დღეს ინვესტორს ურჩევნია თავის ფული დააბანდოს, ვთქვათ, კალიფორნიაში, სადაც ერთ-ერთი უძვირესი უძრავი ქონებაა, სადაც ერთ-ერთი ყველაზე მაღალანაზღაურებადი მუშახელი ჰყავთ. მაგრამ მეორე მხრივ, კალიფორნიის მსგავს ადგილას დიდი ფულის შოვნის მეტი შანსია” - ასეთია ნიკა გილაურის ანალიზი. ამ ტრენდის პირობებში რეფორმატიქსის როლიც იზრდება: ამ სიტუაციაში ინვესტიციის მოზიდვა გარდაუვალი აუცილებლობაა - და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ქვეყანაში შემოდის ფული და ჩნდება დასაქმების შესაძლებლობები; პირველ რიგში იმიტომ, რომ ინვესტიციას მოაქვს ტექნოლოგიური ტრანსფერი. განვითარებადი ქვეყნები - მათ შორის, ყოფილი საბჭოთა სივრცის დიდი ნაწილი, აზიის უდიდესი ნაწილი, არაბული სამყარო და აღმოსავლეთ ევროპის ნაწილი - ეს ქვეყნები თვითონ არ ავითარებენ ტექნოლოგიებს. ისინი მოიხმარენ მათ.