ამოქმედებული თავისუფლი ვაჭრობა და შემცირებული ექსპორტი ჩინეთში
216 ნახვა აპრილი 30, 2018
საქართველოდან ჩინეთში ექსპორტი შემცირდა. სტატისტიკის სამსახურის მიერ bm.ge-სთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2018 წლის პირველ სამ თვეში ჩინეთში ექსპორტმა 20.4 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს თითქმის 29 მილიონით ჩამოუვარდება. ეს იმ ფონზე, როცა ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება 1-ლი იანვრიდან ამოქმედდა და ქართული პროდუქციის 94% გათავისუფლდა ნებისმიერი საბაჟო გადასახადისგან. ჩინეთში საქართველოდან ყველაზე დიდი მოცულობით, მადნები და სპილენძის კონცენტრატები გადის, მეორე ადგილს იკავებს ღვინო, მესამეს კი - ხელსაწყოები და მოწყობილობები, რომელიც მედიცინაში ან ვეტერინარიაში გამოიყენება. სტუმარი: მარიამ გაბუნია - ეკონომიკის სამინისტრო; საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკის დეპარტამენტი უფროსი
როგორ აფასებს მოსახლეობა მთავრობის მუშაობას?
364 ნახვა აპრილი 30, 2018
მოსახლეობის უმრავლესობა თავს კვლავ დაუსაქმებლად მიიჩნევს - ეროვნულ -დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა კვლევის შედეგბი დღეს გამოქვეყნა. ბოლო კვლევა განსხვავებული იყო იმ კუთხით, რომ ორგზანიაციამ ერთობლივად გამოაქვეყნა საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები პოლიტიკური და სოციალური მიმართულებით. აღინიშნულიდან გამომდინარე ნაკლები ყურადღება ეთმობა ეკონომიკურ ნაწილს. NDI-მ წელს მოსახლეობას ჰკითხა, ხელისუფლებაში კორუფციის შესახებაც.