იმის გათვალისწინებით, რომ აგვისტოში, თბილისში, კომერციული აბონენტებისთვის ბუნებრივი გაზი უკვე გაძვირდა, ისმის კითხვა, რა ელის მოსახლეობას? როგორც იცით, საქართველო გაზით აზერბაიჯანიდან მარაგდება და კომპანიები მას დოლარში შეიძენენ, შესაბამისად, ლარის გაუფასურება მოსახლეობისთვის ბუნებრივი გაზის გაძვირების შანსებსაც ზრდის.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ჩამონათვალში, მეორე კვარტალში ენერგეტიკის სექტორი დაწინაურდა. ამ დარგმა 108 მილიონი დოლარი მიიღო. რომელი კომპანიები გამოირჩევიან აქტიურობით და როგორ აფასებენ ენერგეტიკოსები საინვესტიციო გარემოს ქვეყანაში? 10.09.2018
კიდევ ერთი პროდუქტი, რომელზეც ფასების ზრდაა მოსალოდნელი პურია. ბოლო პერიოდში ფქვილის ფასი საგრძნობლად გაიზარდა, რაც სავარაუდოდ უახლოეს მომავალში აისახება პურის ფასზეც. უნდა ველოდოთ თუ არა უახლოეს მომავალში ყველაზე მოთხოვნადი პროდუქტის გაძვირებას? 10.09.2018
ფინანსთა სამინისტრომ ახალი საბაჟო კოდექსი წარადგინა. მარტივი და სამართლიანი წესები, მოქნილი საბაჟო პროცედურები და საგარეო ვაჭრობასთან დაკავშირებული ხარჯების შემცირება - ეს არის ის ძირითადი პრინციპები, რომელსაც საბაჟო კოდექსის პირველადი ვარიანტი ითვალისწინებს და რომლის ამოქმედებასაც მთავრობა მომდევნო წლიდან აპირებს. საბაჟო კოდექსის პროექტის პრეზენტაცია ფინანსთა სამინისტრომ ფოთის ეკონომიკური გაფორმების ზონაში გამართა. უწყებაში აცხადებენ, რომ ეს საბაჟო კოდექსის პირველადი ვარიანტია და რეკომენდაციებისა და შენიშვნების მისაღებად მზად არიან.
2018 წლის II კვარტალში 289 მლნ აშშ დოლარის FDI განხორციელდა სტუმარი: გიორგი ხიშტოვანი - PMC კვლევითი მიმართულების დირექტორი 10.09.2018
2018 წლის II კვარტალში 389.2 მლნ. აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც 2017 წლის II კვარტალის დაზუსტებულ მონაცემებს 9.4 პროცენტით აღემატება. 10.09.2018
გაძვირდება თუ არა ქართულ ბაზარზე პური, საწვავის შემდეგ ფასები შესაძლოა პურზეც გაიზარდოს. როგორც ბიემჯის კომპანია “იფქლში” განუცხადეს, მცირე მეწარმეების ნაწილმა როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში უკვე გააძვირა მზა პროდუქტზე ფასი, თუმცა კომპანიას რამდენიმე კვირის მარაგი გააჩნია, რაც მათ საშუალებას აძლევს პროდუქტზე არსებული ფასი დროებით შეინარჩუნოს. იმ შემთხვევაში თუ სიტუაცია უკეთესობისკენ არ შეიცვალა, ვფიქრობთ პურის დიდ მწარმოებლებსაც მოგვიწევს ფასის გადახედვა-აცხადებენ კომპანია იფქლში. 10.09.2018
საცალო ქსელში ნავთობპროდუქტების ფასი ერთ-ერთ მაღალ ნიშნულზეა. ბოლო პერიოდში საწვავზე ფასი 4-5 თეთრით ისევ გაიზარდა. რა ფაქტორებმა განაპირობა ფასების მატება და მოსალოდნელია თუ არა ერთ-ერთი ყველაზე მოხმარებადი პროდუქტი ისევ გაძვირდეს.
ტურიზმის ეროვნულმა ადმინისტრაციაში ბრიფინგი გაიმართა. მიზეზი - ტურიზმია. განახლებული სტატისტიკის მიხედვით, 2018 წლის ივლისში საქართველოში საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტები 10.5%-ით 1,039,027-მდე გაიზარდა. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, გასულ თვეში ქვეყანას 845,588 საერთაშორისო ვიზიტორი ესტუმრა და მათ შორის 564,977 ტურისტი იყო, რაც 15%-ით აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს. გაზრდილია ტურიზმიდან შემოსავლებიც.
შპს "ჯორჯიან მანგანეზში" სპეციალურ მმართველად ნიკოლოზ ჩიქოვანის დანიშვნიდან ერთი წელი გავიდა. როგორც გახსოვთ, თუ არ გახსოვთ გაგახსენებთ,რომ ნიკოლოზ ჩიქოვანმა ჭიათურასა და ზესტაფონში ეკოლოგიური მდგომარეობის გამოსწორების მიზნით, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში 14-პუნქტიანი საშუალოვადიანი სამოქმედო გეგმა წარადგინა. რა გაკეთდა ამ ერთი წლის განმავლობაში და რა გამოწვევები დარჩა კომპანიას? სტუმარი: ნიკოლოზ ჩიქოვანი -"ჯორჯიან მანგანეზში“ სპეციალურ მმართველად
ალბატროსი მეტალოპლასტამისა და ალუმინის კარ-ფანჯრების ერთ-ერთი მსხვილი მწარმოებელია. აღნიშნული კომპანიის ხელმძღვანელობას ყოფილი თანამშრომლები სამსახურიდან უკანონოდ დათხოვნაში და საგადასახადო კანონმდებლობასთან შეუსაბამო საქმიანობაში სდებენ ბრალს. არანაკლები ბრალდებები აქვს თავად კომპანიის ამჟამინდელ მენეჯმენტს ყოფილი თანამშრომლების მისამართით.
თამბაქოზე აქციზი ძვირდება, მწეველების რაოდენობა კი არ მცირდება. 2013 წლიდან დღემდე საქართველოში სიგარეტის ფასი თითქმის გაორმაგდა, მაგრამ იმპორტი არ შემცირებულა და პირიქით, ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. ხელისუფლებას მოლოდინი აქვს, რომ გამკაცრებული რეგულაციებისა და პროდუქციის გაძვირების შედეგად გრძელვადიან პერიოდში მწეველთა რაოდენობა შემცირდება.
ეროვნული ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის მორიგი ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც დეტალურად არის წარმოდგენილი ინფლაციის და სხვა მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების პროგნოზები, რომლებიც მნიშვნელოვან როლს თამაშობს მონეტარული პოლიტიკის ფორმირების პროცესში.
დღეიდან შრომის ინსპექტორები დასაქმებულთა პირობებს ორგანიზაციის გაუფრთხილებლად შეამოწმებენ სტუმარი: ზურაბ ჭიაბერაშვილი - საპარლამენტო უმცირესობის წევრი
შრომის უსაფრთხოების შესახებ კანონი ეკონომიკის ყველა სექტორისთვის - ასეთი მიზანი აქვს კანონპროექტს, რომელიც ბიზნესისთვის უკვე გამკაცრებულ გარემოს, კიდევ უფრო მეტად დაარეგულირებს. ჯერ-ჯერობით ამ თემაზე დაინტერესებული მხარეების ჩართულობით ერთი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც ბიზნეს ასოციაციაც მონაწილეობდა. მზად არის თუ არა კერძო სექტორი, შრომის უსაფრთხოების ინსპექტორებს დღისა და ღამის ნებისმიერ დროს გაუღოს კარი და რა შენიშვნები აქვს ბიზნეს ასოციაციას? სტუმარი: ნიკა ნანუაშვილი - ბიზნესასოციაციის იურისტი
დღეიდან თბილისში მოქმედ ტაქსებზე ნებართვის გაცემა დაიწყო. აღნიშნული ნებართვის აღების ფასი ჩვეულებრივი მსუბუქ ავტომობილებზე 100 ლარი; ჰიბრიდულებზე - 50 ლარი; ხოლო ელექტროავტომობილებზე უფასოა. ის ტაქსის მძღოლები კი, რომლებსაც აღნიშნული ნებართვა არ ექნებათ და ისე განახორციელებენ მგზავრთა გადაყვანას, 2018 წლის პირველი ოქტომბრიდან 200 ლარით დაჯარიმდებიან. როგორც მოგეხსენებათ ეს არის რეგულირების პირველიეტაპი, მეორე ეტაპის სამუშაოები და პროცედურები კი 2019 წლიდან დაიწყება. სტუმარი: მამუკა მუმლაძე - ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ტრანსპორტის საქალაქო სამსახური; უფროსი
დღეიდან შრომის ინსპექტორებს უფლება ექნებათ ორგანიზაციის გაუფრთხილებლად შეამოწმონ დასაქმებულთა შრომის პირობები. პირველ ეტაპზე კანონის მოქმედება მომეტებული საფრთხის შემცველ, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე გავრცელდება. კანონის ამოქმედებასთან დაკავშირებით ჯანდაცვის სამინისტროს ტრეინინგ ცენტრში გაფართოებული შეხვედრა გაიმართა, რომელიც საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა დავით სერგეენკომ გახსნა.
ახალი თავსატეხი მთავრობას ტექდათვალიერების სქემაში - მართალია, 2018 წლის 1 იანვრიდან ეს ვალდებულება გარკვეული კატეგორიის ავტოსატრანსპორტო საშუალებებისთვის ძალაშია და ვინც შესაბამის მოთხოვნებს ვერ აკმაყოფილებს, სანქციებსაც დაექვემდებარა, მაგრამ როგორც აღმოჩნდა, ამ ყველაფერმა შესაძლოა, ძალა დაკარგოს. საქმე იმაშია, რომ მთავრობის დადგენილება, რომელსაც სავალდებულო ტექნიკური ინსპექტირების პროცესი ეფუძნება, საკანონმდებლო მაცნეში 10 ივლისს გამოქვეყნდა, მანამდე კი აკრედიტაციის ცენტრმა ამ დადგენილების გამოქვეყნების გარეშე გადაწყვეტილებების აღსრულება დაიწყო. ინსპექტირების ორგანოთა ასოციაცია ამ იურიდიულ ნიუანსს დაუდევრობად აფასებს, რადგან მთავრობის გადაწყვეტილებებს ძალა მხოლოდ საკანონმდებლო მაცნეში გამოქვეყნების შემდეგ აქვთ.
გამოკითხულთა 57%-ს მიაჩნია, რომ ქვეყანაში ცუდი ეკონომიკური მდგომარეობაა - ასეთია ეროვნულ-დმეოკრატიული ინსტიტუტის ბოლო კვლევის შედეგები, რომელიც უკვე ტრადიციულ კითხვებთან ერთად არაერთ მიმდინარე საკითხს შეეხო. ივნის-ივლისში ჩატარებულმა კვლევამ მოსახლეობის განწყობა იკვლია მიმდინარე და დაგეგმილ რეფორმებზე, როგორიცაა საპენსიო რეფორმა, სიგარეტის მოწევის აკრძალვა კაფეებსა და ბარებში, ნარკოპოლიტიკა და ა.შ.
DCFTA საინფორმაციო ცენტრები სავაჭრო-სამრეწველო პალატასა და „მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარება და DCFTA საქართველოში“ პროექტს შორის თანამშრომლობის ფარგლებში ჩამოყალიბდა. ჩვენ ამ პროცესის შესახებ არაერთხელ მოგაწოდეთ ინფორმაცია. აღნიშნული პროექტი მცირე და საშუალო მეწარმეებს კონკურენტუნარიანობის გაზრდასა და ევროკავშირთან თავისუფალი სავაჭრო სივრცის პირობებში ჩამოყალიბებულ ახალ მარეგულირებელ გარემოსთან ადაპტირებაში ეხმარება. პროექტი „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ ინიციატივის ფარგლებში ხორციელდება. სტუმარი: ნინო ჩიქოვანი - საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატის თავჯდომარე
სუფსაში ნავთობგადამამუშავებელი და პეტროქიმური ქარხნის ასაშენებლად ინვესტორი სამუშაოების ახალ ეტაპზე გადადის. კომპანია „ჯეოპარსის“ კომპლექსისთვის BFS-ის და ბაზრის სრულმასშტაბიანი კვლევები მიმდინარეობს. პროექტის სავარაუდო საინვესტიციო ღირებულება მილიარდ-ნახევარი ამერიკული დოლარია. სტუმარი: ლაშა ქორიძე - “ჯეოპარსი”; CEO
2019 წლიდან შრომის უსაფრთხოების შესახებ ეკონომიკის ყველა დარგზე გავრცელდება აკაკი ზოიძე - ჯანდაცვის კომიტეტი; თავმჯდომარე
“პირადად ჩემი აზრია, რომ ფასი დავარეგულიროთ. ამის რამდენიმე მეთოდი არსებობს – ან უნდა დაფიქსირდეს მოგების მარჟა ან ე.წ. ეტალონური ფასები“ - პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე აკაკი ზოიძე მიიჩნევს, რომ სასიცოცხლოდ აუცილებელ, დაახლოებით 300-400 დასახელების მედიკამენტზე ფასის რეგულირება უნდა მოხდეს. სტუმარი: აკაკი ზოიძე - ჯანდაცვის კომიტეტი; თავმჯდომარე
შრომის უსაფრთხოების შესახებ საქართველოს კანონი ორგანული კანონის სტატუსს მიიღებს და მისი მოქმედება გავრცელდება არა მხოლოდ საფრთხის შემცველ, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე, არამედ ეკონომიკური საქმიანობის ყველა დარგზე. ასევე იზრდება შრომის ინსპექტორების ფუნქციებიც. ამ თემებზე მუშაობა პარლამენტმა დაიწყო და ერთი სამუშაო შეხვედრა უკვე გაიმართა, რომელსაც როგორც უმრავლესობის წევრები, ისე ჯანდაცვის და ეკონომიკის სამინსტროების წარმომადგენლები, პროფკავშირები და ბიზნეს ასოციაციებიც ესწრებოდნენ.
კანონი თაბაქოს კონტროლის შესახებ რამდენიმე თვეა მუშაობს. სპეციალისტთა ნაწილი ჩვენთან საუბარში ამბობს, რომ მწეველთა რაოდენობის კლების მიმართულებით ამ და სხვა რეგულაციებს გავლენა არ მოუხდენია, თუმცა კანონის ინიციატორები, მხარდამჭერები და მთავრობის წევრები აღნიშნავენ, რომ კანონის მიზანი, მავნე ზემოქმედების შემცირიებაა და გრძელვადიან პერსპექტივაში, როცა სარეკლამო და სხვა სახის შეზრუდვებიც ჩაირთვება, ამან მწეველთა რაოდენობის კლებაზე და ახალი მწეველების მაქსიმალურად შეზღუდვაზე უნდა იმუშაოს. ბი ემ ჯი პერიოდულად გაწვდით და მოგაწვდით რეგულაციების გავლენის შეფასებას ეკონომიკურ ჭრილში ცხადია. ბოლო გამოკითხვით, რომელიც ჩვენ ჩავატარეთ, რესტორნებს, ბარებს და კაფეებს 30-40% -ით შეუმცირდა მომხმარებელი. სტუმარი: შოთა ბურჯანაძე - რესტორატორთა ასოციაცია; იურისტი
დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის ამოქმედებიდან 7 თვეში დეპოზიტების დაზღვევის სააგენტო "აზერბაიჯანის საერთაშორისო ბანკი – საქართველოს" კლიენტებისთვის სადაზღვევო შემთხვევისთვის გათვალისწინებული თანხების გაცემას იწყებს. სააგენტო პეროცესში მას შმედეგ ჩაერთო, რაც ბანკმა საქართველოს ბაზრის დატოვების გადაწყვეტილება მიიღო. რა პროცედურებთან არის დაკავშირებული დეპოზიტების ანაზღაურების სისტემა?
4%-ით გაზრდილი ეკონომიკა ივნისში. საქსტატმა ეკონომიკრი ზრდის წინასწარი მაჩვენებლები გამოაქვეყნა, რომლის თანახმად, 6 თვეში საქართველოს ეკონომიკა 5.7%-ით გაიზარდა, ხოლო მეორე კვარტალში საშუალო ზრდამ შეადგინა 6%.
ფრანგული მთის კურორტების განვითარების, დაგეგმარებისა და დიზაინის მსხვილი კომპანიების, ასევე საფრანგეთის საელჩოს ეკონომიკის სამსახურის წარმომადგენლებმა რეგიონის ტურისტული შესაძლებლბების შესაფასებლად რაჭის საკურორტო ზონები მოინახულეს. ფრანგ სპეციალისტებს „საპარტნიორო ფონდმა“ რაჭის განვითარების კონცეფციის ფარგლებში უმასპინძლა. სტუმარი: დავით საგანელიძე - საპარტნიორო ფონდი ; ხელმძღვანელი 30.07.2018
სტუმრები: ბექა დალაქიშვილი - Zcrowd -ის დამფუძნებელი დავით სვიმონიშვილი - Zcrowd -ის დამფუძნებელი
რთველი 2018 სუბსიდირების გარეშე ჩაივლის. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის შეფასებით, გასული წლის მიდგომამ, როდესაც სახელმწიფო აღარ ჩაერია ჩასაბარებელი ყურძნის ფასების დადგენაში, შედეგი გამოიღო და ბაზარმა თავად დაადგინა ფასები, რაც თავის მხრივ, პოზიტიურად აისახა დარგის განვითარების მდგრადობაზე. წელს რთველი ჩაივლის სუბსიდირების გარეშე და სახელმწიფო, ღვინის ეროვნული სააგენტოს სახით, რთველის პროცესში ჩაერთვება ორგანიზების, აღრიცხვიანობისა და მიკვლევადობის დონეზე. სტუმარი: ანდრია ასლანიშვილი - ღვინის ეროვნული სააგენტო; თავჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი
არის თუ არა თამბაქოს კონტროლის ალიანსის მიერ მომზადებული და გუგული მაღრაძის ინიციატივით პარლამენტში შესული საკანონმდებლო პაკეტი და უკვე მოქმედი კანონი “თამბაქოს კონტროლის შესახებ”, ზოგიერთი მიმართულებით ევროკავშირის დირექტივებთან აცდენაში. თამბაქოს შესახებ ევროდირექტივასთან მიმართებით, ქართული კანონმდებლობა საკმაოდ განსხვავებულ ნორმებს აწესებს. ევროდირექტივის მიხედვით, საუკეთესო შედეგის მისაღწევად, განსხვავებულად რეგულირდებიან ერთმანეთისგან განსხვავებული პროდუქტები. მაგალითად, ელექტროსიგარეტსა და ჩვეულებრივ სიგარეტს სრულიად განსხვავებული მახასიათებლები აქვთ. სტუმარი: ნიკო მჭედლიშვილი
“ვი-პარკ” - აპლიკაცია რომელიც საპარკინგე ადგილის მოძიების პრობლემას გადაგიჭრით და არა მარტო, მისი საშუალებით ფულის გამომუშავებაც შეგიძლიათ, უკვე ჩაირთო. სტარტაპის შესახებ ბი ემ ჯის მაყურებელს გარკვეული პერიოდულბიტ ვაწვდიდით ინფომრმაციას. როგორ მუშაობს, როგორ მივიღოთ და გავცეთ სარგებელი? სტუმარი: გიორგი ხოშტარია wePark; დამფუძნებელი 26.07.2018
ტაქსებთან დაკავშირებული რეგულაციები მიმდინარე წლის შემოდგომაზე დაიწყება და რამდენიმე ეტაპად განხორციელდება. როგორც იცით პირველ ეტაპზე სავალდებულო გახდება ტაქსების რეგისტრაცია, ასევე განისაზღვრება ტაქსების კონკრეტული ფერი, კერძოდ კი - თეთრი. ერთ-ერთი შეზღუდვა, რომელიც საქართველოში 2019 წლიდან ამოქმედდება, ეს არის მარჯვენასაჭიანი და ორკარიანი ტაქსების აკრძალვა. რამ განაპირობა აღნიშნული აკრძალვის შემოღება და რას ფიქრობენ ამაზე ბიზნესი და ექსპერტები?
„დეპუტატები სათანადოდ არ იყენებენ აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე ზედამხედველობის შესაძლებლობებს“, - ეს არის საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ შეფასებებიდან ამონარიდი. ორგანიზაციამ მე-9 მოწვევის საქმიანობის დაკვირვების პროცესში როგორც უარყოფითი, ისე დადებითი მახასიათებლები იპოვა. ეს კვლევა 2016 წლის 18 ნოემბრიდან 2017 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდს მოიცავს. სტუმარი: ლიკა საჯაია - „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“
ბანკების მოგება შემცირებულია. მიმდინარე წლის 6 თვეში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 8%-იანი კლება ფიქსირდება. ეროვნული ბანკი და ბიზნესის ნაწილი არ გამორიცხავს რომ ეს სებ-ის მიერ დაწესებულ ახალ რეგულაციებს უკავშირდებოდეს, რომელიც 7 მაისს ამოქმედდა და რომელმაც ფიზიკური პირების ნაწილს სესხზე წვდომა შეუზღუდა. თუმცა, სპეციალისტების მეორე ნაწილი რეგულაციების გავლენას ვერ ხედავს. ბანკებზე ვრცლად ისაუბრა გუშინდელ ინტერვიუში ექსპრემიერმა ბიძინა ივანიშილმაც.
საქართველოს ეროვნულმა ბანკის მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტმა რეფინანსირების განაკვეთი 0.25 პროცენტით, 7 პროცენტამდე შეამცირა. ეს იმას ნიშნავს, რომ მოქალაქეებს ლარში, რეფინანსირების განაკვეთს მიბმული სესხები გაუიაფდებათ. ამ გადაწყვეტილების შემდეგ სების პრეზიდენტმა პრესკონფერენცია გამართა, სადაც პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის ბიძინა ივანიშვილის მიერ გუშინ, საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის მიცემულ ინტერვიუში საბანკო სექტორის მისამართით გაკეთებულ განცხადებებსაც გამოეხმაურა.
"ძირითადი მძიმე შეკითხვა, რაც მქონდა კვირიკაშვილთან სწორედ ჭარბვალიანობას ეხებოდა, ეს არ იყო შეცდომა, მე მას ეს ჩავუთვალე გადაცდომად“, - განაცხადა საზოგადოებრივ მაუწყებელთან ინტერვიუში „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ბიძინა ივანიშვილმა. მისი თქმით, ბანკებთან დაკავშირებით რეგულაციები უფრო ადრე უნდა შემოღებულიყო. არც ყოფილ პრემიერ კვირიკაშვილზე და არც ბანკებზე ეს არ იყო ერთადერთი შეფასება, რომელიც პარტია ქართული ოცნების თავჯდომარემ გააკეთა. რა გაიგეს და რა შეფასებებს აკეთებენ დეპუტატები?
მარიხუანის მწარმოებელმა კანადურმა კომპანიამ აშშ-ში საკუთარი აქციები საფონდო ბირჟაზე პირველად გაიტანა და $153 მილიონის მოზიდვა შეძლო. მარიხუანის მწარმოებელი კომპანიის, Tilray-ის აქციებით ვაჭრობა ხუთშაბათს, Nasdaq-ის საფონდო ბირჟაზე დაიწყო. თავაპირველად აქციების საცალო ფასი 17 დოლარი იყო, თუმცა ძალიან მალე $21-მდე გაიზარდა. კომპანიის მიმართ ამგვარი დაინტერესება და წარმატება კანადის ნარკოპოლიტიკას უკავშირდება, რომელიც უახლოეს მომავალში მარიხუანის სრულ ლეგალიზებას გეგმავს.
სულ მალე თბილისში შესაძლოა ე.წ Parking Pay Station-ები გამოჩნდეს. დედაქალქის მერიამ დღეს საათობივი პარკინგიც დაანონსა. კერძოდ 2019 წლის პირველი ნახევრიდან თბილისის ცენტრალურ უბნებში პარკირებაზე საათობრივი გადასახადი ამოქმედდება. თბილისის ვიცე-მერის ირაკლი ხმალაძის თქმით, ახალი სქემა პირველ ეტაპზე საპოლოტე რეჟიმში იმუშავებს და მოხდება ზონალური, საათობრივი გადასახადის ამოქმედება.
ხანგრძლივი პაუზის შემდეგ „საქმის კურსთან“ და ზოგადად, მედიასთან „საქართველოს რკინიგზა“ მის მთავარ პროექტებსა და გამოწვევებზე პირველ განმარტებებს აკეთებს. ჩვენ „საქართველოს რკინიგზის“ კორპორატიული ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსს აკაკი საღირაშვილს ვესაუბრეთ, რომელმაც მიმდინარე პროექტებზე ბოლო ინფორმაციები მოგვაწოდა. დავიწყოთ ინფრასტრუქტურით. უკვე მერვე წელია თბილისი შემოვლითი რკინიგზის მშენებლობის რაიმე ფორმით დასრულებას ელოდება. დღეს ჩვენ გავიგეთ, რომ ამ და ალტერნატიულ პროექტებზე კვლევითი სამუშაოები დასრულებულია. რკინიგზაში განმარტავენ, რომ ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლების მიერ დაწყებული პროექტი რკინიგზის საოპერაციო ხარჯებს 57%-ით აუარესებდა, გამტარუნარიანობას კი - 25%-ით, ამიტომ რამდენიმე ალტერნატიული ვარიანტი დაამუშავეს, რომელთაგან ყველაზე რეალური ქალაქში 7 კილომეტრი და 400 მეტრი სიგრძის გვირაბის გაჭრაა, ისნიდან დიდუბემდე. აკაკი საღირაშვილი ამბობს, რომ ამ პროექტს განხორციელების ყველაზე დიდი შანსი აქვს, რის შედეგადაც ცენტრალური რკინიგზის სატვირთო ნაწილი გვირაბში გადაინაცვლებს. ამ პროექტის ხარჯებს ჯერ ავტორები არ აკონკრეტებენ.
რა შეიცვლება საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სისტემაში? სტუმარი: მაია ბითაძე - თბილისის მერის მოადგილე
მთავრობის გათვლებით, 14 700ზე მეტი ახალი სამუშაო ადგილი უნდა შექმნას პროგრამამ "აწარმოე საქართველოში", რასაც გადათვლა და მონიტორინგი მუდმივად სჭირდება. ასევე ვალდებულებებსაც. მაგალითად bm.ge წერდა ივნისში, რომ „აწარმოე საქართველოში“ პროგრამის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო, პროგრამის ამოქმედებიდან დღემდე ქონება 13 კომპანიას ჩამოერთვა. სტუმარი: ნინო ზამბახიძე - საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის ხელმძღვანელი
2019 წლის პირველი იანვრიდან, საპილოტე პროექტი განხორციელდება, რომელიც ქალაქის ცენტრალურ უბნებში ზონალურ-საათობრივი საფასურის შემოღებას ითვალისწინებს. ამის შესახებ თბილისის ვიცე-მერმა ირაკლი ხმალაძემ დედაქალაქის სატრანსპორტო პოლიტიკის პრეზენტაციაზე განაცხადა. პრეზენტაციზევე გაჟღერდა, რომ 2019-2021 წლებში, დედაქალაქში არსებული მიკროავტობუსების რაოდენობა შემცირდება.
“პროგრმა “აწარმოე საქართველოს” რეპუტაცია არ უნდა შეილახოს. ამ პროექტის ფარგლებში, სტატისტიკურად, საშუალოდ, სამ დღეში ერთხელ ერთი საწარმოს მხარდაჭერა ხდება. ეს ქვეყნისთვის დიდი სიკეთეა”, - facebook-ის პირად გვერდზე ეს პოსტი ყოფილმა პირველმა ვიცეპრმეიერმა რამდენიმე დღის წინ გამოაქვეყნა და ამ ფორმით გამოეხმაურა მედიისა თუ არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილის მიერ რიგ ფაქტებზე დაყრდნობით გამოთქმულ იმ პრეტენზიებს და ბრალდებებს, რომლის თანახმად, პროექტის ფარგლებში ხშირად სახელმწიფო თანადაფინანსებას ქუმსიშვილთან თუ მთავრობასთან დაახლოებული პირები იღებდნენ და პროექტების საკმაოდ დიდ ნაწილს ივანიშვილის ქართუ ბანკი აფინანსებს.
კერძო სექტორი დაგროვებითი პენსიის შესახებ სტუმარი; შალვა ცხაკაია - დამსაქმებელთა ასოციაციის იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარე
პარლამენტმა „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ კანონი მიიღო სტუმარი: ზურაბ ჭიაბერაშვილი - "ევროპული საქართველო"
საპენსიო სქემაში ჩართვა სავალდებულო იქნება 40 წლამდე დასაქმებული ადამიანებისთვის, ხოლო ნებაყოფლობითი იქნება მათთვის, ვისაც კანონის ძალაში შესვლამდე შეუსრულდა 40 წელი. რაც შეეხება თვითდასაქმებულებს, ისინი ნებაყოფლობით გაწევრიანდებიან სისტემაში მათი ასაკის მიუხედავად.
პარლამენტმა "დაგროვებითი პენსიის შესახებ" კანონი მიიღო - რას ფიქრობს მოსახლეობა?