ორკარიანი და მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანებით ტაქსის მომსახურების სერვისი აიკრძალება
912 ნახვა ივლისი 26, 2018
ტაქსებთან დაკავშირებული რეგულაციები მიმდინარე წლის შემოდგომაზე დაიწყება და რამდენიმე ეტაპად განხორციელდება. როგორც იცით პირველ ეტაპზე სავალდებულო გახდება ტაქსების რეგისტრაცია, ასევე განისაზღვრება ტაქსების კონკრეტული ფერი, კერძოდ კი - თეთრი. ერთ-ერთი შეზღუდვა, რომელიც საქართველოში 2019 წლიდან ამოქმედდება, ეს არის მარჯვენასაჭიანი და ორკარიანი ტაქსების აკრძალვა. რამ განაპირობა აღნიშნული აკრძალვის შემოღება და რას ფიქრობენ ამაზე ბიზნესი და ექსპერტები?
„დეპუტატები სათანადოდ არ იყენებენ აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე ზედამხედველობის შესაძლებლობებს“
180 ნახვა ივლისი 25, 2018
„დეპუტატები სათანადოდ არ იყენებენ აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე ზედამხედველობის შესაძლებლობებს“, - ეს არის საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ შეფასებებიდან ამონარიდი. ორგანიზაციამ მე-9 მოწვევის საქმიანობის დაკვირვების პროცესში როგორც უარყოფითი, ისე დადებითი მახასიათებლები იპოვა. ეს კვლევა 2016 წლის 18 ნოემბრიდან 2017 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდს მოიცავს. სტუმარი: ლიკა საჯაია - „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“
7:39
ბანკების მოგება შემცირდა - უკავშირდება თუ არა ეს სებ-ის ახალ რეგულაციებს?
176 ნახვა ივლისი 25, 2018
ბანკების მოგება შემცირებულია. მიმდინარე წლის 6 თვეში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 8%-იანი კლება ფიქსირდება. ეროვნული ბანკი და ბიზნესის ნაწილი არ გამორიცხავს რომ ეს სებ-ის მიერ დაწესებულ ახალ რეგულაციებს უკავშირდებოდეს, რომელიც 7 მაისს ამოქმედდა და რომელმაც ფიზიკური პირების ნაწილს სესხზე წვდომა შეუზღუდა. თუმცა, სპეციალისტების მეორე ნაწილი რეგულაციების გავლენას ვერ ხედავს. ბანკებზე ვრცლად ისაუბრა გუშინდელ ინტერვიუში ექსპრემიერმა ბიძინა ივანიშილმაც.