ბიძინა ივანიშვილის განცხადებები - საპარლამენტო უმრავლესობის შეფასება
329 ნახვა ოქტომბერი 24, 2018
ბიძინა ივანიშვილი საფინანსო სექტორისთვის ახალი რეგულაციების შემოღებას მამუკა ბახტაძის დამსახურებად მიიჩნევს. მისი თქმით, გიორგი კვირიკაშვილთან მას უთანხმოება სწორედ იმიტომ ჰქონდა, რომ ის ამ რეგულაციების შემოღებას ეწინააღმდეგებოდა. გარდა ამისა, გუშინ ყოფილმა პრემიერმა მოსახლეობის გაღარიბების სამი მიზეზიც დაასახელა. ივანიშვილი ქვეყანაში ეკონომიკური ვითარების გაუარესებას პირველ რიგში მოსახლეობის მიერ აღებულ კრედიტებს უკავშირებს. მისი თქმით, ამაში ლარის დევალვაციამაც ითამაშა გარკვეული როლი, ასევე აქციზის ზრდა და მოგების გადასახადმა.
რა კითხვები აქვს ბიზნესს ბიძინა ივანიშვილთან?
2 561 ნახვა ოქტომბერი 23, 2018
რამდენიმე საათში ყოფილი პრემიერი და ქართული ოცნების პარტიის თავჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი სამი რეიტინგული არხის ჟურნალიტების კითხვებს უპასუხებს, თუმცა იქამდე, bm.ge -მ გადაწყვიტა თავისი პროფილიდან გამომდინარე, ყურადღება იმ კითხვებზე და პრობლემებზე გაემახვილებინა, რომელიც ბოლო დროს ქართულ ბიზნესს დაუგროვდა.
8:29
აქვს თუ არა ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისების პრობლემა?
1 392 ნახვა ოქტომბერი 23, 2018
ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტროს რომ ბიუჯეტის ათვისების პრობლემები აქვს, ამას 2018 წლის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის 9 თვის შესრულების ანგარიში ადასტურებს. არსებობს ისეთი პროექტებიც, სადაც ნულოვანი ათვისება ფიქსირდება, მაგალითად, ანაკლიის პორტთან მისასვლელი საავტომობილო გზის და რკინიგზის მშენებლობა, რისთვისაც გამოყოფილი იყო 11 მლნ ლარი, 9 თვის გეგმით უნდა გახარჯულიყო 4 მლნ 205 ათასი, თუმცა გამოყოფილი თანხა სამინისტროს მიერ არ ათვისებულა. ასევე, ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტთან სატრანსპორტო კვანძის მოწყობისთვის გამოყოფილი იყო 10 მლნ ლარი, რომელიც ასევე არ ათვისებულა. ამ საკითხზეგანმარტებაც გაკეთდა, რომ აუთვისებლობის მიზეზს წარმოადგენს ეკონომიკის სამინისტროს მხრიდან პროექტის კონცეფციის შემუშავების გაჭიანურება; სტუმარი: ირაკლი ქარსელაძე - ინფრასტრუქტურის და რეგიონული განვითარების მინისტრის მოადგილე 23.10.2018