ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი ათასწლეულის ინოვაციების კონკურსს აცხადებს, რომელის გამარჯვებული გუნდიც NASA-ს კოსმოსური უნივერსიტეტის ცენტრის სასწავლო პროგრამით, ჰიუსტონის კოსმოსურ ცენტრში გაემგზავრება. 21.11.2018
ჰიდროტექნიკური ნაგებობები - საბჭოს სხდომა ენერგეტიკაში პრობლემებზე 21.11.2018
მერიის მთავრობის სხდომა - თბილისის ბიუჯეტი
კონკურენციის სააგენტო ფარმაცევტულ ბაზარს შეისწავლის. სწორედ ფარმაცევტულ ბაზარზე და კონკურეცნიის პოლიტკაზე იმსჯელეს დღეს ევროპული ბიზნეს ასოციაციის თანაორგანიზებით ევროკავშირის პროექტის ფარგლებში გამართულ კონეფერნციაზე, რომელსაც კონკურენციის სააგენტოს ხელმძღვანელი, ბიზნეს ასოციაციების, ექსპერტებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. არის თუ არა ცნობილი კონკრეტულად რა სეგმენტის შესწავლას აპირებს კონკურენციის სააგენტო.
ფინანსთა სამინისტრო და სები მისოებს სესხების განულებაზე შეხვდნენ
საერთაშორისო სავალუტო ფონდი რეგიონულ მიმოხილვაში აღნიშნავს, რომ საქართველოში საბანკო და ჯანდაცვის სექტორში მაღალი კონცენტრაციაა, რაც ნიშნავს, რომ ამ მიმართულებებში მხოლოდ 2-3-ძირითადი მოთამაშეა. რეგიონულ მიმოხილვაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს მთავრობამ ამ ტენდენციას ყურადღებით უნდა მიადევნოს თვალი, რათა შემდგომში კონკურენციის შეზღუდვა არ მოხდეს. როგორ განმარტავს ამ ჩანაწერს თავად სავალუტო ფონდის წარმომადგენელი და რატომ არის საბანკო და ჯანდაცვის სექტორებში მაღალი კონცენტრაცია? 20.11.2018
კონკურენციის სააგენტო ნავთობპროდუქტების ბაზარს კიდევ ერთხელ ამოწმებს. ამის შესახებ საქმის კურსს სააგენტოს ხელმძღვანელმა ნოდარ ხადურმა განუცხადა. 20.11.2018
ხევი-უბისას გზის მშენებლობისთვის გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებული კომპანია ცნობილია. პროექტი, ხევი-უბისას 12,2 კმ-იან მონაკვეთზე, ოთხზოლიანი გზის, 35 ახალი ხიდისა და 18 გვირაბის მშენებლობას ითვალისწინებს. საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და კომპნია “Hunan Road and Bridge Construction Group“ ს შორის ხელშეკრულება ცოტახანში გაფორმედება. სტუმარი: ირაკლი ქარსელაძე - რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე
არავითარ მილიარდნახევარს „ქართუ" არ გადაიხდის, ეს არის მორიგი სატყუარა. ისეთ სესხებზეა საუბარი, რომელიც არასდროს იქნებოდა ბანკებისთვის დაბრუნებული და ისინი ისედაც აკეთებდნენ მათ რესტრუქტურიზაციას, - ასე ეხმაურება „ნაციონალური მოძრაობის" წევრი რომან გოცირიძე, პრემიერის დღევანდელ ინიციატივას. სტუმარი: რომან გოცირიძე - ფრაქცია” ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთი ლიდერი
მთავრობის ინიციატივას, სავალუტო ფონდის წარმომადგენელიც აფასებს. ბი ემ ჯიმ ასევე მოახერხა, საბანკო ასოციაციის და ეროვნული ბანკის განცხადებების მოსმენა. 19.11.2018
მთავრობის გადაწყვეტილებით, ე.წ. „შავ სიაში“ მოხვედრილ 600 000-ზე მეტ მოქალაქეს საბანკო დავალიანება გაუნულდება, საუბარია დაახლოებით, 1.5 მლრდ ლარზე - ამის შესახებ პრემიერმინისტრმა მამუკა ბახტაძემ დღეს ამცნო მედიას. „მინდა განვუმარტო საზოგადოებას, რომ „შავ სიაში“ დაფიქსირებული ვალების თითქმის 95 % შედგება სესხებიდან, რომელთა ძირი თანხაც არ აღემატება 2000 ლარს“, - განაცხადა მთავრობის მეთაურმა.
სადაზღვევო კომპანიების ნაწილი ბანკების მიერ სადაზღვევო ბიზნესის ფლობის კანონის დონეზე შეზღუდვას ითხოვს. ისინი აცხადებენ,რომ ბანკები მსესხებლებს აიძულებენ საკრედიტო ხელშეკრულების გაფორმებისას მოახდინონ დაზღვევა მათთან აფილირებულ სადაზღვევო კომპანიებში. 19.22.2018
2018 წლის III კვარტალში საქართველოში უმუშევრობის დონე გაიზარდა. კერძოდ, მაჩვენებელი წინა კვარტალთან შედარებით 0.1 პროცენტული პუნქტით არის მომატებული და 12.2 პროცენტს შეადგენს. 19.11.2018
მთავრობა მოქალაქეებს 1.5 მლრდ ლარის დავალიანებას გაუნულებს - ამის შესახებ პრემიერ - მინისტრმა მთავრობის სხდომის დაწყებამდე გამართულ სპეციალურ ბრიფინგზე განაცხადა. 19.11.2018
2018 წლის 1 ივლისიდან ადმინისტრაციული ორგანოები ვალდებულები არიან ელექტრონულ დოკუმენტებზე ელექტრონული ხელმოწერა და ელექტრონული შტამპი გამოიყენონ. ტექნიკური რეგლამენტი განსაზღვარავს კვალიფიციური ელექტრონული ხელმოწერის და ელექტრონული შტამპის მონაცემთა მართვას, ასევე ამ მონაცემების სარეზერვო ასლის შექმნას და მიმწოდებელი ორგანიზაციებისა და პირების საქმიანობას. 2019 წლის 1 იანვრიდან სახელმწიფო სტრუქტურებთან ერთად ამ სისტემაში ჩართვა იმ პირებისთვის და ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც ბიზნეს საქმიანობას ელექტრონული დოკუმენტაციით ეწევიან, სავალდებულო ხდება.
ფიზიკურ პირებზე სესხების გაცემის ახალი წესი მეორედ გადავადდა. დასაწყისში ვიცოდით რომ შეზღუდვები 15 ნოემბერს ჩაირთვებოდა, თუმცა, სებმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვით, ახალი წესები 2019 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდება. ეროვნული ბანკი საკუთარ განცხადებაში განმარტვს, რომ მათ საფინასო სექტორის წარმოამადგენლების თხოვნა გაითვალისწინეს.
პროფკავშირების გაერთიანება უმუშევართა შემწეობის შემოღების ინიციატივით გამოდის. გაერთიანების ინიციატივით, შემწეობა იმ მოქალაქეებს უნდა დაენიშნოთ, რომლებიც ბოლო 12 თვის განმავლობაში მუშაობდნენ, მაგრამ სამსახური დაკარგეს. შემწეობის მინიმალურ თანხად 200 ლარი დასახელდა, რომელიც უმუშევრებმა უსამსახუროდ დარჩენიდან ექვსი თვის განმავლობაში უნდა მიიღონ. რა დაუჯდება სახელმწიფოს აღნიშნული შემწეობა და რას გულისხმობს კვლევა, რომლის პრეზენტაციაც დღეს შედგა? 15.11.2018
ბიზნეს დაჯილდოება 2018-ის ფინალისტების ვინაობა უკვე ცნობილია! ბიზნესდაჯილდოების გამარჯვებულებისათვის წელს პირველად სამი კატეორიის ჯილდოა დაწესებული. გამარჯვებული კომპანიები საკუთარი ბიზნესსაჭიროებიდან გამომდინარე თავად აირჩევენ სამიდან ერთ-ერთს: ციფრულ სტრატეგიასა და ახალ ვებ-გვერდს, ბრენდ სტრატეგიასა და საიმიჯო კამპანიას, ან პროგრამულ უზრუნველყოფას. დამოუკიდებელი ჟიური 18 ფინალისტიდან 6 გამარჯვებულს დეკემბერში გამოავლენს. სტუმარი: თამარ ჟიჟილაშვილი - თიბისი ბანკის ბიზნეს მიმართულების დირექტორის მოადგილე
ფიზიკურ პირებზე სესხების გაცემის ახალი წესი 2019 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდება. ეროვნულმა ბანკმა გაითვალისწინა სესხის გამცემი ორგანიზაციების თხოვნა და მიზანშეწონილად მიიჩნია, კომერციულ ბანკებსა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებს მიეცეთ დამატებითი დრო თავიანთი სისტემების და პოლიტიკა/პროცედურების დებულების მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად. - აცხადებენ სებში. სტუმარი: ალექსანდრე ძნელაძე - ბანკების ასოციაცია; პრეზიდენტი 15.11.2018
უფლისციხის მუზეუმ-ნაკრძალს, რომელიც სტრუქტურული შლის საფრთხის ქვეშაა, რეაბილიტაცია ესაჭიროება. კლდეში ნაკვეთი ქალაქის პროექტი, 2018 წლის ამერიკის ელჩის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის საგრანტო პროგრამის გამარჯვებულია. პროექტის ფარგლებში კვლევითი სამუშაოებისთვის 200 ათასამდე დოლარის გრანტის გამოიყოფა, რომელიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კულტურული მემკვიდრეობისა და გარემოს კვლევის ცენტრს გადაეცემა.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრები, ბიზნესასოციაციებს და სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წარმომადგენლებს შეხვდნენ… როგორ საქმიანობს მოსამართლეთა ვიწრო სპეციალიზაცია, რა მდგომარეობაა ქვეყანაში ბიზნესდავების გადაწყვეტის კუთხით? 14.11.2018
სახელმწიფოს დამატებით შემოაქვს კრიტერიუმები და უზღუდავს კონსოლიდირებულ ტენდერში მონაწილეობას სადაზღვევო კომპანიების უმეტესობას-ასეთია სადაზღვევო კომპანიების ნაწილის დასკვნა. მათი განცხადებით, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მთლიანი ავტოპარკი, რომელიც ჯამურად დაზღვეული ავტომობილების 22%-ს შეადგენს, ერთი სადაზღვევო კომპანიის მიერ უნდა დაიზღვეს. სტუმარი: არჩილ მორჩლაძე - საქართველოს სადაზღევო ჯგუფის გენერალური დირექტორი 14.11.2018
დაუსრულებელი მშენებლობებისთვის შეღავათების დასაწესებლად კანონპროექტი მალე პარლამენტში შევა. ამჟამად კანონპროექტი, რომელზეც თბილისის მერიამ იმუშავა, პრემიერის აპარატშია გადაგზავნილი. ამის პარალელურად დედაქალაის მთავრობს დაუსრულებელი მშენებლობების კომპანიებთან ინდივიდუალურად მუშაობს. რა შედეგებია ამ დროისთვის და რას გაითვალისწინებს შეღავაღები? 14.11.2018
ფიზიკური პირების დაკრედიტების ახალი წესი კომერციული ბანკებისთვის მომავალი წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდება - რეგულაციის უკვე მეორედ გადავადების შესახებ სების გადაწყვეტილება დღეს გახდა ცნობილი. რატომ მიიღო მარეგულირებელმა ასეთი გადაწყვეტილება და კიდევ რა შეიცვალა რეგულაციის პროექტში? 14.11.2018
2019 წლის ბიუჯეტის პროექტის გადამუშავებული ვარიანტის განხილვა პარლამენტში დღესაც გაგრძელდება. უმაღლესმა საკანონმდებლო ორგანომ გუშინ 21:00 საათამდე იმუშავა და ფინანსთა მინისტრი ვანო მაჭავარიანი დეპუტატების კითხვებს 3 საათზე მეტ ხანს პასუხობდა. 14.11.2018
დედაქალაქის მთავრობის სხდომა - კალაძე კომერციულ ბანკებზე
უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანო დღეს ქუთაისში მომავალი წლის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის გადამუშავებულ ვარიანტს განიხილავს. 2019 წლის ბიუჯეტის პროექტი დეპუტატებს ფინანსთა მინისტრმა ვანო მაჭავარიანმა წარუდგინა. რა შეიცვალა ბიუჯეტის პარამეტრებში პირველ ვარიანტთან შედარებით და რა განცხადებები გაკეთდა დღეს პარლამენტში? 13.11.2018
ფინანსთა სამინისტრო თამბაქოს ადგილობრივი წარმოების მიერ ფილტრიანი სიგარეტის უფილტროდ გასაღების საკითხს სწავლობს. სტუმარი: ზვიად სხვიტარიძე - British American Tobacco; კორპორატიული დირექტორი
ალბათობა იმისა, რომ „ფიზიკურ პირებზე სესხების გაცემის შესახებ“ ეროვნული ბანკის მიერ შემუშავებული ახალი რეგულაციები 15 ნოემბრიდან არ ამოქმედდეს, დიდია - ამის შესახებ „საქართველოს ბანკის“ გენერალურმა დირექტორმა კახაბერ კიკნაველიძემ განაცხადა. 13.11.2018
მწარმოებლები ანტიდემპინგურ კანონმდებლობას ითხოვენ .„რუსთავის ფოლადის“ გენერალური დირექტორის განცხადებით, საქართველოში არმატურის წარმოების განვითარებას ხელს უშლის უცხო ქვეყნიდან იმპორტირებული არმატურა, რომელიც, ნუგზარ კაჩუხაშვილის შეფასებით, დემპინგურ ფასებში იყიდება. 13.11.2018
მუხრანის ქათამმა შესაძლოა, წარმოება შეაჩეროს. როგორც კომპანიის ხელმძღვანელი მამუკა ნოზაძე „ საქმის კურთან“ საუბრისას აცხადებს, მიზეზი ლარის გაუფასურების გამო გაძვირებული ნედლეულია. 13.11.2018
საქართველოში შემდგარ და არშემდგარ ტენდერებთან დაკავშირებით საერთაშორისო სავალუტო ფონდი საკუთარ მიმოხილვაში წერს. 12.11.2018
მთავრობა და ბიზნესი ანტიდემპინგური კანონმდებლობაზე მსჯელობას აახლებს
'check in georgia-ს პროგრამა იმ ფორმით, როგორც იყო, აღარ იქნება, - ასე უპასუხა ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრმა bm.ge-ის კითხვას, რომელიც ტურიზმში და უშალოდ სამთავრობო პროგრამა ჩექინ ჯორჯიასთან დაკავშირებით ეკონომიკის მინისტრის პოზიცის და პოლიტიკას შეეხებოდა. 12.11.2018
საერთაშორისო სავალუტო ფონდი საქართველოში საბანკო და ჯანდაცვის სექტორში დაბალი კონკურენციის რისკებს ხედავს. IMF აღნიშნავს, რომ ამ კონტექსტში ყურადღება უნდა მიექცეს საქართველოში კონკრეტულ სექტორებში მაღალ კონცენტრაციას, რომ თავიდან იყოს აცილებული არაკონკურენტული გარემო. საერთაშორისო სავალუტო ფონდი ამ მიმართულებით საბანკო სექტორსა და ჯანდაცვის სერვისებს გამოყოფს. ამ მიმართულებებში დაბალ კონკურენციას თავად ბიზნესიც აღიარებს.
ბიზნესი და მთავრობა ანტიდემპინგურ კანონმდებლობაზე მსჯელობას აახლებს. პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკური კომიტეტი ამ თემაზე დღეს ბიზნეს სექტორის წამომდგენლებს მოუსმენს. კომიტეტის ხელმძღვანელის რომან კაკულიას თქმით, თემა ბოლო პერიოდში ცემენტისა და ფოლადის ინდუსტრიამ გააქტიურა, როდესაც იმპორტირებულ დაბალფასიან პროდუქციაზე დაიწყო საუბარი. სტუმარი: რომან კაკულია - პარლამენტის ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი; თავმჯდომარე 12.11.2018
2013-2017 წლებში, “ქართული ოცნების” ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ საჯარო უწყებებმა 49.2 მილიონ ლარზე მეტი წარმომადგენლობითი ხარჯი გასწიეს; ყველაზე დიდი თანხა, 12 მლნ ლარზე მეტი, 2017 წელს დაიხარჯა; 2013-2017 წლებში საჯარო უწყებები წარმომადგენლობითი ხარჯებისთვის დღეში საშუალოდ 27 ათას ლარს გამოყოფდნენ; საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველო ხელისუფლების მიერ გაწეული წარმომადგენლობითი ხარჯების მიმოხილვას აქვეყნებს. 08.11.2018