უსახური შენობა-ნაგებობების მეპატრონეები დაჯარიმდებიან
884 ნახვა იანვარი 8, 2020
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში მომზადდა კანონპროექტი, რომელიც უსახური შენობა-ნაგებობების მეპატრონეების დაჯარიმებას ითვალისწინებს. საუბარია ისეთ შენობებზე, რომლის რემონტის ან დემონტაჟის გარეშე არსებობა შეუსაბამოა ისტორიულ,არქიტექტურულ იერ-სახესთან და ლანდშაფტურ გარემოსთან. საჯარიმო სანქცია არ გავრცელდება საკარმიდამო მიწის ნაკვეთზე არსებულ საცხოვრებელ სახლებსა და მის დამხმარე შენობა-ნაგებობებზე, იმისთვის, რომ საკუთრების უფლების ხელყოფა არ მოხდეს და არ დაზარალდეს მოსახლეობის ინტერესები. კანონის მიღებას სამინისტროში საგაზაფხულო სესიაზე ელოდებიან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა თანხის ასახვას ითხოვს სოკარი გაზის სამომხმარებლო ტარიფში?
306 ნახვა იანვარი 8, 2020
მართალია, ბუნებრივი გაზის სამომხმარებლო ფასი არ გაზრდილა, მაგრამ 1 იანვრიდან ამოქმედებული ტარიფი რეგიონებისთვის მხოლოდ ივლისამდე იქნება ძალაში, რადგან როგორც გაირკვა, ქართული მხარე აზერბაიჯანთან, სოკარის მიერ ჩვენს ქვეყანაში განხორციელებული ინვესტიციების ტარიფებით ამოღების საკითხზე ჯერ ვერ შეთანხმდა. ენერგეტიკის სფროში ექსპერტები იმაზეც საუბრობენ, რომ ინვესტიციების გარდა, საქართველოს ხელისუფლება აზერბაიჯანისგან გაზის შეძენის ახალ ფასზეც აწარმოებს მოლაპარაკებებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5:45
შეჰყავთ თუ არა შეცდომაში აკრედიტირებულ ცენტრებს თხევად აირზე მომუშავე ავტომობილის მფლობელები?
506 ნახვა იანვარი 8, 2020
შეჰყავთ თუ არა შეცდომაში აკრედიტირებულ ცენტრებს თხევად აირზე მომუშავე ავტომობილის მფლობელები? როგორც Bm.ge-ის საქართველოს თხევადი გაზის ასოციაციის თავმჯდომარე ნიკა ხოფერიამ განუცხადა, მას შემდეგ რაც ძალაში შევიდა მთავრობის დადგენილება თხევადი გაზის ტექინსპექტირების შესახებ, რომელიც თხევადი გაზის სისტემის და აირბალონის მოწყობილობის შემოწმებას ითვალისწინებს, ავტომფლობელების მხრიდან ასოციაციაში საჩივრების რაოდენობა არ წყდება. მიზეზი კი, მისი თქმით, „აკრედიტირებული ცენტრების მიერ დადგენილი ის არაადეკვატური საფასურია, რომელსაც მძღოლებს აირბალონების შემოწმების შედეგად უსაფუძვლოდ ახდევინებენ”. ცენტრებში ამბობენ, რომ აირბალონების შემოწმება დაუყონებლივ უნდა მოხდეს, რისთვისაც ავტოსატრანსპორტო საშუალების მფლობელმა 250 ლარი უნდა გადაიხადოს. გარდა ამისა, ნებისმიერ აირბალონს, რომელიც ქარხანაშია დამზადებული, ტექნიკური გამართულობის დამადასტურებელი სერტიფიკატი ისედაც თან ახლავს და მისი ვადაზე ადრე შემოწმება საჭიროებას არ წარმოადგენს. სტუმარი: ნიკა ხოფერია - საქართველოს თხევადი გაზის ასოციაციის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia