რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 15.07.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 15.07.2025 "სითი მოლის" მფლობელი ჰოლდინგის - IG Development Georgia-ს შემოსავალი 2024-ში ₾100 მლნ-მდე გაიზარდა; "ზაფხულობით კადრების დეფიციტთან და მოთხოვნის კლებასთან ადაპტირება გვიწევს" - "წიწილა" გამოწვევებზე; „ბათუმში უძრავი ქონების 60-70% ყოველწლიურად უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე იყიდება“ – G&T-ის მკვლევარი; სათამაშოების სექტორში მაღალბრუნვიანი მოთამაშეები არ არიან... დამკვეთები ISO სერტიფიკატებს არ ითხოვენ - “კოდალა”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
28 ნახვა ივლისი 15, 2025
ეკონომიკის სამინისტრო შრომის ბაზრის კერძოდ, მომსახურების სექტორის კვლევის ჩატარებას გეგმავს. კვლევის მიზანია იმის გაგება, თუ რა ცოდნისა და გამოცდილების ადამიანური კაპიტალი სჭირდება ბიზნესს. უწყებაში აღნიშნავენ, რომ შრომის ბაზარზე კვალიფიციური კადრების საკითხი კვლავაც პრობლემურია. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც “ქართულმა ოცნებამ” დაჩქარებული წესით მიიღო „შრომითი მიგრაციის კანონში” ცვლილებები, რომლის თანახმად, საქართველოში უცხოელების დასაქმება გართულდა. ამ ფონზე ბიზნესი კვლავ ამბობს, რომ არაერთ სექტორში კადრების დეფიციტი კვლავ მწვავედ დგას და კომპლექსური მიდგომის გარეშე ამ გამოწვევის აღმოფხვრა შეუძლებელია. რა ვითარებაა შრომის ბაზარზე კადრების დეფიციტის მიმართულებით და სადაა გამოსავალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
40 ნახვა ივლისი 15, 2025
გუშინ, თბილისში, ვაგზლის მიმდებარე ტერიტორიაზე შენობის ჩამონგრევამ, რასაც ორი ადამიანი ემსხვერპლა, კიდევ ერთხელ დააყენა დღის წესრიგში ავარიული შენობების პრობლემის სიმწვავე, რადგან მხოლოდ დედაქალაქში 10 000-მდე ავარიული შენობაა, რომელიც ან გამაგრებას საჭიროებს ან აუცილებელია მისი დემონტაჟი. სახლი, რომელიც გუშინ ჩამოინგრა, ავარიული შენობების მესამე კატეგორიას მიეკუთვნება და აკმაყოფილებს ავარიული შენობების ჩანაცვლების პროგრამით გათვალისწინებულ პირობებს. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერია ამბობს, რომ მოსახლეობა ინფორმირებული იყო შენობის დაზიანების ხარისხის შესახებ, თუმცა მისი დემონტაჟი მაცხოვრებლების ნაწილის წინააღმდეგობის გამო ვერ განხორციელდა. აზრი ორად იყოფა, ჰქონდა თუ არა უფლება მერიას მობინადრეების სრული თანხმობის გარეშე მოეხდინა შენობის დემონტაჟი და თუ მუნიციპალიტეტისთვის ცნობილი იყო შენობის ავარიული მდგომარეობის შესახებ, რატომ არ მიიღო მათ შორის ავარიული შენობის გარე პერიმეტრზე ადამიანების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად შესაბამისი ზომები. რა წერია საკრებულოს შესაბამის დადგენილებაში და რა განმარტებას იძლევა ქვეყანაში მოქმედი სამშენებლო კოდექსი, თუ უძრავი ქონება ავარიულია და გამაგრებას არ ექვემდებარება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა სარგებელი მოაქვს EU-ს როუმინგ ზონაში წევრობას?
რადიო თავისუფლება წერს, რომ შეჩერდა ასოცირების შეთანხმების ტელეკომუნიკაციის შესახებ დანართის [როუმინგი] პრიორიტეტული გეგმის განხილვა და მუშაობა ცვლილებებზე; ასევე შეჩერდა ავტორიზებული ეკონომიკური ოპერატორების ერთობლივი აღიარება; შექმნილი ვითარების გამო, საქართველო აღარ იქნება ზონის - „იმოგზაურე როგორც სახლში “ - ნაწილი, მოლდოვისა და უკრაინისგან განსხვავებით. რას ნიშნავს ევროკავშირის როუმინგის საერთო სივრცე და რას კარგავს საქართველო იმ შემთხვევაში თუ პროცესების შეჩერება დადასტურდება? სტუმარი: რატი ახვლედიანი - INEX PHONE გენერალური დირექტორი და მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია ავარიულობის დადგენის და ჩანაცვლების წესი?
30 ნახვა ივლისი 15, 2025
თბილისში, დაახლოებით, 10 000 ავარიული შენობა-ნაგებობაა - ეს ინფორმაცია #BMG-სთან დედაქალაქის მთავრობამ რამდენიმე თვის წინ განაახლა, თუმცა უფრო ახალი და კონკრეტული მონაცემი თბილისის მერიისგან ამ დროისთვის არ გვაქვს. კანონმდებლობით განსაზღვრული წესის მიხედვით, მუნიციპალიტეტი ავარიული სახლების ჩანაცვლებას მაცხოვრებლებისათვის ან იმავე მიწაზე ან მიმდებარე ტერიტორიაზე განთავსებულ ახალ შენობა ნაგებობაში ან მიმდებარედ არსებულ ფართებში უზრუნველყოფს. კანონმდებლობა განსაზღვრავს იმ ფართსაც რაც მოქალაქეს უნდა გადაეცეს და გაწერილია ისიც, რომ ჩანაცვლების პროგრამაში ჩართვისთვის აუცილებელია შენობა III, IV ან V კატეგორიას მიეკუთვნებოდეს. ავარიული სახლების ჩანაცვლებისას 100%-იანი თანხმობა იმ შემთხვევაში არ არის საჭირო, თუ ახალი კორპუსი აშენდება მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებულ სხვა მიწის ნაკვეთზე. რაც შეეხება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსს. კოდექსის 56-ე მუხლის მე-7 პუნქტის მიხედვით, თუ უძრავი ქონება ავარიულია, გამაგრებას არ ექვემდებარება, და მისი არსებობა ადამიანის ჯანმრთელობას ან/და სიცოცხლეს საფრთხეს საფრთხეს უქმნის, ასეთი შენობის დემონტაჟს მესაკუთრის თანხმობა არ სჭირდება. ასევე ამავე კოდექსის 137-ე მუხლში გაწერილია, პასუხისმგებლობის საკითხიც. თუ ავარიული შენობა-ნაგებობის მესაკუთრე ინფორმირებულია, რომ შენობა საფრთხის შემქმნელია, მაშინ ვალდებულია მაქსიმუმ 10 დღეში მუნიციპალიტეტის შესაბამის ორგანოს აცნობოს და მთავრობის სამართლებრივი აქტით დადგენილ ვადაში მშენებლობის ნებართვის გამცემ ადმინისტრაციულ ორგანოს ავარიული შენობა-ნაგებობის რეკონსტრუქციის ან დემონტაჟის ნებართვის გაცემის მოთხოვნით მიმართოს და ნებართვის მიღების შემდეგ დემონტაჟი დაიწყოს. თუ კანონით გაწერილი ეს პროცესი არ შესრულდა ჯარიმა 5000 ლარია . რა მოხდა სადგურის მოედანზე? ამაზე ზუსტი ინფორმაცია ჯერჯერობით ხელმიუწვდომელია. ადგილობრივების ინფორმაციით ავარიულობის და საფრთხის შესახებ დედაქალაქის მთავრობას არაერთხელ მიმართეს. ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა სადგურის მოედანზე მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, როგორი სქემით მუშაობს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia