მთავრობა დონორებთან ერთად ეკონომიკის სტიმულირების პაკეტს ამზადებს
საქართველოს ეროვნული ბანკი ხვალ, 19 მარტს სავალუტო აუქციონზე 40 მილიონ აშშ დოლარს გაყიდის - სავალუტო ინტერვენცია ცენტრალურმა ბანკმა ოფიციალურ ვებ-გვერდზე დაანონსა. მიზეზი როგორც ჩანს, ლარის კურსია, რომელიც ბოლო დღეების განმავლობაში ნახტომისებურად გააფასურა. დღევანდელი ვაჭრობის შედეგად, ხვალისთვის 1 დოლარი 3.18 ლარი ეღირება, 1 ევრო კი - 3.49 ლარი. გაუფასურებული ლარი გარკვეულ წნეხს ქმნის ინფლაციაზეც და სწორედ ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც დღეს სებ-მა მონეტარული პოლიტიკა უცვლელად 9%-ზე დატოვა. მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის სხდომის შემდეგ გამართული კობა გვენეტაძის დღევანდელი ბრიფინგი იმითაც იყო გამორჩეული, რომ მასთან ერთად იყვნენ ფინანსთა მინისტრი ივანე მაჭავარიანი და აემეფის მუდმივი წარმომადგენელი სელიმ ჩექირი. როგორც სელიმ ჩექირმა თქვა, საქართველოს გვერდში უდგას აემეფი და სავარაუდოდ, გაიზრდება მიმდინარე პროგრამა, რა ითქვა კიდევ დამატებით, რა თანხებზე შეიძლება იყოს საუბარი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაზე შეთანხმდა მთავრობა და ბიზნესი?
522 ნახვა მარტი 18, 2020
დღეს ბიზნესომბუდსმენთან და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსთან ბიზნეს წრეების შეხვედრა გაიმართა. რა საჭიროებები აქვს სახელწიფოს რა დახმარების შეთავაზება შეუზლია ბიზნესს?! ეს იყო ამ შეხვედრის მთავარი თემა. რა გადაწყვეტილებები და შეთავაზებები იყო შეხვედრაზე, რომელსაც "ბრითიშ ამერიქან თობაქო"-ს კორპორატიული და იურიდიული დირექტორიც ესწრებოდა? სტუმარი: ზვიად სხვიტარიძე - „ბრითიშ ამერიქან ტობაკოს“ კორპორატიული დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავიაბილეთების დაფინანსება - რას გეგმავს მთავრობა ქვეყანაში დაბრუნების მსურველებისთვის?
488 ნახვა მარტი 18, 2020
მთავრობა პროდუქტების გარკვეულ ნაწილზე ფასების შენარჩუნებისთვის, ასევე იმ მოქალაქეების დასახმარებლად, რომელთაც საქართველოში სხვადასხვა ქვეყნებიდან დაბრუნება სურთ, ახალ გადაწყვეტილებებს იღებს. სამოქმედო გეგმა მინისტრებმა მთავრობის საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის შემდეგ გაგვაცნეს. ასევე, ბრიფინგზე ეკონომიკის მინისტრმა განმარტა, როდის დაიწყება საქართველოში პირბადების წარმოება და პირველ რიგში, ვისთვის იქნება ის ხელმისაწვდომი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia