პრობლემები ევროკავშირის ბაზარზე - ქართული კომპანიები
322 ნახვა ივლისი 20, 2020
დღეს პარლამენტში ევროკავშირის ბაზარზე მცირე და საშუალო ბიზნესის გამოწვევებზე იმსჯელეს და ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ შექმნილ, თემატური მოკვლევის ჯგუფს მოუწმინეს. რა ტიპის პრობლემების იდენტიფიცირება მოხდა, რა გამოწვევები აქვს კერძო სექტორს და როგორ აპირებს მთავრობა ბიზნესის დახმარებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა არის და სარგებლობა მოაქვს ვირტუალურ ოპერატორებს და რატომ არ მოსწონთ ის მსხვილ კომპანიებს?
336 ნახვა ივლისი 20, 2020
საქართველოს ბაზარი ვირტუალური მობილური ოპერატორებისთვის იხსნება. ვირტუალური ოპერატორი - ეს არის მობილური მომსახურების მიმწოდებელი ისეთი კომპანია, რომელსაც შეუძლია საკუთარი ქსელის გარეშე, შესთავაზოს აბონენტებს ტრადიციული მობილური მომსახურება. მაგთიკომს, სილქნეტსა და “ვიონ საქართველოს” კი ექნებათ ვალდებულება ეს კომპანიები საკუთარ ინფრასტრუქტურაზე დაუშვან. რეფორმა 2021 წლიდან ამოქმედდება - რას შეცვლის სიახლე კომპანიებისთვის და რას შეცვლის მომხმარებლისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მუშაობს Bmatch სავალუტო პლატფორმა?
332 ნახვა ივლისი 20, 2020
რა სიახლეებს და ვალდებულებებს აერთიანებს საფინანსო სექტორისთვის, ეროვნული ბანკის სავალუტო ბაზრის რეფორმა,რომლის პრეზენტაციაც დღეს შედგა. სების ცნობით, რეფორმა ორ მნიშვნელოვან კომპონენტს მოიცავს და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას ეფუძნება. რეფორმის პირველი კომპონენტი, გლობალური სავალუტო კოდექსია, რომლის მიზანია, სავალუტო ბაზრის მონაწილეთა საქმიანობის წესის გამჭვირვალობის და კონკურენციის გაზრდა. ახალი მიდგომების დანერგვას თან ახლავს შესაბამისი ინფრასტრუქტურული ცვლილებები. ამიტომ რეფორმის მეორე შემადგენელი კომპონენტია ბლუმბერგის ახალი სავაჭრო პლატფორმის - Bmatch ამოქმედება. სტუმარი: გიორგი ლალიაშვილი - ფინანსური ბაზრების დეპარტამენტის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ჯანმრთელობის შესახებ კანონი" - „ეს არის ჯანდაცვის მინისტრის ახირება და თავნებობა“
588 ნახვა ივლისი 20, 2020
რა ბედი ეწევა “ჯანმრთელობის შესახებ კანონში ცვლილებებს”, რომელის დამტკიცების პროცეუდერები მოულოდნელად გადაიდო. რამდენიმე დღის წინ, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე კენჭისყრების პროცედურის დაწყებამდე რამდენიმე წუთით ადრე ცნობილი გახდა, რომ “ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ” კანონში ცვლილებებს, რაზეც ჯანდაცვის კომიტეტზე კლინიკების წარმომადგენლებსა და ჯანდაცვის სამინისტროს შორის კონსენსუსი შედგა, არ დაამტკიცებდნენ. კონსესუსი, ჯანდაცვის სამინისტროსა და სამედიცინო სექტრს შორის არ არის ჩვეულებრივი მოვლენა, იმ პირობებში როცა ყველაზე დიდი მისკომუნიკაცია და დიალოგის უფსკრული სწორედ ამ მიმართულებაში, ასე ჩანს ყოველ შემთხვევაში… სტუმარი: არჩილ ჩუხრუკიძე -საქართველოს კარდიოლოგია ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაზე შეთანხმდა ჯანდაცვის სექტორი მთავრობასთან?
356 ნახვა ივლისი 17, 2020
ჯანდაცვის კომიტეტზე მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტებში ცვლილებებს განიხილავენ, რომლის ავტორიც ჯანდაცვის სამინისტროა. კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში კლინიკებისთვის დაწესებული რეგულაციური ტვირთი გამკაცრდება, რაც ჯარიმების, შემოწმებების სიხშირის გაზრდასა და ახალი რეგლამენტის დამტკიცებას უკავშირდება. რეგულაციების ზრდას კლინიკების წარმომადგენლები ეწინააღმდეგებიან და ამბობენ, რომ ცვლილებები არათანმიმდევრულია და მარეგულირებლის მხრიდან თვითნებური გადაწყვეტილებების მიღების რისკებს ზრდის; კლინიკების შეფასებით, ამ ცვლილებით კორუფციული რისკებიც იმატებს. როგორ მიმდინარეობდა პარლამენტში განხილვა და რა შედეგით დასრულდა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შეხვედრა ბიზნესთან - რას ითხოვს კერძო სექტორი ?
378 ნახვა ივლისი 16, 2020
მომდევნო ერთი წლის განმავლობაში ყველა რეგუალციის მიღების პროცესი უნდა შევაჩეროთ, გაუქმდეს საკარანტინე რეჟიმი… ეს იმ საკითხების მოკლე ჩამონათვალია, რომელიც დღეს ბიზნესმა მთავრობის წამომადგენლებთან შეხვედრაზე დააყანეს. რა ითხოვს კერძოს სექტორი და რა სჭირდება მას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#BMG4Business - ავტომობილების გაქირავების ბიზნესს კომპანიები ტოვებენ- რამდენია ზარალი?
352 ნახვა ივლისი 16, 2020
კორონავირუსით გამოწვეულ ნეგატიურ ეფექტზე ბი ემ ჯისთან ავტომობილების გამქირავებელი კომპანიებიც საუბრობენ. იმის გათვალისწინებით, რომ მათი ძირითადი კლიენტები ტურისტები იყვნენ შეკვეთები ფაქტორივად ნულს გაუტოლდა, შესაბამისად, ზოგიერთმა კომპანიამ კრიზისულ მდგომარეობას ვეღარ გაუძლო და ბაზარი დატოვა. ანუკა ჯოხაძე ესაუბრა დღეს ავტომობილების გაქირავების სერვისის მიმწოდებელ ქართულ კომპანიებს. რა ამბობენ ავტოგამქირავებლები, რამდენია ზარალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„იმუშავე საქართველოდან“ - რას სთავაზობს მთავრობა უცხოელებს?
512 ნახვა ივლისი 16, 2020
მთავრობა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს, დისტანციურად, საქართველოდან მუშაობის შესაძლებლობას სთავაზობს. ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, ქვეყნის ეტაპობრივი გახსნის სტრატეგიის ფარგლებში, მთავრობის საკოორდინაციო საბჭომ საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა სპეციალური რეჟიმით შემოსვლის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. პროექტი გათვლილია იმ უცხოელებზე, რომლებიც არიან თვითდასაქმებულები, მუშაობენ დისტანციურად ან შეუძლიათ, საკუთარი ბიზნესი მსოფლიოს ნებისმიერი წერტილიდან მართონ. ეკონომიკის მინისტრის თქმით, პროექტის ფარგლებში შემუშავდა განაცხადების მიღების პლატფორმა, რომლითაც გრძელვადიანი პერიოდით საქართველოში ყოფნის მსურველებს შეეძლებათ, რომ ისარგებლონ. ამავე თემაზე ნათია თურნავამ მთავრობის სხდომის შემდეგაც გააკეთა კომენტარი. არის თუ არა - ბიზნეს ვიზიტორების მოზიდვა ერთგვარი ალტერნატივა ტურისტების და რა პირობებებს სთავაზობს მთავრობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia