ბიძინა ივანიშვილი და ფონდი "ქართუ" თბილისს იპოდრომის ტერიტორიას გადასცემს, სადაც ცენტრალური პარკი გაშენდება, - ამის შესახებ თბილისის მერმა კახა კალაძემ დღეს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა და პროექტის პრეზენტაციაც თბილისის საკრებულოში გამართა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ბიუჯეტი2021 - 2021 წლის ბიუჯეტის პროექტი საჯაროა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კავკასუს ონლაინის საქმე - რა გადაწყვეტილება მიიღო კომუნიკაციების კომისიამ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს მოქალაქეებს ისრაელში ლეგალურად დასაქმების შესაძლებლობა მიეცემათ - აღნიშნულ საკითხზე საქართველოსა და ისრაელის მხარეებს შორის შეთანხმება ისრაელში გუშინ შედგა, დღეს კი ჯანდაცვის სამინისტროში მინისტრსა და ისრაელის ელჩს შორის იმპლემენტაციის პროტოკოლს მოეწერა ხელი, რომელიც მედიისთვის დახურული იყო. ვინ, რა პირობით შეძლებს ისრაელში ლეგალურად დასაქმდეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარლამენტმა, დაჩქარებული წესით, მეორე და მესამე მოსმენით განიხილა და მიიღო კანონპროექტი „საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ თანმდევ პროექტთან ერთად. კანონპროექტის მიხედვით, ოქროს სიაში შეყვანით პირს 2022 წლის 1 იანვრამდე ენიჭება უფლება, კუთვნილი საქონლის საქართველოს საბაჟო ტერიტორიაზე შემოტანისას ან/და საქართველოს საბაჟო ტერიტორიიდან გატანისას ისარგებლოს გამარტივებული პროცედურებით, ნაცვლად 2021 წლის 1 იანვრისა. სტუმარი: დავით პაპიაშვილი აუდიტორული კომპანია "Kreston Papiashvili", მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2022 წლიდან ბიზნესს მკაცრი გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა დაეკისრება. შესაბამის ცვლილებებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მომზადებული „გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ“ კანონპროექტი ითვალისიწნებს, რომელიც პარლამენტმა ორი მოსმენით უკვე დაამტკიცა. კანონპროექტით განისაზღვრება კონკრეტული ვალდებულებები ეკონომიკური საქმიანობის განმახორციელებელი პირისათვის, რომ უზრუნველყოს გარემოსთვის ზიანის მიყენების პრევენცია. მოქმედი რეგულაციისგან განსხვავებით თითქმის სრულად იცვლება პასუხისმგებლობის მექანიზმი. ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელებისას გარემოსთვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენების შემთხვევაში მათ უნდა განახორციელონ შესაბამისი აღდგენითი ღონისძიებები და საქმიანობის განხორციელებამდე შექმნან შესაბამისი ფინანსური განატიები. კიდევ რა პასუხისმგებლობის აღება მოუწევს საკუთარ თავზე კერძო სექტორს? ნიკა ნანუაშვილი - ბიზნეს ასოციაციის იურიდიული ანალიტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დედაქალაქში ავტომობილების პარკირების პრობლემაზე თბილისელები უკვე წლებია საუბრობენ. ბოლო მონაცემებით დედალაქალაქში სულ 27 410 საპარკინგე ადგილია, საიდანაც ტაქსებზე 437, ელექტროავტომობილებზე 31, ხოლო შშმ პირებზე 385 საპარკინგე ადგილი მოდის. ბოლო პერიოდში თბილისის კონკრეტულ ქუჩებზე ზონალურ საათობრივი პარკირების სისტემა ამოქმედდა, დღეს კი ცნობილი გახდა რომ ვაკის რაონშიც ავტომობილის გაჩერებისას ყოველი საათი 1 ლარი ეღირება. როგორ მუშაობს ზონალურ საათობრივი პარკირების სისტემა ქალაქში, როგორ აფასებენ აღნიშნულ სიახლეს თბილისელები და როგორია საერთაშორისო გამოცდილება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგვისტოში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპმა მინუს 5.3 პროცენტი შეადგინა, 8 თვეში კი ქვეყნის ეკონომიკა 5.6%-ით შემცირდა. ძირითადად რის ხარჯზე შემცირდა საქართველოს ეკონომიკა აგვისტოში 5.3%-ით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშენდება თუ არა საქართელოში შტადლერის ქარხანა და დაიწყებს თუ არა ქვეყანა მატარებლების წარმოებას? - საქართველოს ხელისუფლებამ უკვე მეორეჯერ მიიღო ამის თაობაზე დაპირება. მოლაპარაკებები აგვისტოში, პანდემიის პარალელურად გაიმართა. რა ეტაპზეა მოლაპარაკებები და რა შედეგებს ელოდება საქართველო საერთაშორისო ლოკაციების მენეჯერების ვიზტის შემდეგ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პანდემიამ თბილისში არსებული სასტუმროების უმეტესობა დააცარიელა. ზოგიერთმა ბიზნეს სუბიექტმა არსებულ კრიზისს ვეღარ გაუძლო და მუშაობაც შეაჩერა. ის სასტუმროები კი რომლებიც მუშაობას შეზღუდული რესურსებით მაინც აგრძელებენ ამბობენ, რომ ამ პირობებში მუშაობას დიდ ხანს ვეღარ გაუძლებენ და მოუწევთ კუთვნილი შენობების დატოვება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა კავშირის თავმჯდომარის, ვანო მთვრალაშვილის განცხადებით, საწვავი საშუალოდ 5-10 თეთრით გაძვირდა, რაც ლარის კურსის გაუფასურებამ განაპირობა. მისი თქმით, ამ ეტაპზე ნავთობის მსოფლიო ფასი არ გაზრდილა და საქართველოში საწვავის ფასის ზრდის განმაპირობებელი ფაქტორი ლარის გაუფასურებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის განცხადებას, რომ კერძო სექტორმა უნდა გათვალოს ის რისკები, რაც მცურავი კურსის რეჟიმში უნდა არსებობდეს ამჯერად ბიზნესმენი თემურ ჭყონია ეხმაურება. კოკა-კოკას ბოთლერს ჯორჯიას დამფუძნებელი, გვენეტაძეს ურჩევს თავის თავს მოუაროს და ბიზნესს კი, რომელმაც ამდენი ქარტეხილი გამოიარა მისი რჩევა არ სჭირდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიკრო და მცირე მეწარმეობის ხელშეწყობის პროგრამა იწყება. 5-დან 18 ოქტომბრის ჩათვლით ბიზნესიდეების მიღება დაიწყება. პროგრამის ფარგლებში აირჩევა ბიზნესიდეები, რომელსაც სახელმწიფო მაქსიმუმ 30 ათასამდე ლარით დააფინანსებს. რა ცვლილებებია პროექტში და რა გამონაკლისებია პროგრამაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთაწმინდა-რუსთაველის გამზირის დამაკავშირებელი საბაგიროს მშენებლობის გაურკვეველ ბედზე უკვე წლებია ვსაუბრობთ. რამდენიმე დღის წინ კი სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული განცხადების თანახმად, ირკვევა რომ თბილისის მერია კომპანია Dopplemayr-თან გაფორმებული შეთანხმების თანახმად, მთაწმინდა-რუსთაველის გამზირის დამაკავშირებელი საბაგიროს ტექნიკური აღჭურვილობის მოწოდების, პროექტის ინჟინერინგის, მონტაჟის, ტექნიკური დახმარებისა და ექსპლუატაციაში გაშვების უზრუნველყოფაში 8.3 მილიონ ლარს გადაიხდის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აისახება აზერბაიჯანი-სომხეთის მიმდინარე კონფლიქტი საქართველოს ეკონომიკაზე?! მეზობელი ქვეყნები, საქართველოს მთავარი სავაჭრო პარტნიორები არიან და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლებსაც რომ ჩავხედოთ, მაგალითად აზერბაიჯანი წლების განმავლობაში მოწინავე პოზიციებს იკავებდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინტერვენციის წინასწარ დაანონსება უჩვეულოა, რბილად რომ ვთქვათ; ინტერვენციებით სისტემურ პრობლემასთან "ბრძოლას" არანაირი აზრი არ აქვს. ამას მხოლოდ ბაზარზე დროებითი აჟიოტაჟური /ირაციონალური მოთხოვნის წარმოქმნის შემთხვევაში აკეთებენ; ეს არის შეფასებების ნაწილი, რომლიც საპენსიო სააგენტოს ყოფილ ხელმძღვანელს, ლევან სურგულაძეს ეკუთვნის. როგორ გავუმკლავდეთ სისტემურ პრობლემას? სტუმარი: ლევან სურგულაძე - ფინანსისტი; საპენსიო სააგენტოს ყოფილი ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ეროვნული ბანკის პოლიტიკა სრულებით არაეფექტურია” - ბიზნესი ლარის კურსზე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბავშვთა გასართობი ცენტრები ეკონომიკის სამინისტროს, საქმიანობის განახლების მოთხოვნით მიმართავენ. 10-მდე გასართობი ცენტრის წარმომადგენელი ცოტა ხნის წინ ეკონომიკის სამინისტროსთან შეიკრიბა და ნათია თურნავასთან შეხვედრის მოთხოვნით აქცია გამართა. რას ითხოვს ბიზნესი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო ორ თვეში საწვავაზე ფასები 30 დან 50 თეთრამდე გაიზარდა, უნდა ველოდოთ თუ არა ლარის კურსის გაუფასურების ფონზე, ფასების მატებას? სტუმარი: ვასილ ხორავა - “ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯიას“ გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინტერვიუ ლაშა პაპაშვილთან - "შოკს სჭრდება მოხსნა" სტუმარი: ლაშა პაპაშვილი - ბიზნესმენი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ვალუტის კურსის ბოლოდროინდელ ტრენდს თუ გავითვალისწინებთ, ლოგიკურად ჩნდება კითხვა, გაძვირდება თუ არა პროდუქტები?! არაერთი იმპორტიორისგან მოვისმინეთ პასუხებიც, რომ ეს გარდაუვალია. რა დაემართება პურის ფასს, რომელიც ასევე დამოკიდებულია ხორბლის ღირებულებაზე? სტუმარი: მალხაზ დოლიძე - პურპროდუქტების ასოციაციის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსთაველის გამზირზე არაერთი შენობის ბედი, რომელიც სახელმწიფომ კერძო მესაკუთრეზე გაასხვისა ამ დღემდე გაურკვეველია. თუ ადრე ინვესტორები ვადების გაჭიანურების მიზეზად ბიუროკრატიულ ბარიერებს ან ამა თუ იმ პროექტზე მშენებლობის ნებართვის არ არსებობას ასახელებდნენ, დღეს რეალობა შეიცვალა, ამჯერად მიზეზი უკვე პანდემიაა. რას გეგმავენ ყოფილი იუსტიციის და ეკონომიკის სამინისტროს შენობების ახალი მფლობელები, ან რა იგეგმება კინო რუსთაველის შენობაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"საზოგადოებას მსურს მოვუწოდო, ყველა წესი, რომელიც მოქმედებს, ყველა ის რეგულაცია, რომელიც ჯანდაცვის სამინისტრომ მიიღო და რომლის დაცვისკენაც ყოველდღიური მოწოდებები ჩვენი მხრიდან ისმის, მაქსიმალურად დაიცვათ, - ამის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ნათია მეზვრიშვილმა უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ საკმაოდ დიდი დროა, რაც პანდემიას ვებრძვით, ჯერ კიდევ ვხედავთ წესების დარღვევის შემთხვევებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარი კვლავ გაუფასურა. დღევანდელი ვაჭრობის შედეგად ეროვნული ვალუტის ვარდნა დოლართან მიმართებით 0.02 ლარია, შესაბამისად 1 დოლარის ღირებულება 3 ლარი და 25 თეთრია. რაც შეეხება ევროს, 1 ევროს ოფიციალური ღირებულება 3 ლარი 82 თეთრია, რაც ასევე 0,02 ლარით გაუფასურებული მაჩვენებელია. ასევე რამდენიმე საათის წინ ეროვნულმა ბანკმა განცხადება გაავრცელა, სადაც ნათქვამია, რომ 23 სექტემბერს სები სავალუტო აუქციონზე 40 მილიონ აშშ დოლარს გაყიდის. რა მოლოდინებია კერძო სექტორში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბლუმბერგის სავაჭრო პლათფორმაზე 1 დოლარი ღირებულება ამ დროისათვის, 3 ლარი და 24 თეთრია, 22 სექტემბრის ვაჭრობა კი 3.23 ლარით გაიხსნა. რაც შეეხება ლარის ოფიციალურ გაცვით კურსს ის დღეისათვის 3 ლარი და 22 თეთრია… იქონიებს თუ არა გავლენას ეროვნული ვალუტის გაუფასურება ფასებზე? სტუმარი: მიხეილ ფარულავა - ჯორჯიან ბეიქერსი; თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პანდემის გამო შემცირებული ბიუჯეტის გათვალისწინებით თბილისის განვითარების ფონდის ბიუჯეტი 26 მილიონი ლარით შემცირდა, შესაბამისად ფონდს 2020 წლის დასაწყისში დააონსებულ კონკრეტულ პროექტების დროებით დაპაუზება მოუწია. რა პროექტებს ახორციელებს უწყება და რომელი პროექტები შეეწირა კორონავირუსის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეფრინველეობის დარგში მოღვაწე 15-ზე მეტი კომპანია პრემიერთან შეხვედრას ითხოვს. ადგილობრივმა მწარმოებლებმა გიორგი გახარიას და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ლევან დავითაშვილის სახელზე წერილი თვენახევრის წინ გაგზავნეს, თუმცა პრემიერი ჯერ დარგს არ შეხვედრია. კომპანიებს შეხვდა მხოლოდ სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე. ბიზნესი მთავრობას ატყობინებს, რომ ბოლო პერიოდში იმპორტირებული კვერცხი და ქათმის ხორცი დემპინგური ფასებით რეალიზდება, რაც მწარმოებლებს არაკონკურენტულ პირობებში აყენებს. რა ხდება კვერცხისა და ფრინველის ხორცის ბაზარზე, რას ითხოვს ბიზნესი და რას ეუბნება კერძო სექტორს მთავრობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
20 სექტემბერს ამოიწურა ვადა, როცა კავკასუს ონლაინს საწყის მდგომარეობაში უნდა დაებრუნებინა ჯერ კიდევ 1 წლის წინ გასხვისებული წილები. საუბარია კომპანიის 49%-ზე რომელიც ბიზნესმენ ხვიჩა მაქაცარიას ეკუთვნოდა და მისი მფლობელი აზერბაიჯანული ნექსოლ ჰოლდინგი გახდა. წილების საწყის მდგომარეობაში დაბრუნების ვალდებულება კომპანიას კომუნიკაციების კომისიამ 20 აგვისტოს სხდომაზე დააკისრა, თუმცა, მარეგულირებლის გადაწყვეტილება არც ახლა შესრულდა. საპასუხოდ დღეს კავკასუს ონლაინმა წერილი გამოაქვეყნა, სადაც საკონსტიტუციო სასამართლოში საჩვრის შეტანას აანონებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბლუმბერგის სავაჭრო სისტემაში 1 დოლარის ღირებულება 3 ლარი და 22 თეთრია, დღევანდელი ვაჭრობა 3.21 ლარით გაიხსნა. ლარის ოფიციალური გავცლითი კურსი კი,რომელიც 18 სექტემბრის ვაჭრობის შედეგად დადგინდა 3.18 ლარია. ეროვნული ვალუტის ბოლოდროინდელ გაუფასურებაზე ბევრი შეფასება მოვისმინეთ, მათ შორის მთავრობის ეკონომიკური გუნდის მხრიდან და გვაწმუნებენ, რომ საგანგაშო არაფერია… სტუმარი: თამაზ დაუშვილი - კომპანია “დიო” აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საცალო მოვაჭრეებსა და მიმწოდებლებს შორის ურთიერთობა, შესაძლოა, კანონით დარეგულირდეს, - აღნიშნულ ცვლილებებს ითვალისწინებს კანონპროექტი, რომელიც პარლამენტში უკვე ინიცირებულია. კანონპროექტზე შეფასებები გაკეთდა როგორც იმპორტიორების, ისე თავად საცალო მოვაჭრეების მხრიდანაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia