მთავრობის გაფრთხილება ბიზნესს
258 ნახვა თებერვალი 4, 2021
8 თებერვლიდან ბაზრობები და მუნიციპალური ტრანსპორტი ამოქმედდება. გარდა ამისა, 15 თებერვლიდან სასწავლო პროცესი მთელი საქართველოს მასშტაბით კლასებში გაგრძელდება. ამასთან, პრემიერის თქმით, 15 თებერვლიდან რესტორნები და კვების ობიექტები ღია სივრცეებში იხსნება. თუმცა, პრემიერის განცხადებით, შეზღუდვები კვლავ იმოქმედებს შაბათ-კვირას, მათ შორის საზოგადოებრივ ტრანსპორტზე, რესტორნებსა და ბაზრობებზე. გარდა ამისა, პრემიერმა გარკვეული გაფრთხილება მისცა ბიზნესსაც. “მიზანმიმართულად, წესების დარღვევა ორგანიზაციის მხრიდან, დაისჯება უმკაცრესად. ასევე გადავწყვიტეთ, რომ ასეთი ორგანიზაციები ვეღარ მიიღებენ იმ დახმარებას და სუბსიდირებას, რომელიც გათვალისწინებული იყო პანდემიის წინააღმდეგ, ეკონომიკური მხარდაჭერის ღონისძიებებით. ასევე, მომავალში ვეღარ მიიღებენ სახელმწიფოს მხარდაჭერით ღონისძიებებში მონაწილეობას. ვფიქრობ, ეს არის სამართლიანი ნაბიჯი და თიოთოეული ორგანიზაციის და საზოგადოების პასუხისმგებლობა“, - განაცხადა გიორგი გახარიამ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
4:30
“იპოთეკების სუბსიდირების გაგრძელება კონტრპორდუქტიული იქნება”
322 ნახვა თებერვალი 3, 2021
“თუ ტურიზმი საერთოდ ვერ აღდგა, 2021 წლის ეკონომიკური ზრდა, დაახლოებით, 1%-ის ფარგლებში იქნება“ - ასე უპასუხა დღეს გამართულ ონლაინ-პრესკონფერენციაზე ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა კობა გვენეტაძემ კითხვას, რომელიც ეკონომიკის 4.3%-იანი ზრდის პროგნოზის შესაძლო შემცირებას შეეხებოდა, რადგან წელი 6.1%-იანი ვარდნით დაიწყო და ამ დრომდე ქვეყანაში შეზღუდვები ნარჩუნდება, რაც ბუნებრივია, ეკონომიკურ აქტივობას აფერხებს. სებ-ის პრეზიდენტი აცხადებს, რომ თუ ეპიდსიტუაცია გაუმჯობესდება და წლის მეორე ნახევარში ტურიზმი ეტაპობრივ აღდგენას დაიწყებს, ეკონომიკა დაახლოებით 4%-ის ფარგლებში გაიზრდება. ამასთან დღესვე ცნობილი გახდა, რომ ეროვნული ბანკი ხედავს რისკებს ინფლაციაზე ზეწოლის კუთხით, რის გამოც მონეტარული პოლიტიკა არ შეარბილა და უცვლელად 8%-ზე დატოვა. კობა გვენეტაძემ ონლაინ პრესკონფერენციაზე ჟურნალიტების კითხვებსაც უპასუხა. კითხვები გაგზავნა bm.ge-მაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სუბსიდიის მიღმა დარჩენილი ბიზნესი - გაძვირდება თუ არა სურსათი?
246 ნახვა თებერვალი 3, 2021
დარჩება თუ არა საქართველოში მოქმედი ასობით კომპანია ელექტროენერგიის ტარიფის სუბსიდიის მიღმა და გაძვირდება თუ არა სურსათი? 2021 წლიდან ელექტროენერგიის ტარიფი გაიზარდა, მთავრობამ კი მიიღო გადაწყვეტილება, რომ მეწარმეების ნაწილს გაზრდილი ტარიფის 50% დაუსუბსიდიროს. შეღავათები საკვები პროდუქტების ადგილობრივ მწარმოებლებს ეხებათ. დაპირებული სუბსიდიით სარგებლობისთვის კომპანიებს რეგისტრაცია სპეციალურ ვებგვერდზე უნდა გაევლოთ, მაგრამ უმრავლესობამ ამის შესახებ გვიან ან საერთოდ ვერ შეიტყო. სად შეიქმნა პრობლემა და რა შედეგები შეიძლება მოჰყვეს ამას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11:14
თბილისის მერია: “ვაკის პარკში სასტუმრო არ აშენდება”
256 ნახვა თებერვალი 3, 2021
"ვაკის პარკში სასტუმრო არ აშენდება და ტყუილად ნუ ექნება კომპანიას ამის იმედი” - ეს განცხადება თბილსის ვიცე მერმა, ირაკლი ხმალაძემ გააკეთა. მისი თქმით, დედაქალაქის მუნიციპალიტეტი კომპანიას 20 მილიონი ლარის ღირებულების ქონებას სთავაზობდა, რაზეც უარი მიიღეს. ინფორმაციისთვის, ნებართვა სასტუმრო “ბუდაპეშტის” მშენებლობაზე 2013 წელს გაიცა. მშენებლობა არასამთავრობო ორგანიზაცია “მწვანე ალტერნატივამ” გაასაჩივრა, თუმცა საბოლოოდ, 2018 წელს კომპანიამ სასამართლო მოიგო. მას შემდეგ, მერიასთან შეთანხმების საფუძველზე, სასტუმროს მშენებლობა დღემდე არ დაწყებულა. ცნობისთვის, სასტუმრო “ბუდაპეშტის” პროექტის მთლიანი ღირებულება 22 მლნ დოლარია. 5 მლნ დოლარი პროექტში უკვე ჩადებულია. სტუმარი: გიორგი ზაქაიძე - სასტუმრო “ბუდაპეშტის” წარმომადგენელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia