უცხოური ინვესტიციები შემცირდა. საქსტატის მიერ დღეს გამოქვეყნებული წინასწარი მონაცემებით, 2021 წლის პირველ ნახევარში საქართველოში $366.4 მილიონის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შემოვიდა, რაც წინა წელთან შედარებით 11%-ით ნაკლებია. რა იყო შემცირების მიზეზები, საქსტატის განმარტებით, შემცირების გამომწვევ უმთავრეს მიზეზად სახელდება სააქციო კაპიტალის კლება, რამდენიმე საწარმოს გადასვლა საქართველოს რეზიდენტის საკუთრებაში და სასესხო ვალდებულების დაფარვა. აღნიშნული მიზეზები კონკრეტულ პერიოდს ეხება, 2021 წლის პირველ ნახევარს, მაგრამ მთავარი აქ ტენდენცია, რომელსაც ბოლო წლების FDI ს მაჩვენებელი აჩვენებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეგიონში პირველი „აუთლეტ ვილიჯი" საქართველოში, თბილისში გაიხსნება. მისი პრეზენაცია დღეს გაიმართა. როიგორც კომპანია „ჯორჯიან აუთლეტ ენდ რეზორტ გრუპში” აცხადებენ პროექტის რეალიზაციის შედეგად აშენდება 22 000 კვ.მ. კომერციული სივრცე, სადაც 120 საშუალო და მაღალ სეგმენტზე გათვლილი საერთაშორისო ბრენდი განთავსდება. ამასთან, როგორც კომპანიაში ამბობენ, „აუთლეტ ვილიჯის“ მშენებლობის პროცესში შეიქმნება 500 სამუშაო ადგილი, ხოლო სავაჭრო სივრცის სრული დატვირთვით ფუნქციონირებისას დასაქმდება 2000-ზე მეტი ადამიანი. „ჯორჯიან აუთლეტ ენდ რეზორტ გრუპი“ 10 ჰექტარ ტერიტორიაზე ქალაქის ტიპის „აუთლეტ ვილიჯის“ მშენებლობის პირველ ფაზას 2022 წელს დაასრულებს. ამასთან, კომპანია „დომუსი“ აღნიშნულ პროექტში „თიბისი“ ბანკის მხარდაჭერით, 70 მილიონი ლარის ინვესტიციას განახორციელებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ მცირდება FDI-ის მოცულობა და როგორ შეიძლება გავზარდოთ ქვეყნის საინვესტიციო მიმზიდველობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვაქცინაციის წამახალისებელი ლატარია - ხალხის გამოკითხვა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ ინფლაციის მონაცემებს ჩავხედავთ, თითქმის ყველაფერი გაძვირებულია, მაგრამ ახლა იპოთეკური სესხების ფასზე ვისაუბრებთ. ლარში იპოთეკების საშუალო საპროცენტო განაკვეთი 11.86%-ია, რაც იანვარში არსებულ საპროცენტო განაკვეთს 3.76 პპ-ით აღემატება. დოლარსა და ევროში კი პირიქით, იპოთეკურ სესხებზე საპროცენტო განაკვეთები შემცირებულია. თავის მხრივ ლარის სესხების გაძვირების მიზეზი სებ-ის მიერ რეფინანსირების განაკვეთის გაზრდაა. რა მოლოდინებია ბაზარზე და უნდა ველოდოთ თუ არა იპოთეკური სესხები გაძვირებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მათ ვინც აიცრება 100 ათასი ლარის მოგების შანსი ექნება. საქართველოს მთავრობის ინიციატივით ვაქცინაციის პროცესის წახალისების მიზნით მოსახლეობას აცრასთან ერთად უკვე მოგებაც შეუძლია! ხოლო StopCovid ლატარიის "აიცერი და მოიგეს’’ გათამაშების ბილეთებს აცრილი ბენეფიციარები სახელმწიფოსგან ვაქცინაციის დროს უფასოდ მიიღებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით 13 სექტემბრიდან საზოგადოებრივი ტრანსპორტი ამოქმედდება; ასვევ მთავრობა ვაქცინაციის წამახალისებელ ლატარიას იწყებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
3 მლნ ლარი „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობისთვის“ - სქემა ასეთია - წელიწადში 600 000 ლარს მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსებისთვის ბიუჯეტიდან მიიღებენ მხოლოდ ის კომპანიები, რომლებიც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში ექსპორტს ახორციელებენ, გარდა დსთ-ს ქვეყნებისა. ახალი სახელმწიფო პროგრამა მთავრობამ დაამტკიცა და როგორც ვიცეპრემიერმა ლევან დავითაშვილმა თქვა, მისი მიზანი საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა და პრიორიტეტული ბაზრების დივერსიფიცირებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყნის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა და იმპორტის ჩანაცვლება - ეს არის ძირითადი მიზანი იმ ახალი სახელმწიფო პროგრამისა, რომელსაც უკვე მიმდინარე თვიდან სააგენტო "აწარმოე საქართველოში" გვთავაზობს. პროგრამის ბენეფიციარს შეუძლია როგორც სესხის სუბსიდირებით, ისე გრანტით სარგებლობა, რომლის მაქსიმალური მოცულობა ნახევარი მილიონი ლარია. კონკრეტულად რა სახის წარმოებები, რა პირობით შეძლებენ პროგრამაში მონაწილეობას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში პანდემიაა და შრომის ინსპეციას საკმარისზე მეტი საქმე აქვს, მიმდინარე წლის მარტიდან კიდევ ერთი ვალდებულება დაემატა. ინსპექცია ამოწმებს, აღიცხავენ თუ არა დამსაქმებლები საკუთარი თანამშროლების მიერ შესრულებულ სამუშაო საათებს. კანონის ამოქმედებიდან მეექვსე თვეს ტაბელის ცხრილის დანერგვა კომპანიების ნაწილმა ჯერ ისევ ვერ შეძლო. რა პრობლემებზე და ხარვეზებზე საუბრობს ბიზნესი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ვამაყობ, რომ ბიზნესი დამშვიდებულია”,- ამის შესახებ რამდენიმე დღის წინ პრემიერმინისტრმა განაცხადა. ღარიბაშვილი გვარწმუნებს, რომ ქვეყანაში მშვიდობა და სტაბილურობაა. წინა ხელისუფლების კრიტიკაც ლაიტმოტივად გასდევს “ქართული ოცნების” საარჩევნო კამპანიას. არც ოპოზიციური პარტიები არიან ორიენტირებული დიდად დეტალურ საარჩევნო პროგრამებზე. რას ფიქრობს ბიზნესი და როგორი განწყობა აქვთ? სტუმარი: ლევან ყარალაშვილი - სავაჭრო ცენტრ “თბილისი ცენტრალის” გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო პენსიის გარდა საქართველოს მოქალაქეებს უკვე მეორე წელია ღირსეული სიბერისთვის პენსია უგროვდებათ. თანხა საპენსიო ფონდში აკუმულირდება, თუმცა, რამდენად იქნება დაგროვილი პენსია რეალურად ღირსეული არსებული ინფლაციის ფონზე. სტუმარი: გიორგი დანელია - საპენსიო სააგენტოს დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პენსია - ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური საკითხი, რომელსაც პოლიტიკოსები განსაკუთრებით აქტიურად წინასაარჩევნო პერიოდში იხსენებენ. ამას მარტივი ახსნა აქვს - საქართველოში 783 ათასი პენსიონერია ანუ ზუსტად ამდენივე საარჩევნო ხმა. ეს გვერდით გადავდოთ და მოდი, შევადაროთ, როგორ ცხოვრობენ ასაკით პენსიონერები საქართველოსა და მეზობელ ქვეყნებში? და პენსიაზე საუბრისას ვგულისხმობთ სახელმწიფო პენსიას. საქართველოში ამჟამად 70 წლამდე პირების პენსია 240 ლარია - 77$, 70 წელს ზემოთ პირები კი ყოველთვიურად 275 ლარს - ანუ 88 დოლარს იღებენ. საქართველოში საპენსიო ასაკი კაცებისთვის 65, ქალებისთვის კი 60 წელია. 2021 წლიდან საქართველოში პენსიის ინდექსაცია მოქმედებს და მისი ზრდა დამოკიდებულია ყოველწლიურ ინფლაციასა და ეკონომიკურ ზრდაზე. მოდი გადავინაცვლოთ სომხეთში, სადაც პენსია საქართველოზე ოდნაც მაღალია. სომეხი პენსიონერები თვეში საშუალოდ 89 დოლარს იღებენ. ქვეყანას 467 ათასი პენსიონერი ჰყავს. აზერბაიჯანელი პენსიონერები ქართველებთან შედარებით შეიძლება ითქვას ფუფუნებაში ცხოვრობენ. საშუალო პენსია აზერბაიჯანში 361 მანათი, ანუ 212 დოლარია, ანუ საქართველოში არსებულ პენსიაზე თითქმის ორ-ნახევარჯერ მეტი. დაახლოებით ამდენივეს იღებენ ყოველთვიურად რუსეთში მცხოვრები პენსიონერები. საშუაო ასაკობრივი პენსია 215 დოლარს შეადგენს და ამ თანხის მიღება შეუძლია მამაკაცს 60 წლის და ქალს 55 წლის ასაკიდან. ქვეყანაში 46 მილიონი ასაკით პენსიონერია. საშუალო პენსია უკრაინაშიც საქართველოზე მაღალია და 112-დან 123 დოლარამდე მერყეობს. თუმცა, ადგილობრივი ექსპერტები ამბობენ, რომ არსებული პენსია თითქმის არაფრისთვის არის საკმარისი, მით უფრო გაძვირებულილ ფასების ფონზე. ქვეყანაში საპენსიო ასაკი წელს გათანაბრდა ორივე სქესისთვის და 60 წელს შეადგენს. უკრაინას 8 მილიონი პენისონერი ჰყავს. თუ შევაჯამებთ ყველაფერს, რაც ბოლო 2 წუთის განმავლობაში მოისმინეთ, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ქართველი პენსიონერს ყველაზე ხელმომჭირნედ უწევს ცხოვრება და ეს მაშინ, როცა ფასები ყოველთვიურად იზრდება, განსაკუთრებით მედიკამენტებსა და სურსათზე, რაც უპირველესად სწორედ მოწყვლად ჯგუფებზე აისახება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსეთ-საქართველოს შორის, 2 წლის წინ დაწესებული ავიასანქციების შემდეგ შესაძლოა ავია მიმოსვლა აღდგეს. ინფორმაცია ჯერ რუსული მედიის საშუალებით გავრცელდა, შემდეგ კი პრემიერის სპეციალურმა წარმომადგენელიმა ზურაბ აბაშიძემ bm.ge-ის დაუდასტურა. მოსალოდნელ შედეგებს ტურიზმისა და ავიაციის სექტორის მხრიდან კრიტიკული შეფასებები მოჰყვა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კავკასუს ონლაინს ისევ ახალი სპეციალური მმართველი ჰყავს. ამ თანამდებობას თამთა ტეფნაძე დაიკავებს. გადაწყვეტილება კომუნიკაციების კომისიის სხდომაზე დაახლოებით ერთი საათის წინ მიიღეს. რა გახდა კავკასუს ონლაინში სპეციალური მმართველის კიდევ ერთხელ შეცვლის მიზეზი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოწოდებები, რომ ქორწილები, ქელეხები, მასობრივი გასართობი ღონისძიებები არ გაიმართოს, ყოველდღიურად გვესმის. თუმცა ისინი მხოლოდ სარეკომენდაციო ხასიათს არ შეიცავს. სოციალური ღონისძიებების გამართვა შეზღუდულია და შესაბამის განკარგულებაში საჯარიმო სანქციებიც გაწერილია. სრულდება თუ არა რეგულაციები, რამდენად ეფექტიანია სახელმწიფოს კონტროლის მექანიზმები?! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს ქვეყანაში ტურისტები პრაქტიკულად აღარ არიან ამის შესახებ ტურისტული კომპანია „ტრეფიკ თრეველის“ დამფუძნებელი ცოტნე ჯაფარიძემ განაცხადა. მისი თქმით, ბოლო პერიოდის განმავლობაში ტურისტების რაოდენობა გაიზარდა, თუმცა უცხოელი ვიზიტორების რიცხვი 2019 წლის მონაცემების მხოლოდ 15-25%-ს შეადგენდა. ცოტნე ჯაფარიძის განმარტებით, არსებული მძიმე ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის გამო მთავრობის წევრების მხრიდან პასუხისმგებლობის კერძო სექტორზე გადატანა არასწორია. რჩება თუ არა ქვეყანას ტურისტების მოზიდვის შანსი? სტუმარი: საბა კიკნაძე - ტურისტული კომპანია Caucasus Travel; დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანდაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ დღეს განაცხადა, რომ მას ანტივაქსერს უწოდებენ, რაც არასწორია. ტიკარაძის თქმით, მის დღევანდელ განცხადებას არასწორი ინტერპრეტაცია მოჰყვა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ყველაზე წარმატებული ინსტრუმენტი პანდემიასთან საბრძოლველად არის თვითორგანიზება, ნიღბის ტარება და სოციალური დისტანცირება, ხოლო იმუნიზაცია არის დამატებითი ბენეფიტი” – ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემ განაცხადა. სტუმარი: ვახტანგ კალოიანი - ჯანდაცვის სპეციალისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოპედისა და მსუბუქი კვადროციკლების რეგისტრაცია 2022 წლის 1 მარტიდან სავალდებულო გახდება - შესაბამისად, მოპედის მძღოლებს ქალაქში გაადგილება მართვის მოწმობის გარეშე აღარ შეეძლებათ. ცვლილებების თანახმად, იცვლება მართვის მოწმობის აღების წესიც. მართვის მოწმობის მსურველებს გამოცდის რეალურ დროში, ქალაქში ჩაბარება მოუწევთ. გაძვირდება თუ არა მართვის მოწმობის ასაღებად სასწავლო კურსის გავლა და როგორ აფასებენ ცვლილებებს მოპედების რეალიზატორები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყანაში გართულებული ეპიდვითარების გამო ჯანადცვის უწყება ჰოსპიტალურ ქსელებში საწოლფონდის მობილიზების მიზნით გეგმიურ სამედიცინო მომსახურებას დროებით, ორი თვით აჩერებს. შესაბამისად, არაკოვიდინფიცირებული მოქალაქეები, გარდა გადაუდებელი სამედიცინო დახმარებისა, გეგმიურ მომსახურებას ვეღარ მიიღებენ. თუმცა რამდენიმე წუთის წინ საქმის კურსი ჯანდაცვის სამინისტროს დაუკავშირდა, სადაც ინფორმაციას დაგვიდასტურეს, თუმცა ჯერ შესაბამის დადგენილებაში ცვლილებები არ ასახულა. უწყების განმარტებით, შეზღუდვა არ შეეხება მხოლოდ ონკოლოგიურ და კარდიოლოგიურ პრობლემების მქონე პაციენტებს . გართულებული ეპიდემიოლოგიური ფონის გამო ჯანდაცვის სპეციალისტები მთავრობას შეზღუდვების შემოღებასა და კონტროლის გამკაცრებისკენ მოუწოდებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"რეგულაციების ნაადრევად მოხსნა იყო თამამი და პოპულისტური ნაბიჯი" სტუმარი: ანი ქავთარაძე - ანესთეზიოლოგ-რეანომატოლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მკაცრ ლოკდაუნს დღეს საბჭო არ განიხილავს - ასე უპასუხა დაავადებათა კონტროლის ეროვნულმა ცენტრის ხელმძღვალმა კითხვას განიხილება თუ არა ლოქდაუნი გაზრდილი მაჩვენებლის ფონზე. გამყრელიძე ამბობს, რომ ყოვედღიურად ახალი საწოლების დამატება ხდება და დღეს საზოგადოება იმით, რომ ხალხმრავალ ადგილში დადის და ისევ იმართება ქორწილები ცეცხლს ეთამაშება . #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკონომიკის შეზღუდვაზე არც იფიქროთ - ასე მიმართა დღეს ქართული ოცნების დეპუტატმა ბეჟან წაქაძემ კომიტეტის სხდომაზე ფინანსთა მინისტრის მოადგილეს გიორგი კაკაურიძეს. ოცნების დეპუტატი მიიჩნევს, რომ მძიმე ეპიდემიურ ვითარებაში მნიშვნელოვანია ვაქცინაციის პროცესის დაჩქარება და არა ეკონომიკის გაჩერება. მისი თქმით, ქვეყანაში შეზღუდვების დაწესება გაცილებით მძიმე შედეგებს გამოიწვევს. “ალტერნატივა იმას, რომ არ უნდა გაჩერდეს ეკონომიკა, არ აქვს. ჩვენ არ უნდა შევზღუდოთ ეკონომიკა. ეკონომიკის გაჩერებით, ვერც იმას ვუშველით, რომ ადამიანები გადავარჩინოთ და კიდევ უფრო მეტი ადამიანი დაგვეღუპება - განაცხადა ბეჟან წაქაძემ. სტუმარი: კახა ხაზარაძე - “აი სი არ ჯგუფის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ თქვენ სავაჭო ქსლეებში მუშაობთ და გარკვეულ შემთხვევებში პროდუქციის დანაკლისის ანაზღაურება თქვენ გიწევდათ, დღეიდან წესები იცვლება. შრომის ინსპექციამ სამუშაო ადგილებზე კოლექტიური პასუხისმგებლობის დაკისრება აკრძალა - როგორც bm.ge-ს შრომის ინსპექტირების სამსახურში განუმარტეს, ყველა დასაქმებულმა შესაბამისი დირექტივა უკვე მიიღო. თამაშის რა ახალი წესების მიხედვით მოუწევთ მუშაობა რითეილერებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყნის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის პარამეტრების კორექტირებულ ვარიანტს საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა მხარი დაუჭირა. 2021 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის ცვლილებებით, ბიუჯეტის შემოსულობები იზრდება 1 მილიარდ 175 მილიონი ლარით და მთავრობა ზრდის გადასახდელებს 1 მილიარდ 114 მილიონი ლარით. სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მომავალ წელს თითქმის 19,5 მილიარდი ლარი დაიხარჯება. სტუმარი: ირაკლი კოვზანაძე - საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2021 წლის 18 ივლისის გადაწყვეტილებით ამნისტიის შესახებ კანონპროექტების განხილვები, რომელიც კოვიდ რეგულაციების დარღვევის გამო მოქალაქეებისთვის ჯარიმების ჩამოწერას გულისხმობდა, 20 აგვისტომდე გაგრძელდა. თუმცა ამ დრომდე უცნობია, ვის შეეხება ამნისტია და რომელ თარიღამდე დაჯარიმებული პირები ისარგებლებენ პრემიერ მინისტრის ინიციატივით. აღნიშნულის შესახებ ინფორმაციას ვერც ქართული ოცნების მიერ მომზადებულ კანონპროექტში ვკითხულობთ. IDFI-ის ცნობით, არსებული კანონპროექტით ჯარიმების ჩამოწერა იმ პირებისთვის მოხდება, რომლებიც კანონის ძალაში შესვლამდე დაჯარიმდებიან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„იცით, რატომ დაგვიანდა ვაქცინაცია? დეკემბერსა და იანვარში ქვეყანას ჩინური ვაქცინების შემოტანის შესაძლებლობა ჰქონდა, მაშინ მოსახლეობამ უარი თქვა“, - ეს განცხადება ინფექციური საავადმყოფოს ხელმძღვანელმა თენგიზ ცერცვაძემ გააკეთა. მისივე შეფასებით, საქართველოში ვაქცინაციის პროცესი „დიდი დაგვიანებით“ დაიწყო, რასაც თენგიზ ცერცვაძე მოსახლეობას აბრალებს. “ყველა ტიპის საუკეთესო ვაქცინები არის შეუზღუდავი რაოდენობით და ვაქცინების სერვისის მიმწოდებელი სამსახურები არის მაქსიმალური. არა მგონია, სხვა ქვეყნებს ამდენი ჰქონდეს. დღეში 20-25 ათასი ადამიანის ვაქცინაცია შეგვიძლია..“, - აცხადებს თენგიზ ცერცვაძე. რამდენად სწორია დღეს მოსახლეობისკენ ისრების გადატანა? სტუმარი: ანდრია ურუშაძე - ჯანდაცვის სპეციალისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბანკების ნაწილი მომხმარებელს საბავშვო ანაბარს აღარ სთავაზობს. ამის მიზეზი სპეციალისტების შეფასებით პროდუქტზე მოთხოვნის ნაკლებობაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უნდა ველოდოთ თუ არა მორიგ შეზღუდვებს, რომელსაც თავად ხელისუფლების მტკიცებით, ქვეყნის ეკონომიკა ვეღარ გაუძლებს და ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა ეპიდ სიტუაციის მართვაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ ეკონომიკაში პოზიტიური ტემპი შევინარჩუნოთ - „დაკეტვას ჩვენი ქვეყანა ვერ გაუძლებს“ - „ჩამოვიტანეთ იმაზე მეტი ვაქცინა, ვიდრე საჭირო იყო“ - გთხოვთ აიცერით - ეს არის გზავნილების და მოწოდებები ნაწილი, რომელიც პრემიერ-მინისტრმა დღევანდელ მთავრობის სხდომაზე გააკეთა. პრემიერმა მოქალაქეებს მოუწოდა პანდემიასთან ბრძოლაში მთავრობას გვერდში დაუდგნენ, რადგან მარტო ხელისუფლება ვერაფერს გახდება. მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ ჟურნალისტების კითხვებს მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა უპასუხეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ეკონომიკური ზრდა და კეთილდღეობა დღეს პანდემიის მართვაზე გადის. ამაში კი ჩვენი წვლილი ყველამ უნდა შევიტანოთ. აიცერით, ეს ჩვენი ფიზიკური და ეკონომიკური გადარჩენის აუცილებელი პირობაა. ატარეთ პირბადეები და დაიცავით სოციალური დისტანცია“, - ამ სიტყვებით დაასრულა პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარემ დღევანდელი სხდომა, რომელზეც 2021 წლის ბიუჯეტის კორექტირებულ ვარიანტზე იმსჯელეს და მოიწონეს, თუმცა იქამდე დაისვა კითხვები და გაიცა პასუხები. ასევე, ბიუჯეტში დაგეგმილ ცვლილებებზე საკუთარი დასკვნები წარმოადგინეს ეროვნულმა ბანკმა და აუდიტის სამსახურმა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში მედიკამენტების ფასების რეგულირება საჭიროა - ეს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის რეკომენდაციაა. ჯანმო მიუთითებს, რომ ჯანდაცვაზე ჯიბიდან გადახდების წილი მაღალია, ფინანსური შეჭირვების ეს მაჩვენებელი კი ერთ-ერთი უმაღლესია მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის ევროპის რეგიონის მასშტაბით. ჯანმოს სხვა რეკომენდაციებიც აქვს, თუმცა, მეორე საკითხია რა განაპირობებს მედიკამენტებზე მაღალ ფასს საქართველოში - ეს ისევდაისევ ლარის კურსია. “ლარის კურსის დასტაბილურების ტენდენცია თუ შენარჩუნდა მედიკამენტების ფასები 10-15%-ით შემცირდება”- ამბობენ ფარმაცევტული კომპანიების ასოციაციაში. არსებობს თუ არა დღეს რესურსი, რომ მედიკამენტებზე ფასები შემცირდეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში საწვავზე ისტორიულად მაღალი ფასი ფიქსირდება. როგორც ნავთობიმპორტიორები ამბობენ, ბენზინის ღირებულება ორ-ლარ ნახევრიან ნიშნულს არასდროს გამცდარა, ახლა კი პრემიუმის ღირებულება უკვე ქსელებში 3 ლარი და 15 თეთრი ღირს, რეგულარის ფასიც თითქმის 3-ლარიან ნიშნულზეა. როგორც კომპანიები ამბობენ, საწვავზე მაღალი ფასის მთავარი მიზეზი საერთაშორისო ბაზარზე ნავთობპროდუქტების სიძვირეა. მხოლოდ ბოლო ერთ თვეში პლატცის მიხედვით 1 ტონა საწვავი 80 დოლარით არის გაძვირებული. რა პროგნოზებს აკეთებენ ნავთობიმპორტიორები და რა მექანიზმით შეიძლება ავიცილოთ თავიდან საწვავზე ფასების მატება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაფერი არ დგას ადამიანის სიცოცხლეზე და თავისუფლებაზე მაღლა - ამ სიტყვებით გახსნა საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტის თავმდჯომარემ დრევანდელი სხდომა. ირაკლი კოვზანაძე გამოეხმაურა 5 ივლისს რუსთაველის გამზირზე განვითარებულ მოვლენებს და მიუსამძიმრა გარდაცვლილი ოპერატორის ოჯახს. მისი თქმით, მსგავსი მოვლენები ქვეყანაში აღარასოდეს უნდა განმეორდეს. რაც შეეხება თავად კომიტეტის სხდომას, საქართველოს პარლამენტი 2021 წლის ბიუჯეტში ცვლილებებს განიხილავს. კორექტირებული მაკროეკონომიკური პარამეტრები და გაზრდილი ხარჯები - ეს არის ცვლილებები, რომლებიც ბიუჯეტის კანონში შედის. ხარჯები რეკორდულ ნიშნულამდე 19-ნახევარ მილიარდ ლარამდე იზრდება. განახლებული პროგნოზით ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელიც 7.7%-მდეიზრდება. ~#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia