ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას განცხადებით, ვიდრე ქვეყანაში ე.წ. მწვანე საშვები ამოქმედდება, ამისთვის ბიზნესი და შრომის ინსპექციაც უნდა მოემზადოს. მისი თქმით, უწყებათშორისი საბჭოს დღევანდელ სხდომას პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილიც ესწრებოდა, სადაც სწორედ ამ საკითხზე იმსჯელეს. გაბუნიამ ამ თემაზე Bm.ge-ს კითხვას უპასუხა, თუ რა უშლის ხელს მთავრობას გადაწყვეტილების მიღებაში იმ ფონზე, როცა ხელისუფლებას უკვე ბიზნესიც კი მოუწოდებს სავალდებულო ზომების შემოღებისკენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაძვირებული სურსათი, ნავთობპროდუქტები, ჯანდაცვა და ასე შემდეგ. ინფლაციის მაცვენებელი ბოლო 10 წლის მაქსიმუმზეა. Სალომე მეცხვარიშვილი გაგვაცნობს დეტალურად საქსტატის მიერ გამოქვეყნებულ მონაცემებს, რომელიც ბიზნესის წარმომადგენლებსაც ესაუბრა…#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სააგენტოს “აწარმოე საქართველოში” პროგრამის საკრედიტო-საგარანტიო სქემის ფარგლებში, 2020 წლიდან დღემდე საბანკო გარანტიით 234-მა კომპანიამ ისარგებლა. ამის შესახებ ინფორმაცია BMG-მ სააგენტოდან გამოითხოვა. როგორც იცით, ეს მექანიზმი გულისხმობს ისეთი მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის საკრედიტო გარანტიის გაცემას, რომელთაც არ აქვთ შესაძლებლობა, დააკმაყოფილონ სესხის უზრუნველყოფაზე არსებული მოთხოვნები. სწორედ ამიტომ პროგრამაში სახელმწიფო ფინანსური გარანტიით იღებს მონაწილეობას.#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შოვი იქნება პირველი მსოფლიო დონის კურორტი საქართველოში, რომლის განვითარების ყველა ეტაპი წინასწარ არის გაწერილი და მთლიანი განაშენიანება ერთიან კონცეფციას დაეფუძნება. ასეთია ყაზახი ინვესტორების გეგმა. რომლებიც შოვში 50 მილიონი დოლარის ჩადებას აპირებენ.#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლევან იოსელიანი - ოპოზიციონერი დეპუტატი და პარლამენტის ვიცე-სპიკერი მაია მახარაშვილი ხეჩინაშვილის სახელობის კლინიკის ხელმძღვანელი ქეთევან ბერულავა “კერია” თანადამფუძნებელი ანანო თოფურიძე საკონდიტრო “ითი” საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოპოზიციონერი დეპუტატი და პარლამენტის ვიცე-სპიკერი ლევან იოსელიანი აცხადებს, რომ საქართველოში ფარმაცევტების შრომის ანაზღაურება უკიდურესად დაბალია. მისი თქმით, მათი ანაზღაურება დაახლოებით 300 ლარია. დამსაქმებლების დამოკიდებულება კი ასეთია - თუ არ უნდათ ეს გასამრჯელო, დატოვონ სამსახური და სხვაგან ეძებონ. “არ ვარ მომხრე, სახელმწიფომ ვინმეს რამე თავზე ძალით მოახვიოს, მაგრამ მეორეს მხრივ ამ ადამიანებს სჭირდებათ დაცვა.” აცხადებს იოსელიანი. სტუმარი: ლევან იოსელიანი - ოპოზიციონერი დეპუტატი და პარლამენტის ვიცე-სპიკერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2022 წლიდან, ფარმაცევტული პროდუქტის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, ფარმაცევტული საწარმოებისა და დისტრიბუტორებისთვის ახალი სტანდარტი ამოქმედდება. კერძოდ, 2022 წლის 1 იანვრიდან, ფარმაცევტულმა საწარმოებმა კარგი საწარმოო პრაქტიკის (GMP) სტანდარტი უნდა დააკმაყოფილონ. ამასთან, 2022 წლიდან, ფარმაცევტული პროდუქციის დისტრიბუტორებს, ასევე კარგი დისტრიბუციის პრაქტიკის (GDP) სტანდარტის დაცვა მოუწევთ. როგორც რეგულირების სააგენტოში განგვიმარტეს, GDP-ს სტანდარტზე გადასვლის შემთხვევაში გამოცხადებულია ჰიბრიდული პერიოდი და კომპანიებს ახალ სტანდარტზე გადასვლა ეტაპობრივად, 2022 წლის იმ კონკრეტულ თვემდე შეუძლიათ, როდესაც საქმიანობის ნებართვა აქვთ მიღებული. რას ფიქრობს კერძო სექტორი, რამდენად მისაღებია მათთვის არსებული გადაწყვეტილებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მკვეთრად შემცირებული ვაქცინაცია და სიკვდილიანობის საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი - ესაა საქართველოს 2 ნოემბრის რეალობა. ამასობაში ბიზნესი ხელისუფლებისგან შემზღდველი რეგულაციების შემოღებას და კოვიდ მწვანე ბარათების დანერგვას ითხოვს, რომ რესტორნებში, ბაზრებში შესვლა მხოლოდ ვვაქცინირებულმა ან გატესტილმა მოქალაქეებმა შეძლონ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეგიონებში კომერციული სექტორისთვის გაზი ძვირდება. მიმდინარე წლის 1 დეკემბრიდან, “სოკარ ჯორჯია გაზის” არასაყოფაცხოვრებო აბონენტები ერთი კუბური მეტრი გაზის მოხმარებისთვის 20 თეთრით მეტს გადაიხდიან. შესაბამისად, ტარიფი 1 ლარი 15 თეთრი იქნება. ასეთივე ტარიფი დაადგინა შპს “ინტერ გაზმა”, რომელიც ახალციხისა და ასპინძის რაიონებს ემსახურება. ამ შემთხვევაში გაზი 6 თეთრით ძვირდება. როგორ აისახება გაზის გაძვირება კერძო სექტორის საქმიანობაზე და იმ პროდუქციაზე, რომლის წარმოებაც გაზზეა დამოკიდებული? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოპოზიციონერი დეპუტატი ლევან იოსელიანი აცხადებს, რომ საქართველოში ფარმაცევტების შრომის ანაზღაურება უკიდურესად დაბალია. მისი თქმით, მათი ანაზღაურება დაახლოებით 300 ლარია. დამსაქმებლების დამოკიდებულება კი ასეთია - თუ არ უნდათ ეს გასამრჯელო, დატოვონ სამსახური და სხვაგან ეძებონ. “არ ვარ მომხრე, სახელმწიფომ ვინმეს რამე თავზე ძალით მოახვიოს, მაგრამ მეორეს მხრივ ამ ადამიანებს სჭირდებათ დაცვა.” აცხადებს იოსელიანი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია „დიოს“ აღმასრულებელი დირექტორი თამაზ დაუშვილი საქართველოს მთავრობას მიმართავს და „მწვანე ბარათების“ დაუყოვნებლად ამოქმედებისკენ მოუწოდებს. აღნიშნული მიმართვა ბიზნესმენმა Facebook-ის პირად გვერდზე გამოაქვეყნა. მისი შეფასებით, ვაქცინაციის გააქტიურების პროცესში თითოეული მოქალაქის ჩართულობა და პასუხისმგებლობის გაზიარება მნიშნელოვანია, რათა მაღალი სიკვდილიანობა არ გვქონდეს? სტუმარი: თამაზ დაუშვილი - კომპანია „დიოს“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეგიონებში კომერციული სექტორისთვის გაზი ძვირდება. კომპანიების - სოკარ ჯორჯია გაზისა და ინტერ გაზის გადაწყვეტილება ძალაში 1 იანვრიდან შევა. გაზის ორივე მიმწოდებელმა BMG-სთან დაადასტურა, რომ ტარიფის ზრდის მიზეზი ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გამო გაზრდილი ხარჯებია. რა თანხის გადახდა მოუწევს ბიზნესს გაზის ახალ ტარიფში და გავრცელდება თუ არა ეს, კერძო სექტორის ყველა წარმომადგენელზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან საფრანგეთში ლეგალურად დასაქმების პროგრამა დროებით დაპაუზდა. ინფორმაცია bmg-ის დასაქმების ხელშეწყობის სააგენტოში დაუდასტურეს. მიზეზად უწყებაში ქვეყნებს შორის გართულებულ მიმოსვლას ასახელებენ, რომელიც კორონავირუსის პანდემიით არის გამოწვეული. როგორ მუშაობს სახელმწიფოს მხრიდან დაანონსებული დასაქმების სახელმწიფო პროგრამები, რომელთან დაკავშირებითაც სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმება საფრანგეთთან ერთად ისრაელთანაც გაფორმდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსეთიდან საქართველოში ბუნებრივი გაზის იმპორტში, მიმდინარე წლის იანვრიდან სექტემბრის ჩათვლით 54 მილიონი დოლარი დაიხარჯა. ამის შესახებ ინფორმაცია საქსტატის მონაცემებშია მოცემული. ეკონომიკის სამინისტრის მიერ დამტკიცებულ ბალანსში, რუსული გაზის წილი დეკემბრის ჩათვლით არის გათვალისწინებული. რა რისკებს ქმნის გაზპრომის რესურსების საქართველოში იმპორტი და როგორ შეიცვლება ეს სურათი ბუნებრივი გაზის ბაზრის ლიბერალიზაციის შემდეგ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მშენებლობები რომლებიც დემონტაჟს ექვემდებარებიან და ახალ სამშენებლო ნებართვას საჭიროებენ დღგ-ს შეღავათი მათზე აღარ გავრცელდება. საკანონმდებლო ინიციატივა დარგობრივი ეკონომიკის და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის სხდომაზე, მაია ბითაძემ წარადგინა. რა იცვლება დემონტაჟს დაქვემდებარებული მშენებლობებისთვის და რა არის ცვლილებების მიზანი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სექტემბერში საქართველოს ეკონომიკა 6.9%-ით გაიზარდა. ანგარიში დღეს საქსტატმა გამოაქვეყნა. რაც შეეხება იანვრიდან სექტემბრის ჩათვლით ჯამურ მაჩვენებელს, 9 თვეში ზრდამ 11.3% შეადგინა. რა ფაქტორებმა განაპირობა სექტემბერში ეკონომიკური ზრდა და რა მიმართულებით რჩება პრობლემები?#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხვალ ქვეყანაში ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნების მეორე ტურია. 20 მუნიციპალიტეტში მოქალაქეები საბოლოო არჩევანს გააკეთებენ. მათ შორის არის თბილისიც, სადაც მერობისთვის მმართველი პარტიის კანდიდატი კახა კალაძე და ოპოზიციის კანდიდატი ნიკა მელია იბრძვიან. მათი საარჩევნო პროგრამების სოციალური პაკეტები უკვე ცნობილია, დღეს კი საქმის კურსის ეთერში შევაჯამებთ ორივე კანდიდატის ეკონომიკურ პოლიტიკას. რა პროექტების განხორციელებას გვიპრდებიან ისინი და როგორ აპირებენ ქვეყანაში არსებული ურბანული თუ სატრანსპორტო მიმართულებით არსებული პრობლემების მოგვარებას.#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სექტემბერში საქართველოს ეკონომიკა 6.9%-ით გაიზარდა. ანგარიში დღეს საქსტატმა გამოაქვეყნა. რაც შეეხება იანვრიდან სექტემბრის ჩათვლით ჯამურ მაჩვენებელს, 9 თვეში ზრდამ 11.3% შეადგინა. შეგახსენებთ, რომ 2021 წელი საკმაოდ მძიმე ეკონომიკური ტენდენციებით დაიწყო. იანვარში ეკონომიკა 11.5%-ით შემცირდა, თებერვალში კი - 5,1 პროცენტით. ეკონომიკური განვითარების ტენდენციებში დადებითი დინამიკა პირველად მარტში დაფიქსირდა, აპრილიდან კი ვითარების შედარებით გამოსწორებას ექსპორტ-იმპორტის, ფულადი გზავნილების და სხვა ეკონომიკური მაჩვენებლების ზრდა დაეხმარა. რა ფაქტორებმა განაპირობა სექტემბერში ეკონომიკური ზრდა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქმის კურსისთვის ცნობილი ხდება, რომ ჯანდაცვის სამინისტრომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ახალი სტაციონალური სამედიცინო დაწესებულებების რეგისტრაცია შეაჩერა. შეზღუდვა ეხება ასევე იმ კლინიკებს, რომლებიც უკვე მონაწილეობენ სახელმწიფო პროგრამაში. მათი განმარტებით, სამინისტრომ ახალი სამედიცინო მომსახურების ატვირთვისთვის საჭირო სპეციალურ პორტალზე წვდომა შეზღუდა.#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეიდან კვების ობიექტებს ერთ-ერთი რეგულაცია მოეხსნათ. მომხმარებლებს ბარის ირგვლივ განლაგებულ სკამებზე განთავსება და მომსახურების მიღება შეუძლიათ. ეს ცვლილება სასტუმროებსაც ეხება. როგორც BMG-სთან საუბრისას შრომის ინსპექციის სამსახურის უფროსმა ბექა ფერაძემ განაცხადა, თავდაპირველად, ამ რეგულაციის შემოღების მიზანი, ბართან მომხმარებლების კონცენტრაციის თავიდან აცილება და შესაბამისად, ეპიდემიური საფრთხეების მინიმუმამდე შემცირება იყო. დღეს კი ინსპექცია ამ შეზღუდვის დატოვების აუცილებლობას ვეღარ ხედავს. კვების ობიექტებისთვის მოქმედი სხვა რეგულაციები ისევ ძალაში რჩება. რამდენად დიდი შეღავათია ამ სექტორში მომუშავე ბიზნესისთვის ეს გადაწყვეტილება და რა გეგმით მუშაობენ კაფე-ბარები, ამას ჩვენს სტუმართან გავარკვევთ.#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ერთ კვირაში მთავრობამ პარლამენტს 2022 წლის ბიუჯეტის გადამუშავებული ვერსია უნდა დაუბრუნოს. ძირითადი მოლოდინი საჯარო სექტორში ხელფასების ზრდას უკავშირდება. ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ გიორგი კაკაურიძემ ფინანსური დოკუმენტის პირველადი პროექტის წარდგენისას საკანონმდებლო ორგანოში ღიად განაცხადა, რომ საჯარო სექტორში ხელფასები კატასტროფულ მდგომარეობაშია. ვიდრე გავიგებთ, რამდენი ლარით და ვის გაეზრდება ანაზღაურება, მანამდე ბიუჯეტის ძირითად პარამეტრებს შეგახსენებთ - მომავალ წელს მთავრობა 6%-იან ეკონომიკურ ზრდას ელოდება. ბიუჯტის დეფიციტი 4.3 პროცენტზეა დაგეგმილი. გარდა ამისა, 2022 წლის ბოლომდე მთავრობა 4.4 მილიარდი ლარის მოცულობის ვალს აიღებს და ჯამური მაჩვენებული 33 მილიარდ 700 მილიონ ლარს მიაღწევს, რაც პროგნოზირებული მთლიანი შიდა პროდუქტის 52.1%-ია. ბიუჯეტის ეს პროექტი საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ დაამუშავა და რეკომენდაციებიც მიამზადა. სტუმარი: ბესო ნამჩავაძე - „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ ანალიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
3 დამტკიცებული პროექტი 1300 იდეიდან - “შენი იდეა ქალაქის მერს” -შედეგები 1300 იდეიდან კალაძემ მხოლოდ 3 მოიწონა კახი კალაძე თბილისის მერი მარიამ მენაბდე ქართველი არქიტექტორი#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნულმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი უცვლელად 10% დატოვა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ორი წლის წინ კახა კალაძემ ლილოს ნაგავსაყრელზე გაზშემკრები ნაგებობის მოწყობის პროექტი დააანონსა, რომლის მოწყობის შემდეგ მუნიციპალიტეტს ადგილზე ელექტროენერგიის გამომუშავებაც ჰქონდა გეგმაში. ამ პროექტმაც, როგორც სხვა არაერთმა დაპირებამ დაპაუზებული პროექტების ნუსხაში გადაინაცვლა. ამ შემთხვევაშიც ტრადიციულად მიზეზად პანდემია სახელდება, თუმცა პროექტი პანდემიამდე ერთი წლით ადრე დაანონსდა. რატომ გაჭიანურდა ლილოს ნაგავსაყრელზე გაზშემკრები ნაგებობის მოწყობის პროექტი და არის თუ არა ეს მიმართულება 2 წლის შემდეგ მუნიციპალიტეტისთვის ისევ საინტერესო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი მთავრობას ე.წ მწვანე პასპორტების შემოღებას სთავაზობს. ამისთვის ამირან გამყრელიძემ საკოორდინაციო საბჭოს დღეს სამუშაო დოკუმენტი წარუდგინა. დეტალებზე, პანდემიის მართვაზე პასუხისმგებელ პირებს არ უსაუბრიათ, თუმცა თუ მწვანე პასპორტი დაინეგა, სავარაუდოდ საზოგადოებრივ ობიექტებში შესასვლელად ვაქცინაციის დამადასტურებელი დოკუმენტი, ან პისიარ ტესტის უარყოფითი პასუხი დაგჭირდებათ. რამდენად მისაღებია ეს მიდგომა კერძო სექტორისთვის და როგორ მუშაობს მსგავსი პირობები იქ, სადაც ამის გამოცდილება უკვე აქვთ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia #მწვანეპასპორტი #ბიზნესი
ამოქმედდება თუ არა საქართველოში ე.წ მწანე პასპორტების სისტემა, ეს შესაძლოა მომავალ კვირას გახდეს ცნობილი. დღეს დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ამირან გამყრელიძემ საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნოს ე.წ მწვანე პასპორტებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებათა სრული პაკეტი წარუდგინა. როგორც გამყრელიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, მომზადებული პაკეტი საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნომ ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად უნდა განიხილოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამშენებლო სექტორი და პროფესიული წრეები ქვეყანაში მოქმედი საბჭოური სამშენებლო სტანდარტების შეცვლას და ევროპულ სტანდარტებზე გადასვლის პროცესის დაჩქარებას ითხოვენ. ქვეყანას უკვე აქვს სამშენებლო კოდექსი, რომელშიც გაწერილია წლების მიხედვით რა უნდა გააკეთოს ქვეყანამ, მათ შორის აღნიშნული კოდექსი გვთავაზობს ევროპულ სტანდარტზე გადასვლის გეგმას. ე.წ ევროკოდები ქვეყანას უკვე ნათარგმნი და აღიარებული აქვს, თუმცა მას თან უნდა ახლდეს ეროვნული დანართები, რაზეც მუშაობა ეკონომიკის სამინისტროს დასრულებული არ აქვს. შესაბამისად უცნობია სამოქმედო გეგმა, როდის, რას აპირებს და რას უნდა ელოდოს კერძო სექტორი მთავრობისგან. რა სტანდარტებით ვაშენებთ დღეს, რატომ არის მნიშვნელოვანი ევროკოდების არსებობა და რა პრობლემაზე საუბრობენ სპეციალისტები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2021 წლის 9 თვეში საქართველომ მეზობელი ქვეყნებიდან სამედიცინო ჟანგბადის შეძენაში თითქმის 60-ჯერ მეტი თანხა გადაიხადა, ვიდრე 2020-ში, იქამდე სანამ ქვეყანაში კორონავირუსის მასობრივი გავრცელება დაიწყებოდა. ქვეყანაში არსებულ კლინიკებში ჟანგბადის მცირე საწარმოების მოწყობა კი მოხდა, თუმცა ფაქტია, რომ ინფიცირების პიკის დროს ადგილობრივი წარმოება მოთხოვნას ვერ აკმყოფილებს, ამიტომ ერთდერთი გამოსავალი ჟანგბადის იმპორტია, რომელიც მეოთხე ტალღის დროს, მეზობელ ქვეყნებში გაუარესებული ეპიდვითარების გამო შეფერხდა კიდეც. როგორ ვხვდებით მეხუთე ტალღას, რა რაოდენობის ჟანგბადი იწარმოება ყოველდღიურად კლინიკებში და რა ძირითად შეცდომებს ასახელებს კერძო სექტორი, რომელიც მთავრობამ წესით მიმდინარე ტალღის დროს აღარ უნდა გაიმეოროს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia