საქართველო-უზბეკეთის ურთიერთობები - ინტერვიუ ელჩთან
58 ნახვა ოქტომბერი 15, 2025
საქართველო უზბეკეთს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირები მზარდია. ამ დროისთვის უზბეკეთი საქართველოს მეცხრე უმსხვილესი საექსპორტო ბაზარია, სადაც 2025 წლის 8 თვეში ექსპორტი 55.9%-ით გაიზარდა და 126.3 მლნ დოლარი შეადგინა. მასზე ქვეყნის მთლიანი ექსპორტის 2.8% მოდის. უზბეკეთი იმ გამონაკლის ქვეყნებს შორისაა, რომლებთანაც საქართველოს დადებითი სავაჭრო ბალანსი აქვს, ანუ თავად იმაზე მეტს ყიდის ამ ბაზარზე, ვიდრე ყიდულობს. აღსანიშნავია, რომ ექსპორტის დიდი წილი, 70%-ზე მეტი რეექსპორტზე მოდის. უზბეკეთთან სავაჭრო ბრუნვა 2021 წლიდან მზარდია, 2024 წელს კი რეკორდულ 242.3 მლნ დოლარს მიაღწია. მიმდინარე წლის 8 თვეში ექსპორტი და იმპორტი ჯამურად 181.4 მლნ დოლარი იყო. ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკური კავშირების კიდევ ერთი მიმართულება ტურიზმია. 9 თვის მონაცემებით, უზბეკეთი Top 15 ქვეყანას შორისაა, საიდანაც საქართველოში ყველაზე მეტი ვიზიტი შედგა. კერძოდ, რაოდენობამ 61 949 შეადგინა, რაც წლის ჭრილში თითქმის 23%-იანი ზრდაა. რა განაპირობებს ორ ქვეყანას შორის გაზრდილ სავაჭრო-ეკონომიკურ კავშირებს და როგორია ზრდის პოტენციალი, განსაკუთრებით იმ ფონზე, რომ ბოლო წლებში არაერთი ქართული კომპანია გავიდა უზბეკეთის ბაზარზე - ამ თემებზე უზბეკეთში საქართველოს ელჩთან, დავით კოტარიასთან ინტერვიუ ჩვენმა გადამღებმა ჯგუფმა გასულ კვირას ტაშკენტში, გაყიდვების ასოციაციის მიერ ორგანიზებული საქართველო-უზბეკეთის ბიზნეს გამოფენის ფარგლებში ჩაწერა. ინტერვიუ: დავით კოტარია - საქართველოს ელჩი უზბეკეთში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში პური გაძვირდა - მაღაზიებში პროდუქტზე ფასები დღეიდან უკვე დაკორექტირდა. პურის მწარმოებელთა ასოციაციაში ამბობენ, რომ ფასები 10 თეთრით არის გაზრდილი, თუმცა გაძვირება ყველა სახეობის პროდუქტს არ შეხებია. რა ფაქტორების გათვალისწინებით გაძვირდა პური ქვეყანაში და რა მოლოდინები არსებობს ამ კუთხით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სამკერვალო საწარმოები იხურება - ტანსაცმლის ექსპორტი ისევ მცირდება;
50 ნახვა ოქტომბერი 14, 2025
ტექსტილის დარგში კრიზისია. საქართველოში წარმოებული ტანსაცმლის ექსპორტი თვიდან თვემდე იკლებს, მიზეზი უცხოელი დამკვეთების ინტერესის კლებაა და როგორც კერძო სექტორში ამბობენ, შედეგად ბევრი სამკერვალო საწარმო ან უკვე დაიხურა ან კადრებს ამცირებენ. რა ტენდენციებია ტექსტილის დარგში, რატომ იკლებს ინტერესი უცხოური კომპანიების მხრიდან და სად არის გამოსავალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა შემთხვევაში გაუნახევრდება ბიზნესს საგადასახადო შემოწმების დროს დარიცხული ჯარიმები?
56 ნახვა ოქტომბერი 14, 2025
შემოსავლების სამსახურმა საგადასახადო შემოწმებით დარიცხული ჯარიმის 50%-ის გაუქმების წესი დაამტკიცა. საუბარია კომპანიებისთვის საგადასახადო შემოწმებების შედეგად დაკისრებული ჯარიმების 50%-ის გაუქმების წესზე, რაც სავარაუდოდ, მიზნად საგადასახადო დავალიანებების ნებაყოფლობით გადახდის წახალისებას ისახავს.საგადასახადო კოდექსში მსგავსი ჩანაწერი აქამდეც არსებობდა. რამდენად იყენებდა ბიზნესი ამ მექანიზმს და რატომ გახდა საჭირო საგადასახადო კოდექსში მიღებული ცვლილებებიდან 7 წლის თავზე მსგავსი მეთოდური მითითების გამოცემა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
40 ნახვა ოქტომბერი 14, 2025
ტექსტილის დარგში კრიზისი გრძელდება- საქართველოში წარმოებული ტანსაცმლის ექსპორტი თვიდან თვემდე იკლებს, რადგან უცხოელი დამკვეთებისთვის საქართველო საინტერესო აღარ არის. ბიზნესის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ საექსპორტო შემოსავლების კლების გამო ბევრი სამკერვალო საწარმო უკვე დაიხურა და სექტორი მნიშვნელოვანი პრობლემების წინაშეა. რა ტენდენციებია ტექსტილის დარგში, რატომ იკლებს ინტერესი უცხოური კომპანიების მხრიდან და სად არის გამოსავალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია სასტუმროების დატვირთულობა და რომელი ქვეყნებიდან სტუმრობენ საქართველოს?
36 ნახვა ოქტომბერი 14, 2025
წელს 9 თვეში საქართველოს 4 მლნ 300 ათასზე მეტი საერთაშორისო ტურისტი სტუმრობდა, რაც წლიურად 7.9%-იანი ზრდაა. უშუალოდ 2025 წლის III კვარტალში საქართველოში ჩამოსულმა ტურისტების რაოდენობამ კი 2 მილიონს გადააჭარბა, რაც 2024 წელთან შედარებით 9%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. ტოპ 15 ქვეყანას შორის მოწინავე ადგილებზე კვლავ ისეთია ქვეყნებია როგორიცაა რუსეთი, თურქეთი, სომხეთი, ამ ჩამონათვალშია ასევე აზიური ბაზრები მათ შორის ჩინეთი და ინდოეთი. 9 თვეში ვიზიტების რაოდენობა გაზრდილია ევროკავშირის ქვეყნებიდანაც, კერძოდ, ევროკავშირიდან ვიზიტების რაოდენობამ 394,496 შეადგინა, რაც წლიურად 13.3%-იანი ზრდაა. რამდენად უზრუნველყოფს ტურისტების რაოდენობის ამ ტემპით ზრდა სასტუმროების და განთავსების ობიექტების დატვირთულობას და რომელი ბაზრებიდან სტუმრობენ საქართველოს? სტუმარი: მაია წერეთელი - სასტუმროების მმართველი კომპანია McInerney Hospitality International-ის ვიცე-პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შემოსავლების სამსახურმა საგადასახადო შემოწმებით დარიცხული ჯარიმის 50%-ის გაუქმების წესი დაამტკიცა. საუბარია კომპანიებისთვის საგადასახადო შემოწმებების შედეგად დაკისრებული ჯარიმების 50%-ის გაუქმების წესზე, რაც სავარაუდოდ, საგადასახადო დავალიანებების ნებაყოფლობით გადახდის წახალისებას ისახავს მიზნად. აღსანიშნია, რომ საგადასახადო კოდექსში მსგავსი ჩანაწერი აქამდეც არსებობდა. რამდენად იყენებდა ბიზნესი ამ მექანიზმს და რატომ გახდა საჭირო საგადასახადო კოდექსში მიღებული ცვლილებებიდან 7 წლის თავზე მსგავსი მეთოდური მითითების გამოცემა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
7:47
ნობელის პრემიის ლაურეატები 2025;
46 ნახვა ოქტომბერი 13, 2025
ჯერ ისევ ვიზალიბერალიზაციის და ძველი სამოგზაურო წესების მიხედვით სკანდინავიაში მივლინებით წასული გიორგი ისაკაძე ნობელის პრემიის ლაურეატების ამბებს ვერ გამოაკლდა და ვიდრე ოსლოდან ამ ვიზიტის მიზეზებზე მოგიყვებით თვალი გადავავლოთ 5 სხვადასხვა ნომინაციაში გამორჩეულ მეცნიერებსა თუ მსოფლიო დონის მოღვაწეებს და რა თქმა უნდა ჩვენი ინტერესი იყო ეკონომიკის დარგში ნობელის პრემიის ლაურეატების ვინაობაც, - ნობელის პრემიის ამბებით სკანდინავიიდან საქმის კურსის შემაჯამებელ გამოშვებაში გიორგი ისაკაძე გვიერთდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რთველი 2025- რიგები ჩამბარებელ პუნქტებთან;
40 ნახვა ოქტომბერი 13, 2025
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცნობით, 13 ოქტომბრის მონაცემებით, კახეთის რეგიონში ღვინის საწარმოებმა დაახლოებით 283 ათასი ტონა ყურძენი გადაამუშავეს. ამ ეტაპზე, კახეთსა და რაჭაში მოსავალი 20 ათასამდე მევენახე-ფერმერმა დააბინავა, ხოლო რთველის პროცესში 521 ღვინის საწარმო მონაწილეობს. რაჭაში რთველი გამოწვევების ფონზე მიმდინარეობს- მევენახეები ჩასაბარებელ პუნქტებთან არსებული რიგების გამო ყურძნის ჩაბარებას ვერ ახერხებენ. ადგილობრივი მარნების წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ რთველი წელს არაორგანიზებული იყო, ჩასაბარებელი პუნქტები კი მაღალ დატვირთვას ვერ გაუმკლავდა. მათივე ინფორმაციით, ადგილზე მარნები ყურძენს ვერ იბარებენ, რადგან ცისტერნები სავსე აქვთ, შესაბამისად, მევენახეებს ყურძენი უფუჭდებათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia