კარტოფილის ექსპორტი 262%-ით გაიზარდა - ოფიციალური მონაცემებით, გასული წლის იანვარ-დეკემბერში, საქართველომ კარტოფილის ექსპორტიდან 27.3 მლნ აშშ დოლარის შემოსავალი მიიღო და ყველაზე დიდი მოცულობით კარტოფილი რუსეთში გაყიდა. პარალელურად იზრდება იმპორტი მეზობელი თურქეთიდანაც - რამ განაპირობა კარტოფილის ექსპორტის მასშტაბური ზრდა გასულ წელს და ამის პარალელურად რატომ დადგა იმპორტის ზრდის აუცილებლობა დღის წესრიგში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ანაკლიის პორტის თემა კიდევ ერთი საკითხი იყო რაზე პრემიერმა გასულ უქმეებზე ისაუბრა და თქვა რომ შესწავლა ჩინური კომპანიის გრძელდება. ტემპების კორექციის მიუხედავად ანაკლიის პორტის მნიშვნელობა არათუ იკლებს არამედ მზარდია. პორტის პროექტი მეტად პოლიტიკურია, თუმცა, განხორციელების შემთხვევაში, ანაკლიას შეუძლია შუა დერეფანში საქართველოს როლი გააფართოოს - ამის შესახებ ევროკომისიის გაფართოებისა და აღმოსავლეთ სამეზობლო პოლიტიკის საკითხების გენერალური დირექტორატის კვლევაშია აღნიშნული. ევროკომისია ფაქტობრივად, პირველად, ანაკლიის პორტს ტრანსევროპული სატრანსპორტო ქსელის გაფართოების პროექტების ნაწილს მიაკუთვნებს. დოკუმენტის მიხედვით, ტრანსევროპული სატრანსპორტო ქსელის გაფართოების კონტექსტში, ანაკლიის პროექტი ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტად განიხილება, რომელსაც შუა დერეფანში საქართველოს პოზიციის გაძლიერება შეუძლია. აღსანიშნავია, რომ უკვე 10 წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც 2016 წლის 8 თებერვალს, საქართველოს მთავრობამ ანაკლიის პორტის მშენებელი კომპანია - ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი გამოავლინა. 10 წლის თავზე საქართველოს მთავრობა ახალ ინვესტორთან კვლავ მოლაპარაკებების პროცესშია. ვინ და რა უშლის ხელს ანაკლიის პორტის პროექტის განვითარებას და რას წერს ევროკავშირის ანგარიში პორტის სტრატეგიულ მნიშვნელობაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არა კლასიკური ბანკი, თუმცა ბანკის მსგავსი ფუნქციებით - “ქართული ოცნება” ეკონომიკის განვითარების ბანკის დაფუძნებას გეგმავს. როგორც პრემიერი განმარტავს, საუბარია საპარტნიორო ფონდის რეორგანიზაციის შედეგად ჩამოყალიბებული “საქართველოს განვითარების ფონდის” და სააგენტოს "აწარმოე საქართველოში” გაერთიანებით და ერთიანი ინსტიტუციის შექმნით. ეს ორგანიზაცია, საკუთარ სახელწოდებაში გამოიყენებს ტერმინს „ბანკი“, თუმცა არ განახორციელებს კომერციული ბანკისთვის განსაზღვრულ ისეთ საბანკო საქმიანობას, რომელიც ეროვნული ბანკის ლიცენზიაა საჭირო. ქართული ოცნების ინიციატივაზე კითხვები აქვთ სპეციალისტებს. ეკონომისტების ნაწილის თქმით, მნიშვნელოვანია გაირკვეს, მიღმა სააგენტო აწარმოე საქართველოს ბიუჯეტისა, რა იქნება ახალი უწყების დაფინანსების წყარო, ამასთან, კონკრეტულად ეკონომიკის რა სეგმენტებს დააფინანსებს ახალი ინსტიტუტი და იქნება თუ არა ახალი უწყება არსებული კომერციული ბანკების კონკურენტი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პორტის პროექტი მეტად პოლიტიკურია, თუმცა, განხორციელების შემთხვევაში, ანაკლიას შეუძლია შუა დერეფანში საქართველოს როლი გააფართოოს - ამის შესახებ ევროკომისიის გაფართოებისა და აღმოსავლეთ სამეზობლო პოლიტიკის საკითხების გენერალური დირექტორატის კვლევაშია აღნიშნული. ევროკომისია ფაქტობრივად, პირველად, ანაკლიის პორტს ტრანსევროპული სატრანსპორტო ქსელის გაფართოების პროექტების ნაწილს მიაკუთვნებს. დოკუმენტის მიხედვით, ტრანსევროპული სატრანსპორტო ქსელის გაფართოების კონტექსტში, ანაკლიის პროექტი ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტად განიხილება, რომელსაც შუა დერეფანში საქართველოს პოზიციის გაძლიერება შეუძლია. აღსანიშნავია, რომ უკვე 10 წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც 2016 წლის 8 თებერვალს, დიდხნიანი მოლოდინის შემდეგ, საქართველოს მთავრობამ ანაკლიის პორტის მშენებელი კომპანია - ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი გამოავლინა. 10 წლის თავზე საქართველოს მთავრობა ახალ ინვესტორთან კვლავ მოლაპარაკებების პროცესშია. ვინ და რა უშლის ხელს ანაკლიის პორტის პროექტის განვითარებას და რას წერს ევროკავშირის ანგარიში პორტის სტრატეგიულ მნიშვნელობაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არა კლასიკური ბანკი, თუმცა ბანკის მსგავსი ფუნქციებით - “ქართული ოცნება” ეკონომიკის განვითარების ბანკის დაფუძნებას გეგმავს. როგორც პრემიერი კობახიძე განმარტავს, საუბარია საპარტნიორო ფონდის რეორგანიზაციის შედეგად ჩამოყალიბებული “საქართველოს განვითარების ფონდის” და სააგენტოს "აწარმოე საქართველოში” გაერთიანებით და ერთიანი ინსტიტუციის შექმნით. ეს ორგანიზაცია, საკუთარ სახელწოდებაში გამოიყენებს ტერმინს „ბანკი“, თუმცა არ განახორციელებს კომერციული ბანკისთვის განსაზღვრულ ისეთ საბანკო საქმიანობას, რომელიც ეროვნული ბანკის ლიცენზიაა საჭირო. შესაბამისი ცვლილებები უნდა აისახოს „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში" უნდა შევიდეს რას მოუტანს ეკონომიკას ოპტიმალური მართვის მოტივით დაწყებული პროცესი, რა ფუნქციები შეიძლება ჰქონდეს ეკონომიკის განვითარების ბანკს და შევა თუ არა ის კონკურენციაში კომერციულ ბანკებთან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგოობიექტების მიერ გადახდილი ქონებისა და მიწის გადასახადის ნაწილი შესაძლოა კონკრეტულად იმ სოფელსა თუ თემს გადაეცეს, სადაც ეს ელექტროსადგურია განთავსებული- რამდენიმე წლიანი ლოდინის შემდეგ, განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციის მიერ მომზადებული კანონპროექტი პარლამენტს საგაზაფხულო სესიაზე უნდა წარედგინოს. აღნიშნულს კანონშემოქმედებითი საქმიანობის მოკლევადიანი გეგმა ითვალისწინებს, რომელიც მთავრობამ უკვე დაამტკიცა. საუბარია განახლებადი ენერგიის რესურსებიდან წარმოშობილი გრძელვადიანი სარგებლის განაწილების პრინციპებზე. კერძოდ, ის ადგენს გრძელვადიანი სარგებლის განაწილების წესს ელექტროენერგიის მწარმოებელს, პროექტის განხორციელების არეალში მოქცეულ დასახლებას და მუნიციპალიტეტის ორგანოებს შორის, სადაც უშუალოდ ხორციელდება განახლებადი ენერგიის ისეთი პროექტი, რომელიც ერთი ან რამდენიმე დასახლების საცხოვრებელ გარემოზე ახდენს გავლენას. რას მოიაზრებს კანონპროექტი, რა სარგებელი შეიძლება მიიღოს იმ სოფელმა თუ რაიონმა სადაც ჰესები შენდება და იქნება თუ არა ის გარდამტეხი იმ ელექტროსადგურებისთვის, რომლებიც მოსახლეობის მხრიდან არსებული ნეგატიური დამოკიდებულების გამო ვერ შენდება? სტუმარი: ლევან კოკაია - GREDA-ს იურისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისტორიაში პირველად, Gulf-მა ExxonMobil-ის ქარხანაში წარმოებული 30 000 ტონა ბენზინი შემოიტანა. კომპანიის ცნობით, 7 თებერვალს ფოთის პორტში ბელგიიდან, ანტვერ-პენის პორტიდან, 30 000 ტონა ბენზინით დატვირთული ტანკერი შემოვიდა. ფოთის პორტში ნავთობკომპანია Gulf-ის წარმომადგენელმა გივი ყაჭიურმა bm.ge-ს განუცხადა, რომ ეს საქართველოს საწვავის მომარაგების ისტორიაში პირველი შემთხვევაა, როდესაც ტვირთი ExxonMobil-ის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანაში დაიტვირთა და ქვეყნის მიმართულებით დაახლოებით 5 500 კილომეტრი გაიარა. კომპანიაში აცხადებენ, რომ ExxonMobil-ის წარმოებული 30 000 ტონა ბენზინი განთავსდა ეი-პი-აი 650 სტანდარტით დაპროექტებულ და აშენებულ რეზერვუარებში, რომლებიც შიდა მცურავი სახურავებით არის აღჭურვილი. „აღნიშნული ტექნოლოგია ამცირებს ემისიებს, დანაკარგებს და გარემოზე მიყენებულ ზიანს. ყველა რეზერვუარი შიგნიდან დამუშავებულია სპეციალური საფარით, რაც პროდუქტის ხარისხის მაქსიმალურ შენარჩუნებას უზრუნველყოფს- ამბობენ Gulf-ში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 06.02.2026
2026 წლის რთველი ახალი წესებით ჩატარდება და სახელმწიფოს მხრიდან ყურძნის სამი ფასი იქნება დადგენილი. ღვინის ეროვნულ სააგენტოში აცხადებენ, რომ წელს კიდევ უფრო მეტი აქცენტი გაკეთდება ხარისხზე და ღვინო 17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძნისგან აღარ დამზადდება. ღვინის მწარმოებელ კომპანიებში აცხადებენ, რომ წლევანდელ რთველთან დაკავშირებით სააგენტოს მიერ გაჟღერებული მიდგომა მეტად საბაზრო პრინციპებს ეფუძნება. დარგის სპეციალისტების ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფოს მიერ რთველის სუბსიდირებასთან დაკავშირებული მიდგომა კვლავ არასწორია და ბაზარზე მანკიერი პრაქტიკის ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს. რა სიახლეები იქნება 2026 წლის რთველისთვის და როგორია შეფასებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა ლარის ობლიგაციების დიდ გამოშვებას და ამ გზით, საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიებისგან კაპიტალის მოზიდვას გეგმავს. ფინანსთა მინისტრის ამბობს, რომ ამ ტიპის ფასიანი ქაღალდების მიმართ დაინტერესება უკვე ბევრმა კომპანიამ გამოთქვა. ემისიის მოცულობა ჯერჯერობით უცნობია, ასევე, უცნობია, დაილისტება თუ არა ეს ფასიანი ქაღალდები რომელიმე ბირჟაზე, თუმცა, მოლოდინია, რომ განთავსება მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება. რა ტიპის ინვესტორები შეიძლება დაინტერესდნენ საქართველოს სამთავრობო ობლიგაციებით, რა რისკები შეიძლება ახლდეს პროცესს და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა ლარის ობლიგაციების დიდ გამოშვებას და ამ გზით, საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიებისგან კაპიტალის მოზიდვას გეგმავს. ფინანსთა მინისტრის ამბობს, რომ ამ ტიპის ფასიანი ქაღალდების მიმართ დაინტერესება უკვე ბევრმა კომპანიამ გამოთქვა. ემისიის მოცულობა ჯერჯერობით უცნობია, ასევე უცნობია დაილისტება თუ არა ეს ფასიანი ქაღალდები რომელიმე ბირჟაზე, თუმცა, მოლოდინია, რომ განთავსება მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება. რა ტიპის ინვესტორები შეიძლება დაინტერესდნენ საქართველოს სამთავრობო ობლიგაციებით, რა რისკები შეიძლება ახლდეს პროცესს და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სვანეთში ელექტროენერგიის მოხმარება კვლავ მზარდ ტენდენციას აჩვენებს - 2025 წელს 2024 წელთან შედარებით მოხმარება 6 პროცენტით არის გაზრდილი, ბოლო 5 წელიწადში კი ზრდა 45 პროცენტია. ამის პარალელურად ადგილობრივი ხელისუფლება მოსახლეობას ხვდება და აფრთხილებს რომ მიზეზი მოხმარების ზრდის მთავარი მიზეზი კრიპტომაინინგია და თუ მაინერების გათიშვა არ მოხდება სვანეთი გამრიცხველიანებასთან და ელექტროენერგიის გადასახადის დაწესებასთან ძალიან ახლოსაა. საქართველოს პარლამენტის წევრი ვიქტორ ჯაფარიძე ამბობს, რომ ვითარება უკიდურესად მძიმეა და კრიტიკულ ფაზაშია შესული, ელექტროენერგიის მოხმარება კი თითქმის ხუთჯერ არის გაზრდილი. არსებული ინფრასტრუქტურა ამ დატვირთვას ვერ უმკლავდება, ამიტომ საჭიროა დაუყოვნებლივი, მკაცრი და კოორდინირებული ზომების გატარება შესაბამისი უწყებების მხრიდან, რათა მოხდეს კრიპტომაინინგის რეგულირება, ენერგოსისტემის დაცვა და სვანეთის მოსახლეობისთვის სტაბილური ელექტროენერგიის მიწოდების უზრუნველყოფა. სვანეთში ტურისტული სეზონი აქტიურ ფაზაშია - როგორ შეხვდა სეზონს მესტია, ვის სტუმრობს კურორტს და როგორია ადგილზე ვითარება შეცვლილი ტურისტული სეგმენტის გათვალისწინებით? სტუმარი: ლაშა ჯაფარიძე - სასტუმრო „ბამგურიანის“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კვერცხი 5%-ით გაიაფდება - „სავანეთი“, „დილა“, „კოდა“ და „კუმისი“ — აცხადებენ, რომ მათ მიერ წარმოებულ კვერცხზე, როგორც პირველადი მოხმარების საკვებ პროდუქტზე, ფასის შემცირების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღეს. მათი თქმით, აღნიშნული გადაწყვეტილება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის გათვალისწინებით არის მიღებული, რომელიც სასურსათო პროდუქციის ფასების შემცირებას უკავშირდება. განცხადებაში წერია, რომ მეფრინველეობის ასოციაციის წევრი კომპანიები სრულ მხარდაჭერას უცხადებენ სახელმწიფო პოლიტიკას, რომელიც ფასების კლებასა და მოსახლეობის სოციალური პირობების გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად. ასოციაციის წევრი კომპანიები იმედოვნებენ, რომ მთავრობის აქტიური მუშაობა რითეილ სექტორთან, ფასნამატების შემცირების მიმართულებით, გავლენას მოახდენს პროდუქციის საბოლოო ფასსა და ხელმისაწვდომობაზე. რის ხარჯზე შეამცირეს კვერცხის მსხვილმა მწარმოებლებმა „სავანეთმა“, „დილამ“, „კოდამ“ და „კუმისმა“ ფასები და რისკები იკვეთება გადაწყვეტილებაში? სტუმარი: გოგი მაისურაძე - "კუმისის" მეფრინველეობის ფაბრიკის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს საბანკო სექტორის აქტივები 12,4%-ით გაიზარდა, წელს კი საბანკო ასოციაცია მეტ გაციფრულებასა და ახალ მოთამაშეებს ელოდება. სექტორმა ზრდა აჩვენა დაკრედიტების კუთხით - ლარში გაცემული სესხების პორტფელი 15%-ზე მეტით გაიზარდა, ხოლო დოლარულ გამოხატულებაში (კურსის ეფექტის გარეშე) 19%-ს გადააჭარბა. ცვლილებები დაფიქსირდა დეპოზიტების სტრუქტურაშიც - მომხმარებლებმა არჩევანი მიმდინარე ანგარიშებიდან ვადიან დეპოზიტებზე გადაიტანეს, რამაც ლარის პოზიციები გაამყარა. რაც შეეხება მოგებას, სისტემამ წელი 3.3 მილიარდი ლარის წმინდა მოგებით დაასრულა. რა ტენდენციები შეინიშნებოდა სექტორში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პრემიერის შემდეგ აფთიაქების რაოდენობა და ლოკაციები ფარმა სექტორს ჯანდაცვის მინისტრმაც დაუწუნა. მიხეილ სარჯველაძე თვლის, რომ სხვა და სხვა ბრენდის ობიექტების სიჭარბე და ერთ ლოკაციაზე რამდენიმე კონკურენტის არსებობა, ბიზნესისთვის ტვირთია, რომელიც საბოლოოდ ფასებში აისახება. "არსად მინახავს, რამდენიმე კონკურენტი ფარმაცევტული ქსელი გვერდი-გვერდ ხსნიდეს აფთიაქს, ჩვენთან ეს უცნაურობა არის”, - ამბობს მიხეილ სარჯველაძე. ის რომ ამ განცხადებებს შესაძლოა გარკვეული რეგულირება მოჰყვეს, არ გამორიცხავენ ფარმასექტოში, თუმცა მიიჩნევენ, რომ რადიკალურად განსხვავებული მოდელების გამო, ნაკლებად რელევანტურია საქართველოს და ევროპის ქვეყნების შედარება. ამასთან, ბიზნესი ფიქრობს, რომ თუკი რეგულირებაზე ფიქრი დაიწყება, ყველა რისკ-ფაქტორის გათვლა უნდა მოხდეს. რატომ ხსნიან კონკურენტები აფთიაქებს გვერდიგვერდ და მოქმედებს თუ არა აფთიაქების რაოდენობა მედიკამენტების ფასზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს საბანკო სექტორის აქტივები 12,4%-ით გაიზარდა, წელს კი საბანკო ასოციაცია მეტ გაციფრულებასა და ახალ მოთამაშეებს ელოდება. სექტორმა ზრდა აჩვენა დაკრედიტების კუთხით - ლარში გაცემული სესხების პორტფელი 15%-ზე მეტით გაიზარდა, ხოლო დოლარში კურსის ეფექტის გარეშე 19%-ს გადააჭარბა. ცვლილებები დაფიქსირდა დეპოზიტების სტრუქტურაშიც - მომხმარებლებმა არჩევანი მიმდინარე ანგარიშებიდან ვადიან დეპოზიტებზე გადაიტანეს, რამაც ლარის პოზიციები გაამყარა. რაც შეეხება მოგებას, სისტემამ წელი 3.3 მილიარდი ლარის წმინდა მოგებით დაასრულა. რა ტენდენციები შეინიშნებოდა სექტორში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ირაკლი კობახიძის შემდეგ, ჯანდაცვის მინისტრიც ამბობს, რომ სხვადასხვა ბრენდის ობიექტების სიჭარბე და ერთ ლოკაციაზე რამდენიმე კონკურენტი ბრენდის არსებობა, ბიზნესისთვის ტვირთია, რომელიც საბოლოოდ ფასებში აისახება. "არსად მინახავს, რამდენიმე კონკურენტი ფარმაცევტული ქსელი გვერდი-გვერდ ხსნიდეს აფთიაქს, ჩვენთან ეს უცნაურობა არის”, - ამბობს მიხეილ სარჯველაძე. ის რომ ამ განცხადებებს შესაძლოა გარკვეული რეგულირება მოჰყვეს არ გამორიცხავენ ფარმასექტოში, თუმცა მიიჩნევენ, რომ რადიკალურად განსხვავებული მოდელების გამო ნაკლებად რელევანტურია საქართველოს და ევროპის ქვეყნების შედარება, ამასთან, თუკი რეგულირებაზე ფიქრი დაიწყება ყველა რისკ-ფაქტორის გათვლა უნდა მოხდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგეტიკის სექტორი წლების განმავლობაში საქართველოს ელექტროსისტემის შეჩერებული ინფრასტრუქტურული პროექტები აქტიურ ფაზაში გადასვლას ელის. ელექტროსისტემაში ამ კვირაში მრჩეველთა საბჭოს მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც სახელმწიფო ელექტროსისტემის მენეჯმენტთან ერთად, განიხილეს ყველა ის ინფრასტრუქტურული პროექტი, რომლის განხორციელება ქვეყნის ენერგოსისტემის განვითარებისთვის და ახალი გენერაციის ობიექტების გადამცემ ქსელში ინტეგრაციისთვის მნიშვნელოვანია. საუბარი შეეხო შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის მიმდინარეობაზე, მხარეებმა აღნიშნეს, რომ პროექტის განხორციელება იქნება სტიმული კერძო სექტორისთვის, ახალი გენერაციის ობიექტების ასაშენებლად. ელექტროსისტემის მენეჯმენტი ბიზნესს არწმუნებს, რომ ქართული კომპანიების მთავარი პარტნიორი იქნება. რა თემებს დაეთმო მრჩეველთა საბჭოს შეხვედრა და პროექტების განხორციელებას ელის კერძო სექტორი? სტუმარი: გიორგი მირცხულავა - „ბემონის“ მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროკომისიამ მიგრაციის ახალი, ხუთწლიანი სტრატეგია წარადგინა. ახალი დოკუმენტი თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ევროკავშირს სამომავლო მუშაობას დაეხმარება. პრიორიტეტულია უკანონო შესვლის შემცირება და ამავდროულად, ლეგალური გზების წახალისება. მიმდინარე წლის შემოდგომაზე სრულად ამოქმედდება შესვლა-გასვლის EES და ავტორიზაციის ETIAS - სისტემები. ევროკომისიის ინფორმაციით, მთავარი მიზანია მიგრაციისა და თავშესაფრის სისტემის გამართული მუშაობა, შიდა საზოგადოებისა და ეკონომიკების განვითარების უზრუნველყოფა. რა იცვლება საქართველოსთვის, რა ახალი პროცედურების გავლა მოუწევთ ქართველ მოგზაურებს და როგორ აისახება ახალი გამკაცრებული მიდგომები ჩვენს ქვეყანაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 04.02.2026 Eagle Hills-ის თბილისის პროექტში 300-ზე მეტი უძრავი ქონება გაიყიდა - Eagle Hills Georgia; იანვარში სასტუმროებში ფასი წლიურად 9%-ით გაიზარდა - PMC; იანვარში მომხმარებელთა უფლებების დარღვევისთვის 6 მოვაჭრეს 34 185 ლარის ჯარიმა დაეკისრა; ზურა ფიჩხაია: The Lake-ის პროექტში სამხრეთ აფრიკელი ინვესტორი შემოვიდა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სარესტორნო ბიზნესი სახელმწიფოს მიერ დადგენილი გადასახადების გადახედვას კვლავ ითხოვს. ჰორეკა სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ მათთვის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა 18%-იანი დღგ-ს გადასახადია, რაც მათი შეფასებით, ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია, რაც ქვეყანაში ამ ბიზნესის განვითარებას აფერხებს. სექტორის მეორე ნაწილი კი აცხადებს, რომ გამოწვევაა თავად არსებული საგადასახადო სისტემაა, როდესაც სოფლის მეურნეობის პროდუქციის შესყიდვისას კვების ობიექტები დამატებული ღირებულების გადასახადის ჩათვლას ვერ ახერხებენ, რადგან ეს პროდუქცია სარესტორნო ბიზნესისგან განსხვავებით ნულოვანი დაბეგვრით სარგებლობს. რას ითხოვს სარესტორნე ბიზნესი და რა გამოწვევებია დარგში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარში სასტუმროებში ფასი წლიურად 9%-ით გაიზარდა - PMC კვლევითი ცენტრი განახლებულ სტატისტიკას აქვეყნებს. მათი ინფორმაციით წლიურად კი ზრდაა, თუმცა იანვარში საქართველოს სასტუმროს ფასების ინდექსი წინა თვესთან შედარებით, 0.8%-ით არის შემცირებული. 2026 წლის იანვარში სასტუმროების საშუალო ფასმა საოჯახო ტიპის სასტუმროებში 107 ლარი შეადგინა, 3-ვარსკვლავიან სასტუმროებში - 152 ლარი, ხოლო 4-ვარსკვლავიან სასტუმროებში - 229 ლარი. რაც შეეხება 5-ვარსკვლავიან სასტუმროებს, საშუალო ფასი ამ სეგმენტში 416 ლარი იყო. PMC კვლევითი ცენტრის ცნობითვე, ყველაზე მაღალი საშუალო ფასი 5-ვარსკვლავიან სასტუმროებზე მცხეთა-მთიანეთში - 1016 ლარი, თბილისში - 535 ლარი და კახეთში - 518 ლარი იყო. ანგარიში მიხედვით, 2026 წლის იანვარში 3, 4 და 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროების ფასების ინდექსი 2.3%-ით შემცირდა წინა თვესთან შედარებით, ხოლო საოჯახო ტიპის სასტუმროების ფასების ინდექსი 5.7%-ით გაიზარდა. რაც შეეხება წლიურ მაჩვენებელს, იანვარში 3, 4 და 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროების ფასების ინდექსი 10.4%-ით გაიზარდა წინა წელთან შედარებით, ხოლო საოჯახო ტიპის სასტუმროების ფასების ინდექსი - 4.4%-ით. რამ განაპირობა გასულ წელთან შედარებით სასტუმრო ფასების ინდექსის ზრდა, როგორია სექტორში მოთხოვნა და რამდენად არის ისევ ქვეყანაში განთავსების ადგილების სიჭარბე? სტუმარი: მაია წერეთელი - McInerney Hospitality International, ვიცე-პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში თხევადი საწვავის იმპორტი მზარდია. საქსტატის მონაცემებით, გასულ წელს ქვეყანამ 43 მლნ დოლარის 105 ათასი ტონა პროპანი-ბუტანი შეიძინა. იმპორტი გაზრდილია როგორც რაოდენობრივი, ისე ღირებულებით გამოსახულებაში. თხევადი გაზის ერთადერთი მომწოდებელი ჯერჯერობით, კვლავ რუსეთის ფედერაციაა. რუსეთიდან საქართველოს გავლით მიეწოდება გათხევადებული აირი სომხეთსაც. მიუხედავად იმისა, რომ არსებული შეთანხმებით, სომხეთში ტრანზიტი რკინიგზაზე უნდა გადაერთოს, ამ დროისთვის, ტრანსპორტირება კვლავ საავტომობილო გზით ხდება. საქართველოში კი, პროდუქტი როგორც სარკინიგზო, ასევე საავტომობილო გზით შემოდის. ქვეყანაში თხევადი გაზის მოხმარება სტაბილურად, თუმცა მცირე ტემპით იზრდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარში ინფლაცია 4.8%-მდე დაჩქარდა. საქსტატმა 2026 წლის იანვრის ინფლაციის ამსახველი ანგარიში გამოაქვეყნა, ეს მაჩვენებელი 0.8 პროცენტული პუნქტით აღემატება დეკემბრის მაჩვენებელს. საქსტატის თანახმად, ინფლაციის მატებაზე ყველაზე დიდ გავლენას კვლავ სურსათის ჯგუფი ახდენს, სადაც ფასები წლიურად 10.6%-ით არის მომატებული. წლიურად 8.3%-ითაა გაძვირებული ჯანდაცვის სერვისების ღირებულებაც. ინფლაციის დაჩქარების ფონზე, როგორც ცნობილია, უკვე მიმდინარე კვირაში ფასების საკითხზე კომისია პარლამენტში დაიწყებს მუშაობას. რა განაპირობებს ინფლაციის დაჩქარებას და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარში ინფლაცია 4.8%-მდე დაჩქარდა. ეს მაჩვენებელი 0.8 პროცენტული პუნქტით უფრო მეტია, ვიდრე დეკემბრის ინფლაცია. საქსტატის თანახმად, ინფლაციის მატებაზე ყველაზე დიდ გავლენას კვლავ სურსათის ჯგუფი ახდენს, სადაც ფასები წლიურად 10.6%-ით არის მომატებული. სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ ამ მიმართულებით წლის დასაწყისში ინფლაციის დაჩქარება ძირითადად საგარეო ფაქტორებს, მათ შორის მომწოდებელი ქვეყნების მხრიდან გაზრდილ ფასებს უკავშირდება. ეკონომისტების ნაწილი კი ამბობს, რომ ქვეყანაში ინფლაციის დაჩქარება დიდწილად მთავრობის მიერ წლის ბოლოს გააქტიურებულ ხარჯვას უკავშირდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 03.02.2026 2025 წელს „თეგეტა ქარსმა“ რეკორდული, 5 000-ზე მეტი ახალი ავტომობილი გაყიდა - პეტრე წაქაძე; The Lake-ის ინფრასტრუქტურული სამუშაოების პირველი ეტაპი 2026 წლის გაზაფხულზე დასრულდება - ნოდარ ადეიშვილი; საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, შპს პომ-მა სამაცივრე მეურნეობა ააშენა; Helio AI-იმ უზბეკეთში ოფიციალური წარმომადგენლობა გახსნა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველი მარტიდან, საქართველოში უცხოელთა დასაქმება იზღუდება - აღნიშნულს "ქართული ოცნების" პარლამენტის მიერ „უკანონო შრომით მიგრაციასთან ბრძოლის და ადგილობრივი შრომის ბაზრის დაცვისა და განვითარების მიზნით“, „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებები ითვალისწინებს. კანონის ამოქმედებამდე მცირე დრო რჩება, თუმცა კომპანიებმა დღემდე არ იციან თამაშის კონკრეტული წესები, რადგან ჯანდაცვის სამინისტროს კანონქვემდებარე აქტები ჯერჯერობით, არ გამოუქვეყნებია. როგორ ფასდება ახალი რეგულაცია კერძო სექტორის მხრიდან, რატომ დადგა დღის წესრიგში ახალი რეგულაციის ამოქმედების საჭიროება და როგორი უნდა იყოს მიდგომა უცხოელ კადრებთან მიმართებით? სტუმარი: ზვიად ჭუმბურიძე - ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს გენერალური მდივანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იანვარში ინფლაცია 4.8%-მდე გაიზარდა - საქსტატმა 2026 წლის იანვრის ინფლაციის ამსახველი ანგარიში გამოაქვეყნა, ეს მაჩვენებელი 0.8 პროცენტული პუნქტით უფრო მეტია, ვიდრე დეკემბრის ინფლაცია. საქსტატის თანახმად, ინფლაციის მატებაზე ყველაზე დიდ გავლენას კვლავ სურსათის ჯგუფი ახდენს, სადაც ფასები წლიურად 10.6%-ით არის მომატებული. ყველაზე მეტად ფასები გაზრდილია თევზეულზე 20.5 პროცენტით, ხილსა და ყურძენზე 16.9 პროცენტით, პურსა და პურპროდუქტებზე 14.3 პროცენტით. რა გაძვირდა და გაიაფდა საქართველოში იანვარში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 02.02.2026 Entrée-მ 2025 წელს სამი ახალი ობიექტი გახსნა - როგორია გაფართოების გეგმა? რა მაჩვენებლებით დახურა “ჰერბიამ” 2025? 2025 წელს ვაშლის ექსპორტის რეკორდი დაფიქსირდა - 95% რუსეთის ბაზარზე გავიდა; IT სექტორში მთავარ როლს უკვე ადგილობრივი სპეციალისტები თამაშობენ - თორნიკე სულაბერიძე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა გრანტებსა და პოლიტიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტის განხილვა დღეს პირველი მოსმენით დაიწყო. პროექტით, გრანტების განმარტება ფართოვდება და შესაბამისი კანონის დარღვევა სისხლის სამართლის დანაშაული ხდება. “ქართული ოცნების” ოპონენტები მიიჩნევენ, რომ ეს განმარტება საკმაოდ ბუნდოვანია და პირთა საკმაოდ დიდ წრეს შეეხება. ოცნებაში კი იწმუნებიან, რომ კანონის გამკაცრების მთავარი მიზანი მათ შორის, არასამთავრობო სექტორთან დაკავშირებული ე.წ. შავი ხვრელების ამოვსებაა და ის მაგალითად ემიგრანტებზე არ გავრცელდება. ამასთან, დღევანდელ კომიტეტზევე დააყენეს ინიციატივა, რომლის თანახმადაც ბიზნესის პოლიტიკური აქტივობისთვის, შესაძლოა, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა დაწესდეს. ვის და როგორ შეეხება გრანტების გამკაცრებული კანონი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფასებთან დაკავშირებით განხილვები პარლამენტში ინაცვლებს. პარლამენტში ინიციირებულია დადგენილების პროექტი, რომელიც ფასების რეგულირების საკითხებზე სპეციალური დროებითი კომისიის შექმნას ითვალისწინებს და განხილვები ამ კვირაშივე უნდა დაიწყოს. როგორია საწვავის ფასები საქართველოსა და ევროპაში და არსებობს თუ არა ამ ნაწილში, ფასების გაიაფების რესურსი - ნავთობიმპორტიორები მთავრობის ინიციატივებისა და განხილვის მოლოდინში არიან. ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა ასოციაცია აცხადებს, რომ სწორი დათვლისა და კომპრომისული გაანგარიშების შედეგად, შესაძლოა, გაიაფების გზა გამოინახოს. მაშინ, როდესაც იმპორტიორების ნაწილი მთავრობისა და პარლამენტისგან შესაბამისი საკანონმდებლო ინიციატივების მოლოდინშია. რისგან შედგება საწვავის ფასი, როგორია ის ევროპასა და რეგიონის ქვეყნებში და რა ფაქტორები განსაზღვრავს საქართველოში ფასს, იმ პირობებში, როდესაც ქვეყანა სრულად დამოკიდებულია იმპორტზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია საწვავის ფასები საქართველოსა და ევროპაში და არსებობს თუ არა ამ ნაწილში, ფასების გაიაფების რესურსი - ნავთობიმპორტიორები მთავრობის ინიციატივებისა და განხილვის მოლოდინში არიან. ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა ასოციაცია აცხადებს, რომ სწორი დათვლისა და კომპრომისული გაანგარიშების შედეგად, შესაძლოა, გაიაფების გზა გამოინახოს. მაშინ, როდესაც იმპორტიორების ნაწილი მთავრობისა და პარლამენტისგან შესაბამისი საკანონმდებლო ინიციატივების მოლოდინშია. რისგან შედგება საწვავის ფასი, როგორია ის ევროპასა და რეგიონის ქვეყნებში და რა ფაქტორები განსაზღვრავს საქართველოში ფასს, იმ პირობებში, როდესაც ქვეყანა სრულად დამოკიდებულია იმპორტზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა გრანტებსა და პოლიტიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტის განხილვა დღეს პირველი მოსმენით დაიწყო. პროექტით, გრანტების განმარტება ფართოვდება და შესაბამისი კანონის დარღვევა სისხლის სამართლის დანაშაული ხდება. “ქართული ოცნების” ოპონენტები მიიჩნევენ, რომ ეს განმარტება საკმაოდ ბუნდოვანია და პირთა საკმაოდ დიდ წრეს შეეხება. ოცნებაში კი ირწმუნებიან, რომ კანონის მთავარი მიზანი მათ შორის არასამთავრობო მაგალითად, ემიგრანტებზე გამკაცრებული კანონი არ გავრცელდება. ამასთან, დღევანდელ კომიტეტზევე დააყენეს ინიციატივა, რომლის თანახმადაც ბიზნესის პოლიტიკური აქტივობისთვის, შესაძლოა, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა დაწესდეს. ვის და როგორ შეეხება გრანტების გამკაცრებული კანონი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო დღეებში, საქართველოს მოქალაქეები სოციალურ ქსელებში ბუნებრივი აირის მაღალი კომუნალური გადასახადის შესახებ წერენ და ინტერესდებიან - რამ გამოიწვია იანვარში, რიგ შემთხვევაში გაზრდილი ან გაორმაგებული კომუნალური გადასახადის გაწერა. მოსახლეობას რეკომენდაციით მიმართა ენერგოომბუდსმენის აპარატმა და ეცნობება, რომ აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით მოქალაქეებს შეუძლიათ მიმართონ ენერგოომბუდსმენს. იანვრის თვეში დარიცხულ მაღალ გადასახადზე დღეს სემეკში ჩანიშნულ შეხვედრაზე იმსჯელეს მხარეებმა, რომელსაც ენერგო კომპანიებიც ესწრებოდნენ. სტუმარი: გიორგი ლეფსვერიძე - თბილისი ენერჯის ტექნიკური დირექტორის მოადგილე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 30.01.2026
საქართველოში 2025 წელს გაცემული სამშენებლო ნებართვების რაოდენობა 4.2%-ით შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, გაცემული ნებართვების 70 პროცენტზე მეტი ქვეყნის 4 რეგიონზე მოდის. რამ განაპირობა გასულ წელს გაცემული სამშენებლო ნებართვების სტატისტიკის შემცირება და როგორია ამ მიმართულებით პროგნოზები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შეხვედრა #5 - სურსათისა და მედიკამენტების შემდეგ “ფასების სამთავრობო კომისია” დღეს ნავთობპროდუქტების ფასებზე სამსჯელოდ შეიკრიბა და ნავთობიმპორტიორებს შეხვდა. წინა შეხვედრებისგან განსხვავებით, მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ საჯაროდ გავრცელებულ კომენტარებში საწვავის მაღალ ფასებზე საუბარი არ ყოფილა, თუმცა სამთავრო კომისიის წევრები მაინც მიიჩნევენ, რომ ნავთობპროდუქტების ფასების შესაძლო შემცირებაზე გარკვეული დისკუსია შესაძლებელია. უკვე მომავალ კვირაში კი სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასებთან დაკავშირებით დისკუსია საპარლამენტო კომისიის ფორმატში გადაინაცვლებს. რაზე ისაუბრეს ფასების სამთავრობო კომისიის რიგით მეხუთე შეხვედრაზე და რამდენად არსებობს რესურსი საწვავის ფასების შემცირების მიმართულებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს ეკონომიკა 7,5%-ით გაიზარდა. საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის დეკემბერში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდამ 7.2 პროცენტი შეადგინა. დეკემბერში ზრდა აჩვენა დამამუშავებელმა მრეწველობამ, ინფორმაციის და კომუნიკაციის სექტორმა, ტრანსპორტმა და დასაწყობებამ, სასტუმროებმა და რესტორნებმა. კლების ტენდენცია დაფიქსირდა მშენებლობის სექტორში. ხოლო წლიურ ჭრილში შემცირებულია მშენებლობისა და სოფლის მეურნეობის დარგები. ზრდის მთავარი კონტრიბუტორები კი, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის, განათლების, საფინანსო და უძრავი ქონების სექტორები იყო. რა ტენდენციებია მთლიანი შიდა პროდუქტის სტრუქტურაში და როგორ ფასდება არსებული მაჩვენებლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შეხვედრა #5 - სურსათისა და მედიკამენტების შემდეგ ფასების სამთავრობო კომისია დღეს ნავთობპროდუქტების ფასებზე სამსჯელოდ შეიკრიბა და სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა. წინა შეხვედრებისგან განსხვავებით, მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ საჯაროდ გავრცელებულ კომენტარებში, საწვავის მაღალ ფასებზე საუბარი არ ყოფილა, თუმცა სამთავრო კომისიის წევრები მაინც მიიჩნევენ, რომ საწვავის ფასების შესაძლო შემცირებაზე გარკვეული დისკუსია შესაძლებელია. რამდენად არსებობს რესურსი საწვავის ფასების შემცირების მიმართულებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ფერო-შენადნობების ერთ-ერთი მსხვილი მწარმოებელი - „რუსელოისი“ გაკოტრდა. კომპანიის მიმართვის საფუძველზე თბილისის საქალაქო სასამართლომ გაკოტრების რეჟიმის გახსნა. კომპანია აცხადებს, არ იკვეთება ერთი გარემოება მაინც, რომელიც დაადასტურებს, რომ მოვალე საქმიანობის გაგრძელებას შეძლებს. გაკოტრებამდე კი რუსელოისი ფეროშენადნობების ბაზრის გამოწვევებმა მიიყვანა. 2023 წლიდან კომპანიის მიერ განხორციელდა საწარმოო ციკლის (ღუმელის) გადაკეთება ფეროქრომის წარმოებაზე, თუმცა 2025 წლის აპრილიდან ფასების ვარდნის გამო, ქარხანამ წარმოება შეწყვიტა. ამ ეტაპისათვის „რუსელოისის“ მთლიანი აქტივები 31 მლნ 953 ათას ლარს შეადგენს, ხოლო ვალდებულებების ჯამი 91.6 მლნ -ს აღემატება. კომპანიას აქვს საგადასახადო და სახელფასო დავალიანებაც. როგორ წარიმართება გაკოტრების პროცესი, არის თუ არა რეაბილიტაციის შანსი და რა ბედი ელის საქართველოს ფეროშენადნობთა ერთ-ერთი მსხვილ მწარმოებელს? სტუმარი: ნუგზარ კევლიშვილი - რუსელოისის“ გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მორიგი შემზღუდავი საკანონმდებლო ცვლილებები - გრანტებსა და პოლიტიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებით დაანონსებული კანონპროექტები პარლამენტში უკვე ინიციირებული. ცვლილება გრანტის ცნებას იმდენად აფართოებს, რომ იურისტების ნაწილმა დაანონსებული ცვლილებები ანტიკონსტიტუციურად და ყველა დემოკრატიული სტანდარტიდან ამოვარდნილად შეაფასა. გარდა იმისა, რომ გრანტად მიიჩნევა, როგორც ფულადი სახსრები,ასევე ნატურალური ფორმით გადაცემული სახსრები,მათ შორის ტექნიკურ დახმარება ცოდნისა და ექსპერტიზის გაზიარება. გრანტად მიიჩნევა სხვა სახელმწიფოს იურიდიული პირის მიერ საქართველოში რეგისტრირებული თავისი წარმომადგენლობისთვის, ფილიალისთვის ან განყოფილებისთვის ფულადი ან ნატურალური ფორმით გადაცემული სახსრები. ჩნდება “თვალთმაქცური გრანტის” ჩანაწერიც - რას ნიშნავს დაანონსებული ცვლილებები და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს მას თითოეულ მოქალაქეზე? სტუმარი: კახა კოჟორიძე - კომპანია „კოჟორიძე და იურისტები“, დამფუძნებელი და მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შეხვედრა #5 - სურსათისა და მედიკამენტების შემდეგ ფასების სამთავრობო კომისია დღეს ნავთობპროდუქტების ფასების სამსჯელოდ შეიკრიბა. შეხვედრას, რომელიც მთავრობის ადმინისტრაციაში 13:00 საათზე დაიწყო არაერთი ნავთობიმპორტიორი ეწერება. რამდენად არსებობს საწვავის გაიაფების რესურსი და რა არგუმენტებით მივიდა ბიზნესი ფასების სამთავრობო კომისიაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ქართული ოცნება" მორიგ შეზღუდვებს აანონსებს - სხვადასხვა კანონში წარდგენილი ცვლილებებით ქვეყანაში პოლიტიკური პარტიების და სამოქალაქო ორგანიზაციების საქმიანობას კიდევ უფრო ართულებს. ზუსტდება გრანტების განმარტება და გრანტად მიიჩნევა ნებისმიერი პირის მიერ ნებისმიერი პირისთვის ფულადი ან ნატურალური ფორმით გადაცემული სახსრები. სისხლის სამართლის წესით დასჯადი ხდება გარე ლობიზმი. ასევე, მეწარმე სუბიექტის მიერ ისეთი საჯარო პოლიტიკური აქტივობის განხორციელება, რომელიც არ არის დაკავშირებული მის ძირითად სამეწარმეო საქმიანობასთან, გამოიწვევს მეწარმე სუბიექტის დაჯარიმებას. ამასთან, პირს, რომელიც შრომითი ხელშეკრულებით არის დასაქმებული იმ ორგანიზაციაში, რომლის წლის განმავლობაში მიღებული შემოსავლის 20%-ზე მეტი მიღებულია უცხოური ძალისგან, აეკრძალება პოლიტიკური პარტიის წევრობა 8 წლის განმავლობაში. იურისტების ნაწილის შეფასებით, დაანონსებული ცვლილებები ფართო ინტერპრეტირების შესაძლებლობას იძლევა და მისი მთავარი მიზანი „ქართული ოცნების“ მიერ ფულის არასასურველი მოძრაობის გაკონტროლებას ემსახურება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ცვლილებებია დაგეგმილი განათლების მიმართულებით და მათ შორის სიახლეები უმაღლესი სასწავლებლების გაერთიანების მიმართულებითაც. გივი მიქანაძის განცხადებით, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ტექნიკური უნივერსიტეტების გაერთიანება მოხდება. განათლების მინისტრის თქმით, ერთიანი უნივერსიტეტის სახელი ჯავახიშვილის სახელობის იქნება და დიპლომიც შესაბამისი გაიცემა. რა მოჰყვება გაერთიანების პროცესს, სად მიდის ერთი და იგივე დასახელების ფაკულტეტების აკადემიური პერსონალი, სტუდენტები, უნივერსიტეტების ქონება და ა.შ - კითხვები თემის გარშემო უკვე ტრადიციულად იმაზე მეტი დაგროვდა ვიდრე პრესკონფერენციაზე შერჩევით დასწრების უფლების თუ ინფორმაციის მიმღები მედიების წარმომადგენლებისთვის მიცემული მოკლე კომენტარი იყო. ინფორმაციას როგროც გაირკვა არც თავად უნივერსიტეტების სტუდენტები და არც ამ უმაღლეს სასწავლებლებში დასაქმებული პროფესორ მასწავლებლები ფლობდნენ. უნივერსიტეტს რომელსაც ხელმძღვანელობს შემდეგი სასწავლო წლიდან რომ აღარ იარსებებს ამაზე ინფორმაცია ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმაც როგორიც გადაწყვეტილება პირდაპირი ეთერით მიიღო. თსუს- რექტორთა კომუნიკაცია ვერ შედგა. ჯაბა სამუშიამ მოკლე კითხვებზე მოკლე პასუხებისთვის ვერ მოიცალა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლონდონის საფონდო ბირჟაზე საქართველოს $500 მილიონის ევროობლიგაციების რეფინანსირება დასრულდა. კუპონის განაკვეთი 5.125% ოდენობით დაფიქსირდა. ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, დაფიქსირებული კუპონი საქართველოს მსგავსი და ერთი საფეხურით მაღალი საკრედიტო რეიტინგის მქონე სუვერენული ევროობლიგაციებისთვის, ყველაზე დაბალი განაკვეთია ბოლო 4 წელიწადში. ახლად გამოშვებული ევროობლიგაციებით 2021 წლის ობლიგაციების რეფინანსირება განხორციელდა. რაზე მეტყველებს 5.125%-იანი კუპონის განაკვეთი - რამდენად კონკურენტუნარიანია ის სხვა მსგავსი რეიტინგის მქონე ქვეყნებთან შედარებით, რამდენად გაუძვირდა ან გაუიაფდა საქართველოს ამ ვალის მომსახურება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia