ფოთის პორტში Gulf-ის 30 000 ტონიანი ტანკერი შემოვიდა
ისტორიაში პირველად, Gulf-მა ExxonMobil-ის ქარხანაში წარმოებული 30 000 ტონა ბენზინი შემოიტანა. კომპანიის ცნობით, 7 თებერვალს ფოთის პორტში ბელგიიდან, ანტვერ-პენის პორტიდან, 30 000 ტონა ბენზინით დატვირთული ტანკერი შემოვიდა. ფოთის პორტში ნავთობკომპანია Gulf-ის წარმომადგენელმა გივი ყაჭიურმა bm.ge-ს განუცხადა, რომ ეს საქართველოს საწვავის მომარაგების ისტორიაში პირველი შემთხვევაა, როდესაც ტვირთი ExxonMobil-ის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანაში დაიტვირთა და ქვეყნის მიმართულებით დაახლოებით 5 500 კილომეტრი გაიარა. კომპანიაში აცხადებენ, რომ ExxonMobil-ის წარმოებული 30 000 ტონა ბენზინი განთავსდა ეი-პი-აი 650 სტანდარტით დაპროექტებულ და აშენებულ რეზერვუარებში, რომლებიც შიდა მცურავი სახურავებით არის აღჭურვილი. „აღნიშნული ტექნოლოგია ამცირებს ემისიებს, დანაკარგებს და გარემოზე მიყენებულ ზიანს. ყველა რეზერვუარი შიგნიდან დამუშავებულია სპეციალური საფარით, რაც პროდუქტის ხარისხის მაქსიმალურ შენარჩუნებას უზრუნველყოფს- ამბობენ Gulf-ში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
28 ნახვა 12 დღის წინ
სახელმწიფო ყურძნის 3 განსხვავებულ ფასს დაადგენს - რა იცვლება 2026 წლის ღვინის სექტორისთვის?
18 ნახვა 12 დღის წინ
2026 წლის რთველი ახალი წესებით ჩატარდება და სახელმწიფოს მხრიდან ყურძნის სამი ფასი იქნება დადგენილი. ღვინის ეროვნულ სააგენტოში აცხადებენ, რომ წელს კიდევ უფრო მეტი აქცენტი გაკეთდება ხარისხზე და ღვინო 17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძნისგან აღარ დამზადდება. ღვინის მწარმოებელ კომპანიებში აცხადებენ, რომ წლევანდელ რთველთან დაკავშირებით სააგენტოს მიერ გაჟღერებული მიდგომა მეტად საბაზრო პრინციპებს ეფუძნება. დარგის სპეციალისტების ნაწილი კი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფოს მიერ რთველის სუბსიდირებასთან დაკავშირებული მიდგომა კვლავ არასწორია და ბაზარზე მანკიერი პრაქტიკის ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს. რა სიახლეები იქნება 2026 წლის რთველისთვის და როგორია შეფასებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის ობლიგაციები საერთაშორისო ბაზარზე - სტრატეგიული ნაბიჯი თუ ფისკალური გამოწვევების დაზღვევა?
მთავრობა ლარის ობლიგაციების დიდ გამოშვებას და ამ გზით, საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიებისგან კაპიტალის მოზიდვას გეგმავს. ფინანსთა მინისტრის ამბობს, რომ ამ ტიპის ფასიანი ქაღალდების მიმართ დაინტერესება უკვე ბევრმა კომპანიამ გამოთქვა. ემისიის მოცულობა ჯერჯერობით უცნობია, ასევე, უცნობია, დაილისტება თუ არა ეს ფასიანი ქაღალდები რომელიმე ბირჟაზე, თუმცა, მოლოდინია, რომ განთავსება მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება. რა ტიპის ინვესტორები შეიძლება დაინტერესდნენ საქართველოს სამთავრობო ობლიგაციებით, რა რისკები შეიძლება ახლდეს პროცესს და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
24 ნახვა 12 დღის წინ
ლარის ობლიგაციების მსხვილი ემისია - რისთვის სჭირდება „ოცნებას“ ახალი ვალი?
20 ნახვა 12 დღის წინ
მთავრობა ლარის ობლიგაციების დიდ გამოშვებას და ამ გზით, საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიებისგან კაპიტალის მოზიდვას გეგმავს. ფინანსთა მინისტრის ამბობს, რომ ამ ტიპის ფასიანი ქაღალდების მიმართ დაინტერესება უკვე ბევრმა კომპანიამ გამოთქვა. ემისიის მოცულობა ჯერჯერობით უცნობია, ასევე უცნობია დაილისტება თუ არა ეს ფასიანი ქაღალდები რომელიმე ბირჟაზე, თუმცა, მოლოდინია, რომ განთავსება მიმდინარე წლის განმავლობაში განხორციელდება. რა ტიპის ინვესტორები შეიძლება დაინტერესდნენ საქართველოს სამთავრობო ობლიგაციებით, რა რისკები შეიძლება ახლდეს პროცესს და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8:16
ტურისტული სეზონი სვანეთში - როგორია მოლოდინები?
12 ნახვა 12 დღის წინ
სვანეთში ელექტროენერგიის მოხმარება კვლავ მზარდ ტენდენციას აჩვენებს - 2025 წელს 2024 წელთან შედარებით მოხმარება 6 პროცენტით არის გაზრდილი, ბოლო 5 წელიწადში კი ზრდა 45 პროცენტია. ამის პარალელურად ადგილობრივი ხელისუფლება მოსახლეობას ხვდება და აფრთხილებს რომ მიზეზი მოხმარების ზრდის მთავარი მიზეზი კრიპტომაინინგია და თუ მაინერების გათიშვა არ მოხდება სვანეთი გამრიცხველიანებასთან და ელექტროენერგიის გადასახადის დაწესებასთან ძალიან ახლოსაა. საქართველოს პარლამენტის წევრი ვიქტორ ჯაფარიძე ამბობს, რომ ვითარება უკიდურესად მძიმეა და კრიტიკულ ფაზაშია შესული, ელექტროენერგიის მოხმარება კი თითქმის ხუთჯერ არის გაზრდილი. არსებული ინფრასტრუქტურა ამ დატვირთვას ვერ უმკლავდება, ამიტომ საჭიროა დაუყოვნებლივი, მკაცრი და კოორდინირებული ზომების გატარება შესაბამისი უწყებების მხრიდან, რათა მოხდეს კრიპტომაინინგის რეგულირება, ენერგოსისტემის დაცვა და სვანეთის მოსახლეობისთვის სტაბილური ელექტროენერგიის მიწოდების უზრუნველყოფა. სვანეთში ტურისტული სეზონი აქტიურ ფაზაშია - როგორ შეხვდა სეზონს მესტია, ვის სტუმრობს კურორტს და როგორია ადგილზე ვითარება შეცვლილი ტურისტული სეგმენტის გათვალისწინებით? სტუმარი: ლაშა ჯაფარიძე - სასტუმრო „ბამგურიანის“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
9:46
კვერცხი 5%-ით გაიაფდება - რა დგას კომპანიების გადაწყვეტილების უკან?
18 ნახვა 13 დღის წინ
კვერცხი 5%-ით გაიაფდება - „სავანეთი“, „დილა“, „კოდა“ და „კუმისი“ — აცხადებენ, რომ მათ მიერ წარმოებულ კვერცხზე, როგორც პირველადი მოხმარების საკვებ პროდუქტზე, ფასის შემცირების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღეს. მათი თქმით, აღნიშნული გადაწყვეტილება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის გათვალისწინებით არის მიღებული, რომელიც სასურსათო პროდუქციის ფასების შემცირებას უკავშირდება. განცხადებაში წერია, რომ მეფრინველეობის ასოციაციის წევრი კომპანიები სრულ მხარდაჭერას უცხადებენ სახელმწიფო პოლიტიკას, რომელიც ფასების კლებასა და მოსახლეობის სოციალური პირობების გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად. ასოციაციის წევრი კომპანიები იმედოვნებენ, რომ მთავრობის აქტიური მუშაობა რითეილ სექტორთან, ფასნამატების შემცირების მიმართულებით, გავლენას მოახდენს პროდუქციის საბოლოო ფასსა და ხელმისაწვდომობაზე. რის ხარჯზე შეამცირეს კვერცხის მსხვილმა მწარმოებლებმა „სავანეთმა“, „დილამ“, „კოდამ“ და „კუმისმა“ ფასები და რისკები იკვეთება გადაწყვეტილებაში? სტუმარი: გოგი მაისურაძე - "კუმისის" მეფრინველეობის ფაბრიკის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორის 3.3 მლრდ-იანი მოგება და 106 მლრდ-ის აქტივები - საბანკო სექტორის 2025 წლის შედეგები და მოლოდინები;
16 ნახვა 13 დღის წინ
2025 წელს საბანკო სექტორის აქტივები 12,4%-ით გაიზარდა, წელს კი საბანკო ასოციაცია მეტ გაციფრულებასა და ახალ მოთამაშეებს ელოდება. სექტორმა ზრდა აჩვენა დაკრედიტების კუთხით - ლარში გაცემული სესხების პორტფელი 15%-ზე მეტით გაიზარდა, ხოლო დოლარულ გამოხატულებაში (კურსის ეფექტის გარეშე) 19%-ს გადააჭარბა. ცვლილებები დაფიქსირდა დეპოზიტების სტრუქტურაშიც - მომხმარებლებმა არჩევანი მიმდინარე ანგარიშებიდან ვადიან დეპოზიტებზე გადაიტანეს, რამაც ლარის პოზიციები გაამყარა. რაც შეეხება მოგებას, სისტემამ წელი 3.3 მილიარდი ლარის წმინდა მოგებით დაასრულა. რა ტენდენციები შეინიშნებოდა სექტორში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აფთიაქების რაოდენობის გავლენა მედიკამენტების ფასზე - არის თუ არა ქვეყანაში ჭარბი მიწოდება?
პრემიერის შემდეგ აფთიაქების რაოდენობა და ლოკაციები ფარმა სექტორს ჯანდაცვის მინისტრმაც დაუწუნა. მიხეილ სარჯველაძე თვლის, რომ სხვა და სხვა ბრენდის ობიექტების სიჭარბე და ერთ ლოკაციაზე რამდენიმე კონკურენტის არსებობა, ბიზნესისთვის ტვირთია, რომელიც საბოლოოდ ფასებში აისახება. "არსად მინახავს, რამდენიმე კონკურენტი ფარმაცევტული ქსელი გვერდი-გვერდ ხსნიდეს აფთიაქს, ჩვენთან ეს უცნაურობა არის”, - ამბობს მიხეილ სარჯველაძე. ის რომ ამ განცხადებებს შესაძლოა გარკვეული რეგულირება მოჰყვეს, არ გამორიცხავენ ფარმასექტოში, თუმცა მიიჩნევენ, რომ რადიკალურად განსხვავებული მოდელების გამო, ნაკლებად რელევანტურია საქართველოს და ევროპის ქვეყნების შედარება. ამასთან, ბიზნესი ფიქრობს, რომ თუკი რეგულირებაზე ფიქრი დაიწყება, ყველა რისკ-ფაქტორის გათვლა უნდა მოხდეს. რატომ ხსნიან კონკურენტები აფთიაქებს გვერდიგვერდ და მოქმედებს თუ არა აფთიაქების რაოდენობა მედიკამენტების ფასზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„სექტორმა მდგრადობა შეინარჩუნა“ - რა შედეგით დახურეს ბანკებმა 2025 წელი?
12 ნახვა 13 დღის წინ
2025 წელს საბანკო სექტორის აქტივები 12,4%-ით გაიზარდა, წელს კი საბანკო ასოციაცია მეტ გაციფრულებასა და ახალ მოთამაშეებს ელოდება. სექტორმა ზრდა აჩვენა დაკრედიტების კუთხით - ლარში გაცემული სესხების პორტფელი 15%-ზე მეტით გაიზარდა, ხოლო დოლარში კურსის ეფექტის გარეშე 19%-ს გადააჭარბა. ცვლილებები დაფიქსირდა დეპოზიტების სტრუქტურაშიც - მომხმარებლებმა არჩევანი მიმდინარე ანგარიშებიდან ვადიან დეპოზიტებზე გადაიტანეს, რამაც ლარის პოზიციები გაამყარა. რაც შეეხება მოგებას, სისტემამ წელი 3.3 მილიარდი ლარის წმინდა მოგებით დაასრულა. რა ტენდენციები შეინიშნებოდა სექტორში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ ხსნიან კონკურენტები აფთიაქებს გვერდიგვერდ?
ირაკლი კობახიძის შემდეგ, ჯანდაცვის მინისტრიც ამბობს, რომ სხვადასხვა ბრენდის ობიექტების სიჭარბე და ერთ ლოკაციაზე რამდენიმე კონკურენტი ბრენდის არსებობა, ბიზნესისთვის ტვირთია, რომელიც საბოლოოდ ფასებში აისახება. "არსად მინახავს, რამდენიმე კონკურენტი ფარმაცევტული ქსელი გვერდი-გვერდ ხსნიდეს აფთიაქს, ჩვენთან ეს უცნაურობა არის”, - ამბობს მიხეილ სარჯველაძე. ის რომ ამ განცხადებებს შესაძლოა გარკვეული რეგულირება მოჰყვეს არ გამორიცხავენ ფარმასექტოში, თუმცა მიიჩნევენ, რომ რადიკალურად განსხვავებული მოდელების გამო ნაკლებად რელევანტურია საქართველოს და ევროპის ქვეყნების შედარება, ამასთან, თუკი რეგულირებაზე ფიქრი დაიწყება ყველა რისკ-ფაქტორის გათვლა უნდა მოხდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
16:38
შეხვედრა #3 - რა საკითხები განიხილა სსე-მა მრჩეველთა საბჭოსთან?
30 ნახვა 13 დღის წინ
ენერგეტიკის სექტორი წლების განმავლობაში საქართველოს ელექტროსისტემის შეჩერებული ინფრასტრუქტურული პროექტები აქტიურ ფაზაში გადასვლას ელის. ელექტროსისტემაში ამ კვირაში მრჩეველთა საბჭოს მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც სახელმწიფო ელექტროსისტემის მენეჯმენტთან ერთად, განიხილეს ყველა ის ინფრასტრუქტურული პროექტი, რომლის განხორციელება ქვეყნის ენერგოსისტემის განვითარებისთვის და ახალი გენერაციის ობიექტების გადამცემ ქსელში ინტეგრაციისთვის მნიშვნელოვანია. საუბარი შეეხო შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის მიმდინარეობაზე, მხარეებმა აღნიშნეს, რომ პროექტის განხორციელება იქნება სტიმული კერძო სექტორისთვის, ახალი გენერაციის ობიექტების ასაშენებლად. ელექტროსისტემის მენეჯმენტი ბიზნესს არწმუნებს, რომ ქართული კომპანიების მთავარი პარტნიორი იქნება. რა თემებს დაეთმო მრჩეველთა საბჭოს შეხვედრა და პროექტების განხორციელებას ელის კერძო სექტორი? სტუმარი: გიორგი მირცხულავა - „ბემონის“ მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
EES, ETIAS და „ჭკვიანი საზღვრები“ - ევროკომისიის ახალი 5-წლიანი გეგმა ძალაში შედის;
32 ნახვა 14 დღის წინ
ევროკომისიამ მიგრაციის ახალი, ხუთწლიანი სტრატეგია წარადგინა. ახალი დოკუმენტი თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ევროკავშირს სამომავლო მუშაობას დაეხმარება. პრიორიტეტულია უკანონო შესვლის შემცირება და ამავდროულად, ლეგალური გზების წახალისება. მიმდინარე წლის შემოდგომაზე სრულად ამოქმედდება შესვლა-გასვლის EES და ავტორიზაციის ETIAS - სისტემები. ევროკომისიის ინფორმაციით, მთავარი მიზანია მიგრაციისა და თავშესაფრის სისტემის გამართული მუშაობა, შიდა საზოგადოებისა და ეკონომიკების განვითარების უზრუნველყოფა. რა იცვლება საქართველოსთვის, რა ახალი პროცედურების გავლა მოუწევთ ქართველ მოგზაურებს და როგორ აისახება ახალი გამკაცრებული მიდგომები ჩვენს ქვეყანაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
EU-ში შესვლაზე კონტროლი მკაცრდება - რა პროცედურების გავლა მოუწევთ ქართველ მოგზაურებს?