რა ხდება მსოფლიოში? - #საერთაშორისოამბები: 5 იანვარი
11 თვეში საქართველოს ეკონომიკა 7.5%-ით გაიზარდა. რაც შეეხება 2025 წლის ნოემბერს, საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2025 წლის ნოემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდამ 7.2 პროცენტი შეადგინა. ნოემბერში საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ მშპ-ის გადამხდელი კომპანების ბრუნვა 10%-ით გაიზარდა და 15 მილიარდი ლარი შეადგინა. ზრდა დაფიქსირდა ლოგისტიკის, საფინანსო და მრეწველობის სექტორებში კლება კი მშენებლობისა და ენერგეტიკის სექტორში იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის მთავარი ბიზნეს მოვლენები საქართველოში ✔️ Eagle Hills-ის პროექტი ✔️ "ამბასადორი აილენდის" კუნძულის მიწის შექმნის სამუშაოების 50% უკვე შესრულებულია ✔️ "არქი" ყოფილი ვაგონშემკეთებელი ქარხანის ტერიტორიაზე "გრანდ ავენიუს" ააშენებს ✔️ IG Development-მა ქონების ეროვნული სააგენტოს შენობა შეიძინა ✔️ "ვისოლ ჯგუფმა" თბილისში ბავშვთა ინფექციური საავადმყოფოს შენობა შეიძინა ✔️ "სილქ როუდ ჯგუფმა" $400-მილიონიანი ევრობონდი განათავსა ✔️ "რიკომ" 200 მილიონი ლარის ობლიგაციები განათავსა ✔️ "თეგეტამ" ლარში ნომინირებული 260 მილიონიანი ობლიგაცია განათავს ✔️ ქართულმა ბანკებმა 3 მილიარდი ლარის მოგება გამოიმუშავეს ✔️ "MBC" და "კრისტალი" მიკრობანკები გახდნენ ✔️ "IDS ბორჯომმა" $120 მილიონის ინვესტიციით ახალი ქარხანა გახსნა ✔️ $80-მილიონიანი ინვესტიციით, ზესტაფონში ახალი მეტალურგიული ქარხანა გაიხსნა ✔️ ისრაელის Tempo ჯგუფმა 57 მილიონ დოლარად "ზედაზენი" შეიძინა ✔️ $21-მილიონიანი ინვესტიციით, თბილისში მშრალი პორტი გაიხსნა ✔️ $31-მილიონიანი ინვესტიციით, ფოთში მულტიმოდალური ტერმინალი გაიხსნა ✔️ 206-მეგავატიანი ქარის ელექტროსადგურის მშენებლობა დაიწყო ✔️ "თანაინვესტირების ფონდმა" "თაბორი პარაგრაფი" გახსნა ✔️ თბილისში "სილქ როუდ ჯგუფმა" 239-ნომრიანი სასტუმრო "ტელეგრაფი" გახსნა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის 11 თვეში საქართველოს ეკონომიკა 7.5%-ით გაიზარდა - საქსტატი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლებს აახლებს. რაც შეეხება 2025 წლის ნოემბერს, საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2025 წლის ნოემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდამ 7.2 პროცენტი შეადგინა. ნოემბერში საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ მშპ-ის გადამხდელი კომპანიების ბრუნვა 10%-ით გაიზარდა და 15 მილიარდი ლარი შეადგინა. ზრდა დაფიქსირდა ლოგისტიკის, საფინანსო და მრეწველობის სექტორებში კლება კი მშენებლობისა და ენერგეტიკის სექტორში იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წლის განმავლობაში მსოფლიო ბაზარზე რამდენიმე წამყვანი ინდუსტრია გამოიკვეთა, რომლებმაც ტრილიონობით დოლარის შემოსავალი დააგენერირეს. ლიდერების ხუთეულში მოხვდნენ სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაზღვევა, კომერციული უძრავი ქონება, საპენსიო ფონდები, ნავთობისა და გაზის წარმოება და ავტოინდუსტრია - სექტორები, რომლებმაც პანდემიის, ინფლაციის, მაღალი საპროცენტო განაკვეთებისა და გეოპოლიტიკური დაძაბულობის მიუხედავად, 2025 წელს გლობალური ეკონომიკის მთავარი მამოძრავებელი ძალის სტატუსი შეინარჩუნეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წელი კარს მოგვადგა და მთავარი კითხვა, რომელიც ახლა ყველას აწუხებს, ასე ჟღერს: იქნება ეს დიდი ნახტომის თუ დიდი რყევების წელი? მსოფლიო წამყვანი ანალიტიკოსები თანხმდებიან, რომ ჩვენ შევდივართ ეპოქაში, სადაც ხელოვნური ინტელექტი ჩვენი კოლეგა ხდება, ოქრო კი ისევ ყველაზე უსაფრთხო და საიმედო აქტივად განიხილება. როგორ გადაიკვეთება ტექნოლოგიური ბუმი და სავაჭრო ომები და რატომ უყურებს უოლ-სტრიტი მომავალს „ფრთხილი ოპტიმიზმით“? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სადაზღვევო სექტორი წელს დაახლოებით, 12-13%-ის ფარგლებში გაიზრდება. მოზიდული პრემია კი, სავარაუდოდ, მილიარდ ნახევრამდე მიაღწევს. ასეთია სახელმწიფო დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახურის საპროგნოზო შეფასება წლიურ შედეგებთან დაკავშირებით. მიუხედავად იმისა, რომ სექტორმა წელს, გასულ წლებთან შედარებით, ზრდა შეანელა, როგორც BMG-ს ზედამხედველობის სამსახურში განუცხადეს, სექტორში უახლოეს პერიოდში ავტომფლობელთა მესამე პირის პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შემოტანის მოლოდინია, რის შედეგადაც, სექტორი დაახლოებით 25%-ით გაიზრდება. ზედამხედველის განმარტებით, სექტორში არსებობს ზრდის დიდი პოტენციალი ისეთი სავალდებულო სქემების ამოქმედების შემთხვევაში. ეკა გაზდელიანი ესაუბრა სახელმწიფო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სალიზინგო ბაზრის მოცულობამ თითქმის მილიარდ ლარს მიაღწია. სექტორის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ბიზნესის მხრიდან სალიზინგო პროდუქტებზე მოთხოვნა მზარდია და დაფინანსების მიმართულებით განსაკუთრებული აქტივობა სამშენებლო სექტორიდან ფიქსირდება. თუმცა ბაზრის წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ სალიზინგო ბაზრის უფრო სწრაფად განვითარებისთვის აუცილებელია რიგი ცვლილებები. როგორ ვითარდება საქართველოში სალიზინგო ბაზარი და რა სჭირდება დარგს სწრაფი ზრდისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არასტანდარტული მანდარინის სუბსიდირების თანხა 2.6 მლნ ლარით იზრდება. მთავრობის განკარგულების შესაბამისად, არასტანდარტული ციტრუსის ნაწილში უკვე დახარჯულ 4 მილიონ ლართან ერთად, ჯამური სუბსიდია 6.6 მილიონ ლარამდე იზრდება. განკარგულების თანახმად, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მოქმედი ციტრუსის გადამმუშავებელი კომპანიებისათვის, რომლებიც ციტრუსის სეზონზე ფიზიკური პირებისაგან შეისყიდიან 1 კილოგრამ არასტანდარტულ მანდარინს არანაკლებ 40 თეთრად, სუბსიდირებისათვის გათვალისწინებულია 35 თეთრი. აჭარის მთავრობის ინფორმაციით, 19 დეკემბრის მონაცემებით, ექსპორტირებულია 20 000 ტონამდე მანდარინი, რომლის საერთო ღირებულება 12 მილიონ დოლარს შეადგენს. რატომ გაიზარდა არასტანდარტული მანდარინის სუბსიდიის თანხა, როგორია მანდარინის ხარისხი და რა გამოწვევებია რეალიზაციის კუთხით? სტუმარი: ვაჟა მკურნალიძე - „აგროინვესტ სერვისის“ დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სადაზღვევო სექტორი წელს დაახლოებით, 12-13%-ის ფარგლებში გაიზრდება. მოზიდული პრემია კი, სავარაუდოდ, მილიარდ ნახევრამდე ლარს მიაღწევს. ასეთია სახელმწიფო დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახურის საპროგნოზო შეფასება წლიურ შედეგებთან დაკავშირებით. მიუხედავად იმისა, რომ სექტორმა წელს, გასულ წლებთან შედარებით, ზრდა შეანელა, როგორც BMG-ს ზედამხედველობის სამსახურში განუცხადეს, სექტორში უახლოეს პერიოდში ავტომფლობელთა მესამე პირის პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შემოტანის მოლოდინია, რის შედეგადაც, სექტორი დაახლოებით 25%-ით გაიზრდება. ზედამხედველის განმარტებით, სექტორში არსებობს ზრდის დიდი პოტენციალი ისეთი სავალდებულო სქემების ამოქმედების შემთხვევაში, როგორიცაა სიცოცხლის დაზღვევა, ქონების დაზღვევა და სხვა. როგორი იყო სადაზღვევო ბაზრისთვის 2025 წელი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თებერვლიდან, რუსული ხორბლისა და სხვა მარცვლეულის ექსპორტზე კვოტები დაწესდება - აღნიშნულის შესახებ რუსეთის მთავრობამ განკარგულება 22 დეკემბერს გამოსცა. მარცვლეულის ექსპორტზე შეზღუდვა 2026 წლის 15 თებერვლიდან 30 ივნისამდე იქნება ძალაში. ხორბლის, მესლინის, ქერისა და სიმინდის გატანაზე სატარიფო კვოტის ჯამური მოცულობა 20 მლნ ტონას შეადგენს. რუსეთი საქართველოსთვის ხორბლის ძირითადი საიმპორტო ქვეყანაა - 11 თვეში საქართველომ 91.2 მლნ დოლარის ღირებულების 360 400 ტონა რუსული ხორბალი შეიძინა. როგორ აისახება კვოტირება ადგილობრივ ბაზარზე და რა გამოწვევებზე საუბრობენ დარგის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროენერგიის და გაზის ტარიფები 3 თვის განმავლობაში არ გაიზრდება. შემდგომ პერიოდზე გადაწყვეტილებას სემეკი 3 თვეში დაგეგმილ სხდომაზე იმსჯელებს. სემეკის თავმჯდომარე დავით ნარმანია აცხადებს, რომ გადაწყვეტილება სამი ძირითადი ფაქტორითაა განპირობებული, მათ შორის, ნარმანია ამბობს, რომ ელექტროენერგიის გამანაწილებელმა კომპანიებმა მარეგულირებელს პროცესის სამი თვით გადავადებასთან დაკავშირებით თავად მიმართეს. სემეკის თავმჯდომარე ასევე არ გამორიცხავს, რომ "ენერგო-პრო ჯორჯიამ", 5-წლიან საინვესტიციო გეგმას გადახედოს და დააკორექტიროს. აღსანიშნავია, ამ დრომდე იყო მოლოდინი, რომ ბაზარზე ენერგიის გაძვირების და ელექტროენერგიის გამანაწილებელი კომპანიების მიერ აღებული 2 მილიარდიანი ინვესტიციების ფონზე ტარიფების კორექტირება მოხდებოდა. გასულ კვირას კი ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ სემეკთან კონსულტაციები იქნებოდა და ეცდებოდნენ ტარიფების შენარჩუნებას. რა არგუმენტებით შეინარჩუნა სამი თვის ვადით სემეკმა ელექტროენერგიაზე ტარიფები და რას უნდა ველოდეთ უკვე სამის თვის შემდეგ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თებერვლიდან, რუსული ხორბლისა და სხვა მარცვლეულის ექსპორტზე კვოტები დაწესდება. მარცვლეულის ექსპორტზე შეზღუდვა 2026 წლის 15 თებერვლიდან 30 ივნისამდე იქნება ძალაში. ხორბლის, ქერისა და სიმინდის გატანაზე სატარიფო კვოტის ჯამური მოცულობა 20 მლნ ტონას შეადგენს. საქართველოსთვის ხორბლის მთავარი მომწოდებელი რუსეთია. წელს ქვეყანამ ჯამში 142 მილიონი დოლარის ღირებულების 460 141 ტონა მარცვლეული შეიძინა, საიდანაც 72% რუსეთიდან ხორბლის იმპორტზე მოდიოდა. როგორ აისახება კვოტირება საქართველოში ფქვილის ფასებზე და რა მოლოდინია ადგილობრივ ბაზარზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 29.12.2025 ✔️Gino Holding-ის სლოვაკურ ჯგუფს 2025 წელს შემოსავლები 7-8%-ით გაეზრდება - ნოდარ გიორგაძე; ✔️"გაყიდვები 20%-მდე გავზარდეთ" - "ასკანელი" 2025 წელს აფასებს; ✔️საქართველომ 11 თვეში $49 მლნ-ის ცხოველების საკვები შეიძინა; ✔️წელს, 11 თვეში შაქრის იმპორტი შემცირდა, ხოლო ექსპორტის ღირებულება თითქმის 101-ჯერ გაიზარდა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მედიკამენტებზე რეფერენტული ფასწარმოქმნის შემოღებიდან თითქმის 3 წელი გავიდა. ფარმაცევტულ სექტორში ფასების რეგულირების მექანიზმის შემოღების მიზანი წამლებზე არსებული მაღალი ფასების შემცირება იყო. მიუხედავად ფასების რეგულირებისა და თურქეთის ბაზრის გახსნისა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ მედიკამენტებზე ფასები ისევ მაღალია და ამ მიმართულებით მუშაობაა აუცილებელი. რა ეფექტი ჰქონდა რეფერენტული ფასების შემოღებას, პარალელური იმპორტისა და პირდაპირი შესყიდვების გააქტიურებას წამლების ფასებზე? სტუმარი: თინათინ ტურძილაძე - წამლის სააგენტოს ყოფილი ხელმძღვანელი, ფარმაკოეკონომიკისა და პოლიტიკის კონსულტანტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს ელექტროენერგიის და გაზის ტარიფები არ გაიზრდება- ეს განცხადება სულ ცოტა ხნის წინ სემეკის თავმჯდომარემ დავით ნარმანიამ სემეკის სხდომის დაწყებამდე გააკეთა, სადაც მარეგულირებელმა ტარიფებზე უნდა იმსჯელოს. სემეკის თავმჯდომარის თქმით, გადაწყდა დროებით 3 თვით არსებული ტარიფის შენარჩუნება და სამ თვეში სემეკი ელექტროენერგიის ტარიფის საკითხს კიდევ ერთხელ დაუბრუნდება. ამ დრომდე იყო მოლოდინი, რომ ბაზარზე ენერგიის გაძვირების და ელექტროენერგიის გამანაწილებელი კომპანიების მიერ აღებული 2 მილიარდიანი ინვესტიციების ფონზე ტარიფების კორექტირება მოხდებოდა. ასეთი მოლოდინი ჰქონდ თავად დავით ნარმანიასაც. გასულ კვირას კი ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ სემეკთან კონსულტაციები იქნებოდა და ეცდებოდნენ ტარიფების შენარჩუნებას. რატომ შეცვალა სემეკმა ელექტროენერგიის ტარიფების გაზრდის გადაწყვეტილება და ხომ არ იქონიებს ეს გავლენას კომპანიების საინვესტიციო გეგმებზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს მიკროსაფინანსო სექტორის ზრდის ტემპი დაჩქარდა. “კრისტალისა” და “ემბისის” მიკრობანკად გარდაქმნის შემდეგ, ბაზარზე გამოთავისუფლებული ნიშის ათვისებას, მიკროსაფინანსო სეგმენტში დარჩენილი სხვა ორგანიზაციები ცდილობენ, რომლებიც ძირითადად, ოქროს სალომბარდე და ავტოსესხების მიმართულებით მუშაობდნენ. ახლა კი, პორტფელის დივერსიფიკაცია და ბიზნეს სესხების მიმართულებით გააქტიურება დაიწყეს. დღეისთვის, ბაზარი 29 მიკროსაფინანსო ორგანიზაციაა წარმოდგენილი. ამ დროისთვის გამოქვეყნებული 9 თვის მონაცემებით, სექტორის წმინდა მოგებამ 109.4 მლნ ლარი, გაცემული სესხების მოცულობამ კი 1.771 მლრდ ლარი შეადგინა. ორი ორგანიზაციის მიკრობანკად გარდაქმნის ეფექტის გამოკლებით, წლის დასაწყისიდან სექტორი დაახლოებით 30%-იაა გაზრდილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოემბერში იპოთეკური დაკრედიტება გაიზარდა. ეროვნული ბანკის სტატისტიკის თანახმად, გასულ თვეს საქართველოში 4458 ახალი იპოთეკური სესხი გაიცა, რაც რაოდენობრივად წლიურად 6%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც ახალი იპოთეკური სესხების რაოდენობა სექტემბრამდე ძირითადად შემცირების ტენდენციას ატარებდა. საბანკო და დეველოპერული სექტორის ნაწილი ვარაუდობს, რომ იპოთეკური სესხების ტემპის ზრდა მათ შორის ეროვნული ბანკის მიერ დეველოპერული სექტორის დაკრედიტების გამარტივებას უკავშირდება. დეველოპერულ კომპანიებში მოლოდინი აქვთ, რომ ცვლილებებმა შიდა განვადებების გარკვეული ნაწილის იპოთეკური სესხებით ჩანაცვლება უნდა უზრუნველყოს. რა შეიცვალა დეველოპერული დაკრედიტების ნაწილში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პრემიერი სურსათის შემდეგ წამლების ფასსაც იწუნებს. ირაკლი კობახიძის თქმით, ცვლილებები სურსათის გარდა ფარმა სექტორშიც შესაძლებელია - რამდენით და როგორც წინა შემთხვევებისგან განსხვავებით კობახიძეს ამ ჯერზე ჯერ არ უსაუბრია. სიახლეების მოლოდინში ყოფილი პრემიერის დაანონსებული და ამოქმედებული რეფორმა მედიკამენტებზე როგორ შეიცვლის სახეს ამაზე სხვადასხვა მოსაზრება უკვე გაჟღერდა თუმცა მანამდე შესაფასებელია რა ეფექტი ჰქონდა ბოლო წლების განმავლობაში ფარმაცევტულ სექტორში გატარებულ რეფორმას და რატომ დგას ისევ დღის წესრიგში წამლების მაღალი ფასების საკითხი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 26.12.2025 ✔️7 მიმდინარე, 2 ახალი დეველოპერული პროექტი - „2025 წელი გაყიდვებით „ბიოგრაფისთვის“ რეკორდული იყო“; ✔️„თბილისის ბულვარში“ წელს 142 ბინა გაიყიდა“; ✔️“რძის სექტორს პატრონი არ ჰყავს, ღმერთის გარდა ყველასგან დავიწყებულები ვართ”- მწარმოებელი; ✔️მშრალი ხილის საწარმო „კერკი“ 2026 წლიდან ასორტიმენტსა და გაყიდვების არხებს აფართოებს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეფერენტული ფასების ამოქმედებიდან 3 წელი გავიდა, თუმცა ქართული ოცნება მედიკამენტებზე ისევ ისევ ჭარბ ფასნამატზე საუბრობს. ფასების რეგულირებას ამჯერად ირაკლი კობახიძე აპირებს. ამბობს, რომ მთავარია დადგინდეს სად იმატებს ფასი ჭარბად და სად არის შესაძლებელი ფასნამატის შემცირება. კობახიძემ არც ანტიმონოპოლიური ბერკეტების შემოღება გამორიცხა და სურსათის მსგავსადაც ამ სექტორშიც შესაძლო კარტელურ გარიგებებზე აღნიშნა. არც გუშინ და არც დღეს პრემიერს არაფერი უთქვამს რეფერენტულ ფასებზე, რომლითაც 2022 წლის დეკემბრიდან წლიდან სახელმწიფომ მედიკამენტებზე ფასების ზედა ჭერი განისაზღვრა და დღეს უკვე 7500-ზე მეტი დასახელების მედიკამენტზე ფასის ზედა ზღვარია განსაზღვრული. რა მოგვიტანა ამ რეფორმამ და შემცირდა თუ არა წამლის ფასი საქართველოში და რატომ ჩნდება კიდევ კითხვები ისე მედიკამენტების ჭარბ ფასნამატზე თუ ფასის ზედა ჭერს რამდენიმე წელია უკვე სახელმწიფო განსაზღვრავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ იბეგრება სურსათი საქართველოში სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - “კრესტონ ჯორჯიას” მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 25.12.2025 გამყვანი ტურიზმი აზიურ ტურებს ტესტავს; მომავალ წელს $100 მილიონამდე ინვესტიციის განხორციელებას ვაპირებთ - "მეტროპოლი"; ნოემბერში თბილისში 3.6 ათასი ბინა გაიყიდა. ზრდა 2%-ია - TBC Capital; „ჰილს კონსტრაქშენი“ ვაშლიჯვარში „კომფორტ ჰილსის“ პროექტს ახორციელებს - მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაზის ბაზრის ლიბერალიზაციის დაწყება კვლავ გვიანდება. საკანონმდებლო და ტექნიკური ცვლილებების დიდი ნაწილი 2026 წლამდეა გადავადებული. ბაზრის ლიბერალიზაცია და ევროპულ წესებთან შესაბამისობაში მოყვანის ვალდებულება საქართველოს ევროპის ენერგეტიკულ გაერთიანებასთან აქვს აღებული. თუმცა, საქართველო ვალდებულებებს არ ასრულებს, რის გამოც, ევროპის ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნო ქვეყნის შესაბამის უწყებებს მკაცრად აკრიტიკებს. ორგანიზაციის 2025 წლის იმპლემენტაციის ანგარიშში საქართველოს გაზის სექტორში არსებული მდგომარეობა ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემურ მიმართულებად არის შეფასებული. მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანამ გარკვეულ საკანონმდებლო ცვლილებებს მიაღწია, ბაზრის რეალური ლიბერალიზაცია და ევროპულ წესებთან შესაბამისობა კვლავ მინიმალურ დონეზეა - გაზის სექტორის რეფორმის პროგრესი მხოლოდ 20%-ით შეფასდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში რძის იმპორტი მკვეთრად იზრდება, 2019 წლის 7,500 ტონიდან 2025 წლის 10 თვის მონაცემებით 16,000 ტონამდე, რაც ძირითადად პოლონეთიდან, საფრანგეთიდან, რუსეთიდან და ბელორუსიიდან იმპორტის ზრდით არის განპირობებული. ამის შესახებ TBC Capital-ის მიერ მომზადებულ კვლევაში წერია, რომელიც რძისა და რძის პროდუქტების სექტორს ეხება. კვლევაში ასევე წერია, რომ რძისა და რძის პროდუქტების იმპორტის სტაბილური ზრდა მიუთითებს, რომ შიდა მიწოდება ვერ ახერხებს მზარდი მოთხოვნის დაკმაყოფილებას. რატომ ვერ იზრდება რძის ადგილობრივი წარმოება ქვეყანაში, რა გამოწვევებზე საუბრობენ სექტორის წარმომადგენლები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შედარებით შენელებულ მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. ნოემბერში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის წლიურმა ზრდის ტემპმა 13.7% შეადგინა. თუმცა ზრდის ტემპი დაჩქარებულია თვიურ ჭრილში, ოქტომბერში სესხების ზრდის ტემპი 12.7 %-მდე იყო შენელებული. რაც შეეხება საპროცენტო განაკვეთებს, სესხებზე განაკვეთები შედარებით მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება და გასულ თვეს ლარის სესხებზე საშუალო საპროცენტო განაკვეთი თითქმის 15%-ს აღემატებოდა. ეროვნულ ბანკში აცხადებენ, რომ ზრდის ტემპი ეკონომიკური ზრდის ტემპის ნორმალიზების შესაბამისია და წლიურ ჭრილში არსებული 12-13%-ის ფარგლებში შენარჩუნდება. როგორ ასრულებს საბანკო სექტორი მიმდინარე წელს და როგორია მოლოდინები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში რძის იმპორტი მკვეთრად იზრდება, 2019 წლის 7,500 ტონიდან 2025 წლის 10 თვის მონაცემებით 16,000 ტონამდე, რაც ძირითადად პოლონეთიდან, საფრანგეთიდან, რუსეთიდან და ბელორუსიიდან იმპორტის ზრდით არის განპირობებული. ამის შესახებ TBC Capital-ის მიერ მომზადებულ კვლევაში წერია, რომელიც რძისა და რძის პროდუქტების სექტორს ეხება. კვლევაში ასევე წერია, რომ რძისა და რძის პროდუქტების იმპორტის სტაბილური ზრდა მიუთითებს, რომ შიდა მიწოდება ვერ ახერხებს მზარდი მოთხოვნის დაკმაყოფილებას. რატომ ვერ იზრდება რძის ადგილობრივი წარმოება ქვეყანაში, რა გამოწვევებზე საუბრობენ სექტორის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორი იყო მიკრობანკების საქმიანობის პირველი წელი - 11 თვეში მიკრობანკებმა 21.5 მლნ ლარის წმინდა მოგებით დახურეს. მათ შორის, მიკრობანკი კრისტალის წმინდა მოგება 15.1 მლნ ლარს აღწევდა. ამ დროისათვის, მიკრობანკი კრისტალი 680 მლნ ლარის აქტივებს ფლობს. ბანკის საკრედიტო დაბანდებების მოცულობა ნოემბრის ბოლოსთვის 581 მლნ ლარს შეადგენდა. მიკრობანკში ამჟამად 28 მლნ 600 ათასამდე ლარის დეპოზიტებია განთავსებული. როგორი იყო საქმიანობის პირველი წელი, გაამართლა თუ არა მიკრობანკის სტატუსის მიღებამ და რა გეგმები აქვს კრისტალს 2026-ში? სტუმარი: ილია რევია - მიკრობანკი „კრისტალის“ გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შედარებით შენელებულ მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. ნოემბერში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელი წლიურად 13.7%-ით გაიზარდა, ოქტომბერში არსებული 12.7%-იანი მაჩვენებლის შემდეგ. მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება საპროცენტო განაკვეთებიც. გასულ თვეში ლარის სესხებზე საშუალო საპროცენტო განაკვეთი თითქმის 16%-ს აღწევდა. ეროვნულ ბანკში აცხადებენ, რომ სესხების ზრდის ტემპი ეკონომიკური ზრდის ტემპის ნორმალიზების შესაბამისია და წლიურ ჭრილში არსებულ 12-13%-ის ფარგლებში შენარჩუნდება. როგორ ასრულებს საბანკო სექტორი მიმდინარე წელს და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაზღვევის ზედამხედველობის სახელმწიფო სამსახური სადაზღვევო სექტორში რისკზე დაფუძნებული გადახდისუნარიანობის სისტემის შემოღებას გეგმავს. სისტემა ეტაპობრივად უნდა დაინერგოს და სექტორში საზედამხედველო მიდგომების დანერგვას ითვალისწინებს. როგორც სამსახურში აცხადებენ, აღნიშნულ სისტემაზე გადასვლისთვის მნიშვნელოვანია, როგორც თანამშრომლების, ისე სადაზღვევო სექტორის წარმომადგენელთა სათანადო მომზადება. დაზღვევის ასოციაციაში აცხადებენ, რომ ეს პროცესი გარდაუვალია და ის ბიზნესის მომავლის უკეთ შეფასების საშუალებას მისცემს როგორც კომპანიებს, ისე მარეგულირებელს. ასოციაციის განმარტებით, ახალი რეგულაციების დანერგვა კომპანიებისთვის დამატებით ხარჯებთანაა დაკავშირებული. ძირითადი დანახარჯები გაციფრულებასა და კვალიფიციური კადრების მომზადებაზე მოდის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მზის სადგურების მშენებელ კომპანიებში აცხადებენ, რომ ახალი მიკროსიმძლავრის სადგურების მშენებლობაზე მოთხოვნა შემცირებულია, რისი მიზეზიც ნეტო დარიცხვის სისტემაზე გადასვლაა. კერძოდ, ახალი სქემით, 1 ოქტომბრიდან ნეტო დარიცხვის სქემაში, მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურის მფლობელი, ქსელში მიწოდებული კილოვატ საათების მოხმარებულ ელექტროენერგიასთან გაქვითვის ნაცვლად, მიწოდებულ თითოეულ კილოვატზე მიიღებს შესაბამის საფასურს. ბაზრის მონაწილეები კი ამბობენ, რომ დადგენილი ტარიფები დაბალია, რამაც ქვეყანაში ახალი მიკროსიმძლავრის სადგურების მშენებლობის მიმართ ინტერესი შეამცირა. როგორ მუშაობს ნეტო დარიცხვის სისტემა და განიხილავს თუ არა მარეგულირებელი კომისია ახალ სქემაში ცვლილებებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ოცნების მთავრობაში 11 თვის მონაცემებით 4.8% ინფლაციის პირობებში სურსათის ფასების პრემიერი უკმაყოფილოა და მის რეგულირებაზე საუბრობს. ირაკლი კობახიძე ამბობს რომ საქართველოში სურსათის ფასები ევროპის ქვეყნებთან შედარებით მნიშვნელოვნად მაღალია და სამართალდამცავ უწყებებს მოუწოდა, გამოიკვლიონ ხომ არ არის ფასნამატებში დანაშაულის ნიშნები. პრემიერმა პარლამენტს საგამოძიებო კომისიის შექმნისკენაც მოუწოდა და დასტური პარლამენტის თავმჯდომარისგან დილით გამოქვეყნებულ ვიდეო მიმართვაზე მალევე მიიღო. რამდენად რეალურია ის რიცხვები რომელიც პროდუქციის ფასნამატებთან და სექტორის მოგების მარჟებთან დაკავშირებით ირაკლი კობახიძემ გააჟღერა და რა აძვირებს რეალურად პროდუქციას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს უკვე ბრალდებული ირაკლი ღარიბაშვილის შემდეგ, სასურსათო ფასების რეგულირებას პრემიერის პოსტზე მისი მემკვიდრე ირაკლი კობახიძეც გეგმავს, რომელმაც საქართველოში კონკრეტულ პროდუქტებზე სურსათის ფასები ევროპის ქვეყნებს შეადარა და სადისტრიბუციო კომპანიებისა და საცალო ქსელების მაღალი ფასნამატზე ისაუბრა და სამართალდამცავ უწყებებს მოუწოდა, გამოიკვლიონ ხომ არ არის ფასნამატებში დანაშაულის ნიშნები. ირაკლი კობახიძე არ გამორიცხავს, რომ სექტორში ანტიმონოპოლიური ბერკეტებიც გამოიყენოს. როგორ გაიგო სექტორმა კობახიძის ვიდეო მიმართვა და რა აძვირებს რეალურად პროდუქციას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკრაინა არ არის ერთადერთი რომელიც აზერბაიჯანული გაზის ახალი მომხმარებელი ხდება. წელს 1 დეკემბრიდან აზერბაიჯანმა გაზის მიწოდება დაიწყო ჩრდილოეთ მაკედონიაში კერძო და სამრეწველო მომხმარებლებისთვის. 2026 წლის 1 იანვრიდან კი, ძალაში შედის შეთანხმება, უნგრეთისთვის 800 მლნ კუბ, მეტრი გაზის მიწოდებაზე. მთლიანობაში TAP-ის გამტარუნარიანობა 2026 წლიდან წელიწადში 1.2 მილიარდი კუბური მეტრით გაიზრდება. ამ მოცულობიდან წელიწადში 1 მილიარდი 40 მლნ კუბური მეტრი იტალიაში მიწოდებისთვისაა დაჯავშნილი, ხოლო 160 მლნ კუბ. მეტრი ალბანეთში მიწოდებისთვის. ამასთან 2022 წელს აზერბაიჯანსა და ევროკომისიას შორის გაფორმებული მემორანდუმით, 2027 წლისთვის სამხრეთის გაზის დერეფნის გამტარუნარიანობა 10-დან 20 მილიარდ კუბურ მეტრამდე უნდა გაიზარდოს. რა არის საჭირო ამ რიცხვების მისაღწევად და რა სარგებელი შეიძლება მიიღოს საქართველომ, რომელიც დერეფნის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მონაწილეა? სტუმარი: არჩილ მამათელაშვილი - ენერგეტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
განახლებადი ენერგოპროექტების ინვესტორებისთვის ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად, კვლავ ქსელთან მიერთება რჩება. განუვითარებელი ინფრასტრუქტურის გამო დეველოპერები ენერგეტიკული პროექტების დროულად დასრულებას და ექსპლუატაციაში შეყვანას ვერ ახერხებენ. მთავრობის მიერ გამოცხადებული 1 მლრდ ლარის ჯარიმების ჩამოწერაში, ისეთი ენერგოპროექტებიც იგულისხმება, რომელთაც ქვესადგურების არარსებობის გამო, ქსელთან მიერთება დაუგვიანდათ. ენერგეტიკოსების განმარტებით, საქართველოში არსებული ქვესადგურების უდიდესი ნაწილი ინვესტიციებს საჭიროებს, ასევე, მნიშვნელოვანი ინვესტიციებია განსახორციელებელი გადამცემი ხაზების მშენებლობაშიც. რა ვითარებაა სექტორში და როგორ აფერხებს ინფრასტრუქტურული სირთულეები ენერგეტიკაში ინვესტიციებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყოფილი თანაგუნდელებისთვის ბრალის წარდგენის პარალელურად კახა კალაძემ დედაქალაქის საკრებულოში მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტი წარადგინა. თბილისის საკრებულომ დედაქალაქის 2026 წლის ბიუჯეტი დაამტკიცა - ბიუჯეტის მოცულობა 2 მილიარდ 193 მილიონ ლარს აღემატება. წარმოდგენილი ბიუჯეტის მოცულობა გასული წლის დამტკიცებულ ბიუჯეტს 210 მილიონით აღემატება, ხოლო გასული წლის დაზუსტებულ ბიუჯეტთან შედარებით თითქმის 160 მილიონით ნაკლებია. 2026 წელს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის აღდგენა/განვითარებაში 696 მილიონი ლარი დაიხარჯება. სატრანსპორტო მიმართულებით ერთ-ერთი მსხვილი პროექტი ტრამვაის ხაზის გაყვანაა, რაშიც მომდევნო წელს 30 მილიონი ლარია გამოყოფილი. სატრანსპორტო მიმართულებით იგეგმება სამგორი ვაზისუბნის საბაგიროს მშენებლობაც, ბიუჯეტში ამ პროექტზე 10 მილიონი ლარია გამოყოფილი. როგორ ჩამოყალიბდა 2026 წლის თბილისის ბიუჯეტი და რა თანხები დაიხარჯება სატრანსპორტო და ინფრასტრუქტურის მიმართულებაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.12.2025 "2025 წელს მნიშვნელოვანი შედეგები გვქონდა პროექტის განვითარების თვალსაზრისით" - ამბასადორი აილენდ ბათუმი; 11 თვეში დაახლოებით 25% ზრდა გვქონდა, რაც უცნაურია - “რითეილ გრუპ ჯორჯია”; საქართველომ ნოემბერში 3.6 მილიონი კვერცხი იყიდა - შარშან იმპორტი ნულოვანი იყო; საქართველოში მობილური ტელეფონების იმპორტი $301 მილიონამდე გაიზარდა - საიდან ვყიდულობთ; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"კლინიკები ნოზოკომიური ინფექციების პრობლემას მალავენ, ჯანდაცვის სექტორში დანახარჯების მკვეთრ ზრდას იწვევს - სამედიცინო ასოციაციები მიიჩნევენ, რომ საავადმყოფოს შიდა ინფექციები ქართული ჯანდაცვის სისტემის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. ასოციაციების შეხვედრაზე, სადაც ამ გამოწვევაზე იმსჯელეს, ითქვა, რომ სხვადასხვა შიდა კვლევებითა და ემპირიული შეფასებით ნოზოკომიური ინფექციების წილი საერთო ინფექციებში, ოპტიმისტური პროგნოზითაც კი 25% ს აღემატება. ზოგ კლინიკაში კი შესაძლოა ის 50 % საც აღემატებოდეს. მაშინ როცა აშშ ში ეს მაჩვენებელი 3-5 %, ხოლო ევროკავშირში 7%-მდეა. რატომ მალავენ კლინიკები პრობლემას, როგორ შეიძლება იმართოს საავადმყოფოს შიდა ინფექციის გავრცელების რისკები და რას ამბობს სახელმწიფო, რომელიც სამედიცინო სერვისების ერთ-ერთი მთავარი დამკვეთია? სტუმრები: არჩილ მორჩილაძე - სამედიცინო ასოციაციების გაერთიანების აღმასრულებელი მდივანი დავით ჯიქია - საქართველოს მუხაძის სახელობის ქირურგთა ასოციაციის პრეზიდენტი; პროფესორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის საკრებულომ 2026 წლის ბიუჯეტი დაამტკიცა - ბიუჯეტის მოცულობა 2.19 მილიარდ ლარია. წარმოდგენილი ბიუჯეტის მოცულობა გასული წლის დამტკიცებულ ბიუჯეტს 210 მილიონით აღემატება, ხოლო გასული წლის დაზუსტებულ ბიუჯეტთან შედარებით თითქმის 160 მილიონით ნაკლებია. 2026 წელს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის აღდგენა/განვითარებაში 696 მილიონი ლარი დაიხარჯება, კლება 2025 წელთან 64 მილიონი ლარი. თბილისის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების თვის 258 მილიონი ლარია გამოყოფილი, ზრდა ამ შემთხვევაში 2025 წელთან 25 მილიონი ლარია. ბიუჯეტის საბოლოო ვერსია საკრებულოში დღეს განიხილეს- როგორ დაიგეგმება მომავალი წლის თბილისი ბიუჯეტი და რა პროექტების 2026 წელს დაგეგმილი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამანათების ბაზარზე ფასების ზრდა ფიქსირდება. საქართველოს ფოსტამ საზღვარგარეთ ამანათების გაგზავნის ტარიფები გაზარდა, გზავნილების ტრანსპორტირების ტარიფები დააკორექტირა საფოსტო-საკურიერო კერძო კომპანიების ნაწილმაც, რასაც ბიზნესი გლობალური ტენდენციებიც ხსნის. კომპანიებში აცხადებენ, რომ წელი მზარდი ტენდენციით ხასიათდება, მათ შორის გააქტიურებული ელექტრონული კომერციის ფონზე. ოფიციალური სტატისტიკა აჩვენებს, რომ წელს 9 თვეში საქართველოს ელ.კომერციის ბაზარი წლიურად 35%-ითაა გაზრდილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს დერეფანში სატვირთო ავტომობილების მიერ გადახდილი თანხა 9 მილიონით შემცირდა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, წელს 11 თვეში ბიუჯეტში გზათსარგებლობიდან 155.4 მლნ ლარი შევიდა, 5.5%-ით ნაკლები ვიდრე შარშან. ამასთან, წელს ნოემბერში საქართველოს დერეფანი 38 875 სატვირთომ გამოიყენა, საიდანაც გადასახადის სახით ბიუჯეტში 13.6 მლნ ლარი შევიდა. მთლიანობაში წელს საქართველოს გზები ტვირთის გადასატანად 444 071 სატვირთომ გამოიყენა. გადამზიდავების ასოციაცია კლებას რამდენიმე მიზეზს უკავშირებს. მათ შორის, დერეფანში არსებული ინფრასტრუქტურული პრობლემები და ყაზახეთის მიერ მიღებული ახალი კანონია. როგორია საქართველოზე გამავალი სატრანზიტო დერეფნის კონკურენტულობა და რატომ მცირდება სახმელეთო ტვირთები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 22.12.2025 ✔️“ჩვენი მოლოდინით 2025 წელი ტრანზაქციების 13-15%-იანი, ხოლო ფასების 4-5%-იანი ზრდით დაიხურება”- GREA; ✔️“წინა წელთან შედარებით გაყიდვები მნიშვნელოვნად, დაახლოებით, 30%-ით გაიზარდა”- მონოლითი; ✔️მოლოდინი გვაქვს, რომ წელს 11%-იანი ზრდით დავხურავთ - ზარაფხანა; ✔️შარშანდელი კრიზისის შემდეგ, წინასაახალწლო პერიოდი გაუმჯობესებულია - „შოკოჰოლიკის“ მოლოდინები; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუკი ხელისუფლება პრობლემებს არ მოაგვარებს. საბოლოოდ, საქართველომ შეიძლება სრულიად დაკარგოს უვიზო რეჟიმი და მოხვდეს იმ მესამე ქვეყნების სიაში, რომელთათვისაც ევროკავშირში სამოგზაუროდ ვიზა სავალდებულოა - ამის შესახებ ევროკომისიის მიერ გამოქვეყნებულ ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმის მე-8 ანგარიშში წერია. 19 დეკემბერს გამოქვეყნებულ დოკუმენტში წერია, რომ ევროკომისია შეშფოთებულია ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების სერიოზული დარღვევით და არაერთხელ მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას მიიღოს მყისიერი ზომები პრობლემების აღმოსაფხვრელად და შეასრულოს კომისიის რეკომენდაციები. ანგარიშში მითითებულია, რომ საქართველომ დაარღვია ვიზალიბერალიზაციის დიალოგის ფარგლებში აღებული არაერთი ვალდებულება და ვერ შეასრულა ვიზის შეჩერების მექანიზმის მე-7 ანგარიშში მოცემული რეკომენდაციები. ამას გარდა, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ საქართველომ ასევე უკუსვლა განიცადა სავიზო პოლიტიკის ევროკავშირთან დაახლოების ნაწილშიც. რა გამოწვევას უქმნის პროცესი საქართველოს მოქალაქეებს, ტურიზმის და ავიასექტორებს, სადაც ზრდის კარგი მაჩვენებლები კარგ მათ შორის, ევროპის მიმართულებით მრავალფეროვან ავიარეისებსაც უკავშირდება? სტუმარი: სოფო დარბაიძე - Milky Way Travel, დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს დერეფანში ტრაილერების მიერ გადახდილი თანხა 9 მილიონით შემცირდა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, წელს 11 თვეში ბიუჯეტში გზათსარგებლობიდან 155.4 მლნ ლარი შევიდა, 5.5%-ით ნაკლები ვიდრე შარშან. ამასთან, წელს ნოემბერში საქართველოს დერეფანი 38 875 ტრაილერმა გამოიყენა, საიდანაც გადასახადის სახით ბიუჯეტში 13.6 მლნ ლარი შევიდა. მთლიანობაში წელს საქართველოს გზები ტვირთის გადასატანად 444 071 სატვირთომ გამოიყენა. გადამზიდავები რამდენიმე მიზეზზე საუბრობენ. რა ტენდენციებია წლის ბოლოს გადაზიდვების სექტორში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
400 ახალი სადგური ქსელის გასაუმჯობესებლად - ქართულმა მობილურმა ოპერატორმა სელფი მობაილმა, რომელიც საქართველოში 1.42 მილიონ მომხმარებელს ემსახურება, ხელი მოაწერა შეთანხმებას Nokia -სთან 400 ახალი საბაზო სადგურის განთავსებაზე. მოლოდინია, რომ მასშტაბური პროექტი არსებითად გაზრდის სელფის ქსელის ხარისხსა და გამტარუნარიანობას. რა შეიცვლება სელფის მომხმარებლებისთვის და როგორ გაუმჯობესდება ხარისხი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოემბერში თბილისის უძრავი ქონების ბაზარზე აქტივობა წინა თვეებთან შედარებით შენელდა. კოლიერს ჯორჯიას მონაცემებით, გასულ თვეში ბაზარზე 3778 ტრანზაქცია დარეგისტრირდა. მცირედით მეტი ვიდრე შარშან. როგორია საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი სექტორისთვის 2025 წლის ბოლო კვარტალი, როგორ აჯამებენ წელს დარგის წარმომადგენლები და რას უნდა ველოდოთ ფასების მხრივ მომავალ წელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელს 11 თვეში საქართველოს ექსპორტი წლიურად 10%-ით გაიზარდა. ზრდა რეკორდულია და 6.6 მილიარდ დოლარს აღწევს. საქსტატის ცნობით, ექსპორტის ზრდაზე ყველაზე დიდი გავლენა მოახდინა მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტის მაჩვენებლებმა, რომელიც წელს 18%-ით, 2.6 მილიარდ დოლარამდე გაიზარდა. მსოფლიო ბაზარზე ოქროს გაძვირების ფონზე, მეორე პოზიციას ძვირფასი ლითონების მადნები იკავებს - ქვეყანამ ექსპორტზე 340 მლნ დოლარის ოქრო და ძვირფასი ლითონები გაიტანა. ხოლო შემდეგ პოზიციებს სპირტიანი სასმელები და ღვინოები ინარჩუნებს, სადაც 5-7%-იანი შემცირებაა, თუმცა, ამ სექტორებმა 11 თვეში ჯამურად 501 მილიონი დოლარის ღირებულების პროდუქცია გაყიდეს ექსპორტზე. ეკონომისტების შეფასებით, საქართველოს საგარეო ვაჭრობის ბოლოდროინდელი დინამიკა კვლავ ბოლო 3-4 წლის ტენდენციებს იმეორებს. ხოლო მიმდინარე ეკონომიკური სარგებელი, რომელიც საგარეო ფაქტორებით არის განპირობებული, დროებითია. როგორია მზარდი ექსპორტის სტრუქტურა და რეალური სარგებელი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia