ნინო ტოტოღაშვილის ნარატივი
ონკოლოგიური დაავადებები თანამედროვე მედიცინის ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური პრობლემაა. ავთვისებიანი სიმსივნე სიკვდილობის მაჩვენებლებით მსოფლიოში მეორე ადგილზეა. სამწუხაროდ ონკოლოგიის სფეროში კვლავ აღინიშნება დაავადებების სიხშირე თუმცა მაგალითად ონკოჰემატოლოგიური დაავადებების მკურნალობის ახალი, ეფექტური მეთოდების გამოყენებამ და მათზე ხელმისაწვდომობის გაზრდამ, 2000 წლიდან შესაძლებელი გახდა, დაავადებული პაციენტების სიცოცხლის გადარჩენის მაჩვენებლების გაუმჯობესება. რამდენიმე წლის წინანდელი კვლევის მაგალითი რომელიც ევროპის 20 ქვეყანაში ჩატარებული ფართო პოპულაციური კვლევის შედეგებია, და რომელიც 1997-დან 2008 წლების განმავლობაში სიცოცხლის გადარჩენის მაჩვენებლების შეფასებას ეხება 11 ლიმფოიდური და მიელოიდური ავთვისებიანი დაავადების შემთხვევაში, მიჩენს ინტერესს რა ვითარებაა დღეს პირველ რიგში საქართველოს მასშტაბით ონკოჰემატოლოგიური დაავადებების კუთხით. აქვე კიდევ ერთი მაგალითი:სახელმწიფო პროგრამით ოკუპირებული ცხინვალიდან გადმოსულმა 2 650 - მა პაციენტმა ისარგებლა , რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 2014-2017 წლებში 8-მილიონ 98- ათას 077-ი ლარი დაიხარჯა. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პაციენტები საქართველოს სამედიცინო დაწესებულებებს ყველაზე ხშირად ონკოლოგიის , ონკოჰემატოლოგიის დაავადებების შემთხვევაში და მედიკამენტების მოთხოვნით მიმართავენ, ინფორმაცია ამის შესახებ IDFI-მ გაავრცელა . სტუმარი: ნინო ტოტოღაშვილი - „იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფო” ონკოჰემატოლოგი